FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Problemi s ishranom u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
Slobodan.
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 353
Član od : 2014-04-28
Dob : 46
M(j)esto Vojvodina

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   03.05.14 2:02

Hrana je u sustini mogla biti daleko bolja i ukusnija samo da je vojska dobijala kvalitetnije namirnice.
Secam se da sam sa kamionom dovlacio namirnice koje su se koristile za nasu kuhinju i da je veliki deo
istih bio vrlo loseg kvaliteta.
Ne znam ko je sve snabdevao JNA te 1989 ali je cinjenica bila da je sve uglavnom bilo bajato i trecerazredno.
Na vrh Go down
Vulkan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2014-04-21

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   06.05.14 13:37

Pitam skoro oca kakva je bila hrana kod njega u vojsci. On kaze: Bilo je dve vrste hrane, ona dobra i ona losa. Dobra je ako si prvi u redu, a losa ako si posledni. Imao si vise jela da biras na liniji, pa kada si prvi uzmes ono najukusnije i najbolje. I bilo je i posne hrane i uvek nesto bez svinjetine za oni koji je ne jedu. 

Sluzio je u gardijskoj brigadi, aritljerijski divizion.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   06.05.14 15:29

@Slobodan. (citat):
Hrana je u sustini mogla biti daleko bolja i ukusnija samo da je vojska dobijala kvalitetnije namirnice.
Secam se da sam sa kamionom dovlacio namirnice koje su se koristile za nasu kuhinju i da je veliki deo
istih bio vrlo loseg kvaliteta.
Ne znam ko je sve snabdevao JNA te 1989 ali je cinjenica bila da je sve uglavnom bilo bajato i trecerazredno.

Slobodan, kasarna pač ni Hilton, temu primerljiva je tudi hrana. Čeprav dvomim, da je bila njena kvaliteta tako slaba, vsaj za leto 1970, ko sem jaz služil vojaški rok, lahko z gotovostjo trdim, da hrana ni bila tako slaba.

Na vrh Go down
Slobodan.
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Vojvodina

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   06.05.14 23:57

Nisam ocekivao Hilton al moglo je biti barem na nivou nekog  osrednjeg restorana.
Najgroznije jelo koje pamtim iz JNA a koje je najcesce bilo na repertoaru bese onaj DRNC What a Face .
Taj buckuris  se iz kazana mogao direktno u kontejner baciti gde je uglavnom u velikoj vecini  posle i zavrsavao.
To jelo je vojska zaobilazila a onaj ko je to jeo jednom tesko bi se zeznuo da istu gresku ponovi jos koji put.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 0:28

@Slobodan (citat):
Najgroznije jelo koje pamtim iz JNA a koje je najcesce bilo na repertoaru bese onaj DRNC What a Face .

Very Happy Sa mesom od bivolice, pa ko voli nek izvoli...''Crko sam gladan u Prizrenu''
Na vrh Go down
Slobodan.
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Vojvodina

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 2:21

Mesa se ne secam a i ko bi ga prepoznao u onoj bulumenti svakojakih boja koje su se pojavljivale u toj misterioznoj mesavini svega i svacega.
Volim povrce ali tamo bese cudna kombinacija istog.
Secam se da je bilo kupusa pirinca i  verovatno svega sto je preostalo od rucka.
Drnc je uglavnom isao za veceru a imao je identicna svojstva kao i onaj originalni koji se koristio
za ciscenje naoruzanja.
Dakle posle drnca stomak ti proradi i ne gine ti dezurstvo na cucavcu. Very Happy 
Jutarnji caj ti posle dodje kao melem.
Kad se kojim slucajem posle nadjes u situaciji da  u nekoj kafani imas hranu po izboru e tad nastaju problemi.
Prezderavanje sa svim i svacim je neminovnost a posle opet belaj. Laughing 

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 6:15

@dinosaurus (citat):
@Slobodan (citat):
Najgroznije jelo koje pamtim iz JNA a koje je najcesce bilo na repertoaru bese onaj DRNC What a Face.

