FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojnici koji nisu bili za vojsku

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Goran67
Džomba
Džomba

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
Dob : 49
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Vojnici koji nisu bili za vojsku   28.07.12 23:13

Načeo bih jednu, možda malo, neprijatnu temu, al' eto i to je došlo na red.

Mnogi od vas su se na odsluženju vojnog roka susreli sa vojnicima koji nisu baš bili za vojnu službu iz raznih razloga. Uglavnom su njihovi nedostatci bili psihičke - duševne prirode.
Sećam se nekoliko takvih primera. Najupečatljiviji mi je bio izvesni vojnik Dragoslav Č. koji je u Ilirsku Bistricu došao negde iz Istočne Srbije. Već se na prvi pogled moglo videti da taj vojnik nije bio za vojsku, očigledno je bilo da je bio blago retardiran (danas bi se reklo sa posebnim potrebama).

Kako je prošao zdravstvenu vojnu komisiju, nije mi baš jasno. Navodno su neki roditelji svoje sinove, preko veze, putem korupcije slali u vojsku, jer je važilo uverenje, naročito u seoskim i manjim sredinama, da se onaj ko nije odslužio vojsku ne može ni oženiti. Sumnjam da je to bio slučaj i sa vojnikom Dragoslavom, ali ne mogu pouzdano reći.

Lako je zaključiti da je brzo postao meta siledžija i sadista. Nikad mi nije bilo drago videti kada se iživljavaju nad njime, ali nisam uvek bio u mogućnosti da ga zaštitim, a iskreno, nekada nisam za to imao ni volje, naposletku imao sam kao gušter dovoljno svojih problema.

Dobro se sećam jedne tragikomične situacije u kojoj je žrtva bi spomenuti Dragoslav Č. Jedan vojnik, inače sklon ekscesima i siledžijstvu je je podbadao i zafrkavao nesrećnog Dragoslava dok su bili u hodniku ispred spavaone. Kada Dragoslav nije više mogao trpeti njegovu zafrkanciju zamahnuo je pesnicom prema pomenutom vojniku, ali nije dobro zatvorio šaku, palac mu je ostao ispružen. Nije pesnicom pogodio onoga koga je hteo udariti ali je svom snagom udario u metalni cev, stubić od soške, i to baš onim ispruženim palcem tako da ga je slomio.

Kad je zajaukao mnogi koji su tu bili prisutni su se uplašili da ne nadrljaju zbog toga i odmah su okružili vojnika Dragoslava da mu kao pomognu, a u stvari, samo nisu želeli da slučaj ne dospe do dežurnog oficira.
Uzeli su iz oružane vojnički ašovčić (čuveni ašovčići iz američke vojne pomoći na kojima je bilo utisnuto US 1945.) podesili dršku i lopaticu da budu pod uglom od 90 stepeni i zavojem mu imobilisali ruku - tako, da mu je čitava ruka od lakta nadole, zajedno sa šakom bila umotana i pričvrćena za ašovčić, samo mu je onaj slomljeni palac virio iz zavoja, jedino on nije bio umotan.
Jadni Draoslav je tako skupa sa ašovčićem legao u krevet, srećan i ganut time što mu je napokon neko posvetio malo pažnje i sažalio se na njega, te pokušao da mu pomogne.

Inače je Dragoslav bio česta žrtva paljenja bicikla, ali posebno sadističkog. Između nožnih prstiju su mu stavljali najlonski omot od cigareta, pa bi to onda još polili pitralonom. Kada se zapali, najlon se lepi za kožu i ne može se lako skinuti pa je siroti vojnik strugao nogama po žici od gornjeg kreveta ne bi li se oslobodio zapaljene smese koja je gorela kao napalm.

U međuvremenu je vojnik Dragoslav zaradio i kilu (bruh), koji je o trošku JNA operisao u ljubljanskoj vojnoj bolnici. Napokon su ga odpustili iz vojske nakon devet meseci, i zaista ne znam šta su i dotada čekali.

