FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin

Share | 

Artiljerijski školski centar Zadar

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 16 ... 27, 28, 29
AutorPoruka
SLOVENIJA
Gušter
Gušter

Broj komentara : 28
Član od : 2016-06-20

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   27.03.17 22:22

Pozdrav artiljerci!!

Imam jedno pitanje? Dali je možda neko od vas otišao na stažiranje u mešoviti artiljrijski divizion u kasarnu Novi logor-Zadar (K-4 na Višnjiku) u 1977 ili 1978 godini?

Lep pozdrav svima!
Na vrh Go down
Stažo 18
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2017-04-23

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   27.04.17 18:33

Ja sam u AŠRO Zadar došao 29.01.1974. godine -47 klasa .Bio sam u 4 vodu l.baterija -obalska artiljerija. U to vrijema su obalci još uvijek bili u Zadru.Komandir voda je bio Radomir Simanić ,a zamjenik Tonći Kordić. U vodu  (4/1) bila su 21 polaznika  od Pule do Titograda svi sa obale.Sticajem okolnosti jedan se pripadnik voda bavio fotografijom (Butigan Milivoj) i zahvaljujući njemu posjedujem veći broh fotografija  pripadnika voda sa školovanja i sa logorovanja. Zemaljcu su teren imali na Udbini a obalci na otoku Zečevo  gdje se provodila obuka u gađanju  topovima 85 i 88 mm.
Na vrh Go down
SLOVENIJA
Gušter
Gušter

Broj komentara : 28
Član od : 2016-06-20

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   27.04.17 21:55

Pozdrav "Stažo 18"
Kad sam ja bio u AŠRO (1977-54 klasa) bili so još "obalci", takođe u 4 vodu 1. baterije a su več u početku školovanja otišli neznam tačno u koje mesto.Ako imaš koju fotografiju kasarne iz ovog vremena stavi je gore da vidim kako je to tada bilo.
Na vrh Go down
47/74
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2017-01-22
M(j)esto Sarajevo

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   27.04.17 22:20

Pozdrav za Stažu 18; sve bivše pitomce 47. klase AŠRO, sve artiljerce...

Kolega "Stažo 18", istoga dana smo stigli u u Zadar u AŠRO 29.01.1974. godine. Ja sam bio u 2.vodu IV. baterije (MB120mm). Da, mi "zemaljci" smo bili na završnom logorovanju na Udbini u avgustu 1974.godine. Po povratku sa terena, proveli smo još nekoliko dana u Zadru, kada smo po okončanju ocjenjivanja dobili činove mlađeg vodnika i završili prvu fazu 7-mjesečnog školovanja. Po okončanju svih predviđenih procedura, 30. 08.1974. je upriličena ceremonija našega ispraćaja na 15-dnevno redovno odsustvo i onda javljanje u određene jedinice JNA na stažiranje.
Na vrh Go down
Zex
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2013-08-25
Dob : 54
M(j)esto Uzice

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   09.05.17 22:38

Nisam odavno posetio ovaj forum. Nedavno sam pregledao slike iz Zadra iz 1981/1982. godine (67. klasa). Interesu je me ko je bio načelnik ŠRO u to vreme? Voleo bih da sada u 55 godini prikupim neke podatke.
Na vrh Go down
zejo
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2017-05-22
Dob : 48
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: ŠRO ARJ PVO V.P. 4791 - 09.1988.   22.05.17 12:34

Pozdrav za sve pitomce. Žao mi je, što sam tek pre par dana, saznao za ovaj forum. Nadam se da ne kasnim previše i da nisam puno toga propustio. :-)
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3236
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   22.05.17 20:53

@zejo (citat):
Pozdrav za sve pitomce. Žao mi je, što sam tek pre par dana, saznao za ovaj forum. Nadam se da ne kasnim previše i da nisam puno toga propustio. :-)
Dobro dodao na forum! Ima vremena citaj temu po temu Wink
Na vrh Go down
zejo
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2017-05-22
Dob : 48
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   22.05.17 22:01

Hvala na dobrodoslici!!! Ne sumnjam da ce se neko vec javiti. Strpljenja imam na pretek. :-)
Na vrh Go down
Kompasm53
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2017-05-29

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   29.05.17 10:08

Neko je pisao o pokaznoj vežbi "Protivoklopni odred u napadu" koja je izvedena na Crvenim zemljama kod Knina 1988, vežbu je izveo vod kojim je komandovao Dudak. Ista takva vežba je izvedena godinu dana kasnije Slunju samo što je tada komandir voda bio geodeta Ćurčić. Ta vežba na Slunju je izvedena za kraće vreme, najbolje je gađao jedan slovenac i pohvaljen ili možda i nagrađen od komandanta diviziona Alberta Šešelje. U tom vodu su bili još Ivica Nuić, Miloš Madić, Rakić, Tadić, Vojnović iz Podgorice... Seća li se neko te vežbe i tih divnih momaka.
Na vrh Go down
Slaviša 91
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2017-05-29

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   29.05.17 11:43

Pozdrav svima. Ja sam bio vozač u K4 i to 90/91. Kod mene je bio porucnik Cikuš Marjan a zatekao sam i Atifa Dudaka
Na vrh Go down
komstan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2015-01-27

