FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Next
AutorPoruka
oficir s ruzom
Gušter
Gušter

Broj komentara : 66
Član od : 2012-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   17.02.13 14:44

e to je bilo vrijeme
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    18.02.13 2:34

Avioni u galeriji podzemnog aerodroma.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   24.02.13 15:49

Nekad nisam siguran koji je koji aerodrom, pa sam pomislio da je ovo gore 'Slatina' Very Happy

A s kojeg je ovo aerodroma, može li netko reći........ (nije ni toliko važno)....... Very Happy

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 24.02.13 20:47; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   24.02.13 20:38

Citat :
Max
Missar, mislim da je ovo gore aerodrom 'Slatina' što si postavio, razlika je u lampama na stropu, na Željavi su bile viseće lampe, koliko sam primijetio.....

Missar je stavio dobru sliku.Ovo je Zeljava. Smile
Zeljava je karakteristicna po svojoj "rupi" , ulazu ,koji je radjen namenski za jednu vrstu aviona odnosno mig-21 koji ima jedan vertikalni stabilizator!
Bilo je najava da ce inzenjerija i tehn.sluzbe revidirati otvor i za mig-29, ali nije se stiglo do toga!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   24.02.13 20:45

aleksandar obradovic (citat):
Missar je stavio dobru sliku.Ovo je Zeljava. Smile
Zeljava je karakteristicna po svojoj "rupi" , ulazu ,koji je radjen namenski za jednu vrstu aviona odnosno mig-21 koji ima jedan

OK!! Prihvaćam kritiku i ispravak! Very Happy

Lampe me nekad zbunjuju.... Rolling Eyes

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    24.02.13 21:25

@Max Blitz (citat):
Nekad nisam siguran koji je koji aerodrom, pa sam pomislio da je ovo gore 'Slatina' Very Happy

Max, nije gore Slatina, to je Željava, ali ako si ti u pitanju , slažem se da bude što god ti hoćeš.. Laughing
U svetu postoji jedno carstvo, u njemu caruje drugarstvo. cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   24.02.13 21:29

@missar (citat):
Max, nije gore Slatina, to je Željava, ali ako si ti u pitanju , slažem se da bude što god ti hoćeš.. Laughing
U svetu postoji jedno carstvo, u njemu caruje drugarstvo.

Hvala ti Missar! Very Happy
Stavljam dosta slika, fulat ću barem 10%, ali ste vi tu da ispravite! Laughing cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    24.02.13 21:35

Evo još jedne, izašli malo na sunce..... Laughing cheers

Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2012-12-08

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   24.02.13 22:21

Mala ispravka: na ulazu broj jedan je pred rat zapocelo prosirivanje "zavjese"; tako oslabljena je potpuno unistena u eksploziji.
Samo vi nastavite sa slikama, njih nikada dovoljno . . .
kruno
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   24.02.13 22:24

Ovaj video je na temi s maketama, a mjesto mu je i ovdje:

Naš vrijedni član Kruno izrađuje maketu aviona, Djeda Mraza i djece! Very Happy
Je li i mogao letjeti ovako išaran? Very Happy

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 24.02.13 23:46; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2012-12-08

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   24.02.13 22:52

Ne vidim zasto ne bi bio u letnom stanju - bio je samo isaran  Very Happy
Ova shema Kleka je malo detaljnija ( poklon clanova zeljava-lybi )

A evo i poneka moja . . .

I mala uspomena iz "rupe"

kruno

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   25.02.13 17:50

@croato (citat):
Mala ispravka: na ulazu broj jedan je pred rat zapocelo prosirivanje "zavjese"; tako oslabljena je potpuno unistena u eksploziji.
Samo vi nastavite sa slikama, njih nikada dovoljno . . .

kruno

Tek sad vidio onaj prethodni Obradovićev post.U pravu si za ulaz i proširivanje.Gledam tvoje slike,dobre su a i poznate su mi,dobiješ p.p. samo nastavi sa fotkama  Wink

missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    25.02.13 22:52

Pronašao sam podatak da su svi Mig-ovi imali upisan petocifreni evidencioni broj, na repu iznad zastave.
MIG-21f-13   eb:  225xx  1962-1964g.;        MIG-21PfM    eb:  227xx  1967-1968g.;       MIG-21M eb:  228xx  1970g.
MIG-21MF   eb:  228xx  1975g. ;       MIG-21bis  eb: 171xx  1977-1979g.  

