FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Higijena u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    07.04.14 9:54

Paradajz:
Mi smo imali (kasarna) u letnje vreme 2 puta nedeljno, zimi jedanput.

Marduk: 
Čudno ste to imali, ako je bilo dosta vode.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 9:24

Mi smo se tuširali i menjali veš jednom tjedno, malo je to ali sam se navikao na smrad. Problem je u kasarni u Puli bijo što nismo imali grijanja,samo mala peč u učioni in u straži. Inače se nije grijelao, pa u Puli i nema zime, jel tako? Ima je i hladna je i kasarna nije imala vrata, glavni ulaz stalno otvoren, ni sad ne razmem zašto. Ljeti bilo bolje išli smo na kupanje 2 puta na tjedan, super. Najbolje bilo u Slunju, gradili smo artiljeriski poligon, tuširanje svaki dan, radilo se ali bilo i dosta slobodnog vremene, niko me nije gnjavio. čarape sam prao sa žajfom ručno i sušio ih izpod kreveta, neki kupovali nove čarape a stare bacali; neki nisu vodili nikakve brige o higieni ni pranju zuba, kakav smrad i zubi kod 19 godišnjaka samo ostalo polovina ili manje.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 9:36

Higijena je bila na zavidnom nivou  pogotovo gde se spremala I sluzila hrana.to znam iz licnog I nezaboravnog iskustva.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 10:47

Želim vjerovati u to!!!!

Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 12:42

@vladimir (citat):
Higijena je bila na zavidnom nivou  pogotovo gde se spremala I sluzila hrana.to znam iz licnog I nezaboravnog iskustva.

Možda si u pravo, a možda i nisi, za svaku kasarnu verovatno je zavisilo od ljudi koji su radili u kuhinji...
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

Broj komentara : 280
Član od : 2013-03-09
Dob : 56
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 14:35

Na minolovcima nije bilo problema sa higijenom. Veliki minolovci su za mornare imali 2 tuša i bojler od 80 litara i praktično mogli su se tuširati svaki dan, nije bilo ograničenja, osim u plovidbi, krcali smo 10 t vode i to je bilo ograničenja. Još je bio jedan tuš za podoficire i jedan za oficire, svaki sa svojim bojlerom. Po ljetnim vrućinama moglo se izvesti masovno rashlađivanje morskom vodom preko vatrogasnog voda. Mali minolovci, čije posade nisu bile smještene na brodu nego u zgradi imale su tuševe. Zamjena robe je bila jednom tjedno, išlo se u bazu u Pločama, bilo je predviđeno i tuširanje, ali koliko znam nitko se nije tuširao jer nije bilo potrebe. Nekoliko puta sam vodio vojsku pa to znam. Ionako sam ih čekao da završe u kantini...
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 15:04

@ianmarkk (citat):
@vladimir (citat):

Možda si u pravo, a možda i nisi, za svaku kasarnu verovatno je zavisilo od ljudi koji su radili u kuhinji...

I to si u pravu.PS  vazi za sve u JNA  a koliko  je to u praksi primenjivano  ipak zavisi od samih ljudi

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 16:39

@ianmarkk (citat):
...... neki nisu vodili nikakve brige o higieni ni pranju zuba, kakav smrad i zubi kod 19 godišnjaka samo ostalo polovina ili manje.

Naravno, osim skromnih mogućnosti JNA da više od 1-2 puta nedeljno okupa vojsku, dosta toga je zavisilo i od higijenskih navika vojnika ( a slobodno mogu reći i starešina) stečenih kod kuće u civilstvu. Jednom prilikom smo kolega i ja kontrolisali funkcionalnost jednog novoizgrađenog vojnog objekta. Uđe on u kupaonu, 3 tuša, umivaonici sa ogledalima i električnim priključkom za brijaći aparat. Divota!!!
Odvrne toplu vodu i šeretski mi dobaci: "Bata Nidžo, ima i tople vode. Šteta što nije subota da se okupamo." Naravno bila je to šala.

