FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Oficirska plata

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 1:56

@Pero™ (citat):
Dali ste imali benificirani/skračeni radni staž? 

Dali ste ipak dobivali stanove (dobro možda ne uvek i na brzinu), ali stanova je bilo više na pripadnika od običnih civila. Znam za ljude što su se prijavljivali po firmama pa 20 godina nisu ništa dobili. Znaš nekoga što 20 godina nije dobio stan a radio u JNA?  

Ne želim dalje, stvarno nebi. Nisu bili neki naročiti privilegiji, ali ipak su malo bili, niko inače skoro nebi išao u JNA. Bile su več debate u ovom forumu.

Benificirani radni staz su imali ljudi na specificnim poslovima u SFRJ, ljudi izlozeni vecim naporima, stresovima, odgovornijim poslovima itd.
Racunam na zastavnika da to detaljnije objasni. Znam da su imali policajci, vjerovatno piloti JATa, mineri, pa i neke staresine. Neki pripadnici JNA su imali, ne znam da li svi isto, ali mislim da nisu. Pomorski diverzanti, diverzanti, ukrcani pripadnici ratne mornarice, mislim da su imali veci benificirani radni staz.
U kopnenoj vojsci su imali samo ljudi sa neposrednim radom u trupi. kao k-dir cete sam imao 3 mjeseca na godinu dana, a dok sam radio u kancelariji kao referent, nisam imao nista. A ta benificija je kostala, vidjeces iz buducih postova.
Budjenje i pozivanje u kasarnu i bilo koje doba dana i noci iz bilo kog razloga. Nemogucnost odlaska bez najave iz mjesta sluzbovanja. Prekid godisnjeg odmora iz razloga potrebe jedinice. Dezurstva i kontrole i u radno i neradno vrijeme. Prekomende po potrebi sluzbe bez trazenja tvoje saglasnosti. Fizicki napori i tereni u uslovima svih godisnjih doba. (Tu i vojnici prokukaju za jednu obuku, a kako je starjesinama kroz radni vijek?). Zar takav zivot ne narusava i psihicko i fizicko zdravlje. U poredjenju s tim, privilegovani su inzenjeri (istog ranga obrazovanja) bilo koje struke, koji rade od 7 do 15 i idu kuci, imaju slobodna popodneva, vikende, godisnje odmeore. Zar ne?
O stanovima sam pisao neki post ranije. Za stanove smo izdvajali novac, kao i svaka firma. A sta je trebalo? Da zivimo u kasarnama (kao sto sam ja dugo zivio)? I koja je to privilegija? I inzenjeri su u svojim gradovima dobijali stan od firme, iako su imali supruge koje su nasljedjivale kuce, ili imali roditeljske kuce. Zar nisu?I uporedi njihove i vojne stanove. Mi smo morali potpisati izjavu i krivicno, materijalno i moralno odgovarati za istinitost, da na teritoriji, pazi dobro, na TERITORIJI SFRJ ne posjedujemo ni kucu, ni stan, ni mi, ni clanovi porodice (supruga, sin, kcerka) u licnoj svojini. Je li to privilegija. Da sam imao kucu u Bijelom Polju, i radio 40 godina po dalmaciji, k*rac bih dobio stan.
Moja sestra jos radi u vojsci i nema stan, vise od 20 godina. I nije prva na listi, sto znaci da ih ima sa duzim stazom.

Samo ti nastavi, ali jedno po jedno pitanje... Da razbijemo jednom tu famu o izjelicama iz JNA.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 2:09

Sada da li su bili izjelice ili ne nije bitno ali je 50-60% saveznog budzeta odlazilo na JNA. Nije mi poznata budzetska struktura zemalja naslednica, medjutim sumnjam da je procenat izdvajanja blizu te cifre.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 2:20

@BEOGRAD (citat):
Sada da li su bili izjelice ili ne nije bitno ali je 50-60% saveznog budzeta odlazilo na JNA. Nije mi  poznata budzetska struktura zemalja naslednica, medjutim sumnjam da je procenat izdvajanja blizu te cifre.

