FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Rezervni oficiri u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next
AutorPoruka
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   17.10.15 17:55

@013gonzo (citat):
@bojnik (citat):
@Vojnik Graničar (citat):
@Sloba1 (citat):
Valjalo bi otići do Slavonije, nije preko sveta, ali i u Zadar videti K-1 i k-4 Ante Banina, pa Bokanjac..
Imao sam dva ili tri slovenca u vodu i nisu bili nešto pričljivi, ali najviše problema imao sam sa licima iz Bg...njima je vojska teško pala i gledali su da ili odgode ili se prave da nisu dobro..
Ta gradska deca nisu se snašla kao mi iz unutrašnjosti..
Moja Indjija je kap u odnosu na prestonicu tada Juge, ali ja sam to podneo kao nešto normalno i da se oduži dug otadžbini...ko nije za vojsku taj nije ni za ženidbu, tako se govorilo... Smile
@Sloba1 (citat):
Da, to je čin vodnika i tu sam imao gadjanje kao IG za čin potporučnika...
Crvena zemlja je izmedju Knina i Vrlike...
Inače moja mati je rodom iz Koljana kod Vrlike...

Ovdje me bune ove tvoje kratice.!?
IG, K-1 , K-2. Suspect
Sloba je bio pitomac ŠROA u Zadru, a kratice su oznake za:

K 1 Artiljerijski školski centar (kasarna Marko Orešković)

K 4 Kasarna Ante Banina
Pa Bojnice objasni mi kako jedan Graničar da zna naše art.skr.?  Question bounce
moj prijatelju, kada bude došao na IZM, pa se prikljućio kod K1, uz borbenu potporu C jedinice, kao i odreda za P, naućit će kako se koriste kratice u vojsci.
Ukratko: nađemo se na ranču (IZM), spremamo dobar kotlić (K1), i imamo dosta cuge (C), a i štimung je dobar uz još bolji pjevački repertoar (P).- drunken ,

Zastavnik
Zastavnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 843
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   17.10.15 19:28

IG je izvšioc gadjanja, a u K-2 mislim da je bila vojna policija...Inače ono što sam po dolasku primetio, u menzu ulazimo, mi sa leve strane u onim smb klasičnim uniformama a sa desne strane pitomci vojnih škola, sve neke lepe uniforme i oznake a Mi..kao prašinari. Ostalo mi urezano u sećanju kako su ONI imali u sklopu obroka i kolač kao poslasticu dok to MI nismo imali, već izbor jela u ponudi...
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   17.10.15 19:38

Vidim onaj iz Kraljeva me vratio ponovo u grupu, nisam pošteno ni seo a već me izbacio ? Uplašio se čovek teških tema, a to mi uopšte nije bio cilj niti o tome da pišem..
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   17.10.15 20:09

@Sloba1 (citat):
IG je izvšioc gadjanja, a u K-2 mislim da je bila vojna policija...Inače ono što sam po dolasku primetio, u menzu ulazimo, mi sa leve strane u onim smb klasičnim uniformama a sa desne strane pitomci vojnih škola, sve neke lepe uniforme i oznake a Mi..kao prašinari. Ostalo mi urezano u sećanju kako su ONI imali u sklopu obroka i kolač kao poslasticu dok to MI nismo imali, već izbor jela u ponudi...
Jeste ali mi smo gulili 11 ili 15 meseci, a oni ako su imali sreće da dođu iz civilne srednje škole samo četiri godinebounce
a ako su išli i u Vogi onda osam, i zato su trebali da imaju to što su imali.
Što se tiče letovanja u Banovcima, ili se kao i u vojsci privikneš i primiriš ili malo malo pa letuješ.
Proverio ličnim iskustvom. lol! zatvor

Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   17.10.15 20:20

Ja sam služio 12 meseci, negde u to vreme baš to me zakačilo skraćenje a bilo je 15 meseci do tada..Došao 21.juna 87 i napustio K-1 juna 88 g...Što se tiče tog letovanja, imao bih štošta reći a pogotovo oko datuma prestanka postojanja JNA i "njihove" klasifikacije datuma kao prestanka postojanja, ali ne daju o tome pričati..
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   17.10.15 20:36

@Sloba1 (citat):
Ja sam služio 12 meseci, negde u to vreme baš to me zakačilo skraćenje a bilo je 15 meseci do tada..Došao 21.juna 87 i napustio K-1 juna 88 g...Što se tiče tog letovanja, imao bih štošta reći a pogotovo oko datuma prestanka postojanja JNA i "njihove" klasifikacije datuma kao prestanka postojanja, ali ne daju o tome pričati..
Jedino grešiš u terminu njihov / našbounce
Učlanjenjem u forum prihvatio si pravila foruma i to je naš termin i naš datum prestanka komentarisanja / postovanja....

bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   17.10.15 21:23

@Sloba1 (citat):
E prika, jesi se vratio? Poslušaj savjet kolege Gonza. K-2 Đuro Đaković kod bolnice. lol!

