FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Kasarna "Visoka" - Split - Hrvatska   18.05.13 6:35

Upozoren sam da je u kasarni "Visoka" koja je nalazi u Splitu, preživio rušenje i ovaj bijeli objekt kojeg sam označio crvenom strelicom.
Pa da razveselim one koji su nekada živjeli i radili u tome objektu evo par slika tog objekta.
Mada ja ne znam što je u njemu bilo dok je tu bila JNA.
Naći će se netko tko to zna.
I ovaj objekt je danas prenamijenjen u civilne svrhe kao i čitava bivša kasarna "Visoka" u kojoj više nema ni "V" od vojske.
Ove kuće koje se nalaze uz taj objekt a pokrivene su crvenom ciglom tu nisu bile kada je JNA koristila kasarnu.
Kuće su izgrađene nakon rata.
Sad u njima stanuju 100%-tni ratni invalidi.

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 18.05.13 8:05; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1902
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   18.05.13 8:03

Je kasarna"Visoka" iznad vojne bolnice?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Kasarna "Visoka" - Split - Hrvatska   18.05.13 8:07

@mirko bratuš (citat):
Je kasarna"Visoka" iznad vojne bolnice?

Mirko je li možda znaš što je bilo u tom vojnom objektu kada je tu bila JNA.!?
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   18.05.13 8:34

V dec.67 i jan.68.bio sam u toj kasarni.Došli smo iz Ćapljine kao izviđači u ABHO-ju.Davali smo dežurstvo u kasarni i u štabu IV. AO koja se je nalazila u gradu u ogromnoj stavbi na obali. Sakupljali smo meteorološke podatke .U kasarni je bila pored nas i PVO.Zbog nedostatka šofera kod njih,so me zvali,da jim vozim"flake" na školsko gađanje. Tamo,gdje se je tada nalazila kasarna nije bilo ništa pozidano. Lep pozdrav Miri
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   18.05.13 13:53

Čini mi se,da je bila V.P.8000 Split.
Na vrh Go down
bubul
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2012-09-23

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   21.05.13 1:36

@Vojnik Graničar (citat):
Upozoren sam da je u kasarni "Visoka" koja je nalazi u Splitu, preživio rušenje i ovaj bijeli objekt kojeg sam označio crvenom strelicom.
Pa da razveselim one koji su nekada živjeli i radili u tome objektu evo par slika tog objekta.
Mada ja ne znam što je u njemu bilo dok je tu bila JNA.
Naći će se netko tko to zna.
I ovaj objekt je danas prenamijenjen u civilne svrhe kao i čitava bivša kasarna "Visoka" u kojoj više nema ni "V" od vojske.
Ove kuće koje se nalaze uz taj objekt a pokrivene su crvenom ciglom tu nisu bile kada je JNA koristila kasarnu.
Kuće su izgrađene nakon rata.
Sad u njima stanuju 100%-tni ratni invalidi.

ja sam bio u tu zgradu prvi kat desno bilo je tehnicka sluzba,serviseri za tv,radio uredaje,auto mehanicari bilo je 4 sobe ,gore iznad nas je bilo kuhari,a ljevo su bili vojnici sta su dali strazu van kasarne.

Na vrh Go down
Dragan Milanović
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2013-05-23

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   31.05.13 21:46

To je zgrada prve pešadijske čete. Davali su stražu u kasarni a komandira i razvodnika je davala policija.
Pahola je u Kanadi ima piceriju i pekaru.
Na vrh Go down
bracakg
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2013-03-15
Dob : 48
M(j)esto Kragujevac nekad Krusevac

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   09.10.13 17:36

@mirko bratuš (citat):
V dec.67 i jan.68.bio sam u toj kasarni.Došli smo iz Ćapljine kao izviđači u ABHO-ju.Davali smo dežurstvo u kasarni i u štabu IV. AO koja se je nalazila u gradu u ogromnoj stavbi na obali. Sakupljali smo meteorološke  podatke .U kasarni je bila pored nas i PVO.Zbog nedostatka šofera kod njih,so me zvali,da jim vozim"flake" na školsko gađanje. Tamo,gdje se je tada nalazila kasarna nije bilo ništa pozidano. Lep pozdrav Miri

Tu su bili INDIJANCI mislim,tako smo zvali kuvare,brice i ostele pozadince
Na vrh Go down
messerschmitt
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2013-10-09

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   09.10.13 17:41

Nisam služio u ovoj kasarni ali živim odmah poviše nje. Ova zgrada koja je jedina ostala je sad umjetničko-grafička škola,srednja,to se vidi i na slici. Ima nešto zanimljivo. Šetam pasa blizu nekadašnje žice,vide se stupovi na jednoj slici i tu ima par rupa,10-12 cm u promjeru. Jednom sam ubacija kamen u jednu,pada je dugo,oko 30-tak metara,laički procjenjeno. Neka stara,zatrpana skladišta ...?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: JNA pekar.   09.10.13 20:01

@messerschmitt (citat):
Nisam služio u ovoj kasarni ali živim odmah poviše nje.
Ova zgrada koja je jedina ostala je sad umjetničko-grafička škola,srednja,to se vidi i na slici.
Ima nešto zanimljivo.
Šetam pasa blizu nekadašnje žice,vide se stupovi na jednoj slici i tu ima par rupa,10-12 cm u promjeru.
Jednom sam ubacija kamen u jednu,pada je dugo,oko 30-tak metara,laički procjenjeno.
Neka stara,zatrpana skladišta ...?

