FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Problemi s ishranom u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Problemi s ishranom u JNA   20.07.12 8:30

Citat :
Arrow Arrow Arrow ŠEPA - KARAULA "ŠPIČNIK"...!!! sunny bounce

Razmišljao sam malo o hrani koju smo jeli u Mariboru u kasarni "ToneTomšić", a i na karauli "Špičnik". Prisjetio sam se par stvari i naziva koje smo mi vojnici koristili za ta gastronomska čuda.
Jedno od jela koje smo često dobijali za večeru mislim da je zvaničan naziv bio "vojnički dvopek" a mi smo ga zvali CIGLA.
Uz to smo još dobijali čašu jogurta. Uvijek sam se pitao od čega to prave i saznao sam na karauli, zapravo i pravio.
Ta famozna CIGLA se zapravo pravi od onih pločica iz SDO-obroka, tako što se veća količina tokom noći potopi u velikoj posudi sa vodom, to dvopek sve upije, zatim se rukom umijesi u smješu i na sve to se doda samo par komada jaja za oko 25 vojnika, rasporedi u pleh i zapeče pa isječe na kocke.
Drugo jelo je ono varivo koje smo svi zvali "DRNČ" po onoj tekučini za čiščenje puške, a obično je tako nazivan "Bosanski lonac", koji sa ovim jelom nema nikakve sličnosti osim što se jede kašikom.
Naravno tu je i nezaobilazna sardina(koja je prestala plivati prije stolječa), glavica luka i onaj crveni čaj(za koji niko nikada nije odgonetnuo od čega je).
E što se tiče marende u istoriju je ušao "KREMIPAN", rebrasta krem čokolada po ukusu slična Eurokrem čokoladi ali samo crna, te naravno ona napolitanka u roza omotu i sok.
Inače kremipan je proizvodio "Agrocomerc" iz Velike kladuše.
Arrow Jedna stvar je meni ostala u ružnom sječanju, a rekao bih da je to jedna od onih koje su na kraju između ostalih i doveli do raspada i JNA i Jugoslavije, a to je nepoštovanje drugih i drugačijih.
Naime, uvijek mi je ružna slika bila kad smo za večeru imali "BARENU SLANINU I KUHANO JAJE", tada bi vojnici Islamske vjeroispovjesti kojoj i sam pripadam, veći dio Albanaca Muslimana i eventualno Jevreji onako naglas tražili po trpezariji ko od vojnika koji jedu svinjetinu želi zamijeniti jaje za slaninu, i to samo da ne bi ostali gladni. No Embarassed
Na karauli sam obavljao dužnost kuhara nekih 15-ak dana jer je kuhar dobio značku primjeran vojnik i ranije se skinuo pa do dolaska novog, i vidio sam da se sva hrana priprema na svinjskoj masti a u sledovanju dođe samo jedan litar ulja za salatu, za cijeli mjesec.
Jednostavno smo bili prisiljeni jesti nešto što nam je našom vjerom i kulturom zabranjeno, a mislim da se to moglo jednostavno riješiti.
Sječam se i kad je poručnik Šokec naredio požarstvo ispred WC-a, a jedina dužnost požarnog je bila da spriječi iste ove vojnike da unose posude sa vodom za higijensko pranje što je takođe nama Muslimanima obavezno.
Toliko o ljudskim pravima i elementarnim slobodama u JNA.
Valjda je vojnički grah/pasulj štimao svima.

Arrow ŠEPA...!!! sunny bounce
Ja ti se ne mogu načuditi šta ovo napisa.!!!
Kažeš da se u JNA nisu poštivali drugi i drugačiji.!!!
Pa Šepa majku mu jeben pa znaš li ti gdje si išao u vojsku.!!!
JNA nije imala nikakve tolerancije prema kako ti kažeš "drugima" i "drugačijima".!!!
Kod JNA nije bilo poštivanja vjera, i vjerskih običaja.!!!
Ja sam to znao kada sam pošao u vojsku tj. JNA.
Znao sam što me čeka i kako će biti i sa tim sam se pomirio.
To nije bila vojska zapadnih sila koja je u svojim redovima dopuštala sve i svašta.
JNA je bila komunistička armija kod koje nije bilo milosti.
Oni su se držali one parole: Arrow "Milost ne tražim niti bi vam je dao".!!! Smile Very Happy bounce
JNA je morao proći svatko od nas bez obzira svidilo se to nama ili ne.!!!
Nisi imao izbora.!!!
Tako da ja ne vidim nekoga razloga zašto bi se ljutio na njih jer je po tome pitanju JNA bila stroga i nepristupačna za sve njene pripadnike.
Počevši od oficira pa do vojnika.
Sam komandant jugoslavije "Tito" je uvijek znao kazati Arrow "Vjere su opijum za narod". No Suspect pale Embarassed
A kada je on to rekao onda su se svi oko njega te parole držali.
Tako da ŠEPA nisi ti jedini bio zakinut u tome.!!!
Ja sam dan prije polaska u JNA otišao u crkvu da se ispovjedim i pomolim (jer sam znao što me čeka).
I kažem svećeniku da iden u JNA te bi se želio ispovjediti.
Kaže svećenik meni: Arrow Arrow Arrow "Tamo nećeš imati prilike ići u crkvu, niti će biti crkveni obreda i molitava, ali kad budeš išao leći možeš odvojiti koji minut pa se ispod deke prekrsti i pomoli u miru i to će biti dovoljno".!!! Smile Very Happy bounce

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 21.07.12 18:19; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   20.07.12 10:15

Citat :
sepa
....Jednostavno smo bili prisiljeni jesti nešto što nam je našom vjerom i kulturom zabranjeno, a mislim da se to moglo jednostavno riješiti.....

Bilo je to svakako jednostavno resiti, ali ne u to vreme i ne u armiji cija su obelezja bila u stvari obelezja ideologije a ne drzavna obelezja.Definitivno se slazem da ste imali neugodnosti sa time, to sam vec negde komentarisao, i bilo je tesko da nesto sto je deo zivota i obicaj odjednom postane drugacije.
Split je to , slikovito, ali dosta dobro prokomentarisao.Ja cu dodati da se bar kod mene u kasarni u ono vreme na neki nacin na to gledalo tako sto smo i mi druge vere gledali da ponudimo "u zamenu" hranu , ne da bi se "profitiralo" vec da bi se pomoglo koliko je to bilo moguce.

Citat :
sepa
....Toliko o ljudskim pravima i elementarnim slobodama u JNA....

Ovo malo izgleda i "preostro" jer su u pitanju verska prava, znaci kategorija koja nije jednostavno postojala u jna Smile

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   20.07.12 17:39

Pozdrav.

Istina je da JNA nije dopuštala vjerske slobode, no kod konzumacije svinjskoga mesa, što jeste u prvome redu vjerska obveza, se radilo i o
tradiciji pa i zdravstvenim razlozima. Nije JNa bila vojska tamo nekakve države Fidžija, već Jugoslavije s velikim brojem muslimana raznih etnija,
od kojih je jedna bila i konstitutivni narod.

Dvoličnost JNA se ogledala u navodnom čuvanju tekovina NOB-a, dok su upravo u NOB-u postojali razdvojeni kazani.

Ovo poniženje koje su trpjeli muslimani, adventisti i židovi bi bilo jedino moguće usporediti s eventualnim tjeranjem katolika ili pravoslavaca da
konzumiraju pseće ili mačije meso, na što tradicionalno nisu navikli i na što imaju razumljivu odbojnost i odvratnost. Ipak u pojedinim
azijatskim zemljama se spravljaju delikatese od ove vrsti mesa, jer su oni naviknuti na to.

Kod mene osobno se nije toliko radilo o vjerskim propisima, koliko je to bio stvar principa, te na kraju i samopoštovanja.

Za mnoge od nas je JNA, nažalost, ostala u pamćenju po konstantnoj gladi i neuhranjenosti.

Marduk: komentar modifikovan dana: 21.07.12 0:27; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : pravopis)
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   20.07.12 21:01

I nije ti baš neka usporedba glede konzumiranja psećeg i mačjeg mesa Very Happy
Ali neka si ti došao cheers

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 0:33

@Marduk (citat):
Pozdrav.

Istina je da JNA nije dopuštala vjerske slobode, no kod konzumacije svinjskoga mesa, što jeste u prvome redu vjerska obveza, se radilo i o
tradiciji pa i zdravstvenim razlozima. Nije JNa bila vojska tamo nekakve države Fidžija, već Jugoslavije s velikim brojem muslimana raznih etnija,

Dvoličnost JNA se ogledala u navodnom čuvanju tekovina NOB-a, dok su upravo u NOB-u postojali razdvojeni kazani.

Ovo poniženje koje su trpjeli muslimani, adventisti i židovi bi bilo jedino moguće usporediti s eventualnim tjeranjem katolika ili pravoslavaca da
konzumiraju pseće ili mačije meso, na što tradicionalno nisu navikli i na što imaju razumljivu odbojnost i odvratnost. Ipak u pojedinim
azijatskim zemljama se spravljaju delikatese od ove vrsti mesa, jer su oni naviknuti na to.

