FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Oficirska plata

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Senad
Džomba
Džomba

Broj komentara : 128
Član od : 2012-12-03

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.05.14 9:13

A posao kao i svaki drugi ima svojih prednosti, kao i mana, specifičan na sebi svojstven način, isto tako i zahtjevan,a plača kao i svaka državna uvijek i za nijansu bolja od druge jer je bila redovita,  naravno sukladna stupnju obrazovanja!!!
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   16.05.14 11:26

@Senad (citat):
A posao kao i svaki drugi ima svojih prednosti, kao i mana, specifičan na sebi svojstven način, isto tako i zahtjevan,a plača kao i svaka državna uvijek i za nijansu bolja od druge jer je bila redovita,  naravno sukladna stupnju obrazovanja!!!

O tome smo več pričali, 

ono što je bila dobra plata u Makedoniji, nije bila baš nešto u Sloveniji. Možda je zato i bilo manje starešinskog kadra iz Slovenije. 

Naravo da ta profesija ima specifike, ali da nisu imali barem malo bonusa, nebi niko otišao to da radi. Ne zavidim jim tu platu, ipak je bilo i puno minusa u tome šta su morali da odrade...daleko od rodbine i starih prijatelja, specijalan režim života, za niže starešine što su radili sa vojskom, - puno terena i ''šetanja''.... itd
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.05.14 11:03

Interesantna priča:

http://www.depo.ba/hronika/bio-sam-kralj-imao-sam-19-godina-siguran-posao-veliku-platu-djevojku-tanjui-cimera-iz-juzne-srbije

Na kraju teksta stoji:

P.S.
Ovi događaji bi mogli biti i trač i istina... ko će ga znati. Ljudi vole i slagati.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.05.14 14:11

@Max Blitz (citat):
Interesantna priča:

http://www.depo.ba/hronika/bio-sam-kralj-imao-sam-19-godina-siguran-posao-veliku-platu-djevojku-tanjui-cimera-iz-juzne-srbije

Na kraju teksta stoji:

P.S.
Ovi događaji bi mogli biti i trač i istina... ko će ga znati. Ljudi vole i slagati.

I pomalo smiješna. Recimo RRB M80 "Zolja" kalibra 64mm tenku može jedino spaliti boju kojom je obojan. Momak se malo zaigrao sa prićom ali svatko ima na to pravo. Mo'š mislit kako je prošao detektor i kako bezbednjaci nebi pronašli ukradeni pištolj.

Desetar
Desetar

Broj komentara : 280
Član od : 2013-03-09
Dob : 56
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.05.14 15:24

Nisam imao živce pročitati do kraja. Čim kaže da je prezirao stažiste (kod mene su imali najmanje višu školu i bili su redom odlični dečki), ha jebiga
Na vrh Go down
artiljerac bivsi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2014-05-15
M(j)esto ni-ru-mo

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.05.14 21:54

jocolor Procitah pricu do kraja da bih video kolika je kolicina gluposti napisana u ovom tekstu. To je strasno koliko se ovaj lik nalupao. Ustvari, samo je pokazao koliko je bio iskompleksiran, a mozda je jos uvek takav.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.05.14 22:12

@Minolovac (citat):
Nisam imao živce pročitati do kraja. ...

Ni ja.  Rolling Eyes
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.05.14 22:30

pročitao sam od prvog do zadnjeg slova, i što reči, e moj jarane mora da si spaljen do daske, takav proljev ni žutilo od štampe nebi istovario. Najjaća izjava za staže, a složio bi se samo u jednome posebice sa onim boldiranim :

P.S.

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.05.14 22:36

bojnik cit.

e moj jarane mora da si spaljen do daske, takav proljev ni žutilo od štampe nebi istovario.

cheers  lol!  Bojnice, ti ponekad bas znas da me nasmejes.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   20.05.14 7:19

e kada krene  vojnik

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   20.05.14 11:29

@pukovnik (citat):
@Max Blitz (citat):
Interesantna priča:

Na kraju teksta stoji:

P.S.

