FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

PJEŠADIJA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
Dob : 48
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   11.03.14 22:27

Mi iz graničnog voda smo bili, kao malo "postrani" od ostatka kasarne, u 8 mjeseci službe u Prizrenu, mislim da smo bili svega par puta na postrojavanju na glavnoj pisti, ostalo smo rješavali na našoj kod paviljona, tako da u stvari nisam ni pratio previše tko što nosa za sobom, osim naravno ako je bila u pitanju kakva "egzotika" kakvu nisi mogao vidjeti svaki dan.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   11.03.14 22:31

@vargas (citat):
Mi iz graničnog voda smo bili, kao malo "postrani" od ostatka kasarne, u 8 mjeseci službe u Prizrenu, mislim da smo bili svega par puta na postrojavanju na glavnoj pisti, ostalo smo rješavali na našoj kod paviljona, tako da u stvari nisam ni pratio previše tko što nosa za sobom, osim naravno ako je bila u pitanju kakva "egzotika" kakvu nisi mogao vidjeti svaki dan.

Verovatno se nešto menjalo kasnije...u moje vreme postojavali ste se iza nas izvidjača...
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   11.03.14 23:19

Neznam točno ali mislim da smo bili skroz desno u zadnjem redu gledajući iz smjera glavne kasarnske ceste. Tu sam znao čitati dnevnu zapovijed, a sad koliko je to puta bilo stvarno se ne sjećam dobro, moguće je da je bilo i češće nego sam prije napisao.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   11.03.14 23:32

Vargas da ne odemo u off....ne dovodim ja u pitanje tvoje pisanje,samo se sećam malo gde se ko postrojavao... Very Happy
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   12.03.14 9:31

sve ok.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 354
Član od : 2013-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   14.03.14 21:06

.

humka83: komentar modifikovan dana: 18.03.14 19:18; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   14.03.14 21:20

@humka83 (citat):
Neznam cime se ljudi iliti kolege ovdje bave, piseju, razglabaju, naturaju ali dragi kolege, ovdje je rijec samo o pjesadiji, znam da neki pojma nemaju tko je taj rod vojske jel za vrijeme mog boravka u Skopju pojedini vijnici nisu znali : broj, ocistiti, mjesto u soski, koja puska te na kraju krajeva nisu ih uopce imali zaduzenih oruzja. Zato molim sve ovdje koji pisu o pjesadiji da pisu konkretno, o znoju, radu, taktici i redu a ne pozadini u pjesadiji e to je za druge pricce kao pod ostalo. Kao gore negdje kaj sam napisal nema pedlja osvojene teritorije bez pjesastva, dobre obuke, terena, zapovjednika a u prvom redu morala.

Vidi na,bude nekaj od tebe,morti i dobar prašinar.  Laughing
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 354
Član od : 2013-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   14.03.14 21:37

@ZAGORAC (citat):
@humka83 (citat):
Neznam cime se ljudi iliti kolege ovdje bave, piseju, razglabaju, naturaju ali dragi kolege, ovdje je rijec samo o pjesadiji, znam da neki pojma nemaju tko je taj rod vojske jel za vrijeme mog boravka u Skopju pojedini vijnici nisu znali : broj, ocistiti, mjesto u soski, koja puska te na kraju krajeva nisu ih uopce imali zaduzenih oruzja. Zato molim sve ovdje koji pisu o pjesadiji da pisu konkretno, o znoju, radu, taktici i redu a ne pozadini u pjesadiji e to je za druge pricce kao pod ostalo. Kao gore negdje kaj sam napisal nema pedlja osvojene teritorije bez pjesastva, dobre obuke, terena, zapovjednika a u prvom redu morala.

Vidi na,bude nekaj od tebe,morti i dobar prašinar.  Laughing

humka83: komentar modifikovan dana: 18.03.14 19:22; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : ..)
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 12:09

Uvek su nam punili glavu da pešadija zna samo pušku i ništa više, nekako se nisam slagao sa tom floskulom, izuzetno cenim pešadiju, stoga jedno pitanje, da li je neko od pešadinaca a da nije bio aktivan oficir ili pod oficir, rasklapao mehanizam za opaljivanje ? Ako jeste, koliko se često to radilo ?
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 18:25

Koji mehanizam za opaljivanje?
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 18:28

@dpuric (citat):
Koji mehanizam za opaljivanje?