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   29.07.12 3:36

Sluzio sam s nekima kojima bi bolje pristajala ludjacka kosulja nego sinjel, al' niko nije imao "posebno potrebe".
Ali znam momka iz mog grada kome je uticajni otac, politicar, sredio da ide u vojsku iako je citav grad znao da djecku fali pola karti u spilu. Posle tri-cetiri mjeseca otpusten je kao nesposoban. Posto je otisao od kuce "zdrav", znaci ostecenje je nastalo kao posledica sluzenja, advokati su uzeli stvar u svoje ruke..... i dok se nije drzava raspala, on je primao vojnu penziju Wink
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   30.07.12 21:46

@Goran67 (citat):
Načeo bih jednu, možda malo, neprijatnu temu, al' eto i to je došlo na red.

Mnogi od vas su se na odsluženju vojnog roka susreli sa vojnicima koji nisu baš bili za vojnu službu iz raznih razloga. Uglavnom su njihovi nedostatci bili psihičke - duševne prirode.
Sećam se nekoliko takvih primera. Najupečatljiviji mi je bio izvesni vojnik Dragoslav Č. koji je u Ilirsku Bistricu došao negde iz Istočne Srbije. Već se na prvi pogled moglo videti da taj vojnik nije bio za vojsku, očigledno je bilo da je bio blago retardiran (danas bi se reklo sa posebnim potrebama).

Kako je prošao zdravstvenu vojnu komisiju, nije mi baš jasno. Navodno su neki roditelji svoje sinove, preko veze, putem korupcije slali u vojsku, jer je važilo uverenje, naročito u seoskim i manjim sredinama, da se onaj ko nije odslužio vojsku ne može ni oženiti. Sumnjam da je to bio slučaj i sa vojnikom Dragoslavom, ali ne mogu pouzdano reći.

Lako je zaključiti da je brzo postao meta siledžija i sadista. Nikad mi nije bilo drago videti kada se iživljavaju nad njime, ali nisam uvek bio u mogućnosti da ga zaštitim, a iskreno, nekada nisam za to imao ni volje, naposletku imao sam kao gušter dovoljno svojih problema.

Dobro se sećam jedne tragikomične situacije u kojoj je žrtva bi spomenuti Dragoslav Č. Jedan vojnik, inače sklon ekscesima i siledžijstvu je je podbadao i zafrkavao nesrećnog Dragoslava dok su bili u hodniku ispred spavaone. Kada Dragoslav nije više mogao trpeti njegovu zafrkanciju zamahnuo je pesnicom prema pomenutom vojniku, ali nije dobro zatvorio šaku, palac mu je ostao ispružen. Nije pesnicom pogodio onoga koga je hteo udariti ali je svom snagom udario u metalni cev, stubić od soške, i to baš onim ispruženim palcem tako da ga je slomio.

Kad je zajaukao mnogi koji su tu bili prisutni su se uplašili da ne nadrljaju zbog toga i odmah su okružili vojnika Dragoslava da mu kao pomognu, a u stvari, samo nisu želeli da slučaj ne dospe do dežurnog oficira.
Uzeli su iz oružane vojnički ašovčić (čuveni ašovčići iz američke vojne pomoći na kojima je bilo utisnuto US 1945.) podesili dršku i lopaticu da budu pod uglom od 90 stepeni i zavojem mu imobilisali ruku - tako, da mu je čitava ruka od lakta nadole, zajedno sa šakom bila umotana i pričvrćena za ašovčić, samo mu je onaj slomljeni palac virio iz zavoja, jedino on nije bio umotan.
Jadni Draoslav je tako skupa sa ašovčićem legao u krevet, srećan i ganut time što mu je napokon neko posvetio malo pažnje i sažalio se na njega, te pokušao da mu pomogne.

Inače je Dragoslav bio česta žrtva paljenja bicikla, ali posebno sadističkog. Između nožnih prstiju su mu stavljali najlonski omot od cigareta, pa bi to onda još polili pitralonom. Kada se zapali, najlon se lepi za kožu i ne može se lako skinuti pa je siroti vojnik strugao nogama po žici od gornjeg kreveta ne bi li se oslobodio zapaljene smese koja je gorela kao napalm.

U međuvremenu je vojnik Dragoslav zaradio i kilu (bruh), koji je o trošku JNA operisao u ljubljanskoj vojnoj bolnici. Napokon su ga odpustili iz vojske nakon devet meseci, i zaista ne znam šta su i dotada čekali.