Šta je to čudno, savezni budžet je u osnovi i bio namenjen za finansiranje JNA, ne 50-60%, već do 80%. Od ostatka je finansiran savezni SUP, SIV, Predsedništvo SFRJ, diplomatska i konzularna predstavništve, jednom rečju savezni organi. U ostalom procenti i nisu važni, već iznos budžeta i redovnost popune.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18499
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 2:31

Iz stručnog rada,
Zdravko Petak: 'Ekonomska pozadina raspada socijalističke Jugoslavije', Zagreb 2005.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 2:44

East&West (citat):
@BEOGRAD (citat):
Sada da li su bili izjelice ili ne nije bitno ali je 50-60% saveznog budzeta odlazilo na JNA. Nije mi  poznata budzetska struktura zemalja naslednica, medjutim sumnjam da je procenat izdvajanja blizu te cifre.

Šta je to čudno, savezni budžet je u osnovi i bio namenjen za finansiranje JNA, ne 50-60%, već do 80%. Od ostatka je finansiran savezni SUP, SIV, Predsedništvo SFRJ, diplomatska i konzularna predstavništve, jednom rečju savezni organi. U ostalom procenti i nisu važni, već iznos budžeta i redovnost popune.

Bilo bi dobro da kritizeri pogledaju gdje je isao taj novac.
Gorivo za vojsku je placano po visoj cijeni...
Mnoga preduzeca su opstajala zahvaljujuci proizvodnji za JNA, tekstilna, prehrambena, auto itd.
Osim toga, nek pogledaju podatke u ucescu JNA u ukupnom izvozu SFRJ. Mislim da je bio ubjedljivo najveci.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 3:00

@PORUCNIK (citat):
Benificirani radni staz su imali ljudi na specificnim poslovima u SFRJ, ljudi izlozeni vecim naporima, stresovima, odgovornijim poslovima itd.
Racunam na zastavnika da to detaljnije objasni. Znam da su imali policajci, vjerovatno piloti JATa, mineri, pa i neke staresine. Neki pripadnici JNA su imali, ne znam da li svi isto, ali mislim da nisu. Pomorski diverzanti, diverzanti, ukrcani pripadnici ratne mornarice, mislim da su imali veci benificirani radni staz.....

Poručniče, molim te da to ne uzmeš kao svađanje. Nadam se da je samo debata. 

Cenim tvoja mišlenja, ali ipak stojim iza svojih. Napisaču ti jednom kako je bilo, ali ajde ti idi u patrolu ako je napolju-30, sneg, vetar, itd. Idi kad svaku noč i svaki dan ima mogučnost neko i svaki dan da te napuca, kad na granici nikad grada nisam video... i druge sitnice, ajde usporedi sa tvojih pet godina dali više vrede. Ajde hodaj ti 40 km uzbrdo i nizbrdo svaki dan prema mojim 8 meseci po snegu i kiši. Stvarno ne želim da uspoređejem, ali za ono što sam odradio imam pravo da stavljam svoje mišljenje. Jesi li ikad sam išao po šumi 5-10 km od karaule sa samo 30 komada municije? Bez sredstva veze. Da i to je bila JNA! Ako želiš plati prevoz pa da se vidimo na granici! Iako da sad nije opasna zanima dali bi ti bila prpa. 

Ja nisam dobio skoro ništa u karauli, ustajanje noču i izlazak na teren. Možda je tebi izgledalo malo, ali mi smo odlazili u nepoznato. Znali smo teren, ali nismo znači šta nas čeka.  Ma kakvna plata da nas je čekala na kraj meseca. Tad je bila vojnička plata odplirikre jedna pasta za zube. 

Bez brige zastaviču ti jedno po jedno pitanje, pa ti polako da odgovoriš. Dali znaš kao izgleda spavanje 4 sata na dan, oko 4 meseca?... ubitačno...

LP

Pero

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 3:11

Ima tu svašta kome se da čitat:

Simeon Kovačev, Zdenko Matijaščić, Josip Petrović:
Pregledni rad: 'Vojnoindustrijski kompleks SFRJ', Zagreb 2006.

http://hrcak.srce.hr/17162

Treba ući u pdf u linku.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 3:24

@Pero™ (citat):
Poručniče, molim te da to ne uzmeš kao svađanje. Nadam se da je samo debata. 

