FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kada biste opet mogli birati

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next

Kada bih opet mogao birati
Opet bih išao u JNA
70%
 70% [ 31 ]
Opet bih išao ali bih drukčije postupao
16%
 16% [ 7 ]
Izabrao bih služenje bez oružja
0%
 0% [ 0 ]
Ne bih išao, simulirao bih nesposobnost
5%
 5% [ 2 ]
Ne bih išao, zbrisao bih iza "grane"
9%
 9% [ 4 ]
Ukupno glasova : 44

AutorPoruka
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Kada biste opet mogli birati.....    17.07.12 3:02

@nerona (citat):
Možda da ali sa nekim preinakama kao civilno služenje ,ista ekipa ustajanje i postrojavanje u 10h,pa malo zanimanja do 14 ručak i poslije obvezan izlazak u grad do o2h!
E to bi već imalo smisla a armija i država u tom slučaju sigurno nebi propale!

Arrow NERONA...!!! sunny bounce
Pa dobro NERON štaje ovo.!!!
Šta napiše crni NERONA...!!!
Nemoj da ti ovo vidi ZAGORAC, srce će ga zaboliti...!!!
Po ovome tvome što si napisao onda bi bilo naj bolje i ne ići u vojsku.!
Civilno služenje JNA...
Joj što bi se takva JNA usrećila....
Postrojavanje u 10:00 sati.!! He he he he
A da se je bilo postrojiti u 12:00 sati, odnjo đava žurbu, rano je u 10:00 sati...
Ista ekipa....
Mislim da tu ekipu nikada više nebi skupio da se Jugoslavija i JNA rađaju svake godine ponovno...
Pa malo zanimanja do 14:00 sati...
Baš me zanima kakvo bi to zanimanje imao do 14:00 sati da je bilo dovesti cure pa izvršiti bojevno gađanje sa njima, he he he he
I poslje obavezan izlazak u grad do 02:00 sati..
To može biti pod strogo obavezno...
Mislim da se iz grada više nitko ne bi vratio nazad u kasarnu, he he he

NERONA za ovu tvoju specijalnu vojsku imaš od mene jedan Arrow + te ti reputaciju podižem sa Arrow 9 na Arrow 10.!!! Smile Very Happy

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 17.07.12 3:05; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : Kada biste opet mogli birati)
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Juan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 74
Član od : 2011-11-06

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   17.07.12 20:27

Kad smo mali, uče nas govoriti. Kako starimo, učimo se šutjeti.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati    17.07.12 23:53

@Juan (citat):
Kad smo mali, uče nas govoriti. Kako starimo, učimo se šutjeti.
Za ovo veliki "+" od mene.
Pozz
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   22.11.12 1:19

@Kaplar M (citat):
Joooooj, ne staj na ranu... Prvo bih bio iskreniji prema nekim osobama, vise postovao svoje roditelje, ranije se ozenio, ranije decu stvarao... Ponosan sam na sve one lepe stvari, ali imam i glupih secanja. To bih nekako izbrisao da mogu. Ali, neko je vec rekao da dve dobre stvari nikako ne idu zajedno. Kada ti bog da snagu, nemas pameti, kada se opametis, napusti te snaga. Onda nakon svega budes samo mudar covek. E, posto ovo nije anticka Grcka, mudrace ne j... niko. Cilj mi je da nekako istrpim sam sebe i ne dosadjujem okolini kada dodje onaj broj godina koji se nekako izjednaci sa brojem kilograma koje nosis. Tada cu da pricam sam sa sobom i proveravam da li sam napunio pelene.

I da dodam - mudri ljudi imaju solidan broj kvalitetnih svalerki. pirat

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   08.10.13 19:41

Bez razmišljanja sa istom ekipom ponoviti pod geslom,,SVI ZA JEDNOGA -JEDAN ZA SVE,,

alexandar: komentar modifikovan dana: 04.03.15 22:20; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   08.10.13 21:13

@ZAGORAC (citat):
Sigurno NE!
Nije bio problem Orizarje,Javorski put,Krivolak i Drenak,već sve one stvari tako vidljive,nikad izgovorene,a kamoli razumno objašnjene(jer nije bilo razumnog objašnjenja ni opravdanja)
Nešto kao ono pukovnikovo:"ubrzano i redovno napredovanje",sve su se stvari svodile na "ključ" i podobnost!
Jednom sam već napisao "kad bih morao , ali  ništa ne bih mijenjao"
Tamo sam,zbog svega spomenutog iznad,ja i još neki drugi polako postajali profesionalci.
Na vrh Go down
6330/2
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2012-10-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   08.10.13 21:15

vojska je stvarno škola života.kako znati šta je dobro ako ne znati šta je loše vojničina
Na vrh Go down
strela
Gušter
Gušter

