FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Oficirska plata

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   15.11.12 18:30

Svako pedeset godina na ovim terenima pametan ušuti, budala progovori, a fukara se obogati...

(Ivo Andrić)

Pero™: komentar modifikovan dana: 23.11.12 11:38; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   15.11.12 21:15

Ma nemojte ovo shvaćati kao provokaciju,sve što sam pročitao gore navedeno mi daje jednu novu dimenziju o tadašnjem a i sadašnjem vremenu.Ja sam napisao u nekim od prije postova da ne branim nikoga a posebice časnike i bivšu JNA ali uvijek stojim iza svoje riječi da stanje u bivšoj nam zemlji ili EX Jugoslaviji kako hoćete nisu izazvali časnici,zašto se zamarati stalno tom mišlju,to su bili ljudi koji su obavljali svoju profesiju i koji su položili zakletvu da će braniti tekovine revolucije i zemlju od unutarnjih i vanjskih neprijatelja isto kao i mi vojnici koji smo služili redovni vojni rok u to vrijeme.Ti ljudi su morali po službenoj dužnosti djelovati kako su djelovali,ne kažem da nije bilo i ekstremnih djelovanja ali to je bilo od strane pojedinaca koji su zalutali u svom poslu i nisu bili profesionalci niti im je mjesto bilo među tim kadrovima.Zapitajmo se da li bi netko od nas u današnje vrijeme drugačije djelovao,pa zar nam svakome pojedinačno na prvom mjestu nije naša profesija i posao koji radimo,od toga egzistiramo i živimo,zar bi sve to i svoju karijeru bacili u vodu i živjeli kao prosjaci ako možemo imati autoritet i biti gospoda ? Znamo dobro onu staru da u svakom žitu ima i kukolja e taj kukolj ili korov koji se pojavio u bivšoj JNA je u momentima krize izašao na površinu i unuštio sve što je bilo plemenito među ljudima,uništio naše živote i sve ostalo.Podigli smo se iz pepela ali posljedice će ostati dugo,zašto to je pitanje za one koji odlučuju o nama i našim životima a nisu nas za to ni pitali,mi smo slijepi na to sve,šutimo i puštamo da ti isti ljudi koji su trebali da budu gdje im je mjesto, ponovo čine sa našim životima što hoće dok mi to sve nijemo promatramo.Da se puno ne udaljujem od zadane teme,ljudi nemojte se ljutiti što netko ima malo drugačije mišljenje to nije nikome naškodilo čak ima i svoju pozitivnu stranu,što mislite kada na ovom svijetu ne bi postojali kritičari i kritikovani,nikada ne bi mogli procijeniti pravu vrijednost stanja stvari.Svi ma koliko se trudili da to prikrijemo raznim kamuflažama imamo svoje pogrešne poteze i greške ali tu smo da to putem naših diskusija na neki način nastojimo ispraviti ili makar ublažiti,suradnja je bitna u svakom pogledu pa prema tome dragi moji forumaši ne ljutite se nego razmijenite mišljenja biće nam onda lakše razumjeti onog drugoga. Oprostite ako sam malo odužio ali smatram ovo što sam rekao da je ispravno a sda očekujem vašu kritiku,pokriću se po glavi pa što mi bude štimalo uzeću za dobro a što ne zaboraviću ali ostajem pri svome stavu. POZDRAV FORUMAŠI MA GDJE BILI !

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   15.11.12 22:07

aleksandar obradovic (citat):
Citat :
Boske
.........Eto gdje se razilazi moje i tvoje mišljenje; ti misliš da je većina oficira bila časna i poštena a ja (i većina učesnika ovog portala) mislimo da ih je bila manjina. Pero nemoj se uvrijediti ali polako se pitam otkud ta tvoja neuobičajena simpatija prema oficirima!? Možda nas prosvijetliš sunny

Zasto mislis Boske da je simpatija neuobicajena...?Zasto je tvoja nesimpatija izrazena...?????
Koji su to razlozi da smatras da je cast i postenje kategorija koju je mali broj oficira nosio u sebi....????
Kako si izracunao da vecina ucesnika Foruma smatra da je bilo malo casnih i postenih oficira!?

