FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Problemi s ishranom u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.08.14 1:09

@pera84 (citat):
Ovo je slikano po danu. A navece kuvari ugriju vodu i kupaju se u kazanima. Laughing 

Zato je jedan porucnik 'pukao' zatvorio poklopac kazana i htio da skuva vojnika Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.08.14 4:00

@dinosaurus (citat):
Jedini problem je što mi vojnici nismo za svoje pare mogli recimo naraučiti omlet u kantini...

Mi jesmo, i u Puli i Kumboru, al' dobio si ga u sendvič za van.  Smile
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.08.14 6:34

A kaj je onmlet nekaj posebno, u kantini je bilo sendviča u Štipu su pekli salamu na roštilju i od toga radili sendviče i bilo je fino, naravno bilo je bureka, keksi, čokolade, eurokrema i tako nekih sitnica, sve što ti treba u slučaju da popraviš lošiji ručak!!!!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.08.14 17:54

Staziranje u Vrscu 1981. god u ulozi obicnog regruta.
Hrana, na 3. skalini, kako neko ovdje napisa - nije za jelo, ali pojescu.
Nije to bio najveci problem, prezivjeli smo.
Najgore i najnelogicnije mi je bilo kad za marendu dobijemo po 1 krisku hljeba, topljeni sir za mazanje i dvije marmelade. Sta da covjek uradi s tim? Da maze i sir i marmeladu na isti komad?
Na sastanku sam predlagao da umjesto dvije marmelade daju jos jednu krisku hljeba. kriska hljeba je jeftinija od marmelade ili sira, pa bi to bilo i ekonomicnije.

Poslije 1985. je bilo puno bolje.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.08.14 19:31

Da uvijek je za marendu bila jedna šnita kuha, zanimljivo a mlad bi čovjek radio pojeo dvije šnite bez ičeg....samo da napuni mješinu!!!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.08.14 19:34

@Gringo (citat):
Da uvijek je za marendu bila jedna šnita kuha, zanimljivo a mlad bi čovjek radio pojeo dvije šnite bez ičeg....samo da napuni mješinu!!!

Sasvim tacno... koliko puta smo preskocili veceru zbog izlaska u grad pa onda trazili po sobama je li neko ima komad hljeba . To nam je bila vecera.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.08.14 19:40

@PORUCNIK (citat):
Sasvim tacno... koliko puta smo preskocili veceru zbog izlaska u grad pa onda trazili po sobama je li neko ima komad hljeba . To nam je bila vecera.

A gde je poručniče solidarnost, kao pitomac uvek sam dao bon za večeru nekome ko nije koristio izlazak  u grad. Njemu konzerva, meni hleb i voćka, pošteno?

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.08.14 20:15

East&West (citat):
A gde je poručniče solidarnost, kao pitomac uvek sam dao bon za večeru nekome ko nije koristio izlazak  u grad. Njemu konzerva, meni hleb i voćka, pošteno?

to je bilo u VoGi.
Na akademioji nisu dozvoljavali duplu hranu ni za dva bona. Ne znam zasto? valjda su radili neke proracune gdje su smanjivali izdavanje artikala za veceru za dane izlazaka u grad. Nije se spremala za cjelokupno brojno stanje. Zamisli broj pitomaca = vojnih gimnazijalaca koji nisu bili tu za veceru. Ipak velika usteda. A bilo je slucajeva kad su uz rucak dijelili i suvu veceru, obicno konzerve ili cajne kobasice i neko voce.
Imam jos komplete onih blokova sa bonovima, svaka strana - 4 obroka za odredjeni datum. Kad prelistavam, pitam se od cega li sam zivio. Ima vise neiskoristenih nego pocijepanih bonova.

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.08.14 22:06

@PORUCNIK (citat):
Staziranje u Vrscu 1981. god u ulozi obicnog regruta.
Hrana, na 3. skalini, kako neko ovdje napisa - nije za jelo, ali pojescu.
Nije to bio najveci problem, prezivjeli smo.
Najgore i najnelogicnije mi je bilo kad za marendu dobijemo po 1 krisku hljeba, topljeni sir za mazanje i dvije marmelade. Sta da covjek uradi s tim? Da maze i sir i marmeladu na isti komad?
Na sastanku sam predlagao da umjesto dvije marmelade daju jos jednu krisku hljeba. kriska hljeba je jeftinija od marmelade ili sira, pa bi to bilo i ekonomicnije.

Poslije 1985. je bilo puno bolje.

Hvala vam Poručniće što ste nas podsjetili na ovu kombinaciju marmalada i topljeni sir kao doručak.Ja sam je pomalo i zaboravio a i danas mi nije jasno tko je spario tu kombinaciju i to još na samo jednu šnitu kruha.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.08.14 22:32

@more6 (citat):
Hvala vam Poručniće što ste nas podsjetili na ovu kombinaciju marmalada i topljeni sir kao doručak.Ja sam je pomalo i zaboravio a i danas mi nije jasno tko je spario tu kombinaciju i to još na samo jednu šnitu kruha.

Od '85. se drasticno promijenio pristup problemu ishrane i standarda, uposte. Na bolje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   12.08.14 6:31

@PORUCNIK (citat):
@pera84 (citat):
Ovo je slikano po danu. A navece kuvari ugriju vodu i kupaju se u kazanima. Laughing 

Zato je jedan porucnik 'pukao' zatvorio poklopac kazana i htio da skuva vojnika Very Happy

Da nije nešto iz (auto)biografije?  Smile
Na vrh Go down
guster danijel
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 382
Član od : 2014-04-06
Dob : 46
M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   12.08.14 6:48

U  Kninu nije bilo lose za hranu  ali se znalo red za jelo ko prvi ide i za svakog je bila hrana.Na meniju je bilo svaki dan razlicito.Ali kad smo otisli u otkomandu u Benkovac tamo mesa da biras sta hoces sa kuvanim i kolac.U Hrvatskoj se bolje tad jelo u vojsci iako je bio ratni period nego ovde u Pozarevackoj kasarni gde je bio mir.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   12.08.14 12:39

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
@pera84 (citat):

Da nije nešto iz (auto)biografije?  Smile

Nije, ali sam razumio covjeka. U kuhinjskom bloku ima i kupatilo sa neogranicenom kolicinom tople vode, pa da uradi tako nesto bezobrazno Batine

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   13.08.14 15:41

@PORUCNIK (citat):
Da... Proba hrane (od svakog jela po malo, da se osjeti ukus), kontrola podjele rucka...

Možeš malo detaljizirat oko ovoga?  Smile 
Dof je morao probat svu hranu?
Što ako nešto osjetno nije valjalo?
Jer, ukusi su različiti...  Smile

I tu smo se prethodno zapetljali u PS (po običaju):  Smile 

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1310p165-problemi-s-ishranom-u-jna
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   13.08.14 19:27

@Max Blitz (citat):
Možeš malo detaljizirat oko ovoga?  Smile 
Dof je morao probat svu hranu?
Što ako nešto osjetno nije valjalo?
Jer, ukusi su različiti...  Smile

Odobravanjem podjele hrane, Dof je preuzimao dio odgovornosti za kvalitet.
Ako mu se nesto ucinilo sumnjivo, morao je da obavijesti komandanta kasarne i da naredi obustavu podjele.
Komandant kasarne bi naredio da dodju u kasarnu svi, od komandira kuvarskog odjeljenja, do nacelnika intendantske sluzbe, plus doktor, veterinar i svi moguci strucnjaci, pa poslije toga, ako je hrana nekvalitetna, podijeli se SDO, ili neka alternativa, a ako je kvalitetna - odobrava se podjela.
Dof pise izjavu o razlogu obustavljanja, a ostali snose kosenkvence, ako je Dof bio u pravu.
Srecom, imao sam samo jedan slican slucaj i opisacu ga jednom.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   19.08.14 15:33

@PORUCNIK (citat):
Meni je Kardeljevo bila premija poslije Visa, a prije Knina. Puno posla, ali kancelarijskog (em ti birokratiju!).
S Njezicem sam sastavljao mjesecne jelovnike za vasu jedinicu po obroku broj 2 (pojacana ishrana).

Ne znam je li ovo za probleme s ishranom, ali volio bih da se kaže nešto više.

Očito je ukrcanim starješinama (i mornarima?) bio problem da su dobijali osnovne obroke, ili kako su se zvali (obrok br. 1?)
Ili se ovo odnosilo samo na mornaričko-tehničku službu, zaboravio sam....  scratch 

Koliko je rangova obroka bilo i u čemu je bila razlika?

Je li to sve bilo sasvim opravdano?
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   19.08.14 16:03

@Max Blitz (citat):
Ne znam je li ovo za probleme s ishranom, ali volio bih da se kaže nešto više.

Očito je ukrcanim starješinama (i mornarima?) bio problem da su dobijali osnovne obroke, ili kako su se zvali (obrok br. 1?)
Ili se ovo odnosilo samo na mornaričko-tehničku službu, zaboravio sam....  scratch 

Koliko je rangova obroka bilo i u čemu je bila razlika?

