FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojnici koji nisu bili za vojsku

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   16.10.14 11:14

@Pero™ (citat):
@PORUCNIK (citat):

Steta sto ti sadasnji mladi ratnici spremaju se za ratna dejstva, a u naponu snage, mogli bi biti korisniji na drugim poljima.
Dabogda nestalo vojske i ratova!!!

Poručniče, moram da se ne slažem sa tobom, ili barem je takvo moje mišljenje.

Recimo švajcarska još uvek ima redovnu vojsku. 

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Switzerland

Koliko čitam po internetu, svi imamo (svako) samo nekoliko hilhada vojnika. Nekad smo bili JLA, pa smo svi bili rezervisti, svi smo znali nešto o oružju, toga sada nema. 

Ne treba da bude isto kao u SFRJ, neka mladci svake godone odsluže po mesec leti, blizu doma, sa puno izlazka, ali neka znaju neke osnove. Naravno svake nekoliko godina dođu za koji vikend na vežbe, tek toliko da se upoznaju sa novim naoružanjem i opremom. Kod toga ne trebaju nočne uzbune, nego, kroz 2-3 nedelje biče 1 vikend vežbi. 

Ne mora da bude toliko teško kao što smo mi proveli. A da ne kažem da je onim iz posleratnih godina bilo još teže. 

Naravno bilo bi dobro da ima i služenje bez oružja, neka se uče prve pomoči, civilne zaštite, vatrogastva, neka pomoč ostarelima, možda po bolnicama, itd...

Da se mene pita uveo bi obavezno služenje i za žene, po želji nešto malo o oružju prva pomoč, civilna zaštita, opšta medicina....

Moje mišljenje, znam da neče niko od nadležnih pročitati.
Pa mislim da svajcarska vojska nije profesionalna... Barem sudeci po broju vjezbi rezervnog sastava. Njihovi vojnici nece ici u druge zemlje po ratnom zadatku.
U sustini, ipak se slazemo da su se sticala i korisna znanja, ne samo vojna u JNA.
Mada, na temi 'sta sam naucio' niko nije napisao da je naucio da previje ogrebotinu ili slicno.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   16.10.14 14:03

@PORUCNIK (citat):
U sustini, ipak se slazemo da su se sticala i korisna znanja, ne samo vojna u JNA.
Mada, na temi 'sta sam naucio' niko nije napisao da je naucio da previje ogrebotinu ili slicno.

Vidi stvarno, nama nitko ni riječi o takvim stvarima. Smile

Poručniče, možemo mi reć što god, ali i za muški dio populacije u koncepciji ONO i DSZ i obaveznom služenju vojnog roka, vrijedi ona tvoja maksima 'pokupljeno s koca i konopca' koju si rekao za žene u vojsci.
Samo tako nešto nije, je li, baš onako zgodno za priznat i reć. Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   16.10.14 15:04

@Max Blitz (citat):

Poručniče, možemo mi reć što god, ali i za muški dio populacije u koncepciji ONO i DSZ i obaveznom služenju vojnog roka, vrijedi ona tvoja maksima 'pokupljeno s koca i konopca' koju si rekao za žene u vojsci.

Ova konstatacija bi više pasala za temu Kakva je to vojska bila. Svejedno, s koca ili konopca, tamo gde su starešine savesno pristupale svojim obavezama i primenjivale svoja znanja, sposobnosti i umeće u radu sa ljudima i ovi s koca i ovi s konopca su našli svoje mesto i ulogu ne samo tokom služenja JNA, već i kasnije u civilnom životu i svom okruženju. Već sam o tome i pisao, no nije loše ponoviti, drago mi je da sam pomogao mnogim vojnicima koji nisu bili za vojsku, a žarko su iz sebi znanih razloga želeli da odsluže. Pomogao sam i nekima koji nisu želeli da služe vojsku , a bili su 100% i psihički i fizički sposobni. Moja jedinica nije imala problema niti sa  prisustvom jednih niti sa  odsustvom  drugih. O JNA kao celini da ne govorimo.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   16.10.14 17:15

East&West (citat):