Pa to simpatiziranje oficira mi dođe nekako kao simpatiziranje političara; ako te netko maltretira, ispire ti mozak, nadobudno se ponaša i zlorabi svoj položaj onda nije prirodno da ti bude simpatičan. Čast izuzecima među političarima i oficirima ali ti izuzeci su po meni velika manjina a ne većina.
Na oblikovanje ovakvog moga stava je prvenstveno utjecalo moje osobno iskustvo iz JNA, iskustva ljudi s kojima sam vodio razgovore na ovu temu i na kraju mnogobrojni medijski izvještaji koji su rijetko pohvalni glede ove grupacije. Na kraju krajeva postoji i nešto što se zove javno mišljenje i ono navelike potkrjepljuje moju tezu.
Što se tiče foruma ništa nisam računao ali sam pošao od pretpostavke da je ovaj forum ogledalo društva odn. javnog mišljenja. Moguće da je postotak negativne percepcije spram oficirskog kadra JNA na ovom forumu nešto niži jer nostalgija kod nas igra možda nešto veću ulogu nego kod ostatka populacije( zato i jesmo tu) ali uprkos tome mislim da većina forumaša dijeli moje mišljenje. Uostalom to bi se dalo jednom jasnom forumskom anketom lako utvrditi.

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   15.11.12 22:40

FOSIL....tvoje razmisljanje delim i ja....dakle , kultivisan dijalog sa razmenom misljenja i cinjenicama, dakle razgovor, uz uvazavanje misljenja je prost nacin da vodimo ovu temu!
Kako god razmisljali treba da nam bude jasno da je JNA bila institucija bivse drzave, jedno od uporista ideologije i kao takva je i delovala, razvijala se i nestala na kraju....ne zaboravite da smo svi mi bili deo tog sistema!!!

Gušter
Gušter

Broj komentara : 41
Član od : 2011-11-29

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   15.11.12 23:24

Dakle u ,,kultivisanom dijalogu sa razmenom mišljenja,, slobodni smo profilirati i svoje dojmove pod uvjetom da oni nikoga ne vrijeđaju niti ponižavaju!
Ono što nismo mogli kazati u vremenima kada su nam komandovali oficiri JNA!
Nije mi baš jasno zbog čega je to tako.Možda zbog totalističkog sustava ili baš suprotno radi prevelike slobode koju su uživali samo odabrani?
Šta je istina molim bivše JNA oficire da nam barem pokušaju odgovoriti!
Zbog čega su samo i isključivo oni imali pravo na istinu?
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   15.11.12 23:35

Kazes....."..Ono što nismo mogli kazati u vremenima kada su nam komandovali oficiri JNA!..."....????
Pa cekaj zasto u ono vreme na primer nisi izasao i rekao .."DOLE PREDSEDNIK" ......."DOLE SKJ".......???
Jel to nisi smeo zbog oficira JNA...????
Ne razumem.....U kom si vremenu ziveo, zar nisi bio deo tog sistema!!!???

KomentarNaslov komentara: Re   15.11.12 23:44

Boske mislim da gresis kada tako postavljas stvar.........kako mislis oficiri i politicari odnosno politika...???
Pa vec sam rekao ideologija odnosno politika je bila sistem u svim institucijama bivse drzave.....Ne radi se samo o oficirima , vec i o lekarima , inzinjerima, majstorima........Da li je neko mogao da izrazi stav ili misljenje, da bude kreativan ......? NIJE.....! Aminovalo se odlukama VRHA i voljno...!
Hajde da cujemo primere maltretiranja, ispiranja mozga, nedobudnog ponasanja i zloupotrebe polozaja.....?Ispricaj nam svoja iskustva. Jer mediji i javno mnjenje samo predstavljaju dnevnopoliticke stavove i glupe fraze pol.sistema koji su aktuelni.
Ogledalo drustva smo mi koji ovde razgovaramo.......koliko ce ko posteno i realno pricati zavisi od licnosti, a sto se tice ankete.....izvoli otvori je !

