FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Next
AutorPoruka
pozdravigasokoleejsokole
Gušter
Gušter

Broj komentara : 46
Član od : 2009-10-28

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   28.11.12 17:32

Da li se radilo o čamcima Yu-proizvodnje
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   29.11.12 10:59

@Max Blitz (citat):
Ne pretjerujte druže kapetane bojnog broda!..-.. baš lijepo zvuči... bounce Riječna flotila sa sjedištem u Novom Sadu je i u JNA imala mornaričke činove.

Ovdje smo E&W i ja završili razgovor, da bi ga sutradan nastavili na još jednoj zanimljivoj temi 'ŠRO RM'.. Tamo smo opet o svemu, a i zezali se, došli su još neki drugovi vojnici... Nakon pitanja da nam malo pojasni svoj angažman u tzv. 'vojnom manekenstvu', East&West nam je otkrio svoje prave razloge zbog kojih se u životu odlučio za poziv oficira, starješine JNA. Pročitajte taj odgovor, znači na temi 'ŠRO RM', str.9., post 12. Pročitajte i koju stranicu prije, da skužite tijek razgovora. Pitanja i potpitanja za E&W o tome, opet ovdje. (malo miješamo teme, ali što se može....) Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   01.12.12 3:19

Bojnik je na temi 'Manevri JNA' postavio jedan zanimljiv post, pa ću ga ja ovdje 'preselit':

Struktura pitomaca u srednjoj vojnoj školi Artiljerije (AŠC zadar ili vojarna Marko Orešković) je bila ista kao i kod svih ostalih srednjih vojnih škola. Poslije Sarajeva SVŠ KoV (KMT) završavali su daljnje školovanje po smjerovima: artiljerija, pzo i sl. Bilo je tu svega, od moralno-politički podobnih, iz višečlanih obitelji, dečki koji su željeli biti časnici, neki koji su morali. Normalno, prije toga si morao proći konkurs, pa dva liječnička pregleda, gdje su vršena i psiho-fizička provjeravanja. Pitomaca je bilo odasvud, iz svih krajeva bivše Juge, kao i u svim školama, bilo je dobrih učenika i loših, a kasnije dobrih i loših časnika. Toliko koliko se sjećam, ako sam što ispustio, bit će da godina proizvodnje čini svoje. jocolor

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 01.12.12 3:39; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   01.12.12 3:38

Evo i post East&Westa, koji je završio na temi 'ŠRO RM', a mjesto mu je ovdje:

Prvo trebao sam staviti "vojnim manekenstvom". Za časopis "FRONT" se te 1975. godine radila foto reportaža o pitomačkim uniformama u JNA. Bio je što danas kažu "kasting" i odabrali mene i još jednog kolegu. Kakvi crni džeparci, sve za čast i slavu.

Evo ti Max moj odgovor "Zašto sam otišao u vojnu školu". Sve za čast i slavu, iz kuće sam "pobegao" od traktora, voleo sam svinjokolje, ali ne i gajiti svinje, kada sam polazio u VA moj, pre nekoliko dana preminuli, otac pokušao me odvratiti predračunom za novi traktor. Ništa nije pomoglo. I u trupi sam radio za čast i slavu, dok su drugi za svoj rad očekivali novčane nagrade, ja sam se najviše radovao poveljama, diplomama, plaketama, medaljama, ordenju......i naravno dobrom druženju sa vojnicima i starešinama i rajom u mestu gde sam službovao.

Vratiću sliku u mornarskoj uniformi pitomca srednje škole. Malo samo da je smanjim, možda je stavim u avatar. Eto, ko veruje. Ko ne veruje, šteta vremena!
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   01.12.12 9:08

Dobro jutro ja taman dotjerao kamion da preselim svoj post kad ono Max već učinio, hvala lijepa. Ajde dečki pali dajca i vračaj ga u hangar, čišćenje ima i gume da se sjaje ko pasija kesa, jel jasno. jocolor

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   01.12.12 10:10

Sjećam se jedne gluposti, neko je naredio vojsci da mažu gume na točkovima kamiona i topova kremom za cipele pred neku kontrolu. Stvarno je bilo svakakvih likova u JNA. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 0:37

