FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   21.08.14 3:16

@mornar71 (citat):
Zeleo bih videti mornara u toj novoj vetrovci i kakve su to cizme koje su nosili mornari na brodu.

Vjetrovka je bila kao i SMB, samo TPB (tamno plava).
(Kao što je imala milicija.)

Ratno-radna uniforma i brodske čizme, bile su manje (niže sare), lakše i elegantnije od pješadijskih. Imale su patent (ciferšlus) sa strane, ne vezice, i oko gležnja je u sari bio rastezljivi dio.

Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 201
Član od : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   22.08.14 22:46

Ova radna uniforma i nije losa ali vetrovka i nije nikakva u odnsu na dolamicu.Kozne kratke cizme sa nesto meksom kozom na pertlanje sam duzio i u Puli i u Segetu.Mislim 71god. da smo mi prvi u regrutnom centru zaduzili plitke cipele za izlazak u grad ali ja sam dobio uzan kalup pa sam imao problemaprilikom duzeg zadrzavanja u gradu.Imi smo u Segetu prvi put ali sao ko je isao van kruga onu kakao sluzbenu svilenkastu letnju uniformu.Kapu smo koristili radnu nije bela.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   23.08.14 21:22

Dolamica je bila zaista jedan od ukrasa mornara,naravno ako je bila po mjeri onog tko ju je nosio.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.08.14 0:19

Materijal od kog su se radile dolamice je bio relativno skup u odnosu na onaj korišten za kasnije modele uniformi. Dugo sam imao i nosio dolamicu krojenu za oficire trgovačke mornarice, nešto mekši materijal i malo luksuznija izrada.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.08.14 0:23

Znači oficirske su bile nešto kvalitetnije,iako se na prvi pogled nebi reklo.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.08.14 0:35

@more6 (citat):
Znači oficirske su bile nešto kvalitetnije,iako se na prvi pogled nebi reklo.

Radi se o trgovačkoj mornarici, tu je pitanje uniformi shvatano ležernije.  Very Happy
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.08.14 0:39

Previdio sam ovo "trgovačka", pa sam tako i postavio pitanje.
Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: resize   24.08.14 0:59

Da li su ove hlace kvalitetnije od kineskih.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   02.09.14 6:34

Fizela i objekti...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   02.09.14 6:42

Nisu moje slike, nego s fb, a ovako smo izgledali na obuci na Fizeli.
Ulovio me prijelaz s ljetne na zimsku uniformu, pa sam stigao nositi obje...

Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   02.09.14 22:59

Letnja uniforma na onom mornaru lepo stoji ali mu nedostaje satorsko krilo, kao i kod ovih u teget i za razliku od nas imali su dobre cizme ali vetrovke nisu bas bile prikladne za mornare.Vidim da imaju bolje naoruzanje ali je srvar kako ko savlada obuku.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   02.09.14 23:16

@mornar71 (citat):
Letnja uniforma na onom mornaru lepo stoji ali mu nedostaje satorsko krilo, kao i kod ovih u teget i za razliku od nas imali su dobre cizme ali vetrovke nisu bas bile prikladne za mornare...

Šatorsko krilo smo nosili isključivo prikačeno na borbeni ranac, a njega nismo nosili svaki put na poligon.
(Gotovo uvijek) je bila obavezna gušterska torbica, maska, ašovčić, šljem i osobno naoružanje.
Ovima na slikama fali ašovčić koliko vidim.
Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   12.09.14 0:04

Kad smo posli od svojih kuca nismo ni rasmisljali sta nas ceka u JRM.Nesto sam znao vise o mornarici nego moja generacija ali nisam imao srece da zaplovim.Celog svog zivota me muci to pitanje zasto sam Ja ostao u MNC kao desetar a moj kolega iz osnovne skole .srednje i kolega sa radnog mesta posle obuke dobije prekomandu na brod Galeb.
Nije on nista bolji od mene kao mornar ili artiljerac ali je prosto imao vise srece.Itaj isti drug Raka nokad mi se nije pozalio da mu je bilo tesko u obavljanju duznosti ni posle 42god. od osluzenja.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   12.09.14 0:13

@mornar71 (citat):
Celog svog zivota me muci to pitanje zasto sam Ja ostao u MNC kao desetar a moj kolega iz osnovne skole .srednje i kolega sa radnog mesta posle obuke dobije prekomandu na brod Galeb.
Nije on nista bolji od mene kao mornar ili artiljerac ali je prosto imao vise srece.

Mornaru, je li ti palo na pamet da si bio među najboljima i da su te zato ostavili za desetara?
Očito si bio bolji od kolege.

Vjeruj da se on naribao palube (i sličnih poslova), a vrlo vjerojatno nije nikada zapucao iz brodskog naoružanja.
Odnosno s Galebovog nije 99%.
(Jesi ga to pitao?)
Služenje na Galebu je svojevremeno bila stvar prestiža, a ne komfora i uživanja u čarima plovidbe.
Na vrh Go down
neven64
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-09-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   27.09.14 1:16

@Stefa (citat):
@Max Blitz (citat):
@radovan1969 (citat):
u moje vrijeme na Fizeli  je bila jedna četa nas guštera i kurs za desetare

Upravo tako i u vrijeme moje obuke. Septembarac '86.
Bili smo prva četa prvog bataljona s Muzila, je li tako?
Imali smo odličan vojnički klub i lijepu okolinu na samoj morskoj obali... Very Happy
Komandir čete poručnik Zoran Dokmanović? Ne sjećam se imena onog starijeg zastavnika... scratch

Prezivao se Lazić, živeo u Kruševcu i mislim da nije više medju živima...zatim, vodnik Milić, koga sam sreo 1999-te godine u Novom Sadu...

