FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin

Share | 

Rezervni oficiri u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 5407
REPUTACIJA : 57
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   20.10.15 9:00

013gonzo (citat):
PORUCNIK (citat):
bojnik (citat):
opet mi je netko pomješao slova dok sam bio na WC-u.
što se tiće teme, valjda je tako bilo, nisam nikada znao koliko oficiri imaju plaću-
Dnevnice su bile iste, bez obzira na visinu plate, umanjene za troskove hrane i smjestaja (makar bio i sator).
Ne dnevnice vać plata / plaća. Za vreme provedeno na vežbi / obuci posle služenja vojnog roka,  bounce
sledovala je novčana naknada u iznosu plate odgovarajućeg čina, ako je bila veća od plate koju si imao
na radnom mestu i to je isplaćivala VP koja te zvala. Ako je plata radnog mesta bila veća, onda je VP taj iznos 
refundirala tvojoj firmi / preduzeću / radnoj organizaciji ... 

Dnevnica se dobijala za boravak van kaserne i u neradne dane subota, nedelja, praznik ... i nije imala veze sa 
prethodno diskutovanim iznosom.
Nazovi kako hoces, ali za boravak na vjezbi dobijala se novcana nadoknada u visini plate ako je bilo radnim danom i u radno vrijeme, ako je to  povoljnije za rezervistu, ili dnevnice na nivou firme, po istim uslovima, ili oficirska, ako je bila veca od dnevnice firme.
Sjecam se da su jednog rezervistu (inave - privatnog preduzetnika) oslobodili vjezbe, jer mu je dnevnica bila previsoka. Lik je donio poresku prijavu kao dokaz koliko zaradjuje) iz koje se vidjelo da je njegova dnevnica preskupa. Inace, dnevnica je bila ista i za generala i za vodnika, koliko ja znam.

Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1109
REPUTACIJA : 12
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   28.10.15 21:58

Koje je mesto i uloga rezervnih starešina u današnjem društvu ? Da li je u nekim programima, zapisana uloga rezervnih starešina i da li Mi zato što smo rezervne starešine imamo neku korist u ovom sistemu gde živimo. Ja lično ne vidim nikakvu benefit, jer niko me za to nije ni pitao niti se to negde traži da se istakne ili napiše.
Ne znam, da li ta škola danas uopšte i postoji kao što je bila recimo u Zadru ? Ili nama više ne treba rezervnog kadra.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3256
REPUTACIJA : 560
Član od : 2012-10-22
Dob : 51
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   28.10.15 22:18

Nikakva.Prosla su vremena kada su u drustvu nekakvu ulogu imale tzv. drustvene organizacije.Mozda tamo negde, u vojnom odseku ili kako se to gde vec zove,  postoje nekakvi spiskovinoa niko se ne poziva makar na trenaz.(a zaboravljanje je normalan proces). Obucavanje za Re, oficire u Srbiji je trenutno smejurija.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3367
REPUTACIJA : 84
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   28.10.15 22:28

Trenutno treba samo garda ,pocasni vod i vojni orkestar

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   28.10.15 22:54

Mene niko nije zvao već pitaj boga od kada, nema ništa ni vežbi...čujem da imaju susreti rez. starešina ali u sportskom smislu, ako i toga ima, a ovako da ima neka svečana akademija, ili dan da se obeleži pa da bude na televizoru, zaista nisam čuo..
Škole su bile u Bileći, Zadru...a u Srbiji ne znam da li to postoji u nekom gradu...
ps..šta znači ovo MULTICITAT CITAT...to ranije nije pisalo...sad sam klikno na Multi i ništa se nije otvorilo...
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2814
REPUTACIJA : 233
Član od : 2012-11-13
Dob : 52
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   29.10.15 20:07

rezerva u punom pogonu, na ćelu kolone rezervni oficiri

Gušter
Gušter

Broj komentara : 26
REPUTACIJA : 0
Član od : 2015-10-23
Dob : 47

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   05.11.15 13:30

Postoje po gradovima Srbije udruženja RVS,a status je kao udruženje golubara, kako kaže naš predsednik udruženja,sve je na dobrovoljnoj bazi,marginalizovano i neorganizovano.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 20642
REPUTACIJA : 554
Član od : 2012-10-30
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   04.12.15 13:54

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   04.12.15 13:55

RVS su povremeno pozivani na vojne vježbe, bojeva gađanja, taktičko-tehničke zborove, vojno-stručne obuke, savjetovanja...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   04.12.15 13:55

Max Blitz (citat):
RVS su povremeno pozivani...

