FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Rezervni oficiri u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next
AutorPoruka
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   23.11.12 13:57

najveci problem rezervnog sastava je bila disciplina. vojska bez discipline i postovanja PS nemoze da funkcionise.
Na vrh Go down
barun
Gušter
Gušter

Broj komentara : 31
Član od : 2012-11-21

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   23.11.12 20:44

Imas pravo Vladimire.Poslije sluzenja vojnog roka,nakon 9 mj.Otisao sam u rezervni sastav jna. deset dana vojna vjezba je trajala .AJME MAJKO MOJA!!!! DISCIPLINA BOLI GLAVA.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   23.11.12 21:41

@vladimir (citat):
najveci problem rezervnog sastava je bila disciplina. vojska bez discipline i postovanja PS nemoze da funkcionise.

A najveci problem discipline rezetvista RAKIJA.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   23.11.12 21:43

@barun (citat):
Imas pravo Vladimire.Poslije sluzenja vojnog roka,nakon 9 mj.Otisao sam u rezervni sastav jna. deset dana vojna vjezba je trajala .AJME MAJKO MOJA!!!! DISCIPLINA BOLI GLAVA.

bOLI GLAVA OD DISCIPLINE ILI NEDISCIPLINE
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   23.11.12 21:50

@dpuric (citat):
@vladimir (citat):

A najveci problem discipline rezetvista RAKIJA.

Od rakije nema bolje žene
po tri dana ona ljulja mene

sunny king drunken

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   24.11.12 2:45

@vladimir (citat):
profesionalna vojska nemoze da brani drzavu.profesionalci su potrebni dabi rukovali slozenim borbenim sistemima i komandovali ljudstvom. za pesadinca netreba ni srednja skola ni fakultet ali treba dobra komanda i organizacija.najveci vojno pomorski desant posle dana D izvrsen je na korejsko poluostrvo.najsavremenija ratna tehnika,vojska sa ratnim iskustvom i obucen komandni kadar prosto je pregazen od strane vojske NR KINE koja je imala ogromnu prednost u ljudstvu.u svetu nepostoji ni jedna vojska koja u ratnim uslovima ne racuna i neangazuje rezervni sastav.
Iranci su takodje imali znatnu prednost u ljudstvu, pa nisu uspeli tokom visegodisnjeg rata da pregaze Iracane.

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   24.11.12 2:58

@dpuric (citat):
Posto se ova tema nekako rasplinula po drugim delovima foruma predlazem da je vratimo ovde
PITANJE ANGAZOVANJA REZERVNIH OFICIRA U RATNIM JEDINICAMA STEPEN NJIHOVOG ANGAZOVANJA I UCINAK

Po izlasku iz JNA - zavrsetka staziranja po pravilu, kroz nekoliko meseci za sve koji su dobili ocenu POVOLJAN i predlog, proizvodjeni su od strane Predsednistva SFRJ u cin rezervnog pporucnika. Njima je ubrzo saopstavan ratni raspored. E sada, u zavisnosti od jedinica u koje su rasporedjivani stepen njihovog angazovanja bio je vrlo razlicit. Neki, rasporedjeni u jedinice A formacije i stabove TO pozivani su cesce. Ostali redje. Neki su rasporedivani na duznost k-ira voda i tu ostajali dugo, neki ubrzano, posle svake vezbe unapredjivani.Cesto se desavalo da oni sa srednjom skolom vise napreduju od onih sa fakultetima. Moje licno zapazanje da je u puno slucajeva d..uvlakacki odnos prema pretpostavljenima u tome imao odredjenu ulogu. Oni koji su bili kriticni, pa i sposobni bili su skrajnuti i gulili ulogu K-dira voda godinama.Pravi ucinci su se mogli videti na zdruzenim taktickim vezbama kojih je godinama bilo sve manje i na zalost u nemilim, svima nama poznatim dogadjajima.
Poznajem lika koji je od obicnog redova abehajca avanzovao u rezervnog potporucnika samo zato sto je bio u adekvatnoj politickoj partiji, to samo napominjem kao ilustraciju, sistemi se menjaju, ali losi principi ostaju isti.