Je li to sve bilo sasvim opravdano?

Bio je obrok br 1, za vojnike i neukrcane mornare i obrok broj 2  za pitomce, ucenike vojnih skola, ukrcane mornare (zaboravio sam da li je i za pilote). Razlika je bila samo u kalorijskoj vrijednosti (dzule nikad nisam prihvatio). Obrok broj 2 je bio nesto jaci i to bi bio neki kolac ili voce uz rucak i (ili) veceru.
Bilo je i nekih dodataka. vojnici na benzinskoj pumpi, u masinskom odjeljenju i sl, dobijali su po 1/2 litra mlijeka. ne znam u cemu se sastojao pilotski dodatak, podmornicki itd. Mozda bi bata Nidzo to bolje objasnio.
Ako je bio manji procenat vojnika u jedinici gdje je hrana po obroku 2, onda su i oni dobijali isti. Takodje, ako su pitomci na nekom staziranju i mali ih je procenat, hranili su se po obroku broj 1.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   19.08.14 16:08

@PORUCNIK (citat):
Bio je obrok br 1, za vojnike i neukrcane mornare i obrok broj 2  za pitomce, ucenike vojnih skola, ukrcane mornare (zaboravio sam da li je i za pilote).

Mi smo gotovo svakodnevno plovili s barkasama i čamcima, odnosno kako-kad, ali smo spavali na kopnu.

Hranili smo se u menzi na kopnu i po ovome smo imali obroke 1.

Nije bilo gladi, ... ribolov u slobodno vrijeme i imali smo gdje pripremit.  Smile 

(Zdebljao se 7-8 kg u vojsci.  Embarassed   Smile )
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   19.08.14 16:36

@Max Blitz (citat):
Mi smo gotovo svakodnevno plovili s barkasama i čamcima, odnosno kako-kad, ali smo spavali na kopnu.

Hranili smo se u menzi na kopnu i po ovome smo imali obroke 1.

Nije bilo gladi, ... ribolov u slobodno vrijeme i imali smo gdje pripremit.  Smile 

(Zdebljao se 7-8 kg u vojsci.  Embarassed   Smile )

Ako ste svakodnevno dobijali kolace, onda je obrok 2, bez obzira gdje spavate. Zavisi od toga kolika je bila jedinica RM. Ako je 1 od dvojice starjesina na barkasi bio stalno tu, znaci da ste se tretirali kao ukrcani.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   19.08.14 16:48

@PORUCNIK (citat):
Ako ste svakodnevno dobijali kolace, onda je obrok 2, bez obzira gdje spavate. Zavisi od toga kolika je bila jedinica RM. Ako je 1 od dvojice starjesina na barkasi bio stalno tu, znaci da ste se tretirali kao ukrcani.

Ne sjećam se da smo nešto posebno dobijali, bilo je za marendu kremipana i onih cao-cao kolača.

Na barkasama (BMT) i čamcima (ČM) u mojoj jedinici nije bilo formacijskog mjesta starješine.
Posada su bili mornar-komandir, upravitelj (desetar ili razvodnik; taj sam bio) i dva mornara, znači svega tri člana.
Hranili smo se u menzi gdje se hranila i ostala vojska iz kasarne (svakakvih rodova).
Podebljavali smo si ishranu sasvim na svoju ruku, uz blagoslov naših starješina iz jedinice.
(Koji su nas štitili kad nas je komandant kasarne naganjao zbog ribolova (zapljenio mreže  Smile ).
Ali prošlo ga je brzo jer je imao preča posla.

U mojoj četi plovnih sredstava su bili i remorkeri LR i plovna dizalica, njihove posade su spavale na tim plovnim jedinicama, ali opet s ishranom u menzi na kopnu.
Postojale su kuhinjice na većim brodovima, ali se u njima nisu službeno pripremali obroci dok je brod bio na vezu u kasarni.
Kod nas ti je sve bilo nešto napola.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   19.08.14 17:23

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Ne sjećam se da smo nešto posebno dobijali, bilo je za marendu kremipana i onih cao-cao kolača.

Na barkasama (BMT) i čamcima (ČM) u mojoj jedinici nije bilo formacijskog mjesta starješine.
Posada su bili mornar-komandir, upravitelj (desetar ili razvodnik; taj sam bio) i dva mornara, znači svega tri člana.
Hranili smo se u menzi gdje se hranila i ostala vojska iz kasarne (svakakvih rodova).
Podebljavali smo si ishranu sasvim na svoju ruku, uz blagoslov naših starješina iz jedinice.
(Koji su nas štitili kad nas je komandant kasarne naganjao zbog ribolova (zapljenio mreže  Smile ).
Ali prošlo ga je brzo jer je imao preča posla.

U mojoj četi plovnih sredstava su bili i remorkeri LR i plovna dizalica, njihove posade su spavale na tim plovnim jedinicama, ali opet s ishranom u menzi na kopnu.
Postojale su kuhinjice na većim brodovima, ali se u njima nisu službeno pripremali obroci dok je brod bio na vezu u kasarni.
Kod nas ti je sve bilo nešto napola.

Ako vas je brojcano bio manji procenat, onda ste (kao i pitomci na staziranju) dobijali obrok 1.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   19.08.14 17:29

@PORUCNIK (citat):
Ako vas je brojcano bio manji procenat, onda ste (kao i pitomci na staziranju) dobijali obrok 1.

Po svemu sudeći bilo je tako, na liniji u menzi bismo dobili isto što i ostala (SMB) vojska.

Bilo je još manjih jedinica s mornarima u kasarni.
(Radi se o kasarni u Kumboru, veliki kompleks.)

No, mornari na patrolnim čamcima (PČ) i DTM-ovima (tenkonosci) nisu išli u menzu, oni su sve imali na svojim brodovima, i za vrijeme stajanja u luci.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   19.08.14 17:54

@Max Blitz (citat):
Po svemu sudeći bilo je tako, na liniji u menzi bismo dobili isto što i ostala (SMB) vojska.

Ako je bio veci broj konzumenata obroka 2 i imalo uslova za posebno kuvanje, onda se tako i cinilo. Ili su to bile dvije linije, ili se jelo u razlicito vrijeme, da bi se izbjegla 'zavist' ili slicno.
Jednom je jedna studentkinja FNO na staziranju u KMT u Sarajevu pokusala da napravi incident.
Oni su se hranili po obroku 1. Ona nije objedovala sa svojom jedinicom iz nekog razloga, pa se ubacila medju pitomce. Kad je dosla do kolaca na liniji, kuvarica nije htjela da joj da. Normalno, ne sljeduje je. Onda je ona pocela da vice:

- Kakav je to nacin? Sto su oni bolji od nas? Zar nismo ravnopravni? Kakva je to pravda?

Dezurni oficir se skamenio. Izgubio se - sta ga snadje od zenskog cuda No
Stvar su izvadili pitomci, 'zatrpali' su je svojim kolacima.

- Evo ti kolac, ebo te kolac!

Nisam se uzdrzao da ne dobacim:

- Sta hoces, pisuljo? Cio zivot si na maminoj hrani, tu si na sest mjeseci i htjela bi da si ravnopravna sa nama, koji smo osam godina na ovim kazanima.

Nijesm cuo da se ponovilo tako nesto.

dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   19.08.14 18:11

U ASC Zadar postojala je menza sa dve linije. Na jednoj su deljeni obroci za pitomce SVS i VA a na drugoj za pitomce SRO. Oni su imali bolju hranu *verovatno taj obrok br.2) sto ne znaci da je nasa bila losa. Doagadjalo se da mi imamo pasulj sa suvim rebrima a oni becku sniclu. Valjda zeljni pasulja menjali su sa nama sniclu za pasulj.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   19.08.14 18:25

@dpuric (citat):
U ASC Zadar postojala je menza sa dve linije. Na jednoj su deljeni obroci za pitomce SVS i VA a na drugoj za pitomce SRO. Oni su imali bolju hranu *verovatno taj obrok br.2) sto ne znaci da je nasa bila losa. Doagadjalo se da mi imamo pasulj sa suvim rebrima a oni becku sniclu. Valjda zeljni pasulja menjali su sa nama sniclu za pasulj.

Da, bila je popularna zamjena djelova obroka. Nikad niosam narocito volio kolace, osim princes krofne, pudinga i ponekad,lenje pite. Obicno bi ih mijenjao za salatu, narocito zelenu. Kad sam propusio, mijenjao sam ih i za kutiju cigareta.

Jednom sam, na logorovanju na Manjaci, mijenjao puding za cigarete. Bio je visok datum, ponestalo dzeparca, ali...
Kad je jedan kolega vidio kako ceznjivo gledam za onim pudingom, ponudio mi je svoj.

- Zar ne volis puding? - pitao sam ga.
- Volim, ali danas sam se najeo - objasnio je neubjedljivo.

I svinja alava, uzeo sam njegov puding pig . Beskarakterno djubre!
Taj gest kolege nikad ne mogu zaboraviti.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   Today at 10:38

Na vrh Go down

Problemi s ishranom u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 11/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Problemi s ishranom u JNA