FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18477
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   25.11.12 21:15

Možda zato jer si ti na ovom forumu. Čovječe, ne provociraj više! Želimo čut istinite priče iz JNA. I zabavit se usput.
Na vrh Go down
zastavnik64
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2012-11-18

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   25.11.12 21:23

@Max Blitz (citat):
Možda zato jer si ti na ovom forumu. Čovječe, ne provociraj više! Želimo čut istinite priče iz JNA. I zabavit se usput.

Od kuda ti da ja provociram druže?
Ne razumem te uopšte .Umesto da pročitamo istinite priče,naravno i od tebe,ti nam prodaješ tuđu demagogiju bez ličnih iskustava.
U potiljak druže i lepo nam raportuj što imaš iz života mladih adolescenata JNA a budućih velikih zvezda!
Reci bre ali bez pominjanja zastavnika i nižih činova!

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   25.11.12 21:27

@Max Blitz (citat):

Nećeš se ti MaxBlitz ovde naslušati istine i još manje ćeš se zabaviti, a nije da nisam bio raspoložen No

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   25.11.12 21:31

@East&West (citat):
@Max Blitz (citat):

Nećeš se ti MaxBlitz ovde naslušati istine i još manje ćeš se zabaviti, a nije da nisam bio raspoložen No

Druže kapetane, samo naprijed, prvi ću ja postavljat pitanja i kontruktivne kritike. Exclamation Question
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   25.11.12 22:44

Hvala druže MaxBlitz.

Max je tokom služenja vojske u HN verovatno saznao da je kapetan nekada bio najviši i najomiljeniji čin u CG.

Kada je generala Peka Dapčevića majka upitala šta je po činu, a on odgovorio da je general, mati je njemu ohrabrujuće odgovorila: "Ako sine, ako, bićeš ti i kapetan!"
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   25.11.12 22:51

East&West (citat):
Hvala druže MaxBlitz.

Max je tokom služenja vojske u HN verovatno saznao da je kapetan nekada bio najviši i najomiljeniji čin u CG.

Kada je generala Peka Dapčevića majka upitala šta je po činu, a on odgovorio da je general, mati je njemu ohrabrujuće odgovorila: "Ako sine, ako, bićeš ti i kapetan!"

Kad smo već kod toga imao bih jedno osobno pitanje za tebe (na koje naravno ne moraš odgovoriti). Koliko sam shvatio penzioniran si u činu kapetana, zašto nisi stigao dalje? Ipak je velika većina oficira u penziju otišla s višim činom ili sam možda u zabludi?

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   25.11.12 22:56

Very Happy Istina je i to. Mada bih ja mogao i drugačije reći za Kumbor i mornaricu gdje sam bio. Ja sam imao puno kapetana nadređenih. Kapetan korvete (rang major), kapetan fregate (r. potpukovnik), a komandant kasarne je bio kapetan bojnog broda (r. pukovnik). Žao mi je da puno lljudi to ne zna, morali su naučit na nastavi na obuci. Vi biste bili poručnik bojnog broda (KIK) u mornarici. Poručnik fregate je kapetan, a poručnik korvete samo poručnik. Ma ne kažem ja da vi ne znate, nego eto, malo ponavljamo gradivo.... Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   25.11.12 23:03

@Boske (citat):

Kad smo već kod toga imao bih jedno osobno pitanje za tebe (na koje naravno ne moraš odgovoriti). Koliko sam shvatio penzioniran si u činu kapetana, zašto nisi stigao dalje? Ipak je velika većina oficira u penziju otišla s višim činom ili sam možda u zabludi?

Smile To je samo za period koji se ovde pika. Je li OK?
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   25.11.12 23:05

@Max Blitz (citat):
Very Happy Istina je i to. Mada bih ja mogao i drugačije reći za Kumbor i mornaricu gdje sam bio. Ja sam imao puno kapetana nadređenih. Kapetan korvete (rang major), kapetan fregate (r. potpukovnik), a komandant kasarne je bio kapetan bojnog broda (r. pukovnik). Žao mi je da puno lljudi to ne zna, morali su naučit na nastavi na obuci. Vi biste bili poručnik bojnog broda (KIK) u mornarici. Poručnik fregate je kapetan, a poručnik korvete samo poručnik. Ma ne kažem ja da vi ne znate, nego eto, malo ponavljamo gradivo.... Very Happy

E vidiš ti mornarički činovi mi nisu ni na um pali ali po dosadašnjim postovima druga E&W sam stekao utisak da je služio u kopnenim snagama!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   25.11.12 23:27

@Boske (citat):

E vidiš ti mornarički činovi mi nisu ni na um pali ali po dosadašnjim postovima druga E&W sam stekao utisak da je služio u kopnenim snagama!

E, to ćeš njega trebat pitat da ti objasni, ne znam ja gdje je on služio i u kojem rodu, ali prema prethodnim postovima se dalo zaključiti da je bio smb. Cool
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   26.11.12 20:50

@Boske (citat):
@dpuric (citat):
Ali možda je trebala i neka moralno-politička podobnost, pa nije baš svatko mogao u ŠRO!

Ovo je tacno. Za SRO potreban je bio predlog nekoe od drustv.-polit. org. (Omladinske organizacije najmanje). A kandidati za SRO su imali i dodatnu bezbednosnu proveru (koja se u to vreme uglavnom oslanjala na moralno-politicku podobmost regruta i njegovr porodice). Takodje, pre toga je trebalo kroz pisanu molbu izraziti zelju za odlazak u SRO. Procedura je bila takva (ili je trebala da bude) svuda a da li je postovana to neznam. E sada posle dve decenije neki mogu da pricaju-pisu kako nisu svojom voljom otislu u SRO, kako nemaju pojma kako su tamo otisli da na staziranju nisu sisali oficire i sl.Neka svako oceni da li je tako bilo.

Otkud ti to? Ja ne znam da me netko preporučio. Na moje traženje bio sam regrutiran u JRM i silno sam se radovao da ću moj vojni rok provesti na moru i ploviti. Na moje veliko razočarenje sve je ispalo drugačije. Poslije završene škole otišao sam na teren raditi. U martu 1984. su mi od kuće javili da sam dobio poziv za vojsku. Tek kada sam stigao kući saznao sam, pročitavši poziv, da idem u B. Luku u ŠRO. Odmah sam otišao u općinski vojni odsjek da se bunim jer sa htio po svaku cijenu u mornaricu. Trebalo mi je to iskustvo jer sam se namjeravao, poslije vojske ukrcati na trgovački brod i ploviti, već sam bio i neke "veze" pohvatao. Službenik u vojnom odsjeku mi je pojasnio da su trebali određen broj regruta poslati u ŠRO i da sam, između ostalih, i ja izabran jer su smatrali da ću dostojno prezentirati općinu i da ih neću osramotiti. Naime nekoliko službenika vojnog odsjeka su poznavali moju obitelj jer ja dolazim iz male sredine gdje se gotovo svi poznaju. Ja sam mu rekao da na to neću pristati, da nisam ništa potpisao i da ću se žaliti na višoj instanci i da ću im stvoriti probleme. On je na to hladno odgovorio da sam donekle u pravu i da je normalno bio nužan moj pristanak ali da je već kasno da se nešto promjeni. U istom tonu je rekao da ako ja njima budem pravio probleme, onda će oni meni još veće napraviti, da ću završiti u Bilećkoj ŠRO ili možda kao obični pješadinac negdje na Kosovu. Poslije konsultacija sa članovima moje obitelji, odlučio sam da ništa ne poduzimam i da odem tamo gdje me šalju.
Nije mi poznato jesu li vršili bezbjednosnu provjeru mene i moje obitelji, ako jesu onda je to bilo bez našeg znanja. Moram naglasiti da nisam bio nikakakav "guzonjin sin" (otac je bio radnik, majka domaćica). Nisam, kao ni moji roditelji, bio član SKJ, bili smo vjernici i ja sam ( manje-više) redovno išao u crkvu. Na ovo o molbi za odlazak u ŠRO mogu se samo nasmijati. Ne znam otkud g. Puriću ovakva saznanja i ovakva paušalna ocjena na kraju (jedino objašnjenje je da je možda imao uvid u sve akte koji se tiču rezervnih oficira na cijelom području nekadašnje SFRJ)!?
Kako će tko ocijeniti što i kako je bilo ne tangira me uopće, ja znam kako je bilo u mom slučaju a za druge ne mogu ništa reći jer nemam potrebnih saznanja.
Inače ova argumentacija u stilu; kao procedura je bila takva (ili je trebala biti)...pa kao neki mogu da pričaju što hoće ali ja (mi) znamo kako je bilo itd. stoji na prilično klimavim nogama. U diskusijama bi se trebali držati argumenata, vlastitih iskustava i pouzdanih informacija a ne pretpostavki!
Osramotio nisam nikoga jer sam takav da, ako se jednog posla prihvatim, onda se trudim da ga odradim kako treba!

Odgovorio si sam sebi. društveno politiške organizacije nisu bile samo OZNA i slično. Kao što si rekao bio si iz manjeg okraja kde se svi znali. I napisao si da ako se prihvatiš nekog posla, uradiš kako treba. Znači izabrali su dobrog čoveka da odradi taj posao kao rezervni oficir. I ne mislim da je ovo što sam napisao neki negativni komentar. Baš suprotno, tad si odradio posao, koji se tražio od tebe.

