FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Rezervni oficiri u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next
AutorPoruka
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Rezervni oficiri u JNA   28.10.12 18:11

Komandovanje jedinica R formacije JNA pocivalo je na rezervnom staresinskom kadru. Pozivam ucesnike foruma da iznesu svoje misljenje o ovoj temi. Od izbora kandidata za SRO, skolovanja, rasporedjivanja na duznosti u rezervnom sastavu, napredovanju i dr. O svojim iskustvima i zapazanjima uskoro!
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   28.10.12 18:20

Hah...pa netko je morao zapovijedati TO. Takav je bio tadašnji vojni ustroj i doktrina obrane. Naravno da rezervni oficiri nisu bili tako dobro obučeni kao oficiri JNA ali je to bilo tako planirano da oni izvršavaju manje složene zadaće (sa svojim jedinicama) nego aktivni. Uostalom čovjek uvijek uči tako da su mnogi rezervni Časnici (oficiri) u ratu brzo napredovali i napravili karijeru. To je kao i gluma, često su naturščici bolji od glumaca koji su završili akademiju!

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   28.10.12 23:24

Ma ima tu dosta materijala, i bilo je tu dosta kvaltitenih kadrova naravno ovisno tko se u rezervi opredijelio za pojedini dio, naravno počevši od pješadijaca, ostali rodovi imali su manjak rezervnih jer nisu isto bili sposobni logističari ili operativni časnici pa su prema tome i u ratu napredovali i zapovijedali formacijama!
Samo je pitanje koliko pravila ovog foruma dozvoljavaju razvoj ovu teme, neke se prvo izjasne časnici za moderiranje ovog foruma!!!

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   29.10.12 11:46

Sam izbor kandidata za SRO bio je zasnovan na tzv.moralno-političkoj podobnosti. To je , pre svega, značilo podršku i predlog neke od društveno-političkih organizacija. Dalje kandidat je u zdravstvenom smislu trebao zadovoljiti kriterijume za I kategoriju regruta i da ima povoljnu bezbednosnu proveru. Nacionalna i teritorijalna zastupljenost su takođe bili faktori od uticaja. Ponekad je dolazilo i do negativne selekcije pa su i u obrazovnom i u intelektualnom smislu pojedini tamo i zalutali (primarni je bio nacionalni ili teritorijalni ključ ). A bilo je i nedovoljno kvalitetnih kandidata na teritoriji jednog vojnog odseka pa su u SRO upućivani i pojedini preko veze-protekcije. I obrazovni profil kandidata je trebao da ima odredjenu ulogu u koju će ŠRO neko biti upućen ali se i od doga odstupalo. Sopstveni primer. 1985. god. u ŠRO Artiljerije u Zadru u jednom pitomačkom divizionu od oko 240 pitomaca samo smo nas dvojica završili školu (pravno-birotehnički i gimnaziju) netehničkog usmerenja. Svi ostali su završili tehničke škole. A artiljerija je izrazito tehnički rod.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   29.10.12 12:07

'Ko o čemu; kurva o poštenju, vojnik o skraćenju!

...oficiri o unapredjenju!
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   29.10.12 15:54

Armija koja nije profesionalna je puko tracenje finansijskih resursa gradjana. Videlo se to i na primeru nakadasnje JNA i SFRJ. Rezervni sastav, TO, je nesto najsmesnije i najjadnije sto je postojalo u nekadasnjoj drzavi. Oni koji imaju afiniteta i interesovanja za vojni poziv, za ratovanje, za prolivanje krvi, se ionako svrstaju u nekakve paravojne formacije, tako da im organizovanje u neke rezervne jedinice vojske nije nuzno.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   30.10.12 3:37

Ne slažem se Bogart, TO je bila logični nastavak, tj. ono u čemu si nastavio "služiti" nakon odsluženja vojnog roka u JNA. Netko više, netko manje. Nisu svi jednako poslije bili pozivani na vojne vježbe. Kako gdje i kako koji rod. I nije to bilo tako loše, mada se više ljudima u poznijim godinama (35, pa naviše) nije dalo spavati po terenu, u šatorima i slično. To je stvar komocije koja dođe s godinama. Ali je cijela vojna doktrina i stategija općenarodne obrane bila tako koncipirana. Naoružani narod koji će braniti zemlju u slučaju vanjske agresije. A ne da se onako divljački pokoljemo među sobom. No
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   30.10.12 5:25