Cenim tvoja mišlenja, ali ipak stojim iza svojih. Napisaču ti jednom kako je bilo, ali ajde ti idi u patrolu ako je napolju-30, sneg, vetar, itd. Idi kad svaku noč i svaki dan ima mogučnost neko i svaki dan da te napuca, kad na granici nikad grada nisam video... i druge sitnice, ajde usporedi sa tvojih pet godina dali više vrede. Ajde hodaj ti 40 km uzbrdo i nizbrdo svaki dan prema mojim 8 meseci po snegu i kiši. Stvarno ne želim da uspoređejem, ali za ono što sam odradio imam pravo da stavljam svoje mišljenje. Jesi li ikad sam išao po šumi 5-10 km od karaule sa samo 30 komada municije? Bez sredstva veze. Da i to je bila JNA! Ako želiš plati prevoz pa da se vidimo na granici! Iako da sad nije opasna zanima dali bi ti bila prpa. 

Ja nisam dobio skoro ništa u karauli, ustajanje noču i izlazak na teren. Možda je tebi izgledalo malo, ali mi smo odlazili u nepoznato. Znali smo teren, ali nismo znači šta nas čeka.  Ma kakvna plata da nas je čekala na kraj meseca. Tad je bila vojnička plata odplirikre jedna pasta za zube. 

Bez brige zastaviču ti jedno po jedno pitanje, pa ti polako da odgovoriš. Dali znaš kao izgleda spavanje 4 sata na dan, oko 4 meseca?... ubitačno...

LP

Pero

Nedajboze da se ovdje sa nekim svadjam. Smatram da je moja i tvoja polemika korektna, iako su stavovi razliciti, i zelim da tako ostane.

Najprije odgovori na onih par stvari, da li mislis da li smo bili privilegovani. Nemoj nas porediti sa svojom jednogodisnjom mukom, koju shvatam i o tome cemo kasnije, nego sa drugim gradjanima koji su uzivali u porodicnom okruzenju, u svojoj sredini, sa mnogo manje upadljivosti bez obzira na izgled i ponasanje, uporedi odgovornost, stresove, i sve ostalo...

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 12:19

East&West (citat):

Ko je rekao da je cudno? Naprotiv, vrlo je jasno da je JNA bila ogromno opterecenje za drzavu, narocito tokom stabilizacija 80tih. U pravu si oko procenata jer bolju sliku pruzaju realne brojke. Recimo 1989te, u jeku ekonomske krize , vojni budzet je bio skromnih 4.4 milijardi dolara.
Dodao bih da je mnogo bitnije, kako se vrsila potrosnja tih sredstava i koliko su civilne strukture imale uvid u to. Tu bi recimo aktivna lica mogla da pomognu u razbijanju jos jedne fame o JNA.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 14:10

Poručniče, oficiri ste znali u šta se upuštate, mogli ste da birate civilni fakultet ili školu ili službu u vojsci. Bili su neki privilegiji, možda ništa veče nego u nekim firmama. 

Ne kažem da vam je uvek bilo lako, napisao sam nekde da su komandiri vodova prepešačili one 40 km marševe. Mi smo jih na obuci imali 2, a oni su imali preko cele godine 6. 

Očeš o stresu? Dali ti je ko repetirao pušku sa municijom iza leđa? Pa ga desetar nije hteo da prijavi? Ti bi otišao da spavaš kuči, ja sam morao da spavam u istim prostorijama, municija i puške ''na izvoli'' 24 sata na dan. Vi oficiri ni pola niste znali šta se sve dešava po karaulama.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 16:12

@Pero™ (citat):
Poručniče, oficiri ste znali u šta se upuštate, mogli ste da birate civilni fakultet ili školu ili službu u vojsci. Bili su neki privilegiji, možda ništa veče nego u nekim firmama. 

Ne kažem da vam je uvek bilo lako, napisao sam nekde da su komandiri vodova prepešačili one 40 km marševe. Mi smo jih na obuci imali 2, a oni su imali preko cele godine 6. 

Očeš o stresu? Dali ti je ko repetirao pušku sa municijom iza leđa? Pa ga desetar nije hteo da prijavi? Ti bi otišao da spavaš kuči, ja sam morao da spavam u istim prostorijama, municija i puške ''na izvoli'' 24 sata na dan. Vi oficiri ni pola niste znali šta se sve dešava po karaulama.

Pa to je vojnicki stres. Pitao sam te za stresove ljudi sa civilnim fakultetom i vojne stresove... Sta mislis kako bi prosao tvoj starjesina da se nesto desilo, neka povreda ili gore, nedajboze? A ti vise govoris o privilegijama starjesina u odnosu na vojnika.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 18:56

O privilegijima bi morao zapravo ti da razložiš ne ja. Ti si bio oficir, ja sam bio samo vojnik. U civilstvu sam poznavao nekoliko starešina, ali u mladosti mi nije na kraj pameti bilo da jih pitam za sve detalje. 