Međutim pojedince ni Subotom nisi mogao namamiti da se okupaju, ni puškom naterati. Jedino primena nasilja, pa su pojedinci završavali pod tušem u čojanoj uniformi.

Davno sam ovde napisao, i dalje tvrdim: Ko je imao naviku i želju za kupanjem uvek se nekako snašao i kupao prema svojim potrebama. U radionici, kuhinji, pekari, stražari....... i još mnogo objekata koji su imali individualno kupatilo. Da ne govorimo o karaulama, radarskim stanicama, centrima i čvorištima veze.........

Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 16:46

@Minolovac (citat):
Na minolovcima nije bilo problema sa higijenom. Veliki minolovci su za mornare imali 2 tuša i bojler od 80 litara i praktično mogli su se tuširati svaki dan, nije bilo ograničenja, osim u plovidbi, krcali smo 10 t vode i to je bilo ograničenja. Još je bio jedan tuš za podoficire i jedan za oficire, svaki sa svojim bojlerom. Po ljetnim vrućinama moglo se izvesti masovno rashlađivanje morskom vodom preko vatrogasnog voda. Mali minolovci, čije posade nisu bile smještene na brodu nego u zgradi imale su tuševe. Zamjena robe je bila jednom tjedno, išlo se u bazu u Pločama, bilo je predviđeno i tuširanje, ali koliko znam nitko se nije tuširao jer nije bilo potrebe. Nekoliko puta sam vodio vojsku pa to znam. Ionako sam ih čekao da završe u kantini...

Ako sam dobro razumeo, posade vecih minolovaca su permanentno bile na njima cak i kada su brodovi bili usidreni u luci?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 16:54

East&West (citat):
Davno sam ovde napisao, i dalje tvrdim: Ko je imao naviku i želju za kupanjem uvek se nekako snašao i kupao prema svojim potrebama.

Ipak, valjda zbog starosti samih objekata, to u JNA generalno nije bilo dobro riješeno.

Zajedničke kupaonice su redovito bile u nekom izdvojenom objektu podalje od same spavaonice.

I kupanje je zaista bilo komplicirano, a da se moglo nekako snalaziti kako ste rekli, moglo se.

Ali da za okupat moraš razmiljšat i smišljat načine...  No No

Btw, pročitao sam nedavno jednu pričicu o austrougarskom podoficiru koji je bio podstanar kod neke žene, pa je između ostalog išao s njom dogovarati i da mu pere odjeću.
I pita ona njega, pa dobro, koliko bi toga bilo?
On kaže, neće bit tako puno, evo skupilo mi se prljavih gaća u nekoliko mjeseci pet-šest pari.  Laughing

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 16:59

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Davno sam ovde napisao, i dalje tvrdim: Ko je imao naviku i želju za kupanjem uvek se nekako snašao i kupao prema svojim potrebama.

Ipak, valjda zbog starosti samih objekata, to u JNA generalno nije bilo dobro riješeno.

Zajedničke kupaonice su redovito bile u nekom izdvojenom objektu podalje od same spavaonice.

I kupanje je zaista bilo komplicirano, a da se moglo nekako snalaziti kako ste rekli, moglo se.

Btw, pročitao sam nedavno jednu pričicu o austrougarskom podoficiru koji je bio podstanar kod neke žene, pa je između ostalog išao s njom dogovarati i da mu pere odjeću.
On kaže, neće bit tako puno, evo skupilo mi se prljavih gaća u nekoliko mjeseci pet-šest pari.  Laughing

I kod nas u Puli tuševi su bili u posebnoj zgradi pored trapezarije, leti je bilo vruče pa sam često se umivao sa vodom u wc gornji dio tela i glavu. Ako su ljudi bili naviknuti, da su čist več kod kuče onda su i u vojsci pazili na to. Onaj avstrugarski oficir bio pravi smrad.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 17:16

@Max Blitz (citat):

Max, ogradio sam se: "Naravno, osim skromnih mogućnosti JNA da više od 1-2 puta nedeljno okupa vojsku"

A za moju vojsku sam i razmišljao i smišljao, prvo zato što je to bila moja obaveza, drugo zato što sam i ja iznad svega vodio računa o ličnoj higijeni.
Na terenima i logorovanjima, kad god je  i gde god je bilo prilike organizovao sam kupanje,  u rekama, sa raznim buradima, cisternama (poljsko kupatilo)...
Dosta puta i na vlastiti rizik i odgovornost, a  bilo je tu raznih dogodovština. Jednom organizujem kupanje vojnika u Kupi, ali ne samo klasično kupanje, već da se malo  opuste i uživaju. Kad sam pitao o znanju plivanja, svi kažu znaju. Međutim jedan je mislio da zna, za malo da mi se udavi. Kad sam video kako mlati po vodi i pravi penu kao tanker, odredio sam dvojicu destara-džombi da ga prate. Nadam se da je posle naučio da pliva i da je i dan danas živ i zdrav.

Biće da se ipak svodi na ono kako je dobar deo kolega već zaključilo: Od kasarne do kasarne, najviše je zavisilo od ljudi, kako organizatora i kontrolora higijene, tako i od korisnika. Wink

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 17:27

@ianmarkk (citat):
@Max Blitz (citat):

Onaj avstrugarski oficir bio pravi smrad.

Ooo, tad su kriteriji bili sasvim drugačiji.

Bio je možda nešto ispod prosjeka, ne puno.  Smile

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 17:37

@Max Blitz (citat):
Ooo, tad su kriteriji bili sasvim drugačiji.

Bio je možda nešto ispod prosjeka, ne puno.  Smile

U britanskoj mornarici 19tog veka, sledovanje vode je bilo 1.8L po osobi. Ako se uzme koliko su dugo plovili do recimo Australije, kupanje je bilo verovatno jednom godisnje.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 17:38

@BEOGRAD (citat):
U britanskoj mornarici 19tog veka, sledovanje vode je bilo 1.8L po osobi. Ako se uzme koliko su dugo plovili do recimo Australije, kupanje je bilo verovatno jednom godisnje.

Ako je neko nesrečom pao u more i okupao se malo malkice.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 17:54

Kako god, izgleda da je naša raja higijenske navike primala podjednako i od protivnika i od saveznika. Smile

Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 18:10

Znam,da je u doba mojeg služenja ,dosta vojnika prvi put stajalo pod tušem.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 19:14

mnogi su dolazili sa sela pa su prvi put I videli tus u JNA
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 19:41

Nažalost istina!!!!

Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 20:21

@mirko bratuš (citat):
Znam,da je u doba mojeg služenja ,dosta vojnika prvi put stajalo pod tušem.

A kako su se kod kuče umivali, so se sploh?  alien
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 20:30

@ianmarkk (citat):
A kako su se kod kuče umivali, so se sploh?  alien

Kupali se u kadi. Very Happy 
Tusiranje nije bas bilo popularno 70tih, a veliki broj zgrada koje su se zidale 60tih, imao je sedece kade.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 20:32

@BEOGRAD (citat):
Tusiranje nije bas bilo popularno  70tih, a veliki broj zgrada koje su se zidale 60tih, imao je sedece kade.

sad se sečam jeste i mi smo imali kad a oni sa sela??
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 20:36

Ne kažem,da se nisu umivali.Tuševa I kupatila u ono vreme nije bilo dosta.
Ide I ovako,jel?

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 20:39

@mirko bratuš (citat):
Ne kažem,da se nisu umivali.Tuševa I kupatila u ono vreme nije bilo dosta.
Ide I ovako,jel?

Hahaha a ostale malo sakrivene delove?? Kako

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 20:46

@ianmarkk (citat):
sad se sečam jeste i mi smo imali kad a oni sa sela??

Zavisi verovatno od toga gde je bilo selo. Po pricama moga oca, u njegovo vreme je bilo limeno korito, koje je imalo dvostruku namenu. Prva je bila za kupanje, a zimi za surenje svinja. Very Happy 

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    Today at 4:51

Na vrh Go down

Higijena u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next