Postoji samo jedan jedini, govorim o M70 AB2 recimo.
Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 18:41

Kako jedan jedini, svako vatreno oruzje i orudje ga ima.Rasklapanje moze biti delimicno i potpuno.Kod mene je svaki vojnik znao i jedno i drugo.Potpuno se nije tokom obuke radilo svakodnevno ali ipak jeste s vremena na vreme
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 18:57

@Srdjan Radovanov (citat):
Uvek su nam punili glavu da pešadija zna samo pušku i ništa više, nekako se nisam slagao sa tom floskulom, izuzetno cenim pešadiju, stoga jedno pitanje, da li je neko od pešadinaca a da nije bio aktivan oficir ili pod oficir, rasklapao mehanizam za opaljivanje ? Ako jeste, koliko se često to radilo ?

Znam na šta misliš, to po pravilu ni starešinama nije bilo dozvoljeno, već samo majstoru-puškaru.  Cool 

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 20:41

East&West (citat):

Znam na šta misliš, to po pravilu ni starešinama nije bilo dozvoljeno, već samo majstoru-puškaru.  Cool 

Ovaj odgovor sam i ja dobio te sam bio kritikovan blago, što sam to uradio, bilo je uspešno, sada sam zaboravio. Ja bih uveo to u obaveznu nastavu da postoji još redovne vojske.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 22:24

Ovaj odgovor sam i ja dobio te sam bio kritikovan blago, što sam to uradio, bilo je uspešno, sada sam zaboravio. Ja bih uveo to u obaveznu nastavu da postoji još redovne vojske.

Što bi vojnik otvarao sklop čije čišćenje i podmazivanje ne zahteva rastavljanje. Konkretno zatvarač se rasklapa samo u slučaju kvara (krivljenja) udarne  igle, slabljenja ili pucanja opruge, oštećenja izvlakača i već sam zaboravio šta tu još ima? To je ipak posao majstora, a ne korisnika-poslužioca??

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 22:27

East&West (citat):

Što bi vojnik otvarao sklop čije čišćenje i podmazivanje ne zahteva rastavljanje. Konkretno zatvarač se rasklapa samo u slučaju kvara (krivljenja) udarne  igle, slabljenja ili pucanja opruge, oštećenja izvlakača i već sam zaboravio šta tu još ima? To je ipak posao majstora, a ne korisnika-poslužioca??

U potpunosti se slazem, ali polazim od sebe, biti potpuniji nego drugi, pa ce se mnogi tu izgubiti i napraviti stetu, koja se da ispraviti, ali ce se formirati odredjeni broj naprednijih vojnika. Mozda gresim.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 22:34

East&West (citat):

Vidim da je humka83 malo možda uvrijeđen ali za moje vrijeme provedeno u Skoplju dva puta smo rastavljali zatvarač.O rastavljanju cijelog automata i komplet okvira više puta bi se napisala knjiga ali to je također bilo nebitno i nepotrebno.Ipak niti jedan automat nije završio na popravku kod puškara/oružara ili kako li se već zvao.Da je ovo pitanje bilo vezano za puškomitraljez M-53 onda bi bilo malo čudno jer se on skoro nikad nije rastavljao.Probali smo više puta ali je bio problematičan za one slabijeg pamćenja i lošijih prstiju-isto važi i za zatvarač od Papovke..

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 22:52

Kako god, ipak sam za to da korisnik-operater-poslužilac rade samo ono što im je u opisu posla.
Da ne širim priču na složenija sredstva, puška ima svoju tehničku knjižicu sa evidencijom pregleda i opravki, gde svojim potpisom njenu tehničku ispravnost overava odgovorno lice, konkretno mehaničar za pešadijsko naoružanje, slobodnim rečnikom: majstor puškar, majstor oružar...