Tko se nije odazvao, slijedio je prekršajni postupak.....

Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
REPUTACIJA : 193
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   04.12.15 18:37

Upravo tako,  bounce
I ja sam 87'me dobio poziv za vikend vežbu negde u sredu a za subotu i nedelju,
a u firmi sam bio predviđen deset dana od petka do sledeće nedelje da dežuram
na štandu sajma InterBiro u zg.
Odem u kasarnu da se javim aktivnom potpukovniku, a on otišao u magacine u 
Boleč (selo kraj bgd). Nađem ga ja tamo, pokažem putni nalog, avionske karte
i razuman čovek upiše u radnu svesku i kaže svom zastavniku da napiše opravdanje.

Posle mesec dana od sudije za prekršaje dođe mi poziv zbog ne odazivanja na vojnu vežbu.
Ja ne budi lenj opet odem u kasarnu ponesem poziv, ponesem kopiju putnog naloga,
i kažem potpukovniku da je to te srede upisao u radnu svesku, pogleda i reče stvarno
pa se obrati zastavniku sa grdnjom što me je stavio na spisak neodazvanih...
Napiše zastavnik da je bio opravdan izostanak i pokaže mi spisak koji je ppuk ručno
napisao i normalno bez mog imena.

Sudija je usvojio opravdanje i obustavio postupak...

Živele radne sveske.

Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   14.12.15 20:34

013gonzo...Nisam te baš dobro shvatio. Ko je omanuo, aktivni oficir ili taj zastavnik, taj deo mi nije jasan i šta znači spisak koji je aktivni oficir dostavio bez tvog imena ? Jel to on zabrljo pa zastavnik nije znao kako da postupi, te je ispalo da taj visoki oficir, nije odradio sve dobro..Nije mi baš jasno, izvini...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   26.10.16 3:16

Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   13.11.16 19:52

Ja ni ne znam da li postoji udruženje Rezervnih oficira ovde u Novom Sadu. Ako ima, pojma nemam šta rade i koja im je funkcija. Šta je to, jel imaju neki program, plan ili su u rangu lovačkog društva.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   13.11.16 20:13

Ako i postoji( a i dok je postojalo i za vreme trajanja JNA) takvo Udruzenje je NIKO I NISTA!
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   13.11.16 21:54

Toga sam se i bojao, da nema nikakvu težinu u današnjim uslovima.
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   13.11.16 22:19

Od nekadašnjeg prestiža, dike i ponosa što nas opštine tamo šalju u tu školu, do današnjih dana kada se sve rasturilo i devalviralo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   21.02.17 14:35

Rijeka, vježba NNNI...

Na vrh Go down
47/74
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
REPUTACIJA : 1
Član od : 2017-01-22
M(j)esto Sarajevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   05.03.17 14:06

