FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

PJEŠADIJA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   23.02.14 1:47

Je li ovo minobacač i koji i je li već tada minobacač prešao u pješadijsko naoružanje?

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   23.02.14 11:39

To je minobacač 120mm, neki stariji, verovatno sovjetski ili američki model. MB 120mm do do 1985. godine bili artiljerijska oruđa, a uvođenjem u upotrebu LMB 120mm M75 prelaze u pešadijsko naoružanje.
Negde sam ranije pisao o tome, mislim na temi o MB - UB M52 120mm je artiljerijsko oruđe, a LMB 120mm M75 je pešadijsko oruđe.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 354
Član od : 2013-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   26.02.14 19:33

@Max Blitz (citat):
Svečana obaveza pješadinaca, 70-te, nepoznata lokacija...

Max Blitz, ove fotografije datiraju vjerojatno iz novijeg vremena tj. osamdesetih jel su bili i sinjeli i nove bunde kako smo ih mi zvali "82/83.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   26.02.14 19:56

@humka83 (citat):
Max Blitz, ove fotografije datiraju vjerojatno iz novijeg vremena tj. osamdesetih jel su bili i sinjeli i nove bunde kako smo ih mi zvali "82/83.

Slike sam pokupio s FB, nema drugih podataka, netko će već prepoznat gdje je i kad...
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   26.02.14 20:01

Dobro je humka83 ovo uocio sa sinjelima i svecanim uniformama.Moja klasa(octobar 80)je originalno zaduzila sinjele da bi posle par mjeseci bile uvedene nove,svecane uniforme.
Po toj logici fotografije su jesen/Zima 1980/1981?

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   26.02.14 21:13

a gle milutins, ja sam doso u Skopje "82 u 6 mj. i zaduzio sam isto sinjel a razduzio po odlasku u prekomandu u Gevgeliju, u GO gevgelija sam zaduzio te vec nove jakne a izgleda da su ih dobijali prvo posebne neke jedinice a posle i svi a svakako je bila velika i ljepa promjena posle sinjela Smile. LP
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   26.02.14 21:28

Na granici 1981 nije bilo sinjela-samo vindjakne-objasnjenje KK je bilo"Vi ste ambasadori svoje zemlje,uvijek morate na terenu biti u svecanoj uniformi"
Ja sam u januaru 1981 u Skopju imao vindjaknu kao svecanu-izlazak u grad i odlazak na odsustva

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   26.02.14 21:42

e milutins, sad si mi dao da malo razmisljam nakon tolko godina Smile, nikako se ne sjecam da sam ju zaduzio u Skopju Goce Delcev, jel nisam isao ni na odsustvo to je bilo nakon 8 mj. iz Gevgelije i znam da smo cijelo vrijeme na postrojavanju bili u sinjelima, volio bih da se netko pojavi od mojih pa da me demantira, moguce je da sam nekako to na tren zaboravio. Na zimskom logorovanju na Krivolaku isto smo nosili sinjele i toga se dobro sjecam, a moguce je da nije nasa kasarna bila jos naredu za dodjelu vindijakne a ovo mi se cini poznatim sto vam je rekao KK i to stoji.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   26.02.14 22:03

Mi smo je zaduzili u Skopju,striktno kao svecanu uniformu.
Dok je na karauli bila svakodnevna,"radna uniforma"za rejon,karaulsku strazu............
ps- da li ima neke veze ili ne?Ja sam bio u marsalci u Skopju.

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   26.02.14 22:08

vjerujem ti da je tako bilo, potpisujem ovo gore sto si napisao. LP
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   27.02.14 2:16

Ova slika je malo čudna jer su u različitim uniformama. I šta su oni papiri što jih drže neki vojnici? Zakletva? I po PAPovkama bi rekao da je nekde prva polovina osamdesetih.

MI smo 86 u kasarni dobili čojane uniforme, znači i šinjele, u tome smo sve radili, znači i posao na terenu i logorovanje (hvala bogu za šinjel). Ove novije smo uzimali samo za uzbune ili za izlazak u grad.

87 smo za karaulu sve razdužili i dobili sličan komplet, ali dosta noviji. Radna uniforma je bila čojana sa šinjelom, za na teren, obavezno nova. Što se mi nismo držali jer su bile stare pantalone toplije, ali bunda obavezno nova. 

Koliko se sečam ni starešine nikad nisam video u šinjelima, uvek u bundama (zimi naravno).
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   27.02.14 3:18

@Pero™ (citat):
Ova slika je malo čudna jer su u različitim uniformama. I šta su oni papiri što jih drže neki vojnici? Zakletva? I po PAPovkama bi rekao da je nekde prva polovina osamdesetih.

Slika je sa zakletve, na prvoj slici starješina uručuje 'papire', to je s istog dana.

Puške su M-48, imaju i fišeklije za tu pušku.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   27.02.14 9:45

U pravu si za puške, morao bi da primetim da vojnici imaju bajonete na pojasu. Zeznulo me to jer neki imaju novije uniforme, pa sam pomislio na modernije puške.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   27.02.14 9:58

@Pero™ (citat):
U pravu si za puške, morao bi da primetim da vojnici imaju bajonete na pojasu. Zeznulo me to jer neki imaju novije uniforme, pa sam pomislio na modernije puške.

