FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojnici koji nisu bili za vojsku

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18479
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   08.08.14 23:22

@PORUCNIK (citat):
Imalo je ograniceno sposobnih po nekim tackama.
Spisak ogranicenja po tim tackama je imao svaki komandir jedinice, da bi znao o kakvom je ogranicenju rijec.

Bojim se da ćeš unijet zabunu s ograničeno sposobnima.
Oni su morali odslužit vojni rok.
A komandir jedinice je trebao znat za ograničenja, to je ok.
Već tko je nosio naočale bio je ograničeno sposoban (ako se ne varam), ili daltonisti, ali nije moralo bit da vide sasvim crno-bijelo, takvih je malo među njima, većinom se radi o nekim nijansama boja.
Moj bratić je bio ograničeno sposoban, ne razlikuje neke nijanse zelene, sive, smeđe i crvene.
Iako mu je to pisalo u vojnoj knjižici, kaže da nije osjetio nikavu razliku u dužnostima, niti ga je tko pitao ni podsjećao za to.
Dobro, možda nije mogao bit npr. izviđač, a nije ni bio.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   08.08.14 23:23

@pukovnik (citat):
Shocked   Shocked  Shocked  Jel ti to ozbiljno  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes

Da, najozbiljnije, u mirnodopskim uvjetima uz debele veze.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   08.08.14 23:28

Pukovniče, omladina se malo zaigrala ??

Postojao je spisak ograničenja i u skladu sa njime i dužnosti na koje su određivani vojnici sa takvim ograničenjima, bolje reći dužnosti na koje se nisu mogli određivati. Dakle i ograničeno sposobnima je pružena mogućnost da odsluže JNA. Ovo se odnosi na fizičke nedostatke i neke blaže psihološke smetnje, dok po pitanju težih  psiholoških i psihičkih poremećaja nije bilo tolerancije.
Verujem da su postojali primeri zloupotreba, veze ili prećutne tolerancije koje ste ovde opisali, ali to su po mom iskustvu i mišljenju samo izuzeci.
Muljatori, simulanti, alkosi, asocijalne ličnosti proglašavani su privremeno nesposobnima, najčešće na dve godine. Na taj način su pozivani svake dve godine, sve dok podležu vojnoj obavezi.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   08.08.14 23:30

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Shocked  Shocked  Shocked  Jel ti to ozbiljno  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes

Da, najozbiljnije, u mirnodopskim uvjetima uz debele veze.

Mogao bi nešto da radi, i u civilstvu se nađe posao za hendikepirane osobe. Ali dali je infrastruktura bila primerna? Stepenice, ulazi, sanitarije...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   08.08.14 23:39

East&West (citat):
Dakle i ograničeno sposobnima je pružena mogućnost da odsluže JNA.

Kakva pružena mogućnost, kad su morali odslužit puni vojni rok, uz neraspoređivanje na određene dužnosti koje ih po nekom zakonu vjerojatnosti možda ne bi ni zapale?
A da je komandir trebao imat uvid u to, trebao je.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   08.08.14 23:48

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Dakle i ograničeno sposobnima je pružena mogućnost da odsluže JNA.

Kakva pružena mogućnost, kad su morali odslužit puni vojni rok, uz neraspoređivanje na određene dužnosti koje ih po nekom zakonu vjerojatnosti možda ne bi ni zapale?
A da je komandir trebao imat uvid u to, trebao je.

Ajde dobro cepidlako, nedostaju reči "u skladu sa svojim mogućnostima" i treba stoji: Dakle i ograničeno sposobnima je pružena mogućnost da u skladu sa svojim mogućnostima odsluže vojni rok JNA.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   08.08.14 23:59

East&West (citat):
Ajde dobro cepidlako, nedostaju reči "u skladu sa svojim mogućnostima"  i treba stoji: Dakle i ograničeno sposobnima je pružena mogućnost da u skladu sa svojim mogućnostima odsluže vojni rok JNA.

