FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Problemi s ishranom u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4104
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   09.09.14 14:57

PORUCNIK 'PROSUO' RUCAK

Moguce da je to bio jedinstven slucaj u JNA. U svakom slucaju, bio je jedan od rijetkih.

Kao referent InSl u Kardeljevu (Ploce), sebi sam preraspodjelom radnog vremena, odredio kontrolu rucka u neradni dan. Srecom, dosao sam prije zavrsetka termicke obrade.

Javio sam se dezurnom oficiru i otisao u kuhinju. Tamo mi je predocen problem. Sve je bilo pripremljeno po propisu, ali ispao je problem s mesom. Bilo je u zavrsnoj obradi. dodavali su zacine. Izmedju ostalog, trebalo je dodati i luk (kapulu). medjutim, u JNA se nekad koristio i dehidrisani luk iz RR. I tog dana je bio taj.

Inace, to je obican issecen luk, kome se odstrani nekom metodom voda i tako moze duze da traje. kad se potopi u voddu, vracaju mu se nesto smanjeni kvaliteti obicnog luka.

Ispostavilo se da je taj luk bio ucrvljan. Crvi su bijele boje i neprimjetni su dok je luk bio suv. Tek kad je luk ubacen u tecnost, oni su isplivali na povrsinu.

Majstor kuvar, civil, objasnio mi je o cemu se radi.
Nastavicu Arrow

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18477
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   09.09.14 15:03

@PORUCNIK (citat):
Ispostavilo se da je taj luk bio ucrvljan. Crvi su bijele boje i neprimjetni su dok je luk bio suv. Tek kad je luk ubacen u tecnost, oni su isplivali na povrsinu.

Nastavicu Arrow

Tako nešto se sigurno dogodilo profesionalno kuharu bilo gdje u radnoj karijeri.

Bacit sve, napravit zapisnik, vojsci podijelit SDO, i provjerit uvjete skladištenja.
Bez drame. Smile
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   09.09.14 21:53

@PORUCNIK (citat):
PORUCNIK 'PROSUO' RUCAK

Moguce da je to bio jedinstven slucaj u JNA. U svakom slucaju, bio je jedan od rijetkih.

Kao referent InSl u Kardeljevu (Ploce), sebi sam preraspodjelom radnog vremena, odredio kontrolu rucka u neradni dan. Srecom, dosao sam prije zavrsetka termicke obrade.

Javio sam se dezurnom oficiru i otisao u kuhinju. Tamo mi je predocen problem. Sve je bilo pripremljeno po propisu, ali ispao je problem s mesom. Bilo je u zavrsnoj obradi. dodavali su zacine. Izmedju ostalog, trebalo je dodati i luk (kapulu). medjutim, u JNA se nekad koristio i dehidrisani luk iz RR. I tog dana je bio taj.

Inace, to je obican issecen luk, kome se odstrani nekom metodom voda i tako moze duze da traje. kad se potopi u voddu, vracaju mu se nesto smanjeni kvaliteti obicnog luka.

Problem, sam po sebi, nije morao biti drastican, da je bio radni dan.
Jednostavno, predoci se k-dantu garnizona, on jedini ima pravo da izmijeni predvidjeni jelovnik, i u redu stvar.
Medjutim, bio je neradni dan. Ja bez iskustva sa takvom vrstom problema, prilicno sam se uzrujao. Odbijanje hrane (nedajboze da je 'masovno') se smatralo kao politicki problem, sto nije moglo da se zavrsi bez vojnog suda.

Majstor - kuvar mi je objasnio da je sve ispravno i da bi bilo dovoljno da se meso prepere, da ostanu samo komadi bez priloga. Ali, postojala je mogucnost da neko od vojnika iz kuhinje zna za to i kaze drugom, pa da se 'vijest' prosiri. Nijesam smio da rizikujem.
Otisao sam do Dof-a i pokusao da nazovem k-danta. Niko se nije javljao.
Pokusao sam da nazovem i svog sefa, nacelnika INSl, nisam mogao da ga dobijem.
U garnizonu nismo imali veterinarsku sluzbu, pa sam, kao posljednji adut, nazvao garnizonog ljekara. Ni njega nisam dobio.
Dezurni of se slagao sa prijedlogom glavnog kuvara, ali ja sam bio na zeravici.
Srecom, uspio sam da nadjem rukovaoca magacina ishrane i pozvao ga da dodje u kasarnu. Kad je dosao, objasnio sam mu situaciju i usmeno sam mu 'naredio' da kuhinji izda  kolicinu konzervirane hrane, vecu od brojnog stanja: nareske, ribe, pastete, gotova jela.
Mimo propisa, ucinio je tako. Tek tad sam se smirio, a i bilo je u posljednjem trenutku, jer su jedinice pocele da dolaze na rucak.

Izasao sam ispred vojnika i rekao:

- Drugovi vojnici! Sigurno ste vec culi da su se u rucku pojavili crvi.

Objasnio sam im kako je doslo do toga, ali i da je hrana ispravna. Zamolio sam da razumiju moj postupak sto sam ubacio konzerve za rucak i da ne prave problem oko toga. Dao sam im mogucnost da uzmu predvidjeno kuvano jelo, koje cu prvi ja pojesti, ili da uzmu konzervu  po zelji, a i da uz tu konzervu uzmu dio, ili cio kuvani obrok, samo da ne prave problem zbog te situacije.
Vojnici su imali razumijevanja, objed je prosao bez problema. Dof i ja smo pojeli vise mesa nego sto je bilo predvidjeno obrokom (samo da se ne  baci).