Staresine su morale da saznaju da je taj vojnik bio maltretiran i nesposoban za izvrsenje zadataka i obaveza, to ide jednim delom na njihovu dusu.

Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   31.07.12 17:13

@Bogart (citat):
Staresine su morale da saznaju da je taj vojnik bio maltretiran i nesposoban za izvrsenje zadataka i obaveza, to ide jednim delom na njihovu dusu.

Možda, ali ko je starešina pa da može reći da neko, ko je prošao regrutnu komisiju, nije za vojsku i da je komisija lekara pogrešila, to bi malo ličilo da one nesposobne majstore koji za sve svoje brljotine u poslu krive loš materijal. A materijal je stizao stvarno svakakav.
Ovakvih slučajeva je bilo relativno malo, ali je zato bilo dosta vaspitno zapuštenih mladića koji se nikako nisu moli prilagoditi vojničkoj stezi. Onda su svi imali muke od desetara pa do više komande.

Tako je bio samnom neki vojnik iz okoline Tutina. Siledžija koji nije hteo poslušati nikoga ništa, prvi ili drugi dan je zveknuo desetara pesnicom. Stalno se tukao sa drugim vojnicima i zbog toga redovno išao pritvor. Znalo se nedeljom, kad je sportski dan on i neki Švabić iz Srema odu u kantinu popiju 6-7 piva i potuku se - redovno.

Jednom je tako podivljao pod uticajem alkohola da smo ga nas pet desetar jedva obuzdali. Dok smo čekali da straža dođe po njega i odvede ga u pritvor on nogom udari u prozor s namerom da ga razbije ali nije uspeo iz prve. Kažem mu - hajde udari opet razbij ga! On opet tresne nogom u prozor, ovaj put ga razbije, ali dok je povlačio nogu iseče se malo na slomljeno staklo. Kad je video krv nekako se smirio. Dođe kapetan Spajić i nadigne dreku na nas što nas petorica nismo mogli da ga sprečimo da ne polupa prozor. Srećom niko nije spomenuo da sam ga ja gotovo naveo da slomi to staklo.

Dolazio sam tako nekad da ga obiđem u pritvoru, pa mu kažem, što radiš to čoveče, zar ti je bolje tu u pritvoru nego tamo u kasarni s ostalom vojskom, on me samo gleda koljački - vidim ne vredi mu govoriti.

Posle izvesnog vremena pošalju ga u Ljubljanu na komisiju, poručnik Mirković mu napisao karakteristiku - ne može da se prilagodi, ne izvršava zadatke, agresivan je i tako to. Posle izvesnog vremena stiglo je rešenje iz Ljubljane - otpušten je. To jutro kad je u vreme postrojavanja izašao sa opremom koju je nosio na razduženje, prišao je stroju, rukovao se sa svima i video sam mu suze u očima.
Nekada je zaista teško razumeti ljude.

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   01.09.12 20:46

Staresine svakako nisu mogle da uticu na to kakva "roba" im stize, ali za pojave maltretiranja, za sikaniranje ljudi u jedinici, su morali da saznaju, i taj bezbednosni rad je bio deo njihovog poziva. Uvek je nekoliko vojnika imalo ulogu "tastera", staresine nisu mogle da se poput politicara izvlace na neobavestenost.
Na vrh Go down
avgust85
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2012-10-20
M(j)esto Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   30.10.12 18:24

Vratim se iz otkomande u Sapcu u maticnu jedinicu u Obrenovcu,zateknem gustere decembarce 1985.Medju njima Zoran iz negotinske krajine...Mesec dana u jedinici,poznat vec celoj kasarni kao Cipiripi (imao izrazite "jedinice" u gornjoj vilici,kao ona veverica iz reklame za Cipiripi krem).Srecom po njega,niko ga nije maltretirao u nasem vodu (bio samostalni vod veze),ali napolju,u kasarni,bilo je svacega.I,srecom po sve,nije toliko trajalo,demobilisan je otprilike dva,dva i po meseca posle dolaska u vojsku.Dosao otac po njega,ne htede da se pozdravi sa sinom na kapiji! Tuga jedna!
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   03.04.13 17:34

Sluzeci vojni rok u LJubljani Sentvid decembar 86 u jedinici teh sluzba bio je jedan nas kolega koji se nije nista razlikovao od nas ostalih i koji je nakon nekih 40 dana izjavio da je otpustan iz vojske ali nam nije rekao prave razloge.Zvao se je Gljiva Redzo i bio je negde iz srednje bosne.Za uspomenu slikali smo se u spavaoni jer sam imo tad foto aparat uza se i slike je dobio prije nego je otisao kuci.Ove prilike ga pozdravljam kao i ostale klasice iz nase jedinice.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   03.04.13 18:05

Dosta njih je otpadalo i na regrutaciji...a imali su zarku zelju da odu u vojsku....

Secam se svoje regrutacije u Nisu, i momka po imenu Tarzan (pravo ime); stariji 2-3 godine od nas, ovo mu je bila druga audicija za JNA; dok smo cekali preglede, hvalio se da je ispostovao sve sto pise u pozivu za regrutaciju ( doci Okupan, podsisan i obrijan, i Obavezno poneti Kratke Gace Smile ) ; na pola pitanja iz KBT testova nije odgovorio, nije stigao da ih procita, a kad smo se skinuli za lekarski pregled, govorio je da je iznad proseka i jedinstven (imao je tri sise)...

kad je izasao sa konacnog razgovora sa staresinom (o rodu koji bi zeleo da sluzi i sl), rekao je da je mnogo zreo, i mora da ceka jos 3 godine...

cuo sam da je kasnije otisao u JNA, ne znam koliko su ga tamo drzali....
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   03.04.13 19:07

Regrutni centri su najveci krivci sto su takvi ljudi dolazili u jedinice a i sto su skoro nepismeni upucivani u veziste gde je neko trebalo da ih nauci telegrafiju.Samnom u jedinici su bila dva lika od kojih je jedan bolovao od epilepsije pa su ga nakon drugog napada poslali kuci.Drugi je bio mentalno zaostao ali su ga iz nekog razloga drzali devet meseci a onda mu dali u stilu tri meseca nagradno i otisao je sa zvanicno odsluzenim vojnim rokom.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   03.04.13 22:46

@BEOGRAD (citat):
Regrutni centri su najveci krivci sto su takvi ljudi dolazili u jedinice a i sto su skoro nepismeni upucivani u veziste gde je neko trebalo da ih nauci telegrafiju.Samnom u jedinici su bila dva lika od kojih je jedan bolovao od epilepsije pa su ga nakon drugog napada poslali kuci.Drugi je bio mentalno zaostao ali su ga iz nekog razloga drzali devet meseci a onda mu dali u stilu tri meseca nagradno i otisao je sa zvanicno odsluzenim vojnim rokom.

Ne samo regrutni centri, nego i vojni odseci u opštinama. U mojoj opštini su radioamatera A klase poslali na bude kuvar!
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   03.04.13 23:10

Vojni odsjeci su se prilagođavali jedinicama u svom okruženju i njihovoj popuni, u mom kraju je procentualno dosta ljudi išlo u mornaricu, vjerovatno je slično bilo i na cijelom primorju.
Regrutni centri su mnogo manje uticali gdje će ko poći, njihovi predlozi su se često mjenjali. Naravno, nije to bilo strogo pravilo, u mornaricu je dolazilo dosta onih koji sa morem nisu imali nikakve veze ni prije ni poslije vojske.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   04.04.13 0:19

@Stazio (citat):
Naravno, nije to bilo strogo pravilo, u mornaricu je dolazilo dosta onih koji sa morem nisu imali nikakve veze ni prije ni poslije vojske.

Ne mislim da je to bilo loše, dapače.
Sve se dalo naučit, koliko je trebalo, u kombinaciji s onima koji su imali iskustva s morem od prije.
Jedino za službu na brodu ipak nisu bili neplivači koji su se bojali mora, ali se sve moglo savladat ako je bilo obostrane volje.
Ispravan pristup neposrednih komandira (najčešće zastavnika) je bio jako važan.
Ipak, par mornara je moralo kod mene bit skinuto s broda, ali su to svakako bili rijetki izuzeci.
U stvari, ne znam nikoga tko je bio izrazito nezadovoljan s mornaricom. Very Happy

Jedino ako misliš što s takvim mornaričkim VES-om kasnije za rezervu?
Hm, pa svi smo prošli pješadijsku obuku, zar ne? Laughing

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   04.04.13 17:53

@zastavnik (citat):
@BEOGRAD (citat):

Ne samo regrutni centri, nego i vojni odseci u opštinama. U mojoj opštini su radioamatera A klase poslali na bude kuvar!

