FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Oficirska plata

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   08.11.12 23:08

"purger"
Svi mi znamo šta je "Laž, prokleta laž i statistika". Definicija " prosečna plata " ništa bolje nije određena ni u Srbiji. U proseku SARMA. U suštini, replicirao sam ti samo zbog onoga "ne govoriš istinu", prevedeno: Lažeš. Ponavljam, govorim istinu barem što se tiče moje plate. Posle ovoliko godina nemam razloga niti da krijem niti da friziram. Ne bih se ja bunio da je bila veća, ali nisam bio nezadovoljan ni takvom.

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   08.11.12 23:19

@Pero™ (citat):
@zonta (citat):
da ne pričam o vojnim ustanovama i prodavnicama de su cene bile niže barem 20ak posto
vojna lica su za vreme socijalizma bila visoko privilegovana u odnosu na druga zanimanja i lica
imala su prednost de god su nešto zatražila

Vojne ustanove, šta to misliš Kantina i trafika? Tamo su cene bar u moje vreme bile iste.

Čuo sam o nekim prodavnicama u gradovima ali jih u sedamdesetih i osamdesetih nisam video u celoj Sloveniji, na hrvatskom moru (i u nekoliko gradova Srbije poslovno). Daj reci mi na kojoj ulici je bila prodavnica samo za JNA oficire, poznajem jednu tamo pa če da mi pošalje koju sliku.

I možda mešaš to što ste vi u Srbiji imali neku vojnu tradiciju i bili ste ponosni na vojsku, pa bi za nju uradili svašta, ali ovde u Sloveniji se je na JNA ponekad vrlo loše odnosilo. Redki slučajevi, ali ipak.

Malo sam loše napisao, tek sad čitam.

Mislio sam na kojoj ulici u NIŠu. Kao što piše da si iz Niša. Tamo je bila jedna firma i trgovina jedne slovenačke firme, pa još znam neke od tamo. Zamoliču jih da mi pošalju sliku pa da razmislim dali sam bio tamo. Inače oni su bili sretni da su radili za slovenačku platu! Ne zbog izvora, nego što je bila veča od srbske. Oficiri su imali istu platu po celoj Jugi. U Makedoniji je bila velika, u Sloveniji mala. Isto je bilo i sa gospodarstvom. Trgovac Slovenačke firme je imao istu platu i u Sloveniji I u Srbiji.

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   09.11.12 20:52

East&West (citat):
"purger"
Svi mi znamo šta je "Laž, prokleta laž i statistika". Definicija " prosečna plata " ništa bolje nije određena ni u Srbiji. U proseku SARMA. U suštini, replicirao sam ti samo zbog onoga "ne govoriš istinu", prevedeno: Lažeš. Ponavljam, govorim istinu barem što se tiče moje plate. Posle ovoliko godina nemam razloga niti da krijem niti da friziram. Ne bih se ja bunio da je bila veća, ali nisam bio nezadovoljan ni takvom.

Normalno da svako teži boljem,ali za ono vrijeme plaća oficira bila je i više nego dobra a u prosjek nisu dolazili razno razni dodaci,a o rješavanju stambenog pitanja da i ne govorimo.
Živio sam u blizini akademije Ivan Gošnjak i zgrade u kojoj su živjeli vojna lica.Nije to bila neka raskoš ali napominjem još jednom bila su to pristojna primanja.
Baš kao i danas u novonastalim državama sigurna plaća na državnim jaslama  lol!

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 12:42

Vec sam negde napisao da je u vreme Ante Markovica potporucnik imao oko 1000 DM platu. A inace vojna lica su uvek naglasavala u razgovorima PLATA a obicno su i tada kao i danas izostavljali razne dodatke (trupna sluzba, dnevnice, odvojen zivot, uvecane troskove stanovanja, besplatne selidbe) sto u drugim bransama nije bio slucaj
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 14:41

@dpuric (citat):
Vec sam negde napisao da je u vreme Ante Markovica potporucnik imao oko 1000 DM platu. A inace vojna lica su uvek naglasavala u razgovorima PLATA a obicno su i tada kao i danas izostavljali razne dodatke (trupna sluzba, dnevnice, odvojen zivot, uvecane troskove stanovanja, besplatne selidbe) sto u drugim bransama nije bio slucaj

Izvini ali večina dodataka koje si naveo su bile i u običnim službama. Ako si u običnoj službi otišao na teren dobivao si i dnevnice i kilometrinu, bilo je i za odvojen život, i za stan. OK, besplatne selidbe nije bilo. Ali kad su se selili oficiri nije bilo prostovoljno, nego zbog prekomande i nije bilo desetak kilometara, nego barem stotinjak. Još se sečam jednog od kojeg sam kupio jedan auto, a bio je dosta daleko od LJ. Rekao mi je da je sa nadoknadom za prevoz do rada imao veču platu od direktora firme u kojoj je radio.

Dnevnice što su morali, ako su morali na teren: razmišljam o mom komandiru voda u kasarni/obuci. On je u godinu dana morao da provede 6x10dana = skoro 2 meseca na ''logorovanju'', pa išao na marševe sa nama, itd... zar mu ne pripada nešto extra napram onom oficiru koji je proveo celu godinu u kasari?

Naravno da su imali neke privilegije i bonuse. Ali razmisli, koliko bi jih otišlo da radi u JNA ako bi imali potprosečnu platu, i ništa dodataka?

I ja sam mislio kako bi bilo da sam oficir i da radim u JNA, mislio sam se DUGIH 15 (petnaest)...................................sekundi. Da se odreknem tome da mogu da idem u inostranstvo kad hoču, da če da me premeste iz Slovenije nekde sred ili skroz na kraj Juge, da ču morati da promenim ceo život, drugare (a naročito drugarice), da ču morati da barem od početka radim sa vojskom pa se jih polovina pravi ili glupe ili pametne ili hvataju krivine, pa šta znam šta još... ne hvala, nije to za mene, ali ipak mora neko to da odradi. Zato su i morale da budu solidne plate i neki privilegiji. Inače niko nebi išao u vojsku da radi.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 15:57

Pero A što ako borba protiv navika postane također navika...

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 16:35

Ne razumem šta si time mislio? Izvini, razjasni malo pa ču da odgovorim (ako ču znati).
Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   10.11.12 21:50

'Ajmo ovako.......East&West.....kazes '78. podporucnik poceo vojnu karijeru.
Secas li se tog momenta, kolika je bila PRVA PLATA(ili neki red velicina)......osecaj verujem divan...?.

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 22:01

@Pero™ (citat):
Ne razumem šta si time mislio? Izvini, razjasni malo pa ču da odgovorim (ako ču znati).

Gledaj neke stvari kao i poslovi mogu postati navika, zamisli samo izbor zanimanja je najvažnije životno pitanje za svakog čovjeka, no ono je u velikoj mjeri čisti plod slučajnosti, što će reči da nisu baš svi u životu završili ono što su željeli niti dobili posao u struci ili radnom mjestu što bi željeli pa tako su i mnogi oficiri zalutali pomalo u struku, otuda i njihovi načini ophođenj, no ne samo oni mnogi pogledaj oko sebe,.... to ti je uglavnom poanta onog ako to možeš pojmiti!!!

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 22:07

aleksandar obradovic (citat):
'Ajmo ovako.......East&West.....kazes '78. podporucnik poceo vojnu karijeru.
Secas li se tog momenta, kolika je bila PRVA PLATA(ili neki red velicina)......osecaj verujem divan...?.

Predivan!!!!! lol!

Gringo: komentar modifikovan dana: 10.11.12 22:32; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 22:13

"aleksandar obradovic" Imate to na trećoj stranici ove teme, tamo gde je slika novčanice od 1000 tadašnjih dinara.

"dpuric" član Pero je sa sve jezičkim i gramatičkim greškama, dao više nego dobro objašnjenje.

Moderator "purger" je dao sažetak "Nije to bila neka raskoš ali napominjem još jednom bila su to pristojna primanja". Slažem se i što se mene tiče tema može i da se zaključa. Ko veruje, veruje.
Ko ne veruje, nema tih reči, slika i primera kojima ga možeš ubediti.

KomentarNaslov komentara: Re   10.11.12 22:16

Receno je da, je plata podporucnika 78. bila oko 5000 ondasnjih dinara.
Ja sam naglasio PRVA PLATA ako se seca.....Znaci bez dodataka , terena ili slicno.....Za 78 ja mogu pouzdano da kazem da je zeton za flipere tada bio 1dinar Wink toga se secam Very Happy

PS-znaci da jos pojasnim ....da li se prva , kao"prva" razlikovala od ostalih ? U tom kontekstu sam pitao.. Smile

aleksandar obradovic: komentar modifikovan dana: 10.11.12 22:19; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : Dodao PS....)
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 22:31

East&West (citat):
"aleksandar obradovic" Imate to na trećoj stranici ove teme, tamo gde je slika novčanice od 1000 tadašnjih dinara.

"dpuric" član Pero je sa sve jezičkim i gramatičkim greškama, dao više nego dobro objašnjenje.

Moderator "purger" je dao sažetak "Nije to bila neka raskoš ali napominjem još jednom bila su to pristojna primanja". Slažem se i što se mene tiče tema može i da se zaključa. Ko veruje, veruje.
Ko ne veruje, nema tih reči, slika i primera kojima ga možeš ubediti.

A zašto ti ne bi vjerovali.....samo nas je zanimao parametar plače i cijena, kako bi uvidjeli stvarnost s ituacije zato je i nastala tema i razlog je bio jednostavan i uglavnom smo dobili odgovor!!!
No nažalost teško je uvatiti parametar jer u ono vrijeme novca je bilo kao u priči a predmeta za kupiti nažalost premalo pa se trošio na gluposti, kad čak ni novi auto nisi mogao kupiti!!!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 22:34

@Gringo (citat):
@Pero™ (citat):

Gledaj neke stvari kao i poslovi mogu postati navika, zamisli samo izbor zanimanja je najvažnije životno pitanje za svakog čovjeka, no ono je u velikoj mjeri čisti plod slučajnosti, što će reči da nisu baš svi u životu završili ono što su željeli niti dobili posao u struci ili radnom mjestu što bi željeli pa tako su i mnogi oficiri zalutali pomalo u struku, otuda i njihovi načini ophođenj, no ne samo oni mnogi pogledaj oko sebe,.... to ti je uglavnom poanta onog ako to možeš pojmiti!!!

To što si mi ovde rekao razumem, a i slažem se sa tobom. Ali izvini za ono o navikama, još uvek nisam skapirao viši smisao onoga što si hteo da kažeš. Iako možda izgleda da poznajem jezik koji se večinom upotrebljava na forumu, ipak je to moj drugi jezik, kao recimo neki drugi strani jezici, sa kojima mogu da komuniciram, ali mi ipak fali nešto što znaju samo oni koji jim je prvi jezik. Znači da neki put ne razumem sve detalje i smislove iako su dosta jasno napisani. Nema veze, ne moramo da nastavljamo dalje, debata je o oficirskim platama.

Ali želeo bi da te upozorim da probaj da pišeš u onim zvaničnim dinarima. Znam da su/smo svi računali u stare dinare, ali ako če neko mlađi da čita neče znati šta je bilo stvarno. Ipak mi ovde pišemo neka iskustva i neku istoriju bivših vremena, ajde da budemo bar malo precizni kod brojeva.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 22:40

Da prva plata je iznosila koliko sam napisao. Dežurstvo se nije plaćalo, već si posle dežurstva mogao koristiti slobodan dan. Izuzetno mogao si produžiti rad , a slobodan dan iskoristiti "kada to potrebe službe dozvoljavaju" (ovo je bila često korišćena formulacija u JNA)

O ostalim "dodacima" je član " Pero" napisao sve i kome nije jasno neće mu nikada ni biti.

"Gringo" o tadašnjoj kupovnoj moći stanovništva i ponudi roba i dobara na tržištu može u nekoj drugoj temi, može i ovde. Meni je svejedno, ali šta kažu modovi?

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 22:55

"Pero", mislio je da posao može postati navika ili rutina, to jest da se neki posao može obavljati i kada ga ne voliš. Međutim, i kod ljudi koji su izuzetno voleli svoj posao sa vremenom dolazi do pojave rutine. U nekim zanimanja ta rutina je bezopasna, dok je recimo kod pilota JNA bila pogubna i bila je uzrok 95% avionskih nesreća.

"Gringo" zalutalih u struku bilo je ( i ima) u svim profesijama, ne samo među tadašnjim starešinama JNA. Spram težine i odgovornosti zanimanja je i težina posledica što ih zbog njihove zalutalosti snose ostali ljudi!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 22:56

@Gringo (citat):
A zašto ti ne bi vjerovali.....samo nas je zanimao parametar plače i cijena, kako bi uvidjeli stvarnost s ituacije zato je i nastala tema i razlog je bio jednostavan i uglavnom smo dobili odgovor!!!
No nažalost teško je uvatiti parametar jer u ono vrijeme novca je bilo kao u priči a predmeta za kupiti nažalost premalo pa se trošio na gluposti, kad čak ni novi auto nisi mogao kupiti!!!

Stvarno bi morali da otvorimo novu debatu o tome šta je vredilo koliko, čega je bilo dosta, šta je falilo, pa smo ipak svi to imali, i ako dalje. Nije više debata o oficirskim platama, nego o vremenima u kojim se živelo.

PS: izvinjavam se za dupli post gore, neznam kako je nastao, slobodno ga brišite.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   10.11.12 22:58

Hvala na odgovoru......mene je interesovala PRVA......kao nesto sto se verujem pamti i koja je "razlicita " od svih drugih Smile
Naravno ovde smo na konkretnoj temi.........'varijacije' , jos ako su "sa ponavljanjem" idu u novu temu , to je jasno... Wink
Pero....jedan tvoj post ce u kos....obzirom da si sigurno prevideo i poslao identicne komentare ...jedan u 10.34, a drugi u 10.35 Smile

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   10.11.12 23:01

Prva, pamtiš li ti Aco prvu.....?? ili se slabije sječaš ,....jer je druga ili treča.... bila bolja, ili si ti bio bolji??? Very Happy

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   11.11.12 20:51

@Pero™ (citat):
Izvini ali večina dodataka koje si naveo su bile i u običnim službama. Ako si u običnoj službi otišao na teren dobivao si i dnevnice i kilometrinu, bilo je i za odvojen život, i za stan. OK, besplatne selidbe nije bilo. Ali kad su se selili oficiri nije bilo prostovoljno, nego zbog prekomande i nije bilo desetak kilometara, nego barem stotinjak. Još se sečam jednog od kojeg sam kupio jedan auto, a bio je dosta daleko od LJ. Rekao mi je da je sa nadoknadom za prevoz do rada imao veču platu od direktora firme u kojoj je radio.

Svoj komentar nisam smestio u kontekst ni pozitivnog ni negativnog. Samo sam konstatovao visinu plate u to vreme i cinjenicu da je vecina uvek naglasavala PLATA pri tom izostavljajuci dodatke.
IZ SVOG ISKUSTVA Ja nisam imao u svojoj firmi Uv. troskove stanovanja a oni su za cetvoroclanu porodicu
VL mogli iznositi i preko 20% poate. Ja sam morao placati stan od SVOJE plate. kasnije u drugoj ustanovi gde sam radio 5 meseci sam takodje placao stan os SVOJE plate, ziveo odbojeno od porodice i nisam imao pravo na odvojen zivot. Kako gde.

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   12.11.12 20:23

Što se tiče obavještenosti (ili neobavještenosti):

Citat :
Na fiskalnom planu, Markovićeva vlada je zamrznula plaće državnoj administraciji, policiji, oficirima JNA. Ujedno je zamrznula sve subvencije za znanost i obrazovanje, zdravstvo te skresala rashode za JNA u visini od 50 %.

Izvor: www.s-p.hr Savez za Promjene

GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   12.11.12 20:49

Podsetite me...po zavrsetku SVS/akademije, svrseni pitomci su dobijali 3 plate vodnika/potporucnika?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   12.11.12 22:56

"Kemo Specijalac"
Druže, pa nije u JNA u svemu važio faktor 3. To je bilo samo ako nešto namerno ili nemarno izgubiš, oštetiš i sl, onda si plaćao trostruku vrednost. Bila je 1,5 plata, da imaš da se snađeš u novom mestu službovanja. Međutim, kada dopadneš u domet harmonike nekog tvog kolege i podlegneš čarima koleginice to je bilo malo. Elem, došao ja u jedinicu, došli septembarci. Jedan mi poznat, malo kvarcovan, a još mi "zemo". Pitam ga za zdravlje, a on se pravi da me ne poznaje. Tek posle završene obuke njega iz pešadije prebace u intendante, te mi sve prizna: Kako da vam kažem da vas poznajem, kada sam vam kod Đulinca za noć uzeo celu platu. Ma nisi uzeo, zaradio si. Wink

Ovo je trebalo u smešne i zanimljive događaje. Valjda neće šefovi da se ljute?
Na vrh Go down
hercog
Gušter
Gušter

Broj komentara : 41
Član od : 2011-11-29

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   13.11.12 14:02

Oficiri JNA su bili država u državi nedodirljivi ljudi i uglavnom sigurni u vlastitu nedodirljivost i vično trajanje države
Bili su to gotovo u pravilu nesritni ljud bez ličnog stava ili mišljenja odlično stimulirani za ne korištenje mozga.

hercog: komentar modifikovan dana: 13.11.12 18:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   13.11.12 17:01

Vrlo nizak udarac od nekoga ko sebe predstavlja plemićem. I to ne onima na koje bi se to moglo odnositi, jer njih ovde i nema, već pojedincu sa namerom omalovažiti, uvrediti, ili izazvati da uzvrati uvredom.

KomentarNaslov komentara: Re: Oficirska plata   Today at 6:43

Na vrh Go down

Oficirska plata
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Oficirska plata
» Srednje vojne skole
» Vojnička plata