Mogu da razumem drugacija misljenja po ovom pitanju, ali necu se odreci vlastitog, jer je zasnovano na licnom iskustvu, ukoliko navedeni primer o raspadu nase nekadasnje armije nije adekvatan.
Toliko sam izbegavao odlaske na vojne vezbe da je kad su me konacno uhvatili i prvi put odvukli na takvu festu pao sneg u sred maja, valjda se i dragi bog tada razalostio. Laughing
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   30.10.12 10:10

@Bogart (citat):
Armija koja nije profesionalna je puko tracenje finansijskih resursa gradjana. Videlo se to i na primeru nakadasnje JNA i SFRJ. Rezervni sastav, TO, je nesto najsmesnije i najjadnije sto je postojalo u nekadasnjoj drzavi. Oni koji imaju afiniteta i interesovanja za vojni poziv, za ratovanje, za prolivanje krvi, se ionako svrstaju u nekakve paravojne formacije, tako da im organizovanje u neke rezervne jedinice vojske nije nuzno.

Naravno da ti možeš imati svoje mišljenje i niko te ne tera da ga promeniš. U demokraciji valjda možemo da pričamo i debatiramo o stvarima i ako se ne slažemo.

Ako pogledaš rat u Sloveniji: TO je sa doktrinom opšte narodnog otpora zaustavila i nekako pobedila JNA. Naravno da JNA nije pokazala sve što bi mogla, ali ipak tad nije bila namenjena borbi protiv svog naroda. Kasnije je počela da raspada po nacionalnoj osnovi, ali ostavimo to, jer je isuviše vruča tema, još uvek posle 20 godina. A i ulazi u današnju politiku, što mislim da nije cilj ovog foruma.

Kad si izašao iz vojnog roka razporedili su te u rezerviste TO i JNA. Ako se ne varam JNA je imala (odprilike) 20.000 aktivnih starešina, 200.000 aktivnih vojnika i 2.000.000 rezervista. I za te rezerviste je trebalo da se osposobi bar malo stručni kadar da se ima neka vrsta komande i odgovornosti. Za svaki vod, treba komandir voda, za svaku četu komandir, itd. Aktivne starešine nebi mogle da imaju pod kontrolom toliko vojnika. Zna se ko priima naredbe i ko jih sprovodi. I za to treba bar malo stručan kadar da zna kako se gledaju mape, šta znače neke ''crte'' na njima, kako se radi sa vojskom,... barem osnove. Rezervni oficiri su imali drugojačije vežbe od obične vojske. Imali su školovanje do kraja svoje rezervne službe, napredovanja, itd... Mislim da je bio najviši čin za rezerviste major i redki su ga dobivali.

Sad ču opet da upotrebim primer Slovenije (jer tu živim), vi prevedite u svoju republiku po broju stanovnika i broju vojnika, i molim bez politike. Po wikipediji Slovenija ima 7.600 aktivnih vojnika. Dali misliš da nas neko napadne da bi mogli adekvatno da brane državu? Ili bi bilo bolje imati 10% stanovništva = 200.000 da brane zemlju? Ja bih se ipak kladio na 10%.

Toliko za sad

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   30.10.12 10:41

Iskustva kazuju da profesionalna armija nije nužno jeftinija - naprotiv. U teoriji sistem naoružanog naroda nije izum SFRJ. Podsećam i danas ga imaju Svajcarska i Izrael. I Nacionalna garda u SAD je na gotovo slicnom principu (uz ogradu da se tamo radi ipak o dobrovoljnosti ali je u pitanju rezervna armija od koje se još uvek) ne odriču mnoge države. Okosnisu nižeg i srednjeg starešinskog kadra u takvim armijama čine rezervni oficiri.
Ideja teritorijalnog organizovanja je bila dobra (logična je i iskonska potreba svakoga da brani sviju porodicu, mesto, kraj...) ali su drustveno-istorijske okolnosti dovele do degradacije takve ideje.
Paravojne formacije koje su se iznedrile posebna su priča i zlo samo po sebi.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   30.10.12 10:58