U redu, ali sam siguran da bi netko tko ne poznaje o čemu se radi mogao zaključiti da su i ograničeno sposobni mogli ne odslužiti vojni rok, a to nije bio slučaj, morali su.

Iznenadilo me nešto sasvim drugo od ovoga, ono što je rekao PORUCNIK, a to je da su i nesposobni mogli dobrovoljno odslužiti vojni rok. Za tako nešto ipak nisam čuo.
Ograničeno sposobni nisu dobrovoljno služili vojni rok, ili taj raspon odnosno nivoi ograničenja ipak sežu toliko široko da mi nije bilo poznato.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4109
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 0:30

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Ajde dobro cepidlako, nedostaju reči "u skladu sa svojim mogućnostima"  i treba stoji: Dakle i ograničeno sposobnima je pružena mogućnost da u skladu sa svojim mogućnostima odsluže vojni rok JNA.

U redu, ali sam siguran da bi netko tko ne poznaje o čemu se radi mogao zaključiti da su i ograničeno sposobni mogli ne odslužiti vojni rok, a to nije bio slučaj, morali su.

Iznenadilo me nešto sasvim drugo od ovoga, ono što je rekao PORUCNIK, a to je da su i nesposobni mogli dobrovoljno odslužiti vojni rok. Za tako nešto ipak nisam čuo.
Ograničeno sposobni nisu dobrovoljno služili vojni rok, ili taj raspon odnosno nivoi ograničenja ipak sežu toliko široko da mi nije bilo poznato.

Mislim da drug Max bas cjepidlaci. Ovo sto pisem, pisem za ljude koji su iskusili JNA, a ne za neke strance, mada znam da obavjestajne sluzbe se obilato koriste podacima sa neta.
Vidjao sam u Ljubljani vojnika u epilepticnom napadu. Vojnici su mi objasnili da mu se to cesto dogadja kad popije alkohol. Nekoliko njih ga je drzalo da se u bacakanju ne povrijedi.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 1:00

@PORUCNIK (citat):
Vidjao sam u Ljubljani vojnika u epilepticnom napadu. Vojnici su mi objasnili da mu se to cesto dogadja kad popije alkohol. Nekoliko njih ga je drzalo da se u bacakanju ne povrijedi.

Ajde dobro ako je epileptičar mogao normalno služiti vojni rok, meni svejedno.
Nek' ide još jednom što se mene tiče.

Ali ne može to bit isto kao i malo dioptrije i ništa drugo.

Uza svo moje cjepidlačenje meni i dalje nije jasno koji su tu kriteriji i propisi važili.

I nije isto morat služit vojni rok zbog zakona ili morat služit zbog sela i običaja.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 1:37

@Max Blitz (citat):

Ali ne može to bit isto kao i malo dioptrije i ništa drugo.

Uza svo moje cjepidlačenje meni i dalje nije jasno koji su tu kriteriji i propisi važili.

I nije isto morat služit vojni rok zbog zakona ili morat služit zbog sela i običaja.

Sve je stvar vojno-ljekarske komisije. Oni bolje poznaju ta pravila. Ali po Ustavu SFRJ niko nije imao pravo da potpise kapitulaciju, ili da prizna okupaciju  i najmanjeg dijela teritorije, niko nije imao pravo da naredi predaju, da zabrani nekom da se bori protiv okupatora, a ni da zabrani nekom da se osposobljava za odbranu.
Ovo moze biti neko laicko objasnjenje.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 1:44

@PORUCNIK (citat):
Ovo moze biti neko laicko objasnjenje.

Ne može to baš tako bit.
Ozbiljno bolestan čovjek može ugroziti ne samo sebe, već cijelu jedinicu.

Je li dijabetičar mogao odslužiti vojni rok?  Question 

Njih su odmah oslobađali jer je kod te bolesti sve jasno.

Može se sasvim normalno živjet i radit s tim, ALI... kako će se čovjeku osigurat prehrana i uzimanje inzulina u JNA uvjetima i tko bi za to preuzeo odgovornost?
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 1:58

@Max Blitz (citat):
Ne može to baš tako bit.
Ozbiljno bolestan čovjek može ugroziti ne samo sebe, već cijelu jedinicu.

