FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kada biste opet mogli birati

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3

Kada bih opet mogao birati
Opet bih išao u JNA
70%
 70% [ 31 ]
Opet bih išao ali bih drukčije postupao
16%
 16% [ 7 ]
Izabrao bih služenje bez oružja
0%
 0% [ 0 ]
Ne bih išao, simulirao bih nesposobnost
5%
 5% [ 2 ]
Ne bih išao, zbrisao bih iza "grane"
9%
 9% [ 4 ]
Ukupno glasova : 44

AutorPoruka
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 513
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   17.10.13 18:59

Tek danas sam pregledao ovu temu pa ću i sâm dodati poneku riječ.
Anketa jest, kako su već rekli neki moji prethodnici, ponešto nerazumljiva i dopušta svakakva tumačenja. Prije svega, anketno pitanje glasi: ''kada bih opet mogao birati''. Opet? Zar nas je u ono vrijeme netko pitao i kakav smo izbor imali?
Jest, nekima je smrdila i sama pomisao na vojnički kruh pa su se snašli simuliranjem nesposobnosti, ili su ''zbrisali prek crte'', ali su takvi ipak bili rijetki. A mogućnost civilnog služenja vojnog roka bila je u moje vrijeme (1973./1974.) daleka budućnost.
Stoga u skladu s temom postavljam pitanje sâm sebi: da li bih se s današnjom pameću, ali u ono vrijeme i u onim okolnostima, odazvao pozivu za odsluženje vojnog roka? Odgovor je: da. Jer je takav bio sistem popune oružanih snaga tadašnje države, jer je to bila građanska dužnost svakog punoljetnog i zdravog muškarca i ne vidim razlog zašto bih ja bio iznimka.
Da li bih izabrao civilno služenje vojnog roka ako bi u ono vrijeme postojala takva mogućnost? Pitanje je sasvim hipotetsko, ali mislim da ne bih. Bez obzira što osobno nisam baš neki vojnički tip, dapače grozim se sile i nasilja, gulio bih svoje kao što sam odgulio prije četrdeset godina u Prizrenu. Bilo je svakakvih iskustava i doživljaja - opisani su u prikladnoj temi - a moj opći zaključak je: nije mi žao tih 11 mjeseci i 9 dana.
Osobno sam jako volio putovati i bilo me na svim stranama i u svim krajevima bivše Jugoslavije. Što sam sve prevalio, vidio i doživio samo kao član izviđačke organizacije možda zavrijeđuje posebni prikaz u nekoj drugoj temi. Da nije bilo vojnog roka teško da bih ikada vidio Prizren, Prištinu, poprište Kosovske bitke, Peć, Dečane, Prokletije, Paštrik, Koritnik… Samo zbog toga osjećam se bogatijim u svojem životnom putu, a da ne govorim i o brojnim prijateljstvima s mojim drugovima iz vojske.
Danas su sasvim druga vremena. Vojska je profesionalizirana, što je po meni sasvim u redu, pa tko voli nek' izvoli. A da ponovo imam 24 godine i da me netko pita bih li želio postati profesionalni vojnik odgovorio bih: hvala lijepa, 'ajte vi.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1897
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   17.10.13 19:12

@Stanko,vrlo lijepo napisano.Potpuno se slažem sa tobom,a najviše sa zadnjim (4)rječima.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   17.10.13 23:00

Stanko je dobro napisao mnogo stvari sa kojima bi se složio. Ipak ja sam imao mnogo loših stvari što jih gradska vojska nije doživela. Imao sam i mnogo vrhunskih dobrih stvari što jih gradska vojska nije doživela.

Pošto nema Milutina, a nadam se da če se vratiti, ajde da ja nastavim poetski kutak, iako mislim da mu nisam ni do kolena.

Predstavljajte si da idete u patrolu noči, jutro neče ni početi. Odete do najvišeg kamena na rejonu. Pitate guštera dali želi zaspati. Naravn da hoče, umoran je, bio sam i ja, iako ja sam došao zimi, on u proleče. Ipak nije mu bilo lako. Daš mu voljno da zaspi. Spava on tako, čuvaš ga kao da bi bio tvoje dete.

Dok ga čuvaš sediš uz najviši kamen terena. Vidiš i kontroliraš još barem dva kamena, svaki po koji kilometar daleko. Prvo ti je da čuvaš svog guštera, a u mislima čuvaš još neku imaginarnu zemlju iza sebe. Znaš da može neprijatej da prođe pored tebe, ali ipak imaš osečaj da si tamo, da čuvaš roditelje, prijatelje i sve ostale što jih znaš i neznaš.

Počinje da izlazi sunce, u sebi si pevušiš:

http://www.youtube.com/watch?v=RqeW7-tmVU4

Osečaš se stvarno kao da si na vrhu svega. Znaš da nisi, ali ipak taj osečaj kad sediš sa puškom sam, je neprecenjljiv. Gledati izlazak sunca na Bugarskoj je neprecenljiv. Gradska vojska to nije doživela.
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   03.03.15 21:29

@Pero™ (citat):
Neko vreme nisam mislio da pišem u ovoj debati, ali evo, moram! Ja vidim smisao ovog foruma da prenesemo neka iskustva i doživljaje na neke mađe generacije. Znam da če jih čitati samo nekoliko, ali ipak, bar če neko pročitati kako smo tad branili našu tada još zajedničku državu.