cheers

Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   26.02.13 21:51

Lepo Admirale missar... Very Happy
Dodacu da na slici vidimo mig 21f-13(Type 74)Fishbed-C--(L-12).Najstariji , nasao sam podatak da su u naoruzanju bili do 1980!
Ev.br od 22501 – 22541, znaci 41komad.Na Zeljavi su cak mislim bili do kraja 2 komada,nisu leteli ali kazu da su sto posto bili tehnicki iispravni.

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk   26.02.13 22:13

aleksandar obradovic (citat):
Lepo Admirale missar... Very Happy
Dodacu da na slici vidimo mig 21f-13(Type 74)Fishbed-C--(L-12).Najstariji , nasao sam podatak da su u naoruzanju bili do 1980!
Ev.br od 22501 – 22541, znaci 41komad.Na Zeljavi su cak mislim bili do kraja 2 komada,nisu leteli ali kazu da su sto posto bili tehnicki ispravni.

Hvala Generale  aleksandar, podatak za  e.v.  22532 od 29.10.1964. 204lap/125lae-117lap/83lap ,otpisan 15.07.1981. Kakva
"karijera".  Mislim da je završio u muzeju.

cheers

Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   27.02.13 15:44

Aprila 1985godine sam sa četvoricom svojih kolega vozača iz kasarne Luščić u Karlovcu upučen 10dana u otkomandu u kasarnu 27.juli u Bihaću.Iz Karlovca smo prevezli neki materijal, bili tri dana u kasarni u Bihaću a sedam dana sa kuvarima na terenu.Iz Bihaća smo krenuli prrema selu Vedro polje i nastavili put aerodroma Željava.Na nekoliko stotina metara od ulaza (mislim da je bila rupa broj 4 ) u kompleks aerodroma ( ispred se jasno videla rampa ), skrenili smo levo i naišli na objekat gde je vojska čuvala ovce.U blizini tog objekta smo se ulogorili i tu je na terenu spremana hrana koju sam ja vozio u kasarnu.Bili smo smešteni u podnožju brda gde se nalazila kupola sa radarom.
Pokušao sam da nađem to mesto na guglu ali nisam mogao da se snađem, pa molim za malu pomoć.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk    27.02.13 21:46

@miler (citat):
Pokušao sam da nađem to mesto na guglu ali nisam mogao da se snađem, pa molim za malu pomoć.

Aerodrom Željava se nalazi iznad Bihaća, malo udesno prema granici sa Hrvatskom. Lako ćeš naći. Laughing

pozdrav cheers

Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   27.02.13 22:00

Pronašao sam ja na guglu i Bihać i Vedro polje i aerodrom Željava, ali ne mogu pronaći mesto tj objekat u kome je vojska u to vreme čuvala ovce.Tu su se nalazila nekoliko objekata koliko se ja sećam.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk    27.02.13 22:27

@miler (citat):
Pronašao sam ja na guglu i Bihać i Vedro polje i aerodrom Željava, ali ne mogu pronaći mesto tj objekat u kome  je vojska u to vreme čuvala ovce.Tu su se nalazila nekoliko objekata koliko se ja sećam.

Izvinjavam se ,pogrešno sam razumeo. Teško ćeš to naći preko Google Earth-a, pitanje šta je od objekata ostalo čitavo i prepoznatljivo.
Jedino da odeš lično na "teren" i pokušaš naći. Komplikovano ali možda da rezultat.... Laughing
cheers
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   28.02.13 12:05

Čitao sam po raznim postovima da u slučaju posete tom terenu mogu nastati razne komplikacije ali bez obzira na to postoji mogučnost da posetim Karlovac, Slunj i Bihać i nadam se da ću imati malo sreće ( sreća prati hrabre ). U svakom slučaju hvala lepo.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   28.02.13 19:13

@miler (citat):
Čitao sam po raznim postovima da u slučaju posete tom terenu mogu nastati razne komplikacije ali bez obzira na to postoji mogučnost da posetim Karlovac, Slunj i Bihać i nadam se da ću imati malo sreće ( sreća prati hrabre ). U svakom slučaju hvala lepo.

