FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Jutarnja smotra

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   20.08.14 15:20

@ianmarkk (citat):

Konji su bili ako si izašao iz kasarne ili tapezarije na desno, u tri tjedna nisu išli nikud iz kasarne, samo su ih malo provodili naokolo. Video sam imali su dosta topova, beztrzajnih pa valjda su ih konji vukli. Te zime 1982/83 dosta bilo snega i bila jako hladna. Nikakve ocene ja nisam dobio, malo sam skijao ali skije loše nisu bile par nego si jih povukao iz hrpe drugih, Elan JNA sa zvezdom i štapovi ono prosečni. Kod nas redko ko ne zna skijati to nam je nacionalni sport, sada ova omladine više skija za computerom.
Da, na zalost! A svi smo se ponosili Bojanom i Mateom. No, odosmo iz teme Smile

pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   20.08.14 17:01

@ianmarkk (citat):
@PORUCNIK (citat):
Bas sam i htio da te pitam o konjima. Cesto sam boravio u Delnicama, a nisam znao da imaju konje.
Na obuci u skijanju na VA nisu davali ocjenu 10. Eventuaalno je Slovenac mogao dobiti tu ocjenu. Govorili smo da se Slovenci radjaju sa skijama na nogama, da prvo nauce skijanje, pa onda hodanje.
Konji su bili ako si izašao iz kasarne ili tapezarije na desno, u tri tjedna nisu išli nikud iz kasarne, samo su ih malo provodili naokolo. Video sam imali su dosta topova, beztrzajnih pa valjda su ih konji vukli. Te zime 1982/83 dosta bilo snega i bila jako hladna. Nikakve ocene ja nisam dobio, malo sam skijao ali skije loše nisu bile par nego si jih povukao iz hrpe drugih, Elan JNA sa zvezdom i štapovi ono prosečni. Kod nas redko ko ne zna skijati to nam je nacionalni sport, sada ova omladine više skija za computerom.

Evo mojih. Cool 

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   20.08.14 17:08

@pukovnik (citat):
@ianmarkk (citat):
@PORUCNIK (citat):
Bas sam i htio da te pitam o konjima. Cesto sam boravio u Delnicama, a nisam znao da imaju konje.
Na obuci u skijanju na VA nisu davali ocjenu 10. Eventuaalno je Slovenac mogao dobiti tu ocjenu. Govorili smo da se Slovenci radjaju sa skijama na nogama, da prvo nauce skijanje, pa onda hodanje.

Evo mojih. Cool 

To je to, hahahah odakle ti??
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   20.08.14 17:15

Ostale kao uspomena na JNA Very Happy

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   20.08.14 21:43

@pukovnik (citat):
Ostale kao uspomena na JNA Very Happy
I ja bih takvu uspomenu, baš fino....
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   09.02.16 11:29

Ne znam gdje bih ovo stavio, ne tiče se direktno jutarnje smotre, nego radnje prije nje, namještanja kreveta.... i zašto je potrebna; slažem se...

Ako svakog jutra nameštate krevet, ispunili ste prvi zadatak tog dana.
To će vam dati mali osećaj ponosa i ohrabriće vas da ispunite još jedan zadatak. Potom još jedan. Pa još jedan. Na kraju dana, taj jedan završen zadatak pretvoriće se u mnogo završenih zadataka.
Nameštaje kreveta podsetiće vas koliko su male stvari važne.
Ako ne možete da uradite kako treba one male stvari, nikada nećete moći ni one velike.

http://www.blic.rs/slobodno-vreme/zanimljivosti/americki-admiral-objasnio-evo-zasto-treba-da-namestite-krevet-svakog-jutra/cj7ywxp?ref=fbblic
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   09.02.16 13:09

@Max Blitz (citat):
Ne znam gdje bih ovo stavio, ne tiče se direktno jutarnje smotre, nego radnje prije nje, namještanja kreveta.... i zašto je potrebna; slažem se...