Ova konstatacija bi više pasala za temu Kakva je to vojska bila. Svejedno, s koca ili konopca, tamo gde su starešine savesno pristupale svojim obavezama i primenjivale svoja znanja, sposobnosti i umeće u radu sa ljudima i ovi s koca i ovi s konopca su našli svoje mesto i ulogu ne samo tokom služenja JNA, već i kasnije u civilnom životu i svom okruženju. Već sam o tome i pisao, no nije loše ponoviti, drago mi je da sam pomogao mnogim vojnicima koji nisu bili za vojsku, a žarko su iz sebi znanih razloga želeli da odsluže. Pomogao sam i nekima koji nisu želeli da služe vojsku , a bili su 100% i psihički i fizički sposobni. Moja jedinica nije imala problema niti sa  prisustvom jednih niti sa  odsustvom  drugih. O JNA kao celini da ne govorimo.
Potpisujem, druze East&West...
Imao sam vojnike koji su, od dolaska u prekomandu kod mene, jedino brinuli o travi, cvijecu, ili higijeni prostora za pomije i casno su odsluzili svoj rok.

vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   16.10.14 21:18

Sa mnom u četi  u Peći je bio nećak "slavnog" Fikreta Abdića iz Verlike Kladuše. 1988 je afera Agrokomerc bila na vrhuncu pa smo znali zadirkivati našeg Abdića da će i on nama nešto "maznuti".Nije bio neka pojava, onako, više žgoljav i sav nekakav-nikakav. Obuku je prolazio više iz dosade, ali kad smo otišli na teren, bio nam je jedan od naj važnijih vojnika u četi. Nije odlazio na vježbe, nego je imao zadatak da podgrije vodu da uvijek možemo u toploj vodi oprati porcije nakon jela. Vodu je grijao u staroj manjerki, u nju bi sipao malo Čarlija ili Likvija i svakom vojniku iz čete bi u porciju sipao jednu kutlaču te vode. Nikome dvije. Nikad. Jer ne bi bilo dosta za sve. Po terenima smo bili skoro dva mjeseca i ja osobno sam mu bio zahvalan na tome što je radio. Za svakog se nađe neko zaduženje, bez obzira da li je s koca ili konopca.
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   26.11.14 5:03

Ja sam na  prvoj regrutaciji određen za šofera , pošto sam bio mašinac nakon 2 godine mi je preinaćeno u avio TS a pošto sam išao u nju na stani pani i po urgenci , određena mi je Bitola rač. artiljerija, pa  se je mater žalila svome bratu i toj urgenci, radi daljine puta u posjetui preinaćeno  u  Niš. Pa se je opet žalila i preinaćeno je u Aleksinac , pa je to ista daljina puta i sad je i urgenca malo popizdila na onoga na odseku , dopizdilo i njemu i zove me u odsek i pita dal znam šišati i brijati. Brijem sebe a šišati neznam. Šteta , mogao si za bricu na Mali Lošinj. Evo tebi tenk u Jaski , jel dosta blizu .Je , bliže i nije moglo. 
Pošalje me na dva psihotesta u kasarnu na Roškoj . Kad sam došao u jedinicu i upoznao sve,  video sam da najmanje  trećina uopće ne bi mogla proći te psihoteste , što se je i potvrdilo , da jih nisu ni rješavali, kao ni ostali ,  kad sam jih , da budem siguran,  pitao. Daju ćoveka u tenk vrijedan tada 4 milona maraka a da ga prije ne ispitaju nadajući se, naućiti će. Pa ne može mesar biti u tenku ni kao punioc . Ili ćovjek , koji je prvi puta video i vozio se vlakom u vojsku. Na sve to u pješadijskom vodu pravnik , koga zajebavaju priglupi kaplari!
Imali smo u 1.bat. Makedonca,  koji je bio velik 1.45m i koga je M-48 tukla po petama . Uz to falila su mu i dva prsta desnice , baš onaj za okidanje i treći do njega. Pušku mu dali radi zezanja,  iako su imali i Ruske dobošare. 
Jedan se je pravio iz Ljubljane lud u pješ. vodu  , pa je ganjao i k-dira kap. po krugu sa bajonetom. Ništa nije htio raditi i vodili su ga u ZG na psihiatriju , gde su dvojica gorila došla po njega u ćekaonicu i svezali ga na sto . Pratioci su prićali , da je urliko ko životinja al priznao nije. Odpustili ga.
Jednom gledam kako jedan trći iz zgrada prema parku i u ruci nosa konop . Stane ispred mladoga drveta , a u to iza njega se trćeći pojavljuje deo njegovoga  voda , koji trći za njim, ne bi li sprećili vešanje. E da ne bi . Dobar fol , samo neznam kako je završio.