Pozdrav svima !
Nedavno sam otkrio ovaj forum i još ga sa zadaovoljstvom iščitavam. Zainteresirala me ova tema, iako nije naslovljena kao "Rezervni oficiri JNA i TO" (odnosno OS bivše nam države)? Ipak, vidim da se javljaju mnogi koji pišu o svojim ili tuđim iskustvima o služenju u rezervnom sastavu i u TO bivših SR i SAP. Jedan sam od bivših pitomaca ŠRO, te bivših oficira u TO. Poslije odsluženja vojnoga roka u JNA, više nikada nisam bio u toj komponenti OS SFRJ.
Moja vojnička i druga životna iskustva se manj-više razlikuju od nekih ovdje iznesenih, što ne znači da nečija negiram. Više od desetljeća sam profesionalno radio kao rez. oficir u bivšim štabovima TO (SRBiH), ali u statusu GL na službi u TO. To je bio moj status u ŠTO u miru, dok se RR nije uvijek podudarao sa tom dužnošću. Napredovanja u činu su ovisila od formacijskog čina na ratnoj dužnosti (RR), vremena provedenog na istoj, vremena provedenog na vojnim vježbama, ocjenama sa tih vv...
Ovdje je neko spomenuo i upitnu sposobnost rez. starješina JNA i TO. Mislim da je to individualno i vrlo šaroliko. I u ŠRO nas je bilo boljih i slabijih, zainteresiranih i onih koji su nisu bili takvi, uostalom, kao i svugdje... Imam iskustva sa vrlo odgovornim rez. starješinama, koji se na pripremama za vv jedinice veoma zalažu, da se i pokažu i dokažu pred vojskom (svojom ratnom jedinicom), jer im je stalo do toga, obično se većina poznaje. Međutim, bilo je i drugačijih... Biti rezervni oficir u nekoj općini, značilo je obavezu više, ali ne i neko posebno pravo i privilegiju. Zavisno od sredine, rezervni oficiri (na rasporedu u TO), pogotovo oni na nekim komandnim dužnostima, su uživali ugled u dotičnoj sredini, ali su se morali i da potrude da bi ga izgradili i sačuvali. Za one koji su imali RR u JNA, njihova sredina je manje znala, jer su se njihove vježbovne aktivnosti odvijale, uglavnom u kasarnama i na poligonima JNA,koji nisu bili baš pred očima javnosti. Po odsluženju vojnoga roka, svakome pitomcu (vodniku stažisti) je u vojnoj knjižici i Kartonu ("Pers.-7"), uglavnom pisalo: "Osposobljen za komandira_______voda_____". Prema potrebama i zahtjevima komandi i štabova JNA i TO, nadležni vojnoteritorijalni organ (Komanda/Uprava vojnog okruga) bi pravila razrez i odobravala raspoređivanje takvih svršenih pitomaca ŠRO-stažista u RJ, gdje bi naredbama nadležnog komandanta bili proizvedeni u čin rez. potporučnika. Dalji njihov status je zavisio od Štaba/Komande RJ, koja je u skladu sa odgovarajućim pravilima, instrukcijama, planovima organizirala i realizirala daljnje njihovo vojnostručno osposobljavanje i usavršavanje za dužnosti na koje su postavljeni. Obično su to obaveze, za koje nisu potpuno osposobljeni za vrijeme služenja vojnoga roka u JNA, nego im to znanje služi kao solidna osnovica za daljnje samostalno, grupno i kolektivno obučavanje i usavršavanje. Ipak, ne bih se složio sa nekima koji smatraju da je ogromna razlika u vojno-stručnoj osposobljenosti aktivnih i rezervnih oficira. Ima i toga, ali se ne može ništa generalizirati. Osobno smatram da je jedan npr. rez. kapetan, dobar operativac u nekom ŠTO i koji posjeduje VSS, ravan aktivnom kapetanu u JNA. Ako i nije u potpunosti ravan aktivnom oficiru KoV u trupnim vještinama, onda je sigurno u prednosti kao štabni starješina (iako u statusu rez. oficira). Toliko za ovo javljanje.
Na vrh Go down
47/74
Gušter
Gušter

M(j)esto Sarajevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   05.03.17 15:58

Još ponešto na ovu temu:

Oko same regrutacije po općinama, moja neposredna iskustva govore da istoj pristupalo, prilično "birokratski". Iako su propisima SSNO bile jasno definirane te procedure, njihovo dosljedno sprovođenje je, ipak je zavisilo od konkretnog regrutnog referenta u OSNO, koji je uglavnom bio "obični ćato" u organu uprave sa najviše završenom srednjom školom. Tako mu propisano u aktu o sistematizqaciji radnih mjesta? Ako su i služili vojni rok u JNA, nekolicina koje sam poznavao, nisu bili ni desetari? I sad oni trebaju da odaberu mladiće za pojedine ŠRO, ili druge VES-ti? To, uglavnom, čine na osnovu nekih šturih podataka unesenih u karton prilikom uvođenja u vojnu evidenciju i onda neke od tih kandiduju za ŠRO po preporukama (čitaj:vezama) pojedinca, ili društvenih (političkih) organizacija... Njihovo je da ih uredno otpreme prema razrezu u dotičnu vojnu poštu, što i učine, i tu prestaje bilo kakva njihova obaveza prema tim regrutima. po odsluženju vojnog roka, ti mladići podliježu obavezi služenja u rezervnom sastavu OS do određenih godina starosti... U OSNO tada "brigu" o njima preuzima drugi referent za popunu RJ JNA, TO... Kada su u pitanju regruti-kandidati za ŠRO, oni su (kao i ja sam) vrlo malo znali šta ih sve čeka u ŠRO? Svašta se čuje prije odlaska u vojsku, ali se obično polazi od one: kad je mogao on, mogu i ja ili samo da mi je riješiti tu obavezu (i dug prema Domovini)... E kada se uđe u stroj, mora se izdržati... 