NEŠTO O ŠKOLOVANJU REZERVNIH OFICIRA.
U SFRJ rezervni oficiri školovali su se u odgovarajućim centrima po rodovima odnosno službama. Školovanje je obuhvatalo dva dela
- školovanje u okviru centara
- stažiranje u jedinicama JNA
Školovanje u centrima trajalo je 6 meseci, obuhvatalo je nastavu iz opštevojnih predmeta (Strojeva obuka, Peš.naoružanje sa nastavom gađanja, Pravilo službe OS, Opštu taktiku, obaveštajnu i bezbednosnu obuku) i stručnih predmeta u zavisnosti od roda-službe. Činjenica je da se za 6 meseci trebalo savladati gradivo koje se na akademiji uči 2 godine(u odnosu na specijalističku) pa i više (u odnosu na opštevojnu) obuku svakako je predstavljalo problem sadržan u pitanju: Koliko je takav oficir spreman- ima znanja za kasnije obavljanje određenih dužnosti. Gradivo je sažimano ali je srž gradiva ostao, a nastava maksimalno intenzivirana. Lično mislim, da samo oni, koji su na stažiranju želeli, imali uslove i podršku starešina u jedinici mogli su da ostvare solidan uspeh i da steknu dobro znanje. 7-9 meseci je bilo dovoljno za to.Redovan trenaž u rezervnim jedinicama se podrazumevao ali je i tu bilo velikih razlika. Neki su retko pozivani i normalno je, pošto je proces zaboravljanja normalan, nisu ni mogli da pokažu rezultate.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   30.10.12 12:45

Dpuric i Pero su u pravu. Bogarte, imao si peh, snijeg u maju i tebi odmah cijela doktrina ONO i DZS SFRJ pada u vodu. Ne kažem da je bilo ugodno, ali, ipak... Nije moguće braniti zemlju sa profesionalnim vojnicima. Njih je malo, a ako ništa "ne rade" tek su onda veliki teret za državni budžet. Ne kažem da ih ne treba imati, oni su najčešće vrhunski obučeni vojnici, ali kao takvi bi trebali češće sudjelovati u raznim ratovima kojih uvijek ima po svijetu. Ne na svoju ruku, mada ima i toga, već pod mandatom UN-a ili EU-a. Također i tehnika uglavnom propada ako se ne koristi. Npr. bivši razarač, tj. VPBR 34 Pula, klasa "Kotor" koji je mislim jedini u upotrebi crnogorske mornarice, također uglavnom propada ili će propasti, a troškovi održavanja su mu veliki. A bio bi sjajan da se upotrijebi npr. u rastjerivanju somalskih gusara koji otimaju brodove u Indijskom oceanu. I sjajna vježba za posadu. Takvih mjesta u svijetu za pravu vježbu ima koliko hoćeš.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 14.11.12 18:04; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : točnija oznaka broda)
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   30.10.12 22:06

Mene poslije vojske 2 godine nisu dirali. Onda su me pozvali u TO gdje sam dobio uniformu i gdje su mi okačili čin potporučnika. Tu u štabu TO smo proveli 2-3 dana na nekakvom predavanju i preustroju. Meni su (kao oklopnjaku) rekli da sam zadužen za logistiku i dali mi hrpu nekih spiskova gdje je stojalo s koliko kamiona, konja, slame, hrane itd. raspolažemo tongue Međutim komandat TO mi je odmah rekao da je to privremeno jer trebaju bezbjednjaka i da su odlučili da mene idućeg ljeta pošalju u Bileću na nekakvu dulju obuku (čini mi se da je bilo govora o mjesec dana). Međutim do toga nije nikada došlo jer sam ja u proljeće sljedeće godine otišao u inozemstvo i zbog toga se morao razdužiti (vratio sam uniformu i skinut sam sa evidencije vojnih obveznika).

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   31.10.12 0:41

@dpuric (citat):

Iskustva kazuju da profesionalna armija nije nužno jeftinija - naprotiv. U teoriji sistem naoružanog naroda nije izum SFRJ. Podsećam i danas ga imaju Svajcarska i Izrael. I Nacionalna garda u SAD je na gotovo slicnom principu (uz ogradu da se tamo radi ipak o dobrovoljnosti ali je u pitanju rezervna armija od koje se još uvek) ne odriču mnoge države. Okosnisu nižeg i srednjeg starešinskog kadra u takvim armijama čine rezervni oficiri.
Ideja teritorijalnog organizovanja je bila dobra (logična je i iskonska potreba svakoga da brani sviju porodicu, mesto, kraj...) ali su drustveno-istorijske okolnosti dovele do degradacije takve ideje.
Paravojne formacije koje su se iznedrile posebna su priča i zlo samo po sebi.
Kad sam rekao da se amaterizam ne isplati mislio sam u odnosu na efikasnost takve armije "dzina na papiru", na tu neku srazmeru, a ne na potrebu stednje posto-poto radi smanjenja budzetskih rashoda drzave. Uostalom bas na primeru eks JNA i eks SFRJ cenim da sam bio u pravu, pogledajte samo onu fotku sa vojnog otpada u Temerinu na temi o rucnim raketnim bacacima i bice vam jasno da ne gresim. Koje pare je progutala nasa soldateska i citav taj sistem ONO, a dzabe. Taj model moze da prodje u Izraelu, kad iza njega stoji kompaktna nacija ugrozena sa svih strana neprijateljski raspolozenim susedima. Ne bi da nagadjam u fazonu "sta bi bilo kad bi bilo", ali kontam da bi se svajcarski sistem raspao kao nas nekadasnji, koji bi svajcarski "zabar" ratovao protiv svojih kad bi ih napala Italija, ne bi se ni svajcarski Nemci suprotstavili svojima kad bi ih iz "Svabije" opleli...

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   31.10.12 1:01

@Max Blitz (citat):
Dpuric i Pero su u pravu. Bogarte, imao si peh, snijeg u maju i tebi odmah cijela doktrina ONO i DZS SFRJ pada u vodu. Ne kažem da je bilo ugodno, ali, ipak... Nije moguće braniti zemlju sa profesionalnim vojnicima. Njih je malo, a ako ništa "ne rade" tek su onda veliki teret za državni budžet. Ne kažem da ih ne treba imati, oni su najčešće vrhunski obučeni vojnici, ali kao takvi bi trebali češće sudjelovati u raznim ratovima kojih uvijek ima po svijetu. Ne na svoju ruku, mada ima i toga, već pod mandatom UN-a ili EU-a. Također i tehnika uglavnom propada ako se ne koristi. Npr. bivši razarač Kotor koji je mislim jedini u upotrebi crnogorske mornarice, također uglavnom propada ili će propasti, a troškovi održavanja su mu veliki. A bio bi sjajan da se upotrijebi npr. u rastjerivanju somalskih gusara koji otimaju brodove u Indijskom oceanu. I sjajna vježba za posadu. Takvih mjesta u svijetu za pravu vježbu ima koliko hoćeš.
Ne znam kakva su Perina i tvoja iskustva, ali drugari moji da ste vi u ratu komandovali onim basibozukom koji je meni bio poveren osedeli bi i vi kao ja i trazili bi da se ukine i Real Madrid, a kamoli ne obavezno sluzenje vojnog roka. Very Happy Uvek se izjasnjavam za profesionalnu armiju i protivnik sam sluzenja vojnog roka, a samim tim i koncepcije "naoruzanog naroda". Kad zapuca snaci ce se narod, oni koji su raspolozeni i sposobni za borbu protiv neprijatelja otici ce dobrovoljno u "partizane", a ostali ce postati "kvislinzi" ili ce gledati svoja posla i cekati da rat prodje, kao sto je oduvek bivalo. Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   31.10.12 1:34

Dragi druže Bogarte, ne razumijem te sasvim. Pa sve socijalističke države su imale sličnu doktrinu narodne obrane. Mislim da je Rusija ima i danas. Zaboravljaš da je JNA kao jedno veliko poduzeće i proizvođač oružja bila i veliki izvoznik i zarađivala je novac, nije ga samo trošila! Nije naše da mirimo crnce i Arape po svijetu ako hoće ratovati. Mada je politika nesvrstanih tu bila ponešto licemjerna. Govorili smo jedno, a radili drugo. Prodavali smo im oružje, puno oružja. Sve te ručne raketne bacače o kojima govoriš je trebalo prodati u Afriku. Ako nećemo mi, prodat će im netko drugi, nema tu milosti. Kad imaš 18-19 godina, ništa ti nije teško, to je bilo dobro zamišljeno da se ide u vojsku nakon završetka srednje škole, prije posla ili fakulteta. Dobro, kako tko, nisu svi išli na fakultet. Većina nas u vojsci su u stvari bili radoznala djeca, koja su se, kad pogledaš život u zadnjih bar 25 godina i što se sve dogodilo, tamo dobro zabavila. Barem većina dobrih ljudi koji su služili JNA. cheers
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   31.10.12 1:56