Druže kapetane East&West, na jednoj drugoj temi smo spominjali statusne oznake, odnosno ambleme vojnih akademija, odnosno škola. Neki od vas su ih stavili i u avatar. U kojim prigodama su se nosile? Samo za svečane prilike ili i na radnoj uniformi? Jesu li sve obrazovne institucuje u JNA imale takve oznake. Kako je bilo propisano njihovo nošenje i jesu li se nosile i dalje u aktivnoj vojnoj službi? Question
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 1:05

@Max Blitz (citat):
Druže kapetane East&West, na jednoj drugoj temi smo spominjali statusne oznake, odnosno ambleme vojnih akademija, odnosno škola. Neki od vas su ih stavili i u avatar. U kojim prigodama su se nosile? Samo za svečane prilike ili i na radnoj uniformi? Jesu li sve obrazovne institucuje u JNA imale takve oznake. Kako je bilo propisano njihovo nošenje i jesu li se nosile i dalje u aktivnoj vojnoj službi? Question

Pošto je ovde zabranjeno lepiti adrese drugih foruma, a ima jedan dobar o "insignijama" JNA, moram se patiti i odgovarati (sa zadovoljstvom).

Sve škole i svi nivoi školovanja su imali svoju značku, amblem ili prišivak. Međutim, grudna oznaka koju smo "zastavnik" i ja prikačili u avatar dobijala se po završetku škole-akademije.
Takva oznaka nosila se na levom džepu službene-svečane bluze, na radnoj uniformi nije se nosila. Mlađi oficir(podoficir) završetkom akademije(ili fakulteta) proizveden je u oficira i nosio je oznaku svoje struke, dobijenu daljim školovanjem. Oficir koji je posle akademije završio neki viši nivo vojnog školovanja (komandno-štabno, ratna škola), nosio je oznaku te škole.

I da objasnim razliku službene - svečane bluze. Od vodnika do pukovnika jedna te ista bluza, koju je bela košulja i niska sa odlikovanjima iznad levog džepa činila svečanom.
Pukovnici i generali su u svečanim prilikama nosili tamno plavu uniformu.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 1:14

"Pukovnici i generali su u svečanim prilikama nosili tamno plavu uniformu."

Zar je to još iz JNA? Mislio sam da je uvedeno poslije.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 1:16

Tko je dizajnirao te oznake? Je li to bio jedan čovjek za cijelu JNA (sumnjam), par njih, ili je svaka akademija imala svog dizajnera? Je li bila neka vrst natječaja? Tko je na kraju odlučivao kakvo će se rješenje prihvatiti? Question

P.S. Za podatke negdje drugdje dobro je predložiti neki kratak pojam s kojim će se pomoću tražilice lako doći do drugog izvora. Ne ime foruma. I ne treba ništa takvog 'lijepiti'. (Bojnika ste prestrašili. Zar se bojnik boji?) Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 1:24

@Max Blitz (citat):
Tko je dizajnirao te oznake? Je li to bio jedan čovjek za cijelu JNA (sumnjam), par njih, ili je svaka akademija imala svog dizajnera? Je li bila neka vrst natječaja? Tko je na kraju odlučivao kakvo će se rješenje prihvatiti? Question

P.S. Za podatke negdje drugdje dobro je predložiti neki kratak pojam s kojim će se pomoću tražilice lako doći do drugog izvora. Ne ime foruma. I ne treba ništa takvog 'lijepiti'. (Bojnika ste prestrašili. Zar se bojnik boji?) Very Happy Very Happy

Stvarno ne znam ko je dizajnirao oznake. Svaki vid i rod vojske imali su svoju stručnu upravu i verovatno je neka grupa starešina na osnovu značajnijih obeležja te struke kreirala oznake. Konačnu odluku donosio je Savet za odevanje pri SSNO, koji je konsultovao heraldičare i umetnike. Natječaja nije bilo. Oznake izrađivali (kao i ostale) IKOM Zagreb, AUROMETAL Subotica , AUREA Celje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 1:38

