FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Next
AutorPoruka
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   11.12.12 18:55

Malo ironično kad se vidi koja je godina ali što je tu je  lol!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_1lb7pK9fgA#!

missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (klek) 117LaPuk   14.12.12 23:15

Željava je moja opsesija.  Još jedan iz  jata  , da protegne krila.... Laughing

Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2012-12-08

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   16.12.12 23:18

Ova diorama u skali 1/72 uradjena je u "cetiri" ruke ( maketu MiG 21 f 13 i figure uradio je prijatelj Fabio, ja sam se pobrinuo oko ostatka diorame ).
Tek po zavrsetku posla smo posjetili "rupu" te i sami uvidjeli vlastite propuste i promasaje.

Pozdrav, croato
P.S.U pripremi jos jedna . . .

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   16.12.12 23:26

Prelijepo king
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   16.12.12 23:56

@croato (citat):
Tek po zavrsetku posla smo posjetili "rupu" te i sami uvidjeli vlastite propuste i promasaje.

Kakve propuste? Ovo mi izgleda kao umjetnost. A, da, čuo sam da pravi maketari vole obratiti pažnju na svaku, pa i najmanju sitnicu. Što vam je bio predložak? Neke slike? Very Happy
Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   17.12.12 19:09

@Max Blitz (citat):
@croato (citat):

Kakve propuste? Ovo mi izgleda kao umjetnost. A, da, čuo sam da pravi maketari vole obratiti pažnju na svaku, pa i najmanju sitnicu. Što vam je bio predložak? Neke slike? Very Happy

E pa sad, nemoj mene s pravim maketarima mjesati da se ljudi ne naljute . . .
Ako ti nije tesko, zaviri malo na
http://zeljava-lybi.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=2386
ima par slika po kojima smo radili, ali racunaj da je avion u drugom planu - zelja nam je bila predstaviti objekt, stoga sve ostalo je "popratni" materijal Wink Sam sajt je pun slika i filmica koje smo koristili tokom izrade
croato

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   17.12.12 21:46

Hvala! Svaka čast, divim se. Ja sam u životu davno sastavio jedan MIG-15 i jedan Concorde iz onih plastičnih dijelova u kutiji, za djecu da se malo igraju. Very Happy
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   17.12.12 22:13

@Max Blitz (citat):
Hvala! Svaka čast, divim se. Ja sam u životu davno sastavio jedan MIG-15 i jedan Concorde iz onih plastičnih dijelova u kutiji, za djecu da se malo igraju. Very Happy

Meni je kao klincu bila želja da kupim onaj veliki komplet za sastavljanje francuskog nosača aviona ali je bila preko mog džeparca pa sam se zadovoljio sa "Iljušinom" i "Messershmitt-om" iz mnogo manjih kutija.  Embarassed

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   17.12.12 22:34

Zanimljiv hobi i zaista lijepo urađeno. Svaka čast!

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   18.12.12 10:48

hajde drugovi neka se otvori post: "Hoby - maketarstvo - militarija", tako nekako, mislim iz gore viđenog bilo bi zanimljivo, jer ovo je fenomenalno.Svaka čast maketarima, ja sam oduvijek želio izraditi maketu Bismarka, ima je za kupiti, ali mi je to sada u drugome planu, previše sam zaglavio sa medaljama i odlikovanjima.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   18.12.12 10:57

@bojnik (citat):
hajde drugovi neka se otvori post: "Hoby - maketarstvo - militarija", tako nekako, mislim iz gore viđenog bilo bi zanimljivo, jer ovo je fenomenalno.Svaka čast maketarima, ja sam oduvijek želio izraditi maketu Bismarka, ima je za kupiti, ali mi je to sada u drugome planu, previše sam zaglavio sa medaljama i odlikovanjima.

Slažem se ali neka croato ima "čast" da otvori temu.  cheers
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   18.12.12 11:20

Pa normalno, idemo Croato ovo ti je borbena zadaća.

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   18.12.12 18:13

@bojnik (citat):
Pa normalno, idemo Croato ovo ti je borbena zadaća.

Drugovi vojnici, zbor !
Nova tema je otvorena pa da pocnemo . . .

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1554-hoby-maketarstvo-militarija#23724

Jos jednom hvala na ukazanoj casti
croato

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    29.12.12 3:06

Pretpostavljam da je ovo odeljenje za servisiranje "nebeskih ptica" ...

cheers

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   11.02.13 1:50

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   11.02.13 2:04

Radarski položaj (RP) Plješevica
Vrh planine Plješevica - Gola Plješevica, nadmorska visina 1648 m.
Ovdje je kao primarni radar bio instaliran britanski radar Marconi S-600, koji je sa dometom od 400km mogao nadgledati zračni prostor većeg dijela Italije, Austrije i Mađarske. Sekundarni radar je bio CD-2 koji je bio vezan na S-600.
Ovdje su također, u sklopu S-600, bili instalirani i radari S-645M i S-654D koji su mogli raditi zasebno ili skupno.