@Max Blitz (citat):
Hvala, dpuric. Odlično da si pokrenuo ponovo ovu temu s nekim novim informacijama. Treba nastojati da teme imaju glavu i rep. Živjeli!

U pravu si Makse, ovo je definitivno moja omiljena tema. Very Happy

@vladimir (citat):
najveci problem rezervnog sastava je bila disciplina. vojska bez discipline i postovanja PS ne moze da funkcionise.
@dpuric (citat):
A najveci problem discipline rezervista RAKIJA.
Najzad i vas dvojica uvideste zasto sam "antiprotivan" svakoj armiji koja nije profesionalna.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   24.11.12 10:08

@Bogart (citat):
Najzad i vas dvojica uvideste zasto sam "antiprotivan" svakoj armiji koja nije profesionalna.

Imaš svoje mišljenje i ja ga poštujem. Međutim već smo se djelomično razmimoišli u stavovima u nekim postovima na početku ove teme, tako da ne bih ponovo širio raspravu samo oko ovih stavova. I dalje tvrdim da je za bivši socijalistički sustav i bivšu državu u onom političkom kontekstu i odnosu snaga u Europi i svijetu bilo neophodno imati ročnu vojsku. Da nije bilo te vojske, ne bi se ni mi sada ovdje družili. I samo da je to bio razlog njenog postojanja, dovoljan je. Ovo možda zvuči smiješno, ali malo razmislite, pa ćete vidjeti da nije. Vaša djeca se sigurno neće družiti sa ljudima s ovih prostora na ovaj način. Dobro, ima još foruma i facebook i takve stvari, ali nije to to. U sadašnjem vremenu, nastankom više samostalnih država, promjenom političkog sustava u tzv. neoliberalni kapitalizam (čitaj pljačka), ročna vojska više nije potrebna. (Da ne spominjemo da su Slovenija i Hrvatska članice NATO saveza.) U ovom sadašnjem vremenu se mogu složiti s Bogartom da ročna vojska nije više potrebna, jer je besmislena. Male profesionale vojske su tu puno bolji izbor, ako ništa onda zbog ekonomskih razloga. Naprosto, ročna vojska puno košta i bila bi ogromno opterećenje za državne proračune. Što se rezerve tiče, (nisam rezervni oficir), nisam imao to zadovoljstvo biti pozvan na vojne vježbe niti jedan put. Ne znam zašto. Zadužio sam uniformu (mornaru dali SMB?!) i to je bilo sve. Na kraju je nisam ni vratio, imam je još. Moguće da nisu znali gdje bi me uopće pozvali. Vjerojatno onda u pješadiju, svi smo završili temeljnu obuku. U mornaricu su rezervisti išli rjeđe (Viđao sam mornaričke rezerviste u plavim tzv., 'ratno-radnim' uniformama s beretkom u Kumboru.) Mornarički stažisti su pozivani dosta češće. E, a da je stvarno Juga s nekim zaratila, bih li i tad bio pozvan kao upravitelj broda, ne znam. Tako da nemam direktnog iskustva ni s rezervnim oficirima TO. O onom poslije ne bih. (Btw, javio se na temi 'ŠRO Split' Stazio, baš me zanimaju njegova iskustva iz rezervnog sastava. Idemo ga pozdraviti!)
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   24.11.12 19:08

Najzad i vas dvojica uvideste zasto sam "antiprotivan" svakoj armiji koja nije profesionalna

Stvari ne treba gledati crno-belo. Radi se o periodu samog predvecerja nemilih dogadjaja kada se vojska psiholoski *pripremala* sa nastupajuce dogadjaje. Porast nacionalizama u svim sredinama neminovno se odslikavao kroz rezerviste koji su pozivani na vojne vezbe. U takvim uslovima u pojedinim sredinama mnogi aktivni oficiri i na visim duznostima su takvo stanje tolerisali.
Prava slika sistema odbrane je do pre 1990 godine. Tom sistemu se u insstitucionalno-organizacionom smislu nije imalo posebno sta prigovoriti. (po strani ostavljam ideolosku stranu).