Nemaš nikakvih problema prilikom obilaska samo se prije toga obavezno prijaviti Bosanskoj policiji.Govorim o Bosanskoj strani jer je pristupačnija i zbog samog terena nego sa Hrvatske strane.Ako pogledaš kartu bude ti jasnije a tu smo i pisali dosta toga http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t914-aerodrom-zeljava .Što se tiče ostalih gradova koje si nabrojao također se ne brini jer se najbitnije nekom javiti nego kasnije objašnjavati.Isto imaš i objašnjenje u temi Bosna i Hercegovina o Terminalu goriva u Pokoju - pogledaj i ako te još nešto zanima slobodno pitaj,pozdrav.

missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk   28.02.13 20:18

ENERGENTI

Kerozin je transportovan cevovodima iz bihaćkih perifernih naselja Pokoj i Orljani gde su čitava brda prepravljena u podzemne rezervoare,
naročito brdo Grabež koje je bilo jako dobro čuvano. Cevovod je bio dužine 10 kilometara, a cevi promera 50 cm. Skladišta eksploziva su
bila stacionirana u perifernim naseljima Vedro Polje, Grabež, i Račić, a skladište aviobombi kod Ripča.

SPOLJAŠNJA INFRASTRUKTURA

Spolja se nalazilo pet pista, od kojih su dve bile poletno-sletne, sa dimenzijama za sletanje i najvećih transportnih aviona. Tu su se nalazile
i tri stajanke za avione na otvorenom gde je danonoćno spreman bio dežurni par aviona čija je svrha bila presretanje neprijateljskih letelica
u vazdušnom prostoru SFRJ.
Kamenolom koji se nalazi na bosanskoj strani je iz vremena izgradnje aerodroma.
Parking za zaposlene se nalazio 100 m pre izlaza 4 dolazeći iz pravca Baljevca, a triangl je bio skoro 500m dalje i na njemu nikome nije
bilo dozvoljeno parkiranje osim APA-ma koje su služile za zapuštanje dežurne pare.Na trianglu se drumski saobraćaj kontrolisao pomoću
saobraćajnih znakova, oznaka na putu i semafora.
Na ulazu kod Baljevca sa bosanske strane se nalazila rampa i stražarsko mesto br.1 gde se sve uredno legitimisalo, a stotinjak metara dalje
je bilo stražarsko mesto br.2 sa leve strane puta.
Tu se nalazio magacin opreme LARP-a, kao i njihova oruđa i oružja (topovi 3x20mm, "Boforsi" 40mm, BRDM-ovi sa "STRELOM 1M", te radari
"ŽIRAFA" na FAP-ovoj šasiji (troosovinac).

Pored stražara, tu su se još nalazili od 20.00-08.00 službeni psi (nemački ovčari). Dalje putem kada se krene prema pistama i ulazima
u podzemni kompleks, sa desne strane se nalazila "stražara" u kojoj je bila posada koju su sačinjavali 6 stražara,kerovođa, zamenik
komandira straže i komandir straže. Stražara je bila u "žici", a pre izgradnje aerodrome, tu je bila škola.
Putem od kućice na samom ulazu, a koji je vodio suprotno od aerodroma se stizalo do "Lovačkog doma", lepo uređene kuće u kojoj je bio
vojnik-domaćin koji se starao o istoj. Tu su se gostili VIP gosti, npr. tadašnji komandant RV i PVO general Anton Tus, zatim komandant
5. vazduhoplovnog korpusa general Ljubomir Bajić, jednom i predsednik predsedništva SFRJ g. Zelenović. Objekat nije bio obezbeđen.
"Gosti" bi stizali nenadano subotom popodne helikopterom Mi-8, te bi se vraćali sutradan uveče.

