FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Higijena u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Hajdehajdemilovanjemoje
Gušter
Gušter

Broj komentara : 15
Član od : 2013-04-17

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    21.04.13 21:29

Kupus nije bio prema higijenskim standardima.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    21.04.13 21:36

@Hajdehajdemilovanjemoje (citat):
Kupus nije bio prema higijenskim standardima.

Misliš da onaj što se dovozi u kamionima sa farmi i na silu gura u vakumirane najlon vrečice je nešto bolji.I da ne zaboravim,mogao si se predstaviti gdje si služio vojsku.

SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    22.04.13 15:09

Kao novembarska klasa u Sentvid Ljubljana, secam se da nam je bilo hladno, j….o hladno. Shocked Kako pri umivanju ujutro i uvece tako i pri nedeljnom kupanju.

Nasa ceta je bila na 3 spratu u jednu staru Austro-Ugarsku zgradu a WC i umivaona na drugi sprat. Ujutro budjenje i postrojavanje u hodnik polugoli, i normalno uvek neko kasnio, zabusavao i tako se smrzavali. Trceci dole na 2 sprat i pranje nogu, umivanje, hladnom ledenom vodom.

Secam se da je bilo jako visoko do plafona i drugi deo prozora uvek bili otvoreni i hladan vazduh samo strujao unutra.
Kada smo izlazili u grad uvek smo prvo isli u Tivoli na bazene i kupanje. Normalno po 10-15 minuta pod vreo topao tus. Smile
Dali od svega toga sto sam opisao ili pak prehlade posle jedne vezbe, dobio upalu zglobova i zaglavi na VMA. Sad

U Osijek posle prekomande pravi raj, milina. Prolece i toplo vreme. U radionicu gde smo radili dosta novi WC i kupatilo tako da smo se skoro svaki drugi dan neki od nas tusirali.
Posle toga kao cata, kada sam imao pristup do dosta raznih prostorija normalno da smo to koristili "po potrebi".

Ako ima necega loseg da se prisetim iz JNA to je onda to pranje nogu i umivaje polugoli, hladnom ledenom vodom.
Sad Sad Sad
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    24.04.13 20:52

Drago mi je druze cuti od tebe informaciju iz kasarne Sentvid i uslovi koji su bili tu.Ja sam nakon 8 godina posle tebe tu dozivio malo boljitka tj uradito je centralno grijanje u WC i gdje su se prale noge ali nismo imali toplu vodu.Carape smo prali i susili u WC na radijatorima a pozarni iz nase jedinice je to cuvao jer moj vod je davao pozarstvo u hodniku i WC.Prozori su bili isti bijeli drveni oni visoki sto kazes ali cisti ko suza kao i stare plocice u sirokim hodnicima koje su se sjajile od glancanja dzemsom.Sto se tice licne higijene i to je bilo pod kontrolom jer kao mlada vojska sve se je radilo kolektivno i neko je to pratio tj. desetari a kasnije u prekomandi bilo je svasta jer neki vojnici nisu bas bili redovni na pranju nogu,carapa a to je vec stvar licnog odgoja i sta se tu moze.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    24.04.13 21:45

Bilo je neko zezanje o stepenima "čistoće" čarapa u vojsci... ne sjećam se svih detalja ali sam zapamtio zadnji stepen: "...ako baciš čarapu na zid i ona se zalijepi..." Shocked Laughing
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    24.04.13 22:08

Malo bizarno - Pricao mi pok.komsija koji je krajem 70-tih sluzio vojni rok u Sloveniji> Posude -bacve u kojima se slagao kupus koji se trebao kiseliti bile su toliko velike da se u njih ulazilo pomocu merdevina. Neki vojnici su dodavali glavice a ovi unutra su ih slagali. Kaze on*Mislis da smo izlazili napolje dok ne slozimo sav kupis.A i inace nije spreman za nasu klasu nego za one koji ce tek doci*
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    24.04.13 22:25

@dpuric (citat):
Malo bizarno - Pricao mi pok.komsija koji je krajem 70-tih sluzio vojni rok u Sloveniji> Posude -bacve u kojima se slagao kupus koji se trebao kiseliti bile su toliko velike da se u njih ulazilo pomocu merdevina. Neki vojnici su dodavali glavice a ovi unutra su ih slagali. Kaze on*Mislis da smo izlazili napolje dok ne slozimo sav kupis.A i inace nije spreman za nasu klasu nego za one koji ce tek doci*

Jedino što mi je ostalo u malo ružnom sjećanju sam već pisao u temi gdje sam služio.Kao mlad i živahan vojnik bio sam sklon nestašlucima pa sam kažnjavan.Najgora kazna je bila vađenje kiselog kupusa u podrumu ispod kuhinje(zna Sego).Bili su ogromni betonski kontejneri nekih dimenzija 2 širine 4 dužine i negdje oko 2 visine.Bili smo nas dvojica sa gas-maskama i ogromnom drvenom žlicom za vađenje.Jedan je stajao na škalama/merdevinama a drugi je držao ona kolica u kojima se i odvozio višak hrane.Maska nam nije ništa pomogla a tek onaj mrak unutra,nezaboravno ali ipak glad ne pita pa smo ga svejedno jeli.