U osnovnoj školi sam imao druga što mu je otac vozio autobus. Nije baš neka velika škola potrebna za to. Dobili su stan od firme. Zašto ga nebi dobio starešina koji je morao da se preseli (bratstvo i jedinstvo). Drugi primer je poslednja služba moje mame. U kolektivu  su bil svi akademsko izobrazovani (osim čistačice) pa nisu imali u lasti nijedan stan. Nemam ja ništa protiv ako su bili neki privilegiji, baš suprotno to ide uz  službu.

A odgovornost nadređenih je i u firmama ako se nekome nešto desi.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 20:20

@Pero™ (citat):
O privilegijima bi morao zapravo ti da razložiš ne ja. Ti si bio oficir, ja sam bio samo vojnik. U civilstvu sam poznavao nekoliko starešina, ali u mladosti mi nije na kraj pameti bilo da jih pitam za sve detalje. 

U osnovnoj školi sam imao druga što mu je otac vozio autobus. Nije baš neka velika škola potrebna za to. Dobili su stan od firme. Zašto ga nebi dobio starešina koji je morao da se preseli (bratstvo i jedinstvo). Drugi primer je poslednja služba moje mame. U kolektivu  su bil svi akademsko izobrazovani (osim čistačice) pa nisu imali u lasti nijedan stan. Nemam ja ništa protiv ako su bili neki privilegiji, baš suprotno to ide uz  službu.

A odgovornost nadređenih je i u firmama ako se nekome nešto desi.

Ja sam tu da rastumacimo i pojasnimo stvari za koje mislite da su bile privilegija, pa ocekujem da idemo korak po korak, jedna po jedna stvar.

U civilstvu je stambena politika bila drugacije regulisana. Radnici jedne OUR su izdvajali (ili nisu) sredstva za stambenu izgradnju u manjoj ili vecoj  kolicini. Prema njima su i izgradjivali ili kupovali stanove za potrebe svojih radnika. I vise je bilo nepravde prilikom dodjela u civilnim firmama nego u vojsci.
(Dugresija, jedan vic: Na sastanku radnickog savjeta sse raspravlja o dodjeli stanova. Javi se drug komercijalni direktor i kaze:

- Drugarice i drugovi! Ja vec 3 godinesa zenom i troje djece zivim u jednoiposobnom stanu. Je li to pravilno?
- Nije pravilno - zakljuci radnicki savjet. - Da se drugu komercijalnom dodijeli dvosobni stan

Javi se generalni direktor:

- Drugarice i drugovi! Ja vec dvije godine, sa zenom i petoro djece zivim u dvosobnom stanu. Je li to pravilno?
- Nije pravilno! Da se drugu generalnom dodijeli cetvorosoban stan - zakljuci radnicki savjet.

Javi se magacinski radnik Mujo:

- Drugarice i drugovi, ja sa zenom i sedmoro djece vec 9 godina zivim u baraki. Je li to pravilno, drugovi? U baraki, shavtate?
- Nije pravilno, druze Mujo - Zakljuci radnicki savjet. - Nije pravilno u "baraki". Pravilno je u "baraci".)

Neke firme su, cak, izgradjivale i ljetovalista po primorju ili planinama za potrebe svojih radnika. I vojska je imala svoje. Sve je zavisilo od produktivnosti firme i zaradjenog novca.
Ja, doduse, nisam koristio usluge vojnih odmaralista, jer je trebalo najaviti i rezervisati pocetkom godine. Ni jednom nisam otisao na odmor po planu, koji se pravio ui januaru, jer je uvijek odlagano zbog potreba sluzbe. Malo ko je mogao da iskoristi g/o po planu od nizeg starjesinskog kadra. U vrijeme raspusta prednost ssu imali starije starjesine sa djecom, pa mladji oficiri sa djecom, a momci - ma ko ih...
I daleko od toga da je nesto bilo besplatno, ali je bilo povoljnije u vojnim odmaralistima nego u hotelsko-ugostiteljskim ustanovama, ali tako je bilo i radnicima firmi koje su imale svoje objekte, zar ne?