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   15.11.12 23:54

Kazes....."..Ono što nismo mogli kazati u vremenima kada su nam komandovali oficiri JNA!..."....????
Pa cekaj zasto u ono vreme na primer nisi izasao i rekao .."DOLE PREDSEDNIK" ......."DOLE SKJ".......???

Sada to mogu i ništa mi ne koristi,a da sam onda mogao štetilo bi mi a to je ipak ogromna razlika!

Aco evo neka ti bude!!
Dolje SKJ i,, Predsednik,, !
Htio bih višestSranačke izbore i depolitiziranu JNA bez političkih utjecaja samo jedne stranke!

Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   15.11.12 23:55

Moje mišljenje je da bi mogao masu ljudi kontrolirati i sa njom upravljati mora postojati određeni autoritet za to,jer sve se brzo raspe u djeliću sekunde ukoliko se prepusti da ta masa preuzme inicijativu i pođe voditi dijalog bez određene doze poštovanja prema autoritetu koji je u takvim momentima praktički poljuljan zbog same činjenice zato što su nadređeni vlastodržci iz kojekakvih razloga dozvolili kako se kaže događanje naroda.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   15.11.12 23:57

Jest pa da zaglavi u prdekanu No Znalo se onda u koga ne smiješ dirati; u političare, partiju, u vojsku i policiju...Neki su bili više a neki manje dio tog sistema. Postojali su oni koji su bili članovi SKJ i postojali su vjernici. Postojali su oni koji su se, najviše zbog lojalnosti sistemu, udomili na državnim jaslama i oni koji su bili prepušteni sebi da se bore i snalaze kako znaju i umiju. Naravno da je bilo uspješnih i među jednima i drugima, samo što su jedni morali u njihov uspjeh uložiti puno više truda. Nije u bivšoj državi bilo sve tako crno, mnogi su živjeli čak puno bolje nego danas ali činjenica je da se živjelo u diktaturi. Doduše ta diktatura je bila puno blaža nego u većini tadašnjih socijalističkih zemalja ali je ipak bila diktatura.
U današnje vrijeme kruži u narodu jedna dosta otrcana floskula, koja je vjerojatno i tebi poznata a ona glasi: prije nisi smio svašta reći ali si mogao svugdje mirno zaspati, danas smiješ svašta reći ali se bojiš i u vlastitoj kući zaspati.
Mislim da ovo dosta kaže i da je pred zemljama koje su nastale raspadom Juge još jedan dugačak i mukotrpan put do prave demokracije i blagostanja!

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 0:20

Boske mislim da gresis kada tako postavljas stvar.........kako mislis oficiri i politicari odnosno politika...???
Pa vec sam rekao ideologija odnosno politika je bila sistem u svim institucijama bivse drzave.....Ne radi se samo o oficirima , vec i o lekarima , inzinjerima, majstorima........Da li je neko mogao da izrazi stav ili misljenje, da bude kreativan ......? NIJE.....! Aminovalo se odlukama VRHA i voljno...!
Hajde da cujemo primere maltretiranja, ispiranja mozga, nedobudnog ponasanja i zloupotrebe polozaja.....?Ispricaj nam svoja iskustva. Jer mediji i javno mnjenje samo predstavljaju dnevnopoliticke stavove i glupe fraze pol.sistema koji su aktuelni.
Ogledalo drustva smo mi koji ovde razgovaramo.......koliko ce ko posteno i realno pricati zavisi od licnosti, a sto se tice ankete.....izvoli otvori je !