Zemunac
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.08.13 18:43

Za vreme mog boravka u Bileći,higijena je bila za moje kriterijume katastrofa. Prvenstveno mislim na kupanje i menjanje veša. Ljudi moji samo jednom nedeljno pored onakvog napora, pešačenja i znoja . Je*ote iste gaće nosimo nedelju dana. Strašno.

Ali mom kolegi pitomcu Rajšiću je i to bilo mnogo . Ne za gaće ,njih je menjao ,nego za kupanje. Osim 1. kupanja po dolasku,nije se kupao 2 meseca. Da li možete zamisliti kako je to smrdelo. Ne treba nama neprijatelj,ugušiće nas on smradom.Srećom moj krevet je bio prilično udaljen. Neko kome se smučilo, prijavi ga i vodnici ga bukvalno odnesu za ruke i noge. Otimao se kao prase pred klanje. Imao je čast da se sam kupa bez publike i  ograničenja. Posle je išao sa nama.

Za vreme leta nam ubaciše tuširanje( kupanje bez zamene veša). A ljudi se znojili po vrućini. Video sam svojim očima kako puška pocrveni od rdje na ledjima pitomca od znoja koji je probio i košulju i bluzu za samo 2h pešačenja. Na bluzama i kapama su ostajali oni ružni beli tragovi znoja tj soli.

Za vreme logorovanja na Avtovcu (28 dana), bilo je 1 kupanje na polovini- 14.dan. Česme i umivaonici su bili napolju, brijanje na malo ogledalce posle ručka jer brzo pada mrak( februar),ujutro često zaledjene česme.
Drugi put kada sam bio tamo (maj) kao staža kdir obezbedjenja strelišta, uspeo sam da se jednom okupam u  potoku koji se pojavio posle kiše. Tekao je 1h i opet presušio. Voda bila hladna al' sam bio čist.

Košulje prvih 6 meseci su bile pod brojem i svako je dobijao nazad svoju ispeglanu i složenu a veš koji te zakači. A kod vojske ćata donese sve izmešano u šatorskom krilu, nepeglano, staže prvo biraju. Kao staža sam imao priliku da se češće istuširam od vojske i to u kupatilu sale za fizičko.Puštale me kolege.

U spavaonicama je bio parket i centralno grejanje ali u umivaoniku nije bilo tople vode. Nekima je dezodorans i sapun  bio misaona imenica.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    12.08.13 1:11

Slažem se da infrastruktura i organizacija života u JNA ljudima sa izgrađenim higijenskim navikama po pitanju kupanja, nije omogućavala pun komfor. Međutim, bilo je i onih (opisani u temi Novo Mesto), koji su "propuštali" i tako oskudne prilike da poprave ličnu higijenu.
Ko je želeo, mogao se snaći!? Stvar potrebe, navike, tradicije????????Lepo reče jedan moj kolega prilikom izgradnje kupatila za dežurne kasarne: "Baš lepo kupatilo, šteta što nije subota da se okupamo"

Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    12.08.13 7:24

cheers 
Sto rece glumac Mima Karadzic u jednoj predstavi >*Sto cu se kupat kad nije praznik*
Na vrh Go down
tadija
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2009-09-13

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    13.08.13 20:38

Ova je dobra!
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    13.08.13 21:09

Tri puta sam pocinjao da pisem a onda batalim, jer i  sam primetim da gresim  barem u jednom delu.
Higijena jeste pitanje navike ali kao sto i jutarnja gimnastika nije bila deo svakodnevnice vecine, mogli su malo da porade i na tom delu.Sumnjam da bi cesce kupanje, barem leti, ozbiljnije uticalo na finansije JNA.
Opet, bilo je i onih kojima je i kupanje jednom nedeljno bilo previse. U to sam se uverio kada sam otisao na istureni objekat. Mogao si da se kupas kada hoces ali bilo je ekstrema koje je vodnik morao da tera pod tus, nakon sto bi  se ostali zalili, da bazdi kao bure sa kupusom.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    25.03.14 19:34

Kupanje smo imali dva puta nedeljno..
Na ulazu smo dobijali čist veš...stari predavali na izlazu...problem je bio sa košuljama,jer se često dešavalo da se dobije čista ali tesna...ili sa manjkom dugmadi..
Problem su bile čarape,mislim i naj veći..kakav se to miris širio hodnikom u vreme povečerja..
Dešavalo se da dežurni oficir pri obilasku,naredi dežurnom ili požarnom,da probudi vlasnika naj sumnjvijeg para čarapa...
Inače se ne sećam kako je bilo zamišljeno..ali znam da smo povremeno čarape sušili u žici ispod donjih kreveta,što je bilo strogo zabranjeno...
Na vrh Go down
sarics
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2013-11-11
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    25.03.14 21:55

Kod nas u G.Milanovcu kupanje je bilo jednom tjedno a nama  kojima je to bilo malo stariji su otkrili tuševe u zgradi sa učionicama koje su bile strogo pod ključem.Ključ se prenosio sa klase na klasu.
Na vrh Go down
paradajz
Gušter
Gušter

Broj komentara : 72
Član od : 2014-02-23

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.04.14 21:25

Bilo je tu svasta. a ni mi ostali nismo bas dobro vonjali, ljeto znojis se a samo jednom u sedmici kupanje
Na vrh Go down
paradajz
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.04.14 21:29

@BEOGRAD (citat):
Tri puta sam pocinjao da pisem a onda batalim, jer i  sam primetim da gresim  barem u jednom delu.
Higijena jeste pitanje navike ali kao sto i jutarnja gimnastika nije bila deo svakodnevnice vecine, mogli su malo da porade i na tom delu.Sumnjam da bi cesce kupanje, barem leti, ozbiljnije uticalo na finansije JNA.
Opet, bilo je i onih kojima je i kupanje jednom nedeljno bilo previse. U to sam se uverio kada sam otisao na istureni objekat. Mogao si da se kupas kada hoces ali bilo je ekstrema koje je vodnik morao da tera pod tus, nakon sto bi  se ostali zalili, da bazdi kao bure sa kupusom.

I ja bi volio da ako ima neko od oficira da objasni zbog cega je kupanje samo jednom bilo. do vode nije sigurno bar je toga bilo.

Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.04.14 21:32

I na karauli je bilo tusiranje samo jednom ito petkom! To je bilo po PS-u odnosno PGS-u!
Na vrh Go down
paradajz
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.04.14 22:10

Dobro da se nismo oshugali
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.04.14 22:37

@Marduk (citat):
I na karauli je bilo tusiranje samo jednom ito petkom! To je bilo po PS-u odnosno PGS-u!

Dali možeš da opišeš infrastukturu, ili bolje rečeno kako su izgledala kupatila. Mi smo imali jednu prostoriju, 2 WC, Korito za pranje lica, ruku, brijanje, pranje veša i košulja i dva tuša. Dali ste uopšte imali dosta vode? Kod nas količina nije bio problem, bilo je uvek dosta.

Mi smo se mogli tuširati bilokad. Dođeš zimi iz patrole ili straže, sav premražen, presvučeš se u piđamu ili do donjeg veša, odeš u sanitarije/kupatilo, istuširaš se, pogreješ se, pa pravac krevet. Niko nam nije zabranjivao, niko nas nije terao.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.04.14 23:05

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.04.14 23:17

Šta je ovo,koliko vidim većina je imala jedno kupanje nedeljno?!
Možda ja grešim ali mislim da smo mi imali kupanje utorkom i petkom. scratch 
Moguće i da grešim..
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.04.14 23:27

@Pero™ (citat):
@Marduk (citat):

Dali možeš da opišeš infrastukturu, ili bolje rečeno kako su izgledala kupatila. Mi smo imali jednu prostoriju, 2 WC, Korito za pranje lica, ruku, brijanje, pranje veša i košulja i dva tuša. Dali ste uopšte imali dosta vode? Kod nas količina nije bio problem, bilo je uvek dosta.

Mi smo se mogli tuširati bilokad. Dođeš zimi iz patrole ili straže, sav premražen, presvučeš se u piđamu ili do donjeg veša, odeš u sanitarije/kupatilo, istuširaš se, pogreješ se, pa pravac krevet. Niko nam nije zabranjivao, niko nas nije terao.

Slično kao i kod vas, samo sto je kupatilo bilo pod kljucem i kljuc se dobijao samo u vrijeme tusiranja jednom u sedmici.  Vode je bilo neograniceno.
Ja sam uvijek mislio da je to po PS-u tako.

Na vrh Go down
paradajz
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.04.14 23:34

@dinosaurus (citat):
Šta je ovo,koliko vidim većina je imala jedno kupanje nedeljno?!
Možda ja grešim ali mislim da smo mi imali kupanje utorkom i petkom. scratch 
Moguće i da grešim..

sigurno grijesis jer je to bila direktiva mada nikad nije usla u PS. razlog je bio banalan: da se vojnici ne bi napaljivali

eto to sam pronasao na internetu kao razlog

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    06.04.14 23:44