Je li dijabetičar mogao odslužiti vojni rok?  Question 

Njih su odmah oslobađali jer je kod te bolesti sve jasno.

Može se sasvim normalno živjet i radit s tim, ALI... kako će se čovjeku osigurat prehrana i uzimanje inzulina u JNA uvjetima i tko bi za to preuzeo odgovornost?

Ljudi skloni suicidu nisu mogli sluziti vojni rok, a dijabeticar koji bi insistirao na tome bio bi potencijalni...
Pederi, fizicki potpuno zdravi, takodje nisu mogli. Kazem ti, vojnoljekarska i regrutna komisija su imali svoja pravila.
Sa anginom pektoris, jbg, nisam ja strucnjak...
Znam slucaj ljekara iz vojne bolnice u Splitu, urolog, sta li, imao je visok cin KIK ili major, izbila afera da je homic. Poslan na vojni sud. Svjedocili vojnici - pacijenti.
Jedan ispricao kako je imao neki problem sa polnom bolescu, otisao u stacionar i dobio uput da se javi urologu. Ovaj ga izlijecio i zakazao kontrolu. Na kontroli ga pregledao malo vise od predvidjenog i oralno ga zadovoljio. I zakazao ponovnu kontrolu.
Kad su pitali tog vojaka koliko puta se to desavalo, ovaj je rekao 5-6 puta.
Ono, kad pozeli vojak da mu oficir popusi, javi se na ljekarski.
Vojni sud ga izbaci iz JNA zbog zloupotrijebe polozaja i bla-bla, a on tuzi JNA da je homoseksualnost bolest i izvuce penziju...

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 2:04

@Max Blitz (citat):

Max nemože se stvar posmatrati crno-belo, ovo sa dijabetičarem baš pojednostavljuješ do kraja. Cela ovo tema može se posmatrati kroz nastojanja zdravih i sposobnih pojedinaca da po svaku  cenu izbegnu služenje vojnog roka, odnosno nastojanja realno nesposobnih ili ograničeno sposobnih pojedinaca da ipak odsluže vojni rok. O razlozima i jednih i drugih već je dosta rečeno, verska opredeljenja, mirovnjački nastrojeni, hipi  pokreti, balkanske tradicije.......

Šta je bilo karakteristično za period JNA? Da većina momaka svoja ograničenja ili privremenu nesposobnost nisu potencirali u pravcu oglašavanja trajne nesposobnosti, naprotiv oni su ih prikrivali ili minimizirali. Nekima to baš nije polazilo za rukom, jer je njihov hendikep kad-tad postao vidljiv i objektivno im je otežavao obavljanje najosnovnijih vojničkih dužnosti, to je u dosta slučajeva rezultiralo proglašavanje trajne nesposobnosti za služenje JNA i kasniju vojnu obavezu u OS. Naravno da su mogli biti angažovani u ONO i DSZ, civilna zaštita, itd. Čini mi se da mislimo isto i da se razumemo.
O muvatorima koji bi eventualno uspeli dobiti ograničenje ili privremenu nesposobnost sam već pisao. Za 12 godina trupnog rada nisam zapamtio da je neki normalan i zdrav lik "prehebao" lekarsku komisiju i oglašen nesposobnim za JNA.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 2:20

@PORUCNIK (citat):
Vojni sud ga izbaci iz JNA zbog zloupotrijebe polozaja i bla-bla, a on tuzi JNA da je homoseksualnost bolest i izvuce penziju...

Ovo je što sam do sad našao, a tražim i dalje:  Smile 

U Jugoslaviji je Savezna skupština 1951. u novom KZ-u člankom 186. predvidjela da se za "protuprirodni blud između osoba muškog spola učinilac kazni zatvorom do dvije godine". Po Kaznenom zakonu od 30.6.1959. muški homoseksualni odnosi su bili ilegalni u svim bivšim jugoslavenskim republikama. Od 1977. Hrvatska je dekriminalizirala mušku homoseksualnost, ali uz diskriminatornu dob za pristanak od 18 godina, usporedivo sa 14 za heteroseksualne odnose. Nije bilo referenci za lezbijske veze.