Kod mene osobno se nije toliko radilo o vjerskim propisima, koliko je to bio stvar principa, te na kraju i samopoštovanja.

Za mnoge od nas je JNA, nažalost, ostala u pamćenju po konstantnoj gladi i neuhranjenosti.

Drago mi je vidjeti da je moj komentar neko ispravno shvatio, a ova opaska o odvojenim kazanima u NOB-u je jedno od mogućih rješenja.Danas u svakom prosječnom hotelu imate odvojene jelovnike sa jelima pripremljenim sa svinjetinom ili drugim vrstama mesa, a u jednoj od armija koja je trošila ogromna sredstva to nije bilo moguće-NE VJERUJEM. Pade mi na pamet još jedan detalj, na karauli smo dobijali između ostalog i mjesečna sledovanja mesa koja su čuvana u zamrzivačima u podrumu karaule a zajedno sa sledovanjima za vojnike dolazilo je i sledovanje čistog junečeg mesa za službene pse.Moja dužnost kao kerovođe je bila da povremeno psu kuham obrok od tog mesa da ne bi stalno jeo konzerviranu hranu.Napominjem da to nije bilo neko odvojeno meso nego potpuno isto koje smo i mi jeli.Moj pas Eron je eto imao svoja prava.
"Religija je opijum za narod"-Karl Marx i Friedrich Engels
Ne Tito.

Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 0:35

Kako god, princip je isti. Biološki gledano, i psi i mačke su jestivi. Kinezima je to ukusna hrana. Aboridžini takodjer klopaju mačke, u Indiji negdje miševe.
Skakvci i crvi su ukusne grickalice za Tajlandjane. Zmije se jedu, u Africi dimljeni majmuni... Mislim, zašto ne?! Ako je takva tradicija, treba poštivati. Kao
što treba poštivati one koji to ne konzumiraju. Ja, izuzev skakavaca, ne bih ništa od ovoga pobrojanoga probao.

PS: Hvala na dobrodošlici Smile
Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 0:50

Ja se slazem da je bio problem sa ishranom za sve one kojima su religija , kultura i obicaji bili u suprotnosti sa rezimom ishrane.Ali isto tako se u ono vreme u onoj drzavi i armiji drugacije nije moglo.
Da je mogao PS po tom pitanju da se promeni definitivno bi se promenio, ali bi onda pali u vodu osnovni ideoloski principi i to je definitivno moralo tako biti.

PS- dobro se vratio Admirale cheers

aleksandar obradovic: komentar modifikovan dana: 21.07.12 1:10; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : ....Dodao PS..)
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 1:21

Koliko je meni poznato praksa odvojenih kazana u NOB je uzela maha tek 1944. godine. Sumnjam da su borci muslimanske i jevrejske veroispovesti na Sutjesci i u slicnim kriznim momentima borbe mogli da insistiraju na ishrani koja je u skladu sa njihovom religijom. Nisam cinican, samo bi da istaknem da je uporedjivanje problema ishrane u JNA sa periodom NOR neumesno i u krajnjoj liniji neizvodljiivo.
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 4822

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 1:23

Pitam se zašto nije moglo biti drukčije. Zar nije bilo moguće imati na izbor dva jela, pa kom se šta sviđa.
Evo gledam kod mene na poslu u kantini su upravo stoga uvijek tri jela: jedno vegetarijansko, jedno bezsvinjsko i jedno sa svinjetinom.
Pored toga petkom uvijek i riba zbog katolika, iako su manjina u ovom evangeličkom kraju. Nikom od nas ne piše na čelu
šta smo, uzimamo ono što nam odgovara. Očito da se radi o poštovanju prema ljudima i njihovim potrebama i osjećanjima.

Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 1:26

Ispada da je SDO bio demokratskiji od redovnih obroka, u SDO-ima su svi mogli da odaberu ono sto im odgovara, a i razmena je bila laksa. Very Happy
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 1:40

@Bogart (citat):
Koliko je meni poznato praksa odvojenih kazana u NOB je uzela maha tek 1944. godine. Sumnjam da su borci muslimanske i jevrejske veroispovesti na Sutjesci i u slicnim kriznim momentima borbe mogli da insistiraju na ishrani koja je u skladu sa njihovom religijom. Nisam cinican, samo bi da istaknem da je uporedjivanje problema ishrane u JNA sa periodom NOR neumesno i u krajnjoj liniji neizvodljiivo.

Zaista ne znam ništa o odvojenim kazanima, možda će Marduk moći više reći jer mu je stric bio u bitci na Neretvi ako se ne varam.
Ali ono što znam je to da i islam i židovstvo dozvoljavaju konzumiranje svinjetine u nuždi, kad nema ništa drugo. Ovo bi se odnosilo na teško stanje u NOB-u.
Ipak u JNA nije bilo teško stanje. Radilo se o mirnodoblju. Moglo se izvesti da se htjelo.

Ako se sjećate pada zrakoplova u Andama, kad su preživjeli bili prinudjeni jesti ljudsko meso, te bili od novinara napadani kao kanibali. Zadivljujuće je da je
upravo katolička Crkva bila prva koja je izjavila da su ispravno postupili u datim okolnostima i da nemaju grijeha. Ljudski nagon za preživljavanjem je velik u vremenu nevolje ali je velika i potreba za životom u dostojanstvu s drugima u vremenu dobra.

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 1:43

Slazem se, vecina svestenika upravo to istice, da nuzda zakon menja, i ta iznudjena odstupanja od verskih nacela se vernicima tolerisu.
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 6:10

Apsolutno. Ja se sjećam našega župnika u sličnoj raspravi kad je rekao: zar bi fizički radnik trebao pasti u nesvijest jer petkom ne bi smio jesti meso? To je na tragu one stare: ne ulazi grijeh na usta, već izlazi iz njih. Svako inzistiranje na bilo čemu što šteti čovjeku je kontraproduktivno.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Problemi s ishranom u JNA...!!!   21.07.12 18:18

Citat :
Arrow Arrow Arrow MARDUK - ADMIRAL - NJEMAČKA..!!! sunny bounce

Pozdrav.

tradiciji pa i zdravstvenim razlozima.
Nije JNA bila vojska tamo nekakve države Fidžija, već Jugoslavije s velikim brojem muslimana raznih etnija, od kojih je jedna bila i konstitutivni narod.
Arrow Arrow Arrow Ovo poniženje koje su trpjeli muslimani, adventisti i židovi bi bilo jedino moguće usporediti s eventualnim tjeranjem katolika ili pravoslavaca da konzumiraju pseće ili mačije meso, na što tradicionalno nisu navikli i na što imaju razumljivu odbojnost i odvratnost. Suspect No Embarassed pale
Ipak u pojedinim azijatskim zemljama se spravljaju delikatese od ove vrsti mesa, jer su oni naviknuti na to.

Arrow MARDUK...!!! sunny bounce
Arrow Danas sam skoro pola dana potrošio dok sam našao jedan tekst na ovome forumu kojeg je napisao: Goran67 Prim(j)eran vojnik, Mon Apr 16, 2012 1:56 pm, u tekstu koji se nalazi u Kantini u "MRTVA STRAŽA", - Naslov komentara: Špilja IV - pucanj...
Pogledaj što Goran 67 piše.!!!

Citat :
Arrow Arrow Arrow GORAN67 - ZRENJANIN - SRBIJA...!!! sunny bounce

U mojoj četi bio je veliki broj vojnika Albanaca sa Kosova, Juga Srbije i iz Makedonije. Osnovni problem sa njima je bio što su mnogi od njih slabo govorili srpskohrvatski, a mi ostali nismo imali tri čiste sa albanskim. Iz međusobnog nerazumevanja, nemogućnosti komunikacije, dolazilo je do sukoba pa i do netrpeljivost. Treba biti iskren pa priznati da su neki i u to vreme bili zatrovani nacionalizmom i šovinizmom.

Arrow Arrow Arrow Sećam se jednog vojnika sa Kosova koji je govorio albanski iako nije bio Albanac, bio je Čerkez. Sa njim sam se bolje upoznao na straži u Špilji, bili smo u istoj smeni, on gore na dvojci, ja dole, kod rampe, na jedinici. Tamo sam saznao da je završio medresu (srednju školu) u Prištini i upisao je fakultet u Kairu na najčuvenijem islamskom univerzitetu na svetu. Albanci muslimanske veroispovesti su ga respektovali, dobro se sećam da mi je rekao da im je svima napomenuo da se ne ustručavaju da pred njim jedu svinjsko meso, Alah neće zameriti ako se zabrana krši u takvim uslovima kao što je vojska, jer su zdravlje i život na prvom mestu. On, međutim, nikada nije jeo svinjetinu. Na stražu su nam ponekad, iz kuhinje, uz redovan obrok, slali zamrznute piliće, a mi smo ih pekli u šumi iza žice, jer je u krugu objekta bilo zabranjeno paljenje vatre. Jednom smo tako, pošto smo bili zajedno u smeni, pekli pile, bratski ga podelili i u slast pojeli, naravno, ne dok smo stražarili nego u slobodno vreme. Rolling Eyes Twisted Evil Shocked

Negde u zimu '86. bili smo zajedno na straži, III smena. Kada smo se spremali za smenu od 12 do 02 kaže mi on: Ja ću noćas za vreme smene da ispalim jedan metak jer je prvi dan Bajrama, nemoj ništa da se plašiš. Ja ćutim, mislim: nek radi šta hoće, mada mi nije bilo svejedno.
Komandir straže je bio jedan posebno strog desetar Srbin iz Novog Pazara, ili okoline, to nikad nisi mogao da znaš pouzdano, jer su vojnici sa sela često govorili da su iz većih mesta koja su se nalazila u blizini, ne zbog toga što su hteli lažno da se predstave, već jednostavno zato što za njihova sela skoro niko nije čuo i ljudima imena tih sela nisu ništa govorila. Uglavnom desetar je bio veoma strog i umeo je često i bez razloga da maltretira vojnike.
Noć je bila vedra, mesec je bio pun i njegova se svetlost reflektovala od snega tako da je bilo veoma svetlo, komotno su se mogle čitati novine. Negde oko jedan ili pola dva odjeknuo je pucanj, poštujući pravilo straže dunuo sam u pištaljku. Razvodnik i komandir su istrčali iz stražarnice,
pitaju: ko je pucao?
kažem: mislim da je odozgo.
Otišli su gore i zatekli druga Čerkeza kako je rasklopio pušku i čisti cev, ispalio je manevarski metak i mislio je da će uspeti da očisti pušku pre nego što komandir i razvodnik stignu do njega. U stražari ga je komadir odveo u spavaonu da razgovaraju nasamo, posle pola sata su izašli i više se nije govorilo o tom događaju. Nikada nismo saznali o čemu su pričali i kako je desetar tek tako prešao preko toga.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 18:33

Citat :
Arrow Arrow Arrow VOJNIK BEZ ČINA...!!! sunny bounce

Pitam se zašto nije moglo biti drukčije.
Zar nije bilo moguće imati na izbor dva jela, pa kom se šta sviđa.
Arrow Evo gledam kod mene na poslu u kantini su upravo stoga uvijek tri jela: jedno vegetarijansko, jedno bezsvinjsko i jedno sa svinjetinom. Smile
Pored toga petkom uvijek i riba zbog katolika, iako su manjina u ovom evangeličkom kraju.
Nikom od nas ne piše na čelu šta smo, uzimamo ono što nam odgovara.
Očito da se radi o poštovanju prema ljudima i njihovim potrebama i osjećanjima.

Arrow VOJNIČE..!!! sunny bounce
To što su kod tebe na poslu u kantini (3) tri jela poslužena ja bih to nazvao poslovnim potezom direktora firme koji od vas žele izvuči neku korist i vama ugoditi.
Samo je pitanje koliko taj potez (sa biranim jelima) košta tvoju firmu.!? Question Exclamation Rolling Eyes Suspect
I koliko će to trajati.. Suspect

U JNA nije bilo biznisa, niti je tko razbijao glavu o poslu i ljudima koji "rade" za dobrobit svoje firme.!!!
U JNA smo bili godinu dana (tko više tko manje), pa ti izvoli uzmi jesti što ti posluže svidilo se to tebi ili ne.!!!
Nisi imao izbora.. Evil or Very Mad
Ili ćeš biti gladan pale ili ćeš se prilagoditi nastaloj situaciji. Twisted Evil
Mislim da su se svi prilagodili nastaloj situaciji rađe nogo da budu gladni.
I opet su svi živi i svi zdravi i svi se vratili svojim kućama.
I život ide dalje kao da tih problema nikada nije ni bilo.!
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 19:11

@Vojnik Graničar (citat):
Arrow VOJNIČE..!!! sunny  bounce
To što su kod tebe na poslu u kantini (3) tri jela poslužena ja bih to nazvao poslovnim potezom direktora firme koji od vas žele izvuči neku korist i vama ugoditi.
Samo je pitanje koliko taj potez (sa biranim jelima) košta tvoju firmu.!? Question  Exclamation  Rolling Eyes  Suspect

U JNA nije bilo biznisa, niti je tko razbijao glavu o poslu i ljudima koji "rade" za dobrobit svoje firme.!!!
U JNA smo bili godinu dana (tko više tko manje), pa ti izvoli uzmi jesti što ti posluže svidilo se to tebi ili ne.!!!
Ili ćeš biti gladan pale  ili ćeš se prilagoditi nastaloj situaciji. Twisted Evil

Ovdje se ne radi samo o mojoj firmi, tako je od vrtića, preko osnovne škole i univerziteta do radnog mjesta, bolnica, vojske i parlamenta.
Svugdje i svima je omogućeno da jedu hranu u skladu s vlastitim potrebama. To zovem tolerancijom i uvažavanjem čovjeka.
Svi bismo mi vjerojatno, kad bi morali u nekim ekstremnim situacijama jeli i mačke i pse, pa čak i leševe (kao u slučaju unesrećenih na Andama).
No, u normalnoj situaciji ( pod tim podrazumijevam i vojsku u mirnodoblju) je zločin tjerati nekoga da jede ono što je strano njegovoj tradiciji.

JNA se financirala od naroda (danas bi to rekli: od strane poreznih obveznika) pa su ju u tom pogledu financirali i milijuni onih kojima je trebala i morala obezbijediti adekvatan obrok.

Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 19:48

Konstatirali smo da je u JNA bilo "uzmi ili ostavi". Suludo je zbog toga praviti štetu sebi, kako gladovanjem, tako i gubljenjem tjelesne mase. Meni nije ni na kraj pameti padalo da pitam petkom bezmesno jelo ekstra (pogotovu u korizmi, kad se na to više gleda) jer znam da mi ne bi bilo udovoljeno, osim teške veze u kuhinji. Ne osjećam zbog toga nikakvu grižnju savjesti kao katolik.
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 19:49

@Marduk (citat):
Pozdrav.

Malo smiješno od tebe kad znaš da je kako država, tako i vojska bila ateistička. Što si ti očekivao, da udovoljavaju željama vjernika? Ono čemu se ne mogu nikako od tebe je to da se nije toliko radilo o vjerskim propisima, koliko o principima. Baš si našao mjesto gdje ćeš tjerati principe. Svašta...

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 20:13

aleksandar obradovic (citat):
Citat :
sepa
....Jednostavno smo bili prisiljeni jesti nešto što nam je našom vjerom i kulturom zabranjeno, a mislim da se to moglo jednostavno riješiti.....

Bilo je to svakako jednostavno resiti, ali ne u to vreme i ne u armiji cija su obelezja bila u stvari obelezja ideologije a ne drzavna obelezja.Definitivno se slazem da ste imali neugodnosti sa time, to sam vec negde komentarisao, i bilo je tesko da nesto sto je deo zivota i obicaj odjednom postane drugacije.
Split je to , slikovito, ali dosta dobro prokomentarisao.Ja cu dodati da se bar kod mene u kasarni u ono vreme na neki nacin na to gledalo tako sto smo i mi druge vere gledali da ponudimo "u zamenu" hranu , ne da bi se "profitiralo" vec da bi se pomoglo koliko je to bilo moguce.

Citat :
sepa
....Toliko o ljudskim pravima i elementarnim slobodama u JNA....

Ovo malo izgleda i "preostro" jer su u pitanju verska prava, znaci kategorija koja nije jednostavno postojala u jna Smile

Kad je bio za rucak pasulj sa slaninom, ja sam uvijek sjedio s bracom Albancima. Svu slaninu prebace u tanjur kod cica Pere. Jos se zahvaljuju ko da im cinim bog te pita kakvu uslugu. Laughing
Mislim da ignorisanje vjerskih obicaja nije bilo u redu. Jebiga, strogo se drzalo nacionalnog kljuca u svim institucijama drustva ukljucujuci i JNA a na drugoj strani ispoljavanje bilo cega nacionalnog tretiralo se kao "politicki nepodobno". Cak i licne navike u ishrani su bile ignorisane. Pa jebo te otac, sta je vegetarijanac bio manji patriota od onog sto jede pecenje, ili onaj sto jede slaninu bolji nisandzija od brata sto delja sudzuk.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 20:30

Citat :
Arrow Arrow Arrow MAGLIC2 - PODPORUČNIK - JUŽNA HERCEGOVINA.!!! sunny bounce

Konstatirali smo da je u JNA bilo Arrow Arrow Arrow "uzmi ili ostavi". Twisted Evil Smile Very Happy bounce
Suludo je zbog toga praviti štetu sebi, kako gladovanjem, tako i gubljenjem tjelesne mase.
Meni nije ni na kraj pameti padalo da pitam petkom bezmesno jelo ekstra (pogotovu u korizmi, kad se na to više gleda) jer znam da mi ne bi bilo udovoljeno, osim teške veze u kuhinji.
Ne osjećam zbog toga nikakvu grižnju savjesti kao katolik.