I pomalo smiješna. Recimo RRB M80 "Zolja" kalibra 64mm tenku može jedino spaliti boju kojom je obojan. Momak se malo zaigrao sa prićom ali svatko ima na to pravo. Mo'š mislit kako je prošao detektor i kako bezbednjaci nebi pronašli ukradeni pištolj.

Meni se ovo čita kao da je neko napisao što nije bio u JNA. DAAAALEKO od JNA. 

I danas RPG-7 može da služi za ubijanje tenkova. I najmodernijih naprimer Abrams. Samo mora da se pogodi na pravo mesto (sa strane). Možda jedino reaktivni oklop može da ga zadrži. 

U kasarni smo imali dosta RPG M79, to mislim da može da probije svašta. 

Na karauli smo imali puno M80, ali bili smo na tenkovskom neprehodnom zemljištu. Ipak bi mogli da uništimo kamijone, i oklopne transportere, što bi leti teoretski mogli da prolaze.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 3:50

Prebrisao post, posto sam skuzio na komentar kakve osobe sam odgovorio.

PORUCNIK: komentar modifikovan dana: 17.08.14 5:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 4:00

@zonta (citat):
jesu radnici dobijali stanove ali su u tim stanovima bili samo zidovi u vojnim stanovima je bilo sve manje više namešteno ugrađeno  
moj jedan rođak dobi trosoban stan (prema činu a ne prema broju čkanova domaćinstva)u kome je uneo veoma malo nameštaja u kuhinji samo el šporet i frižider sve ostalo je zateko namešteno po spavaćim sobama samo ležajeve američki plakari su bili ugrađeni u zidovima dnevna soba je bila prazna
samo zagledajte lokacije vojnih zgrada po gradovima
drugo svako letovanje radnik nije plaćao za sebe ali za članove porodica da dok su radnički hoteli b ili c kategorije sa hranom jedva za preživljavanje ili u svojoj režiji (kuvanje pranje posuđa i td s druge strane vojna odmarališta su bila visoko rangirana na ekskluzivnim lokacijama i potpuno besplatna za sve članove porodice
dok je izgradnja porodične kuće radniku trajala godinama neko i ne dočeka kraj izgradnje većina oficira nije znala kako izgleda mešalica za beton odgovorno tvrdim a da ne pričam o pravljenju istog
po dolasku u drugi grad iz prekomande žena vojnog lica je ako je htela urgentno zapošljavana
da ne pričam o vojnim ustanovama i prodavnicama de su cene bile niže barem 20ak posto
vojna lica su za vreme socijalizma bila visoko privilegovana u odnosu na druga zanimanja i lica
imala su prednost de god su nešto zatražila

Ne mogu da vjerujem affraid

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 5:49

U proteklih nekoliko sati sam procitao vise gluposti nego u svim 'zutim' medijima u zivotu. mozda zato sto ne pratim te medije. Jedini suvisli komentari su druga zastavnika i bivseg artiljerca. A bata Nidzi mogu da kazem: "ALAL TI VOJNICKI PASULJ!" Dostojanstveno i argumentovano, sa izuzetno velikom strpljivoscu polemizirati sa 'coca-cola bojs-ima', koji vjeruju samo i svemu sto neke americke TV stanice prezentiraju. Gdje je drug bivsi artiljerac?

