FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Njegovo veličanstvo......

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Njegovo veličanstvo......   26.07.12 1:02

......pinzgauer

Taj simpaticni terenac koga smo bukvalno svi imali prilike da vidimo , a neki i da ga voze i odrzavaju, zasluzuje da se o njemu povede tema na Forumu!

foto-radista info

Slobodno mozemo reci da je kao i u mnogim armijama sveta ,i u jna zauzimao to "kraljevsko" mesto.Kao sto su se mnogi rodovi i sluzbe "prepoznavali" po njemu,tako i celu jna(od uvodjenja pa do raspada) je obelezio taj "pince", "pinc" , "pincika". "pincic" "pincuga"....i kako smo ga vec zvali. Wink

Osnivac fabrike "Stajer-Dajmler-Puh" je Austrijanac Johan Puh, koji se u pocetku bavio izradom bicikla, a kasnije i motora.Vremenom se sirila proizvodnja i prve "terence' prave  krajem 50-ih a 1965.se radi prototip a potom se i serijski radi najbolje terensko vojno vozilo na svetu u toj klasi.Pinzgauer, koji je naziv dobio po istoimenoj rasi planinskih konja u Austriji.Prohodan , dobar na uzbrdicama i strminama, niskog centra tezista, sposobnost podnosenja bocnog nagiba.......gotovo univerzalan.

Waldorf Nero noricki pastuv (pincgauer) po kojoj rasi je "pinc" dobio ime i zig izvorne Austrijske rase
foto-pegasus

Stoga bivsa SFRJ i JNA postaje jedan od prvih korisnika "pinca"od 1971.godine.
Do 1985. je uvezeno(zvanicno) 3975.komada, modela 710m(sa ceradom), 710ms(sanitetski model), i 710k(sa punom karoserijom, koristen u jedinicama veze).Imali su benzinske motore.Svi ovi modeli imaju pogon na sva cetiri tocka, poseduje blokadu diferencijala na prednjem i zadnjem mostu i tzv.razvodnik pogona koji ga cini mocnim pri blatu i snegu.

foto-jalopnik
710m

foto-adventure rider

"pinc" sanitet foto hv

Karakteristike:
Ukupna tezina vozila 2050 kg.
Duzina vozila 4175 mm.
Sirina vozila 1760 mm.
Visina vozila 2085 mm.
Broj cilindara 4 - L
Radna zapremina 2499 ccm.
Snaga motora 63 kW
Broj stepena prenosa 5
Dimenzije pneumatika 245 x 16
Broj sedista 8 + 2

Posle raspada JNA je ostao u upotrebi u svim armijama sfrj , a danas se najcesce koristi kao mocno vozilo u savladjivanju prepreka po sumama , jarugama najcesce iz hobija .Evo malo i "ludorija" po terenu Very Happy

Verujem da ce vas ovo podsetiti na pinzgauera i dati povoda za komentare koje cemo podeliti u temi Smile

Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   26.07.12 10:17

Pomenuto terensko vozilo je i dan danas u upotrebi,čak sam u svome kraju vidio par vozila u privatnoj svojini,registrirani i u odličnom stanju,mogu parirati svakom terenskom m/v posebno u ekstremnim uvjetima vožnje nema im ravnog,ja mislim da će još dugo.... da se viđaju na našim cestama i terenima.Prednost im je što mogu primiti dosta osoba u unutarnji prostor karoserije,dosta su visoki na kotačima tako da mogu bez problema savlađivati teške terene posebno neravne šumske ceste.Mana je što su dosta kruti ali to je vojno vozilo tako da udobnost nije bila u prvom planu već sama izdržljivost i mobilnost vozila na terenu.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   26.07.12 13:50

Taj Elemirac se ne vadi iz "pinca", ima vise tih vozila, parkirani su mu ispred kuce, kao pred nekom komandom. Very Happy
Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   26.07.12 15:14

aleksandar obradovic (citat):
......pinzgauer

Ne znam je li točno, ali pričalo se da je konstruktor ovog vozila bio neki Slovenac. Navodno je ponudio ondašnjoj državi da radi vozilo za sebe, što su oni odbili kao neinteresantno. Tek nakon toga je otišo i ponudio Austrijancima. Kažem ne znam koliko je ovo točno, a koliko je u sferi "rekla-kazala", stoga se ograđujem, no moguće je. Inače tema je izvanredna,a "picane"(tako smo ih zvali) smo imali i mi u relejnoj četi. U njemu je bio smješten uređej RRU 800, a mislim i FM 200. HVT 14 je bio u starim kampanjolama.

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   26.07.12 15:16

I ja sam cuo istu pricu.
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   26.07.12 22:50

Pored svih karakteristika pinca,mi na straži kad smo ga ugledali znali smo da stiže neko u kontrolu objekta.Ali vozilo za divljenje.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   27.07.12 18:22

Jos samo da je ispod vrata imao neku papucicu - prag da se moglo lakse ulaziti i izlaziti...
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   27.07.12 21:57

Ne znam koliko ti je godina ali sigurno dok si bio mlađi kao i ja nisi razmišljao o pragu ili stepenici,moglo se tada iz mjesta uskočiti u vozilo bez ikakvog napora. Slažeš li se ?
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   27.07.12 22:18

@FOSIL (citat):
Ne znam koliko ti je godina ali sigurno dok si bio mlađi kao i ja nisi razmišljao o pragu ili stepenici,moglo se tada iz mjesta uskočiti u vozilo bez ikakvog napora. Slažeš li se ?

Sa devetnaest godina sam otisao u vojsku, na vreme, ali veruj mi da mi je bilo lakse jednim skokom se naci na tenku nego izlaziti iz pinca, svaki put bi se ledjima i straznjicom nasadio na tocak kad sam iz njega izlazio, nije to bilo vozilo za trapave poput mene. EmbarassedLaughing
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   28.07.12 12:56

@Bogart (citat):
Sa devetnaest godina sam otisao u vojsku, na vreme, ali veruj mi da mi je bilo lakse jednim skokom se naci na tenku nego izlaziti iz pinca, svaki put bi se ledjima i straznjicom nasadio na tocak kad sam iz njega izlazio, nije to bilo vozilo za trapave poput mene. EmbarassedLaughing

Nije to bilo do Pinzgauera već do stražnjice.  Razz
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   28.07.12 16:40

@mgalic2 (citat):
@Bogart (citat):

Nije to bilo do Pinzgauera već do stražnjice.  Razz

Laughing Zanimljivo vidjenje situacije. Nije tada bilo toliko kriticno koliko je sad, sada su mi dimezije pozadine zabrinjavajuce, omatorilo se, nema se ni volje ni vremena za rekreaciju. Embarassed Very Happy Pozzz.

Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   28.07.12 16:45

@Bogart (citat):
Laughing Zanimljivo vidjenje situacije. Nije tada bilo toliko kriticno koliko je sad, sada su mi dimezije pozadine zabrinjavajuce, omatorilo se, nema se ni volje ni vremena za rekreaciju. Embarassed Very Happy Pozzz.

Nema više ni Pinzgauera, tako da si opet na istome. lol!
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   28.07.12 16:50

@mgalic2 (citat):
@Bogart (citat):

Nema više ni Pinzgauera, tako da si opet na istome. lol!

Laughing Laughing Laughing
A bas sam hteo tako nesto da napisem, sva sreca sto se vise ne mora u njih, i sto nema ni onih tamica, u njima sam se jos teze snalazio. Embarassed Very Happy

Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   28.07.12 18:06

Ma ne bi bilo problema kada bi se opet moralo,to je stvar vježbe uz malu dozu kondicije, za mnoge ljude koji su uvježbani da obave neke poslove iii zadaće nije neophodno da moraju biti u velikoj kondiciji,potrebita je mala doza koja je samo pokretač a ostalo je stvar snalaženja i naravno želje da se odradi na najbolji mogući način.Pošto smo mi sada u takvim godinama moramo se oslanjati na vještinu snalaženja,mislim da nismo još za baciti, jedino što moramo da znamo jeste, na mlađima svijet ostaje.Pozdrav Very Happy !
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
Dob : 49
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   28.07.12 19:58

Pinz-om su nas često vozili na izdvojeni objekat gde smo stražarili, tako da sam se dosta vozio njime. Bio je još jedan kamion koji nije bio pinz, mnogo veći, ali je izgledom podsećao na njega, zvali smo ga tata pinz, ali njime se nikada nisam vozio.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Njegovo veličanstvo......   Today at 1:12

Na vrh Go down

Njegovo veličanstvo......
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Njegovo veličanstvo......