Promjenom Ustava, Kazneni zakon dolazi u nadležnost republika i Slovenija dekriminalizira homoseksualnost 1976. (Stupa na snagu 1977.)

Crna Gora je dekriminalizovala homoseksualnost 1977., postavši time jednom od prvih republika koje su to učinile.
Donja starosna granica za slobodno stupanje u seksualne odnose je jednaka za istopolne i heteroseksualne odnose od 1977. godine.

Posle ustavnih promena 1974. godine Vojvodina je dekriminalizovala homoseksualnost 1978. Kada je Vojvodina izgubila pravo za donošenje zakona, 1990. homoseksualnost je bila ponovo kriminalizovana na celoj teritoriji Srbije.

Homoseksualnost u BiH dekriminalizovana je 1991.

Makedonija je dekriminalizovala homoseksualnost 1996.

Izgleda da za JNA nije postojao savezni zakon koji bi to regulirao, a republički nisu pokrivali JNA.

Postojao je JNA propis-uredba kojom se odlučilo da homoseksualci ne služe vojni rok jer je to bolest?

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 09.08.14 2:27; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 2:24

@Max Blitz (citat):

Izgleda da je i tu sve islo od slucaja do slucaja. U mom bataljonu su oslobodili coveka posle prvog napada.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 2:41

@BEOGRAD (citat):
Izgleda da je i tu sve islo od slucaja do slucaja. U mom bataljonu su oslobodili coveka posle prvog napada.

Vjerovatno bi i ovoga, da je zelio.
Medjutim, tada sam bio samo pitomac na staziranju, a ne odgovorni starjesina, shvatio sam da mu to nije bio prvi napad.
Vojnici su mi objasnili da ga tako drze dok napad ne prodje, onda ga smjeste u krevet da spava, a ujutru je kao nov, cak ne zovu ni sanitetliju.

Druze Max, davno je to bilo i ne sjecam se detalja. Tu pricu sam cuo od nekog od svojih kolega, nijesu nam je citali kao neku informaciju, sto je, inace, bilo redovno bar jednom mjesecno. Posto kupio - po to i prodao, kako kaze poslovica. Ne drzi me za rijec Arrow

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 2:46

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Postojao je JNA propis-uredba kojom se odlučilo da homoseksualci ne služe vojni rok jer je to bolest?

Riješeno što se tiče bolesti. Bila je.  Surprised 

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je 17.05.1990. uklonila homoseksualnost s popisa međunarodne klasifikacije bolesti, znači JNA je imala uporište za svoje propise, ako nigdje onda tu.
Jedino ostaje problem kaznene odgovornosti u dijelu republika.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 3:17

@Max Blitz (citat):
Jedino ostaje problem kaznene odgovornosti u dijelu republika.

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 7:50

@PORUCNIK (citat):
Pederi, fizicki potpuno zdravi, takodje nisu mogli. Kazem ti, vojnoljekarska i regrutna komisija su imali svoja pravila.

Neka mi neko objasni, na koji je to nacin ljekarska komisija utvrdjivala da je neko homoseksualac. Zivo me interesuje, jer kao (bivsi) medicinar, ne mogu da se sjetim u kom se to predmetu izucavalo

Americka vojska je prije par godina ukinula cuveni zakon: DADT (don't ask, don't tell.)
Po njemu, osobe koje su se otvoreno izjasnjavale kao homoseksualci nisu mogli sluziti vojsku. Ali isto tako, vojne vlasti nisu imale pravo da "ispituju" neciju seksualnost, osim ako je doticna osoba uhvacena (ili je dokazano da je bila) u istospolnom seksualnom odnosu.

