FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   07.09.14 20:13

@PORUCNIK (citat):

Prvo odjeljenje 8. klase VoGi, prvo jutro u internatu.
10 momaka sa slike nije zavrsilo VoGi. Toliko o tome da je bilo lako.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   07.09.14 22:20

@PORUCNIK (citat):
Bata Nidza me je demantovao, tvrdeci da je bila bolja VVG u Mostaru. ne slazem se s njim, jer je moja bila u Beogradu. A i to ima svoj plus.

Hoćeš reć da je ovaj detalj bio presudan i kod drugih srednjih škola (svih)? Smile
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   07.09.14 22:38

Kod nekretnina lokacija je sve ali izgleda da je i kod obrazovanja jako bitan faktor. Laughing
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   08.09.14 6:15

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Bata Nidza me je demantovao, tvrdeci da je bila bolja VVG u Mostaru. ne slazem se s njim, jer je moja bila u Beogradu. A i to ima svoj plus.

Hoćeš reć da je ovaj detalj bio presudan i kod drugih srednjih škola (svih)? Smile
Nece. Ali se gleda sveukupnost mogucnosti.

zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   08.09.14 14:46

Kao što reče poručnik. od '85 je počelo usmereno obrazovanje i u vojnim gimnazijama, a pre toga je već prošlo nekoliko generacija u SVŠ..
U SVŠ KoV je počelo sa mojom klasom, '79 godine kada su upisana dva voda eksperimentalno u 26A klasu, sledeće godine, '80 počelo je i u TSVŠ u Zagrebu od 27A klase, a u InSVŠ u Sarajevu počelo je od 8A klase, tj '81. godine. Za MTSVŠ i VTSVŠ nemam podataka, ali mislim da tamo toga nije ni bilo. Kasnije, od '86 godine osnovane su i Škole stručnih radnika za vojna zanimanja, koje su školovale civilna lica za potrebe određenih zanimanja u JNA. To je bilo samo u tehničkim školama i intendantskoj.
Inače, za prvu generaciju je bio raspisan konkurs u svim SVŠ, ali je na kraju školovanje započeto samo u SVŠ KoV. Kandidati koji su konkurisali u druge SVŠ (među njima i ja, naime konkurisao sam u VTSVŠ) dobili su obaveštenje da neće biti prijema u treću godinu i da su njihova dokumenta prosleđena u SVŠ KoV, te da će odatle dobiti poziv za preglede. Tako sam i došao u SVŠ KoV i postao pešadinac, a hteo sam biti raketaš...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 14:05

Predmeti za III godinu VoGi:

1. Srpskohrvatski jezik i knjizevnost
2. Strani jezik
3. Istorija
4. Sociologija
5. Psihologija
6. Biologija
7. Hemija
8. Fizika
9. Matematika
10.Tehnicko obrazovanje
11.Nacrtna geometrija
12.Fizicko vaspitanje

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 14:19

@PORUCNIK (citat):
Predmeti za III godinu VoGi...

Malo iznenađen da je 'ostalo skoro sve isto'...

(Između ostalog te i masiram s pitanjima o predmetima, jer mislim da je interesantno za temu, a ne znam kako je izgledao (bilo koji) gimnazijski program prije usmjerenog.)

Je li do sad u tadašnjoj tvojoj gimnaziji bilo ičeg u nastavnom planu što bi se moglo okarakterizirati kao vojno, osim uvjeta smještaja?

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 09.09.14 14:32; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 14:32

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Predmeti za III godinu VoGi...

Malo iznenađen da je 'ostalo sve isto'...

(Između ostalog te i masiram s pitanjima o predmetima, jer mislim da je interesantno za temu, a ne znam kako je izgledao (bilo koji) gimnazijski program prije usmjerenog.)

Je li do sad u tadašnjoj tvojoj gimnaziji bilo ičeg u nastavnom planu što bi se moglo okarakterizirati kao vojno, osim uvjeta smještaj
Nista. Isti program kao u svim civilnim gimnazija prirodno-matematickog smjera. Mozda samo nekoliko sedmica logorovanja sa osnovnom vojnom obukom na drugoj godini. Osim tog logorovanja, casovi ONO su smatrani kao slobodan dan (blok od 6 casova). nacelnik je smatrao da cemo to detaljnije izucavati na vojnim akademijama, pa se nije puno baktao s tim. I bio je u pravu.

Mislim da su u cetvrtoj godini bili isti predmeti, s dodatkom predmeta 'filozofija' i da nece biti potrebe da naknadno objavljujem spisak predmeta.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 14:44

@PORUCNIK (citat):
Mislim da su u cetvrtoj godini bili isti predmeti, s dodatkom predmeta 'filozofija' i da nece biti potrebe da naknadno objevljujem spisak predmeta.