Ako svakog jutra nameštate krevet, ispunili ste prvi zadatak tog dana.
To će vam dati mali osećaj ponosa i ohrabriće vas da ispunite još jedan zadatak. Potom još jedan. Pa još jedan. Na kraju dana, taj jedan završen zadatak pretvoriće se u mnogo završenih zadataka.
Nameštaje kreveta podsetiće vas koliko su male stvari važne.
Ako ne možete da uradite kako treba one male stvari, nikada nećete moći ni one velike.

http://www.blic.rs/slobodno-vreme/zanimljivosti/americki-admiral-objasnio-evo-zasto-treba-da-namestite-krevet-svakog-jutra/cj7ywxp?ref=fbblic
I namjestanje kreveta spada u jutarnju. Kao komandir, pri dolasku na posao, prvo bih obisao prostorije jedinice. Tu se gledalo i namjestenost kreveta.
Od 1977. godine, odkad sam postao VoGi, niko mi nije namjestao krevet, cak ni u hotelu. Izuzetak je da su to nekad cinile osobe koje su spavale sa mnom u istom.

slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-03

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   20.04.16 2:29

@semsudin (citat):
Na jutarnjoj smotri u kasarni Sentvid LJubljana i ja sam kao mlad vojnik decembar 86 dobio ostav zbog brade.Posto nisam imao jaku bradu i do tad sam se brijo svako treci dan.Na pisti za jutarnju smotru mi je  nas desetar dao deset minuta da dodjem svjeze obrijan.Kao guster mislio sam da tako mora biti i pozurio sam u brijanju i porezo se sa ziletom.Trceci stigao sam dolje na vrijeme ali mi je na par mjesta krvarilo sto je  nas kdir por Stankovic primjetio i pitao sta mi je a ja sam odgovorijo da je to zbog brzog brijanja.To mi je bila pouka da sam se posle brijo svako drugi dan a ne treci  kao do tad.Bilo je toga jos kod drugih vojnika ali ti koji su vracani na ponovno brijanje nisu se vracali nazad na smotru i nisu bili kaznjeni.

Kod tebe je to drugar bilo slučajno a znam jednog koji je tako namerno-jedan momak iz moje čete, bosanac, i ime mu pamtim ali nema smisla da ga  potpisujem sada. On nije bio neki mangup, ali uvek i uvek kod njega neki nestašluk, ali to su bili oni čedni, dragi nestašluci poput Tom Sojera,  a to je za neke starešine baš doooobro nerviralo....A stvarno je bio dobar drug, poslušan vojnik, jak, svima drag, ali eto takva mu bila narav šeretska da uvek napravi neku zezalicu svima smešnu. 

I poslaše ga sa smotre jedno jutro da se obrije....Vrača se on ali JAOJ !!! Sav izgreban, posečen baš kao da ga tigrovi grebali pa još ponegde onako bezveze polepio flastere. Starešina u čudu !!! Ovaj kaže " ...pa žurio sam..." Nama prosto žao da ga pogledamo takvog , starešina zabezeknut samo gleda, jer ovome se krv sliva niz celo lice, čak se i ne trudi da obriše .I  starešina i mi svi žnamo da je to on namerno i da nije duboko " zasecao" -ali eto šta je tu je...čik nek neko dokaže da je neko samog sebe tako namerno raskrvario....Skloniše ga sa te smotre tog jutra dok mu se " rane" ne zacele da ga ne gledaju takvog od užasa na pisti. Naravo " krvarenja" mu stadoše ubrzo i on nastavi noramalno radni dan sa nama.

A sve su nas dobro izribali jednom na smotri kad su otkrili da dugmad na šinjelu ( šinjeli su nam bili za obuku a vetrovke za grad) NE ušivamo, nego uvezujemo žicom za grub naterijal šinjela.Probali mi da ušivamo iglom i koncem, ali STVARNO ta metalna dugmad sa grubih šinjela su otpadala kao luda, a tek kad zaležemo, ...puzimo...jedva ih posle pronađemo. Ribanje beše što tako bušenjem žicom oštečujemo vojnu opremu ( materijal šinjela )...a i eto što smo lenji...

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   17.11.16 0:02

a što me nerviralo zimi na smotri ( a ciča zima Skoplje - Vardar) ono kad neko nema rukavice ( ili ih izgubio ili ih tog jutra nije sa sobom poneo) pa zbog jednobraznosti SVI moramo skinuti rukavice. Malo mi se to čini previše forsiranja jednobraznosti.