A o ostalim ogranicenjima i nesposobnostima, muljatorima i onim postenim, svako od nas ima bar po jednu pricu.
Sjecam se jednog klasica, kome je na RTG pregledu (posle nekih 7-8 mjeseci u vojsci) pronadjeno da ima deformisanu karlicu. Prosao je obuku bez problema, uvijek je na poligonu ganjao loptu, sve u svemu, normalan momak. Jeste da je malo cudno hodao, ali smo uvijek mislili da se frajerise, nije niko ni pomisljao na nesto nenormalno. Upucen je na VMA i tu je trajno oslobodjen vojne sluzbe, sa stupanjem rjesenja na snagu : odmah. Djecko plak'o ko godina, nije htio da ide kuci.
Drugi klasic, Albanac, nasli mu da ima samo jedno mudo. Skupio se jadan. Pita mene: a, bate, jelj moze ja da napravim deca sa jedno jaje. Ma moze, kako ne moze. A ako bas zapne, vidi kolko nas je iz tvoje klase, svi cemo u akciju. Picjka mater, Pero, nemo da zajebavas, nie mi ljako. Ajde de, ce pravim deca ako ti kazes da moze. Al' nece ni jedna za mene da se uda ako se procjuje.
Odsluzio je do kraja, nije mu prilijepljeno ni ono "ograniceno sposoban".
Kako je sve ovo promaklo oku regrutne komisije, nije mi jasno. Ajde de, jedno mudo vise manje, al'u prvom slucaju da nekome nedostaje pola karlice i prodje kao sposoban  Question

Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 9:09

Ne zna m iz kojih razloga ali bilo je nelogičnosti u odlukama  regrutnih komisija.
Krajem sedamdesetih godina jedan moj rođak proglašen je nesposobnim za služenje vojnog roka zato što je u 19-oj godini operisao čir na želucu.Čitao sam mišljenje lekara regrutne komisije iz Niša gde on navodi da JNA nije u mogućnosti da dotičnom regrutu obezbedi poseban način ishrane, a ukoliko bi to i pokušala onda bi to negativno uticalo na moral ostalih vojnika.
Na obuci u Slavonskoj požegi ( avgust 1984 ), bio je momak iz Makedonije ( okolina Kavadaraca) koji je imao neku srčanu manu, jer se non stop zamarao i usne su mu bile plavo-ljubičaste. Regrutna komisija u Makedoniji mu je dozvolila služenje vojnog roka i ako je bila očigledna njegova bolest.Posle mesec dana služenja vojnog roka uputili su ga na ponovne preglede i proglasili ga nesposobnim za služenja vojnog roka.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 9:58

@BEOGRAD (citat):
..............
Izgleda da je i tu sve islo od slucaja do slucaja. ................

Upravo tako. Kao starešina u nekoliko slučajeva sam izišao u susret vojnicima koji su po svaku cenu hteli odslužiti vojni rok. Takođe, u nekoliko slučajeva sam izišao u susret i onim vojnicima koji su po svaku cenu hteli izbeći služenje vojnog roka. Ipak smo bili samo ljudi, a mišljenje prvopretpostavljenog starešine u JNA se itekako uvažavalo. Nikada nisam bio pristalica one narodne: Ajde Mujo da je više vojske.  salutiranje

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   09.08.14 13:49

@miler (citat):
Ne zna m iz kojih razloga ali bilo je nelogičnosti u odlukama  regrutnih komisija.
Krajem sedamdesetih godina jedan moj rođak proglašen je nesposobnim za služenje vojnog roka zato što je u 19-oj godini operisao čir na želucu.Čitao sam mišljenje lekara regrutne komisije iz Niša gde on navodi da JNA nije u mogućnosti da dotičnom regrutu obezbedi poseban način ishrane, a ukoliko bi to i pokušala onda bi to negativno uticalo na moral ostalih vojnika.
Na obuci u Slavonskoj požegi ( avgust 1984 ), bio je momak iz Makedonije ( okolina Kavadaraca) koji je imao neku srčanu manu, jer se non stop zamarao i usne su mu bile plavo-ljubičaste. Regrutna komisija u Makedoniji mu je dozvolila služenje vojnog roka i ako je bila očigledna njegova bolest.Posle mesec dana služenja vojnog roka uputili su ga na ponovne preglede i proglasili ga nesposobnim za služenja vojnog roka.

Isto se odnosilo i na ljude koji su prebolili hepatitis (narodski žuticu). Često su se oslobađali i vojnici sa govornom manom. A što reće bata Đole ne sjećam se da je netko preveslao vojno ljekarsku komisiju, a da je bilo pokušaja je. Vojnik je danima tvrdio da ga boli kičma/kralježnica dok nije završio na komisiji. Oni ga prozvali, momak ušao i doktor (major po činu) pita u čemu je problem. Boli ga neizdrživo kičma, jedva hoda, ne može se sagnuti.... Aha, dobro, sjedite i skinite lijevu čizmu. Vojnik to napravi i kad je skužio što se desilo nisu ga trebali poslati van iz ordinacije. Sam je izašao i više do kraja vojnog roka nije imao bolove. Možda se netko sjeća i onih fora da pojedeš malo kreme za čizme i rendgen će pokazati zasjenjenje na plućima. Mo'š mislit. Prilikom davanja urina upikni se u prst i kapni malo krvi u urin. Oslobodit će te zbog bubrežnih kamenaca. Oće kak ne. Pa nisu ni tamo sjedili bezveznjaci.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   30.09.14 16:06

Drug je odslužio vojni rok i nakon desetak godina bio nesposoban zbog bolesti...

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 513
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   02.10.14 13:55

Ha… Einsteinov deda rekao je: moj Alberte, sve je relativno.
Mi smo u Prizrenu 1973./1974. imali čovjeka koji je ostavljao dojam da je malouman (teško je govorio i još teže kopčao), ali je nekim čudom dospio u vojsku i uredno je odslužio.
Također smo imali čovjeka koji je imao teški slučaj čira na želucu. Bioo je školovan čovjek (pedagoška akademija), a došao je iz kraja - neću reći kojega - gdje je sramota ne odslužiti vojsku. Kao, nisi pravo muško i nećeš naći ženu. Dapače, on je bio jedini koji se dobrovoljno javio na kurs za desetara. Po povratku iz Prištine hodao je presamićen od bolova i držao se objema rukama za trbuh. Pitao sam ga što se pati, neka ide na ljekarsku pa da ga oslobode vojske, ali nije htio ni čuti - rekao mi je da čeka istek roka (mislim da je bilo 8 mjeseci) kada će mu se računati da je odslužio vojni rok. Tako je i bilo.
A i moj vlastiti slučaj je na svoj način zanimljiv. Sa sobom sam u vojsku ponio zdravstveni karton gdje je pisalo ''ograničeno sposoban'' (blago iskrivljena kičma) s izričitom napomenom: ''zabranjuje se nošenje teških tereta i marševi preko 7 km'' (zašto baš 7 nikada mi nije bilo jasno). I uvališe mi bestrzajni top, gdje sam kod rastavljanja kao nišandžija morao nositi na leđima lafet od 38 kg. Istini za volju, zdravstveni karton im nisam pokazao. Nije mi bilo ništa teško i nisam osjećao nikakve smetnje, ali sam se uplašio da mi se kasnije ne pojave trajne posljedice pa sam se javio na ljekarsku. Pita me garnizonski liječnik: - Šta bi ti? - Ja mu pokažem karton i objasnim da se bojim posljedica nošenja teškog tereta, a on mi uredno pokaže vrata: - Beži gore u kasarnu, već ćemo mi tebi izravnati kičmu!
I tako sam ostao nišandžija sve do premještanja na stražu u Đinovce. Posljedica srećom nemam, a u svojim šetnjama (najzdraviji sport) i danas znam prevaliti bez odmora i do 10-12 km.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   03.10.14 2:52

Svaka cast, Stanko!
Ne treba se predati.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici koji nisu bili za vojsku   Today at 15:15

Na vrh Go down

Vojnici koji nisu bili za vojsku
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Vojnici koji nisu bili za vojsku
» Sinj - Tadija Anušić 1982/83
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» Niš-Komren mart 88/89 ARJ-PVO
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA