FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

NAJ GLUPOSTI IZ JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   27.10.13 23:09

Junac, i ja sam se iznjašnavao po poreklu za slovenca, bio i ponosan na to, ali po uverenju sam Jugosloven i internacionalist. Svi dobri ljudi su u principu isti. I sredinom osamdesetih kad su več postojale nacionalistične tenzije, još uvek smo bili najbolji prijatelji bez obzira ko je odakle i koje nacionalnost.

Semsudine, te godine nisam čistio sneg u LJ, rekli su mi da je bilo nadprosečno puno snega. Ja sam ga tada čistio na drugoj strani države. Kod tebe, zapravo moglo bi se reči mene, sneg je zapao pa ste ga očistili. EEEEEE ja sam ga čistio svaki dan do skoro maja (peti mesec). Spavao sam u proseku 4 sata na dan, pa posle, doručka ili ''obuke'' dalje na čiščenje snega prema selu. nakih 100m smo pročistili, ali posle je put imao usek u brdo, pa odma kad je padalo naduvalo ga natrag. Nekde i do visine 2m. NIKAD nismo pročistili, radili smo tako svaki dan... dan na dan... na kraju smo gušteri spavali na rejonu od umora na minus 20-30. Za koji K....? Tek kad se otoplilo sneg je nestao. Đombe su dobile ''poštedu'' od desetara. Dobro, barem je neko bio budan u patroli.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   28.10.13 7:25

Nije meni problem bio čistiti snijeg ni tad ni sad ako treba nego je problem bio taj mali ašovčić koji nije bio alatka za velike poslove čišćenje snijega.To sa odgovorom da u kasarni nema nijedne lopate je čista zajebancija i neko se je naslađivao sa tim no nema veze preživjelo se tj.sve u rok službe.Pošto Pero živiš u Ljubljani znaš i gdje je naselje Črnuće.Tu sam kao dobrovoljac čistio snijeg oko dječijeg vrtića i dan danas pamtim topli čaj i riječi zahvale od odgajateljica iz tog vrtića.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   28.10.13 13:18

Semsudine, drago mi je da imaš pozitivna iskustva iz ljubljane. Slovenci mogu da budu vrlo dobri i gostoljubivi, a mogu da budu i zahebani.

Znam kde je Bežigrad, zapravo je to deo Ljubljane. Ja sam na sasvim suprotnom delu, skoro na Jugu, deo se zove Vič. Za sve vrtiče na drugom kraju grada neznam, ne moraš ni da mi pričaš koji je bio, neču otiči da ga tražim (osim ako ti ne želiš). Nije se puno promenilo od tada. Ako si se tada snašao u gradu snašao bi se i sad.

Drago mi je, da si se prostovoljno javio za pomoč. I ja sam nekoliko puta prostovoljno pomago onim nekoliko lokalnih seljaka što su još tamo živeli. Dobar osečaj kad vidiš da ti je neko zahvalan, i da nisi neka čudna vojska, nego stvarno NARODNA armija.

Čiščenje ašovčičima je čista glupost. Zapravo je i pokupljanje pikavca, daj metle pa da sve očistimo. Isto je bila glupost čiščenje snega prema selu u mom slučaju. Po putu je bilo preko 4 km, efektivno smo radili 10 i nešto vojnika. Ostali gušteri su bili ili na straži ili u patroli. Kde češ da očistiš toliko. Uvek zapadne na novo, računaj i da je selo bilo skoro na 1km nadmorske. Snega koliko očeš.