Ok.
Smatram da ste imali prilično dobro opće obrazovanje po sistemu od svega po malo, ali čak i previše.
Što će kemija, biologija i povijest sve četiri godine? Tako općenito...scratch
Sad mi je i jasnije zašto se išlo u reformu obrazovanja.
Ideja je bila dobra, međutim neprikladna za sve mlade ljude od 14 do 18 obzirom na njihove objektivne različite želje i sposobnosti.
I u prvom i drugom razredu se išlo sistemom uravnilovke, nekoga je odmah trebalo osposobljavati za posao, a nekome servirati ovo opće temeljno znanje.
Ovako se svima udrobilo pola gimnazije, pola struke.

Nisi me uvjerio po čemu je vojna gimnazija bila najbolja, osim solidna i dobra. Smile
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 15:03

@Max Blitz (citat):

Nisi me uvjerio po čemu je vojna gimnazija bila najbolja, osim solidna i dobra. Smile
Postavimo stvari ovako - koja je bila bolja? Pa da uporedjujemo. Konkretno.
Lakse cu objasniti.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 15:07

@PORUCNIK (citat):
Postavimo stvari ovako - koja je bila bolja? Pa da uporedjujemo. Konkretno.
Lakse cu objasniti.

Poručniče ne bih dalje.
Ostajem pri onome što sam rekao.

Objasnio sam svoje viđenje usmjerenog obrazovanja i gimnazija i stavio svoj srednjoškolski program. Ne mogu stavit nečiji drugi nego svoj.
Išao sam 5 godina kasnije od tebe u SŠ, nije to takva ogromna razlika.
U isto vrijeme si bio na VA, ja u SŠ.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 15:14

@Max Blitz (citat):

Poručniče ne bih dalje.
Ostajem pri onome što sam rekao.

Objasnio sam svoje viđenje usmjerenog obrazovanja i gimnazija i stavio svoj srednjoškolski program. Ne mogu stavit nečiji drugi nego svoj.
Išao sam 5 godina kasnije od tebe u SŠ, ti si bio na VA, ja u SŠ.
Nije to takva ogromna razlika.
OK. I ja ostajem, jer i ja sam svoj. Sam program kao program nije prednost, nego sam govorio o SVIM mogucnostima.

A i nije u skladu s temom.
Steta sto nema posebna tema za srednje vojne skole, da opisemo nasa iskustva.

Dakle, mogu da predjem na razloge upisa na VA.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 15:22

@PORUCNIK (citat):

Ne znam što te priječi/sprječavalo da otvoriš takvu temu. Smile
Tiče se teme utoliko jer si jedan od razloga za upis VoGi naveo otklon prem usmjerenom.

Jednostavno su postojale dobre i loše škole.
Škola koja je prije reforme bila gimnazija, nije preko noći mogla postati nešto sasvim drugačije, niti su nastavnici mogli predavati drugačije.
Znali su i u tom sustavu roditelji (i učenici) gdje koga treba upisati ovisno o kasnijim željama.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 15:40

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Ne znam što te priječi/sprječavalo da otvoriš takvu temu. Smile
Tiče se teme utoliko jer si jedan od razloga za upis VoGi naveo otklon prem usmjerenom.

Jednostavno su postojale dobre i loše škole.
Škola koja je prije reforme bila gimnazija, nije preko noći mogla postati nešto sasvim drugačije, niti su nastavnici mogli predavati drugačije.
Znali su i u tom sustavu roditelji (i učenici) gdje koga treba upisati ovisno o kasnijim željama.
Ne umijem da otvorim temu, ne znam na kojoj opciji. Jos uvijek sam racunarski nepismen.

Rekao sam tadasnji stav prema usmjerenom obrazovanju. A bilo je to tek u povojima. Jedan od skolskih, koji je bio konkurisao za VVG je zavrsio tri smjera te skole. Poslije prve dvije upisivao je smjer, pa sljedece godine drugi, pa treci... A mogao je na bilo koji fakultet. Mislim da je bio i inteligentniji od mene.

Dakle, ne omalovazavam ja ni jednu skolu. Mozda sam krivo shvacen, ali daleko od toga!
Da osporim sebe - mi smo imali VELIKI hendikep, sto smo bili svi muskarci. U tom dobu biti uskracen drustva djevojcica nije mali problem. Mislim da sam tada obolio od, kako sam ja to nazvao, "pitomackog kompleksa".

013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 16:03

@PORUCNIK (citat):
@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Ko kaže da nema takve teme?
Evo upravo sam otvorio u "Kantini", temu "Srednje vojne škole"
pogledajte

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 16:22

@013gonzo (citat):

Ko kaže da nema takve teme?
Evo upravo sam otvorio u "Kantini", temu "Srednje vojne škole"
pogledajte
Hvala, gonzo!
Nadam se da ima dovoljno starjesina ex JNA, raspolozenih da podijele iskustva sa nama. Vjerujem da ce biti interesantno.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 16:29

@PORUCNIK (citat):
Da osporim sebe - mi smo imali VELIKI hendikep, sto smo bili svi muskarci. U tom dobu biti uskracen drustva djevojcica nije mali problem. Mislim da sam tada obolio od, kako sam ja to nazvao, "pitomackog kompleksa".

A što da ti kažem na ovo.
Psihologija će reći da je stvarno veliki problem.
Koliko god se netko možda smijao.