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   17.10.15 21:26

Vidi, ne znam kako da ti kažem, a da me ponovo ne izbaci onaj Puric iz Kraljeva, moram birati reči...Kako možete juli 91 g uzimati za poslednji datum postojanja, kad sam Ja dva meseca kasnije kao član JNA dobio redovni poziv crveni, od regularne armije...Ako to nije tačno, onda u kom svojstvu sam Ja dobio taj poziv, sigurno ne kao član dobrovoljaca ili paravojnih snaga..Imam dokaz, bukvicu ispred sebe gde piše septembar 91 i pečat JNA, znači da je još postojala. Trebali ste uzeti neki drugi datum, datum kada su se svi rasturili i ocepili.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   17.10.15 23:50

Bogart, jesi ti na ovoj diskusiji, kao običan vojnik iz nekog drugog roda vojske ili govoriš kao rezervni oficir..Ako si rezervni oficir onda su tvoje reči čudne i sam sebe pobijaš...Jel te niko prisilio da budeš rezervni oficir ako si u tom svojstvu ovde na forumu...I kakav je to stav, izbegavao sam vojne vežbe i da su nahvaćavali dok te nisu nahvatali ?? To je nespojivo jedno s drugim, rezervni oficir mora dati primer i prvi doći na vežbu jer ako On neće kako od obične vojske očekivati..Ja tebe ne razume..Ako si rezervni starešina pa tako govoriš.. Ako si ovde kao gost ili u nekom drugom svojstvu, pa i da razumem.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2738
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 0:24

@Sloba1 (citat):
Vidi, ne znam kako da ti kažem, a da me ponovo ne izbaci onaj Puric iz Kraljeva, moram birati reči...Kako možete juli 91 g uzimati za poslednji datum postojanja, kad sam Ja dva meseca kasnije kao član JNA dobio redovni poziv crveni, od regularne armije...Ako to nije tačno, onda u kom svojstvu sam Ja dobio taj poziv, sigurno ne kao član dobrovoljaca ili paravojnih snaga..Imam dokaz, bukvicu ispred sebe gde piše septembar 91 i pečat JNA, znači da je još postojala. Trebali ste uzeti neki drugi datum, datum kada su se svi rasturili i ocepili.
Moj savjet. Dobro prouci forumska pravila.

Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 7:19

@Sloba1 (citat):

Kako možete juli 91 g uzimati za poslednji datum postojanja, kad sam Ja dva meseca kasnije kao član JNA dobio redovni poziv crveni, od regularne armije...
Ako to nije tačno, onda u kom svojstvu sam Ja dobio taj poziv, sigurno ne kao član dobrovoljaca ili paravojnih snaga..
Imam dokaz, bukvicu ispred sebe gde piše septembar 91 i pečat JNA, znači da je još postojala.
Trebali ste uzeti neki drugi datum, datum kada su se svi rasturili i ocepili.

Sloba1.
Komentiranje o tome kada se smatra kraj postojanja JNA nije zabranjeno na ovome forumu, to može svatko komentirati na svoj način i svatko imati svoje viđenje.
Međutim pravilo F.B.P.N. JNA je ovakvo.

VBC (citat):
Uistinu je malo delikatno odrediti stvarni datum prestanka postojanja JNA.
Postoji jedan de jure datum, a to je 20. 05. 1992 kad je JNA i službeno prestala postojati.
No samim povlačenjem JNA iz Slovenije ona de facto prestaje biti svejugoslavenska pa se upravo taj događaj ovdje uzima kao odrednica, a to je 18. 07.1991 kada je Predsjedništvo SFRJ donijelo odluku o povlačenju JNA iz Slovenije.
Dakle svi oni koji su prije toga datuma stupili u JNA se mogu smatrati pripadnicima stvarne JNA.