Nešto još drugo me zanima. Kako se dobijala prva služba nakon akademije? Čista 'lutrija' ili je bilo i nekih drugih kriterija? Navodno je jednom (možda i više puta) jedan završeni potporučnik, najbolji u klasi, koji za nagradu može sam birati mjesto gdje želi ići, izabrao Bileću, gdje se navodno nije rado išlo. Kakav je prema vašem mišljenju bio psiho-profil tog čovjeka? Što je s tim htio dokazati, sebi i drugima? Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 1:52

Mogli smo i na PP, ali svrha je da i drugi čuju.
Prva trojica su mogla birati mesto službovanja i u 99% slučajeva izašlo im se u susret. Ostali po potrebi službe-što reče ti "čista lutrija". U moje vreme i u mojoj grupi još nije bilo toliko "štela". Samo jedan je na intervenciju strica spomeničara dobio svoju opštinu i to zbog bolesti u porodici.

Taj što je izabrao Bileću?? Može se reći karijerista u najgorem smislu te reči. A može se reči i čovek koji je mislio o sticanju potrebnog iskustva i postupnosti svoje karijere: godinu-dve u Bileći stekne iskustvo sa pitomcima ŠRO, četiri-pet godina u Sarajevu stekne iskustvo u radu sa pitomcima SVŠ i posle toga u Vojnu akademiju Beograd. Ovamo-onamo i već pukovnik.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 1:59

E&W, kako se pratilo napredovanje perspektivnih starješina, da li je u GŠ ili po armijama neko to posebno radio?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 2:01

@East&West (citat):

Taj što je izabrao Bileću?? Može se reći karijerista u najgorem smislu te reči. A može se reči i čovek koji je mislio o sticanju potrebnog iskustva i postupnosti svoje karijere: godinu-dve u Bileći stekne iskustvo sa pitomcima ŠRO, četiri-pet godina u Sarajevu stekne iskustvo u radu sa pitomcima SVŠ i posle toga u Vojnu akademiju Beograd. Ovamo-onamo i već pukovnik.

Koliko je realno 'propatio' zbog toga? Mislim je li se 'isplatilo'? Koristim laičke izraze, ali ćete me shvatit. Je li se za tako nešto moralo 'preko leševa' kao što se zna reći. Mislite otišao kao predavač u Vojnu akademiju Beograd?

P.S. Kad vas pitam javno, to mi molim i odgovorite javno. Što mislim da je za pp, pitat ću tamo. Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 2:20

@Stazio (citat):
E&W, kako se pratilo napredovanje perspektivnih starješina, da li je u GŠ ili po armijama neko to posebno radio?

Svi smo mi do neke granice bili perspektivni, da nismo ne bi išli i završili vojne akademije.

Napredovanje do KIK zavisilo je od ocene koju ti je za rad i ponašanje dao komandant. Uglavnom sami smo je sebi "pisali". Bilo je "grebića" i onih drugih vrednih i skromnih. Bilo je komandanata koji su to znali prepoznati, bilo na žalost i koji nisu.

Za dalje napredovanje morao si imati dobru ocenu i položiti za čin majora ili magisterij u civilstvu ( za stručne službe). Za činove do pukovnika bili su kadrovski saveti pri komandama armija.

Za čin pukovnika, osim ocene trebalo je završiti neki viši vid vojnog školovanja ( ili doktor nauka za stručne službe). I za ovaj čin je pri GŠ postojao kadrovski savet. Ti kadrovski saveti nisu bili neka smetnja već neka vrsta kontrole postupka. Uglavnom su gledali-kontrolisali ipunjenost kriterijuma: da imaš dobru ocenu i preporuku komandanta, da imaš diplomu i da si proveo potrebno vreme u nižem (prethodnom) činu.

Za generale da skratim priču. Morao je za tebe znati JBT ili kasnije predsednik predsedništa.

Zajedničko za sve. Prema Zakonu bilo je precizirano tačno vreme koliko si u kojem činu morao provesti.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 2:28

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):

Koliko je realno 'propatio' zbog toga? Mislim je li se 'isplatilo'? Koristim laičke izraze, ali ćete me shvatit. Je li se za tako nešto moralo 'preko leševa' kao što se zna reći. Mislite otišao kao predavač u Vojnu akademiju Beograd?

