FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Higijena u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 20:47

@BEOGRAD (citat):
Zavisi verovatno od toga gde je bilo selo. Po pricama moga oca u njegovo vreme je bilo limeno korito koje je imalo dvostruku namenu. Prva je bila za kupanje, a zimi za surenje svinja. Very Happy

Kako su se onda zima, pa bilo je hladno?

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 280
Član od : 2013-03-09
Dob : 56
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 22:16

@BEOGRAD (citat):
@Minolovac (citat):
Na minolovcima nije bilo problema sa higijenom. Veliki minolovci su za mornare imali 2 tuša i bojler od 80 litara i praktično mogli su se tuširati svaki dan, nije bilo ograničenja, osim u plovidbi, krcali smo 10 t vode i to je bilo ograničenja. Još je bio jedan tuš za podoficire i jedan za oficire, svaki sa svojim bojlerom. Po ljetnim vrućinama moglo se izvesti masovno rashlađivanje morskom vodom preko vatrogasnog voda. Mali minolovci, čije posade nisu bile smještene na brodu nego u zgradi imale su tuševe. Zamjena robe je bila jednom tjedno, išlo se u bazu u Pločama, bilo je predviđeno i tuširanje, ali koliko znam nitko se nije tuširao jer nije bilo potrebe. Nekoliko puta sam vodio vojsku pa to znam. Ionako sam ih čekao da završe u kantini...

Ako sam dobro razumeo, posade vecih minolovaca su permanentno bile na njima cak i kada su brodovi bili usidreni u luci?

Da, na velikim minolovcima i na najmanjim bokeljcima posade su stalno bile na brodovima. Čak se i hrana spremala na brodovima, bila je puno bolja nego iz centralne kuhinje. Iako smo morali na centralnu ishranu po propisu, pravila su se izvrdavala tipa"poslije vožnje treba potrošiti preostalu hranu" pa se stalno nešto dopunjavalo, pa uskoro se opet ide ba plovidbu. Uglavnom za 4 godine neznam da li smo na centralnoj bili 10 dana Smile u zapovjedništvu odreda su gledali kroz prste jer su se dolazili ogrebati za ručak...)

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 22:18

@ianmarkk (citat):
Kako su se onda zima, pa bilo je hladno?

Jeste da je OFF ali evo kako je bilo po selima u Sremu.  U prostoriji koju sada zovemo dnevni boravak bila je velika peć ili šporet koji je osim namene za kuvanje hrane grejao prostoriju. Na njemu se grejala voda i to kišnica, nekada i snežnica, koja se zatim hladnom razblaživala i sipala u limeno korito (koje je bilo na slici). Bogatije porodice su imale livenu kadu na 4 nogice, videli ste valjda u filmovima. Majka je prvo okupala decu, osušila ih i spremila na spavanje. Zatim je asistirala mužu, da bi na kraju i on njoj pomogao da se okupa. Uglavnom su jedno drugome pomagali da se isperu od sapunice i prljave vode. Sapun je bio domaći, kuvan od svinjsih otpadaka i masti sa kaustičnom sodom (NaOH2). Što je taj štipao za oči neviđeno, ali je bio odličan protiv peruti.

Bio je to ritual koji je po nekadašnjim običajima obavljan Subotom. Zbog toga ona izreka: Jedva čekam da dođe Subota, da se okupam.

Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 22:20

East&West (citat):
Jeste da je OFF ali evo kako je bilo po selima u Sremu.  U prostoriji koju sada zovemo dnevni boravak bila je velika peć ili šporet koji je osim namene za kuvanje hrane grejao prostoriju. Na njemu se grejala voda i to kišnica, nekada i snežnica, koja se zatim hladnom razblaživala i sipala u limeno korito (koje je bilo na slici). Bogatije porodice su imale livenu kadu na 4 nogice, videli ste valjda u filmovima. Majka je prvo okupala decu, osušila ih i spremila na spavanje. Zatim je asistirala mužu, da bi na kraju i on njoj pomogao da se okupa. Uglavnom su jedno drugome pomagali da se isperu od sapunice i prljave vode. Sapun je bio domaći, kuvan od svinjsih otpadaka i masti sa kaustičnom sodom (NaOH2). Što je taj štipao za oči neviđeno, ali je bio odličan protiv peruti.

Bio je to ritual koji je po nekadašnjim običajima obavljan Subotom. Zbog toga ona izreka: Jedva čekam da dođe Subota, da se okupam.