Zapravo radi se o hrpi rucnih bacaca na otpadu, tema se odnosi na rucni raketni bacac, a na slici su prikazani rucni bacaci, i to je zalosno videti, jer sam ubedjen da je JNA vise potrosila nego zaradila valjanjem naoruzanja zemljama treceg sveta, u svakom slucaju drustvo nije osetilo dobrobiti te zarade osim onih sretnika koji su bili zaposleni u namenskoj industriji, ko zna gde je zavrsio veci deo tih sredstava.
Da nisam zeleo da odem u JNA nasao bi nacina da to eskiviram ili bar nekako prolongiram odlazak.
Ponavljam, principijelno sam opredeljen iskljucivo za postojanje profesionalne vojske, bez opste vojne obaveze za gradjane... i bez rezervnog vojnog sastava, bez sistema ONO. Efikasnost, disciplinovanost i odgovornost u izvrsavanju zadataka moze se postici samo u profesionalnoj vojsci, sto se kaze tamo "gde se zna ko jebe, a ko stenje". Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   31.10.12 2:16

Pa mislim da je i ukinuto obavezno služenje vojnog roka u svim zemljama bivše SFRJ. U današnje vrijeme i sa postojećim geopolitičkim odnosima u regiji je to opravdano. Nema smisla. I dalje mislim da je onda imalo i nije bilo bezveze. Ok, zavisi koliko si imao godina, nije bilo isto 18 i 27. I jasno, zavisi gdje si bio i što radio. Ja sam to bio shvatio kao dobru zabavu prije fakulteta i upoznavanje velikog spektra najrazličitijih ljudi. Poslije se više to nije moglo upoznati, barem ne na taj način. To je bilo neko romantično vrijeme, ljudi su bili sretni, ne mislim samo na nas klince tada, nego i na naše roditelje. Pogledaj danas većinu običnih ljudi oko sebe. Crying or Very sad
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   31.10.12 2:40

Da li je opravdano ili ne, ali takva je realnost, na Balkanu, a i u Evropi, i zaista bi danas bilo besmisleno insistirati na opstoj vojnoj obavezi, potpuno si u pravu. Mozda ce to nekome ko je pripadnik moje nacije cudno zvucati, ali mislim da su dani vojnikovanja proslost. Tako da je gotovo izvesno da cu vojnicku "karijeru" okoncati u cinu rezervnog porucnika.
Sa devetnaest godina sam otisao u JNA, na vreme, pre fakulteta. Takodje sam upoznao dosta zanimljivih ljudi.
Jesu ljudi nekada bili sretniji, mozda neki tek sada vide koliko. Naime svako doba i svaki drustveni sistem donosi neke nove slobode, ali i nova ogranicenja, daje i ukida mogucnosti, pa kome se kako zalomi. Neki koji imaju dobru polaznu osnovu budu uvek zadovoljni, a neki uopste ne uspevaju da se snadju.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   07.11.12 1:20

Bogarte, mislim da nisi stekao dobar dojam i uvid općenito u JNA, a i TO poslije, jer si naprosto išao kasno na odsluženje u JNA. U sept. 90., ako se ne varam. Dobro, nisi imao dovoljno godina ranije, sve jasno. Tada je to već bila vojska pred raspadom, tenzije sa svih strana, netrpeljivosti, pucanje po šavovima. Politika je već davno bila učinila svoje. Mirisalo je na ozbiljne nevolje. Prava JNA je bila ona dok je Tito bio živ. A poslije, možda do početka 1990.g., tj. do raspada SKJ. Nakon toga ništa nije bilo ni približno isto, niti je moglo biti. Ono nasilno formiranje SK-Pokreta za Jugoslaviju je tek dodatno zabilo čavao u lijes JNA. To je V. Kadijević poslije i priznao kao kobnu grešku. Nije se moglo spasiti umirućeg bolesnika na aparatima. Odnosno, možda i jest, ali sasvim drugačijim pristupom i metodama. Ali nakon pada berlinskog zida i raspada SSSR-a (a ne možemo zanemariti te događaje) i to je dugoročno bilo iluzorno. Znam da politika nije tema ovog foruma i na ovome bih stao. A, gdje si ti bio poslije, u kakvim TO-ima, i što si radio, tek nema nikakve veze s JNA! Makar se to i tako formalno zvalo još neko vrijeme. JNA je okupljala ljude od Vardara do Triglava, ako dio nedostaje, nije i ne može biti JNA.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   08.11.12 1:40