P.S. Kad vas pitam javno, to mi molim i odgovorite javno. Što mislim da je za pp, pitat ću tamo. Very Happy

Naravno javno i transparentno. Laughing
Ipak su oni "u najgorem smislu te reči" prepoznati i sa manje ili više uspeha zaustavljeni, neki su se na žalost provukli pa što je viši čini više zla su pravili. Ovi drugi su koristili tu postupnost i postali dobri načelnici klasa-grupa ili dobri (iskusni) predavači. Bilo je tako i u ostalim specijalnostima, recimo u sanitetu. Svi su počeli u garnizonim ambulantama, naknadno postali specijalisti, načelnici klinika i bolnica. Na vrhu piramide uvek ima mesta samo za jednog.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 2:34

@East&West (citat):

Za generale da skratim priču. Morao je za tebe znati JBT ili kasnije predsednik predsedništa

Nije li se za generala morao imati i partizanski 'staž', (odnosno sudjelovanje u NOB-u) makar i kao kurir ili zatočenik u logoru? Čuo sam da su krajem '80-tih tek taj kriterij htjeli ukinuti, naravno zbog protjecanja vremena.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 2:45

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):

Za generale da skratim priču. Morao je za tebe znati JBT ili kasnije predsednik predsedništa

Nije li se za generala morao imati i partizanski 'staž', (odnosno sudjelovanje u NOB-u) makar i kao kurir ili zatočenik u logoru? Čuo sam da su krajem '80-tih tek taj kriterij htjeli ukinuti, naravno zbog protjecanja vremena.

Prvo malo zezancije, kad nije bilo boraca i zatočenika, bilo je dovoljno i da si dete palog borca Laughing

Dok je JBT bio živ o unapređenju u čin generala razmatrao je i predlagao njegov Vojni kabinet. Posle njegove smrti to je radio Vojni kabinet predsedništva SFRJ.
Da li su postojali neki drugi kriterijumi osim onoga što sam nabrojao ne bih da nagađam. confused

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 2:53

Kako se postajalo nastavnikom, odnosno profesorom na vojnoj akademiji? Tamo su i civili predavali, zar ne? Znam da je jedan moj profesor matematike sa splitskog Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, otišao predavati pitomcima u MŠC 'Lora', navodno za bolje materijalne uvjete. Tko su bili nastavnici u SVŠ?...... Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 8:07

Većina mojih predavača su bili veoma kvalitetni, nekako je više u njima prevagu odnosilo ono profesorsko nego vojničko. Naravno bilo je i obrnutih slučajeva, sjećam se nekog Bože "Otrova" i našeg omiljenog maj. Bilića. Spomeneš fudbal i Hajduk i ode pola časa na tu priču. Smile
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 9:21

ako je SRJ 2000 godine imala 150 generala koliko ih je imala JNA?mislim da je broj generala bio preteran za SRJ jer i za JNA taj broj bi bio prevelik.ima li iko informaciju koliko je JNA imala generala?
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 9:41

Za cijelu JNA ne znam ali do 1991 u JRM je bilo najviše 2 - 3 admirala (ne računajući penzionisane), VP Sektore (rang divizije) su vodili k.b.b. (pukovnici). Mislim da je hiperprodukcija nastala kasnije.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 10:42

Tako je u svim vojskama na teritoriju bivše države došlo je do hiperprodukcije viših časnika, takav je slućaj i kod mene. Dok se većina ljudi trudila, učila i dokazivala na terenu, dobar dio ih je preko veze uhvatio čin, no što češ tako je bilo, danas se fala Bogu, polako filtrira, poćeo se primjenjivati standard. U mojem slućaju uvažila se ŠRO, bivši čin, pa tereni, pa školovanje (MPRI, NATO standardi), poznavanje stranih jezika, rad za PC (osnove), ocjenjivanja tijekom godina, premještaji, e kada se to sve završilo, došlo umirovljenje. Cool

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   03.12.12 10:54

MPRI sta je ovo. kakva je to skola?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   Today at 21:11

Na vrh Go down

ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/25Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Next
 Similar topics
-
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
» Vojne pošte, kako, zašto?
» Re
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.