Vise je bilo rijeci o 'privilegijama', sa uplitanjem politike. Je li to neko negirao dok je trajala? SKJ je bila 'avangarda' drustva. Vodila je i drzavu i vojsku. Sve starjesine skolovane u vojnim skolama su bili clanovi. To je bio preduslov da bi bio starjesina. Ja sam primljen u SKJ u posljednjoj 'turi', pred zavrsetkom skolovanja. I jos nosim tu knjizicu, i nisam clan niti sam htio biti nijedne druge partije. za sebe kazem da sam 'komunjara', iako sad vjerujem u Boga (iako ne idem u bogomolje niti se drzim propisa). gotovo sam siguran da od svih ovih sto pljuju na komunizam, eventualno je samo promil procitalo program SKJ.
No sve ovo je za druge teme i prikljucujem se nekim ranijim prijedlozima da se ova tema zakljuca.
Realno govoreci, plata je bila NEDOVOLJNA. Uvijek sam ulazio u minus sa cekovima.
Kad sam otisao u penziju, dakle - bez svih dodataka i umanjena za 25% porucnike, a uvecana za prekomande, bila je nesto preko 10 000 dinara. DM je bila 13 'markica' (Markovicevih dinara), pa racunajte.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 16:57

Osim toga, nisam imao stan, a izgubio sam dodatak za troskove stanovanja. U zgradu gdje sam jedno vrijeme morao da zivim, bugarski (a kamo li njemacki) porucnik ne bi usao.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 17:39

@PORUCNIK (citat):
Osim toga, nisam imao stan, a izgubio sam dodatak za troskove stanovanja. U zgradu gdje sam jedno vrijeme morao da zivim, bugarski (a kamo li njemacki0 porucnik ne bi usao.

Kako bi bilo lijepo da uz tvrdnje navedeš godinicu i mjesto radnje, pa još i mjesec u kojem se zbivalo, bilo bi sve jasnije.
Već polemiziramo na PP odnosi li se što pričaš na cijeu JNA za 46 godina trajanja.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 17:57

Inace je bilo tesko naci stan. Pisem o svojim iskustvima, znaci - o periodeu 1985. do 1990.g. Pisacu o tome i neke detalje, kad odlucim jesu li za ovu temu ili za temu garnizona.

Minolovac
Desetar
Desetar

Broj komentara : 280
Član od : 2013-03-09
Dob : 56
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 19:05

Poručniče, reci samo u kojoj si ulici bio i znaću kakav je stan. Mi smo imali smještaj na brodu, ali ti s vremenom dosadi stalno slušati lupanje po palubi pa smo nas dvojica (možda si znao Ljubišu) iznajmili stančić u Baćini, 1 soba, bio je pola vodničke plaće. A to o namještenim stanovima i besplatnim ljetovanjima, to je bajka i to novokomponirana. možda za generale, ali ja nisam poznavao takve. čekovi su bili opća opasnost, ja sam zaglavio u Nišu na 3 mjeseca, ono što se danas zove dopušteno prekoračenje je osamdesetih bilo kvalificirano kao "Podrivanje ekonomskog sistema SFRJ" i nije tretirano kao prekršaj nego krivično djelo.
O privilegijama još, samnom je u prdekani bio jedan stari zastavnik radi prometne nesreće, pijana baba mu je između dva parkirana auta izletjela pred auto i zgazio je. Civilni sud je nakon vještačenja i rekonstrukcije našao da nije kriv i oslobodio ga, ali mu je vojni sud svečano dodijelio godinu dana jer on "Kao starešina mora posedovati veću dozu odgovornosti i u saobraćaju" (vidio sam presudu)
Istina da su žene vojnih lica dobivale posao, ali imajte u vidu da su kako oficiri, tako i podoficiri bili istrgnuti iz svoje prirodne sredine i okruženja, bez potpore roditelja i obitelji, jedino što su imali (kad su dobili) je bio taj stan, (I nije bio namješten) To je čisti primjer proletarijata, u nekim slučajevima (mojem) čak i lumpenproletarijata. Rijetko si je tko našao ženu s kućom i imanjem. Ostaje ti taj stančić, posao i birtija. (Ne mora biti ovim redosljedom Smile )
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 20:05