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 22:59

Sve mi je jasno kao i tehničke knjižice sa evidencijom i pravilom ili PS-om što vojnik treba raditi sa zaduženim oružjem ali kad naiđeš na jednog koji želi da vojnik zna sve mimo pravila onda rastavljaš.Meni nije smetalo jer tad nebi zauzimali do 13:00 raznorazna brda  Wink 

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 23:05

@Matrix (citat):
Sve mi je jasno kao i tehničke knjižice sa evidencijom i pravilom ili PS-om što vojnik treba raditi sa zaduženim oružjem ali kad naiđeš na jednog koji želi da vojnik zna sve mimo pravila onda rastavljaš.Meni nije smetalo jer tad nebi zauzimali do 13:00 raznorazna brda   Wink 

Tebe starešina na to nagonio?

A Srđan hteo da zna i da pokaže da zna i više nego što je potrebno??

Tako sam vas shvatio (ili nisam) . Greška i jedno i drugo.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 23:09

East&West (citat):

Tako sam vas shvatio (ili nisam).

Nije baš nagonio ili tjerao ali nismo ni radili drage volje.Ipak te radnje nam je vraćao nagradama,mislim da znate o kome se radi a bio je perfekcionist u svemu  Wink

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 23:24

@Matrix (citat):
Nije baš nagonio ili tjerao ali nismo ni radili drage volje.Ipak te radnje nam je vraćao nagradama,mislim da znate o kome se radi a bio je perfekcionist u svemu  Wink

Tek sad ne shvatam u čemu je štos,  nije terao, a ni vi niste radili drage volje. Jednostavno to nije bilo u opisu održavanja oružja niti pregleda koji je vršio starešina osnovne jedinice. Barem je to klasika, na razastrto šatorsko krilo rasklopiti, ošistiti, lagano nauljiti, i obrnutim redom sklopiti. Potom starešina komanduje "Oružje za pregled" i bla-bla, no dobro bilo pa prošlo.

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   19.03.14 23:25

@Matrix (citat):
East&West (citat):

Vidim da je humka83 malo možda uvrijeđen ali za moje vrijeme provedeno u Skoplju dva puta smo rastavljali zatvarač.O rastavljanju cijelog automata i komplet okvira više puta bi se napisala knjiga ali to je također bilo nebitno i nepotrebno.Ipak niti jedan automat nije završio na popravku kod puškara/oružara ili kako li se već zvao.Da je ovo pitanje bilo vezano za puškomitraljez M-53 onda bi bilo malo čudno jer se on skoro nikad nije rastavljao.Probali smo više puta ali je bio problematičan za one slabijeg pamćenja i lošijih prstiju-isto važi i za zatvarač od Papovke..

Upravo radi toga si u RAP-u imao rezervni zatvarač.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   20.03.14 8:10

@pukovnik (citat):
Upravo radi toga si u RAP-u imao rezervni zatvarač.

Točno.Još u ONO i DSZ se objašnjavalo da se zatvarač na M-53 ne rastavlja,grijanje cijevi nakon dugih intervala,odstupanje i.t.d.Ipak to je važilo i za M-70 i ostala oružja tad a i kasnije u JNA,međutim na jednom dijelu obuke kod određenog starješine smo između ostalog rastavljali i uspješno sastavljali zatvarač.Samo sam to htio reći iako nas je dosta znalo da nije po PS-u.

Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   20.03.14 8:40

East&West (citat):

Tako sam vas shvatio (ili nisam) . Greška i jedno i drugo.

Tačno tako, iskren da budem, želeo sam da pokažem da znam i više. Meni je to pokazao stariji vodnik koji je bio izrazito dobar sa naoružanjem svakog tipa, on me je svojim radom motivisao. Nije mi bila namera da se hvalim ili pravim važan, ali pošto sam bio stariji, ali na stranu i to, pošto sam bio neki, (bez lažne skromnosti) autoritet kod vojske/vojnika, svojim radom znanjem treba biti primer, tako se i danas ponašam u civilstvu. Na dreku praviti neki "bauk" nije dobro raditi. Isti taj čovek mi je dao elan da vežbam rasklapanje i sklapanje puške. Te sam to uvežbavao do iznemoglosti, otprilike, ako se dobro sećam, rasklapao sam je za 18.34 tako nešto. Sada da se pokrijem ušima bih trebao jer da sad trebam verujem da bi mi trebalo minuta i minuta...da se podsetim.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   Today at 18:53

Na vrh Go down

PJEŠADIJA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» PJEŠADIJA
» Ramiz Sadiku Prizren VP 4445/6-3 pješadija 87/88
» Minsko-eksplozivna sredstva