FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   30.10.12 0:50

Zdravo drugovi mornari! Ima li netko iz septembarske klase 1986. g. na temeljnoj obuci tri mjeseca na Fizeli kod Pule? Mislim da je to bila VP 1159/91A. Nakon tri mjeseca smo išli kud koji po cijeloj obali dalje u prekomandu. Ja konkretno u Kumbor u VP 6018. Sjeća li se netko pojedinosti o Fizeli? Što je tamo danas?
Javite se tko je bio na Fizeli, bez obzira na godinu služenja, nije nas tamo bilo puno, jedna četa...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 18:34

@radovan1969 (citat):
u moje vrijeme na Fizeli je bila jedna četa nas guštera i kurs za desetare

Upravo tako i u vrijeme moje obuke. Septembarac '86.
Bili smo prva četa prvog bataljona s Muzila, je li tako?
Imali smo odličan vojnički klub i lijepu okolinu na samoj morskoj obali... Very Happy
Komandir čete poručnik Zoran Dokmanović? Ne sjećam se imena onog starijeg zastavnika... scratch

P.S. Preselio sam komentar s druge teme, jer se direktno tiče Fizele. Very Happy

Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter

Broj komentara : 35
Član od : 2013-05-24
Dob : 47
M(j)esto Laktaši

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 18:42

Nisam ulazio u ovu temu jer u stvari kratko sam bio na Fizeli,svega 42 dana obuke u JUNU 1988,ali sjećam se dosta dobro kako je sve to izgledalo,prelijepo mjesto,na samoj obali,iznad šuma i put kroz nju do kapije i prema Muzilu,jedna četa guštera i kurs za desetare.Oficira poslije 15 nisi mogao vidjeti(valjda zato sad lupam glavu da se sjetim imena bar jednog oficira)..ali se sjećam desetara:Krpića,(župski Aleksandrovac), Omerovića,Cvike iz Bos.Broda,imali smo i stažu al sad nikako da se sjetim kako se zvao,a bio je "prašinar",nosio smb uniformu.Sad sam opet pokušao da vidim Fizelu na satelitskom snimku i ne mogu je prepoznati,ili sam totalno promašio njen položaj u odnosu na Muzil
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 18:52

@radovan1969 (citat):
Nisam ulazio u ovu temu jer u stvari kratko sam bio na Fizeli,svega 42 dana obuke u JUNU 1988...

Sad sam opet pokušao da vidim Fizelu na satelitskom snimku i ne mogu je prepoznati,ili sam totalno promašio njen položaj u odnosu na Muzil

Kako samo 42 dana?
Ja sam bio skoro puna tri mjeseca 9.-12. mj.'86.
Fizela je bila južno od Muzila, prema moru. Na suprotnoj strani je Katarina, gdje je bila mornarička pješadija.
Ne sjećaš se imena starješina? ... jer pretpostavljam da su bili isti.
Kažem ti, zapostavio sam ovu temu jer sam se bavio drugima, ali bih baš volio da se kaže nešto više o Fizeli.
Malo nas je bilo tamo, u tome je stvar. Teško je odmah očekivati klasiće na forumu, ali se i to događa (sve više).
Zato razmjenjujemo iskustva općenito, zašto ne? Very Happy

Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Laktaši

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 18:55

E sad kad pomenu mornarski klub počeše i sjećanja da nadolaze,bio je to prostor u suterenu ,bočni ulaz,sjećam se da je bilo onako polumračno i uvijek za par stepeni hladnije nego vani,tu smo bježali od ljetne vrućine,u pravu si bio je odličan klub....a još mi nešto pade na pamet:dok smo bili tamo par krava je hodalo okolo slobodno i često nam je znalo uplašiti momke na straži
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Laktaši