Aco brkaš malo babe i žabe. JNA je bila oružana sila koja je bila u uskoj sprezi sa politikom i imala je oružje u rukama kojim je mogla da uguši svaku pobunu neistomišljenika. Oni su, uz miliciju, bili vjerni čuvari ideologije a za uzvrat su uživali mnoge privilegije. Oni su bili SILA i svima su to jasno davali na znanje, kako regrutima u svojim redovima, tako i civilima.
Tim sredstvima sile nisu raspolagali ni ljekari, ni inžinjeri niti bilo koja druga grupacija. JNA kadrovi, UDBA i policija su bili ti koji vedre i oblače.
Primjera gdje se govori o maltretiranju, ispiranju mozga i zloupotrebi položaja imaš dovoljno i na ovom forumu, ne moramo uopće naširoko tražiti.
Ja ovdje iznosim svoje stavove kao što to i drugi čine tako da mi anketa ništa ne znači, odn. ona neće promijeniti moje mišljenje ma kakvi njeni rezultati bili.

KomentarNaslov komentara: Re   16.11.12 0:36

Ne razumes ti mene Boske........rekao si da te "podsecaju na politicare" ...tako nesto..
A ja u stvari kazem da to nisu bili samo politicari vec prakticno sve institucije.......I lekari i oficiri i majstorii i svi su imali ideoloski profil..
Zar je arhitekta mogao da sacuva na primer zgradu koja ima istorijsku vrednost....nije .Dobio je nalog da sagradi novu u "komunistickom" stilu , iako se to kosilo sa nacelima njegove profesije.
A ne znam kako to da drzava uopste funkcionise bez vojske , policije ili udbe.......Pa mora postojati neka sila u drzavi...
Uvek je postojala i postojace. scratch Razmisli malo.......gde i kada je bilo drugacije??????????????????????
Ponovo ti kazem....reci mi primer....evo sada i ovo, nasao si ih i na Forumu.! Pa reci gde , ko ili sta je primer ??????

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 0:38

@hercog (citat):

Sada to mogu i ništa mi ne koristi,a da sam onda mogao štetilo bi mi a to je ipak ogromna razlika!

Aco evo neka ti bude!!
Dolje SKJ i,, Predsednik,, !
Htio bih višestSranačke izbore i depolitiziranu JNA bez političkih utjecaja samo jedne stranke!

Kad si trebao nisi smeo , a sad smes al' badava... Wink

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 1:03

Kad si trebao nisi smeo , a sad smes al' badava... Wink

Smile

Sada  možda  nisam u pržunu a onda bi bio tamo za potpuno istu težinu izgovorene riječi  onda a i danas!
Ipak postoji bitna  razlika Potpuno banalani verbalni delikt je učinio da ljudi budu maltretirani ili godinama u zatvorima!!
Prvi koji su  bili na braniku čuvanja takve domovine i slobode  bili su ofiviri i milicajci! Nravno da su živjeli u sferi virtualnog svijeta koji nikako nije imao smisla što se na kraju i pokazali,no ipak beskrajno cijenim one što su šutijeli ili govorili samo  onda kada je to PS dozvoljavao,ili one druge i malobrojne što se namjerno na sve   praviše gluhima i slijepima!

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 1:15

Ne razumes ti mene Boske........rekao si da te "podsecaju na politicare" ...tako nesto..
A ja u stvari kazem da to nisu bili samo politicari vec prakticno sve institucije.......I lekari i oficiri i majstorii i svi su imali ideoloski profil..
Zar je arhitekta mogao da sacuva na primer zgradu koja ima istorijsku vrednost....nije .Dobio je nalog da sagradi novu u "komunistickom" stilu , iako se to kosilo sa nacelima njegove profesije.
A ne znam kako to da drzava uopste funkcionise bez vojske , policije ili udbe.......Pa mora postojati neka sila u drzavi...
Uvek je postojala i postojace. scratch Razmisli malo.......gde i kada je bilo drugacije??????????????????????
Ponovo ti kazem....reci mi primer....evo sada i ovo, nasao si ih i na Forumu.! Pa reci gde , ko ili sta je primer ??????

