FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Rezervni oficiri u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18474
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 16:54

@Vojnik Graničar (citat):
Neke od republika i pokrajina koje su naslijedile ime te države, vojsku te države, prava i obaveze te države su se i dalje zvale Jugoslavija iako u sastavu Jugoslavije više nije bilo prvo Slovenije, zatim Hrvatske......
Tako je za njih JNA još postojala ali gledajući ipak to više nije bila ona prava, puna, kompletna Jugoslavija, jer nedostaju dvije republike, nedostaju vojnici koji dolaze iz tih republika i koji trebaju popunjavati tu JNA.

Boldano nije točno.

SFRJ su naslijedile sve kasnije novoformirane države, a JNA formalno-pravno nitko.

Proces sukcesije i 'tko je što naslijedio' nije još uvijek završen u potpunosti.
SFRJ je isključana iz članstva UN jer je konstatirano da država ne postoji, a SRJ je aplicirala za članstvo UN kasnije kao i druge novoosnovane države, nije postojao međunarodno-pravni kontinuitet.
Ne treba vući identične paralele u slučaju Rusije i SSSR-a jer su tu stvari bile nešto drugačije, obzirom na veličinu i 'snagu' same Rusije.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4102
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 17:02

Izgleda da smo poprilicno izasli iz teme, ali je poucno...
Idemo dalje study

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 17:04

Jednostavno je u 'našem slučaju' je postojao nekakav 'vakuum' od cca pola godine na prijelazu 91/92 gdje je sve to skupa tumačio svatko kako mu je najbolje pasalo, dok se situacija nije regulirala pravno pred međunarodnim tijelima.
Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1285
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 17:07

Činjenica je da je naš forum sa svojom jedinstvenom tematikom jedan od "najtežih" foruma za vođenje
i ja ljudima koji ga sa tolikim entuzijazmom vode, neguju i održavaju skidam kapu  salutiranje
Dobrim delom i svi mi koji smo na forumu smo zaslužni za njegovo funkcionisanje, jer generalno on je
naše "ogledalo" pa bi spram istoga trebali povesti računa o svom ponašanju.
Sve nas ovde spaja bivša Jugoslavija i jedno veliko mladalačko iskustvo kao što je bilo odsluženje
vojnog roka a koje je posle svih ovih godina po meni jedno od najlepših, tada smo od dečaka postajali muškarci.
Ono što hoću reći jeste da mi je bila velika čast služiti vojni rok u JNA a još veća time što sam bio
pripadnik rezervnih starešina, jer u suprotnom ne bih ni bio ovde sa Vama.
Znam da nam je svima teško i mučno ono što se kasnije događalo na prostorima bivše SFRJ, ali jednostavno
to nije i nikada neće biti tematika ovog foruma, već da se jednostavno družimo, drago mi je što ovde
imam mogućnost da u temama i postovima vidim kako se odvijalo služenje vojnog roka po raznim kasarnama,
karaulama u različitim vidovima.

GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 17:17

Mikuli plus za komentar, sumirao je sve u par recenica.

Ostalima upozorenje da se vrate na temu!
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 841
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 18:28

Na čelu mog voda u momentu dolaska u junu 87 nije bio aktivni oficir već tu dužnost obavljao je vodnik staža koji je imao 3 meseca do skidanja, do septembra beše sa nama. Za to vreme sve nas je naučio i toliko je bio posvećen i ozbiljan da kad sa ove tačke posmatram, čak sa visokim stepenom ozbiljnosti. Ostale vodove dužili su aktivni oficiri i ne mogu da kažem da su otaljavali posao rutinski ali u mom vodu ovaj vodnik je to odradio maksimalno korektno..Kada se skidao i obukao civilku jedva smo ga prepoznali, promenio je malo frizuru, stavio mindjušu u uho...Mi ga gledamo i ne možemo verovati da je to taj koji je bio prema nama toliko kvalitetno ozbiljan i zaista dosta smo naučili i savladali dok je on bio sa nama.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 20:01

@pera84 (citat):
Mikuli plus za komentar, sumirao je sve u par recenica.
Ostalima upozorenje da se vrate na temu!

Bitno je da smo mi članu Sloba1 objasnili kako smo mi došli do datuma 18. 07.1991. da ga to ne buni i da je on to shvatio.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 20:23

Da, pročitao kako je taj datum odredjen i to je TO...A, šta znači ovo kod tebe, iznad broja komentara ima da piše jarac i petao...Jel to ima veze sa horoskopom, sad ću da vidim šta kod mene ima
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 20:23

Aha...Ja sam devica-mačka...
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 21:20

meni uvališe zmiju ko poziv za vojsku

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 22:13

U stvarnom životu sam devica sa podznakom riba..Majore, nisi se baš obradovao pozivu.. Cool
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 22:47

Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice....uh, lepote Majore Very Happy
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   18.10.15 23:42

@Sloba1 (citat):
Vidi, ne znam kako da ti kažem, a da me ponovo ne izbaci onaj Puric iz Kraljeva, moram birati reči...Kako možete juli 91 g uzimati za poslednji datum postojanja, kad sam Ja dva meseca kasnije kao član JNA dobio redovni poziv crveni, od regularne armije...Ako to nije tačno, onda u kom svojstvu sam Ja dobio taj poziv, sigurno ne kao član dobrovoljaca ili paravojnih snaga..Imam dokaz, bukvicu ispred sebe gde piše septembar 91 i pečat JNA, znači da je još postojala. Trebali ste uzeti neki drugi datum, datum kada su se svi rasturili i ocepili.
Ako nastavis da krsis pravila foruma *izbacice* te bilo koji moderator. U to budi uveren!
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   19.10.15 7:06

@Sloba1 (citat):
U stvarnom životu sam devica sa podznakom riba..Majore, nisi se baš obradovao pozivu.. Cool
Pravo da ti kažem, nisam baš veseo otišao u vojsku, svoje sam odradio na najbolji način, kao i poslije služenja na vojnim vježbama. Nisam smatrao da sam nešto dužan ni JNA ni Jugoslaviji, tako da je odlazak na odsluženje vojnog roka bilo, što je tu je, samo da prođe.