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1288
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   17.11.16 18:12

Što se tiče nas mornara na jutarnjoj smotri je najgori deo bila naredba "kapu skini" nakon koje sledi
pregled čistoće iste, kako je navlaka na kapi bele boje svako veče smo je iznova prali do ujutru sušili
i pred smotru nameštali... Cool a o peglanju nemam snage ni da pričam... Shocked

Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 856
Član od : 2014-12-21
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   17.11.16 23:09

Pokušavam da se prisetim smotri iz Zadra, pa bile smotre spoljne i unutrašnje. Unutrašnje su se ogledale u nameštanju kreveta i urednosti kaseta sa opremom. Spoljna beše na pisti i nju je vršio ZKV mlađi vodnik, na način da bi stao kod svakog od nas i odmeravao nas od glave do pete, gledajući, sve, od brijanja, dugmića, do urednosti opreme. Onda je sledila smotra naoružanja na istom mestu sa komandom: Cev i mi onda okrenemo cev ka njemu a zkv gleda da li je čista i zatvarač mislim da je gledao, koliko me pamćenje služi. Komandir voda bio je vodnik, imao je tri meseca do skidanja i bio sa nama od juna 87 do septembra iste godine kada se skinuo. Nakon njega komandir je bio makedonac Dimitrijev, inače moj vod bio je tada jedini, gde na čelu nije bilo aktivno vojno lice, već taj vodnik staža koji je imao tri meseca do skidanja. Za ta naša prva tri meseca, najvažnija, svemu nas je naučio, toliko je bio obučen da se nije osetilo što nije aktivni oficir. Mali je imao znanje i ledenu disciplinu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   17.11.16 23:21

@Sloba1 (citat):
Za ta naša prva tri meseca, najvažnija, svemu nas je naučio, toliko je bio obučen da se nije osetilo što nije aktivni oficir. Mali je imao znanje i ledenu disciplinu.

Brojni takvi su se kasnije pokazali odličnima na terenu u realnim uvjetima.
Nije im nedostajala VA, samo bi im bila kao neko 'opterećenje' kako ja to gledam ali nije sad bitno.

Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   17.11.16 23:29

Ovaj dečko, preziva se Milojević i iz Beograda je bio. Ulogu komandira voda do skidanja, odradio je vrhunski. Svi ostali imali poručnike, pa čak i kapetane kao KV, ali ovaj dečko nije ništa zaostajao...
Međutim, poslednji dan kad se skino i izašao pred nas u civilki, umalo nismo pali u nesvest. Dečko, stavio minđušu u uho, obukao farke neke smešne dužine, deo kose, pramen spustio ispod jednog oka, da onako visi, neki metalni kaiš stavio. Mi svi u čudu, da li je bio pristalica panka ili hejvi metala, pojma nemam, ali to više nije bio onaj vojni starešina, kao da nika nije obukao uniformu... Neverovatan osećaj, kad nekoga zapamtite ledenog osmeha, discipline i onda odjednom vidite njegovu crtu civilnog karaktera.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   17.11.16 23:34

@Sloba1 (citat):
Ovaj dečko, preziva se Milojević i iz Beograda je bio. Ulogu komandira voda do skidanja, odradio je vrhunski. Svi ostali imali poručnike, pa čak i kapetane kao KV, ali ovaj dečko nije ništa zaostajao...
Međutim, poslednji dan kad se skino i izašao pred nas u civilki, umalo nismo pali u nesvest. Dečko, stavio minđušu u uho, obukao farke neke smešne dužine, deo kose, pramen spustio ispod jednog oka, da onako visi, neki metalni kaiš stavio. Mi svi u čudu, da li je bio pristalica panka ili hejvi metala, pojma nemam, ali to više nije bio onaj vojni starešina, kao da nika nije obukao uniformu... Neverovatan osećaj, kad nekoga zapamtite ledenog osmeha, discipline i onda odjednom vidite njegovu crtu civilnog karaktera.

Sve što si opisao, za moj pojam A1 klasa čovjeka.
Tj. nije neki vojni pozer, da ga je zanimala vojska otišao bi u VA, a kad je trebalo odradio je vrhunski dok je trebalo, a kad bi trebalo opet, vjerojatno ga eto prvog natrag.
U međuvremenu normalan život.
Tako treba.

Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   17.11.16 23:49

Da, isto kao Ja i moje kolege u početku. Običan pitomac u školi sa svim onim činovima od razvodnika, desetara, ml. vodnika do vodnika i zadužio nas mlade pitomce tek došle toga juna 87 godine. Sa činom vodnika tri meseca pred skidanje dobio je naš vod i svemu nas naučio... Ali kad se skinuo u civilku, i sad mi ta slika pred očima, umalo nismo pali u nesvest, jer do juče bio u sasvim drugom fazonu a sada odjednom, kao da nikad nije ni video Zadra, vojske, škole oficira Smile
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   18.11.16 0:30

@Sloba1 (citat):
Da, isto kao Ja i moje kolege u početku. Običan pitomac u školi sa svim onim činovima od razvodnika, desetara, ml. vodnika do vodnika i zadužio nas mlade pitomce tek došle toga juna 87 godine. Sa činom vodnika tri meseca pred skidanje dobio je naš vod i svemu nas naučio... Ali kad se skinuo u civilku, i sad mi ta slika pred očima, umalo nismo pali u nesvest, jer do juče bio u sasvim drugom fazonu a sada odjednom, kao da nikad nije ni video Zadra, vojske, škole oficira Smile
 Pametan čovek - " odradio " taj deo života spontano u skladu sa okolnostima, i kad se završilo nastavio čovek svojim putevima, htenjima a  sigurno je stekao svoje impresije.OK mi je, sasvim OK tako proživeti vojni rok, kao prihvatljiv deo života, bez nekih drama i sl. Jednostavno znalo se ide se u vojsku, pa se to završi, jednostavno to je bilo normalno , podrazumevano u našim generacijama. Niti neko poimanje patnje, niti neke veličine- bio je to normalni životni tempo . Bar ja tako gledao na to - na ispračaj kao na dobru žurku, odlazak u JNA kao kretanje na novi put koji se takođe završi, pa povratak tamo gde si za trenutak stao pa nastavljaš po svome nešto možda mudriji, nešto možda zreliji.

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   18.11.16 0:43

Da, tako je bilo. Čovek, jednostavno, vratio se u normalu. Verujem, da su ga npr. morali zvati da se vrati iz nekog razloga, da bi jednostavno, privatni život ostavio po strani, obukao uniformu, transformisao se "opet" u vojno lice, da se tako izrazim.
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   18.11.16 0:45

A smotri je zaista bilo na stotine. I nikada ništa nije bilo idealno '  uvek bi visilo nešto, uvek nešto nedostajalo, uvek nešto bilo zaprljano ... ( uniforma, magacin, spavaona, kaseta, šator, hodnik, oprema....) - i svi smo se nešto štrecali zbog tih smotri, i uvek nešto nekom zbog nečega starešine gunđale ( to im je verovatno i bilo u opisu radnog mesta ) i posle toga vojnički život ipak tekao svojim ritmom...do neke sledeče smotre....

Sada sa ove distance se mislim pa i same starešine su znale da stare pločice ne mogu sijati, da uniforma koja nije krojena po meri svakog pojedinca ponaosob ne može stajati kao salivena, da stara čebad, staze nikada ne mogu biti uredno istrešena....i da je uvek neki sanduk u magacinu postavljen na sred puta, ali bilo je bar ja sada mislim u stilu  ajde ljudi pa potrudite se malo da i od lošijeg napravite nešto pristojno, dajte malo smisla i nečemu što je naizgled periferno, težite nečim boljem, višem uvek , dajte malo kreativnosti zarad nečeg što tu svaki dan gledate

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   18.11.16 0:49

@Sloba1 (citat):
Da, tako je bilo. Čovek, jednostavno, vratio se u normalu. Verujem, da su ga npr. morali zvati da se vrati iz nekog razloga, da bi jednostavno, privatni život ostavio po strani, obukao uniformu, transformisao se "opet" u vojno lice, da se tako izrazim.

Sigurno bi tako bilo. Takvi ljude umeju da žive, nose svoj krst kad se kakav padne, ali ostaju svoji sebi - to je umeče

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja smotra   Today at 10:46

Na vrh Go down

Jutarnja smotra
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-
» Jutarnja smotra
» Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?
» Naše uspomene iz izviđača