Interesantno, kupanje subotom, da su bili nedeljom čisti onda za crkvu i tako. Znači sapun radili sami kod kuče, verovatno miris nije bijo nešto posebno ili ipak?!

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 22:36

@ianmarkk (citat):
Interesantno, kupanje subotom, da su bili nedeljom čisti onda za crkvu i tako. Znači sapun radili sami kod kuče, verovatno miris nije bijo nešto posebno ili ipak?!

Vidiš da znaš! Tudi v Sloveniji je bilo tako. Na enem SLO forumu sem našel nekaj na temo Higiena včasih: "Stara starša sta zakurila in se kopala ob sobotah zvečer, stara mama si je takrat tudi umila lase in si jih navila z navijalkami, da je bila "lepa za nedeljo".

A domača žajfa?? Ne navdušuje z dišavo, ampak  učinkovita proti prhljaju in (jbga zaboravio sam kako se kaže vaške)

Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 22:45

East&West (citat):
Vidiš da znaš! Tudi v Sloveniji je bilo tako. Na enem SLO forumu sem našel nekaj na temo Higiena včasih: "Stara starša sta zakurila in se kopala ob sobotah zvečer, stara mama si je takrat tudi umila lase in si jih navila z navijalkami, da je bila "lepa za nedeljo".

A domača žajfa?? Ne navdušuje z dišavo, ampak  učinkovita proti prhljaju in (jbga zaboravio sam kako se kaže vaške)

saj si prav napisal, prhljaj so "peruti", verjetno bi domači žajfi lahko dodal tudi dišavo.... bounce

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    10.07.14 23:48

East&West (citat):

E  bogati, kako si ovo opisao kao da smo ziveli u isto selo!  Wink

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 1:29

to je bilo normalno za to vreme.mojoj deci je smesno kad cuju da tada nije postojao internet,mobilni telefon,kablovska tv,veliki soping centar,tv u boji,
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 7:59

@vladimir (citat):
to je bilo normalno za to vreme.mojoj deci je smesno kad cuju da tada nije postojao internet,mobilni telefon,kablovska tv,veliki soping centar,tv u boji,

jednog če dana opet biti tako, živjet čemo mirnije i bolje, ja mrzim shopping centrove, za pola sata počne glava bolet, nije normalan okoliš  drunken
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 14:21

@ianmarkk (citat):
jednog če dana opet biti tako, živjet čemo mirnije i bolje, ja mrzim shopping centrove, za pola sata počne glava bolet, nije normalan okoliš  drunken

Zasto jednog dana. Mozes jos sutra da se odreknes svih nepogodnosti koje pruza moderna tehnologija i pocnes da zivis kvalitetnije, kao sto se zivelo u 18tom veku.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 18474
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 14:31

@BEOGRAD (citat):
Zasto jednog dana. Mozes jos sutra da se odreknes svih nepogodnosti koje pruza moderna tehnologija i pocnes da zivis kvalitetnije, kao sto se zivelo u 18tom veku.

Ma da?
A kako to, al' ozbiljno?  Smile 
Gdje bi se to trebalo tako živjeti i kojim poslom baviti?

Ovako:

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/188951/Amerikanac-prezreo-novac-i-otisao-u-pecinu.html

Ima po Lici par ljudi što žive u šumi.
Kad je napadao veliki snijeg mislim pretprošle godine, GSS je išao po selima spašavati ljude.
I onda su rekli neki da tu u blizini živi čovjek u pećini.
Kad su se spasioci nekako probili do njega, on se fino zahvalio i rekao da njemu ne treba pomoć.  Very Happy

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 14:41

@Max Blitz (citat):
Ma da?
A kako to, al' ozbiljno?  Smile 
Gdje bi se to trebalo tako živjeti i kojim poslom baviti?

Ima po Lici par ljudi što žive u šumi.