Samo malo da dopunim i sigurno sam van teme i u tom slucaju neka se obrise post.

Regrutni centar je u mom slucaju mene regrutovao u nesto "topovsko haubice" vojni odsek je pak promenio u TS posto su videli da imam iz civilstva neku specijalnu struku.

Neznam sigurno kako se rugrutacija odvijalo u SFRJ posto sam ja isao na vanrednu regrutaciju ali imam izkustva o tome odavde, iz Svedske. Naime zbog dvojnog drzavljanstva kacio me sluzenje i ovde. Prema tome poziv na regrutaciju i to par dana. Tu su o nama vec imali kopletnu biografiju (skolsku spremu, prekrsaje, zatvorsku kaznu, civilno stanje ama sve). Specailisticki pregled uvezi fizionomije, psike i o svemu ostalome detaljno se evindetiralo. Na kraju je svako licno podneo molbu u koji rod i GDE bi sluzio vojni rok. Mogu reci da je retko bilo slucaja da se to nije prihvatilo. Na taj nacin se izkoritio na primer da kuvar sluzi kao kuvar, a ne kao bolnicar.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   04.04.13 18:07

@SveJug (citat):
Neznam sigurno kako se rugrutacija odvijalo u SFRJ posto sam ja isao na vanrednu regrutaciju ali imam izkustva o tome odavde, iz Svedske. Naime zbog dvojnog drzavljanstva kacio me sluzenje i ovde. Prema tome poziv na regrutaciju i to par dana. Tu su o nama vec imali kopletnu biografiju (skolsku spremu, prekrsaje, zatvorsku kaznu, civilno stanje ama sve).

Znači da rezimiram:
Išao si na regrutaciju i u Švedskoj i kod nas?
Služio si kod nas zato jer su ti to Šveđani priznali kao služenje vojnog roka, a obrnuto nije išlo?
Ili si baš htio ići u JNA, ako smijem tako pitati?

Što ako je u Švedskoj bila 'navala' na određeni rod ili službu? Nisu svi ipak mogli na jednom mjestu bit. Very Happy

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   04.04.13 18:36

Zbog toga što su u JNA upućivani "Vojnici koji nisu bili za vojsku" isključivi krivci su bili Regrutni centri-Regrutne komisije koje su ocenjivale zdravstvenu (psiho-fizičku) sposobnost regruta. Ova sposobnost je posle pregleda koji su bili (ili su trebali biti) detaljni ocenjivana opisno: sposoban, ograničeno sposoban i nesposoban (donošenjem pisanog rešenja). Član "janeztrdi" je na drugoj temi pokazao slike iz zdravstvenog kartona.
Zašto se u praksi dešavalo da se nesposoban proglasi sposobnim i ide u JNA, ili da se sposoban proglasi nesposobnim i ne ide u JNA?? Ima mnogo razloga, od interesa samih regruta i porodice, do "interesa" članova komisije. JNA je tu najmanje bila kriva.

O vojnim odsecima čija nadležnost je bila određivanje VES-a (vojnoevidencijalne specijalnosti) možda u posebnom postu.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   04.04.13 18:43

Toćno kolega E&W JNA tu nije bila ni najmanje kriva, kasno je kada ti pošalju na služenje takvog vojnika, po meni je to samo zahebavanje i vojnika i oficira.
Dok sam obnašao službu imao sam priliku raditi sa ročnom vojskom, ali tek onom koja je dolazila u moju postrojbu poslije obuke, mogu ti reći da je bilo svega i svačega. Bilo je onih koji su pravi materijal za vojnika (kasnije i ostali u djelatnoj službi), bilo je "vezista" ti su u pravilu nećija djeca i imali su povlašteni tretman (no ne kod mene, takve sam preusmjeravao dalje u druge postrojbe većinom logističke), a bilo je i mulaca da te Bog opali, e tu nisi bio pametan kako se postaviti. Uglavnom svega i svačega. Kada se nekih epizoda sjetim, prosto mi dođe da izvadim Rješenje o častnom otpustu i umirovljenju pa da ga izljubim. granata

Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   04.04.13 18:57

East&West (citat):
Zašto se u praksi dešavalo da se nesposoban proglasi sposobnim i ide u JNA, ili da se sposoban proglasi nesposobnim i  ne ide u JNA?? Ima mnogo razloga, od interesa samih regruta i porodice, do "interesa" članova komisije. JNA je tu najmanje bila kriva.