I mislim da je to pošteno.
A ovo što si ti dobio poziv od JNA, 2 mjeseca kasnije ništa čudno.
Neke od republika i pokrajina koje su naslijedile ime te države, vojsku te države, prava i obaveze te države su se i dalje zvale Jugoslavija iako u sastavu Jugoslavije više nije bilo prvo Slovenije, zatim Hrvatske......
Tako je za njih JNA još postojala ali gledajući ipak to više nije bila ona prava, puna, kompletna Jugoslavija, jer nedostaju dvije republike, nedostaju vojnici koji dolaze iz tih republika i koji trebaju popunjavati tu JNA.
Tako to što si ti dobio poziv ništa čudno i ne zamaraj se sa tim, pozive su slali oni koji su imali formulare poziva, pečate JNA i neke interese u svemu tome.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 8:24

@Sloba1 (citat):
Bogart, jesi ti na ovoj diskusiji, kao običan vojnik iz nekog drugog roda vojske ili govoriš kao rezervni oficir..Ako si rezervni oficir onda su tvoje reči čudne i sam sebe pobijaš...Jel te niko prisilio da budeš rezervni oficir ako si u tom svojstvu ovde na forumu...I kakav je to stav, izbegavao sam vojne vežbe i da su nahvaćavali dok te nisu nahvatali ?? To je nespojivo jedno s drugim, rezervni oficir mora dati primer i prvi doći na vežbu jer ako On neće kako od obične vojske očekivati..Ja tebe ne razume..Ako si rezervni starešina pa tako govoriš.. Ako si ovde kao gost ili u nekom drugom svojstvu, pa i da razumem.
hajde mi malo pobliže objasni na koga se odnosi ovaj tvoj post? Jer ako odgovaraš na nećiji post probaj koristiti opciju quote, tako da i mi ostali koji smo na temi možemo vidjeti tijek rasprave, pisanja i tome slićno. salutiranje

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 13:22

Odnosi se na komentar tog lica iz ranijeg perioda ali izgleda da nisam dobro stisnuo opciju pa je otišlo ovde...Jel moram kad ulazim u ranije stranice da stisnem tu opciju quote kad nekom hoću da odgovorim.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 13:27

@Sloba1 (citat):
Odnosi se na komentar tog lica iz ranijeg perioda ali izgleda da nisam dobro stisnuo opciju pa je otišlo ovde...Jel moram kad ulazim u ranije stranice da stisnem tu opciju quote kad nekom hoću da odgovorim.
da, čisto da mi ostali koji pratimo temu znamo s kime se komunicira, kome se daju komentari, ovako moram krenuti od prve stranic, a već ih ima dosta.

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 13:36

Vojnik graničar, ne zamaram se ja i jasno mi je da to više nije ona Jna gde su bila deca iz svih republika, ali me proganja lični osećaj u učešću toga 9.91 pod firmom jna a doživljen sam tada kao pripadnik "agresorske jna"...To mi baš nije prijatno čuti jer ja se nisam lično trpao da idem u rejon Hrvatske...Ne znam da li shvataš, ovako ispao sam deo "agresorske jna", koja je još postojala. U tom delu se loše osećam.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 13:59

@Sloba1 (citat):
Vojnik graničar, ne zamaram se ja i jasno mi je da to više nije ona Jna gde su bila deca iz svih republika, ali me proganja lični osećaj u učešću toga 9.91 pod firmom jna  a doživljen sam tada kao pripadnik "agresorske jna"...To mi baš nije prijatno čuti jer ja se nisam lično trpao da idem u rejon Hrvatske...Ne znam da li shvataš, ovako ispao sam deo "agresorske jna", koja je još postojala. U tom delu se loše osećam.

Imao si tada izbor,mogao pocijepati taj poziv jna,otici u neku od novoformiranih neagresorskih armija.Da li ti znas uopste sta si napisao?

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 14:03

Milutine, pusti čovjeka neka piše.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 14:16

Razumem druze majore salutiranje

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 14:27

@milutins (citat):
Razumem druze majore salutiranje
napisao sam to iz razloga da je šteta da kolega završi u Banovcima i da se na njega odnosi nova Uredba. Par puta smo dobronamjerno skrenuli pozornost, no znaš da dežurni nikada ne spava. study

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 14:31

Samo sam rekao kako su nazivali jna u tom dobu, a ja sam dobio poziv od jna koja je tada još postojala i smatrao sam da je normalno kao rezervni oficir da se odazovem tom pozivu..Zašto bih ja išao u druge armije, kad sam tada bio član jna, ne razumem...Ni ovde se nisam trpao, već po prijemu poziva sam se javio u jedinicu a kasnije taj gest u Hrvatskoj su okarakterisali da je "agresorska jna" i u Sloveniji tako su govorili...Možda misliš da sam trebao da se preselim u Makedoniju i tamo se stavim u službu armije..??
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4104
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 14:34

@Sloba1 (citat):
Vojnik graničar, ne zamaram se ja i jasno mi je da to više nije ona Jna gde su bila deca iz svih republika, ali me proganja lični osećaj u učešću toga 9.91 pod firmom jna  a doživljen sam tada kao pripadnik "agresorske jna"...To mi baš nije prijatno čuti jer ja se nisam lično trpao da idem u rejon Hrvatske...Ne znam da li shvataš, ovako ispao sam deo "agresorske jna", koja je još postojala. U tom delu se loše osećam.
Slobo, mnogi imamo gorak ukus u ustima nakon, kako ih ja zovem, godina ludila. Radilo se po sili zakona, ili po licnom ubjedjenju. Niko te ovdje nizasta ne krivi, ako ti je savjest mirna i nisi radio nesto zbog cega se kajes, odnosno sto se zakonski sankcionise.
Forum ima svoja pravila i, uglavnom, pridrzavamo ih se, ili idemo u Banovce. Administratori imaju svoje nadleznosti i prava i rade po njima. Mislim da  ne treba to shvatati licno, bez obzira odakle je ko. Ko zna kud bi nas odvele diskusije, da nas, ponekad, ne zaustave, upozore.

Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 14:41

Sve je čisto i nemam razloga za neko skrivanje. Hvala ti na komentaru.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 14:42

@Sloba1 (citat):
Samo sam rekao kako su nazivali jna u tom dobu, a ja sam dobio poziv od jna koja je tada još postojala i smatrao sam da je normalno kao rezervni oficir da se odazovem tom pozivu..Zašto bih ja išao u druge armije, kad sam tada bio član jna, ne razumem...Ni ovde se nisam trpao, već po prijemu poziva sam se javio u jedinicu a kasnije taj gest u Hrvatskoj su okarakterisali da je "agresorska jna" i u Sloveniji tako su govorili...Možda misliš da sam trebao da se preselim u Makedoniju i tamo se stavim u službu armije..??
jebaji ga Slobo, mnogima padne mrak na oći kada vide da sam još na Forumu, no kada bi se čovjek obazirao na sve brzo bi izgorio. Dobro veli poručnik, tko nije kriv pred Bogom (ljudi više griješe i donose loše odluke) nema potrebe da se grize. Svatko je izabrao svoju stranu, pa makar i lošu/krivu i mislim da je svako daljnje pisanje mimo zadane teme podložno upozorbi dežurnog i daljnjem upućivanju u Banovce, znam iz iskustva, jer mnogi samo čekaju.
Slobo idemo dalje, piši malo o životu u JNA, drugovima, anegdotama, obuci, ukratko piši što više.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4104
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 15:36

@Sloba1 (citat):
Ovdje, na forumu, cesto dodje do mimoilazenja misljenja. Sa bojnikom imam cesto suprotstavljene stavove. Cak sam i banovan jer sam napadao administraciju, tj postavljao pitanja zasto je banovan, a u stvari se sam povukao neko vrijeme u Banovce i nije bio banovan. Samo mi je nedostajao na forumu.
Ipak, najbolje je da sami malo izbrojimo do deset (bojnik, nekad ne izdrzi nego negdje oko osmice ispali rafal) prije nego sto nesto napisemo sto nas moze poslati na oporavak u Banovce (najpopularniju destinaciju na forumu Razz )

013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 16:20

@PORUCNIK (citat):
@Sloba1 (citat):
Ovdje, na forumu, cesto dodje do mimoilazenja misljenja. Sa bojnikom imam cesto suprotstavljene stavove. Cak sam i banovan jer sam napadao administraciju, tj postavljao pitanja zasto je banovan, a u stvari se sam povukao neko vrijeme u Banovce i nije bio banovan. Samo mi je nedostajao na forumu.
Ipak, najbolje je da sami malo izbrojimo do deset (bojnik, nekad ne izdrzi nego negdje oko osmice ispali rafal) prije nego sto nesto napisemo sto nas moze poslati na oporavak u Banovce (najpopularniju destinaciju na forumu Razz )
jok vala puca on, slično meni, već na dvici ili trici  ban bounce

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   Today at 2:50

Na vrh Go down

Rezervni oficiri u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 13/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next
 Similar topics
-
» Rezervni oficiri u JNA
» Oficiri u JNA
» ZAGREB Kasarna Maršal Tito 1986-1989.