Na nekih 300 do 500 metara od lovačke kuće nalazilo se uređeno pešadijsko strelište. Tu se vršilo redovno pešadijsko gađanje po planu i
programu, kao i uvežbavanje starešina za armijska takmičenja u streljaštvu. Na kraju radnog vremena, vojni autobusi su bili parkirani stotinak
metara od "triangla" prema Baljevcu odakle su odvozili zaposlene u Bihać. Svaka letačka jedinica je imala svoj autobus u slučaju noćnog
letenja ili kasnijeg povratka u grad kojima su upravljali civilni vozači poznati po savlađivanju vožnje u zimskim uslovima.
cheers

missar: komentar modifikovan dana: 28.02.13 21:57; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   28.02.13 21:06

Svaka čast admirale. cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   28.02.13 21:34

@Stazio (citat):
Svaka čast admirale. cheers

Služimo narodu, druže Generale !!!!
cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   02.03.13 1:54

117.lovacki avijacijski puk
OFICIRI

Po mirnodopskoj formaciji, puk je imao 280 ljudi: oficira................76 mlađih oficira.....121 vojnika...............85 Od navedenog broja,
oficira 64 su po mirnodopskoj formaciji piloti, s tim što je popunjenost sa pilotima 62 ili 97%. Puk po ratnoj formaciji ima 520 ljudi,
od toga 95 pilota. Pored dve eskadrile po mirnodopskoj formaciji, u slučaju mobilizacije puku se pretpočinjava 129. lae iz 185.lbao, a
koja je u miru vršila obuku pitomacu na aerodromu Pula. U naoružanju puka u miru nalazilo se 30 aviona, od toga 25 L-17 i 5 dvoseda.

VOJNICI

Uloga vojnika u 117.lap-u je bila da opslužuju avione pre, za vreme i posle letenja, kao i da obavljaju neke poslove u podzemnom objektu
kao što su dežurstva, održavanja higijenskih uslova u galerijama, prostorijama za boravak i slično. Što se tiče poslova oko letenja, vojnik
117. lap-a je imao nekoliko privilegija u odnosu na druge vojnike u drugim rodovima: Nikada nisu nosili kape na stajanci, niti van nje, čak
ni u kasarni, pa čak ni u gradu. Ko je hteo mogao ju je nositi, ali na stajanci izričito NE, jer može da se desi da prilikom zapuštanja aviona
ili dok radi motor, kapa bude usisana u usisnik aviona Nikada nisu pozdravljali starešine, ni na stajanci, ni u kasarni, dok u gradu to jesu
činili (iz čistog poštovanja). Izuzetak je bio komandant aerodroma i komandanti eskadrila Vojnik na Željavi u 117. LAP-u imao je radno
vreme od 7-14 časova ako je dnevno letenje. Ako je noćno letenje, onda su bili slobodni ceo dan do predveče. Za vreme letenja radili su
udarnički, a posle je sledio zasluženi odmor. Nije bio mali broj vojnika koji su odlazili petkom uveče kući i vraćali se u ponedeljak ujutro.
Dozvole za izlazak u grad mogle su se dobiti bez ikakvih problema, ali je, kao i svim vojnicima, bilo slađe pobeći kroz “žicu”.
Vojnici 117. LAP-a su uvek bili prvi na doručku, ručku i večeri Najvažnija privilegija se zvala propusnica za “rupu". Mnogi su odslužili vojni
rok u kasarni, a da nisu mogli ni prići "rupi" Sam posao vojnika u danu kada su bile letačke aktivnosti izgledao je ovako: Posle doručka u
kasarni, odlazalo se u sobe po lične stvari (cigarete i razne sitnice), te pravac u autobuse koji su ih odvozili do ulaza u podzemni objekat.

U podzemnom objektu je svaka eskadrila imala svoju galeriju gde su bili smešteni avioni, a svaka galerija učionice za svoj tehnički sastav i
još poneku prostoriju za razne alate. Po dolasku u podzemni objekat, komandant tehničkog sastava je izdavao plan rada pre, za vreme i
posle letenja raspoređujući vojnike i tehničare. Vrše se pripreme za izvlačenje aviona iz podzemnog objekta.Sklanjaju se posude sa
kerozinom ispod aviona (jer kerozin kaplje iz aviona kada su parkirani na par otvora ispod), skidaju se zaguške sa usisnika, kače se rude
i avioni se, jedan po jedan, izvlače na stajanke. Jedan ili dva vojnika išli su za mehaničarom i tegljačem u akumulatorsku sobu da natovare
akumulatore koji se pred poletanje ubacuju u letelice. Na stajanci su se vršile razne provere, ubacivali su se akumulatori, vojnici su zatvarali
razne kapotaže na avionima koji su otvarani od strane tehničara radi raznih provera.
Kada je pilot proverio stanje aviona i ušao u kabinu, počinje zapuštanje motora.Tada vojnik uzima sa "ape" kabl sa naponom, kači ga na
avion i čeka znak od mehaničara kada treba da ga izvuče iz priključka. Kada motor dostigne odrađeni broj obrtaja izvlači se napajanje.
To je bio jedan od težih poslova, jer stradaju bubne opne ukoliko osoblje nije bilo zaštićeno "antifonima".

Tokom trajanja leta, vojnici nisu imali nekog posla. Ako je lepo vreme stajali su na stajanci ili su sedeli do linka na dežurnoj pari gde je bila
smeštena i kantina. Pri povratku aviona na stajanku, vojnici su kačili rudu na prednji točak vraćajući avion na njegovo mesto na stajanci i
parkiraju ga guranjem unatrag. Potom su stizale cisterne sa kerozinom kojim su točili kerozin u avion.Na kraju letenja, vojnici su postavljali
zaguške na usisnike, kačili avione na tegljače i zatim ih uvlačili u podzemni objekat. Potom su postavljali posude za prikupljanje kerozina
ispod letelica. Od težih poslova smatrani su servisi kao što su menjanje guma ili servis kočnica. Najteže je bilo kada su bojeva gađanja,
tada je posao vojnika avio-oružara bio izuzetno mukotrpan: ubacivanje municije, kačenje bombi, podvešavanje raketa, punjenje lansera,
a onda na kraju čišćenje lansera, topova, i vađenje municije - prljavo i naporno.Jedan od najtežih poslova vojnika 117. LAP-a bilo je
čišćenje podzemnog objekta: prvo bi piljevinom pokupili masnoće i ostale tekućine sa poda, zatim bi sledilo pranje pod deterdžentom i na
kraju glancanje od kojeg se kasnije moglo ogledati o pod.

Na Željavi je bio stacioniran Lovački 117. avijacijski puk koji je imao 2 eskadrile aviona presretača, a delovala je i 352. izviđačka eskadrila
koja je elektronski izviđala po Italiji, Albaniji, Austriji i Mađarskoj. Često je preletano i preko državne granice mada nije bilo potrebno pošto
su avioni bili opremljeni opremom za koso izviđanje i snimanje ukoso za oko 200 km. Mig 29 nije mogao ući u objekat, ali pred sam rat je
ulaz 125. eskadrile bio preuređen tako da se avion tipa MIG 29 mogao uvući. Nije bilo udesa da se repom zakači prolaz jer je na betonu
bila crta po kojoj se avion morao šlepati. Na Željavi su, u poslednjim danima funkcionisanja, bile stacionirane dve lovačke (124,125) i jedna
izviđačka eskadrila (352) koja je u svom sastavu imala i 8 jastebova koji su stajali napolju na stajanci ispred 4. ulaza, jer zbog razmaha krila
nisu mogli biti uvučeni u objekat. Avioni UTVA-66 bile su parkirane levo od izlaza br.1 (gledano iz rupe) između piste i VOA, pored sanduka
sa motorima i duvača. Aerodrom je bio na kratko “ugostio” i par letelica MIG-23 iračkih oznaka koji su se tu zadesili preletom iz Zagreba gde
su bili na remontu u Vazduhoplovnom-Remontnom Zavodu “ZMAJ”. Obzirom da je UN uvela sankcije Iraku na uvoz svakog oružja, letelice
su ostale u SFRJ, a danas se nalaze konzervirani ispred Muzeja Vazduhoplovstva u Surčinu.

cheers
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Today at 10:48

Na vrh Go down

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/17Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Next
 Similar topics
-
» Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk
» Aerodrom Zemunik Zadar
» Aerodrom Divulje Split (podzemni objekat Cetina)
» Aerodrom Pančevo VP 4310, VP 3106
» Aerodrom Dubrave Tuzla