Previse ti jarane idealizujes JNA i TO, i ceo taj koncept ONO, raja koja je bila u teritorijalcima u tom razdoblju raspada JNA i SFRJ se nekada takodje obucavala i vaspitavala u JNA, nije to ljudstvo palo s Marsa. Ne verujem da je kadar TO par decenija ranije bio toliko razlicit i superiorniji u odnosu na onaj potonji. Uostalom dovoljno sam generalizovao kad sam spominjao vlastita iskustva tako da ne isticem pricu iz vremena nakon JNA, nadam se da je to jasno.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   22.11.12 21:08

Posto se ova tema nekako rasplinula po drugim delovima foruma predlazem da je vratimo ovde
PITANJE ANGAZOVANJA REZERVNIH OFICIRA U RATNIM JEDINICAMA STEPEN NJIHOVOG ANGAZOVANJA I UCINAK

Po izlasku iz JNA - zavrsetka staziranja po pravilu, kroz nekoliko meseci za sve koji su dobili ocenu POVOLJAN i predlog, proizvodjeni su od strane Predsednistva SFRJ u cin rezervnog pporucnika. Njima je ubrzo saopstavan ratni raspored. E sada, u zavisnosti od jedinica u koje su rasporedjivani stepen njihovog angazovanja bio je vrlo razlicit. Neki, rasporedjeni u jedinice A formacije i stabove TO pozivani su cesce. Ostali redje. Neki su rasporedivani na duznost k-ira voda i tu ostajali dugo, neki ubrzano, posle svake vezbe unapredjivani.Cesto se desavalo da oni sa srednjom skolom vise napreduju od onih sa fakultetima. Moje licno zapazanje da je u puno slucajeva d..uvlakacki odnos prema pretpostavljenima u tome imao odredjenu ulogu. Oni koji su bili kriticni, pa i sposobni bili su skrajnuti i gulili ulogu K-dira voda godinama.Pravi ucinci su se mogli videti na zdruzenim taktickim vezbama kojih je godinama bilo sve manje i na zalost u nemilim, svima nama poznatim dogadjajima.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   22.11.12 21:52

Hvala, dpuric. Odlično da si pokrenuo ponovo ovu temu s nekim novim informacijama. Treba nastojati da teme imaju glavu i rep. Živjeli!

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 23.11.12 2:11; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   22.11.12 22:17

profesionalna vojska nemoze da brani drzavu.profesionalci su potrebni dabi rukovali slozenim borbenim sistemima i komandovali ljudstvom. za pesadinca netreba ni srednja skola ni fakultet ali treba dobra komanda i organizacija.najveci vojno pomorski desant posle dana D izvrsen je na korejsko poluostrvo.najsavremenija ratna tehnika,vojska sa ratnim iskustvom i obucen komandni kadar prosto je pregazen od strane vojske NR KINE koja je imala ogromnu prednost u ljudstvu.u svetu nepostoji ni jedna vojska koja u ratnim uslovima ne racuna i neangazuje rezervni sastav.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   22.11.12 22:37

@vladimir (citat):
profesionalna vojska nemoze da brani drzavu.profesionalci su potrebni dabi rukovali slozenim borbenim sistemima i komandovali ljudstvom. za pesadinca netreba ni srednja skola ni fakultet ali treba dobra komanda i organizacija.najveci vojno pomorski desant posle dana D izvrsen je na korejsko poluostrvo.najsavremenija ratna tehnika,vojska sa ratnim iskustvom i obucen komandni kadar prosto je pregazen od strane vojske NR KINE koja je imala ogromnu prednost u ljudstvu.u svetu nepostoji ni jedna vojska koja u ratnim uslovima ne racuna i neangazuje rezervni sastav.

Ima i drugih primjera gdje su profesionalci bili brojčano slabi a potukli znatno brojnijeg protivnika. Puno ovisi io tome je li vodiš obrambeni rat na svom teritoriju ili djeluješ ofenzivno na tuđoj teritoriji. Poznato je da se u današnje vrijeme ovi ofenzivni ratovi vode gotovo isključivo sa profesionalnim vojnicima (Amerikanci, Englezi). U obrambenim ratovima se, naravno, u rat uključuje i civilno stanovništvo i to ne samo putem mobilizacije, nego i dobrovoljno jer tko može ljudima zabraniti da brane svoja ognjišta!?

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   Today at 10:56

Na vrh Go down

Rezervni oficiri u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/15Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next
 Similar topics
-
» Rezervni oficiri u JNA
» Oficiri u JNA
» ZAGREB Kasarna Maršal Tito 1986-1989.
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo
» Aerodrom Dubrave Tuzla