FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Nepisana pravila u vojsci   03.08.14 18:01

Jednom mojem došao telegram da se dođe oženit, znači na vlastitu svadbu.  Surprised 

E, sad ne znam koji su narodni običaji bili u pitanju, je li davni dogovor roditelja iz djetinjstva ili su mu u međuvremenu našli mladenku po njihovom izboru.
Nešto od toga je bilo jer se tako šuškalo.

Dobio 7 dana PP, otišao, vratio se, nikave velike priče oko toga, dramatike, doživljaja....  scratch
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1903
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 18:04

Poroka je lepa stvar,samo,da nisi ženin. Very Happy
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 19:21

Neka me isprave "aktivni", al' mislim da se zvalo OPP (opsti privatni poslovi).
Vrlo cesto su ga dobijali i muzicari (da donese od kuce harmoniku, gitaru....)
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 19:41

@pera84 (citat):

Kod nas u Mariboru su tu vrstu odsustva zvali Privatni poslovi...za izraz OPP sam cuo tek posle, od drugova koji su sluzili na drugim mestima.

Neki su ga prevodili i kao opravdani privatni poslovi

Odsustvo za donosenje instrumenta od kuce nije spadalo (bar kod mene) u OPP. To je bilo moje prvo odsustvo na nekoliko dana, posle 40 dana vojske, u objavi je pisalo PUTUJE PO INSTRUMENT (gitaru).

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 20:32

@pera84 (citat):

Jedan je išao kući po Harmoniku...a vratio se s usnom harmonikom....poručnik je poludio skroz!!! lol!

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 21:16

@pera84 (citat):

Ni opšti ni opravdani (kao da ima i neopravdanih) privatni poslovi. Kao što je već neko rekao odsustvo zbog privatnih poslova , skraćenicu OPP su najverovatnije "skovale" ćate. Odobravalo se za najsrećnije ili najtužnije događaje u užoj porodici. Neki komandiri su to malo liberalizovali, neki opet nisu odobravali ni kada je trebalo (kao našem "lacošu")

To o donetoj usnoj harmonici umesto prave je, koliko znam, priča iz nekog filma/serije, da se pospeši radnja i doda humoristička crta. Kod mene nije toga bilo, i da je bilo "muzikant" još iz pritvora ne bi izišao, a kamoli odslužio JNA Smile

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 21:27

East&West (citat):
Neki komandiri su to malo liberalizovali, neki opet nisu odobravali ni kada je trebalo (kao našem "lacošu")

Koristio sam 2 puta PP....MADA SE NE SEĆAM ŠTA SAM SLAGAO..IZVINJAVAM SE ovim putem JNA... Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 21:42

@dinosaurus (citat):
Koristio sam 2 puta PP....MADA SE NE SEĆAM ŠTA SAM SLAGAO..IZVINJAVAM SE ovim putem JNA... Smile

E, baš bi bilo zanimljivo što je to tako važno bilo.  Laughing

Prokopaj malo zakutke sjećanja, asociraj na nešto...  Smile
Na vrh Go down
Kurirček Jovica
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2014-07-31
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 21:48

@pera84 (citat):

Moj je grad od druge polovine sedamdesetih pa nadalje imao najbolji smučarski klub u Sloveniji (pa time i YU), te jedinu smučarsku gimnaziju u državi. Znam da su neki moji susjedi, koji su u 1982 ili 1983 služili u Sarajevu zbog toga dobili odsustvo, da dođu kući po smučke i opremu, kako bi mogli da vode skijaške tečajeve za AVL i njihove članove porodica.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 21:49

@Max Blitz (citat):
@dinosaurus (citat):

E, baš bi bilo zanimljivo što je to tako važno bilo.  Laughing

Prokopaj malo zakutke sjećanja, asociraj na nešto...  Smile

Ne vredi,možda vremenom..
Imao sam redovno i 2 puta PP...Sva tri puta sam kasnio po jedan dan u povratku
Nisu mi pravili probleme zbog toga ni jednom..
Na redovno smo nas trojica išli zajedno,i još u vozu ka Beogradu smo se dogovorili
da kasnimo jedan dan u povratku..

AU momci izvinjavam se,prvi put sam koristio vikend ne PP

dinosaurus: komentar modifikovan dana: 03.08.14 22:08; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 21:49

PP su kod mene davali svakom jer je on mogao biti 10 dana s putom!!
Prvi puta mi je dao poručnik, da ne piše neki razlog za nagradno a bio sam gušer, nešto sam tamo radio tipkao u kancelariji mislim knjižice MTS
Drugi puta normalno pošto se prva obajva bacila iz Štipa, u Strumici kao  prvi puta pošto nisam ništa drugo iskoristio!!!

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 21:50

Mojem bratiću koji je služio u isto vrijeme kad i ja i bio trpezarac na Muzilu nije trebalo PP.Oni su fino redom u krug išli svaki čas kući pa tako 5-6 puta a možda i više.
Na vrh Go down
Kurirček Jovica
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2014-07-31
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 22:02

Služio sam od 19.09.1988 do 18.09.1989.

