FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Higijena u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Goran67
Džomba
Džomba

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
Dob : 49
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Higijena u JNA    30.08.12 22:18

Na osnovu onoga što znam, higijenski standardi u JNA su bili relativno šaroliki. Preneću svoja lična iskustva.

U Ilirskoj Bistrici, u zgradi pešadijskog bataljona smo imali parno grejanje, koje je dobro radilo tokom čitave grejne sezone, tako da smo oštre slovenačke zime relativno ugodno proveli barem u vreme dok smo bili u spavaonicama i učionicama. Dok su se inženjerci i izviđači smrzavali u svojim učionicama za vreme teorijske nastave kod nas je veći problem bio održati vojsku u budnom stanju. Posebna pogodnost je bila što nismo morali ložiti peći i ugljenom prljati prostorije što bi nam svakako nametnulo dodatne obaveze u vezi sa održavanjem higijene tj. vršenja redarstva.
Dok god je trajala grejna sezona mi smo u našim umivaonicima (kupatilima) imali toplu vodu. Mogli smo se ugodno brijati i prati noge toplom vodom i što se toga tiče, mogu reći da sam zaista imao sreće. Postojala je i varijanta ilegalnog kupanja koje se obavljalo u kupatilu u prizemlju kasarne koje se nije koristilo, ali sam ja imao ključ od njega. Tu su se neki moji drugovi kupali uz pomoć plastičnog creva, ali ja to nisam radio jer sam izbegavao da se kupam ako posle toga nemam čistog veša da se presvučem.

Kupanje se obavljalo samo jednom nedeljno, što je za današnje higijenske standarde suviše malo, osim toga samo kupanje je trajalo između 5 i 7 minuta. Međutim, ni to nije bio najveći problem.
Hronični i najteži problem je bio čist veš. Jednom sedmično posle kupanja sav prljav veš slao se na pranje kamionom u Rijeku. U Veš koji se prao jednom nedeljno spadalo je sledeće: gaće (kratke i duge), potkošulje (tzv. atlet majice, zatim, majice sa kratkim rukavima (t-shirt) i potkošulje sa dugim rukavima) i košulje.
Odmah nakon što smo zadužili opremu desetari su nam dali platnene tračice koje smo imali prišiti na svaki pojedinačni komad veša i na njima koncem izvesti brojeve koji su nam dodeljeni. Na osnovu tih brojeva mogli smo prepoznati naš veš koji je dopremljen sa pranja. Desetari su nas upozorili da brojeve dobro prišijemo jer pri dosta agresivnom pranju i iskuvavanju se može desiti da otpadnu.
To se zaista neki put i dešavalo, ali je veći problem bio, izgleda, u nečem drugom. Neki desetari i vojnici su imali pristup pristiglom čistom vešu pre nego ostali pa su ga uzimali i sa njega skidali oznake a zatim prisvajali. Oni često svoj veš nisu ni davali na pranje nego su ga cepali i bacali, naročito leti su sa majica sa dugim rukavima otkidali rukave. To je posle stvorilo problem i pri razduživanju opreme, falilo je mnogo majica sa dugim rukavima, neki vojnici su ih čak morali i plaćati, jedan deo je kompenzovan jer su se pojavili neki šinjeli kao višak.

Uglavnom, počelo je često da se dešava, da kad stigne veš, nema tvoje košulje ili gaća. Moguće je da su veš krali i u samoj perionici u Rijeci ali kako je to sve moglo proći pored evidencije koja se vodila, nije mi baš jasno. Poenta je u tome da se nisi imao kome žaliti, tj. sve pritužbe su ignorisane.
Da stvar bude gora, zbog nekih, nama nikada nerazjašnjenih problema u toku letnjih meseci 1987. g. desilo se da veš ne stigne uopšte ili kasni po sedmicu dana.
Mnogi vojnici su tada došli u situaciju da se mogu okupati ali nemaju čist veš koji bi obukli posle kupanja. Neki su prali gaće na umivaoniku, ali od toga je, u principu, slaba korist, jer se prljav veš mora iskuvati na visokoj temperaturi da bi bio higijenski čist. Čarape smo prali na umivaoniku koristeći sapun ili tečni deterdžent za posuđe.

U nekoliko navrata kada nisam imao čistu preobuku preskakao sam kupanje. Smrdeo sam grozno, čak i sam sebi. Kad stojim uspravno nisam toliko osećao, ali kad sam sedeo i meni samom je smetao taj smrad.

Kod mene je sve ostalo samo na smradu dok su neki dobili i šugu. Kada se ne kupaš na koži ti se formira masni sloj koji štiti kožu od infekcija i parazita. Oni koji su se kupali sprali bi taj zaštitni sloj a onda bi obukavši prljav veš omogućili šugarcima da im se zakače na kožu.
Posle su u stacionaru dobijali plastične bočice sa nekom beličastom tečnošću kojom su se mazali protiv šuge.