Za moje poimanje zdravog odrastanja mlade osobe, ovo je stvarno veliki minus, i da je samo to, može biti jezičac na vagi gdje takve škole ne mogu biti najbolje.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 19:04

@Max Blitz (citat):

A što da ti kažem na ovo.
Psihologija će reći da je stvarno veliki problem.
Koliko god se netko možda smijao.

Za moje poimanje zdravog odrastanja mlade osobe, ovo je stvarno veliki minus, i da je samo to, može biti jezičac na vagi gdje takve škole ne mogu biti najbolje.
U tom slucaju, svi moji hvalospjevi - buc! Padose u vodu. Doduse, imali smo cesto prilike za druzenje, ali ne i da sjedis s djevojcicom u klupi.
no o tom , na temi SVS.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 19:09

@PORUCNIK (citat):
@Max Blitz (citat):

U tom slucaju, svi moji hvalospjevi - buc! Padose u vodu. Doduse, imali smo cesto prilike za druzenje, ali ne i da sjedis s djevojcicom u klupi.
no o tom , na temi SVS.

Da, moje mišljenje je u ovom slučaju zacementirano i nikako me ne možeš uvjerit u suprotno.

Možda je tako bilo bolje u nekim prošlim vremenima, drugim kulturama, drugim dijelovima svijeta, a možda tako nešto i ovdje nekome odgovara, i zašto ne, ima pravo na izbor, ali ne može biti kriterij za najbolje.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 19:21

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
@Max Blitz (citat):

no o tom , na temi SVS.

Da, moje mišljenje je u ovom slučaju zacementirano i nikako me ne možeš uvjerit u suprotno.

Možda je tako bilo bolje u nekim prošlim vremenima, drugim kulturama, drugim dijelovima svijeta, a možda tako nešto i ovdje nekome odgovara, i zašto ne, ima pravo na izbor, ali ne može biti kriterij za najbolje.
OK. ja sam naglasio da je rijec o mogucnostima obrazovanja. Nije to bio samostan, daleko od toga, pricacemo i o tome. Ali, ako je to za nekog primarno, onda je to medju najgorim skolama u SFRJ. Eto!

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   09.09.14 21:38

@PORUCNIK (citat):
OK. ja sam naglasio da je rijec o mogucnostima obrazovanja.

Taman smo tu stali.
Mogućnosti obrazovanja?
Koje osim VA? (I koje VA?)

Alternativa?
Neki civilni fakultet uz vraćanje novaca državi.

Troškovi studiranja civilnog fakulteta osamdesetih nisu bili enormni iznosi.
Bilo je puno djece iz radničkih obitelji s prosječnim primanjima na studiju.
Studiranje u vlastitom gradu ili neki podstanarski stan u drugom (više studenata zajedno),... studentski dom, bilo je i stipendija od poduzeća, moglo se skrpati i snaći nekako.

Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   10.09.14 9:47

Imao sam priliku u rezervi da razgovaram sa aktivnim starešinama o razlozima za vojnu gimnaziju / akademiju, i ako me sećanje ne vara većina se nije prijavila iz "finansijskih" razloga školovanja, već na prvom mestu zbog obezbeđenog radnog mesta i brzog dobijanja stana.

Pa čak i iz moje klase ŠRO (77/78) su se dvojica prijavila još u školi da hoće da se aktiviraju po završetku stažiranja i to obojica fakultetski obrazovani u civilstvu.
Na žalost nisam bio u vezi sa njima tako da ne znam da li su se i stvarno aktivirali.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   10.09.14 11:16

@013gonzo (citat):
Imao sam priliku u rezervi da razgovaram sa aktivnim starešinama o razlozima za vojnu gimnaziju / akademiju, i ako me sećanje ne vara većina se nije prijavila iz "finansijskih" razloga školovanja, već na prvom mestu zbog obezbeđenog radnog mesta i brzog dobijanja stana.

Pa čak i iz moje klase ŠRO (77/78) su se dvojica prijavila još u školi da hoće da se aktiviraju po završetku stažiranja i to obojica fakultetski obrazovani u civilstvu.
Na žalost nisam bio u vezi sa njima tako da ne znam da li su se i stvarno aktivirali.
Patriotizam se podrazumijevao. Uostalom, i civili su bili patriote.

013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   10.09.14 14:32

@PORUCNIK (citat):

Mislim da nije baš uvek bio presudan patriotizam, već materijalna sigurnost (nikad plata neće biti manja), uniforma (malo li je i zimska i letnja), letovališta i zimovališta sa posebnim cenama za pripadnike JNA ...
Nepogodnosti su što si uvek mogao da budeš prekomandovan "po potrebi službe" od Vardara pa do Triglava, što nisi mogao da skokneš u Trst po krpice ili delove za bilo šta i verovatno još...

Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   10.09.14 16:11

@PORUCNIK (citat):
Bolje biti malo udaren,....... nego pretučen.

KomentarNaslov komentara: Re: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   Today at 4:48

Na vrh Go down

ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 24/25Idi na stranicu : Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25  Next
 Similar topics
-
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
» Vojne pošte, kako, zašto?
» Re
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.