Prvi put sam otišao na vikend krajem marta 1989, a odsustvo sam koristio u augustu 1989. I to je to. Nagradno nisam dobio, a PP u V.P. nisu nešto davali.
Na vrh Go down
sarics
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2013-11-11
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 22:06

Kod nas u Milanovcu cicijašili su sa bilo kakvim odsustvom tako da skoro nismo znali za PP
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 23:31

Moj zadnji odlazak kući desio se negdje u ovo doba početak avgusta '96, nekih dvadesetak dana pred "skidanje". U Orebić je na odmor došao neki penzionisani general službenim vozilom iz Kumbora pa su me poslali da budem pratioc vozila nazad i da ostanem 5-6 dana kući. Neplanirano ali prijatno iznenađenje. Very Happy
Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   04.08.14 0:02

Koristio samo vikend odsustvo sredinom aprila 1991, dakle posle sedam meseci služenja. Pušten u petak oko 15h, vratio se u nedelju uveče. I ništa više. U Prizrenu se PS poštovao maximalno i retko ko je iskoristio PP. Znam jednog koji je uspeo i to posle samo dva meseca vojske. Otišao kući u Zagreb i gledao Ramonese! Uf, ala sam ga mrzeo!!  Twisted Evil
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   04.08.14 2:59

A ja mislio da sam ja imao privilegiju s ta 4 dana a ono večina po 7 dana  Shocked 

Kolega E&W je bio u pravu - bar u Makedoniji je bio samo PP.
Kao i pisma imam sačuvanu potvrdu od naše vojne pošte kao i onu iz ureda gdje sam se trebao javiti po dolasku i odlasku.To mi je sve što sam iskoristio za cijeli vojni rok jer sam ostalo čuvao za ranije skidanje i vračanje Čehinjama,kaiću poslu i popodnevnom  Sleep 

guster danijel
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 382
Član od : 2014-04-06
Dob : 46
M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   04.08.14 7:13

Ja sam koristio PP jednom.  Isao sam kuci zato sto sam imao dete koje se tek rodilo kad sam krenuo u vojsku i zenu kuci sa dedom i babom od 80 godina.Reko sam porucniku da ja moram kuci i on covek mi je to napisao.Hvala mu mnogo jer bih poludeo da nisam otiso da ih vidim.
Na vrh Go down
vidan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 67
Član od : 2014-01-26
M(j)esto jagodina

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   04.08.14 8:59

sluzio sam u sl.pozegi ceo vojni rok,pet puta sam dolazio kuci po svim osnovama a skinuo sam se4 45 dana pre kraja vojnog roka opste skracenje
Na vrh Go down
Aurel
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2013-04-11
Dob : 52
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   04.08.14 9:46

Služio sam u Pirotu 84-85. Kod kuće sam bio samo jednom i to točno nakon godinu dana. Iskoristio sam 10 dana nagradno. Već je i mlada vojska koju sam obučavao išla na odsustvo a mene nikako da puste.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   12.08.14 14:35

@Gringo (citat):
@pera84 (citat):

Jedan je išao kući po Harmoniku...a vratio se s usnom harmonikom....poručnik je poludio skroz!!! lol!

Cuo sam tu pricu...
Poslije se ispostavilo da ju je bio donio pri dolasku na sluzenje vojnog roka i sve vrijeme bila uz njega lol!  cheers

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   28.08.14 1:53

Kao ucenik VoGi, imao sam 5 osustava godisnje:
- 29. novembar
- Nova godina
- zimski raspust
- 1. maj
- ljetni raspust.

Moguce da sam jednom i koristio vikend sa dozvolom (od 3-4 na koje sam isao bez dozvole), ali nisam isao kuci, jer je bilo predaleko, tj - premalo vremena da ostanem kod kuce.

Na VA je bilo rjedje, jer za drzavne praznike moglo je ici samo 50% jedinice. Ono - ko ide za 29. nov, ne ide za N/g, a za Prvi maj smo se dogovarali i odlucivao je k-dir. Imao sam i dva OPP.
Prvi, kad mi se udavala sestra, mislim da je bio vikend + 1 dan, a vjerovatnije vikend + nekoliko posljednjih casova tog petka, kako bih stigao na podnevni voz.
Drugi, kad  mi je umrla mama. Iako je Manjaca mnogo dalje, s putem sam dobio samo 9 dana.

Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   28.08.14 16:00

@Gringo (citat):

Tako je bilo i u seriji "Kad sam bio vojnik" ... Zegarac doneo usnu harmoniku Smile

Na vrh Go down
šole
Gušter
Gušter

Broj komentara : 14
Član od : 2014-08-15
Dob : 46
M(j)esto Sevnica

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   28.08.14 21:13

Ja sam bio septembarac 89 u Čapljini, krajem oktobra dobio vikend 5 dana onako bez veze...decembra prekomanda u Pulu, pa jedan dan ostao doma...samo izišao iz vlaka, nisam mogao pored kuče vlakom, pa da ne navratim doma... A onda par vikenda na šverc sa zelenim vlakom, koji je vozio na relaciji Pula - Zagreb...subotom doma, nedeljom nazad... Redovni ostavio za kraj...
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   06.09.14 0:18

Mene je stid i sram.
krajem oktobra 77' javio se u kasarnu ŠRO ZA Zadar, a već za 29. novembar kući, pa nova godina opet, pa kraj prvog polugođa (valjda se tako zvalo ) opet pa poćetak aprila opet da donesem civilnu odeću (kurs stranih oficira), pa prvi maj, pa onda sve do jula ništa, poćetak septembra i onda godišnji i nagradno pa krajem septembra kući (ukupno 11 meseci kalendarskih se vodio u Zadru).
Sve su ovo bili vikendi (osim praznika) kada su svi dobijali dozvole za putovanje ali bez naknada troškova, odlazili avionom uveče a vraćali se vozom da ne zakasnimo.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   Today at 18:54

Na vrh Go down

Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Primeran vojnik i nagradna odsustva
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» Vakcine u JNA
» Cigarete
» Jezidi