Izgleda da ni ti mene ne razumiješ. Složit ćeš se da je predmet ove rasprave omiljenost nekadašnjih JNA oficira, odn. naš sadašnji stav prema njima kao pojedincima i kao zapovjednom dijelu oružanih snaga. JNA ili bolje rečeno njen komandni kadar su bili sastavni dio i važna poluga tadašnje diktature. Oni su bili praktički, kao nasljednici NOV-e, sukreatori tadašnje politike i ideologije jer su oni kroz NOR, koji je za njih bio ujedno i revolucija, i doveli komuniste i njihovu ideologiju na vlast. Naravno da su i cijelo vrijeme te vladavine budno bdjeli da ta, silom uspostavljena vladavina, ne bude ugrožena. Znači JNA je imala veliku moć u svojim rukama i njeni oficiri su bili svjesni toga!
Arhitekt ili ljekar nije nužno morao biti i pobornik te ideologije, nije morao biti niti član SKJ. Arhitekt je jednostavno primao upute s nadređenih mjesta, koja su naravno bila pod kontrolom vlasti, i po tim uputama je radio. Doktor je radio po Hipokratovoj zakletvi i po svojoj savjesti. Nisu imali moć, nisu imali oružje i nisu bili u sprezi s vlašću koja uopće nije bila pod kontrolom i utjecajem naroda.
U pravu si, sve države imaju vojsku, policiju,tajne službe ali svi su oni pod kontrolom institucija vlasti koje je narod izabrao demokratskim putem. Znači i vojska, i policija, i tajne službe su, preko organa vlasti, pod kontrolom naroda što je i logično jer ih taj narod (kroz poreze) plaća.
Znači u normalnim, demokratskim zemljama narod kontrolira vojsku a kod JNA je bilo upravo obrnuto; vojska je kontrolirala narod!
A što se tiče svjedočenja o maltretiranju vojnika od strane oficira na forumu...Nedavno je objavljen post gdje stoji da je vojniku koji izlazi u grad dežurni oficir (iz čista mira) naslonio pištolj na sljepoočnicu i rekao: "...ovaj ne jede pasulja"! Treba li ti možda bolji primjer bahatosti i siledžijstva?

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 1:22

Zahuktali ste priču i nervirate se previše. Sve je tu jasno. Onako različitu državu s onoliko naroda i kulturoloških, vjerskih, jezičnih i svih drugih podjela, mogao je držati na okupu samo jednopartijski sustav. I da svatko tko je glasniji nego što bi trebalo, dobije po glavi. Sve drugo je čista utopija. Višepartijski sustav nužno stvara nacionalne i nacionalističke partije, a to u višenacionalnoj državi na Balkanu ne može proći. Vidi Belgiju, država visi o koncu, a samo su dva naroda. (Džabe im kultura i standard.) E, možda treba proći par stotina godina da evoluiramo svi skupa, pa da napravimo neku Švicarsku, njima je trebalo 500 godina da svi mogu reći da su Švicarci i da svatko svakog poštuje bez obzira kojim jezikom govorio i koje vjere bio. Nama na ovim prostorima je vrela krv u žilama, i stvarno svakih par desetaka godina neke nevolje nastaju.To vam je pitanje evolucije ljudi moji.... Very Happy
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 1:27

@Max Blitz (citat):
Zahuktali ste priču i nervirate se previše. Sve je tu jasno. Onako različitu državu s onoliko naroda i kulturoloških, vjerskih, jezičnih i svih drugih podjela, mogao je držati na okupu samo jednopartijski sustav. I da svatko tko je glasniji nego što bi trebalo, dobije po glavi. Sve drugo je čista utopija. Višepartijski sustav nužno stvara nacionalne i nacionalističke partije, a to u višenacionalnoj državi na Balkanu ne može proći. Vidi Belgiju, država visi o koncu, a samo su dva naroda. (Džabe im kultura i standard.) E, možda treba proći par stotina godina da evoluiramo svi skupa, pa da napravimo neku Švicarsku, njima je trebalo 500 godina da svi mogu reći da su Švicarci i da svatko svakog poštuje bez obzira kojim jezikom govorio i koje vjere bio. Nama na ovim prostorima je vrela krv u žilama, i stvarno svakih par desetaka godina neke nevolje nastaju.To vam je pitanje evolucije ljudi moji.... Very Happy