Pero, crni Pero, krajnje je vrijeme za  

Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   27.02.14 13:44

Ima ih svakakvih na ovoj slici ali pješeštvo je uvijek bilo kraljica vojske
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   27.02.14 21:43

upravu si Jozo, ali fotografije su jako zanimljive itajnovite te zahtijevaju malo dublju analizu, usporedba : nove vindijakne - sinjeli - puske M-48 ? Dvije plakete samo, mislim da se to nije radilo o zakletvi ovo su stariji vojnici dzombe. Ovo je samo moja analiza, mozda nisam upravu samo dajem svoje misljenje. Ovdje se radilo o nekakvom gadjanju, snimanju filma, vjezbe sa plavima ili rezerva i aktivna vojska. Samo u sto mozemo biti sigurni da se radi o jedinici pjesadije. LP
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   27.02.14 22:00

Pored novih uniformi ipak smo za stražu na isturenim objektima i protupožarne patrole(PP)dobijali čojanu uniformu i šinjel.Bojnik je jednom opisao da nije bila topla kao nova međutim ipak se sjećam da nam je daleko bilo toplije u njima na onim niskim temperaturama.Kasnije smo saznali da je to bila zajednička odluka garnizonskih starješina po meni vjerovatno mimo PS-a ali ipak učinkovito.Slike ko slike,vojska je za poziranje radila svakakve kombinacije pogotovo đombe pod utjecajem alkohola i skorog skidanja.

Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   27.02.14 22:13

meni oni papiri što jih drže vojnici sliči na ovo gore.

Na našoj zakletvi smo bili svi kao jedan. Koji je rod vojske ne mogu ni da nagađam. Puno rodova je imalo takvo nauružanje, naravno ne svi. Ne mogu ni za godište, ali tamo nekde kad su se več delile bunde a još uvek bili šinjrli i za svečanije stvari.

Stvarno ču morati po cnikere, nisam ni primetio da je oficir sa gornje slike verovatno isti kao dole, i da se na gornjoj slici dobro vide ''tanđare''

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   27.02.14 22:15

@Jozo Trklja (citat):
Ima ih svakakvih na ovoj slici ali pješeštvo je uvijek bilo kraljica vojske

Pione se šalje napred da ginu, i da se stvara nešto, a kralj i kraljica sede pozadi dok još nije sve gotovo.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   05.03.14 20:02

pioni su uvjek istureni, tj. pjesadija, uz dobru taktiku kralj i kraljica mogu biti bez brige, pjesastvo je najvazniji dio formacija, gdje pjesak ne stane nema slobodne teritorije i nezalim niti sekunde provedene kao pjesadinac jel sam dosta naucio i dosta je ostalo u glavici, a puzanja i pjesacenja imam na kilometre.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   09.03.14 21:00

jako se malo komentira o ovom rodu iako je jedna od snaga i nositeljica jedne vojske, poslije obuke pjesadijske sto dalje?, iz mojeg voda i cete kako se sjecam da je negdje pola otislo na granicu a pola je ostalo u pozadini koji su zaduzili neke radionice ili cak nista tako da su pojedinci stvarno uzivali i to zasluzeno poslije onako teske obuke, a nas je cekala jos jedna obuka granicna pa na posao do zadnjeg dana, kad se covjek navikne i uhoda sve je lako tako je i ovo sve proslo kao da je bio to samo jedan san.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   10.03.14 18:34

@humka83 (citat):
pioni su uvjek istureni, tj. pjesadija, uz dobru taktiku kralj i kraljica mogu biti bez brige, pjesastvo je najvazniji dio formacija, gdje pjesak ne stane nema slobodne teritorije i nezalim niti sekunde provedene kao pjesadinac jel sam dosta naucio i dosta je ostalo u glavici, a puzanja i pjesacenja imam na kilometre.

Slažem se s tobom ali kao i u svakoj vojsci svima je interesantnija "teška konjica",avijacija i morske snage.Niti ja ne žalim za niti jednim metrom koji je itekako dugačak proveden u blatu,snjegu,ledu i paklenom suncu..

arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 665
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   10.03.14 18:54

Če dovolite še nekaj mojih pripomb k sliki svečane prisege. Tudi jaz sem dal svečano prisego leta 1970 in zagotovo v letu 1970 vojaki JNA nismo imeli bund,  temveč le plašče (šinjele), pa tudi listin, ki jih je prejel vojak ob svečani prisegi, v letu 1970 zagotovo še ni bilo. 
Čudno mi tudi deluje vojak s puško, svečana prisega je bil poseben dogodek in ni bilo nobene potrebe, da bi okoli hodili še stražarji oboroženi s puškami in bajoneti.
Glede pušk pa (mislim na M48) pa jih skoraj zagotovo takrat, ko so bile v JNA uvedene bunde, v oborožitvi redne sestave vojske, ni bilo. So že bile polavtomatske puške. M48 so bile v oborožitvi TO.
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   11.03.14 21:35

Moj stariji brat je bio 1983/84. pješadija u Nikšiću, imam njegove slike sa M48, većina voda ih je imala, nekolicina je bila sa automatom M56, i naravno mitraljesci sa M53. Na obuci u Peći nisam vidio papovku, a kamoli M48, samo M70. U Prizrenu isto tako, jedino nisam siguran za društvo iz Lad-pvo,da li su imali papovke ili ne.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   11.03.14 21:56

@vargas (citat):
U Prizrenu isto tako, jedino nisam siguran za društvo iz Lad-pvo,da li su imali papovke ili ne.

Sećam se da je četa veze imala papovke..
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   Today at 6:42

Na vrh Go down

PJEŠADIJA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» PJEŠADIJA
» Ramiz Sadiku Prizren VP 4445/6-3 pješadija 87/88
» Minsko-eksplozivna sredstva