Sve u svemu - trivijalna prica, gledano iz danasnje perspektive, ali meni je tada to 'skratilo zivot' za deceniju. Najjaci stres, tada, mladog porucnika. Kad sam u ponedjeljnik izvijestio sefa i k-danta, vec je bilo sve OK. Malo su me zafrkavali da ce mi naplatiti taj obrok, ali me to nije zabrinjavalo.

- Samo izvolite, drugovi! Porucnik moze da plati rucak za garnizon.

Ne znam kako se to sredilo i zataskalo.

bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   09.09.14 22:27

@dpuric (citat):
U ASC Zadar postojala je menza sa dve linije. Na jednoj su deljeni obroci za pitomce SVS i VA a na drugoj za pitomce SRO. Oni su imali bolju hranu *verovatno taj obrok br.2) sto ne znaci da je nasa bila losa. Doagadjalo se da mi imamo pasulj sa suvim rebrima a oni becku sniclu. Valjda zeljni pasulja menjali su sa nama sniclu za pasulj.
U pravu si Dragane, i ja sam to učinio par puta, i tako sam se zbližio sa nekim pitomcima SVS i VA, čak sam od jednoga dobio i šapku, bilo je tu nešto mojih zemljaka.
No da te pitam, dali si na prvome ručku poslije zaduženja opreme kada smo došli naišao na miniranu soljenku (to ti je ono kada odvrnu poklopac i samo ostave na stolu)? Very Happy

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   10.09.14 23:35

@PORUCNIK (citat):
@PORUCNIK (citat):
PORUCNIK 'PROSUO' RUCAK

Problem, sam po sebi, nije morao biti drastican, da je bio radni dan.
Jednostavno, predoci se k-dantu garnizona, on jedini ima pravo da izmijeni predvidjeni jelovnik, i u redu stvar.
Medjutim, bio je neradni dan. Ja bez iskustva sa takvom vrstom problema, prilicno sam se uzrujao. Odbijanje hrane (nedajboze da je 'masovno') se smatralo kao politicki problem, sto nije moglo da se zavrsi bez vojnog suda.
Ovo me podsetilo na događaj moje baterije (sva tri voda po sećanju 25-30 pitomaca u vodu dakle oko 80 pitomaca).
To je bilo u Novom logoru kada su nas preselili iz kasarne u hangare.

Vratili smo se sa Bokanjca debelo posle vremena za ručak (gađali vežbovnim raketama iz ručnog bacača i zapalili makiju pa gasili)
Zbog strke oko gašenja zaboravili su da jave dežurnom oficiru da kasnimo i kuvari smešali hranu: grašak, spanać i krompir pire u pomije.
Mi čekamo u redu pred trpezarijom kada izlazi dežurni i objasni šta se dogodilo sa hranom i pokaže nam tanjir sa pomijama.
Svi počnemo da zviždimo i odlučimo DA NE UĐEMO U TRPEZARIJU.
Dežurni kasarne je bio tu u roku od par minuta a posle niti desetak pojavio se i dežurni garnizona, a za njim u kolima i k-dant garnizona ppuk Antonijević
Svi su počeli da nas ubeđuju da MORAMO DA UĐEMO I UZMEMO TANJIR SA "HRANOM".
Nama ništa nije jasno kako i zašto moramo da uzmemo i prospemo ???
Deđurnom oficiru kasarne proradi kliker i postroji nas i reče da je naš postupak MASOVNO ODBIJANJE HRANE i ODBIJANJE IZVRŠENJA NAREDBE i da će on morati da to prosledi dežurnom garnizona itd. itd.
Uđemo mi u trpezariju, uzmemo tanjir prospemo sadržaj uzmemo suvi obrok i na krug da jedemo.
Ujutro nam je na postrojavanju pročitana zapovest da je morala da se obavesti "glavna uprava" za moralno političko vaspitanje u Beogradu i stvarno to poslepodne nam je u sali pitomačkog kluba držano MPV od strane visokih oficira / predavaća o izvršavanju komandi / naređenja itd. itd.

To mi je a i ostalim pitomcima tada bilo smešno šta su se uzmuvali zbog jednog ručka, ali tek kasnije postalo jasno šta je to MASOVNO ODBIJANJE ...

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   11.09.14 6:02

@013gonzo (citat):

To mi je a i ostalim pitomcima tada bilo smešno šta su se uzmuvali zbog jednog ručka, ali tek kasnije postalo jasno šta je to MASOVNO ODBIJANJE ...
To se smatralo kao politicki problem i u roku od par sati se obavjestavao SSNO.
Da sam nasao bar nekog od starjesina, formiram komisiju, donesemo odluku i napravimo zapisnik, bilo bi jednostavno. Ovako sam morao odluku da donesem sam i da preuzmem odgovornost. A krivica nije bila ni moja, ni kuvara.
Da se nije zataskalo, morao bih biti ili pohvaljen, ili kaznjen.
Naravno, formirali smo komisiju i rashodovali sav dehidrirani luk i obavijestili bazu u Lori da i oni izvrse pregled, jer smo od njih i preuzimali artikle hrane iz RR.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Problemi s ishranom u JNA   Today at 2:52

Na vrh Go down

Problemi s ishranom u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 12/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
 Similar topics
-
» Problemi s ishranom u JNA