čato: komentar modifikovan dana: 26.11.14 5:10; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : greška)
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   26.11.14 5:56

@vargas (citat):
Sa mnom u četi  u Peći je bio nećak "slavnog" Fikreta Abdića iz Verlike Kladuše. 1988 je afera Agrokomerc bila na vrhuncu pa smo znali zadirkivati našeg Abdića da će i on nama nešto "maznuti".Nije bio neka pojava, onako, više žgoljav i sav nekakav-nikakav. Obuku je prolazio više iz dosade, ali kad smo otišli na teren, bio nam je jedan od naj važnijih vojnika u četi. Nije odlazio na vježbe, nego je imao zadatak da podgrije vodu da uvijek možemo u toploj vodi oprati porcije nakon jela. Vodu je grijao u staroj manjerki, u nju bi sipao malo Čarlija ili Likvija i svakom vojniku iz čete bi u porciju sipao jednu kutlaču te vode. Nikome dvije. Nikad. Jer ne bi bilo dosta za sve. Po terenima smo bili skoro dva mjeseca i ja osobno sam mu bio zahvalan na tome što je radio. Za svakog se nađe neko zaduženje, bez obzira da li je s koca ili konopca.
Od mene plusić za dobru izreku  bounce

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   28.11.14 5:38

@čato (citat):
Daju ćoveka u tenk vrijedan tada 4 milona maraka a da ga prije ne ispitaju nadajući se, naućiti će. Pa ne može mesar biti u tenku ni kao punioc . Ili ćovjek , koji je prvi puta video i vozio se vlakom u vojsku. Na sve to u pješadijskom vodu pravnik , koga zajebavaju priglupi kaplari!
Imali smo u 1.bat. Makedonca,  koji je bio velik 1.45m i koga je M-48 tukla po petama . Uz to falila su mu i dva prsta desnice , baš onaj za okidanje i treći do njega. Pušku mu dali radi zezanja,  iako su imali i Ruske dobošare. 
Ovo je klasika. Regrutne komisije i centri, kao da su radili protiv JNA. Ne samo da su na odsluzenje odlazili ljudi sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, nego su i pri odredjivanju roda pravljeni ozbiljni propusti. Kod mene je bilo likova iz Makedonije i Kosova koji nisu znali jezik, a trebalo je da nauce telegrafiju. Laughing
Onda su masovno slani u TT cetu, a posle obuke u intendantski vod. Very Happy
Znaci doveo si nekoga u puk veze i ulozio u njega sest meseci obuke , da bi na kraju od njega napravio servira u kuhinji. Laughing
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   28.11.14 10:29

@BEOGRAD (citat):
@čato (citat):
Daju ćoveka u tenk vrijedan tada 4 milona maraka a da ga prije ne ispitaju nadajući se, naućiti će. Pa ne može mesar biti u tenku ni kao punioc . Ili ćovjek , koji je prvi puta video i vozio se vlakom u vojsku. Na sve to u pješadijskom vodu pravnik , koga zajebavaju priglupi kaplari!
Ovo je klasika. Regrutne komisije i centri, kao da su radili protiv JNA. Ne samo da su na odsluzenje odlazili ljudi sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, nego su i pri odredjivanju roda pravljeni ozbiljni propusti. Kod mene je bilo likova iz Makedonije i Kosova koji nisu znali jezik, a trebalo je da nauce telegrafiju. Laughing
Onda su masovno slani u TT cetu, a posle obuke u intendantski vod. Very Happy
Znaci doveo si nekoga u puk veze i ulozio u njega sest meseci obuke , da bi na kraju od njega napravio servira u kuhinji. Laughing
Tako su kod nas poslali čoveka sa položenom radioamaterskom A klasom da bude kuvar. scratch
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1903
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   28.11.14 10:54

Jaz mislim,da so bile take odločitve dobre.Zakaj bi celo življenje delal samo eno stvar?  Marsikateri vojak,ki je bil dodeljen v avtočeto,se je kasneje poklicno zaposlil kot šofer.Takšnih in drugačnih primerov je zelo veliko.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   04.02.15 2:47

Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   06.02.15 13:36

I onaj koji se pravio lud bio je barem 50% lud inače to nebi radio.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   06.02.15 14:49

Max Blitz (citat):

Ovo je dijagnoza 'resectio ventriculi', operacija na želucu:
(Čir, tumor ili rak može bit...)

http://medicalency.com/rezektsiya-zheludka.htm

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   06.02.15 14:51

@Jozo Trklja (citat):
I onaj koji se pravio lud bio je barem 50% lud inače to nebi radio.