Na vrh Go down
covik
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2012-12-25

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   30.10.13 12:44

Kraljevo,prvi misec 1985 g. Trideset centi sniga na pisti a sutra zakletva gušterima.Cili dan su jadini čistili s ašovčićima i pokojom lopatom,sve dok je nisu "oblizali" do suhog asfalta,i to bogami sve do ponoći.Ujutro u pet uzbuna samo za moj vod,pogled kroz prozor kad ono na pisti dobrih dvadesetak centimetara napadalo tokom noći.S par kamiona i jednim utovarivačem sve smo očistili za max dva sata vrimena.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   30.10.13 14:14

Dragi moji forumaši, bivši vojnici JNA.
Eto i sami ste opisali da je JNA imala čime čistiti sneg. I naravno da je imala. A to što su pojedinci ašovčićima čistili sneg???? Sa stanovišta starešine vam kažem, nije glupost. Nezaposlena vojska (ne samo JNA, nego u opšte) je 666-999.

Bilo pa prošlo, ali za to mi stare kajle u autu nosimo ašovčić, ćebe i šatorsko krilo. Nekad padne sneg, nekad kiša, nekad ..........?

Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   30.10.13 14:50

East&West (citat):
Bilo pa prošlo, ali za to mi stare kajle u autu nosimo ašovčić, ćebe i šatorsko krilo. Nekad padne sneg, nekad kiša, nekad ..........?

Uspomene ili pak zelje ili snovi Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   30.10.13 15:00

@SveJug (citat):
East&West (citat):
Uspomene ili pak zelje ili snovi Smile

Potreba druže, potreba...............kad pita pandur šta imate od zimske opreme?? Imam ćebe, duge gaće .........jel treba još?  cheers 

Priznajem kod ćebeta, ONO za ONO? Prošle godine jednom, ove godine malo ređe. Laughing
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   30.10.13 18:44

Citat :
Sa stanovišta starešine vam kažem, nije glupost. Nezaposlena vojska (ne samo JNA, nego u opšte) je 666-999.
Nema se što reć naučno dokazano! lol! 

Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   07.12.13 19:38

Jedna od vecih gluposti u nasoj kasarni (Delnice) isto tako ima veze sa snijegom. Naime, tamo u tim brdima cesto padne snijeg. Mnogo snijega. Naravno, da vojski ne bude dosadno, hajde momci u slobodno vrijeme da cistite snijeg sa piste (neki sa asovcicima, lopata nije bilo dovoljno za sve). Do vecere pista ociscena, kako i svi putevi po kasarni. Milina. Da bi sutradan poslijepodne vojska dobila zadatak, da snijeg sa gomila treba razbacati po pisti, da se sto prije otopi... (naravno da je u autoparku bilo kojekakve mehanizacije, sa kojom bi jedan vod ocistio citavu kasarnu za dva sata)
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   07.12.13 19:49

Meni je najveća glupost iz JNA....što se tako rano ustajalo...da bi se radila fiskultura!!??
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   07.12.13 20:02

@dinosaurus (citat):
Meni je najveća glupost iz JNA....što se tako rano ustajalo...da bi se radila fiskultura!!??

Nekima je svakako predstavljalo teret, ali sigurno nije glupost. Taman i da jeste glupost, nije specijalitet JNA, već bi se mogla podvesti pod opštevojna glupost. Wink

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   07.12.13 20:16

East&West (citat):
Nekima je svakako predstavljalo teret, ali sigurno nije glupost. Taman i da jeste glupost, nije specijalitet JNA, već bi se mogla podvesti pod opštevojna glupost. Wink

Weste malo sam se našalio Very Happy  ali završetak vašeg komentara je simpatičan Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   07.12.13 20:37

@dinosaurus (citat):
Weste malo sam se našalio Very Happy  ali završetak vašeg komentara je simpatičan Very Happy Very Happy

Stavi onda te smajliće, ja sam mator i dok skontam da je šala ?? Embarassed  I šta drugo nego šala, sada posle toliko godina šta nam drugo preostaje. Šala mu tu dođe kao gumica za brisanje gluposti cheers

East&West: komentar modifikovan dana: 07.12.13 20:42; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   07.12.13 20:41

Upravo tako Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   09.08.14 3:05

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):

Kako se psovokom podizao moral vojnicima na ovim prostorima  možda svedoči  govor komandanta prve čete Četrdesetog pešadijskog puka, kapetana Luke Đuraškovića, vojnicima  kod Brezovice (Slovenija) 26. maja 1940.