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   08.06.17 12:14

@SLOVENIJA (citat):
@013gonzo (citat):
@dpuric (citat):
Evo još podataka o AŠC iz tog vremena (onako kako me pamćenje služi). AŠC je bio smešten u K-1. Tu su bili paviljoni i tu se izvodila teoretska nastava. U dva paviljopna su bili smešteni Škola rezervnih oficira i kursevi Rez.of. koji su se povremeno održavali. U jednom zasebnom paviljonu smestene su bilie završne godine Srednje vojne škole i Vojne akademije - smer artiljerije.
Komandant Centra u to vreme bio je Puk. od jeseni 1985. godi general-major Branko Banjanin.Komandant ŠKROa bio je Grbić Rajko. Bila su dva pitomačka diviziona u ŠRO. Drugim u kome sam bio komandovao je kap.I kl. Klepo Ekrem. K-diri baterija bili su Kap. Todorivić i Brojčin- Komandiri vodiva baterije čiji je k-dir bio M.Todorović-Toša bili su: Pokornik Josip, Lazarević Aca. Garunović Momir i Kremoć Aco.
Nastavnici su bili:
kap I kl. Uzelac Mirko- Topografija i URVAJ (tzv Pravili gadjanja)
major Topuzović - Opšta taktika i taktika artiljerije
kap. Žuvela Franc  i maj. Langus - Veza i ABHO
Obaveštajno-bezb.sistem - Kap I kl Šarić...
Praktičan deo rada sa orudjima i taktike Kasarna 2 i Bokanjac, Tereni Knin i Slunj. Toliko za početak.

Evo podataka malo ranije
K-1 zajedno i sa k-dom garnizona i salom za priredbe filmove.
školovao se i služio okt.'77-sep.'78.
U januaru '78 uglancali spavonicu i učionicu, izvršena smotra i preselili se u kasarnu "Novi logor" u dva metalna hangara.
Pod prekriven daskama koje nisu mogle da škripe, zaledila voda ispod njih. WC u drvenoj baraci pored, a česme za umivanje: nekoliko redova drvenih valova pored WC'a.
Osim dva vojnička ćebeta (zaduženih pri dolasku u vojsku), dobili i po dva "konjska" ćebeta iz RR. Obični vojnici iz Novog logora nisu mogli da se načude čime se "elitni" pitomci pokrivaju.

Pitomački paviljoni su tada počeli da se preuređuju i kada sam došao na obuku za k-dira raketne baterije januar-februar '80. nisam video razliku između pitomačkih paviljona ŠRO i redovnih pitomaca Vojne akademije.
Drago mi je, da je jedan na blogu iz onog vremena u Zadru kao ja. Ja se sečam kako su se pitomci ŠROA preselili v kasarnu "Novi logor". Ja sam za to vreme bio na stažiranju u MAD-u (mešoviti artiljerijski divizion). Komandant MAD-a bio je major Mulčan, a moj komandir 1. baterije bio je poručnik Milan Ljubanić. Sve je bilo tačno tako kao što ste napisali. Eto toliko za početak, pa se možda još čujemo.

Pozdrav!
Bio sam 60.klasa , došao u Zadar 29.1.1979.god. . 4 mjeseca bili smo u Novom logoru , a onda smo se preselili u obnovljene paviljone u K-1
Na vrh Go down
int3r
Gušter
Gušter

Broj komentara : 25
Član od : 2013-01-22

KomentarNaslov komentara: 14.10.'89 SRO Zadar.   13.06.17 13:11

Na vrh Go down
komstan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2015-01-27

KomentarNaslov komentara: Re: Artiljerijski školski centar Zadar   27.06.17 15:08

@Banjaluka1 (citat):
Postovane kolege,

ja sam bio u Zadru od aprila 1979 do juna 1980 godine, mogao bih biti 61 klasa ali nisam vise siguran.
Nakon obuke ostao sam U zadru kao asisten na katedri pravila gadjanja
Sjecam se Dudakovica (bio je tada porucnik) i Alberta Seselje (major)
Koa predavac je radio Milenko Zivanovic (kapetan)
Sjecam se Dragana Antica iz Zagreba, pravili smo one reljefe za simuliranje gadjanja 
Sa nama je bio jos jedan kolega iz Zagreba ali mu sa sad ne mogu sjetiti imena
Sjecam se jos da su u to vrijeme bila dva voda crnaca na obuci i da su nase kolege stazisti koji su im bili komandiri morali s njima u civilnoj udjeci ici u grad, sto je kod nas ostalih izazivalo pomalo ljubomoru(mislim zbog civilke)
Nadam se da je jos neko od vas bio u to vrijeme tamo

Lijep pozdrav za sve vas
Ja sam bio 60.klasa  i jedan sam od stažista kojima ste zavidili .  Inače su crnci koji smo obučavali bili  iz tadašnje Južne Rodezije , kasnije  država Zimbabve , iz oslobodilačkih pokreta ZAPU i ZANU . Na kursu su nam bili oficiri por.Dudaković , kap.Filipović Rajko i ppok.Karan . Bili smo smješteni na dnu kasarne gdje je bila VP i komanda stana .
Moji kolege stažisti na kursu su bili Leković Zoran , Nogulić Nebojša , Huzjan Krešimir , Robnik Rajko i  Matjaž (?) . Obzirom na civilku ,u gradu u kafićima ,ne bi vjerovali da smo vojnici .
Na vrh Go down

Artiljerijski školski centar Zadar
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 29/29Idi na stranicu : Previous  1 ... 16 ... 27, 28, 29
 Similar topics
-
» kasarna Ribnica-Kraljevo V.P.8415, jun 91
» ŠRO artiljerije Zadar jun - decembar 1988.
» Aerodrom Zemunik Zadar
» Trebinje, septembarci 1989 - VP 7077 (Sanitetski nastavni centar)
» ŠRO ARJ/PVO Zadar/Šepurine