Da se vratim na temu:

Dali bi još jednom išao dobrovoljno: NE NIKADA, ja sam odradio svoje, odradio sam na težak način. Izvršio sam sve zadatke, možda je neki put izgledalo da nisam baš odradio sa veseljem, ali ipak sam odradio po PS.

Dali bi išao na isto mesto,: NIKAD, u momentu bi se menjao sa gradskom vojskom. Hvala za spavanje 4 sata na dan, šetnje 20-30 km na dan i tako dalje. Biti 10 i više km od karaule, bez opreme. NIKAD više.

Dali bi voleo da se sretnem sa kolegama iz generacije, e to bi, ali ne na služenju, nego na druženju. Stvarno smo prošli i dobre i loše stvari. Voleo bi i da si jednom kupim terenski auto da imam vremena pa da se sa boljom polovinom povezem do karaule. Sa sa ovim autom nebi mogao ni blizu, a i ona nebi hodala nekoliko sati do granice.

I da ne mislite da sam na granici doživeo samo loše stvari, bilo je i lepih što jih gradska vojska nije doživela. Ipak nebi želeo da ponovim sve.

Lepo si povedal(kazao)-strinjam se s tabo!:-)

Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
miro81
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   03.03.15 21:40

@Stanko1 (citat):
Tek danas sam pregledao ovu temu pa ću i sâm dodati poneku riječ.
Anketa jest, kako su već rekli neki moji prethodnici, ponešto nerazumljiva i dopušta svakakva tumačenja. Prije svega, anketno pitanje glasi: ''kada bih opet mogao birati''. Opet? Zar nas je u ono vrijeme netko pitao i kakav smo izbor imali?
Jest, nekima je smrdila i sama pomisao na vojnički kruh pa su se snašli simuliranjem nesposobnosti, ili su ''zbrisali prek crte'', ali su takvi ipak bili rijetki. A mogućnost civilnog služenja vojnog roka bila je u moje vrijeme (1973./1974.) daleka budućnost.
Stoga u skladu s temom postavljam pitanje sâm sebi: da li bih se s današnjom pameću, ali u ono vrijeme i u onim okolnostima, odazvao pozivu za odsluženje vojnog roka? Odgovor je: da. Jer je takav bio sistem popune oružanih snaga tadašnje države, jer je to bila građanska dužnost svakog punoljetnog i zdravog muškarca i ne vidim razlog zašto bih ja bio iznimka.
Da li bih izabrao civilno služenje vojnog roka ako bi u ono vrijeme postojala takva mogućnost? Pitanje je sasvim hipotetsko, ali mislim da ne bih. Bez obzira što osobno nisam baš neki vojnički tip, dapače grozim se sile i nasilja, gulio bih svoje kao što sam odgulio prije četrdeset godina u Prizrenu. Bilo je svakakvih iskustava i doživljaja - opisani su u prikladnoj temi - a moj opći zaključak je: nije mi žao tih 11 mjeseci i 9 dana.
Osobno sam jako volio putovati i bilo me na svim stranama i u svim krajevima bivše Jugoslavije. Što sam sve prevalio, vidio i doživio samo kao član izviđačke organizacije možda zavrijeđuje posebni prikaz u nekoj drugoj temi. Da nije bilo vojnog roka teško da bih ikada vidio Prizren, Prištinu, poprište Kosovske bitke, Peć, Dečane, Prokletije, Paštrik, Koritnik… Samo zbog toga osjećam se bogatijim u svojem životnom putu, a da ne govorim i o brojnim prijateljstvima s mojim drugovima iz vojske.

Danas su sasvim druga vremena. Vojska je profesionalizirana, što je po meni sasvim u redu, pa tko voli nek' izvoli. A da
ponovo imam 24 godine i da me netko pita bih li želio postati profesionalni vojnik odgovorio bih: hvala lijepa, 'ajte vi.
U potpunosti se slazem sa Tobom. A svejedno pitao bi Te kako si sluzio krace vreme kao ja-Prizren 81/82? flower
Na vrh Go down
Brkakougar
Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   03.03.15 21:58

Ja licno Da, opet bi isao u JNA, ipak je to nezaboravno iskustvo. O svim dogadjanjima necu da komentarisem, jer nikad se ne zna sta nosi noc a sta donosi dan, ili obratno.
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   03.03.15 22:03

@Brkakougar (citat):
Ja licno Da, opet bi isao u JNA, ipak je to nezaboravno iskustvo. O svim dogadjanjima necu da komentarisem, jer nikad se ne zna sta nosi noc a sta donosi dan, ili obratno.

U pravu si-bas dobro razmisljas!
Lp.:-) flower
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1218
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   03.03.15 23:23

Opet bih nju izabrao.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   04.03.15 7:03

I ja bih opet isto izabrao i ako su me kao dpl.matematičar, i na moje traženje 
da budem koristan svojim obrazovanjem / znanjem poslali u artiljeriju "tamo ima puno da se računa"...
Nezaboravno iskustvo koje još uvek pamtim. Bilo je normalno i loših stvari / događanja, 
ali gde ima samo dobro osim u raju / nirvani, pa zar onda ne bi bilo to i malkice dosadno?

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kada biste opet mogli birati   Today at 15:12

Na vrh Go down

Kada biste opet mogli birati
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Nove uniforme i preustroj u JNA
» ŠLEMOVI JNA
» Pčelarstvo
» SURDULICA VP 5035