Bas kao sto si naveo u primerima. Ne mora da se zivi zdravo i kvalitetno samo u dolini Amazona, kada vidis da moze i u Lici. Razz

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 14:45

@BEOGRAD (citat):
Bas kao sto si naveo u primerima. Ne mora da se zivi zdravo i kvalitetno samo u dolini Amazona, kada vidis da moze i u Lici. Razz

Evo, čim ti počneš tako živjet, idem i ja!  Laughing
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 15:02

@Max Blitz (citat):
Evo, čim ti počneš tako živjet, idem i ja!  Laughing

Tesko ces mene ubediti u blagodeti zivota od pre 200 godina. Ja se ne odricem interneta, klima uredjaja, kablovske i ostali nepogodnosti na koje smo danas osudjeni.
Moja se sugestija odnosila na ianmarkk-a koji tezi mirnijem i zdravijem zivotu. Very Happy 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 15:11

@BEOGRAD (citat):
Moja se sugestija odnosila na ianmarkk-a koji tezi mirnijem i zdravijem zivotuVery Happy 

Je, ali DDR je njemu bio san snova, a ne šuma.  Very Happy
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 15:16

@Max Blitz (citat):
Je, ali DDR je njemu bio san snova, a ne šuma.  Very Happy

Iznenada ona Licka pecina i ne izgleda tako lose. Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 16:31

Bem mu miša, pa vi iz oblasti lične (i kolektivne ) higijene lica i tela u JNA odoste u higijenu duha i životnog prostora i života uopšte.
Dobro, kad smo već skrajnuli, ima interneta i televizije i u nekoj šumetini i planinčini. Pa juče je bio rođendan Nikole Tesle.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 16:36

East&West (citat):
Bem mu miša, pa vi iz oblasti lične (i kolektivne ) higijene lica i tela u JNA odoste u higijenu duha i životnog prostora i života uopšte.
Dobro, kad smo već skrajnuli,  ima interneta i televizije i u nekoj šumetini i planinčini. Pa juče je bio rođendan Nikole Tesle.

Jesmo skrenuli, ali ima to neke veze sve skupa.

Je li bilo govora o higijeni u JNA na dužim logorovanjima, (zimi) ili na onim čuvenim obukama u preživljavanju?
Što hoću reći?

Je li starješina imao neke upute da ne kažem po PS-u ili je sve bilo na osobnoj domišljatosti?

Eto, ovaj iz pećine što mu je došao GSS, je zatvorio ulaz šatorskim krilima iz JNA, bilo je na Dnevniku.  Smile 

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 17:08

Ucestvovao sam na zdruzenoj taktickoj vjezbi "Zima 85". Spavali smo u zemunicama a temperatura se nije dizala preko nule za citavo vrijeme (dvije sedmice) vjezbe. Pred zavrsni dio, dosao je komandant diviziona, izvrsio smotru i jeb'o nam mater sto smo neobrijani.  Laughing
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 20:24

@pera84 (citat):
Ucestvovao sam na zdruzenoj taktickoj vjezbi "Zima 85". Spavali smo u zemunicama a temperatura se nije dizala preko nule za citavo vrijeme (dvije sedmice) vjezbe. Pred zavrsni dio, dosao je komandant diviziona, izvrsio smotru i jeb'o nam mater sto smo neobrijani.  Laughing

Eto, moje prethodno pitanje je bilo negdje u ovom smjeru.

Za jutarnju gimnastiku je lijepo bilo propisano do koje se temperature vježba u košulji, majici ili gol do pasa, a za ovo?
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.07.14 23:44

Pera, dobro je bilo da su generacije od osamdesetih zvali po završeni srednjoj školi. Ja bi sad njemu i njegovoj majci reko par reči... ali sad sam stariji. Što on nije pobrinuo da imate neki šator i nešto tople vode za higijenu. A ne da se dere na vojsku. Nismo mi bili ništa krivi ako nije bilo uslova. Iako je ratno stanje, još nije rat (kako bi rekao moj drug Cobra). 

Šatora za pranje nismo ni mi imali, pa je bilo i 20 ispod nule. Da ne kažem o hrani, dovezu je, pa je podele, pa dok nađeš mesto da nekde sedneš, salata se več smrzla, a ostala hrana se smrzla pre nego što smo pojeli. E i pranje porcija ide u higijenu, mi smo jih mogli samo obrisati papirom. 

Žao mi je da moram neki put da kažem i loše stvari o JNA, ali mi smo bili prava vojska i spremni i da ginemo. Neznam dali bi neki ''opasan'' oficir bio spreman na to.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    13.07.14 18:07

Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    13.07.14 18:07

Da nije pola crnac hahahahahaha
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    13.07.14 18:12

Moš ga hebat, takvi smo bili. Od prvih prolećnih dana po terenima sa vojskom, do pojasa goli i onda u avgustu desetak dana Mare Adriatico  Wink 

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4102
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Higijena u JNA    11.08.14 18:33

Jesu li vam prali carape u vojsci?

Sponsored content