FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

NAJ GLUPOSTI IZ JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
AutorPoruka
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   05.03.15 2:34

Na poslednjem popisu sam se izjasnio kao ostali i naravno bio u manjini ali sam ponosan sa tim.
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   05.03.15 3:08

@Kuhar-Debar. (citat):
Na poslednjem popisu sam se izjasnio kao ostali i naravno bio u manjini ali sam ponosan sa tim.
Kolku bi Tito skupio vojsku , da je prićao o Jugoslaviji,  a ne nacijama, republikama  i državi svih naroda i narodnosti. Ovde je već jedna Jugoslavija bila , pa se baš radi toga i raspala i ponovo su napravili istu grešku. Znao je TILE kako , zato mu je i uspelo .
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   05.03.15 4:04

Atomski iz svih pravaca je obićno preseravanje kaplara i rimejk onoga prije,  avioni ! Ućenje napada i odbrane je bilo do 55g još nekako , ali posle za smijanje . Bilo ko u napadu ćeta, vod itd. napadala i približavalla se je neprijatelju po sistemu  uvijek  vanjska levi i desni. Neprijatelj je uvijek mogao predpostaviti , gde če se pojaviti sledeči pretrčivać . Zato sam u prvoj rezervi na Blokama našem komandiru desetine rekao,  samo vići brojeve od 1- 10 i mešaj kako ti padnu na pamet.  Trojica smo zaobišli brdašce sa absolutnom travnatom ćistinom - mitraljesko gnezdo plavoga na samoj ivici šume , bi pokokalo ćitav bataljon , pa ne bi niko stigao do njih živ . Kroz šumu na desnoj zaobišli brdo i kroz šumu iza leda napali neprijatelja . Videli su nas oficiri - instruktori , al nas nisu hteli odati . Ovi plavi tuku li ga tukum  a naši na 100 m same trave. Pokokamo mi njih i sad najbolje sleduje .  Našima dole vićemo :  Drugovi samo izvolte,  put vam oćistio 1.vod ! Da bio je ostav,  samo ćeti ipak nije treabalo dva puta puzati , nego samo jednom. Drugi puta se nisam osudio zajebavati , al sam zato u pušku stavljao kamenćiće ili grane , pa kad sam opalio , gruvne naspram drugih.  ko da imamo  minobacać.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   05.03.15 19:08

Bilo je toliko nevažnih i nebitnih stvari koje su se radile za vrijeme vojnog roka ali ima samo jedna stvar koja možda nekom je glupost ali sam je vidio od ostalih "glupana" i toga se držao sve do umirovljenja.Sve što su morali raditi vojnici morali su raditi i desetari,zamjenici zapovjednika/komandira voda a među njima i samih dočasnika/podoficira i časnika/oficira.Tako sam i ja kao i moje kolege zadobili poštivanje od mladih izgubljenih vojnika a ne uništavanje i ono malo njihove nade ne znajući gdje su kad bi uletili u 5 ujutro sa "Ustaj vojsko".To nam se pozitivno vraćalo jer su imali iza 13-14:00 vrijeme za sebe a ne da im razbacamo kocke dok se oni polumrtvi vračaju s ručka željni malo svojeg slobodnog vremena.Da je bilo gluposti,bilo je ali sve kako se tko držao PS-a.

013gonzo
Poručnik
Poručnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   05.03.15 20:55

Upravo tako, samo oni oficiri / časnici i niži činovi, koji nisu svojim primerom učestvovali u "glupostima" 
su pravili i prave i dalje GLUPOSTI.

Verovatno su gledali mnogo američkih filmova o vojsci gde se starešina izdire na vojnike 
koji trče ili savladavaju prepreke  a on (starešina) sedi u džipu ili stoji sa strane ...

I danas posle 40 godina od mog boravka u JNA smatram da je možda 1 - 5% obuke / školovanja bila
ne glupost već nije bilo potrebe za tim a sve ostalo u tom vremenu i tom kontekstu je imalo
svrhu i koristilo je nekom pre a nekom kasnije.

Jedna od stvarnih gluposti u tom vremenu je bila obuka sa prikazom rada Zvukovne baterije.
Znači u to vreme 77'/78' već su u upotrebi i obučavali su nas sa laserskim daljinomerima. 
Učili smo i vežbali lociranje protivničkih artiljerijskih oruđa na osnovu kašnjenja zvuka 
koji se snimao mikrofonima i beležio PERIMA SA MASTILOM po pokretnoj papirnoj traci???

East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   05.03.15 23:10

@013gonzo (citat):

Jedna od stvarnih gluposti u tom vremenu je bila obuka sa prikazom rada Zvukovne baterije.
Znači u to vreme 77'/78' već su u upotrebi i obučavali su nas sa laserskim daljinomerima. 
Učili smo i vežbali lociranje protivničkih artiljerijskih oruđa na osnovu kašnjenja zvuka 
koji se snimao mikrofonima i beležio PERIMA SA MASTILOM po pokretnoj papirnoj traci???

Ukoliko ste nepotrebno mnogo časova teorijske i praktične nastave utrošili na te (zvukovne) aktivnosti onda se slažem da je glupost. Ukoliko je bilo u skladu sa nastavnim načelima sistematičnosti i postupnosti, kao i istoričnosti i savremenosti onda se ne bih složio.

Čisto da ne ispadne kao u priči kada je poznati vinar na samrti okupio sinove i poručio im: "I da znate sinovi moji, vino može da se pravi i od grožđa" Wink

Poručnik
Poručnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   06.03.15 6:58

East&West (citat):
@013gonzo (citat):

Ukoliko ste nepotrebno mnogo časova teorijske i praktične nastave utrošili na te (zvukovne) aktivnosti onda se slažem da je glupost. Ukoliko je bilo u skladu sa nastavnim načelima sistematičnosti i postupnosti,  kao i istoričnosti i savremenosti  onda se ne bih složio.

Čisto da ne ispadne kao u priči kada je poznati vinar na samrti okupio sinove i poručio im: "I da znate sinovi moji, vino može da se pravi i od grožđa" Wink
ma nije mnogo samo nedelju dana svaki dan u Novi logor, izvlači bateriju iz hangara, vežbaj sa topovskim udarima, raspremaj pa nazad ukasarnu na ručak,
i tako od ponedeljka do petka i više niko to nije spominjao.
Da ne napominjem da smo prvog dana morali pera da namačemo u alkohol zajedno sa spremnicima mastila i cevčicama, zato što se sve sasušilo.

Kada smo u petak završili, sve smo isprali i spakovali, i odneto je iz Novog logora kamionom verovatno u isti magacin odakle je i doneta.  Question bounce

PS. na njima su bile oznake na GB engleskom i datumi početka 50'tih godina.

East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   06.03.15 11:48

Kako god, posle malo prisećanja i malo više googlanja (ipak sam ja intendant i to u penziji), tvrdim da to tvoje (vaše) zvukometrijakso uvežbavanje  nije bilo glupost. Sistemi za određivanje udaljenosti, pogodotovo  pravca iz kojeg je projektil ispaljen koriste se i danas kako u US Army, tako i u Vojsci RF. I to vrlo sofisticirani.
To što  sistem na kome ste vi vežbali nije adekvatno održavan je nemar i neodgovornost. E sad i nemar i neodgovornost se često graniče sa glupošću, pa onda dođemo na isto Wink

Eto salutiranje

Gušter
Gušter

Broj komentara : 40
Član od : 2015-02-12

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   07.03.15 16:30

jos jedna glupost ili idioma od mene.
a imalo li je to smisla verujem da ce se naci neko da to pojasni i obrazlozi. imao sam obuku IX 86 DO I 87 VIPAVA JUZNA KASARNA SLOVENIJA. jako mi je smetalo sto nismo imali posle jela kada vratimo tacnu i pribor da popijemo casu vode. da bas tako nije postojao lavabo sa  slavinom ..... gde se moze napiti vode poslle rucka ,...
jedina cesma je bila negde kod garaza gde su vozaci vozila  imali mesto gde ih peru i tu smo isli napiti se vode. u spavaone u toalet nije se moglo dezurnom bi izgazili hodnik i  on morao bi ribati...pa nas nisu pustali. ili kod garaza ili u kantinu na pivo.
koja je tu bila logika  ne razumem tu nikakav smisao
ne secam se da je bila neka slavina pokvarena  za vreme citave obuke.....
pre vojske sam boravio u tri kasarne  zajedno nekih 20 setak dana. beograd ,skoplje i ako se ne varam u sloveniji dal brezice ili tako nesto i svugde je bilo da popijes vodu posle rucka.
tu u vipavi mi smo culi pricu kao spremaju nas za granicu pa  iz tih nekih znanih  i  nama  ne znanih razloga je taj fazon.
posle na granici nikad nisam nosio vodu u patrolu a pesacilo se jako puno ili  u zasedu .
mozda je to bio trening za te uslove.
voleo bi ako neko  zna ili ima logicno  objasnjenje da mi razjasni tu nedoumicu.
svako dobro djuro
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   07.03.15 17:13

V Vipavi bi trebao pitati za vino,ne vodu. Very Happy
Na vrh Go down
djurap
Gušter
Gušter

Broj komentara : 40
Član od : 2015-02-12

KomentarNaslov komentara: vipavsko vino   08.03.15 11:11

@mirko bratuš (citat):

V Vipavi bi trebao pitati za vino,ne vodu. Very Happy
poz mirko.
naravno pilo se i vino  u nedostatku vode. imam negde i dokaz iz 1986  VIPAVSKO RDECE VINO.
cim ga nadjem  a nalazi se medju  momackom zaostavstinom uspomena iz vojske, postavicu  ti ga.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: NAJ GLUPOSTI IZ JNA   Today at 14:33

Na vrh Go down

NAJ GLUPOSTI IZ JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 11/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
 Similar topics
-
» NAJ GLUPOSTI IZ JNA