Broj komentara : 99
Član od : 2013-01-28
Dob : 66
M(j)esto Beograd, Kragujevac

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   08.10.13 21:57

@ZAGORAC (citat):
@ZAGORAC (citat):
Sigurno NE!
Nije bio problem Orizarje,Javorski put,Krivolak i Drenak,već sve one stvari tako vidljive,nikad izgovorene,a kamoli razumno objašnjene(jer nije bilo razumnog objašnjenja ni opravdanja)
Nešto kao ono pukovnikovo:"ubrzano i redovno napredovanje",sve su se stvari svodile na "ključ" i podobnost!
Jednom sam već napisao "kad bih morao , ali  ništa ne bih mijenjao"
Tamo sam,zbog svega spomenutog iznad,ja i još neki drugi polako postajali profesionalci.
Interesantno. Ali i pored truda, nerazumem poentu.
Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   08.10.13 22:20

Jednostavno je,NE ,ali kad bih morao,ne bih ništa mijenjao,zbog svega citiranog u predhodnim mojim komentarima na ovoj temi,a i "crvenog Marka".
Na vrh Go down
strela
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   08.10.13 22:21

@semsudin (citat):

Bez razmišljanja sa istom ekipom ponoviti pod geslom,,SVI ZA JEDNOGA -JEDAN ZA SVE,,
Lepo je cuti ovako nesto. Imalo je smisla i vredno je bilo doziveti JNA.

alexandar: komentar modifikovan dana: 04.03.15 22:22; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   08.10.13 23:14

@purger (citat):
Pitanje u anketi mi je malo nedorečeno.
Nije mi jasno govorimo li o prošlo svršenom vremenu, sada, sutra, nakon svega ili da se sve to nije desilo pa onda opet repriza služenja Question? scratch

@VBČ (citat):
Nakon svega.

Malo sam pregledao cijelu temu od početka da bih mogao odgovoriti zaista onako kako mislim i osjećam.
Dakle, postavljač teme nas pita bi li opet išli u JNA, ali nakon svega.
Znači nije pitanje je li nam žao što smo išli u JNA ili je li bi voljeli da se vremeplovom vratimo bar 30 godina unatrag.

Dakle, nakon svega što se desilo, NE bih išao ponovo u JNA jer je baba prošla s kolačima i nema više, čiča-miča gotova je priča.

Ali se također slažem i s 'strelinim' zadnjim postom, da je imalo smisla i vrijedilo odslužiti JNA u onim vremenima kakva su bila.
I nije mi žao da sam bio.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   09.10.13 13:15

To ti je Max ko da je primiš i zagrabiš za guzicu i popiješ šamarčinu Smile
Pa je ti zagrabi ponovo Smile

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   09.10.13 13:31

Pa ziv covek voli dobro, i obicno se zagrabi lepa guzica.......a popijes samarcinu kad' je puno stisnes!!!Wink

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   09.10.13 14:57

Svi bi mi ponovo htjeli imat 18 godina, u tome je cijela stvar! Laughing 
Nije mi žao da imam iskustva iz JNA, ponavljam opet.
I da sam onda imao nekih mogućnosti da izbjegnem služenje vojnog roka, ne bih ih iskoristio, pa sad vi vjerujte ili ne. Baš mi je to sve skupa bilo nekako ok.
Već sam spominjao da smo u to vrijeme prijatelj i ja gutali sve u vezi vojske i naoružanja i uspoređivali JNA s Amerima i Rusima, pa kad bi našli nešto u čemu se nama činilo da smo bolji, bili smo jako ponosni. Laughing Laughing 
I teško mi je padalo da JRM nema puno nosača aviona I love you.
Tako vam je to bilo.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   09.10.13 16:46

Kada sa ove distance čovjek pogleda unazad i dotakne se tog perioda od 12 ili 15 mjeseci služenja JNA velika većina će reći isto da je bilo svega i dobrog i lošeg ali da ne žali na potrošeno to vrijeme.Kod mene je bilo svega od kazne 7dana pritvora koje nisam odležao pa do 7dana nagradnog na kraju.Sa 18,19 godina bili smo puni elana,snage pa i lijepi za djevojke tako da se sa  sijetom pozivamo na to vrijeme koje je prohujalo i pomalo blijedi nažalost.
Na vrh Go down
strela
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   09.10.13 23:03

@Max Blitz (citat):
@purger (citat):
Pitanje u anketi mi je malo nedorečeno.
Nije mi jasno govorimo li o prošlo svršenom vremenu, sada, sutra, nakon svega ili da se sve to nije desilo pa onda opet repriza služenja Question? scratch

@VBČ (citat):
Nakon svega.