@Minolovac (citat):
Poručniče, reci samo u kojoj si ulici bio i znaću kakav je stan. Mi smo imali smještaj na brodu, ali ti s vremenom dosadi stalno slušati lupanje po palubi pa smo nas dvojica (možda si znao Ljubišu) iznajmili stančić u Baćini, 1 soba, bio je pola vodničke plaće. A to o namještenim stanovima i besplatnim ljetovanjima, to je bajka i to novokomponirana. možda za generale, ali ja nisam poznavao takve. čekovi su bili opća opasnost, ja sam zaglavio u Nišu na 3 mjeseca, ono što se danas zove dopušteno prekoračenje je osamdesetih bilo kvalificirano kao "Podrivanje ekonomskog sistema SFRJ" i nije tretirano kao prekršaj nego krivično djelo.
O privilegijama još, samnom je u prdekani bio jedan stari zastavnik radi prometne nesreće, pijana baba mu je između dva parkirana auta izletjela pred auto i zgazio je. Civilni sud je nakon vještačenja i rekonstrukcije našao da nije kriv i oslobodio ga, ali mu je vojni sud svečano dodijelio godinu dana jer on "Kao starešina mora posedovati veću dozu odgovornosti i u saobraćaju" (vidio sam presudu)
Istina da su žene vojnih lica dobivale posao, ali imajte u vidu da su kako oficiri, tako i podoficiri bili istrgnuti iz svoje prirodne sredine i okruženja, bez potpore roditelja i obitelji, jedino što su imali (kad su dobili) je bio taj stan, (I nije bio namješten) To je čisti primjer proletarijata, u nekim slučajevima (mojem) čak i lumpenproletarijata. Rijetko si je tko našao ženu s kućom i imanjem. Ostaje ti taj stančić, posao i birtija. (Ne mora biti ovim redosljedom Smile )

Ja sam bio u "Soldier Innu", samacka zgrada u kojoj su bili i Dok i Redzo. to je u blizini bivseg doma JNA.Dok je i poslije mene ostao u istoj sobi, a Rezdo se ozenio i presao da zivi kod njenih. Placali smo mjesecno propisanu tarifu. Zgrada je bila kao izdvojeni kasarnski objekat, i tu su sluzila vojni rok dva vojnika-mornara, zaduzena za odrzavanje zgrade, a ne samacki hotel, kakvih je bilo ponegdje.
Jos cu pisati o stambenim frkama, mozda na drugoj temi.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 20:23

Zanimljivo pred sam kraj JNA je imala sve manje stanova na raspolaganju, kako je bilo sedamdestih zna li tko ili je to praksa od vajkada???
Jesu li se stanovi brže dobijali ili  lakše??

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 20:46

@Gringo (citat):
Zanimljivo pred sam kraj JNA je imala sve manje stanova na raspolaganju, kako je bilo sedamdestih zna li tko ili je to praksa od vajkada???
Jesu li se stanovi brže dobijali ili  lakše??

Prijatelju moj to ti je ovisilo o nekoliko čimbenika. Koji si čin, na koju dužnost dolaziš, imaš li obitelj ili si samac. Nije bio jednak tretman jeli naš kolega poručnik kao mladi potporučnik došao na prvu dužnost ili neki potpukovnik na dužnost k-danta brigade. Ovisilo je i o mjestu u koje si dolazio i kojim stambenim fondom je tu JNA raspolagala. Recimo u Bjelovaru su se u tri godine sagradile četiri trokatnice sa po tri ulaza, praktično cijeli jedan kvart su bili vojni stanovi. U ulici Mate Lovraka tri zgrade, na Matoševom trgu već rečene četiri zgrade i plus što je JNA participirala u pojedinim gradnjama i uzimala po dva-tri stana. Koliko se sjećam u gradu nije baš bilo starješina a da su bili podstanari.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   17.08.14 21:30