Pročitajte ovaj govor, lako se nađe preko Google-a, vrlo inspirativno, nadahnjujuće, birane riječi, poticajno u svakom slučaju, prava "bečka" škola! Very Happy

Jos na akademiji sam negdje citao taj govor. mislim da je bio vrlo inspirativan. Potrazicu ponovo.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   16.08.14 18:59

Jedna od vecih gluposti u JNA,uopste, jeste - NEISKORISCENO VRIJEME.
Mnoge korisne stvari su se mogle nauciti, uraditi, saznati, promijeniti, mnogi sati i dani su izgubljeni, jer nam je 'vrhunac' bio zavuci se negdje, u krevet, budzak, kabinu  i spavati...
Biblioteke su nam bile solidno opremljene i beletrisristikom, solidni sportski tereni, bilo je i nekih sekcija, ali primarno je da se spava, valjda da tako brze prodje vrijeme i da prekrizemo dan na kalendaru.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   16.08.14 19:16

@PORUCNIK (citat):
Mnoge korisne stvari su se mogle nauciti, uraditi, saznati, promijeniti, mnogi sati i dani su izgubljeni, jer nam je 'vrhunac' bio zavuci se negdje, u krevet, budzak, kabinu  i spavati...
Biblioteke su nam bile solidno opremljene i beletrisristikom, solidni sportski tereni, bilo je i nekih sekcija, ali primarno je da se spava, valjda da tako brze prodje vrijeme i da prekrizemo dan na kalendaru.

Laughing  Laughing 

Poručniče ti si jedan vizionar,....  humanista,.... poet!  Exclamation 

Što si ti očekivao od tog blago je reći šarolikog društva koje je pokupljeno od nemila do nedraga i stavljeno tebi na odgoj taj jedan mali period??  Laughing 

Pa koja je ekipa tamo bila ponijeli su se fenomenalno i super!
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   16.08.14 19:45

@Max Blitz (citat):
Laughing  Laughing 

Poručniče ti si jedan vizionar,....  humanista,....  poet!  Exclamation 

Što si ti očekivao od tog blago je reći šarolikog društva koje je pokupljeno od nemila do nedraga i stavljeno tebi na odgoj taj jedan mali period??  Laughing 

Pa koja je ekipa tamo bila ponijeli su se fenomenalno i super!

Ako se podje od "mita" da su u InSl rasporedjivani vojnici, koji bas 'nisu bili za gardu' (tj, cesto sa nekim fizickim ogranicenjima), pa uzme u obzir da su u 'specificne' garnizone bili poslani po kazni, (da ne kazem "najgori"), pa se to poveze da smo mi bili "najgori od najgorih", a postizali ukupno rezultate najbolje u JNA, sta covjek moze da osjeca nego - PONOS.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   16.08.14 20:01

@PORUCNIK (citat):
Ako se podje od "mita" da su u InSl rasporedjivani vojnici, koji bas 'nisu bili za gardu' (tj, cesto sa nekim fizickim ogranicenjima), pa uzme u obzir da su u 'specificne' garnizone bili poslani po kazni, (da ne kazem "najgori"), pa se to poveze da smo mi bili "najgori od najgorih", a postizali ukupno rezultate najbolje u JNA, sta covjek moze da osjeca nego - PONOS.

Eto vidiš, da nije bilo tako crno.

A do onih tvojih zaključaka iz prethodnog posta dođe i sveučilišni profesor, svaki dan, cijeli radni vijek. Opravdano.  Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   16.08.14 20:11

@PORUCNIK (citat):

Ako ne i najveća glupost. Paradoks je da su svoje (kakvo takvo) slobodno vreme u JNA najpametnije iskoristili momci kojima ista i nije bila nešto u srcu ili duši. Oni koji su služenje JNA doživeli kao teret i obavezu koju treba "odguliti" , koristili su svaku mogućnost da barem nešto korisno urade za sebe.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   16.08.14 20:33

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Eto vidiš, da nije bilo tako crno.

A do onih tvojih zaključaka iz prethodnog posta dođe i sveučilišni profesor, svaki dan, cijeli radni vijek. Opravdano.  Smile

Nisam ni rekao da je crno... Volio sam rad s ljudima, nisam bio zainteresovan za karijeru, jer ne bih trazio (i muckao) da dobijem int sluzbu, jer se u njoj najsporije napredovalo. Za karijeriste je pjesadija bila najpogodnija.  Cisto - zbog potreba formacijskih mjesta. Najmanje je bilo potrebe za intendantskim visokim i visim oficirima.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   16.08.14 20:52

@PORUCNIK (citat):

Vjerovali ili ne došla mi je opomena (po nekom kuriru  Surprised ) iz biblioteke u Kumboru, jer nisam na vrijeme vratio knjigu.  Embarassed 
Isto kao što dođe poštom danas (ili je tako prije dolazilo, sad ne znam Smile ).

Ipak, više sam preferirao ribarski pribor u slobodno vrijeme.  Smile
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   16.08.14 21:04

@PORUCNIK (citat):

Slažem se, mi smo ujutru na obuci ustaji ''u sred noči'' pa smo posle sedeli na pisti do smotre, fiskulturu uglavnom nismo radili, jer nije još bilo oficira. Na karauli smo ustajali sat kasnije, pa je opet sve funkcioniralo. 

Što se tiče prostog vremena, neki smo imali dosta fizički zahtevnu obuku, pa smo jedva čekali da poslepodne padnemo u krevet.

Glupost je i kopanje streljačkog stoječeg zaklona kaži kako se napravi i kako mora da izgleda, a ne da celo prepodne kopaš za bezveze po zemlji tvrdi kao kamen. 

A največa glupost su bile smotre pre odlazka u grad. Pa nismo bili u zatvoru da nas ne puštaju. I u zatvorima ovde imaju više izlaza. Uvek se našao neki nadobudni dežurni što nas je postrojio, pa nasumice izbacivao. Uvek sam bio čist, sa svim dugmičima, sa priborom. I NIKAD nisam dobio izlazak!

I IKOM je glupost, šta če mi ogledalo, kad nemam kose, šta če mi konac, neče biti kraj armije ako mi odpadne jedno dugme...

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   16.08.14 21:15

@Max Blitz (citat):
Vjerovali ili ne došla mi je opomena (po nekom kuriru  Surprised ) iz biblioteke u Kumboru, jer nisam na vrijeme vratio knjigu.  Embarassed 
Isto kao što dođe poštom danas (ili je tako prije dolazilo, sad ne znam Smile ).

Ipak, više sam preferirao ribarski pribor u slobodno vrijeme.  Smile

Moj vojnik nije mogao dobiti otpust bez odgovarajucih potvrda o razduzenju, izmedju ostalih i potvrdu biblioteke, makar ne bio clan i ne iznajmljivao ni jednu knjigu.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   16.08.14 21:25

@Pero™ (citat):
I NIKAD nisam dobio izlazak!

I IKOM je glupost, šta če mi ogledalo, kad nemam kose, šta če mi konac, neče biti kraj armije ako mi odpadne jedno dugme...

Pa jesi li se žalio kome???
Kako kaže E&W, i 'ćutanje je greh'!

IKOM je bio glupost, odnosno inzistiranje na njemu na izlasku u grad, ...iako... mnogi bi brisali nos rukavom po cesti da nisu imali maramicu, a pitanje je koliko su se svejedno brisali rukavom, bez obzira na maramicu.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   Today at 10:39

Na vrh Go down

NAJ GLUPOSTI IZ JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» NAJ GLUPOSTI IZ JNA