Malo sam pregledao cijelu temu od početka da bih mogao odgovoriti zaista onako kako mislim i osjećam.
Dakle, postavljač teme nas pita bi li opet išli u JNA, ali nakon svega.

Postavljac teme je korektno postavio pitanje: "Kada bih opet mogao birati" i ponudio pet razlicitih alternativnih odgovora. Znaci sa ove vremenske distance vraca nas u ondasnje vreme i okruzenje, sa dozivljenim iskustvom iz JNA po odsluzenju vojnog roka. Naravno sa odgovorom treba se vratiti kao da smo jos u proslosti. Zasigurno "nakon svega" nebi mogao da formulise onakve ponudjene alternativne odgovore.  
Licno da sam znao koliko "vojnicki hleb ima kora" nebih ponovio izbor staresinskog poziva, bez obzira na ondasnji drustveni i materijalni status JNA. S druge strane dinamika vojnickog zivota (putovanja, tereni, premestaji, prekomande, dislokacije itd.) drugarstvo, poznanstva, prijateljstva, profesionalni izazovi... su kompenzovali sve teskoce. Do danasnjeg dana drugarstvo je ostalo medju istinskim drugovima. Redovno kontaktiramo i posecujemo se bez obzira gde ko sada zivi, sto smatram vrednim darom od JNA.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   09.10.13 23:35

@strela (citat):
Postavljac teme je korektno postavio pitanje: "Kada bih opet mogao birati" i ponudio pet razlicitih alternativnih odgovora. Znaci sa ove vremenske distance vraca nas u ondasnje vreme i okruzenje, sa dozivljenim iskustvom iz JNA po odsluzenju vojnog roka. Naravno sa odgovorom treba se vratiti kao da smo jos u proslosti. Zasigurno "nakon svega" nebi mogao da formulise onakve ponudjene alternativne odgovore.

Ako je tako onda su naslov teme i ponuđeni odgovori u nesuglasju s dodatkom 'nakon svega' koji je postavljač kasnije dao.
Ne može se odgovoriti s jednim DA ili jednim NE. Odnosno kako tko.

- Je li mi žao da sam bio u JNA? - NE
- Da imam 18 godina i da je opet 1986.g, bih li išao u JNA? - DA
- Bih li išao u nekakvu JNA 2013. ili 2015. ili 2020.? Znači, nakon svega... - NE

A imam kontakata s ljudima s prostora ex-YU i imat ću ih.
Ne znam kako drugačije da odgovorim.
Na vrh Go down
Junac 89
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
Član od : 2013-05-30
M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   10.10.13 3:14

pa, teško je odgovoriti...da li bih išao, a da ne znam šta me čeka, kao što nisam znao ni onda, ili nakon što sam to prošao, pa znam, sa onom ili ovom pameti, onim ili ovim godinama i iskustvom...ima tu mali milion varijanti...što se prošlosti tiče, bilo je kako je bilo i drugačije nije moglo biti-zašto ovo kažem?-zato što tada POJMA nisam imao o vojsci, a mislio sam da znam sve! Laughing jer, jedno je slušati vojničke pjesme, pozdrave i želje na radiju i nedjeljom u udobnosti svoga doma gledati "Dozvolite da se obratimo" (gdje je sve bilo maksimalno "ušminkano", a ja mislio da je sve stvarno tako i kontam: vidi, vidi, što je lijepo u toj vojsci!), razmišljajući šta ću ručati, kada će početi fudbalski prenosi na radiju i hoće li me sutra šta pitati u školi, a služiti vojsku "za prave" je nešto sasvim drugo...tako da je za mene tada vojska bila nešto toliko uzvišeno da nijednog trenutka nisam pomislio na neke varijante eskiviranja...naprotiv, htio sam da to što prije riješim (uprkos nekim dobronamjernim savjetima-da npr. upišem, pa čak i završim fakultet, a da vojska neće pobjeći, ili, ako hoću, da se zaposlim negdje, pa odem, a teče mi radni staž i još me po povratku čeka radno mjesto itd...ja, tvrdoglav, nisam ništa od toga slušao, već zapeo-hoću u vojsku i gotovo! imao sam svoje viđenje kompletne te situacije: vojsku sam vidio kao jedno snažno otrgnuće od kuće i to na jaaaaako dug period i kao prekid sa kompletnim ranijim životom i zato nisam želio nikakve "repove" i nepotrebne obaveze-čak sam i sa djevojkom prekinuo! Neutral smatrao sam: ma, kakav fakultet, kakav posao, kakva ljubav, ljudi moji, ja ODLAZIMMMMM....mene više nema tu...gotovo je...dok se vratim, ko živ, ko mrtav, a kad ću se vratiti i da li ću se vratiti-???...šta ja znam šta može biti, može rat izbiti, mogu me ne pustiti i produžiti mi, ma svašta sam imao u glavi!Rolling Eyes ) tako da nikakvo muljanje nije dolazilo u obzir.
e, a sad, kad sam to iskusio-ne znam, opet zavisi: kao što neko reče, ako bih baš morao, bez mogućnosti rasprave, onda je stvar jasna. a ako bih mogao birati, a okusio sam čari civilnog života Laughing da to sve ostavim, mijenjam navike i način života iz temelja, pa da mi neko sad komanduje, da varam zoru, radim fiskulturu, kiša, blato, snijeg, žega, da gubim dane na gluposti, vjerovatno bi bilo: Ne, hvala, ipak!
međutim, ono što bih stvarno volio da postoji (u nekim državama valjda i postoji) je tzv. rezerva- e to bi bilo nešto! da se čovjek malo izoluje, druži na približno onaj način kao u JNA i malo vrati u one dane, proživi ponovo neke situacije i podsjeti kako je to izgledalo, ali u razumnoj mjeri Cool (izraženo u danima, a ne mjesecima i godinama).
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   11.10.13 21:59

Posto sam bio jedan od onih sto su sluzili jer moraju, definitivno ne. Da sam znao kako ce se kasnije odvijati dogadjaji izbegao bi i rok 80tih.
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   12.10.13 10:20

Beograd to je kao da kažeš da je glupo što smo igrali nogomet jer smo na kraju smo izgubili Smile
Vrag če ga znat tako je valjda trebalo biti.

Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   12.10.13 18:41

U mom slucaju je manje vise bilo tako. Very Happy
Odmah nakon JNA sam otisao na studije u inostranstvu, a mogao sam  da odem i bez odsluzenja vojnog roka.
Na vrh Go down
strela
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   15.10.13 21:27

[quote="Max Blitz"]
@strela (citat):

Upravo su ti odgovori, sto i rezultati dosadasnjeg glasanja samo potvrdjuju. Znaci postojanje FORUM-a ima pun smisao.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   15.10.13 21:35

@strela (citat):
@Max Blitz (citat):
Upravo su ti odgovori, sto i rezultati dosadasnjeg glasanja samo potvrdjuju. Znaci postojanje FORUM-a ima pun smisao.

Forum ima smisao i kad svi do jednog člana, ne bi opet išli u JNA.
A ako ne bi opet išli u JNA, to ne mora značit da nismo imali ili nemamo određene simpatije za JNA kakva je bila u nekim drugim vremenima.
Nisu stvari crno-bijele kakvim ih vi predstavljate, čini mi se.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   15.10.13 23:12

Neko vreme nisam mislio da pišem u ovoj debati, ali evo, moram! Ja vidim smisao ovog foruma da prenesemo neka iskustva i doživljaje na neke mađe generacije. Znam da če jih čitati samo nekoliko, ali ipak, bar če neko pročitati kako smo tad branili našu tada još zajedničku državu.

Da se vratim na temu:

Dali bi još jednom išao dobrovoljno: NE NIKADA, ja sam odradio svoje, odradio sam na težak način. Izvršio sam sve zadatke, možda je neki put izgledalo da nisam baš odradio sa veseljem, ali ipak sam odradio po PS.

Dali bi išao na isto mesto,: NIKAD, u momentu bi se menjao sa gradskom vojskom. Hvala za spavanje 4 sata na dan, šetnje 20-30 km na dan i tako dalje. Biti 10 i više km od karaule, bez opreme. NIKAD više.

Dali bi voleo da se sretnem sa kolegama iz generacije, e to bi, ali ne na služenju, nego na druženju. Stvarno smo prošli i dobre i loše stvari. Voleo bi i da si jednom kupim terenski auto da imam vremena pa da se sa boljom polovinom povezem do karaule. Sa sa ovim autom nebi mogao ni blizu, a i ona nebi hodala nekoliko sati do granice.

I da ne mislite da sam na granici doživeo samo loše stvari, bilo je i lepih što jih gradska vojska nije doživela. Ipak nebi želeo da ponovim sve.

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   16.10.13 7:46

To bi otprilike bilo to.