Poznavao sam jednoga iz Kaštela koji je sredinom 80-tih sam sebi nožem s*ebao pločicu u koljenu da ne ide u vojsku...
Malo je reć da je bio lud obzirom što je sve drugo radio...
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   08.02.15 18:43

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Ja pa sam misljenja,da obuka na par weekenda u godini i sa kojom visednevnom proveru vise lici na tabornike ili skaute.
Svi bi samo cekali,da prodze vreme-ako pa dodas jos devojke mislim da dobijes veliki cirkus(kup...aj) confused flower
Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   18.02.15 13:39

@miro81 (citat):
@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Ja pa sam misljenja,da obuka na par weekenda u godini i sa kojom visednevnom proveru vise lici na tabornike ili skaute.
Svi bi samo cekali,da prodze vreme-ako pa dodas jos devojke mislim da dobijes veliki cirkus(kup...aj) confused flower
I skauti, planinari i druge slicne organizacije su korisni, kao i sve gdje se ljudi druze, upoznaju, razvija solidarnost a i sticu znanja korisna za svakodnevni zivot.

vozac 1965
Gušter
Gušter

Broj komentara : 54
Član od : 2015-02-15

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   28.02.15 23:37

Pretpostavljam moje licno misljenje da poslije regrutacije  dobijes da nisi sposoban za sluzenje vojske zbog zdravstvenih problema ili sl u vecini slucajeva da je doticnim osobama bilo zao sto nece ici u vojsku
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   23.03.15 3:15

Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 848
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   07.01.16 14:37

Ja sam prvo dobio poziv za pešadiju streljačku ali vojni odsek je to izmenio i poslao me u Zadar u ŠRO jer od momenta regrutacije do stvarnog odlaska prošlo je 5 godina i dosta se okolnosti izmenilo. Tada su opštine slale svoje najbolje pojedince u ŠRO i gardu i bila je čast ići i služiti i naravno završiti uspešno školu.
Da se nisam zaposlio, a potom bio vrlo društveno aktivan, otišao bih u neku pešadijsku jedinicu, ovako sve se promenilo na bolje za mene. Međutim, vojska je teško pala licima sa 27 godina, na zalasku sa dobi, i licima iz Beograda, koja su tražila način da se oslobode, muvala da im nešto fali, kao ono, prolupao, te problemi sa ženskom, pa psihičke tegobe.
Nisu svi beograđani takvi bili, taman posla, ali ovde gde sam ja bio, od lica iz Bg vojska nije dobro prihvaćena i gledali su da se izvuku.
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

Broj komentara : 170
Član od : 2013-05-24
Dob : 46
M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   07.01.16 14:55

Kod mene je bilo sjecam se dvojica mladjih vojnika (dosli u junu 89) i tada sam prvi put vidio napad epilepsije na pisti gdje smo se postrojavali. Bilo je uzasno gledati te ljude kada dobiju napad..
Znam da je samo jedan ostao do kraja, drugi je mislim otisao kuci
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   20.01.16 12:26

Smile

Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-03

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   29.04.16 1:45

U mojoj četi, u mojoj generaciji i nije bilo nekih extremnih odstupanja...neko je jedva mogao iskopati rov-ali je bio odličan strelac,....neko opet trom ali vrlo visperan...neko loš strelac ali vrlo vešt ui brz kao vetar ....neko popije ali nije pijan, neko beži u grad ali ne pravi ispade u kasarni.....u ostalom to je normalno mislim, kao što je i u svakodnevnom životu, ne postoji idealan spoj karaktera ličmosti, fizičke sposobnosti, edukovanosti... to su verovatno i komisije na regrutaciji znali te mislim da se znalo da uglavnom svi momci u nekoj godini starosti odlaze u vojsku. To je bilo sasvim normalno, jednostavno životno pravilo.

Ali u jednoj drugoj četi, sprat iznad naše, kad smo ni več bili džombe. kod njih je jedan gušter vračen kući još pre zakletve...

Momak je bio hronični alkoholičar.Čim je došao u četu nalazio je 1001 način da pobegne kroz žicu, preko žice, ispod žice....da nabavi nešto da popije. Domačini okolnih kuća, jer Gjorče Petrov je gusto naseljeni deo Skoplja, su počeli da se žale komadantima kasarne da im on lepo pozvoni na vrata u stilu "....dobar dan domačine....ima li šta da se popije....živela vojska...." neki su ga i primali u kuću ali da bi ga se posle otarasili morali mu dati neku flašu pića da bi ovaj otišao....

I zato ga u kasarni pratili, strogo vodili računa da ne pobegne opet iz kasarne...Medjutim več narednih dana momci iz te čete su masovno dolazili kod nas ujutru da pozajme aftershave-ovaj im sve popio toaletne vode....Jedan dan, drugi dan....počesmo i mi više da se ljutimo.Lično sam tada upotrebljavao Hardly, drugi momci neke tadašnje druge aktuelne...pa komšijama rekosmo ( a malo i iz zezanja) " ...ok razumemo mi vas, ali što ne kupite tom tipu čitavo pakovanje najeftinijeg Briona, ima ga eno na tone u trafici kod kantine a niko ga ne kupuje , pa da uštedite i sebi i nama.I mi ćemo da učestvujemo sa novčanim prilikom više nam se isplati nego da vam svako jutro pozajmljujemo naše aftershave...."  Mad Very Happy

...i pre zakletve poslaše tog momka kući kao nesposobnog za vojsku.....I danas se mislim dal je to moglo promaći na onom dugom, detaljnom pregledu pri regrutaciji, ili ga možda roditelji pošto poto opremili u vojsku u nadi da če ga tamošnji red, rad, disciplina dovesti u red  Question Question Question

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   29.04.16 2:10

@slikarB (citat):
Momak je bio hronični alkoholičar.
...i pre zakletve poslaše tog momka kući kao nesposobnog za vojsku.....I danas se mislim dal je to moglo promaći na onom dugom, detaljnom pregledu pri regrutaciji, ili ga možda roditelji pošto poto opremili u vojsku u nadi da če ga tamošnji red, rad, disciplina dovesti u red  Question Question Question

I jedno i drugo, na regrutaciji je alkoholizam mogao promaći, a nije se ni shvaćao ozbiljno, (kao uostalom ni danas).
Ipak, rijedak je kod (jako) mladih ljudi kao bolest. Treba u prosjeku cca 10 godina pijenja da se razvije kod muškarca, kod žena 5.
A kod starijih u stvari to dođe kao dio folklora i narodnih običaja.
(Pa se za nekog djeda ili oca alkoholičara i njegov problematičan karakter kaže da je on - "takav", kao da se takav rodio. Iako svi znaju o čemu se radi.)

Vjerojatno su roditelji imali bolji uvid, i mislili su da će se to u tijeku vojnog roka riješiti, međutim JNA nije bila osposobljena za tako nešto, jer prvenstveno nije mogla osigurati 100%-tnu apstinenciju od alkohola, koja je nužna pri liječenju.
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-03

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   29.04.16 23:27

to je maximalno tačno druže Max Blitz -uostalom čak se vremenom doznalo u svetu i za neke vične sportiste, svetske asove, posle mečeva, utakmica, ...svetskih takmičenja, prvenstava....pobede, trijumfa...da su uzimali dopinge, neke stimulative tokom karijere- i kad tako stoje stvari smatram da je dobro što su lika iz čet eo kom sam pisao poslali nazad kući, svakako bolje nego da se u JNA igraju pokušavajuči da ga " preporode".

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   Today at 18:52

Na vrh Go down

Vojnici koji nisu bili za vojsku
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
 Similar topics
-
» Vojnici koji nisu bili za vojsku
» Sinj - Tadija Anušić 1982/83
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» Niš-Komren mart 88/89 ARJ-PVO
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA