FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next
AutorPoruka
Protupožarac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2013-05-05
Dob : 46

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   02.12.13 20:14

Hvala Matrix, bit će još samo je problem vrijeme. Ali evo jedna koja je na kraju završila komično. Neradni dan, popodnevno ljenčarenje. Odjednom uzbuna. Gori rupa!!! Svi smo poletjeli prema trojci iznad koje je sukljao gusti crni dim. Zvali smo dežurnog vatrogasca u rupi a on nam je rekao da na kontrolnoj ploči u dežurani nema nikakve indikacije da je negdje u rupi požar. Dim je bio toliko crn i gust da su padobranci koji su skakali to popodne u okolici Bihača a mahom su bili piloti i tehničari prekinuli skakanje i došli na objekat. Stigao je i dežurni oficir svi piloti dežurne pare i tehničari koji su bili na objektu. Navodno je bila naređena i pripravnost u Bihaču. Nakon nekih pola sata neizvjesnosti iz trojke Izlazi KIK Đorđ (nadimak od milja) navodno je bio inžinjer strojarstva ali teška munja u pozitivnom smislu, cjeli garav i počevši mahati rukama vičući ,,razlaz, predstava je završena". Vjerojatno poznavajući Đorđa i njegove vratolomije njegove kolege i piloti su se smijući udaljili iz usjeka trojke. Mi smo se i dalje začuđeno gledali i ništa nam nije bilo jasno. Vidjevši naše čuđenje jedan zastavnik nam u prolazu dobaci "Ma to kapetan radi servis na DIT-u 2". U kasnijem razgovoru sa poručnikom koji je bio u smjeni sa Đorđom smo saznali tijek događaja. Nakon remonta koji se obaljao na DIT-u Đorđ je htio zapustiti agregat ali nešto sa dovodom goriva nije bilo u redu pa je malo previše goriva pustio u motor pa se dio prelio u ispušnu granu. Kad je motor upalio počeo je stvarati gusti crni koji je izazvao ne malu paniku ali se na kraju ipak sve dobro završilo. I evo još jedna o Đorđu. Poslije njegovog dežurstva u objektu trebalo je otvori oči i uši jer nikad nisi znao što nas čeka. I tako jednu veče sjedeći u protupožarnoj dežurani čitajući neki roman i čekajući da i zadnji oficir izađe iz objekta da mogu malo odspavat odjednom mi je pažnju privukla lampica koja je počela treptati na kontrolnoj ploči. Stisnuo sam dugme za poništavanje alarma i ona se ugasila. Nakon par minuta se ponovno upalila a nakon toga se oglasio zvučni alarm. Pogledam na kontrolnu ploču a kad tamo imam što i vidjet. Signal za požar u ubojnom skladištu koje se nalazilo samo par metara od mene. Nastavak sljedi.

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 426
Član od : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   12.12.13 11:47

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 447
Član od : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   13.12.13 12:30

@SveJug (citat):
@saban (citat):

Sabane, ako moze, daj mi malo podatke kada i gde je ovo slikano. Vec poodavno trazim podatke o jednoj osobi (stoji drugi sdesna u srednjem redu). Smile

To je Leopold Lipnik 24 klasa VVA znači u vva došao 1971 godine a završio 1975 godine

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   13.12.13 12:44

@miran cvilak (citat):
To je Leopold Lipnik 24 klasa VVA znači u vva došao 1971 godine a završio 1975 godine

Onda nije on na koga sam mislio. Hvala na trudu.  Smile

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   14.12.13 22:53

@SveJug (citat):
Onda nije on na koga sam mislio. Hvala na trudu.  Smile

SveJug pošalji p.p. ako ga još tražiš,pozz.

saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   18.12.13 8:55

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   05.02.14 15:12

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   05.02.14 15:13

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   20.02.14 0:17

Već je rečeno da se radi o vojnom aerodromu s podzemnim objektom Klek, radarskim položajem Gola Plješivica i kasarnom Željava (komanda baze), koja je bila sjevero-zapadno od aerodroma. Tu je bilo smješteno kompletno ljudstvo koje je osiguravalo rad aerodroma, kao i jedinica VOJIN-a.
Ispred istočnog ulaza u bazu su smještena dva F-84 Thunderjet aviona (na slici gledano od gore je RF-84G pa onda F-84G), kakve nam je US Army dala nakon Drugog svjetskog rata i transporter C-47 Dakota.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   09.04.14 23:48

Mislim da ova skica nije bila na temi:

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   22.04.14 23:36

@Protupožarac (citat):
Hvala Matrix, bit će još samo je problem vrijeme.

Nastavak sljedi.

Frende iskreno se nadam da ćemo za 8-9 dana nakon povratka sa stare dame nakon dužeg vremena nastaviti sa tvojim pričama inače ću ti staviti šećera u rezervar  lol! 

Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   03.05.14 4:26

Nakon dvije godine baš za 1.Svibanj/Maj nas je ogrijalo sunce,stara dama se još uvijek drži.Pozdrav ekipi koja je upravo krenula doma s nadom da ih neće žene prebiti,ja i kolega još ostajemo dok moju pusti  Laughing 

Protupožarac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2013-05-05
Dob : 46

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   03.05.14 19:43

Štedi cukar Matrix falit će za kavu. Razz  Nastavit ću nema problema još sam živ samo sam rijetko na netu  jer nisam sa vremenom na ti ali ću se potrudit da nastavim gdje sam stao u što skorije vrijeme.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   09.07.14 3:12

Eto, i vojnici su se slikali uz avione na Željavi...

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   09.07.14 9:05

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   18.07.14 16:33

Na vrh Go down
M.No
Gušter
Gušter

Broj komentara : 76
Član od : 2014-07-30

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   30.07.14 12:16

Aerodrom zeljava je 2 investicija  SFRJ teren za gradnj aerodroma je izabran 1954 g kostao j 4,5 milijardi dolara u aerodrom se moglo smjestiti 56 migova 21 i1500 ljudi u zastiti od atomskog napada aerodrom je imao 3 podzemne galerije spavaone mehanicarske radionice dekompresionu komoru skladiste visinske opreme uboitih sredsava i taako dalje aerodrom su cuvale 4 kasarne
Na vrh Go down
Vojnik vozač
Gušter
Gušter

Broj komentara : 71
Član od : 2014-05-01
M(j)esto Lukavac

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   10.08.14 16:57

Znam istoriju aerodroma a imaš li nešto novo što nismo saznali
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   14.08.14 17:10

@Vojnik vozač (citat):
Znam istoriju aerodroma a imaš li nešto novo što nismo saznali

Pitaj bilo što možeš i na p.p.Odveo sam prije tri dana(ne baš s guštom zbog vrućine) jednu ekipu stranaca i zbog nepotrebne nesigurnosti(na brdovitom Balkanu se još jedino pošteni ljudi boje svoje čiste prošlosti)dopratio bivše oficire/časnike koji su radili na njoj.Taman se pripremaju motori i Lada Niva za jedan đir do nekadašnjih radara jer je kiša ove godine napravila dosta rupa i nasipa ali uz pomoć policije sve se to poravna i popravi uz jednu predivnu večer s gradelama i ražnjem i fascinantnim pogledom na Plitvička jezera,Bihać i ostali krajolik,pozdrav svima i opet napominjem,nikakvih problema nema samo se javiti graničnoj patroli ili Bosanskoj ili Hrvatskoj.
Btw novina ima ali kad budem siguran u ono što se već dugo nagađalo napišem a do tad će sigurno netko drugi objaviti na tv-u ili novinama prije mene.

dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   15.08.14 18:25

Da je NATO našao interes da obnovi aerodrom!?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   15.08.14 18:57

@dinosaurus (citat):
Da je NATO našao interes da obnovi aerodrom!?

Preveliko i preskupo čak i za NATO.
Da je ostao čitav najvjerojatnije se ne bi koristio ili samo manji dio.
Osim toga, područjem prolazi međudržavna granica.

Pistu i koji pomoćni objekt ne bi bio problem obnoviti.

Za potrebe NATO-a je do sad dobro poslužio aerodrom Udbina koji je blizu, a ni Zemunik nije daleko.

Potrebe IFOR-a/SFOR-a za BiH je (između ostalih) pokrivao aerodrom Divulje.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1895
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   15.08.14 20:42

Ne razumem,zakaj se je take objekte v Jugoslaviji ali kjerkoli po svetu ,uničilo.
Saj prazen objekt  ne škodi nikomur,bi pa bil turistična zanimivost.
In spomenik človeške neumnosti,da ne rečem,sposobnosti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   15.08.14 20:55

@mirko bratuš (citat):
Ne razumem,zakaj se je take objekte v Jugoslaviji ali kjerkoli po svetu uničilo.

Mirko, spominjalo se više puta u vezi Željave.
Navodni strah da ne dođe NATO tamo.
Baš tamo i NATO, naglasak je na to dvoje, nije bilo koji JNA objekt bilo gdje.

A ispada da se džaba rušio. Nije bio toliko zanimljiv za potrebe međunarodnih snaga koje su posllije došle tu. Njima su više odgovarale jednostavnije i pristupačnije vojne baze za posao koji su obavljale.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   15.08.14 21:07

@mirko bratuš (citat):
Ne razumem,zakaj se je take objekte v Jugoslaviji ali kjerkoli po svetu ,uničilo.
Saj prazen objekt  ne škodi nikomur,bi pa bil turistična zanimivost.
In spomenik človeške neumnosti,da ne rečem,sposobnosti.

Vrlo je malo interesovanja za takve turisticke  objekte. U krugu od stotinak kilometara imas nekoliko slicnih turistickoh atrakcija koje zvrje prazne. Biokovo i Konjic za koje ja znam, a siguran sam da ih ima jos.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   15.08.14 22:07

@BEOGRAD (citat):

Vrlo je malo interesovanja za takve turisticke  objekte. U krugu od stotinak kilometara imas nekoliko slicnih turistickoh atrakcija koje zvrje prazne. Biokovo i Konjic za koje ja znam, a siguran sam da ih ima jos.

Imaš + iza ponoći a ovu sam temu otvorio http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t664-ark-konjic i posjetio,bez riječi i bez teksta kad sve vidiš a interesa najviše stranaca pa domaćih i i priljeva šoldi sve više i više..

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Today at 5:40

Na vrh Go down

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 14/17Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next
 Similar topics
-
» Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk
» Aerodrom Zemunik Zadar
» Aerodrom Divulje Split (podzemni objekat Cetina)
» Aerodrom Pančevo VP 4310, VP 3106
» Aerodrom Dubrave Tuzla