Kad je to tako što je onda s USA? Toliko naroda, jezika, različitih kultura, nije jednopartijski sistem a opet opstaju i k tomu su još i velesila. Možemo i Kanadu, Australiju navesti, pa i Rusiju ako hoćeš!

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 1:42

@Boske (citat):
Kad je to tako što je onda s USA? Toliko naroda, jezika, različitih kultura, nije jednopartijski sistem a opet opstaju i k tomu su još i velesila. Možemo i Kanadu, Australiju navesti, pa i Rusiju ako hoćeš!

Pa Maks je malo pogresio, nije uzeo u obzir cinjenicu da totalitarni sistemi traju i opstaju onoliko dugo koliko to odgovara belosvetskim centrima moci, eto ne moramo govoriti o nekadasnjoj SFRJ, imamo i svezijih primera, recimo Irak, Libija, evo i Sirija, dakle od volje naroda tu nista ne zavisi, totalitarne sisteme menjaju i uspostavljaju oni koji drze konce u svojim rukama, oni koji kreiraju i upravljaju na globalnom nivou.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 1:44

Boske, drugo je to. U Americi su ljudi dovoljno davno došli iz Europe da se mogu osjećati Amerikancima. Tamo je dvopartijski sustav, a većih razika među demokratima i republikancima u biti nema. Sve se svodi na ekonomsku moć. Njihova razvikana demokracija je u mnogim segmentima mrtvo slovo na papiru. Bijeli bogataši vode glavnu riječ, sve ostalo je prodavanje magle. I ti bijeli bogataši si mogu dozvolit da izaberu mulata za predsjednika, da bi mi mislili kako su oni demokrati. Misliš da Obama o ičemu odlučuje? Crnci, latinosi i ostali su debelo potlačeni tamo dragi moj. Dobro si spomenuo Kanadu, tamo se svako malo Quebec hoće otcijepit. (Ondje su Francuzi.) I to visi o koncu. U Australiji glavnu riječ vode potomci Engleza. Znaš li da su australsko državljanstvo Aboridžini dobili tek 60-tih godina 20.st.? Tamo ih pokazuju turistima kao egzotične životinje. A Rusija tek? E, gdje ruska čizma dođe, tamo trava ne raste!

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 16.11.12 4:14; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : krivo slovo)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 1:50

@Bogart (citat):
@Boske (citat):
@Max Blitz (citat):

Pa Maks je malo pogresio, nije uzeo u obzir cinjenicu da totalitarni sistemi traju i opstaju onoliko dugo koliko to odgovara belosvetskim centrima moci, eto ne moramo govoriti o nekadasnjoj SFRJ, imamo i svezijih primera, recimo Irak, Libija, evo i Sirija, dakle od volje naroda tu nista ne zavisi, totalitarne sisteme menjaju i uspostavljaju oni koji drze konce u svojim rukama, oni koji kreiraju i upravljaju na globalnom nivou.

Nisam pogriješio, a to što si naveo generalno stoji. O svemu odlučuju bijeli američki bogataši, ma što to značilo. Naš bivši sustav je ipak bio vezan za socijalističku utopiju. U Jugi nije mogao proći višepartijski sustav iz najmanje sto razloga. To bi se pretvorilo u neki sustav Austro-Ugarske ili Kraljevine Jugoslavije, a te zemlje nisu bile demokratske.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 1:56

@Max Blitz (citat):
Nisam pogriješio, a to što si naveo generalno stoji. O svemu odlučuju bijeli američki bogataši, ma što to značilo. Naš bivši sustav je ipak bio vezan za socijalističku utopiju. U Jugi nije mogao proći višepartijski sustav iz najmanje sto razloga. To bi se pretvorilo u neki sustav Austro-Ugarske ili Kraljevine Jugoslavije, a te zemlje nisu bile demokratske.