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 19:02

pišemo u isto vrijeme Very Happy pa ne stižem odgovoriti...pa bio sam 42 dana na obuci kad su me prebacili u Rojca jer im je trebao čovjek koji ima iskustva u građevinarstvu,tako da sam izdvojen iz voda i posuđen u Rojc,vratili su me na dan prije prekomande tako da sam sa društvom sačekao čitanje odredišta.Čitali su nam odredišta ali nismo znali ko od nas ide na brod a ko u neku obalnu službu dok neko nije provalio podatak da oni koji razduže čizme idu sigurno na ukrcanje...i skakao sam od sreće kad su mi zatražili čizme
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 19:04

@radovan1969 (citat):
E sad kad pomenu mornarski klub počeše i sjećanja da nadolaze,bio je to prostor u suterenu ,bočni ulaz,sjećam se da je bilo onako polumračno i uvijek za par stepeni hladnije nego vani,tu smo bježali od ljetne vrućine,u pravu si bio je odličan klub....a još mi nešto pade na pamet:dok smo bili tamo par krava je hodalo okolo slobodno i često nam je znalo uplašiti momke na straži

Da! Very Happy
Spominjao sam te krave na drugim mjestima.
Bila je vojna ekonomija u sklopu Muzila, i te krave su bile vojne!
Slobodno su šetale po cijelom vojnom kompleksu Muzila! Skoro po čitavom dijelu unutar ograde, a to je bio veliki prostor.
Jednom smo ih mi mornari s Fizele išli skupljati u krdo da izvrše neku evidenciju brojnog stanja uopće, jer su se bile raštrkale unaokolo. Very Happy
Razvili smo se u 'strijelce' i samo hodaj naprijed, a one bježe ispred tebe jer se malo boje ljudi.
I tako kanaliziraš smjer u kojem želiš da idu. Sjećam se da smo ih skupljali skoro cijeli dan.
Bilo je i bikova! I oni su slobodno šetali. Nekad bi ih mornari dražili, pa bi se koji zaletio, kao u koridi.
Bilo je 'bežanije' onda, da samo vidiš. Evo, sad se smijem kad se sjetim. Laughing

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 19:06

@radovan1969 (citat):
pišemo u isto vrijeme Very Happy pa ne stižem odgovoriti...pa bio sam 42 dana na obuci kad su me prebacili u Rojca...

To ti je često tako!! Very Happy
Dugo nije pisao nitko, pa bi sad sve odmah kao da gori negdje! Very Happy
Polako ćemo, bez žurbe, baš mi je drago da je netko ovdje tko je bio na Fizeli...
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Laktaši

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 19:12

a da ti nisi postavio tu temu,ja nebih ni znao da postoji ovaj forum....ukucao sam Fizela na googl,i on me doveo do tvoje teme pa i do samog foruma...ne znam ko je osmislio ovaj forum al mu čestitam....čitao sam po nešto i dopada mi se ovaj način...i daje mi neku nadu da mi na ovim prostorima možemo na normalan način pričati pa čak i o temi koja se tiče vojske
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 19:19

@radovan1969 (citat):
a da ti nisi postavio tu temu,ja nebih ni znao da postoji ovaj forum....ukucao sam Fizela na googl,i on me doveo do tvoje teme pa i do samog foruma...ne znam ko je osmislio ovaj forum al mu čestitam....čitao sam po nešto i dopada mi se ovaj način...i daje mi neku nadu da mi na ovim prostorima možemo na normalan način pričati pa čak i o temi koja se tiče vojske

cheers
I baš od silnih tema nađeš forum preko jedne koja nije bila aktivna. Very Happy
Eto vidiš kakva su sve internetska čuda moguća.

Nemam fotografija s Fizele! Sad
Samo sa zakletve, koja je bila na - Muzilu! Stavio sam nešto na temu 'Svečana obaveza'.
Imam dosta slika iz Kumbora. Postavljao sam ih na tu temu, pa skokni i tamo kad ćeš imati vremena. 'Kumbor' je tema na Crnoj Gori.
E, vidiš, kumborska kasarna je za razliku od Fizele bila ogroman kompleks, pa se isto javi samo povremeno netko, a od mojih klasića još nitko, ni s Fizele ni iz Kumbora.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 20:47

Pula...