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   24.11.12 22:21

Ni danas, nakon 20-tak godina nisam siguran da li je ovo što se dogodilo sa SFRJ moralo tako da se desi. Sada imamo što imamo, nekoliko malih i nemoćnih državica koje sebe ubjeđuju u svoju veličinu.
Stvari treba pogledati i iz ovog ugla: za vojnu pobjedu nad vojskama Srbije ili Hrvatske bile bi dovoljne 1-2 dobre divizije a za CG 2 bataljona marinaca. Meni to govori da je neko drugi dobitnik u cijeloj ovoj našoj nesretnoj priči. Ali ako je i tako moralo biti, mislim, da su države nastale iz bivše SFRJ morale obezbjediti način popune "profesionalnih" vojski.
Po meni, vojni rok je morao opstati na neki način pa taman trajao 3 mjeseca i iz tog mobilisanog ljudstva da se "probere" popuna za neki rezervni sastav, nacionalnu gardu ili slično (ovakvi sistemi postoje u svijetu). Ovo se posebno vidi na primjeru CG koja još šalje i određeni broj vojnika u Avganistan. Ovako, svi slabi, prinuđeni smo na "vazalne" odnose sa velikima i nemamo pravo pričati o ponosu i drugim moralnim kategorijama koje se olako izriču. scratch
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   24.11.12 22:26

U redu, to bi bilo ovako, teoretski, kad bi bila potpuno sama svaka država. Što misliš o NATO 'kišobranu', ne ulazeći u političke konotacije koje proizlaze iz takve koncepcije obrane? Čisto sa vojnog stanovišta?
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   24.11.12 22:55

Uh. Evo ovako. Današnje vrijeme projektujem kroz situaciju prije 200, 500 ili 1000 godina. Ima tu puno analogije, svi smo bili nečiji vazali i davali "danak u krvi".
Što se tiče NATO za mene je taj savez izgubio onu korektnu ulogu koju je imao kao prevashodno vojni i odbrambeni savez. Danas je to alat u rukama krupnog kapitala, kao što su to i države. Lično nemam povjerenje u NATO kišobran. Vidjeti ćemo kako će to sve izgledati po pitanju Turske, Izraela i ostalih na Bliskom istoku.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   24.11.12 22:58

Koje je rješenje, tko će nas branit? Je li onda vojna doktrina ONO I DSZ bila dobra ili ne?

P.S. Uputio sam ti pitanje na Kumboru, na CG, tamo ćemo o morskim temama. Thnx

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 25.11.12 3:19; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   24.11.12 23:02

@Stazio (citat):
Ni danas, nakon 20-tak godina nisam siguran da li je ovo što se dogodilo sa SFRJ moralo tako da se desi. Sada imamo što imamo, nekoliko malih i nemoćnih državica koje sebe ubjeđuju u svoju veličinu.
Stvari treba pogledati i iz ovog ugla: za vojnu pobjedu nad vojskama Srbije ili Hrvatske bile bi dovoljne 1-2 dobre divizije a za CG 2 bataljona marinaca. Meni to govori da je neko drugi dobitnik u cijeloj ovoj našoj nesretnoj priči. Ali ako je i tako moralo biti, mislim, da su države nastale iz bivše SFRJ morale obezbjediti način popune "profesionalnih" vojski.
Po meni, vojni rok je morao opstati na neki način pa taman trajao 3 mjeseca i iz tog mobilisanog ljudstva da se "probere" popuna za neki rezervni sastav, nacionalnu gardu ili slično (ovakvi sistemi postoje u svijetu). Ovo se posebno vidi na primjeru CG koja još šalje i određeni broj vojnika u Avganistan. Ovako, svi slabi, prinuđeni smo na "vazalne" odnose sa velikima i nemamo pravo pričati o ponosu i drugim moralnim kategorijama koje se olako izriču. scratch

Ponos i nije baš neka vojno-taktička kategorija. On može biti i bez pokrića. Osim toga vjerujem da i pripadnici dasnašnjih vojski bivših republika imaju nekakav ponos.
Vjerojatno su npr. pripadnici današnjih oružanih snaga Hrvatske ponosni što su u tako jednom moćnom savezu kao što je NATO i što su obučeni i sposobni da, rame uz rame, sa vojnicima iz zemalja koje su stvarno vojne sile, izvršavaju vojne zadaće.
Mi bivši pripadnici JNA smo nešto drugo. Mi ne posmatramo vojsku u kojoj smo služili samo sa vojno-taktičkog stanovišta nego iz nostalgičnih razloga unosimo i puno emocija u sve to. To pomalo iskrivljuje pravu sliku i spriječava nas da realno sagledamo našu ondašnju vojnu snagu i stvarnu borbenu spremnost. Iz mnogih postova na ovom forumu da se iščitati da stanje u tadašnjoj JNA nije baš bilo sjajno i da smo bili daleko od onoga što se tada propagiralo; naime JNA nije nikada bila vojna sila koja bi, u globalnom smislu, mogla držati korak sa velikim igračima. Vjerujem da nismo u svijetu bili ni među prvih trideset!
PS: Možda su se i u ono vrijeme pojedine republike i pokrajine "vazalski" osjećale!?

Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2012-11-25

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   25.11.12 0:45

Smile
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   25.11.12 0:49

@destilator (citat):
Smile

Dobrodošao na forum i gukni nešto cheers Gdje si služio, kako je bilo itd.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 44
Član od : 2010-11-10
Dob : 51
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   25.11.12 0:50

A cudna svijeta
Na vrh Go down
ajdedadanimaajdedanocima
Gušter
Gušter

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   25.11.12 0:51

Smile
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   25.11.12 0:59

@ajdedadanimaajdedanocima (citat):
A cudna svijeta

Jašta king Nema šta nema na internetu pa i "spavača" Sleep Vidim da si se davno registrirao a malo postova imaš, pa možda je vrijeme da i ti raspališ. Može i rafalno geek

Gušter
Gušter

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   25.11.12 1:02

A radja na sve strane pa ne mogu, ali eto tu sam pa bi mogao i ja reci koju jer nije sve tako crno kako neki ovdje predstavljaju to vrijeme u kojemu smo odrastali. ipak ne mogu da se ne osvrnem na upozorenja nasih starih koji su nas upozorevali da bi moglo biti rata. mi slusali nijesmo. eh sad je kasno da se ljubi strasno, jel da.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   25.11.12 1:13

@ajdedadanimaajdedanocima (citat):
A radja na sve strane pa ne mogu, ali eto tu sam pa bi mogao i ja reci koju jer nije sve tako crno kako neki ovdje predstavljaju to vrijeme u kojemu smo odrastali. ipak ne mogu da se ne osvrnem na upozorenja nasih starih koji su nas upozorevali da bi moglo biti rata. mi slusali nijesmo. eh sad je kasno da se ljubi strasno, jel da.

I ja se ponekad sjetim savjeta naših starih i često pomislim da su oni, iako neobrazovani i ni upola načitani kao mi, ipak bili pametniji od nas!
A vremena...Bili smo mladi a mladost je uvijek lijepa queen

Gušter
Gušter

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   25.11.12 1:15

jasta neg pametniji, samo smo mi mislili da sve znamo i da smo pametniji od engleza.
Na vrh Go down
destilator
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2012-11-25

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   25.11.12 2:18

ma nije nama niko nista pricao. sve smo se sami ucili i jadu i cemeru
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   21.01.13 1:22

Ima i rezervnih oficira i vojnika na videu:

Postrojavanje teritorijalne obrane u Ivanjičkom (Moravičkom) kraju (1985)

Very Happy
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   12.02.13 13:30

Vojno obdaniste "Mali Pinc"... Laughing

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   Today at 1:13