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 20:43

Poručniče pogledaj treću stranu ove teme i moju poruku o Sizifovom poslu. Ne vredi gubiti vreme, sada tema ima 13 strana, a nema kakvog-takvog kompromisnog zaključka, tapka se u mestu, svako se ukopava u svom rovu sve dublje i dublje, teška rovovska borba. Divim ti se na istrajnosti i volji da argumentovano i naširoko objašnjavaš. Pogotovo što to radiš elegantno, garnirano lepim poređenjima, digresijama i humorom. Iskreno, ja sam digao ruke, neka mi zavide neka osporavaju, neka i vređaju pojedinici: Za najboljim konjem se prašina diže. Još jednom odajem ti priznanje, jer za pet godina službe i tri prekomande ti si osetio svu gorčinu vojnog poziva i to u maksimalnom obimu, za razliku od mene koji sam se uspeo i očešati za neku od privilegija koje smo imali ili koje nam se imputiraju, odnosno osporavaju.

U krajnjem i dijalog na forumu nije preporučljiv već PP, ovo između tebe i Pere pomalo davi Wink

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 20:54

@BEOGRAD (citat):
East&West (citat):

Ko je rekao da je cudno? Naprotiv, vrlo je jasno da je JNA bila ogromno opterecenje za drzavu, narocito tokom stabilizacija 80tih. U pravu si oko procenata jer bolju sliku pruzaju realne brojke. Recimo 1989te, u jeku ekonomske krize , vojni budzet je bio skromnih 4.4 milijardi dolara.
Dodao bih da je mnogo bitnije, kako se vrsila potrosnja tih sredstava i koliko su civilne strukture imale uvid u to. Tu bi recimo aktivna lica mogla da pomognu u razbijanju jos jedne fame o JNA.
 lol! 

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 21:26

East&West (citat):
Poručniče pogledaj treću stranu ove teme i moju poruku o Sizifovom poslu. Ne vredi gubiti vreme, sada tema ima 13 strana, a nema kakvog-takvog kompromisnog zaključka, tapka se u mestu, svako se ukopava u svom rovu sve dublje i dublje, teška rovovska borba. Divim ti se na istrajnosti i volji da argumentovano i naširoko objašnjavaš. Pogotovo što to radiš elegantno, garnirano lepim poređenjima, digresijama i humorom. Iskreno, ja sam digao ruke, neka mi zavide neka osporavaju, neka i vređaju pojedinici: Za najboljim konjem se prašina diže. Još jednom odajem ti priznanje, jer za pet godina službe i tri prekomande ti si osetio svu gorčinu  vojnog poziva i to u maksimalnom obimu, za razliku od mene koji sam se uspeo i očešati za neku od privilegija koje smo imali ili koje nam se imputiraju, odnosno osporavaju.

U krajnjem i dijalog na forumu nije preporučljiv već PP, ovo između tebe i Pere pomalo davi Wink

Bata Nidzo,
cijenim tvoj doprinos (kao i svi, uostalom) kvalitetu ovog foruma. Bio si mi jedan od podsticaja da se aktivno ukljucim, a ne samo da citam.
Ako je iko u JNA (onoj JNA) najebao,bio sam ja, ali nije to samo zbog institucije. Pisem o svojim iskustvima, pa bilo kako da me predstavljaju. Za sada su, uglavnom, ona koja me predstavljaju u 'dobrom' svjetlu. A bilo je i suprotnih.
Kao sto ti rece: "nisam ovdje da lazem". Postovi su subjektivni i nemam pretenzije da budu jedino mjerilo i da ostali clanovi moraju da prihvate to kao jedino ispravno.
Tvoja upornost me je podstakla da ovo radim. Zao mi je sto nisam bio tu, uz tebe, dok su ti vadio kestenje iz vatre i branio instituciju, kao "sirak tuzni bez nidje nikoga". Cestitam, dugo si izigravao Don Kihota, i volio bih da sam tada, kao manje iskusan, bio Sanco Pasa.
Ostacu ovdje dok god ima sagovornika spremnih za argumentovanu diskusiju, a ne pausalnih kritizera. Ocekujem i tvoj doprinos, a bogami i druga zastavnika. Njegovo iskustvo i sjecanje je vrlo dragocjeno.

Zao mi je sto smaramo ostale clanove, ali ovdje se pise i za goste foruma, i prilika je da se sagleda realna slika JNA, sa iskustvima i argumentacijom, ne samo da se o njoj misli na osnovu 'rekla-kazala' ili nekih mitova, urbanih legendi i slicno.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 22:00

East&West (citat):
lol!

study 

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 22:31

Koji je izvjestaj mjerodavniji. Ne znam engleski Embarassed

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   18.08.14 22:53

@PORUCNIK (citat):
Koji je izvjestaj mjerodavniji. Ne znam engleski Embarassed

Taj američki priručnik je merodavniji od naših po partijskoj liniji štimovanih podataka objavljenih u službenim listovima. Wink 

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.08.14 0:48

East&West (citat):
Taj američki priručnik je merodavniji od naših po partijskoj liniji štimovanih podataka objavljenih u službenim listovima. Wink 

Zivjeli Americki izvori, bez njih ne bismo znali da su pojedini balkanski narodi hanibali, ne bismo znali da su vijetkongovci nesposobni, kilavi seljaci, koje jedan Rambo razvaljuje po cetu jednom rukom, dok drugom veze pertlu, da postoje nepostovanja ljudskih prava, ako peder....

Objektivno, po zvanicnim stimovanim i americkim mjerodavnim izvorima, koliko trose drzavne administracije novonastalih drzava i kakva je uporedna administracija.
Takodje, kakav je standard, kako zivi sadasnji radni covjek, bilo civil, ili vojno lice, ili vojni penzioner u tim drzavama.
Napominjem administratorima, da ne bi ispalo da propagiram jugonostalgiju, samo pitam.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.08.14 1:01

@PORUCNIK (citat):
Takodje, kakav je standard, kako zivi sadasnji radni covjek, bilo civil, ili vojno lice, ili vojni penzioner u tim drzavama.

http://www.dzs.hr/Hrv/system/first_results.htm

Ovako je nekako i sad za vojnike:

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/148013/Default.aspx

Možete se smijat, al' sloboda je, možeš govorit i radit što hoćeš, lajat na Mjesec i takve stvari...  Smile

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.08.14 1:08

@Max Blitz (citat):
Možete se smijat, al' sloboda je, možeš govorit i radit što hoćeš, lajat na Mjesec i takve stvari...  Smile

Mozes li odlomiti grancicu u sumi, a da ne platis 50 lipa?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.08.14 1:10

@PORUCNIK (citat):

Naravno da možeš, a u redu je i da postoji propis (i kazna) da ne smiješ.  Smile 
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   19.08.14 1:33

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Naravno da možeš, a u redu je i da postoji propis (i kazna) da ne smiješ.  Smile 

Sjajno!
Sjecam se izleta prema Petehovcu, u Delnicama, s kojih sam se vracao sa buketima borovnica. Mogle su se brati i jagode, pecurke, brokule (jel se tako zove?). Bilo je domace rakije na pijacama (trznicama)... Kako je sad?
Cujem da su solidne plate zaposljenih u HR, ali koliko ima nezaposljenih?
Jedan moj rodjak je srecan sto je dobio posao vozaca u komunalnom preduzecu, a ima zvanje diplomiranog arhitekte.

Necu da izlazim iz sfera foruma i da komentarisem trenutno angazovanje pripadnika OS bivsih clanica SFRJ u inostranstvu, ali to je sramota!!!
Ravna sramoti moje drzave, koju zvanicno priznajemo, zbog ucesca nekih stanovnika, angazovanih u bombardovanju Dubrovnika i egzodusu stanovnika tog podrucja.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Oficirska plata   19.08.14 1:45

@PORUCNIK (citat):
Bilo je domace rakije na pijacama (trznicama)... Kako je sad?
Cujem da su solidne plate zaposljenih u HR, ali koliko ima nezaposlenih?

Ima još rakije na tržnicama, a ima i dosta nezaposlenih, snalaženje i fuš, jbg.

http://statistika.hzz.hr/Statistika.aspx?tipIzvjestaja=1

@PORUCNIK (citat):
Necu da izlazim iz sfera foruma i da komentarisem trenutno angazovanje pripadnika OS bivsih clanica SFRJ u inostranstvu, ali to je sramota!!!

Ovdje ti se nitko na to ne obazire previše.
I tako su tamo dobrovoljci, nije pod moraš.
(Osim toga, svi 'odavde' su 'tamo' osim VS.)
A što bi i trulili po kasarnama, a nije ni svaki dan poplava.
Koga zanima, informacije su dostupne, ali nas ne bombardiraju s vijestima što radi vojska.

Koga ne zanima, ne mora znat.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   Today at 9:30

Na vrh Go down

Oficirska plata
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 8/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Oficirska plata
» Srednje vojne skole