I evo jednog mornara s neta, kaže se da je s Fizele '86. To je upravo vrijeme kad sam bio tamo. Vidi se da ima dolamicu, kao što sam i ranije rekao da smo je tad još dužili.
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Laktaši

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 21:00

ja dolamicu nisam zadužio,plava vjetrovka kao i kod plavaca...ljeti majica i kratke hlače (to mi je malo ko vjerovao kod kuće)...Radna uniforma kaki boje,izlazna bijela i zimska plava....rolka se određivala kalendarski kad će se obući(bez obzira dali je hladno)...a čizme su nam se razlikovale od pješadijskih
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 21:09

@radovan1969 (citat):
ja dolamicu nisam zadužio,plava vjetrovka kao i kod plavaca...ljeti majica i kratke hlače (to mi je malo ko vjerovao kod kuće)...Radna uniforma kaki boje,izlazna bijela i zimska plava....rolka se određivala kalendarski kad će se obući(bez obzira dali je hladno)...a čizme su nam se razlikovale od pješadijskih

Znam da nisi dužio dolamicu!
Moja klasa je bila zadnja u JRM koja ih je dužila. Razdužili smo ih prije prekomande i onda su išle u otpis. I nisu ih svi mornari tad dužili, valjda smo mi bili baš zadnji. Već sam u nekoliko navrata pričao u toj dolamici, pa su neki sumnjičavi zato što ih na drugim mjestima nije bilo već '85. ili čak i ranije.
Polako su ih povlačili iz upotrebe, nisu se šivale nove, nego su se postojeće koristile, ali se vremenom smanjivao broj mornara koji su ih dužili.
Nekad je dolamica bila i za izlaz. Nama je bila samo radna, naravno za zimu.
Nejasno mi je zašto se izbacila, a u stvari - znam. To je bio neki opći trend zbog uvođenja vjetrovki.
I šinjel je ispao iz upotrebe negdje u to vrijeme, pa su ga neki još dužili, neki ne, kako gdje.

Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Laktaši

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 21:19

vidim objavio si mapu,ali pokušaj vidjeti na satelitskoj mapi ....vjerujem da ni ti nećeš prepoznati to mjesto...a buni me i to što ne mogu tačno da se sjetim gdje je stajao betonski mol,zalazio je u more nekih 50 metara,ali jel bio ispred menze ili gdje
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 21:24

@radovan1969 (citat):
vidim objavio si mapu,ali pokušaj vidjeti na satelitskoj mapi ....vjerujem da ni ti nećeš prepoznati to mjesto...a buni me i to što ne mogu tačno da se sjetim gdje je stajao betonski mol,zalazio je u more nekih 50 metara,ali jel bio ispred menze ili gdje

Upravo tako - ispred menze ravno u produžetku u pravcu Katarine. Radim još nešto drugo usput, pa ću se tim pozabavit malo kasnije. Ti ne možeš stavljat slike tjedan dana od uključenja, takva su pravila. Do tad, ako ti se da, pronađi nešto zanimljivo, pa kad pođe rok, navali...
Ako ti trebaju upute za postavljanje sliika, tu sam, a i na forum sam stavio isto neka kratka objašnjenja tko se odmah ne snalazi. Sve je to razumljivo, ima i ljudi u godinama ovdje... Very Happy

Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Laktaši

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 21:29

svojih slika nemam (ostao sam bez skoro svih slika koje sam imao u mladosti)...tako da iz tog perioda ne mogu naći ništa,ako isčaprkam nešto tuđe na netu staviću tu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.05.13 21:34

@radovan1969 (citat):
svojih slika nemam (ostao sam bez skoro svih slika koje sam imao u mladosti)...tako da iz tog perioda ne mogu naći ništa,ako isčaprkam nešto tuđe na netu staviću tu.

I za karte s google-a sam mislio, snaći ćemo se nekako pri prepoznavanju.
Katrinu ćeš lako skužiti, ima onaj mostić do otičića, Fizela je nasuprot na kopnu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   13.06.13 15:45

Evo što kaže google maps: Very Happy

Prostor kasarne Fizela je označen crnom strelicom

Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Laktaši

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   13.06.13 16:34

Da,to je to....gledao sam to i prije ali me je bunila zgrada iza menze,u šumici...koliko znam da je bila menza,iza nje kantina i to je to...sad ne znam dali nam je bilo zabranjeno da idemo dalje,dali je kantina bila jedina koja nas je interesovala i dalje nismo ni išli ili je nešto treće,jednostavno ne sjećam se ničeg dalje
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   13.06.13 16:44

@radovan1969 (citat):
Da,to je to....gledao sam to i prije ali me je bunila zgrada iza menze,u šumici...koliko znam da je bila menza,iza nje kantina i to je to...sad ne znam dali nam je bilo zabranjeno da idemo dalje,dali je kantina bila jedina koja nas je interesovala i dalje nismo ni išli ili je nešto treće,jednostavno ne sjećam se ničeg dalje.

U principu nije bilo strogo zabranjeno ići dalje, ali nisi imao što raditi tamo, osim prošetat se po prirodi. Bilo je krava koje su slobodno šetale unaokolo. Jednom smo ih išli sakupljati po cijelom poluotoku Muzil, da uopće utvrde točno brojno stanje. Nisu čak znali koliko ima teladi, jer su se neke valjda otelile u prirodi, tako sam bar onda shvatio...Very Happy
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Laktaši

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   13.06.13 16:50

nedavno sam se sjetio toga,na poslu kolega iz poljoprivredne službe,kancelarija do mene,dobio neki projekat,zove se "krava-tele",pa mi jedno jutro objašnjava prednosti takvog uzgoja a ja mu kažem...čovječe to sam ja upoznao još u vojsci,na fizeli...i onda on meni "pa zar ti nisi služio mornaricu"
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   13.06.13 17:03

@radovan1969 (citat):
nedavno sam se sjetio toga,na poslu kolega iz poljoprivredne službe,kancelarija do mene,dobio neki projekat,zove se "krava-tele",pa mi jedno jutro objašnjava prednosti takvog uzgoja a ja mu kažem...čovječe to sam ja upoznao još u vojsci, na fizeli...i onda on meni "pa zar ti nisi služio mornaricu"

Laughingcheers
 Bilo je nešto smb vojnika koji su se brinuli o njima, ali zaista ne znam kako je sve to funkcioniralo. Ne bih htio ovdje reći da se oni nisu dobro brinuli o njima, ali mi je bilo malo čudno što šetaju slobodno naokolo. Bilo je na jednom mjestu nešto kao pojilište, one su valjda same znale gdje je to, pa bi došle po potrebi. Također ne znam gdje je išlo mlijeko i meso, kome, kako...Question Very Happy
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Laktaši

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   13.06.13 17:21

pa mlijeko je išlo teladima,vidio sam da su velika telad još sisala,vjerovatno dok ne dođe novo tele...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   17.06.13 12:01

Kasarna Fizela, spavaonice i učionice su se nalazile u srednjem objektu dolje. U objektu do njega je bio kurs za desetare.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.07.14 1:49; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   18.06.13 15:42

Je bilo puno krava i živjele su slobodno mislim da mlijeko nije korišteno samo meso
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   Today at 10:39

Na vrh Go down

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/11Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
» Pula, Karlo Rojc 1986/87
» Muzil - Pula, VP 1159/97
» Pula kasarna Vladimir Gortan
» Pula, Karlo Rojc 1990/91