Goran67: komentar modifikovan dana: 31.08.12 7:56; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : pogrešno upisana godina)
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   30.08.12 22:56

Standardi su postojali svakako. Ovde se radi o tvom iskustvu, gorkom, o situaciji koja je "izmakla kontroli".
Jednostavno odgovorni za taj deo sluzbe u tvojoj kasarni su neodgovorno i lose obavljali posao, i za to su trebali strogo odgovarati. Kazem trebali, a kada se setimo koliko je bilo neodgovornih u vojsci i u celoj drzavi, onda ostajemo nemi i samo mozemo da se secamo svega sto je neko od nas doziveo. Smile
Inace ja u mojoj kasarni nisam imao tih problema.

GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    30.08.12 23:54

u Mariboru je pranje vesa funkcionisalo...i u jedinici , i u orkestru
bio je isti sistem vezenih oznaka, svaka jedinica je vezla oznake razlicite boje

Upravnik orkestra je isposlovao da nam se i "gradske", tj, svecane, kosulje odrzavaju cistima, radi reprezentativnog izgleda u javnosti Smile - dok nam neki kreteni iz servisa nisu iste unistili Sad

Onda smo nabavili (zaduzili, snasli se) jos toga, i gradske kosulje prali u gradu Smile ; neko od nas je provalio perionicu koja nam je prala 1x nedeljno kosulje po smesnim cenama

Sto se kupanja tice, u jedinici je bilo redovno, nikad nije bilo problema...secam se da smo se i na terenu kupali, u pokretnom kupatilu...valjda je to sluzilo za kolektivnu dekontaminaciju Smile

Posle - prema potreb;, redovno kupanje; dom Jna, kotlovnica, ili glavno kupatilo pred vazne svirke. U vojnickom klubu bilo je WCa, ali ne i tuseva, jer, kad je gradjeno, niko nije mislio da ce nekoliko "krivinasa" sebi srediti da, osim sto vezbaju, i borave tu Smile

o koznim ili polnim bolestima za vreme mog boravka u JNA nemam informacije, ili su izbledele

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    31.08.12 19:22

Kemo, jes' ti sluzio kod privatnika? lol!

Cuj, pokretno kupatilo>
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    31.08.12 19:59

Pero, muzičari su ti bili vojnička buržoazija. Njima se moglo Very Happy
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    01.09.12 20:49

Prvi put cujem za oznacavanje vesa koji se predavao na pranje, i za ta pokretna kupatila. Shocked
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    03.09.12 6:16

@pera84 (citat):
Kemo, jes' ti sluzio kod privatnika? lol!

Cuj, pokretno kupatilo>

Davno je bilo pa se ne secam bas najbolje...to bi znao neki AbeHajac da objasni (neko ko je sluzio u ABHO)...uglavnom , u pitanju je bio veliki sator sa tusevima  u koji stane, mislim, citav vod; a voda ide iz neke vrste cisterne...trebalo bi da je u pitanju sator za dekontaminaciju (ono cega nema na slici a ide IZA ovog kamiona M 68

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   03.09.12 15:43

Kemo je sto posto u pravu!
Sator za dekontaminaciju zive sile je upravo mogao sluziti kao neka vrsta "pokretnog kupatila".Koliko se secam , podeljen je na tri "komore". U prvoj je skidanje, u drugoj su bili instalirani tusevi povezani sa cisternom za dekontaminaciju , i u trecoj uzimanje nove opreme i oblacenje. Upravo dekontaminacija zive sile mi je bio i VES.
Secam se da smo na kraju obuke u rekordnom vremenu podizali sator, odnosno DEKONTAMINACIONU STANICU, kompletno opremljenu , instaliranu i prikljucenu na cisternu za dekontaminaciju, sa ukljucenim gorionikom(znaci voda se vec zagrevala), a onda su dolazili "gusteri" kao zamorcici da se tu okupaju i da se vidi da li sve funkcionise.Naravno sledi dobro poznati scenario-na pola nasapunjani a mi iskljucimo vodu, ili se pusti hladna, pa tu nastane jauk i cika k'o na vasaru  Wink

Evo i modela satora koji je najslicniji ili identican onom.....model w-01-v("zapovjedni sator" ali sluzi i u sanitetu i za dekontaminaciju) proizvodjac je werkos iz Osijeka.

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    03.09.12 16:26

Upravo je tako bilo i izgledalo...a i "dekontaminirali" su nas za sve pare. Puno je znacilo bar to jedno kupanje u 20 dana terena

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    03.09.12 16:38

To nam sada zvuči tako nemoguče!!!

Džomba
Džomba

M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    03.09.12 20:43

Kao pešadinac išao sam na ABHO kurs i na tom kursu su nam pokazali šator za dekontaminaciju, tuševe i sve što tu spada, ali sve bez vode jer je kurs bio u novembru ili decembru, pa nije bilo preporučljivo po zimi polivati vojsku.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    03.09.12 21:25

Nikad cuo!

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   03.09.12 21:46

Cuj njega.... Exclamation
Pa sta bi da si nas video ovakve, naravno u SMB kombinezonima.Pao bi u nesvest... Wink

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    03.09.12 21:48

Ovde se to zove Ku Klux Klan. Laughing
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    04.09.12 6:31

Bez naočala!!!! affraid

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    05.09.12 10:23

lol! lol! lol!
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    28.10.12 13:47

Higijenski uvjeti su bili dosta loši. Bilo je svačega, od kupanja na hidrantima u ljetnjem periodu do švercanja na tuširanje sa drugim jedinicama. Problem čistog veša i izgubljene opreme se najbolje rješavao preko "zemljaka" koji su radili po magacinima Very Happy

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    28.10.12 16:56

Istina, no ja sam imao sreču pa sam se u Strumici mogao tuširati kad sam želio, jer sam spadao pod komandu i išli smo na tuširanje po želji, no Štip je bio isto kao i cijala vojska i veš je ponekad dolazio prljav s pranja i tako smo košulje prali na ruke!!!

Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    28.10.12 18:38

Kod nas smo isto sili oznake na ves i kosulje, i u glavnom se sve vracalo iz perionice kako treba.

Na onom poluratnom terenu se nismo kupali, menjali ves ili cak skidali cizme mislim da 4 nedelje u komadu. Navikne covek na sve, pa i na to Wink Mozete zamisliti kako smo se osecali, kad su nas napokon odveli u kasarnu na tusiranje... Inace za nasu postrojbu (dva voda sa nekim pridodatim odelenjima izvidjaca) je bila na raspolaganju jedna jedina slavina sa hladnom vodom i mislim da dva cucavca. Spavanje na podu. Da nije bilo mesta za sve i nije toliko bitno, jer nas je vise od pola uvek bilo negde na nekom polozaju ili duznosti.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    21.04.13 14:29

Sto se tice higijene u JNA bilo je mogucnosti ako je vojnik zelio i cesce da se kupa nego ono redovno kupanje po PS.Konkretno kod mene u kasarni Prokuplje mjesto blizu Nisa imali smo kolege koji su imali kljuceve od kupatila u kuhinji u kotlovnici gdje je uvijek bilo tople vode i navecer su vojnici isli se kupati po zelji.Osto mi je u sjecanju vojnik koji je po nacionalnosti bio madjar i on je imo kljuceve od kotlovnice i modernog kupatila tj .nesto kao danasnje tus kabine.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    21.04.13 20:10

Da nije bilo kupatila u pekari i kuhinji preko veze teško bih se okupao u toploj vodi.Pranje nogu i prsiju u onom koritu sa hladnom vodom nakon jutarnje gimnastike i pred spavanje mnoge je otjeralo u stacionar.Jedino što znam da je sva unutrašnja roba bila čista i svježe oprana i bilo bi ružno da napišem da sam nosio nečije prljavo i neoprano.Ipak nakon polaganja zakletve sve što si htio mogao si dobiti i naći za koju bijelu Drinu i par Skopskih piva u kantini pa čak i koji čvarak.

dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    21.04.13 20:21

Sve je zavisilo od kasarne do kasarne. U Aleksincu vojnik nije mogao da se okupa mimo planiranog rasporeda.Jedinu privilegiju imali smo mi stazisti koji smo se mogli okupati kod kolege u stacionaru ili kod kuvara.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    21.04.13 20:25

Kolektivno kupanje je bilo srijedom(sad se sjetih) i bilo je uvijek na brzinu ali sa zafrkancijom.I sad se sjetim prvih dana i tog kupanja,koja je bila milina leći čist u krevet i maštati o civilstvu a povečerje svira..

bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    21.04.13 21:18

Da ponovim, u Artiljrijskom školskom centru u Zadru, higijenski uvjeti su bili na visokom nivou, od sanitarnih čvorova, pa do kupatila, a i redovno se u zadnjem džepu nosio wc papir u listićima. Very Happy

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    21.04.13 21:21

Garnizoni stacionar, kupas se ko kod kuce, kad ti se svidi. Cak su i neke bolesnicke sobe imale svoja kupatila.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    Today at 0:58

Na vrh Go down

Higijena u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/6Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next