Pod cijom su ingerencijom bili vojni odseci u opstinama nisam siguran ali je regrutni centar kroz koji sam ja prosao bio deo JNA i svo osoblje u njemu je bilo zaposleno u JNA. Da li je to bila praksa i u ostalim mestima ne bih znao.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   04.04.13 19:28

@Max Blitz (citat):
@SveJug (citat):
Neznam sigurno kako se rugrutacija odvijalo u SFRJ posto sam ja isao na vanrednu regrutaciju ali imam izkustva o tome odavde, iz Svedske. Naime zbog dvojnog drzavljanstva kacio me sluzenje i ovde. Prema tome poziv na regrutaciju i to par dana. Tu su o nama vec imali kopletnu biografiju (skolsku spremu, prekrsaje, zatvorsku kaznu, civilno stanje ama sve).  

Znači da rezimiram:
Išao si na regrutaciju i u Švedskoj i kod nas?
Služio si kod nas zato jer su ti to Šveđani priznali kao služenje vojnog roka, a obrnuto nije išlo?
Ili si baš htio ići u JNA, ako smijem tako pitati?

Što ako je u Švedskoj bila 'navala' na određeni rod ili službu? Nisu svi ipak mogli na jednom mjestu bit. Very Happy

Pod 1 da
Pod 2 da
Pod 3 posto Juga nije priznavala sluzenje u Svedsku nisam imao puno izbora, i ne kajem se uopste.

Teoretski da je bilo moguce, medjutim kao sto sam i rekao pretezno se primenjivalo da se izkoristi civilna strucna sprema.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   04.04.13 20:01

@BEOGRAD (citat):
Pod cijom su ingerencijom bili vojni odseci u opstinama nisam siguran ali je regrutni centar kroz koji sam ja prosao bio deo JNA i svo osoblje u njemu je bilo zaposleno u JNA. Da li je to bila praksa i u ostalim mestima ne bih znao.

Interesantno jer sam i ja regrutaciju prošao u Lori i koliko se sjećam večina doktora su bili vojni dio JNA(za sestre nisam siguran  Laughing ).I još da nadodam da smo i tu noć prespavali u vojnim spavaonicama i slušali nekog podoficira koji je vrištao da ćemo svi u brdsko-planinsku pješadiju.To je bilo prvo iskustvo sa vojnim sistemom.Kasnije dok smo služili bilo je svega a najviše mi je u sjećanju ostao jedan dečko iz Bosne.Bio je bolestan i imao je ogromnu glavu pa se sjećam da se nije mogao ni sam dignuti ujutro iz kreveta.Vjerujem da se tolerilalo zbog nekih drugih razloga(obitelj,ponos i.t.d.) jer je nakon zakletve pušten kući uz njegovo plakanje.Kapu je dobio iz Maršalke jer takvog broja nisu imali.Bilo je još slučajeva a i jedan sa jednim gay-vojnikom ali drugom prilikom.Ono što je napomenuo Bojnik iste stvari su se dešavale i kasnije ali mislim da je to sve bio dio obiteljskog stava i prilika.