Arrow MAGLIC2...!! sunny bounce
Nije da se nekome naslađujem u vezi te prehrane ali ovo što je spomenio Arrow Maglic2 je u potpunosti istina.!!! Smile bounce Very Happy
I u moje vrijeme 1988 u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 kao i poslje na Karauli "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 - 1989 godine, čitavo vrijeme se je provlačila ta parola "Uzmi ili ostavi" ili ona "Izvrši pa se žali".
JNA nije imala milosti prema nikome a kamoli prema običnom vojniku.
Nekome udovoljavati da bira što da jede.!! Evil or Very Mad Embarassed No Suspect pale
Taman posla.!! Smile Very Happy
Nekidan sam spominjao jedan događaj kojeg možete pročitato ovdje:
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t882p75-maribor-kasarna-tone-tomsic-vp-8164-20-3-godina-1988
Opisujem kako sam bio gladan. Embarassed No pale
Nije bitno je li svinjetina, je li ovčetina, je li slatko, je li slano, je li volim ili ne volim, samo da mi je bilo nešto pojesti da nisam gladan.!!! pale Crying or Very sad
Koji vjerski običaji, koji postovi, nemrsi, masnoće, praznici i ovo i ono, ja sam bio gladan, daj mi da nešto pojeden ne pitam nikoga za običaje i vjeru.
Za danas od mene Arrow Arrow Arrow Maglic2 imaš jedan + te ti reputaciju podižem sa Arrow 91 na Arrow 92.!!! Smile Very Happy bounce
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 20:36

To je bila gola istina. Ni dan danas ne jedem sardinu iz konzerve (pogodite zašto), a kad bih je na liniji vidio s pola glavice kapule za doručak, okretao mi se život. Što sam trebao, ići gladan na obuku pa past u nesvijest pod haubicom od 3 tone koja bi me mogla poklopiti? Veći je grijeh svjesno naštetiti sebi naspram vjerskih uvjerenja, tako su mene učili i ja se toga držim i ne vjerujem da neka druga religija naučava drukčije.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Problemi s ishranom u JNA   21.07.12 20:59

Citat :

Ovdje se ne radi samo o mojoj firmi, tako je od vrtića, preko osnovne škole i univerziteta do radnog mjesta, bolnica, vojske i parlamenta.
Svugdje i svima je omogućeno da jedu hranu u skladu s vlastitim potrebama.
To zovem tolerancijom i uvažavanjem čovjeka.
Svi bismo mi vjerojatno, kad bi morali u nekim ekstremnim situacijama jeli i mačke i pse, pa čak i leševe (kao u slučaju unesrećenih na Andama).
No, u normalnoj situaciji ( pod tim podrazumijevam i vojsku u mirnodoblju) je zločin tjerati nekoga da jede ono što je strano njegovoj tradiciji.

JNA se financirala od naroda (danas bi to rekli: od strane poreznih obveznika) pa su ju u tom pogledu financirali i milijuni onih kojima je trebala i morala
obezbijediti adekvatan obrok.

Arrow VOJNIČE...!!! sunny bounce

Pa nije baš tao kako ti kažeš.!!
Ne znam na koju državu misliš kad si spominjao "Ovdje" ali na prostorima bivše Jugoslavije toga nije bilo.!!!
Rekao bi onu narodnu izreku Arrow "Našao si crkvu gdje ćeš boga moliti"... Smile Very Happy
Ovdje je bila komunistička Jugoslavija sa istom takvom JNA..
Bar znam ono što sam ja prošao.
Vrtići, škole, radna mjesta, vojska, svi smo jeli isto...
Izuzetak je bolnica..!!!
E već parlament, to ne računam to je već luksuz bio i ostao.. Twisted Evil bounce
Pa kažeš:
Citat :
"No, u normalnoj situaciji ( pod tim podrazumijevam i vojsku u mirnodoblju) je zločin tjerati nekoga da jede ono što je strano njegovoj tradiciji."
Arrow Osim toga u JNA nitko nikoga nije prisiljavao Evil or Very Mad da nešto jede ili ne jede. Twisted Evil
Svatko je o tome sam odlučivao dali će jesti ili ne.
Osim toga sve što smo jeli je bilo sa ovih područja tj. balkana i svatko se sa tim i u civilstvu susretao.
Je li JNA smatrala da je luksuz imati više različitih obroka i da im je to skupo ili imaju neku svoju teoriju sad to ne znam.!!
Vratio bi se onoj izreku iz JNA "Uzmi ili ostavi".!!!
Nije bilo žalbe, nije bilo prigovora, morao si se pokoriti, rodili smo se u takvom sistemu i u to vrijeme, i opet bi u JNA stao u red i za marendu, ručak i večeru.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: o ishrani opet   22.07.12 0:46

