FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Higijena u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4102
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    22.04.15 3:03

East&West (citat):
@PORUCNIK (citat):
Pitanje za iskusnijeg kolegu, Bata Nidzu:
Sjecas li se normativa za vodu? Koliki je bio tzv 'fizioloski minimum' za hranu, za pice i za licnu higijenu?

Obična norma-kada ima dovoljno vode, iznosi 15 litara;
Smanjena norma, kada vlada oskudica vode, iznosi 9 litara;
Minimalna norma, u teškim uslovima vodosnadbevanja, iznosi 5 litara, a može da traje najviše pet dana;
Fiziološki minimum iznosi 1,5-3 litara, da bi se obezbedio život, a sme da traje najviše tri dana .
Ako se ne varam, to je za hranu. Mene zanima "ukupna".

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18474
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    22.04.15 10:53

@PORUCNIK (citat):
Jesu li podaci za civilne ili ratne uslove?

Civilne, naravno.
U što spada odsluženje vojnog roka u mirnodopskim uvjetima?
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    22.04.15 23:34

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Koliki je bio tzv 'fizioloski minimum' za hranu, za pice i za licnu higijenu?

Da uskočim s nekm današnjim mjerilima:

Tu se može izračunat koliko je potrebno za piće:

http://www.zdravakrava.hr/alati/vodomjer

A u ovom članku piše da se u Republici Hrvatskoj za prosječnu potrošnju uzima vrijednost od 140-160 litara vode na dan po osobi.

http://www.stambenizg.hr/index.php?currentScreen=showCategory&CATEGORY_ID=25&ARTICLE_ID=57

(Za piće i kuhanje potroši se 3-6 litara, pranje posuđa 4-8 litara, čišćenje u stanu 5-10 litara, pranje rublja 20-40 litara, kupanje i tuširanje 30-50 litara, tjelesna higijena bez kupanja 10-15 litara, ispiranje WC kotlića 20-40 litara.)
I od toga ti izračunaju i naplaćuju mjesečnu potrošnju od 4,5 kubika vode po osobi ...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    22.04.15 23:44

@zastavnik (citat):
I od toga ti izračunaju i naplaćuju mjesečnu potrošnju od 4,5 kubika vode po osobi ...

Volio bih znat koliko potrošim, ali ne znam jer se potrošnja vode obračunava ukupno za cijelu zgradu koja ima 35 stanara.
Ispadne mjesečno 70 kn po osobi.

U drugom stanu na moru svaki stan ima posebno brojilo za vodu, a tamo me ljeti ispadne 250 kn mj. samo za moju vodu.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    23.04.15 1:16

@Max Blitz (citat):
@zastavnik (citat):

Volio bih znat koliko potrošim, ali ne znam jer se potrošnja vode obračunava ukupno za cijelu zgradu koja ima 35 stanara.
Ispadne mjesečno 70 kn po osobi.

U drugom stanu na moru svaki stan ima posebno brojilo za vodu, a tamo me ljeti ispadne 250 kn mj. samo za moju vodu.
I meni su u stanu naplacivali pausalno (po broju korisnika stana), pa bio ja tu ili ne. Naknadno sam ugradio brojilo  za 40 eura, pa koliko potrosim, toliko da platima, ja ili ko je vec u stanu.

oggy
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2015-03-24
M(j)esto BJ

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    23.04.15 19:30

hm, hm, a "picajzle"...?!!? kako je tko to rješavao... prije nego napišem svoje krvavo iskustvo...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    27.04.15 4:52

@oggy (citat):
hm, hm, a "picajzle"...?!!? kako je tko to rješavao... prije nego napišem svoje krvavo iskustvo...
"stoput gore, stoput crnje nego u Nisu,
kad je Brega u vojsci fasovao trisu..."

Nisam cuo za takve slucajeve...

gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 747
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    02.05.15 0:43

U Bitoli  smo imali prilično  loše uvjete za osobnu higijenu.Kupanje nam je bilo omogućeno svako desetak dana a toplu vodu nismo imali za jutarnju higijenu,bili smo pješadija izloženi naporima i naravno svakodnevno bi nam dobro došla   topla  voda.Spavaonice   su bile bez grijanja a temperature oko -15-20, te smo  još smo čekali  red za mrzlu vodu kod ustajanja.Slično kao na Krivolaku  samo ovo je ipak bilo unutra, svako jutro nekoliko vojnika je uredno čekalo red za pregled u stacionaru.
U Debru je bilo nešto bolje a i došli su topliji proljetni i ljetni  dani .
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    02.05.15 3:23

@gerard ford (citat):
Kupanje nam je bilo omogućeno svako desetak dana a toplu vodu nismo imali za jutarnju higijenu, bili smo pješadija izloženi naporima i naravno svakodnevno bi nam dobro došla topla voda. Spavaonice su bile bez grijanja a temperature oko -15-20, te smo  još smo čekali  red za mrzlu vodu kod ustajanja.

Ne bih dijete milom poslao da se čeliči u tim srednjevjekovnim uvjetima, jok, fala lijepo...  Mad

Al' tko voli tako, široko mu polje...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    02.05.15 4:02

@Max Blitz (citat):
@gerard ford (citat):
Kupanje nam je bilo omogućeno svako desetak dana a toplu vodu nismo imali za jutarnju higijenu, bili smo pješadija izloženi naporima i naravno svakodnevno bi nam dobro došla topla voda. Spavaonice su bile bez grijanja a temperature oko -15-20, te smo  još smo čekali  red za mrzlu vodu kod ustajanja.

Ne bih dijete milom poslao da se čeliči u tim srednjevjekovnim uvjetima, jok, fala lijepo...  Mad

Jedan moj mladji kolega je govorio svom sinu:"Ako ne budes dobar upisacu te u vojnu skolu" granata

gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 747
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    02.05.15 10:46

@Max Blitz (citat):
@gerard ford (citat):

..bili smo mladi i mogli smo svašta izdržati,ali ponekad je bilo na granici naših snaga.Kako se svako jutro  brijati hladnom  vodom  i proći na postrojavanju?U toaletu smo imali duga betonska korita za vodu i tu smo si prali čarape,pranje se sastojalo od namakanja u vodi i sapunu i onda lupanje čarapama od rubove korita,tako da smo od običnih vojničkih čarapa vremenom dobili nadkoljenke.Naime čarape nam nisu prali u vešeraju tamo gdje i ostali veš nego smo to morali sami ,i sušiti ih po rubovima krevete ili ispod ležaja na žici.
Higijena svakodnevno na poligonu  smazanih šinjela je bila posebna umjetnost,naime u gotovo šest mjeseci obuke njih nam nikada nisu prali.
Na vrh Go down
vojniks
Gušter
Gušter

Broj komentara : 71
Član od : 2012-05-20

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    02.05.15 12:05

U većini kasarni nije ni bilo tople vode za jutarnju higijenu, svi smo prali čarape u wc u , jedino smo mi imali sreće koji smo radili u vešeraju da smo sami sebi bili gospodari, a uskakali smo sa pranjem rublja i drugima
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 512
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    02.05.15 18:15

Topla voda je za nas u Prizrenu 1973./1974. bila mislena imenica. Osim kod tuširanja, a i tada je brzo nestajala pa smo se puno puta ispirali u hladnoj vodi.
Najgore je bilo zimi jer je u svlačionici pred i poslije kupanja bilo pakleno hladno.
Ja sam rublje davao na pranje u praonicu, ali sam košulje prao sâm jer bi mi inače vratili neku krpu. Također sam sâm prao čarape i maramice, a sušio sam ih ispod madraca - ljeti vani na žbunju kraj piste.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 65
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    02.05.15 20:00

@gerard ford (citat):
@Max Blitz (citat):
@gerard ford (citat):

..bili smo mladi i mogli smo svašta izdržati,ali ponekad je bilo na granici naših snaga.Kako se svako jutro  brijati hladnom  vodom  i proći na postrojavanju?U toaletu smo imali duga betonska korita za vodu i tu smo si prali čarape,pranje se sastojalo od namakanja u vodi i sapunu i onda lupanje čarapama od rubove korita,tako da smo od običnih vojničkih čarapa vremenom dobili nadkoljenke.Naime čarape nam nisu prali u vešeraju tamo gdje i ostali veš nego smo to morali sami ,i sušiti ih po rubovima krevete ili ispod ležaja na žici.
Higijena svakodnevno na poligonu  smazanih šinjela je bila posebna umjetnost,naime u gotovo šest mjeseci obuke njih nam nikada nisu prali.
Kao što sam u temi AŠC ZA Zadar pisao, mi kao pitomci ŠRO smo bili otk77' - jan78' u starim italijanskim zgradama i imali upravo betonska korita za umivanje i pranje, a spavaonice bez grejanja, kupanje sredom u "kupatilu" na sredini kasarne.
U jan'78 prebace nas u Novi logor, aluminijumski hangar za spavaonicu diviziona, daske na podu a ispod njih smrznuta voda.
umivanje ovaj put napolju na drvenim koritima ispod nastrešnice pored drvene barake improvizovanog wc-a.
kada je došao april-maj i počele visoke temperature kakav divan vonj se tu širio. Srećom po nas prekomanda ali kako je bilo onima koji su tu
proveli celo leto ne znam nije se javio ni jedan iz tog doba (leto 78') da to opiše.

Ali bili smo mladi (ja 27 godina sa dečacima od 18) i znali smo da će to proči ...i prošlo je  bounce

Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1218
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    02.05.15 21:25

U vojsku se i islo da se ocelici.
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 512
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.05.15 6:29

@Kuhar-Debar. (citat):
U vojsku se i islo da se ocelici.
To je točno. Meni je izviđačko iskustvo pomoglo da se brzo prilagodim, ali mamine maze... bože sačuvaj. To je u početku cvililo, jadikovalo, ali je kasnije ipak sve sjelo na svoje mjesto.
Nikada u životu nisam bio u takvoj kondiciji i s takvom lakoćom izdržavao tjelesne napore kao u vojsci.
A što se tiče higijene i čeličenja... Kada smo radili na drobilici kamenja izgledali smo kao mlinari od one silne prašine. Bilo je toplo doba godine pa smo radili goli do pojasa. Tu prašinu je trebalo isprati, o tuširanju ni govora, pa smo koristili gumeno crijevo priključeno na česmu i u dva-tri mlaza bio si kao nov. To je bilo čeličenje na kubus.  Laughing
Na vrh Go down
Srdjan92
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2014-01-10

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.05.15 9:58

Kao sve u vojsci i licna higijena pod obavezno.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    14.06.15 1:38

Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-03

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    02.05.16 23:47

Siguran sam da je JNA težila maximalnoj higijeni. Jednom prilikom smo našli neku knjigu nešto kao PS gde je bukvalno pisalo kako se seku pravilno čak i nokti na rukama tj, da se ne bi u neodsečenim uglovima noktiju sakupljala prljavština, bacili....Sve je to do detalja bilo propisano i planirano-a relativno je bilo koliko se u uslovima starih objekata nekih kasarni, starih čebadi...uniformi... moglo primenjivati.

Znam da se strogo vodilo računa da neko ne eskivira ono nedeljno kupanje, sa terena su nas obavezno vozili na kupanje u kasarnu takođe bilo leto ili zima. Kad smo bili gušteri đombe nam pričali da su, ikao pontoniri, na jednom terenu imali neko ABHO vozilo radi tuširanja ( pričali nam da su muku imali da speru sapunicu sa sebe zbog slabog mlaza vode, ali eto ipak su se trudili da budu okupani).

Mislim da je od svakog pojedinca zavisilo kako će se snaći, potruditi da " ga voda umije" .Hladna voda grejana grejačem napravljenim od nešto žice sa dva žileta u plastičnoj posudi....kod bliže ili dalje rodbine kad izađe u grad....pa makar i samo sa hladnom vodom sa umivaonika spavaona...Mislim da je svako iole civilizovan sam po sebi težio ličnoj higijeni na bilo koji način, to je u ljudskoj prirodi, pa čak i oni koji su možda prvi put u ranijim danima pa i u mojim danima JNA videli tekuću vodu sa slavine imali tu želju. Nije to moglo biti svakako pomno i redovno kao kod kuće tek ne seća se da sam ćuo da je neko u četi ili okolini dobio šugu, vaške ili sl.

Druge stvari su mislim bile mnogo gore:
-ona čebad sa kojima smo se pokrivali.Iako smo nedeljom ( kad se duže spavalo  Sleep Smile ) moralo umesto umesto jutarnje fiskulture da se tresu čebad ispred paviljona, onako po dvojica uhvate po kraj čebeta pa mlataraj i tresi, iz čebadi su ipak svake nedelje izlazili uvek i uvek oblaci i oblaci prašine ma koliko mi tresli.
-pa one skorele kragne od vekovne masnoće na šinjelima i radnoj zimskoj uniformi od čoje ( vetrovke i one finije bluze su bile samo za grad i parade).
-....ne mogu se sada svega setiti što mi tako utom stilu najviše smetalo.

A sećam se u jedmom paketu još kao gušter sam dobio i veliku bombonjeru. Otvorio je i išao hodnikom paviljona da poslužim drugare u blizini. Nekako se okliznuh te se bombonjera prevrnu i prosu po hodniku. pokupih čokoladne bombone, a one neke koje su bile bez omota pođoh da bacim.To videle neke đombe u hodniku pa povikaše " EEEEEE gde češ sa time "!!!!! .
-Pa da bacim u đubre-sasvim normalno rekoh.
-"Što da bacaš" -đombe , i to neki baš ok gradski momci i sigurno niti u životu bili željni čokoladnih bombona a niti neuhranjeni, u čudu.
ja i dalje ubeđen , onako još uvek "sav svilen" od skorašnjeg civilstva ,da radim najnormalniju stvar na sveti rekoh im " Ma daj, mažemo ovaj hodnik ko zna čime, tumaramo njime blatnjavim čizmama...ko da jede te čokoladne bombone što se kotrljale po podu"
-" Ma daj ih ovamo slikar, nemoj da zezaš da ih bacaš, šta im fali što su pale" .....dadoh im u neverici i oni ih pojedoše....

...Moć navike....prilagođavanja?....kasnije pravo da kažem nisam ni ja vodio baš toliko računa dal je nešto oprano pre jela ili ne....Da ne bi na terenu prali lične porcije svaki čas, kupovali smo one manje kese za hranu u zamrzivaču, njome presvučemo porciju pa je posle bacimo i ne peremo porciju-dok nas starešine nisu provalile šta radimo pa nam dooobro očitaše vojničko " oče naš" u , zdravlja kadse jede iz tih kesa, higijenne porcija.....

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    Today at 20:39

Na vrh Go down

Higijena u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6