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   26.11.12 20:57

Nerado! Ali sam ga odradio jer nisam hti daljnje komplikacije. Tko zna gdje bi to završilo!?

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   26.11.12 20:58

@East&West (citat):
@Boske (citat):

Smile To je samo za period koji se ovde pika. Je li OK?

Jasno, shvatio sam!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   26.11.12 21:02

@Boske (citat):
Nerado! Ali sam ga odradio jer nisam hti daljnje komplikacije. Tko zna gdje bi to završilo!?

Nisam ni ja bio veseo da odem u JNA, ali ipak sam se potrudio da častno odradim, izvršavao naređenja, itd...
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA    26.11.12 21:16

@Pero™ (citat):

Nisam ni ja bio veseo da odem u JNA, ali ipak sam se potrudio da častno odradim, izvršavao naređenja, itd...

Pero™, lepo te je videti na forumu.... ups, čitati.... Smile
pozdrav cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   26.11.12 21:23

@missar (citat):

Pero™, lepo te je videti na forumu.... ups, čitati.... Smile
pozdrav cheers

Pridružujem se pozdravima Pero! Falio si na forumu... samo nastavi, na daj se omest! Smile
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   26.11.12 22:17

Hvala Missar i Max Blitz, ima još nekoliko stvari koje bi voleo pokomentirati, pa zašto da ne.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   26.11.12 23:26

cinove u mornarici nisu poznavali ni oficiri kopnene vojske a kamoli vojnici. pravilo je da nizi po cinu pozdravlja a visi po cinu odpozdravlja. na jednoj vatrogasnoj vezbi ucestvovali su i oficiri mornarice.stariji vodnik inace zamenik dezurnog oficira je ocekivao da oficiri mornarice treba daga pozdrave.umesto toga usledilo je pitanje st.vodnice nepoznajes cinove u JNA? I nama obicnim vojnicima je bilo smesno da neko ko je podoficir JNA i zavrsio vojnu skolu nezna cinove u mornarici
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   26.11.12 23:36

@vladimir (citat):
I nama obicnim vojnicima je bilo smesno da neko ko je podoficir JNA i zavrsio vojnu skolu nezna cinove u mornarici

Shocked Mladen Delić bi na to rekao: 'Ma, ljudi moji, je li to moguće?' Shocked

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   27.11.12 0:51

@Max Blitz (citat):
@vladimir (citat):
I nama obicnim vojnicima je bilo smesno da neko ko je podoficir JNA i zavrsio vojnu skolu nezna cinove u mornarici

Shocked Mladen Delić bi na to rekao: 'Ma, ljudi moji, je li to moguće?' Shocked

Pa dobro, znao sam mornaričke činove, svejedno sam jednom prilikom KBB oslovio sa "druže pukovniče bojnog broda". Desi se (i curi dete) Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   27.11.12 1:25

@East&West (citat):

Pa dobro, znao sam mornaričke činove, svejedno sam jednom prilikom KBB oslovio sa "druže pukovniče bojnog broda")

Sjajno! Sviđa mi se! Ta kombinacija mi nije nikad pala napamet. Možete ponuditi naziv čina na službenu upotrebu u mornarici. I registrirati autorska prava. Idea
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   27.11.12 1:40

Very Happy Bojim se da sam malo zakasnio za patentiranje naziva, kod mene više nema mornarice:

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   27.11.12 1:42

Na svjetskom nivou sam mislio!!!! sunny A i niste u pravu, riječna flotila u Srbiji ima mornaričke činove!
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   27.11.12 1:52

@Max Blitz (citat):
Na svjetskom nivou sam mislio!!!! sunny A i niste u pravu, riječna flotila u Srbiji ima mornaričke činove!

Na svetskom nivou da, a ovde kod mene nikako: U svom kraju malo ko se proslavio? No
Psssssst, bićeš kriv što pominješ ono što je nastalo posle JNA. Embarassed
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   27.11.12 1:57

@East&West (citat):
@Max Blitz (citat):

Na svetskom nivou da, a ovde kod mene nikako: U svom kraju malo ko se proslavio? No
Psssssst, bićeš kriv što pominješ ono što je nastalo posle JNA. Embarassed

Ne pretjerujte druže kapetane bojnog broda!..-.. baš lijepo zvuči... bounce Riječna flotila sa sjedištem u Novom Sadu je i u JNA imala mornaričke činove.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   Today at 2:53

Na vrh Go down

ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/25Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Next
 Similar topics
-
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
» Vojne pošte, kako, zašto?
» Re
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.