Prva stvar: Svi zaposleni u JNA su izdvajali dio licnih primanja za stambeni fond. Zato su cijene otkupa bile umanjene (manje od trzisne vrijednosti, kako rece jedan 'kritizer') i kad dobiju stan, izdvajanja po istom osnovu nisu prestajala. To drug zastavnik bolje zna.
Druga: Postojale su grupe u koje je svrstavana molba za dodjelu stanova. Mislim da sam bio u sestoj grupi: samac koji ranije nije dobijao stan.  Sledovala me je garsonjera do jednosobnog stana (eventualno) jednoiposobnog, ako ih je bilo, ali to u manjim garnizonima.
Ne sjecam se ostalih grupa. Znam da su imali prednost,tj svrstani u bolju grupu piloti, diverzanti i izvidjaci, ukrcane mornaricke starjesine... Tu se nije gledalo na cin. O dodjeli stanova je odlucivala stambena komisija u kojoj je bilo i oficira, i mladjih oficira i gradjanskih lica. Komandna linija nije smjela da ima uticaja. Dakle - grupa i staz cekanja. Mogao je vodnik, ako je prvi na rednoj listi, tek izasao iz skole, dobiti stan prije majora sa porodicom i duzim vremenom cekanja, koji je 6. u svojoj grupi. Dijelili su se stanovi koji su bili na raspolaganju.Ako nije bilo dvosobnih stanova na raspolaganju, dijelila se garsonjera, ali ne onom koga sljeduje dvosobni, nego je samac.
Vjerovali ili ne.
Sluzbeni stanovi su bili druga prica.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 0:32

@PORUCNIK (citat):
@zonta (citat):
jesu radnici dobijali stanove ali su u tim stanovima bili samo zidovi u vojnim stanovima je bilo sve manje više namešteno ugrađeno  
moj jedan rođak dobi trosoban stan (prema činu a ne prema broju čkanova domaćinstva)u kome je uneo veoma malo nameštaja u kuhinji samo el šporet i frižider sve ostalo je zateko namešteno po spavaćim sobama samo ležajeve američki plakari su bili ugrađeni u zidovima dnevna soba je bila prazna
samo zagledajte lokacije vojnih zgrada po gradovima
drugo svako letovanje radnik nije plaćao za sebe ali za članove porodica da dok su radnički hoteli b ili c kategorije sa hranom jedva za preživljavanje ili u svojoj režiji (kuvanje pranje posuđa i td s druge strane vojna odmarališta su bila visoko rangirana na ekskluzivnim lokacijama i potpuno besplatna za sve članove porodice
dok je izgradnja porodične kuće radniku trajala godinama neko i ne dočeka kraj izgradnje većina oficira nije znala kako izgleda mešalica za beton odgovorno tvrdim a da ne pričam o pravljenju istog
po dolasku u drugi grad iz prekomande žena vojnog lica je ako je htela urgentno zapošljavana
da ne pričam o vojnim ustanovama i prodavnicama de su cene bile niže barem 20ak posto
vojna lica su za vreme socijalizma bila visoko privilegovana u odnosu na druga zanimanja i lica
imala su prednost de god su nešto zatražila

Ne mogu da vjerujem affraid

Poručniče nemoj da se sekiraš o ovom ni o drugim stvarima na ovom forumu. Teoretski je ovo otvoren forum pa može da piše ko hoče bilo šta dok nije uvredljiv, nacionalno loše nastrojen, dok ne potiče nasilje itd. Ako je zonta napisao nešto čime se ne slažemo, to je njegovo mišljenje i njegova iskustva. 

Ajde da nastavim komentaru ovog posta, nadam se da ču upotrebiti pravu terminologiju (iako mislim da sam več jednom dao komentar).

Moja mama je bila računovođa pa je znala svaki dinar kamo je otišao u firmama i organizacijama kde je radila. 

Stanovinski fond se je formirao od profita kojeg je firma ostvarila. O veličini je odlučivao radnički savet. Tu nije imao nikakve veze direktor, možda osim savetodavne. Radnički savet je izglasao i komisiju za stanovanjska pitanja, koja je odlučivala o kriterijima ko najviše zaslužuje stan. Naravno prvo oni sa nerešenim stambenim pitanjima, lošim uslovima.... itd. 

Ako je firma imala radnike sa rešenim stambenim pitanjima, dala jim je kredite za popravke, adaptacije, itd. Kredite, ne nepovratno. 

Stanovi su bili u lasti firme, ne poklonjeni. Naravno onaj što je tamo živeo morao je da plača troškove, ali ga je bilo skoro nemoguče izbaciti, znači dobio je doživotna prava. 

Stanovi su se obično kupovali novi. E kod stanova si mogao u zavisnosti od projekta naručiti i opremu. Radio sam na jednom projektu (više kao fizikalac) opreme jednog naselja u Istri. U bilo kojem apartmau je bilo isto pokučanstvo. Čak sam posle i 2-3 puta bio sa mojom boljom polovinom tamo. Sad se naravno sve razprodalo i pokralo. Ali sve unutra je bilo u lasti firme. 

E sad ako su zakoni isti isti su i za sve i za JNA. 

A što se tiče opremljenih stanova, i JNA je verovatno kupovala stanove. Znam za neke lokacije u LJ, kde živi ili je živelo više oficira. Da bili su sorazmerno novi, ali po standardu i po veličini ništa naročito od proseka. JNA je imala prekomande, pa ako je neko opremio stan, dali bi vozio stvari iz SLO U Makedoniju? Ili bi za novog najemnika predložio odkup? Naravno, onda bi bilo opremljeno. A moglo bi da bude i opremljeno od JNA. 

Što se tiče odmarališta neka kažu oni što su bili tamo, ja nisam nikad bio unutra, ali znam da nisu baš elitne lokacije, nego 10--15 od lokacija. Jedino neke toplice/banje, ali ni to tada nije bila elitna lokacija. Video (i izradio) sam apartmae za firme, bili su na dobrim lokacijama sa svom infrastukturom, firme su imale prikolice u kampovima po izboru, uglavnom boljim, imale su svoje kuče na moru, naravno prali i kuvali su si sami, da je jeftinije, imali su apartmaje po toplicama, skijalištima... i da dalje ne nabrajam. Ko nije imao puno para mogao je na odmor. 

Što se tiče poznavanja mešalica i betona... svako na selu to zna, uvek su neke ''radne akcije'' da se pomogne komšijama. I mene je jedan bivši podoficir, tada komšija podučio kako se zida. Sada su strogiji propisi, ali puno jih još zna. 

Što se tiče prekomande da bi se žene urgentno zapošljavale neznam. Tad u ono vreme je bilo služba za sve. Mislim da to nije bio privilegij. 

Za trgovine JNA nisam čuo, možda su bile posle rata u moje vreme jih nisam video osim kantine i trafika. 

EEE u pravu su, bili su priviligirani, ali ne visoko.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 0:59

Jao, Perooo...
Navedi mi jednu privilegiju, pa cu ti odgovoriti da li je to bila privilegija, visoka ili niska.
Pa poslije drugu i tako redom.

Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 1:23

Dali ste imali benificirani/skračeni radni staž? 

Dali ste ipak dobivali stanove (dobro možda ne uvek i na brzinu), ali stanova je bilo više na pripadnika od običnih civila. Znam za ljude što su se prijavljivali po firmama pa 20 godina nisu ništa dobili. Znaš nekoga što 20 godina nije dobio stan a radio u JNA?  

Ne želim dalje, stvarno nebi. Nisu bili neki naročiti privilegiji, ali ipak su malo bili, niko inače skoro nebi išao u JNA. Bile su več debate u ovom forumu.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   Today at 8:43

Na vrh Go down

Oficirska plata
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 7/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Oficirska plata
» Srednje vojne skole
» Vojnička plata