East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   04.04.13 20:39

@BEOGRAD (citat):

Upravu si druže, regrutni centri i komisije su bili deo JNA, najčešće pri Vojnim bolnicama ili  VMC (vojnomedicinski centar) . Bio  sam neprecizan. Po inerciji  sam napisao JNA, a mislio sam na trupu-jedinice gde su takvi dolazili na služenje vojnog roka.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   01.05.13 4:06

U Jaski 1970g. u 1. bataljonu neznam koja ćeta je bio vojnik iz Srbije ili Makedonije , koji svojom visinom nikako nije smeo doći u JNA radi same JNA , ne radi njega. Vojnik je bio velik , sam neznam kolko , da ne bi slagao , al znam po tome , jer ga je kundak puške M 48 - znaći bio je punioc ili šofer - udarao po petama čizme fok je hodo. Znači remen je imao zategnut do kraja , a puška se mu je vukla možda do 15 cm iznad tla.
Drugom iz istoga bataljona , a možda i njemu, falili su najvažniji trije prsti desne ruke , pa je okidao sa pola prstenca . Da o ludima ne pričamo , jer se i nije znalo , jeli  su samo mao  zaostali u vremenu , il su nesvesni sami sebe i sveta oko njih. To mi je bilo tada čudno , al sam sada sreo jednoga iz Bosne , koji mi je u razgovoru i prići rekao posredno, kakva je glad bila u njih 1971g . Iz tog stanovišta si mogu onda i misliti , kolko su bili u toku dešavanja u svetu. 1971g. a on kruha kući za najest nije imao.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   01.05.13 4:19

Čato, čestitam ti 100-ti post - prvi čvarak na forumu, 'čin' razvodnika. Very Happy
Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   02.05.13 7:38

Mozda su regrutni centri bili deo JNA,ali ipak neki uticaj su imali i organi Narodne odbrane .Secam se kad sam ja bio na regrutaciji (za celu Makedoniju regrutacija je bila u Skopsku Vojnu bolnicu),vodici su nam bili ljudi iz Narodne odbrane mog grada.Drugog dana kad se zavrsila regrutacija i kad nam je na kraju doktor davao vojne knjizice,kod doktora smo ulazili po dvojica.Sa mnom je usao jedan iz moje skole i doktor mu je rekao da on seceras i morace da ostane jos jedan dan da mu opet uzmu krv,pa da vide dali je za vojsku.Ovaj odmah posle toga je otisao do rukovodioca NO koji je bio sa nama ,i video sam da mu je sapnuo nesto.Onda je taj rukovodilac NO, usao kod doktora - i normalno odmah su ga proglasili za sposoban i dali su mu knjizicu.Cak je taj decko otisao u JNA i pre mene ... Pa neko ce reci da nije bilo veza i vezica ... A cuo sam i za druge slucaje .
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   02.05.13 11:45

@Max Blitz (citat):
Čato, čestitam ti 100-ti post - prvi čvarak na forumu, 'čin' razvodnika. Very Happy

Konačno . Svaka čast , da bar netko drži riječ . Ja sam veoma sretan,  što mi je tek SEDMI put posle administrativnoga dodeljivanja čina RAZVODNIK , toga uspijelo  i dobiti.  Jest da je tek na ekranu , a ne na ramenu ,  al hebiga ipak je tu. U čemu je stvar . Ja sam iz vojske trebao izaći sa tim ćinom , pa nisu dali . Ja sam posle toga , na svakoj vojnoj vježbi unapređivan u čin RAZVODNIKA , ali ta unapređivanja nikada nisu upisana u osobni karton, tako da kad su svaki put pogledali kod dodeljivanja u taj karton vidjeli , da nemam čin i davali mi svaki put čin razvodnika. Kad su ga davali  pred strojem,  čitajuči zadnju zapovjest prije kraja vježbe , pod ono " posebno se pohvaljuje i unapređenja  "
Niko te odluke nikada bar meni,  nije upisao u karton. Ja sam najviše puta unapređivan VOJNIK  u isti ćin u JNA od svih i to i tako na isti naćin  ŠEST puta. Da zbrojim sve dodijeljene čvarke , došao bi do čina STARIJI VODNIK I kl., a na ramenu nikada ništa bilo nije. Zato se puno zahvaljujem za dodeljen čin,  iako sam naviknut , na baš takvo i  pod tim imenom unapređenje.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   02.05.13 11:49

Ovaj ti je čin "ovjeren", sada možeš samo naprijed. Wink
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   Today at 5:39

Na vrh Go down

Vojnici koji nisu bili za vojsku
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Vojnici koji nisu bili za vojsku
» Sinj - Tadija Anušić 1982/83
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» Niš-Komren mart 88/89 ARJ-PVO
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA