FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

NAJ GLUPOSTI IZ JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   12.11.12 22:00

East&West (citat):
@Boske (citat):
Glupost je bila i jutarnje ustajanje na komandu "diž' se vojsko"! Znalo se desiti da onaj s gornjeg kata, onako bunovan, skoči na ramena kolegi s donjeg kata bounce

..........
Kao drugo, u JNA je za ustajanje postojao trubni znak koji se puštao na razglasu-zvučnicima po hodnicima, upravo da na svoj način razbudi bunovnu vojsku. Prilikom izbora arije trubnog znaka i jačine u decibelima valjda su konsultovani i lekari ? Dežurni jedinice i njegov pomoćnik su posle trubnog znaka samo obavljali kontrolu ustajanja. Takođe i komandiri odeljenja i sobne starešine koji su spavali skupa sa vojnicima. Tako da...........

Koliko se neki put slažem sa tobom, ovaj put ne mogu. Mi u kasarni nismo imali nikog razglasa za ustajanje, bilo je jedno zvono veličine malo večeg lavora.... pa kad opali i mrtvi se dižu. Još sad mi je gadno kad se setim tog zvuka. Naravno da smo svi ustali, desetari su možda samo pregledali dali ko spava li nije bilo tih slučajeva.

Na karauli je bilo više na osobnom nvoju. Ako si došao iz patrole imao si određen broj sati za odmor i spavanje, pa se je samim time i vojska budila na tiši način, ----> diži se, vreme je za doručak. Ako je bilo za nekoga vreme spavanja, niko nije smeo da ga digne ili pravi galamu.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   12.11.12 22:06

@Bogart (citat):
Osim te postojala je jos jedna siroko rasprostranjena izreka kojom je vecina oficira kritikovala vojsku - ono njihovo cuveno: "... jedete govna i svirate kurcu...", koje je obicno islo iza konstatacije da vojnici nista ne rade... Very Happy

Meni nije nijedan oficir rekao nešto slično. Ipak možda da je bilo.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   12.11.12 22:20

Nije u pitanju slaganje ili ne slaganje. U pitanju je poverenje. Ja tvrdim kako je bilo u mojoj jedinici, ali nemam razloga da tebi (ili bilo kome sa foruma) ne verujem, još manje da teram inat. Službovao sam u malom mestu i do 1980. godine je pravi vojnik-trubač budio ( i uspavljivao) vojsku. Kasnije nam je "Iskra" podarila razglas. Ne samo što je trubač budio vojsku, već i celi gradić. Kasarna je bila na perifieriji, na blagoj uzvišici, tako da se zvuk trube širio celom dolinom (kao u Guči).

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   12.11.12 22:22

@Pero™ (citat):
@Bogart (citat):
Osim te postojala je jos jedna siroko rasprostranjena izreka kojom je vecina oficira kritikovala vojsku - ono njihovo cuveno: "... jedete govna i svirate kurcu...", koje je obicno islo iza konstatacije da vojnici nista ne rade... Very Happy

Bilo je toga, jos kako bilo. Laughing To im je bilo kao "dobar dan", kao pozdrav kad bi bili nadrndani zbog necega na vojnike, ili kao fazon za treniranje strogoce, cesto bez povoda. Very Happy

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   12.11.12 22:32

"Bogart"
Za ovo mešanje u jelovnik da si prijavio starešinu ne bi se taj nanosio čina, a za muzičku rabotu? To se više u šali, nego da se neko uvredi, počelo koristiti posle filma "Sećaš li se Doli Bel". Sezona mu istekla kada je E.K. snimio sledeći film.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   12.11.12 22:42

East&West (citat):
Nije u pitanju slaganje ili ne slaganje. U pitanju je poverenje. Ja tvrdim kako je bilo u mojoj jedinici, ali nemam razloga da tebi (ili bilo kome sa foruma) ne verujem, još manje da teram inat. Službovao sam u malom mestu i do 1980. godine je pravi vojnik-trubač budio ( i uspavljivao) vojsku. Kasnije nam je "Iskra" podarila razglas. Ne samo što je trubač budio vojsku, već i celi gradić. Kasarna je bila na perifieriji, na blagoj uzvišici, tako da se zvuk trube širio celom dolinom (kao u Guči).

Ako je to replika na moje pisamje.: ja ti veujem da je kod tebe bilo tako. Ali kod nas u kasarni, nas je budilo zvono koje bi i mrtve probudilo. Ako smo tačniji bilo je to u Leskovcu 1986 septembar i dalje.

Pero™: komentar modifikovan dana: 12.11.12 22:44; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   12.11.12 22:43

East&West (citat):
@Boske (citat):
Glupost je bila i jutarnje ustajanje na komandu "diž' se vojsko"! Znalo se desiti da onaj s gornjeg kata, onako bunovan, skoči na ramena kolegi s donjeg kata bounce

A ti si se tek sada setio da je to bila glupost? Kao starešini tvoja obaveza je bila da svom pretpostavljenom-nadređenom predočiš da takva komanda i takvo postupanje može imati posledice po zdravlje i živote ljudstva. Ako si to uradio onda ti se izvinjavam.
Kao drugo, u JNA je za ustajanje postojao trubni znak koji se puštao na razglasu-zvučnicima po hodnicima, upravo da na svoj način razbudi bunovnu vojsku. Prilikom izbora arije trubnog znaka i jačine u decibelima valjda su konsultovani i lekari ? Dežurni jedinice i njegov pomoćnik su posle trubnog znaka samo obavljali kontrolu ustajanja. Takođe i komandiri odeljenja i sobne starešine koji su spavali skupa sa vojnicima. Tako da...........

To je i dolazilo od nadređenih; ustajanje na komandu, "kockanje" kreveta, večernje postrojavanje pored očišćenih čizama. Desetari su za to bili zaduženi ali ja sam to ukidao nakon 10-tak dana (kad se malo "prašina slegne" nakon dolaska mlade vojske) i uvodio vlastite odgojne metode koje su bile efikasnije. Moj vod je uvijek bio najbolji i najzadovoljniji u četi jocolor

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   12.11.12 22:53

East&West (citat):
"Bogart"
Za ovo mešanje u jelovnik da si prijavio starešinu ne bi se taj nanosio čina, a za muzičku rabotu? To se više u šali,  nego da se neko uvredi,  počelo koristiti posle filma "Sećaš li se Doli Bel". Sezona mu istekla kada je E.K.  snimio sledeći film.

Najvise se, koliko pamtim, po takvom vokabularu, isticao kapetan prve klase, zamenik komandanta bataljona, dozivljavali smo ga kao politkoma bataljona. Bio je seronja, mrzitelj ljigavi, zivotni smisao mu je bilo izdrkavanje po vojsci, a raju iz moje cete nije mogao da smisli, jer je imao dosta nerasciscenih licnih racuna sa nasim komandirom cete, takodje kapetanom prve klase, koga je smatrao konkurentom u napredovanju u karijeri, tako da je spletkario protiv njega i maltretirao zbog toga citavu nasu cetu. Godinama po dolasku iz vojske nosio sam oziljke na ledjima zaradjene zbog njega, kad nas je naterao da satima radimo na terenu goli do pojasa i nezasticeni od sunca po najgoroj zegi, sve dok nismo zaradili opekotine zbog kojih nam je koza otpala. Major, komandant bataljona, je bio pickica, nije smeo da mu se suprotstavi. Taj kapetan politkom me posebno nije podnosio posto sam sticajem okolnosti imao isto prezime kao major koji je komandovao trecim bataljonom nase brigade dislociranim u drugom gradu, valjda je i sa tim majorom bio u losim odnosima, tako da me je zbog tog slucajnog podudaranja prezimena kacio i kad treba i kad ne treba. Pedercina.
Ostale staresine koje su nam se tako obracale cinile su to iz navike, neki cak i u sali, u svakom slucaju ne zlonamerno kao taj kapetan podlac.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   12.11.12 23:19

Onda "Bogart" ti nisi imao sreće. Sve se urotilo protiv tebe, uključujući i prezime.
Za kratko vreme koliko sam ovde, pisao sam o zdravom rivalitetu. Međutim, bio sam u prilici da se borim i branim od sličnih stvari. Jedan kapetan, trofejac koji iz tri ciklusa nije uspeo da položi za majora, nije propuštao priliku da se istresa na vojnike iz moje jedinice. Ni oni ni ja nismo mu dali ni najmanji razlog. Najopasnije je bilo da je i svoje vojnike okrenuo protiv nas. Očekivao je da ću ja uzvratiti istom merom, međutim ja sam posle svakog dežurstva podnosio izveštaj da je najbolje stanje bilo u njegoj jedinici. Komandant me je gledao onako ispod oka, a njega je to izluđivalo. Više nije znao šta da radi. Na kraju je ipak sjašio. Nikada nismo postali prijatelji, a nisam ga ni mrzeo.

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   12.11.12 23:32

East&West (citat):
Onda "Bogart" ti nisi imao sreće. Sve se urotilo protiv tebe, uključujući i prezime.
Za kratko vreme koliko sam ovde, pisao sam o zdravom rivalitetu. Međutim, bio sam u prilici da se borim i branim od sličnih stvari. Jedan kapetan, trofejac koji iz tri ciklusa nije uspeo da položi za majora, nije propuštao priliku da se istresa na vojnike iz moje jedinice. Ni oni ni ja nismo mu dali ni najmanji razlog. Najopasnije je bilo da je i svoje vojnike okrenuo protiv nas.  Očekivao je da ću ja uzvratiti istom merom, međutim ja sam posle svakog dežurstva podnosio izveštaj da je najbolje stanje bilo u njegovoj jedinici. Komandant me je gledao onako ispod oka, a njega je to izluđivalo. Više nije znao šta da radi. Na kraju je ipak sjašio. Nikada nismo postali prijatelji, a nisam ga ni mrzeo.

Eto, i sam si prosao kroz slicne nevolje, znas i sam o cemu govorim. Nismo mu ni mi davali povoda, nismo bili nimalo bolji i nimalo losiji od ostale vojske, i zapravo bili smo njegovo ljudstvo, jer iako formalno nije imao "svoju" vojsku bili smo svi mi njegovi, kao sto rekoh bio je "politicki komesar" naseg bataljona, drugi covek bataljona.
A tog mog navodnog "rodjaka" majora upoznao sam tek pri kraju vojnog roka, kad se citava brigada nasla na terenu u Makedoniji, tada nam se pridruzio i taj treci oklopni bataljon, i prvi put sam video coveka zbog koga sam bio na udaru onog manijaka.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 18499
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   13.11.12 21:59

@Pero™ (citat):
@Bogart (citat):

Američki general George S. Patton, Jr., jedan od vodećih generala u 2. svjetskom ratu, je izjavio (citat): "Kad želim da moji ljudi zapamte nešto važno, ja koristim psovke. To možda ne zvuči lijepo društvu bakica na popodnevnom čaju, ali mojim vojnicima pomaže da dobro zapamte. Ne možete pokretati vojsku bez psovki, i to sočnih psovki. Vojska bez psovki se ne bi mogla probiti van iz papirnate vrećice natopljene pišalinom."

Također je rekao 1943.g., kada je ispljuskao dvojicu bolesnih vojnika koji su za njega bili simulanti: "Ne postoji šok od granatiranja, to je cionistička izmišljotina."

G.S. Pattona povijest pamti kao briljantnog vojnog vođu.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 20.04.13 13:38; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   14.11.12 11:51

Citat :
Max je napisao/la:
BlitzG.S. Pattona povijest pamti kao briljantnog vojnog vođu.

A ....Možda i kao bolesnika.....iznutra!!!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   14.11.12 13:55

@Gringo (citat):
Citat :
Max je napisao/la:
BlitzG.S. Pattona povijest pamti kao briljantnog vojnog vođu.

A ....Možda i kao bolesnika.....iznutra!!!

Pa, nisam izmislio što sam napisao, tako kažu povijesne knjige. Imao je nadimak "Stara Krvopija". Sigurno nije bio zdrav u glavi 100%. Prema njemu su naši oficiri bili mila majka. Ipak, nisu isto ratni i mirnodopski uvjeti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   14.11.12 14:16

Gledao sam nedavno dokumentarac na TV-u o britanskim vojnicima u 1. svjetskom ratu. Preko tisuću ih je bilo osuđeno na smrt strijeljanjem zbog kukavičluka i dezerterstva, a ljudi su uslijed ratnih strahota imali težak PTSP i doslovce se tresli od straha, neki su i razum izgubili. Ipak, nisu svi strijeljani, već manji dio, za primjer ostalima za ubuduće. I obitelji nisu dobile penziju, već javnu osudu i sramotu. Tek nedavno su svi rehabilitirani, vraćeni su im činovi i konačno su sahranjeni uz vojne počasti. Sad sam dobrano skrenuo s teme, al ipak, zanimljive su te stvari. Do sada se o tome nije smjelo pisati u Velikoj Britaniji.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   14.11.12 23:28

Max uglavnom ovde pričamo o glupostima Very Happy tako da nema brige oko skretanja Very Happy .
Danas im to jako puno znači što su pokopani uz vojne počasti,strašno.
Ljudska glupost stvarno nema granica.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   18.11.12 21:41

@Max Blitz (citat):
Pa, nisam izmislio što sam napisao, tako kažu povijesne knjige. Imao je nadimak "Stara Krvopija". Sigurno nije bio zdrav u glavi 100%. Prema njemu su naši oficiri bili mila majka. Ipak, nisu isto ratni i mirnodopski uvjeti.

Smatram da je u kriznim situacijama u ratu psovka, ali usmerena i odmerena jako delotvorna i može čak preokrenuti izuzetno tešku situaciju, ali JNA nije bila u ratu i ono malo psovki iz usta oficira se graničilo se sa nevaspitanjem, primitivnošću....u malo slučajeva je neka "sofisticirana" psovka postigla efekat, ipak je bio mir. Deo starešina je korsitio psovke, bolje reći govor ulice, ne bili navodno bio bliži svojim vojnicima. Naravno sviđale su mi se one zastavničke bezazlene " ...ti tetku u čarapu" i slično.
Lično nikada nisam vojnike "motivisao" vulgarnim psovkama , ali sam znao reći "vatrogasci" " AFŽ, " đilkoši"......"mladi gorani" itd. U dosta slučajeva  to mi  je pomagalo,  u stvari  tu je svoje odradila prethodno postignuta dobra komunikacija.

Kako se psovokom podizao moral vojnicima na ovim prostorima  možda svedoči  govor komandanta prve čete Četrdesetog pešadijskog puka, kapetana Luke Đuraškovića, vojnicima  kod Brezovice (Slovenija) 26. maja 1940. godine.

Nisam hteo ovde da lepim. Ima na internetu, koga interesuje naći će.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   19.11.12 11:04

Bilo je izuzetno kulturnih časnika i dočasnika koji nikada nisu upotrebljavali žargon ulice već snagu kulture i pedagogije i imali su i te kakvog autoriteta među vojskom!!!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   19.11.12 11:41

@East&West (citat):

Kako se psovokom podizao moral vojnicima na ovim prostorima možda svedoči govor komandanta prve čete Četrdesetog pešadijskog puka, kapetana Luke Đuraškovića, vojnicima kod Brezovice (Slovenija) 26. maja 1940.

Pročitajte ovaj govor, lako se nađe preko Google-a, vrlo inspirativno, nadahnjujuće, birane riječi, poticajno u svakom slučaju, prava "bečka" škola! Very Happy

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 19.11.12 21:39; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   19.11.12 15:18

Ajme majko, ludega li svita!!!!! affraid

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   19.11.12 15:31

'Ajde "Forumasi" da vas vidim kako pratite komentare Exclamation
Negde, u nekoj temi , na nasem forumu , postoji izvorna verzija govora ovog kapetana. Exclamation
Za onog clana koji pronadje isti , sleduje nagradno sa moje strane.... Wink

GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   19.11.12 15:48

aleksandar obradovic (citat):
Negde, u nekoj temi , na nasem forumu , postoji izvorna verzija govora ovog kapetana. Exclamation

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t665p630-svastara
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   19.11.12 15:59

@Kemo Specijalac (citat):
aleksandar obradovic (citat):

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t665p630-svastara

Tako je desetare KEMO , medjutim, postoji jedan post u kome je zaista ceo tekst govora , bez linka  i post je ranije jos postavljen.........!?
'Ajde da vidimo i njega? Pokusajte.............KEMO zasluzeni plus sa moje strane za trud ......!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   19.11.12 19:33

Da vi moderatori malo razmotrite gde koja tema pripada. Što ne otvrite temu BIBLIOTEKA. Te u okviru nje recimo : Vojna istorija, Vojna geografija, Naoružanje, da se odvoji ono šta je za Kantinu, a šta za Biblioteku

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   19.11.12 23:15

E$W slažem se da ima malo nereda ali ne možemo opet biti tvrdolinijaši.
Svi mi već slabije vidimo,slabije pamtimo,sa informatikom šepamo ali bitno je da se dobro zabavljamo.

KomentarNaslov komentara: Re   19.11.12 23:44

To si u pravu signore Generale.... Smile
Pa i u JNA je postojala 'pus pauza'.....tako i ovde malo , ali malo, lufta je cak i pozeljno...!!!
Inace E & W ja se bibliotekom bavim pre i posle foruma Wink .......a ako imas predloge izvoli predlozi , cucemo misljenja proceniti i sve ce biti OK. Na kraju krajeva ..........naotvarali smo se mi tema, ako smem da kazem, pa zato IZVOLITE.....!!!!

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   Today at 9:31

Na vrh Go down

NAJ GLUPOSTI IZ JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» NAJ GLUPOSTI IZ JNA