Sluzio sam 84/85 zastavnik Lazic :-)
zapovjednik Dokmanovic navodno je lik ozenio kcerku nekog Engleskog lorda, radila je u nekoj skoli u Puli. Kcer od Lazica je radila u bolnici u Puli kao med. sestra :-)

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   27.09.14 1:18

@neven64 (citat):
Sluzio sam 84/85 zastavnik Lazic :-)
zapovjednik Dokmanovic navodno je lik ozenio kcerku nekog Engleskog lorda, radila je u nekoj skoli u Puli. Kcer od Lazica je radila u bolnici u Puli kao med. sestra :-)

Pozdrav Nevene!
Da, Dokmanović je bio oženjen Engleskinjom, poslije se rastao, izašao iz vojske, sad je na Tajlandu, ne znam od kad. Smile

Na vrh Go down
neven64
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   27.09.14 1:25

@Max Blitz (citat):
Pozdrav Nevene!
Da, Dokmanović je bio oženjen Engleskinjom, poslije se rastao, izašao iz vojske, sad je na Tajlandu, ne znam od kad. Smile

Pozz, tko je budan u ove rane sate ? :-) gledam one slike sa zenama april 85 i naviru lijepa sjecanja :-)
Na vrh Go down
neven64
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   27.09.14 1:40

Na Fizeli sam prosao obuku i zavrsio na prijavnici Muzila i naravno Fizele.
Bili smo prva generacija koji smo upisalu fakultet pa pravac jna :-)
Uglavnom kako sam do kraja roka bio na prijavnici upoznao sam mnogo ljudi kao i oficire koji su tu radili.
Na forumu Muzil stavljene su slike zena koje su sluzile jna april 85 koje sam imao cast upoznati i druziti se s njima :-) a na istim slikama su desetari koji su samnom sluzili.
Na prijavnici smo bili podjeljeni 5 iz Srbije, Vojvodine i 5 iz HR.
Uglavnom svi godisnjaci, svako malo tulumarili i bogami dobro iskoristili otvoreni kamin u kojem se ispeklo puno puno rostilja :-)
Uz to svake srijede , subote i nedjelje kuhanje kave i prodaja sokova za posjetitelje :-)
Na Fizeli bio je neki zastavnik zaduzen za kuhinju, znam da je vodio neku nogometnu momcad :-) ne sjecam se njegovog imena
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   12.10.14 2:55

Fizela, kurs za desetare 87/88.

Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   14.10.14 23:55

Pozdrav za Nevena64.Bio sam desetar na Muzilu godinu dana ali nisam znao mornare na prijavnici.
Mislio sam da su to policajci koji su se obucavali na Katarini.Dva kilometra dalje je strazara rampa regrut strazar i jedan desetar koji je bio zaduzen za pritvor i za trubaca koliko se ja secam.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   24.10.14 5:17

Fizela je u gornjem desnom kutu slike:

Kilk za veću:

http://i59.tinypic.com/32zp8nb.jpg

Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   26.10.14 20:36

Od Fizelu levo prvi lukobran.Kako se zvalo to pristaniste.Zatim gde su bili usidreni DTM  ili gde je bio usidren Galeb kada je prevozio regrute za prekomandu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   26.10.14 21:05

Lijevo na slici od Fizele je uvala Vergarola s vojnom lukom Vargarola.
(Da, razlika u slovima e i a u nazivima.)

Luka Vargarola je u funkciji HRM i tako je preostala kao jedino aktivno militarizirano područje pulske luke nakon dugog niza godina.
Na vojnim kartama JNA može se naći da je označena kao uvala Privlaka.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   27.10.14 10:17

@Max Blitz (citat):
Lijevo na slici od Fizele je uvala Vergarola s vojnom lukom Vargarola.
(Da, razlika u slovima e i a u nazivima.)

Luka Vargarola je u funkciji HRM i tako je preostala kao jedino aktivno militarizirano područje pulske luke nakon dugog niza godina.
Na vojnim kartama JNA može se naći da je označena kao uvala Privlaka.

HRM znači ima samo jedno aktivno područje u Puli. Možda znaš dali je HRM aktivna u Malom Lošinju? Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   27.10.14 15:07

@ianmarkk (citat):
HRM znači ima samo jedno aktivno područje u Puli. Možda znaš dali je HRM aktivna u Malom Lošinju? Very Happy

To je sasvim dosta, HRM dođe gdje i ako treba, ne zaposjeda obalu trajno kao što su razne vojske činile nekad.
Obala je za ljude koji tamo žive i za turiste.  Smile
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   Today at 21:15

Na vrh Go down

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
» Pula, Karlo Rojc 1986/87
» Muzil - Pula, VP 1159/97
» Pula kasarna Vladimir Gortan
» Pula, Karlo Rojc 1990/91