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   19.10.15 14:45

Odlazak u vojsku sa terena republike Srbije drugačije je doživljavan.Pravili su se ispraćaji uz neizbežne želje i čestitke putem talasa radija..Mislim da ostale republike nisu imale taj žar i tu emociju kod slanja kao u Srbiji, nekad sam se pitao zašto je to tako i nisam baš nalazio adekvatne odgovore.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   19.10.15 16:08

@Sloba1 (citat):
Odlazak u vojsku sa terena republike Srbije drugačije je doživljavan.Pravili su se ispraćaji uz neizbežne želje i čestitke putem talasa radija..Mislim da ostale republike nisu imale taj žar i tu emociju kod slanja kao u Srbiji, nekad sam se pitao zašto je to tako i nisam baš nalazio adekvatne odgovore.
Relativno. Bora Djordjevic je to ovako vidio:

bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   19.10.15 16:28

Inaće, prije kod mene u kombinatu, rezervne vojne starješine (oni sa višim rezervnim činom) imali su i bolja radna mjesta, sve je bilo vezano, a jedino sam osjetio nešto bolji status ako je bila vojna vježba pa se biše plaćalo, a sada koliko to sam zaboravio.

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   19.10.15 17:17

Da, slično je bilo i kod mene, u vezi posla tako se gledalo. Isto i ja sam imao kod vojnih vežbi pored onih putnih troškova i veći iznos dnevnica od obične vojske.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 65
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   19.10.15 17:18

@bojnik (citat):
Inaće, prije kod mene u kombinatu, rezervne vojne starješine (oni sa višim rezervnim činom) imali su i bolja radna mjesta, sve je bilo vezano, a jedino sam osjetio nešto bolji status ako je bila vojna vježba pa se biše plaćalo, a sada koliko to sam zaboravio.
Valjda više plaćalo, ali samo zato što ti je plata / plaća radnog mesta bila manja od plate aktivnog oficira tvog čina. bounce
Meni je u Iskra Delto primanje bilo veče od plate kapetana tako da je SSNO refundirao firmi a ja dobijao normalnu platu.

bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   19.10.15 17:28

@013gonzo (citat):
@bojnik (citat):
Valjda više plaćalo, ali samo zato što ti je plata / plaća radnog mesta bila manja od plate aktivnog oficira tvog čina. bounce
Meni je u Iskra Delto primanje bilo veče od plate kapetana tako da je SSNO refundirao firmi a ja dobijao normalnu platu.
opet mi je netko pomješao slova dok sam bio na WC-u.
što se tiće teme, valjda je tako bilo, nisam nikada znao koliko oficiri imaju plaću-

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   19.10.15 17:37

Ne znam da li se sećate, u svakom vodu bilo je vojnika koja su završila fakultete i imali su 27-28 g, tu se malo ne sećam tačno godina, ali to je bio krajnji rok za ta lica koja su strudirala da odsluže vojni rok..Ti momci u odnosu na nas, bili su dosta stariji i zvali smo ih "dede", ja lično bio sam negde na zlatnoj sredini, pošto sam služio armiju sa 24 godine, tako da sam bio u sredini i nije mi teško palo, ali ovima sa 27 bogme jeste..Tih 80 tih godina takav je propis bio, u smislu krajnjeg roka sa navršenih 27 g da se vojska odradi.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   19.10.15 17:47

@bojnik (citat):
@013gonzo (citat):
@bojnik (citat):
što se tiće teme, valjda je tako bilo, nisam nikada znao koliko oficiri imaju plaću-
Dnevnice su bile iste, bez obzira na visinu plate, umanjene za troskove hrane i smjestaja (makar bio i sator).

Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   19.10.15 22:48

Imao sam jednog kolegu iz okoline Kraljeva, sad se setih, iz mesta Ratina....Možda ga admin Purić i poznaje, a prezivao se Čolović...Imam jedno pismo sačuvano od njega koje mi je poslao kada je otišao u prekomandu mislim u Ćupriju..Čim nadjem pismo, obavestiću vas...
Hajde, Puriću, ako ti Ratina nije daleko i to prezime Čolović nešto podseća, da mi ga nekako nadješ..Jel, važi.. Embarassed
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   20.10.15 3:39

Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 65
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   20.10.15 8:40

@PORUCNIK (citat):
@bojnik (citat):
@013gonzo (citat):
@bojnik (citat):
Dnevnice su bile iste, bez obzira na visinu plate, umanjene za troskove hrane i smjestaja (makar bio i sator).
Ne dnevnice vać plata / plaća. Za vreme provedeno na vežbi / obuci posle služenja vojnog roka,  bounce
sledovala je novčana naknada u iznosu plate odgovarajućeg čina, ako je bila veća od plate koju si imao
na radnom mestu i to je isplaćivala VP koja te zvala. Ako je plata radnog mesta bila veća, onda je VP taj iznos 
refundirala tvojoj firmi / preduzeću / radnoj organizaciji ... 

Dnevnica se dobijala za boravak van kaserne i u neradne dane subota, nedelja, praznik ... i nije imala veze sa 
prethodno diskutovanim iznosom.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   Today at 20:44

Na vrh Go down

Rezervni oficiri u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 14/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next
 Similar topics
-
» Rezervni oficiri u JNA
» Oficiri u JNA
» ZAGREB Kasarna Maršal Tito 1986-1989.