Messerschmitt.
Je li i danas pečeš kruh tj. da li te posao odveo u pekarstvo.!?

Na vrh Go down
messerschmitt
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2013-10-09

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   09.10.13 21:19

Hehe,samo doma,za dicu. U špakeru ili još bolje,ispod peke. Ali gušt mi je radii sa brašnom. Sva dizana tijesta su moja briga,žena mi je dala punomoć za njih. čak i sirnice. Njoj se ne dižu,meni obavezno.
Kako uopće znaš da sam peka hruh? Čita si postove?
Istini za volju,u JNA sam se bar 20 puta više družija sa puškom i taktičkim pretpostavkama nego s pekarom. A u prekomandi sam bija ćato.
Na vrh Go down
dado hr
Gušter
Gušter

Član od : 2013-11-01

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   05.11.13 10:45

mart 87g. vojna policija, kasarna visoka Split
I četa, I vod, II odjeljenje, komandir odjeljenja desetar Kašović Zoran, komandir voda stari vodnik Vitez Jovan, kom. čete por. Slavoljub Dabić, kom. bataljuna maj. Mate Bradašić
Na vrh Go down
bracakg
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Kragujevac nekad Krusevac

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   06.11.13 18:28

Znaci bili smo u isto vrema samo sto sam ja bio na spratu.Gde si otsao posle obuke,ja se secam dole Najdoski Stevana iz Makedonije i onog sto je imao braon pojas u karateu.Kad bi video tvoju sliku sigurno bi se setio
Na vrh Go down
dado hr
Gušter
Gušter

Član od : 2013-11-01

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   06.11.13 23:33

da oni su bili samnom, nakon šest mjeseci obuke otišao sam na osiguranje u Žrnovnicu do pred novu godinu kada su nas negdje oko 28.12. poslali u prekomandu na Banjicu u gardijsku vojnu policiju gdje smo imali još tri mjeseca obuku
Na vrh Go down
zivanovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2013-03-19

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   21.03.14 23:27

pozdrav
Na vrh Go down
Bosna
Gušter
Gušter

Broj komentara : 15
Član od : 2013-11-26

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   20.04.14 2:39

Bila je u Visokoj, iznad kuhinje, odnosno one kućice dežurnog oficira do kraja putem, na gore, skroz desno do ograde, na vrhu, jedna manja zgrada. Neka tri sprata.Tu je bio bolnički vod, a sprat ispod nas, koliko se sjećam, neki mornari...Mi smo bili stara vojska koja je opsluživala Vojnu Bolnicu Split i Vojno Pomorski Institut unutar bolnice. Bili smo podalje od ovih iz vojne policije, ali smo npr. mi bolničari, počesto imali priliku gledati njihovu obuku. Oni su bili, čini mi se od kuhinje gore i ulijevo, a mi smo bili na kraju kasarne, gore desno. To je bilo 1984, ali već tada su nam počeli praviti manju zgradu u krugu Vojne Bolnice, tako da je taj bolnički vod, vjerovatno narednih godinu – dvije, tamo i prešao. U odnosu na ove iz vojne policije, mi iz bolničkog voda smo bili, „polucivili“. Na zanimanju u 700met/1 kilom. udaljenoj VBS, znali smo da po 2 dana ne dolazimo u kasarnu na spavanje, tako da  nismo imali neku veliku disciplinu...Neko je radio turnuse u bolnici, neko, je imao duže ili kraće smjene, tako da nikada kompletan vod nije boravio  u kasarni, a neki su čak i duže boravili u bolnici, npr/oni na zanimanju u neuropsihijatrijskom ili infektivnom odjelu VBS...

P.S.
Ove slike Visoke su za ne prepoznati. Stare zgrade srušene, nove sagrađene. Poznam samo onu fotku sa betonskim stubovima, na kojima je nekada bila žica, i one bijele stambene zgrade iznad/neboderi. Tu sam  samo jednom "derao" stražu, falilo vojske, vjerovatno neki teren,  pa su i nas "penzionere" u nekoliko smjena angažovali. I jednom kao mlađi dežurni u kučici dež. oficira. sve ostalo, "polucivilni" angažman u VBS!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   20.04.14 10:51

@Bosna (citat):
P.S.
Ove slike Visoke su za ne prepoznati.
Stare zgrade srušene, nove sagrađene.
Poznam samo onu fotku sa betonskim stubovima, na kojima je nekada bila žica, i one bijele stambene zgrade iznad/neboderi.
Tu sam  samo jednom "derao" stražu, falilo vojske, vjerovatno neki teren,  pa su i nas "penzionere" u nekoliko smjena angažovali.
I jednom kao mlađi dežurni u kučici dež. oficira. sve ostalo, "polucivilni" angažman u VBS!

Naravno da je kasarna "Visoka" za neprepoznati, kad je skoro sve porušeno i poravnano.
A jaš se planira izgradnja nekih objekata.
Uglavnom sve je namjenjeno za školstvo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18494
Član od : 2012-10-30
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   22.04.14 6:17

Prostor bivše kasarne i Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje:

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   26.04.14 2:20

Iz druge perspektive, ovdje će se bolje vidjeti novi objekti na području bivše kasarne:

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   28.04.14 2:42

Jedan dosta jasan 'tlocrt' područja bivšeg vojnog kompleksa:

http://www.d-a-z.hr/hr/vijesti/studentski-dom-i-studentski-centar-u-splitu,1533.html

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   09.06.14 15:12

Fotografija poznatog splitskog fotografa Feđe Klarića iz 1972. kad su se po četvrti Lokve vozile utrke.
Slikano je sa jednog od nebodera u današnjoj Šižgorićevoj, a u samom vrhu se vidi građevinski dom. Nema još FESB-a, a vide se i zgrade kasarne na Visokoj. Izvor: forum.hr

Kut odakle je slikano i još malo pojašnjenja:

P.S. Kad malo bolje pogledam, nisam siguran da su na donjoj slici dobro označeni današnji nazivi ulica u usporedbi s kartom...  scratch

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   11.06.14 4:28

U nedostatku slika iz kasarne u vrijeme JNA, a sada tamo ništa nije kako je bilo, izrezao sam neke kadrove dokumentarca HRT-a iz 2001.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   15.06.14 1:48

Plan sveučilišnog kampusa na prostoru kasarne na Visokoj (i šire)

Stari satelitski snimak iz 2003., prije izgradnje

Pogled iz zraka 2008.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   15.06.14 1:49

Slike iz 2013.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   17.06.14 20:15

Evo me zadužio Max Blitz da mu dešifriram ovu staru sliku.
Na njoj sam strelicama i brojevima označio mjesta koja sam usporedio sa sadašnjim stanjem.

Sa ovoga nebodera je slikana ta stara fotografija.
Ili je slikana baš sa vrha nebodera ili iz nekog od stanova.

Strelica 1 - ovo je ta zgrada.

Strelica 2 - ovdje su neki ljudi stajali u nekakvom redu i pitaj boga što su čekali.

Strelica 3 - Ovo su garaže ispred zgrade označene strelicom 1.
Na njima neki ljuidi stoje na nogama a neki sjede u daljini sam označio neboder s kojeg je snimljena ta stara fotografija.

Velika slika: http://pics.si/?di=3VTX

Strelica 4 - Ovo su bili nekakvi objekti koji su imali kosi krov.
Oni su i dalje tu.
Na staroj slici sam žutim krugom zaokružio jedan objekat.
Na mjestu tog objekta je sada ova stambena zgrada (crveno-žuto-bijela).
Uglavnom onaj zaokruženi objekat ne odgovara po rasporedu prozora ovoj stambenoj zgradi.
Desno od zaokruženog objekta se vide nekakve radničke barake.
I one su porušene i sada je tu škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju.

Velika slika: http://pics.si/?di=0BDX

Strelica 5 - Ovoje "Učenički dom Split".

Velika slika: http://pics.si/?di=U29J

Strelica 6 - Ovo su čempresi koji se na staroj slici vide.
Oni su i danas tu.
Međutim vojni objekat koji je nekada tu bio je srušen i izgrađen je: "Ekonomski fakultet u Splitu".
Jednom sam razgovarao sa jednom osobom koja je visoko pozicionirana u ovom "Ekonomski fakultet u Splitu".
Radi se o tome da kada je donesena odluka o gradnji ovoga ekonomskog fakulteta, projektant koji je projektirao ovaj objekat je od izvođača radova zatražio da se posijeku svi ovi čempresi ispred ekonomskog fakulteta jer navodno ti čempresi zaklanjaju pogled na njegovo "remek jelo".
Tada dolazi do svađe između projektanta i (mislim) direktora škole ili tako nešto) i na kraju posjekli su (mislim) 1-2 čempresa a ovo ostalo su ostavili.

Velika slika: http://pics.si/?di=96FB

Na ovoj slici se u daljini vidi neboder iz kojeg je slikana ona stara fotografija.

Velika slika: http://pics.si/?di=AHGP

Slikana tabla ispred ulaza u "Ekonomski fakultet u Splitu".

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987   Today at 11:17

Na vrh Go down

SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987
» KUMBOR 1986./1987.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'
» Dravograd - "Bukovje" VP 7646 67. granični odsek Dravograd 1986.-1987.