Član Predsjedništva SFRJ Dragutin Zelenović u posjetu Goloj Plješevici 1989.g.

Sami radari su bili zaštićeni polarnim radarskim kupolama zbog surovih vremenskih uvjeta koji često vladaju na Plješevici.
Te kupole - 'lopte' su se mogle vidjeti jasno iz Bihaća i štitile su radar od nakupljanja leda i naleta vjetrova.
Bile su promjera ~18m i ~6m, a bile su izgrađene na betonskoj podlozi od trokutastih elemenata izrađenih od duraluminija (posebna legure aluminija) i presvučenih višeslojnim platnom impregriranom epoksidnom elastičnom smolom. Takva konstrukcija je mogla izdržati nalete vjetra do 200km/h.
U sastavu radarske stanice bila je i kabina automatizacije S-5014B sa računalom LOCUS 16 koji je omogućavao automatsku i poluautomatsku obradu podataka kao i slanje obrađenih podataka u operativne centre. LOCUS 16 je bio uvezan sa digitalno-frekvencijskim šifratorom (rad ljudi sa instituta Mihajlo Pupin iz Beograda) tako da je bilo moguće izvršiti 6 automatskih-neovisnih navođenja lovačke avijacije na različite ciljeve u zraku. Opremu za navođenje su imali avioni koji su bili stacionirani na aerodromu Željava. Sve to skupa nekad je bilo dio jedinstvenog sistema VOJIN (Vazdušno Osmatranje, Javljanje I Navođenje) PVO JNA.
Smještaj osoblja koje je sve to opsluživalo je bio organiziran u 3-katnoj armirano betonskoj zgradi koja se vidi iz Korenice na HR strani. Postoji i podzemni dio koji se ne vidi izvana. Sastojao se od stacionarnog čvorišta veze (direktno ispod zgrade) do kojega je vodilo 100-njak stepenica podzemnim hodnikom. Jedan krak podzemnog hodnika je vodio do samih radara i energetske dvorane. Također je postoji i jedan vanjski ulaz sa ceste kojim se skraćuje dolazak u sami objekt što je posebno važno u zimskim uvjetima pri nemogućem vremenu. Čvorište veze se sastojalo od velike dvorane sa uređajima, energetske dvorane, bolnice sa više kreveta predviđene za rad u ratnim uvjetima, rezervoara za gorivo, kuhinje sa blagavonicom predviđene za ratne uvjete i prostorije za odmor posade. Sve je bilo klimatizirano i zaštićno od nuklearnog udara.
study
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   11.02.13 3:34

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   11.02.13 21:03

Sve ovo pogledao više puta i ako bude zdravlja i opet ću.Koliko god prolazio svim tim tunelima,pričao sa starim stanovnicima,sa prijateljima koji su tu služili uvijek nešto fali,uvijek kad šetaš po Željavi ilil gore po tunelima na Plješevici uvijek je neko pitanje u zraku.Vjerovatno će tako i ostati a pisao sam dosta u jednoj zaključanoj temi o Željavi(valjda će se otključati jer je neprijatelj odavno ušutkan) a jedan od mojih postova je išao Obradoviću u obrazloženje o toj nekoj tajnosti,kodeksu časti bivših pripadnike Željave pa evo moj stari post ako se nekom čita lol!

Priče kao priče,da su prilikom gradnje ubijani i civili i vojnici,da su oficiri dolazili zavezanih očiju i.t.d. padaju u vodu.Svi koji su tamo radili i službovali imali su ono čega danas više nema a ako ga ima to je rijetkost - Kodeks Časti i dan danas ih većina šuti jer su
bili ponosni što su radili u objektu za čiju se pravu funkciju jako malo znalo sve tamo do '83 godine,Ameri,Rusi,Englezi,Francuzi i ostali su skoro do samog kraja mislili da je to samo jedan vojni aerodrom sa sletno-poletnim pistama i par hangara ukopanih u Plješevicu najveće dužine 50 metara i ništa više.Oficiri,tehničko osoblje su bili ljudi koji su većinom stanovali u Bihaću i Korenici i živili su životom poput drugih i narod je znao da rade na Željavi ali ih nikad nisu pitali što tamo ima - jednostavno su to smatrali jednim od vojnih aerodroma a priče su nastajale kao i uvijek.Svi koji su radili na Željavi ipak su imali jedan veliki probni test i nešto slično zavjetu šutnje mada im to nije trebalo iz već mojih navedenih razloga.Naravno da imam i dan danas prijatelje koji su radili na Željavi,vjerovatno nisi čitao da je kod mene ovo ljeto bio bivši pilot MIG-a 21 koji je službovao na Željavi i onako u šali svašta čujem ali nikad do kraja,bio je kod mene zajedno sa aktivnim Francuskim pilotom (njegovog kolegu) kojeg smo napili kao devu i bilo je tu svega .Taj pilot je sa Željave otišao u Rusiju ili ondašnji SSSR na specijalizaciju ili kako bih ja to nazvao kako su i oni zvali - TOP GUN,vrhunski piloti koji su sudjelovali na svjetskim akrobacijama gdje je bivša Juga konstantno bila u vrhu sa SuperGalebovima birani su za doškolovavanje za MIG-29 koje je bivša Juga kupila i koji su trebali biti novi udarni avion bivšeg zračnog prostora ali..također poznajem tehničkog osoblja kojeg ima i na ovoj snimci i stavio ju je u originalu njegov sin nakon puno godina nagovaranja - također mi uvijek kaže - imao sam svoju smjenu,svoju dužnost,posao i išao sam po Željavi gdje su me slali,radio sam u njoj(i jedno vrijeme u kasarni kod Ličkog Petrovca) previše godina a ne znam skoro ništa osim par krakova kraj glavnog tunela u kojem sam proveo najviše vremena(krajem '90 zarobljen i odveden u S.Mitrovicu-razmjenjen 'početkom '92) ovo se nije odnosilo samo na njega zato što je iz Hrvatske jer su sa njim odgulili i njegovi frendovi iz Bosne,Srbije i Slovenije
koji su tad već pomagali nekim pilotima u pokušaju bijega i usprkos svemu tome i danas o Željavi razmišljaju samo pozitivno. mogao bih ovako pisati danima ali postajem dosadan samom sebi jer sve što pišem je istina i jednog dana će netko ovo potkrijepiti činjenicama..slike ću ovih danakao i neke snimke pomalo stavljati jer sam se danas čuo sa dosta frendova pa su rekli
da stavljam one bez datuma a ako netko misli da su skinute od nekud možda stavim i sliku gdje promatram "mozak" na Terminalu

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   12.02.13 23:14

Sa aerodroma Željava:

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    12.02.13 23:34

Vrhovni Komandant među čuvarima našeg neba..

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   12.02.13 23:53

Istina - evo ga! Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   13.02.13 3:03

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   13.02.13 3:04

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    14.02.13 0:34

KRATKI ISTORIJAT AERODROMA

Početak izgradnje aerodroma Željava vezan je za daleku 1948. godinu, kada se počelo sa izborom i iznalaženjem mikrolokacija
za pozicioniranje ovog velikog aerodromskog kompleksa. Izgradnja je, zajedno sa projektovanjem, trajala sve do 1968. godine
i ta se godina ujedno smatra i godinom izgradnje. Te godine je sa aerodroma Pleso u Zagrebu preleteo čitav 117. lovački avijacijski
puk (LAP) na aerodrom Željava kod Bihaća.Konkretna gradnja aerodroma je počela 1956. godine, a da bi aerodrom zbog Ruske
invazije na Čehoslovačku proradio 1968. godine. Radovi su se intenzivno nastavili do 1978. godine. Pouzdano se zna da je
aerodrom finansiran sredstvima međunarodne banke koja je sredstva odobrila za izgradnju puteva u SFRJ. Radovi su koštali oko
4 milijarde US dolara.

Najveći deo poslova je obavio beogradski PLANUM, koja je bila tada, a i sada je, vojna građevinska firma. Skupa s njima su bili
i njihovi kooperanti, kao što je TEMPO i ostale firme. Inače, oznaka Vojne Pošte na aerodromu Željava je bila 4868, sto je označavalo,
simbolično, početak prvih radova i putanje u funkciju aerodroma. Deo radova na bazi obavila je firma POMGRAD. Aerodrom Željava
je građen do 1968. godine, kada je svečano otvoren i pušten u rad. Samo je nedostatak finansijskih sredstava odugovlačio vremenski
rok završetka radova na ovom grandioznom projektu.

Nakon 24 godine postojanja i rada, 1992. godine ovaj div od aerodroma je dignut u vazduh eksplozivom, čije detonacije su trajale više sati.

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk   15.02.13 2:36

@Max Blitz (citat):

Ceo aerodrom je zauzimao prostor devet puta četiri kilometra, od čega je jedan deo na teritoriji Republike Bosne i Hercegovine,
a drugi na teritoriji Republike Hrvatske. Konfiguracija planine Plješevice, a naročito njenog vrha, pružila je dobru mogućnost za
protivvazdušnu zaštitu podzemnog objekta,kao i čitavog aerodroma. Uz poletno-sletne staze na potplješevičkom platou, u utrobi planine
Plješivice, sagrađen je pravi grad koji je bio dobro zaštićen i od atomskih udara. Četiri velika ulaza ili, kako ih je ljudstvo zvalo "rupe",
godinama su od očiju znatiželjnika skrivale u to vrijeme superčuvanu "vojnu tajnu".

Glavni ulaz je bio ulaz dvojka pod kontrolom Vojne Policije uz obavezne propusnice, ostali ulazi su bili branjeni od po jednog vojnika
na straži u svakom useku. Ulaz četvorka je najdalje pregledna i blindirana vrata su dosta dalje od ulaza, a posle ide u blagom luku ravno
do spoja prema ulazu trojka.Posle pancirnih vrata ulaza broj 4 na levom zidu galerije nalazi se udubina za smeštaj kontejnera za razvijanje
LORAP filmova. Zatim su hidraulicka, pancirna vrata i hodnik prema zvezdi, a desno ambulanta, te učionica 352. iae, a levo je pilotski
restoran i restoran za tehnicare.Prvi hodnik iz zvezde se proteže desno, a zatim se redaju wc, fotografske prostorije, spremište ruskih
R.D.N. kontejnera i LORAP kontejnera i opreme, tamna komora, oružari 352. iae i na kraju hodnika, dešifranti. Levi hodnik je komanda
352. iae. gde su još i prostorije OC, pilotske učionice 124, 125lae., te padobranske sekcije. Desnom stranom galerije proteže se povišeni
plato, od blindiranih vrata do kraja, sa sanducima opreme i pribora za avione, bakovima (podtrupni ili podkrilni rezervoar), lanserima i
topovima. U manjim udubinama desno nalazila se vatrogasna oprema. Sredinom galerije prolazio je kanal pokriven pločama. Od ulaza
četvorka do kraja 352. iae, galerija je duga oko 750 metara i široka 12 metara. Galerija 124. lae. je šira gde su avioni bili u cik-cak
rasporedu. Kod skladišta kerozina na ulazu trojka postoji mogućnost nestabilnosti, navodno je tu bilo problema kod gradnje zbog
premošćivanja podzemnih pukotina i vodotoka, noću se mogao čuti šum vode.
U objekat su ugrađeni cisterna za kerozin džinovskih veličina, sistem za klimatizaciju, cevovodi za kerozin i postrojenja za vlastiti
energetski sistem. Svi podzemni prostori za njih su bili osvetljeni i klimatizirani sa mogućnošću konstantnog održavanja podnošljive
temperature od 22C stepena i vlažnosti vazduha zbog isparavanja kerozina.

Vazduhoplovna tehnička radionica je impozantna "rupa u rupi" koja je ujedno najviši i najširi deo objekta. Ispod VTR je i najveća
rupa ispod rupe. Skoro ceo VTR je samo ploča iznad ambisa. U toj galeriji se moglo vršiti održavanje 1., 2., 3. stepena. Kompletna
meteorološka služba i kontrola leta bile su smeštene u bunkerima podignutim iznad piste nekih 60-ak metara i ukopane u planinu,
prostor veličine oko 70 kvadratnih metara do kojeg se stizalo liftom. Betonski zidovi su debeli 2 metra sa najboljom markom cementa
i armaturom. Pošto se drastično promenio način vođenja rata, zadnjih godina razmišljalo se o modernizaciji aerodroma da bi se mogli
nabaviti i avioni MIG-29, međutim počelo se više razmišljati o merama uništenja objekta. Pet godina pre rata u Sloveniji, pojačani su
sistemi za miniranje objekta KLEK kako se zvao podzemni deo Željave. Podzemni kompleks tunela i galerija ukupne dužine 2,7 km.
projektovan je i dimenzioniran tako da može, na čuvanje od raketnog i atomskog udara, primiti između 60 i 80 supersoničnih aviona
MIG-21. Istovremeno, taj je podzemni svet pružao sve mogućnosti preživljavanja: imao je sopstvenu radionicu za popravku aviona,
magacin za smeštaj rezervnih delova aviona i opreme, kao i za smeštaj i sigurno čuvanje i tehničko održavanje bitnih zaliha, tada
izuzetno bogate palete oružja koje je avion MIG-21 nosio.

missar: komentar modifikovan dana: 03.03.13 21:12; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Today at 5:40

Na vrh Go down

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/17Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Next
 Similar topics
-
» Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk
» Aerodrom Zemunik Zadar
» Aerodrom Divulje Split (podzemni objekat Cetina)
» Aerodrom Pančevo VP 4310, VP 3106
» Aerodrom Dubrave Tuzla