Very Happy Sa mesom od bivolice, pa ko voli nek izvoli...''Crko sam gladan u Prizrenu''

Civsha bivoljica!  Laughing 

Razlikovalo se od kasarne do kasarne. Mi smo imali svoju ekonomiju, svinje, sve vrste povrca. U jesen se kiselio kupus i tursija, i to domacinski. Mogu slobodno da kazem da 90% vojnika se nije nista bolje hranilo ni kod kuce. Znacilo je dosta i ako se hrana sprema tu, u kasarni ili ako se dovozi sa strane. Jebiga, malo drpnu oni sto tovare, malo oni sto prevoze, malo oni sto dijele....Jos ako si taj dan zadnji na rasporedu, mo's se....
Imao sam i priliku da tri dana jedem s pitomcima Srednje Sanitetske u NS. E, tu se vec hranilo po propisu.

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 7:23

90% vojnika se nije nista bolje hranilo ni kod kuce. sigurno,redovan dorucak,rucak I vecera. I marenda to nije bilo ni kod kuce.  svinjetina I slanina su bile veliki problem.dodje vojnik na liniju I kaze ,,zemo nemoj slanina,,  a ja nemam sta drugo da mu dam I ode sa dorucka gladan, pojede samo jedno jaje I parce hleba.bili su toga svesni U JNA  ali se niko nije bavio tim problemom.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 9:35

@pera84 (citat):
Mogu slobodno da kazem da 90% vojnika se nije nista bolje hranilo ni kod kuce.

Se popolnoma strinjam z zgoraj napisanim. Seveda je res, da hrana vedno vsem ni bila všeč, to pa ne pomeni, da se lahko kar posploši in reče, da  je bila hrana zanič. Nemogoče je vedno zadovoljiti vse, vojaški rok je bil 12 mesecev, ali tudi 18 mesecev, vsak dan trije, ali štirje obroki in seveda se zgodi, da kakšen obrok komu ni bil všeč, to pa ne pomeni, da je hrana zanič. Pa tudi glede kvalitete hrane nisem prepričan, da je bila tretjerazredna. Kontrola hrane je bila zelo ostra, vsaj v času ko sem jaz služil JLA.

Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 9:41

Nekad, u nekoj kasarni, povodom Dana Mladosti, posle večere počastili su oficiri vojsku sa bačvom vina, da se povesele.

Pa u jutro pita nadležni oficir starijeg vojnika Kakvo je bilo vino?

Taman pravo, odgovori mu vojnik.

Kako taman pravo?

E pa tako. Da je bilo malo bolje popili bi ga vi oficiri sami i ne bi ga dali nama vojnicima. A da je bilo malo malo lošije, nebi se moglo piti. Tako je bilo taman pravo.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 20:08

@vladimir (citat):
90% vojnika se nije nista bolje hranilo ni kod kuce. sigurno,redovan dorucak,rucak I vecera. I marenda to nije bilo ni kod kuce.  svinjetina I slanina su bile veliki problem.dodje vojnik na liniju I kaze ,,zemo nemoj slanina,,  a ja nemam sta drugo da mu dam I ode sa dorucka gladan, pojede samo jedno jaje I parce hleba.bili su toga svesni U JNA  ali se niko nije bavio tim problemom.

Mi smo to rešavali trampom,jaje za slaninu..
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 20:13

@pera84 (citat):
Civsha bivoljica!  Laughing 

Razlikovalo se od kasarne do kasarne. Mi smo imali svoju ekonomiju, svinje, sve vrste povrca. U jesen se kiselio kupus i tursija, i to domacinski. Mogu slobodno da kazem da 90% vojnika se nije nista bolje hranilo ni kod kuce. Znacilo je dosta i ako se hrana sprema tu, u kasarni ili ako se dovozi sa strane. Jebiga, malo drpnu oni sto tovare, malo oni sto prevoze, malo oni sto dijele....Jos ako si taj dan zadnji na rasporedu, mo's se....
Imao sam i priliku da tri dana jedem s pitomcima Srednje Sanitetske u NS. E, tu se vec hranilo po propisu.

U čemu je bila razlika?..kvalitetu, količini?

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 20:57

Drugaciji jelovnik Very Happy
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 21:23

U Velesu 82" hrana je bila solidna.
Problem je jedino bio što smo imali blokiće za cijeli mjesec i nije bilo "repete".  Sad
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 21:23

Bečka,Karadjordjeva....
Na vrh Go down
Slobodan.
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Vojvodina

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   07.05.14 22:14

kako da ne jos malo pa i kavijar. Laughing
Na vrh Go down
pera84

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   08.05.14 15:31

@dinosaurus (citat):
Bečka,Karadjordjeva....