Kada je u pitajnju SRVS, mogu kazati da je to bila društvena, a ne društveno-politička organizacija. Ona je u mojoj općini (a znao sam stanje i u nekim drgim) imala status kao i savez izviđača, Savez planinara, organizacija crvenog križa/krsta itd. Obnašao sam i dužnost predsjednika općinskog odbora SRVS, naravno volonterski, kao i sekretar. Nismo imali ni posebnu kancelariju, niti bilo kakvu novčanu naknadu, a bili smo udruženi u višu asocijaciju (Gradsku), koja je imala kancelariju u domu JNA i jedno vrijeme stalnog profesionalnog sekretara. Na općinskom nivou, pa i u organizacijama po MZ je sprovođen nekakav skromni program obuke i informiranja, koji je propisivao Republički Odbor SRVS. Najtješnju suradnju ova organizacija je ostvarivala sa odgovarajućim ŠTO i komandama jedinica JNA na konkretnom području, što je sasvim logično. Obično su to bile posjete TT zborovima, razni marševi i posjete nekim spomenicima iz NOB-e, politička i sigurnosna predavanja i informiranja po domovima JNA itd. Svake godine su (od 1971.) u povodu 4.jula-Dana borca, naizmjenično po SR i SAP organizirani susreti SRVS. Učestvovao sam 1979. godine na "IX sredbi SRVSJ" u Štipu u Makedoniji. Bilo je jako lijepo organizirano. Mi Bosanci-Sarajlije smo na putu za Makedoniju prenočili u Studentskim domovima u Prištini i uveče imali "feštu" u Hotelu "Grand" u prištini, gdje nas je primilo tadašnje cjelokupno pokrajinsko i i lokalno prištinsko rukovodstvo. Naravno, to je bilo još za vrijeme Titova života. Poslije njegove smrti mnoge stvari su se počele mijenjati, nažalost nagore... 

Kod obaveze služenja u rezervnom sastavu OS SFRJ, sve pa i obuka se odvijala u slkadu sa određenjim pravilima, uputstvima, instrukcijama i naređenjima nadležnih komandi i štabova. Postojali su srednjoročni-petogodišnji i godišnji planovi svih vidova borbene obuke i vaspitanja svih komandi, štabova i jedinica. Naravno da su rez. oficiri (i ml. oficiri) imali mnogo više obaveza i dana obuke od vojnika u rezervi. Ako je npr. jedinici planirana 5-dnevna vojna vježba, rez. starješine su morale provesti najmanje još toliko vremena na pripremama za tu vježbu. Pripremama starješina su rukovodili nadležni štabovi TO i komande RJ. Radi smanjenja troškova, u već sve većoj ekonomskoj krizi u zemlji, planirana je i izvođena kraća a efikasnija obuka štabova komandi i jedinica u vanradne dane, kako se ne bi morali refundirati troškovi odsustva radnika-v/o iz preduzeća. I za rez. starješine je to smatrana kao posebna društvena obaveze, te im nisu obračunavane i isplaćivane dnevnice, kao nekada ranije. Mi,rez. oficiri, profesionalni djelatnici iz ŠTO, koji smo to planirali, organizirali (operativno, sigurnosno i logistički) i nadzirali, za te dane angažiranja smo, za osobni odmor uzimali ponekad slobodne dane. Zbog brojnosti raznih štabova i jedinica TO, koje su trebale proći kroz obuku, gotovo da u proljeće i jesen nije bilo slobodnog vikenda... Mora se spomenuti da je u ranim 80-im godinama TO u BiH, a mislim i u drugim SR i SAP i po brojnosti i po opremljenosti i osposobljenosti bila respektabilna i jaka komponenta OS SFRJ. Naoružanje i druga vojna oprema su zanavljani, tako da nije bila velika razlika između RJ JNA i TO.  Već u drugoj polovici 80-ih, TO se, nažalost, sistematski smanjuje, mnogi štabovi i jedinice rasformiraju, da bi se 1990. i razoružala, te sa najvišeg mjesta bila prolašena "velikom podvalom"?!