Nasa bivsa drzava i sistem u njoj su potrajali dok je to bilo potrebno spoljasnjim faktorima. Kad je bivsa Juga odigrala svoju ulogu na geo-politickoj sceni ovog dela Evrope odsviran joj je kraj.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 2:08

U principu da, ali nije samo to. Amerika je u početku čak davala podršku očuvanju Jugoslavije. Što su mislili, prijestolonasljednika Aleksandra dovest iz Londona? Onog koji ne zna srpski. Jugoslavija nije mogla opstat kad se raspao SSSR i Čehoslovačka. To je išlo po istoj logici i obrascu. Pa nije Juga mogla ostat sama sa socijalističkim sustavom, a sve drugo nije bilo moguće. Rekao sam već, evolucija u glavama ljudi...
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 2:24

Ne postoji evolucija koja bi od balkanskih nacija napravila tolerantne i prosvecene ljude. Posle retkih perioda mira i prosperiteta nasi narodi bi pravili zestoke picvajze koji su ih jos vise unazadjivali, evo u ovom trenutku imamo bar tri konstitutivna naroda nekadasnje SFRJ koji nisu zadovoljni sadasnjim statusom, sto je potencijal za neke nove eventualne potrese, no to nije tema ove teme.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 9:33

Znači ono što zovemo zapadnom demokracijom je teška farsa. To su u stvari diktature skrivene pod plaštom demokracije, narod je totalno obespravljen ali ne smije pisnuti, vlada totalna cenzura medija, izbori su teška obmana jer se unaprijed već sve zna, granice su zatvorene a mi ne možemo prodrijeti tamo da saznamo istinu...Hej ljudi malo ste zalutali! Pa mi govorimo o državama koje su izmislile demokraciju a ne o S. Koreji. Po vama će se Velika Britanija i Kanada uskoro raspasti a možda i Aboridžini dignu kakvu revoluciju u Australiji a Švicarska će opstati jer, eto, njihova demokracija je 500 godina stara (kao da i oni nisu jednom krenulu od nule). Jugoslavija se, kao višenacionalna država, morala raspasti, jer su to velike sile htjele a ne narod. Naravno referendumi u Sloveniji, Hrvatskoj i BiH su lažirani jer narod uopće nije htio da se odvoji nego su to htjeli ovi izvana.
Svaka država, pa i ona višenacionalna može opstati (imamo puno primjera) samo treba pronaći politički odgovarajući politički model a ako to već ne ide, onda se mogu mirno razići kao Čehoslovačka pa i SSSR.
Mislim da će te shvatiti da na mi je na ovoj razini nemoguće voditi političke rasprave pa ću se radije kaniti toga. Ionako je jedan od razloga mog dolaska na ovaj portal bila njegova apolitičnost ali izgleda da se od toga ne može pobjeći. Kao da nema dovoljno portala gdje se može politika bistriti Very Happy

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.11.12 14:21

@Boske (citat):
Znači ono što zovemo zapadnom demokracijom je teška farsa. To su u stvari diktature skrivene pod plaštom demokracije, narod je totalno obespravljen
Mislim da će te shvatiti da na mi je na ovoj razini nemoguće voditi političke rasprave pa ću se radije kaniti toga. Ionako je jedan od razloga mog dolaska na ovaj portal bila njegova apolitičnost ali izgleda da se od toga ne može pobjeći. Kao da nema dovoljno portala gdje se može politika bistriti Very Happy

U potpunosti se slažem sa tobom,tema oko politike se previše zahuktala i nema kraja,ostavićemo se toga a vratiti se na teme koje su nama ugodnije za diskusije.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   Today at 21:11

Na vrh Go down

Oficirska plata
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Oficirska plata
» Srednje vojne skole
» Vojnička plata