@Vojnik Graničar (citat):
Citat :

Pitam se zašto nije moglo biti drukčije.
Zar nije bilo moguće imati na izbor dva jela, pa kom se šta sviđa.
Arrow Evo gledam kod mene na poslu u kantini su upravo stoga uvijek tri jela: jedno vegetarijansko, jedno bezsvinjsko i jedno sa svinjetinom. Smile
Pored toga petkom uvijek i riba zbog katolika, iako su manjina u ovom evangeličkom kraju.
Nikom od nas ne piše na čelu šta smo, uzimamo ono što nam odgovara.
Očito da se radi o poštovanju prema ljudima i njihovim potrebama i osjećanjima.

Arrow VOJNIČE..!!! sunny bounce
Samo je pitanje koliko taj potez (sa biranim jelima) košta tvoju firmu.!? Question Exclamation Rolling Eyes Suspect

Ili ćeš biti gladan pale ili ćeš se prilagoditi nastaloj situaciji. Twisted Evil
U nekoliko komentara čitam razna tumačenja o tome šta je Muslimanima dozvoljeno a šta nije, te kako je u takvoj situaciji kakva je bila u JNA prihvatljivo da jedu svinjetinu jer nema ništa drugo.
Da pojasnim par stvari; Muslimanima su u ishrani bez izuzetka zabranjeni KRV, STRVINA I SVINJSKO MESO.
Pojesti svinjetinu je dozvoljeno samo i isključivo ako će ti to u datom trenutku spasiti život jer je život najviša svetinja(TO U JNA NIJE BIO SLUČAJ JER BI SVAKAKO PREŽIVIO I SA MARENDOM)
Takođe komentariše se u stilu pa nije moglo drugačije.Pa moglo je umjesto svinjetine pripremati govedinu koja je prihvatljiva za sve(NE SJEČAM SE DA JE U JNA BILO HINDUSA ONI JE NE JEDU), ali nije bilo tako.
Pošto sam ja započeo ovu temu ja bih i da je završim, suvišno je dalje diskutovati, bilo je kako je bilo.

Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   22.07.12 0:50

Uh sto se diskusija razvila. Bas lijepo. Smile

Sto se tice razdvojenih kazana, to znam pouzdano upravo od strica, a on zna da su isti postojali ne samo u NOB, vec i u vojsci kako u kraljevini Yu tako
i u poratnoj YU. Tema je ipak ishrana u JNA onu koju mi znamo. Na svu srecu, to je vec daleka proslost.

Ne sudim nikome, i imam razumijevanje za one koji su iz pragmaticnih razloga koristili vjerske olaksice, interpretirajuci ih u skladu s datim stanjem u kome
su se nalazili. Nisam teolog da bih o ovome mogao iznositi dublje stavove. To je na kraju vjerojatno pitanje savjesti.

No vec rekoh, da se kod mene nije radilo toliko o vjerskim razlozima, buduci da sam takodjer mogao datu situaciju interpretirati kao vanrednu.
Ipak postoje stvari koje Bog covjeku oprosti, ali covjek sam sebi nikada. Dakle jednostavno: nisam htio zivjeti pognute vec uspravne glave.
I danas sam ponosan na to sto sam kao vjerojatno prvi vojnik otpusten iz JNA
zbog prehrane. Moj kapetan, Makedonac koji me je ispratio u civilstvo nakon 6 mjeseci sluzbe u JNA mi je otvoreno rekao da me razumije i da se nada da ce
po tom pitanju JNA postati fleksibilnija. Pruzili smo ruku jedan drugom i oprostili se kao ljudi. I da se opet sretnemo mogli bi jedan drugoga pogledati u oci.
Ono sto danas znam, jesam bio u pravu i to je najvaznije.

Na vrh Go down
ajdedadanimaajdedanocima
Gušter
Gušter

Broj komentara : 44
Član od : 2010-11-10
Dob : 51
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   22.07.12 4:20

@mgalic2 (citat):
Malo smiješno od tebe kad znaš da je kako država, tako i vojska bila ateistička.

Malo je vise smijesno da se daju ovakve izvale. Jedina ateisticka drzava je bila Albanija. U Jugoslaviji je bila garantovana
sloboda vjeroispovjesti. Jugoslavija nije nikad bila ateisticka drzava. Nije ni JNA. Sem oficirskog kadra koji je morao da bude u partiji
i samim tim ateistican, vojnici su mogli da budu vjernici.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   Today at 14:32

Na vrh Go down

Problemi s ishranom u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/12Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Problemi s ishranom u JNA