47/74: komentar modifikovan dana: 05.03.17 16:15; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   05.03.17 18:22

Vrlo dobra analiza +
Na vrh Go down
47/74
Gušter
Gušter

M(j)esto Sarajevo

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   05.03.17 18:30

Hvala lijepa kolega "dpuric-u".
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   24.03.17 20:45

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   06.04.17 16:59

Najvjerojatnije mornarički dio TO Slovenije, oko 1980-te godine, Koper.
Pojedini ribarski brodovi su bili na popisu za mobilizaciju u TO. Uniforme su tamno plave ratno-radne s beretkom, dužili su ih i mornari na odluženju vojnog roka u JRM, ukrcani na brodove. Ovako obučene rezerviste, malo starije, (poneki i neobrijan, duže kose, npr. na drugoj slici) vidio sam 1987-me u kasarni u Kumboru, Crna Gora. Rezervisti, odnosno teritorijalci, nisu morali biti obrijani i ošišani strogo po PS-u.

Na vrh Go down
Sofajlija
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2017-03-29

KomentarNaslov komentara: Re: Rezervni oficiri u JNA   09.04.17 0:33

Smatram svoje iskustvo sa rezervnim oficirima ali i vojnicima zanimljivim pa ću ga podijeliti u kratkim crtama sa vama. Sredinom 1991. su u prištinsku kasarnu Maršal Tito pristigli vojnici i oficiri iz R sastava JNA, koja to više nije bila, jer se onaj kratki rat u Sloveniji bio završio. Dakle dolaze u kasarnu u vrijeme kada se u Republici Hrvatskoj dešava Pakrac. Do tada je npr moja spavaonica bila sa krevetima na sprat, i preko noći se pretvara u isti prostor sa istom namjenom ali bez onih metalnih kreveta na sprat. Samo po podu oni vojnički dušeci 3in1. Ma koliko se aktivni oficiri i redovna vojska trudili da održe nivo reda i discipline, plana i programa obuke, života i rada po ''ps''-u, to je jako brzo kopnilo. Jer su rezervni vonici bili nedisciplinovani većim dijelom, a ni oficiri iz R sastava nisu nešto puno za njima zaostajali svojim ponašanjem. Pripiti, sa neprihvatljivom ikonografijom na sebi koju su donosili sa sobom, pričom sa političkom pozadinom pa i netrpeljivošću ka drugim i drugačijim, unijeli su nemir među nama, posljednjoj generaciji vojnika JNA. Neki naši klasići su sve to dosta prirodnije podnosili i tako se među nama počeo javljati osjećaj raslojavanja. Ogromna kasarna sa par hiljada redovnih vojnika, oficira, podoficira i građanskih lica na službi, tako je dobila i još oko trećine novog ljudstva. Javljaju se problemi... R oficiri su dužili lično naoružanje a na puškama su imali okvire sa bojevom municijom, na okvirima nešto kao osigurače sa plombom. Skontaju da je rješenje u dislokaciji vojke na teren ili logorovanje, Bog me ubio ako se sjećam naziva područja gdje je vojska bila izmještena, možda na Gološ ili tu negdje oko. Tek tu za njih počinje dernek, skitaju okolo, cugajući i jedući hranu izvan one kasarske pa dođu kad im prahne u neka doba pod šatore u krpe... nered i to ti je. Dalje nisam svjedok pa ne bih više.

Rezervni oficiri u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 15/16Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next
 Similar topics
-
» Rezervni oficiri u JNA
» Oficiri u JNA
» ZAGREB Kasarna Maršal Tito 1986-1989.
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo
» Aerodrom Dubrave Tuzla