Nisi daleko od istine.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   08.05.14 18:36

@pera84 (citat):
@dinosaurus (citat):
Bečka,Karadjordjeva....

Nisi daleko od istine.

To nisam mogao naručiti ni kad izadjem u grad..

Na vrh Go down
raketaš
Gušter
Gušter

Broj komentara : 50
Član od : 2013-02-07
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   08.05.14 21:22

IMA RAZLIKE I TO VELIKE U HRANI ,DI JE VEĆA BILA KASARNA TU JE BILO LOŠIJE
A DI JE MANJE VOJNIKA HRANA JE BILA JAKO DOBRA JOŠ AKO SI PRVI NA LINIJI
PA SI MOGAO DA BIRAŠ.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   08.05.14 21:59

Obično se kuhalo u velikim kasarnama pa razvozilo u male.Kaže mi kolega koji je bio kuhar na granici da obično nisu poštivali zadani jelovnik nego su si kuhali ono što im se prohtjelo,dakako u granicama namirnica koje su imali na zalihi na svojoj karauli.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   08.05.14 23:27

Moj drugar je bio na granici kod Peći (Kosovo). Kaže da kada stigne sledovanje za određeni period, tada se jelo kao na svadbi... A onda kada je to ponestajalo, udaralo se po štednji, često im do sledećeg sledovanja sva tri obroka bude samo krompir ili marmelada. E, onda im je došao za komandira neki vodnik tek pristigao iz vojne škole i zaveo red. Pre toga bio neki, čini mi se da reče  stariji vodnik, non-stop pijan i znao je neuredan da dolazi na posao.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   08.05.14 23:40

Ovaj moj kolega kuhar na karauli priča da su jednom u zimi bili duže vrijeme bez oficira jer je karaula bila visoko u brdima mislim na albanskoj granici,a kako je pao velik snijeg a 84/85.godina bila je jaka zima pa je duže vrijeme bilo neprohodno.Izgleda da su uživali sami.Nezgodno bi bilo da je stvar bila obrnuta,pa da oficir zbog velikog snijega nije mogao kući iz karaule.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   08.05.14 23:48

@more6 (citat):
Nezgodno bi bilo da je stvar bila obrnuta,pa da oficir zbog velikog snijega nije mogao kući iz karaule.

Moje iskustvo. Za razliku od života i rada u kasarni, u teškim (da ne kažem surovim) uslovima komunikacija sa vojnicima bila je neformalnija, manje se insistiralo na strogom pridržavanju PS-a i nije se toliko gledalo na hijerarhiju, a sve obaveze i zadaci su izvršavani u potpunosti.

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   09.05.14 0:16

East&West (citat):
Moje iskustvo. Za razliku od života i rada u kasarni, u teškim (da ne kažem surovim) uslovima komunikacija sa vojnicima bila je neformalnija, manje se insistiralo na strogom pridržavanju PS-a i nije se toliko gledalo na hijerarhiju,  a sve obaveze i zadaci su izvršavani u potpunosti.

U pravu ste.Tamo gdje su bile manje skupine i atmosfera je bila drugačija.I ja imam slično iskustvo iz komande 5.VPS u Puli gdje recimo šest sati provedeš radeći zajedno sa kapetanom fregate(potpukovnik)u istoj prostoriji.Pa nećeš valjda non stop biti u stavu mirno,svi smo ipak ljudi to je normalno.A nebi bilo u redu od vojnika ako je već takva atmosfera koja svima odgovara,da se zadaci ne izvršavaju kako treba.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   12.07.14 11:11

Hrana u našoj kasarni bila dobra, nemam šta se žaliti. Vojnici koji nisu jeli svinsko meso menjali su konzerve sa sardinom ili pojeli komad sira i kruha. Imali smo 3 različite menije pa i marendu, sve ok. Ako je neko bio gladan u kantini mogao nabaviti svašta. Snabdevanje vočem i svežim povrčem isto tako dobro, a kukali su u glavnom oni iz večih gradova koji su bil razmaženi; imali su i dosta para pa otišo na kajganu u kantinu... Laughing
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   Today at 0:57

Na vrh Go down

Problemi s ishranom u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 10/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Problemi s ishranom u JNA