FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   12.12.13 19:26

@semsudin (citat):
Dolaskom u JNA imao sam neku predodžbu da ću tu upoznati puno naroda i narodnosti ali da ću imati prilike da vidim ukrajinca,turčina ili torbeša e to ne.Dolaskom u prekomandu u Prokuplje upoznao sam vojnika koji se zvao Ivan i bio starija klasa od mene tj.septembarac.Ime ne govori ništa o pripadnosti.Kad je rekao da je ukrajinac-ja mislio da se šali ali potvrđivanjem ostalih vojnika povjerovao sam.Rođen u gradu Kula i pozdravljam ga ove prilike.

Nista nenormalno za Vojvodinu. U puno sela je bilo normalno da se na ulicu pricalo 3 razna jezika. Razne nacionalnost, kulture i vere je u bilo uvek. Na primer u moju familiju bilo je 4 razlicite nacionalnosti i samim stime vere i obicaji.  Smile
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   13.12.13 10:42

Ja sam svojevremeno imao trojicu vojnika istog prezimena a tri različite nacije (negde iz okoline Gornjeg Vakufa). Dvojica su čak imala i isto ime, samo im je ime oca bilo različito.

Pogodite koje su to tri nacije bile...  Very Happy 
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   13.12.13 10:47

@zastavnik (citat):
Ja sam svojevremeno imao trojicu vojnika istog prezimena a tri različite nacije (negde iz okoline Gornjeg Vakufa). Dvojica su čak imala i isto ime, samo im je ime oca bilo različito.

Pogodite koje su to tri nacije bile...  Very Happy 

Da si tražio da pogodimo ime još kako,ali naciju teško Laughing Laughing

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   13.12.13 18:48

kad rekoste nacije...

Mladji vodnik i evidenticar skupili nas fazane prvog voda u ucionicu i prave neki spisak; prozovu jednog sa juga, pitanje: "Sta si po zanmanju"...

odgovor: Septembarac Smile
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   05.01.14 16:49

Nakon devet dana provedenih u kasarni dobijemo nas trojica otkomandu u drugu kasarnu u
istom gradu.Nosili smo sve sa sobom osim šljema koji su nam vjerojatno zaboravili dati prije
odlaska u otkomandu.Nakon nekoliko dana smotra sa kompletnim naoružanjem ,ja u stroju
naravno bez šljema na glavi.Vodnik mladić godinu dvije stariji od mene izvede me iz stroja
i odvede k višem oficiru.Usput sam mu rekao zašto nemam šljem na glavi dok smo koračali
do tog višeg oficira.Uđemo u kancelariju,vodnik onako po PS-u raportira i naravno iznese
predpostavljenom svoj i naravno moj problem,borac nema šljem.Ovaj viši oficir znao je da
sam došao u otkomandu iz druge kasarne pa onako malo glasnije malo na vodnika,malo na
mene kaže: To je njegov problem što nema šljem,njegov i njegove matične kasarne.Mi mu
ga nismo dužni dati ,neka ga bude sramota što nema šljem.I tako sam vam ja cijelu obuku
proveo bez šljema.I mogu vam reći da mi je još i danas neugodno što sam tako "nadrapao".

Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
Dob : 48
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   05.01.14 21:03

Vezano na vaš šlijem, ja sam u GO Prizren imao slučaj da mi prijatelj Igor Štupica iz Ljubljane nema čizme, odnosno imao ih je ali premale. Nosio je broj 47 ili 48, a to se posebno naručivalo, pa je osnovnu obuku u Peći proveo u svojim civilnim patikama, a vojničke cipele je imao svoj broj. Bio je septembarac, u Prizren je došao u januaru, znao se služiti štampačom mašinom i došao je u komandu GO da prepisuje jelovnike za karaule i sledovanja. U komandi GO smo, za razliku od komande garnizona nosili cipele i bili smo bez uprtača, a u komandi garnizona su na dužnosti nosili čizme i uprtače. Mi smo za njih bili kao neka gospoda, ali ništa dobro ne traje vječno. U komandu GO je došao iz komande garnizona zastavnik Sokolj Nuhaj i cijelo vrijeme nas je tužakao našem komandantu majoru Draganu Dragišiću da nismo u propisnim uniformama na dužnosti. Na kraju nas je major pozvao u svoju kancelariju i pred zastavnikom nam je naredio da sutra dođemo u komandu na dužnost u propisnoj uniformi. Na to je Igor rekao majoru da nema čizme, na to je zastavnik skočio u zrak i rekao Igoru da će platiti izgubljene čizme. Igor mu je kroz podsmjeh odgovorio da ima čizme ali premali broj i pokazao im je svoje "dječje grobove" koje ima na nogama. Major je kroz uzdah samo rekao "u jebote kakve noge". Sokolj je probao naručiti čizme za Igora, ali mislim da ih se nije dočekao do skidanja.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   06.01.14 9:14

47/48, to je još i nekako, ali 54...
srećom, u Ljubljani je postojala obućarska radionica koja je takve slučajeve rešavala u roku od mesec dana, pa nam takvi vojnici nisu bili bez cipelja i čizama.
A šta mislite o čizmama broj 1 (civilni 37,5)???
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   06.01.14 12:19

@zastavnik (citat):
srećom, u Ljubljani je postojala obućarska radionica koja je takve slučajeve rešavala u roku od mesec dana, pa nam takvi vojnici nisu bili bez cipelja i čizama.

Danas je i ženama teško naći tako male brojeve, nove generacije su sve "nogatije".  Very Happy 
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   06.01.14 12:50

U obućarskoj firmi u kojoj sam radio radili smo cipele do broja 52, to nam je bilo kao normalno. Radili smo za Rockport iz SAD, kasnije ga je kupio Ribok pa je ta proizvodnja ukinuta poslije skoro dva miliona pari cipela koje smo izradili za njih. Budućnost Ludbreg, Peko Tržić.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   06.01.14 19:17

Najjače mi je bilo sve to oko zadužene opreme,uvjek od starijih nekome kod skidanja nešto treba
pa mu mlađe klase daju da se može razdužiti,rijetko tko si nije kući ponio pokoji komad od opreme
da ima za uspomenu a na kraju je uvijek sve na broju.Baš zanimljivo.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   06.01.14 20:28

@zastavnik (citat):

Pa šta je taj vojnik sa brojem 54 radio u Ljubljani...   Trebalo je da ga šalju u mornaricu, nebi trebao peraje jer mu je noga dovoljo  bijeg

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   06.01.14 20:39

Zokika, verovatno je znao da pliva pa nije mogao u mornaricu.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   06.01.14 21:32

Nije bio u Ljubljani, nego u Blokama - nisu mu trebale krplje za sneg bounce
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   06.01.14 22:13

Neznam gdje da postavim, pa ovamo..
Ovdje ima dosta graničara a nisam primetio nekog sa Romunjske granice (možda se varam i se zato izvinjavam).
Dali ste preko granice možda videli nešto slično ovome:

http://www.index.hr/like/clanak/ekstremno-sanjkanje-u-rumunjskoj-uvjezbavaju-razvaljivanje-vrata/599481.aspx
Na vrh Go down
teleprinter-t100
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-01-07
Dob : 46
M(j)esto Vienna

KomentarNaslov komentara: GUTE   08.01.14 0:36

Po dolasku u kasarnu zaduzivsi uniformu jedan nas klasic, (Gute (Paprikar)) posto je bio neki isprepadan tip trebalo mu je dugo vremena da uspostavi kontakt sa samim vojnicima tako da je svaki put bio vrlo zbunjen kad je trebao nekome nesto odgovoriti a pogotovu starjesinama), dobio je radnu bluzu bez dugmadi. Nakon nekoliko dana na putu prema kantini susrece nas kndt. Bt KIK Malobabic Milos. Vidjevsi da Gute nema niti jednog dugmeta na bluzi zaustavi ga s pitanjem gdje su mu dugmad na bluzi Question  Question . Gute mrtav hladan odgovara "da gi .ebem". Malobabic inace kolerican tip zapjenivsi affraid  pita ga ponovo kako se zoves vojnice, a nas drug Gute isprepadan njegovom reakcijom slegne ramenima i samo procijedi kroz zube "..bem li ga" na sto smo mi gusteri prasnuli u smijeh. Uvidjevsi da tu nema nade kndt. rezignirano prolazi pored nas sviju, ljutito ubjedjujuci sam sebe da to vise nije vojska vec raskalasena banda.

Nekad bilo sad se spominjalo, ko zna bolje siroko mu polje.  Cool  Cool
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   08.01.14 13:23

Dobrodošao na forum Teleprinter.
Na vrh Go down
teleprinter-t100
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-01-07
Dob : 46
M(j)esto Vienna

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   09.01.14 1:51

(Y) cheers

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   26.01.14 12:15

Evo da malo kroz anegdotu relaksiramo temu :Jezik i terminologija.

Za vreme školavanja u VA, moj klasić Albanac koji je vrlo dobro ovladao tadašnji srpsko-hrvatski jezik, polagao ispit iz Vojne Geografije. Počeo nešto tuc-muc, okreni-obrni i na kraju izvali kako ne može da odgovora jer ima problema sa čitanjem i govorom s/h jezika.
Profesor-pukovnik Bojić, jedan stari ozbiljan, ali dobar čova reče ladno: Kolega, nema problema, odgovarajte na albanskom.
Poče ovaj na albanskom, opet tuc-muc, okreni-obrni. Vidimo i mi, iako ne razumemo jezik, da ovaj nema pojma o gradivu.

Objasni mu puki nešto na albanskom, upisa mu petardu u indeks, a ovaj se zacrveneo kao bulka.

Nije imao sreće, puki kao mlad oficir službovao 12 godina u Dragašu, govorio albanski perfektno.

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   26.01.14 13:16

Iako su pojedini vojnici u JNA u pocetku imali problema vremenom su savladali SH jezik prilicno dobro.
Aleksinac 1986.g. Vojnik Gasi nista ne razume. (Osim *10 minuta voljno* i *marenda* Very Happy )
Vrlo brzo je poceo da peva i Semsine pesme
Na vrh Go down
tomerc
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 234
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   28.01.14 20:37

East&West (citat):
@Max Blitz (citat):
@purger (citat):
Kakva je to sila dugmadi?
Jel se to sve odkopča pa padne dole?  Smile

Kad bi se SVA dugmad otkopčala, hlače bi momentalno pale dolje, da. Laughing 

Nije trebalo baš sve otkopčati!

Dok ih otkopčaš da te prođe volja, to je umesto broma. bounce 
East&West (citat):

Zbog čega su mornari nosili hlače/gaće/pantalone/čakšire zvonastog kroja?

Da bi mogli lakše podvrnuti nogavice prilikom ribanja palube!

Nas su ucili malo drugacije:
buduci da su mornari bili veliki zavodnici (sjecate se "sve bi seke ljubile mornare...") problem bjezanja kada te prekinu u pola posla (dal' bijesan otac ili muz - nije vazno  Wink ) je rijesen tako da se hlace nisu otkopcavale na pojasu (pa samim tim nisu mogle ni da spadu kao ovom jadniku koji bi pao vec nakon par koraka)

vec se samo taj prednji dio otkopca i spusti, i mornar je spreman za akciju  Laughing  (a i za povlacenje, u slucaju potrebe Very Happy)

Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2014-02-03

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   08.02.14 21:36

U ljeto 1978 na brodu Galeb uplovili smo u Sirijsku luku Latakija. Zadržali smo se četiri dana pa je bilo vremena da organizovano odemo pogledati tvrđavu kralja Aleksandra Makedonskog. Koliko se sjećam udaljena je od Latakije sat vremena vožnje busom.  Vrućina je bila paklena. Autobus star i raskliman i izuzetno prašnjav. Mi u bijelim izlaznim odjelima. Neko je samo malo rukom pomeo prašinu ali bilo je i onih koji su imali novine pa su ih elegantno raširili i sjeli. Napustili smo grad i prolazili kroz sela gdje je rijetkost vidjeti kuću od tvrdog materijala. Uglavnom šatori i neke sklepane daščare. Zašli smo u neka brda i zaustavili se na jednom vrhu. Kako je koji izlazio počeo je smijeh. Svi koji su imali novine na sjedalu, od znojenja, slova i slike su ostale na hlačama.
Na drugom brdu smo ugledali tvrđavu. Djelila nas je klisura oko 150m duboka. Autobus nemože dalje ali postoji staza. Nikom se nije išlo pješice pa je vodič ispričao šta je imao. Na oko zidine su dobro očuvane. Kaže da je u tvrđavi postojala podzemna dvorana gdje su vojnici mogli vježbati na konjima. Vraćali smo se nazad i neko je predložio da stanemo ispred neke kafane. Krov i nastrešnica od nekog lišća. Unutra nisam ulazio. Uzeo sam jedan sok. Gust kao kaša ali bljutavog okusa.Neznam ko je to plaćao. Kad smo popili uđemo u autobus. I dalje vrućina ali nekrećemo. Jednom u autobus uđe oficir. Traži da neko zamjeni 100 njemačkih maraka u dolare ili dinare. Neće gostioničar da uzme marke jer  mu je nepoznat taj novac. Mi smo na krstarenju dobijali dnevnice u dolarima. U to vrijeme marka i dinar su bili u odnosu skoro 1 : 1
Ono što mi je ostalo u sjećanju iz toga grada je slaba higijena. Ambalaža se baca na ulicu sa ostatcima hrane. U trgovinama se možeš cjenjkati kao kod nas na pijaci. Malo žena na ulici ako se izuzmu turisti .
 Čitavo vrijeme boravka ronioci su na smjenu bili u vodi. I to naši i njihovi. To nebi ni zanao  da nisam po noći  ležao na pramcu u onim korpama za  užad i čuo neko pljuskanje vode. Pogledam i vidim da neko zaroni. Odem do dežurnog a on mi reče šta je u pitanju.

Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   21.02.14 19:51

Jednog radnog dana, sa kapetanom Perom sedim ja u kancelariji i upisujem u vojne knjižice zabrano kupanja u moru, rekama, jezerima...

Bio je to jedan onih dana, kada Pera nije htio da razgovara samnom. Prošlog jutra dalekozorom iz Komande promatrao je koga nema na fiskulturi. Da bome staža, dva desetara i ja izležavali se još malo. Ali kad je pera to ustanovio i svum brzinom krenuo u našu zgradu u kasarni, opet nas nije uhvatio jer smo bili mi na sve to spremni kako smo imali u to svrhu postavljeno stražu i kad je bila frka digli se brzinom svetlosti te glumili kako radimo nešto izvanredno i neophodno. Dali smo stavljali i ispravljali vrata na tečaje koja su malopre pala dole ili u kupatilu sređivali pipo ili več nešto drugo glumili. Nije se to desilo često ali ponekad, kad smo tolumili i noč nam je bila kratka bilo je nophodno. Sve to je mnogo razljutilo Peru, jer je znao da mi glumimo. Pa se mnogo izderao i one koji su ga naljutili imao je naviko duže vreme posle ignorirati kao da ne postoje ili samo onako službeno neophodno komunicirati. A mi nismo znali šta ga više ljuti, to što nismo bili na fiskulturi ili to što nas nije mogao da uhvati u krevetu. Ko bi to mogao znati.

Kad kuc, kuc, onog radnog dana dolazi dežurni iz prijemnice. Druže kapetane dozvolite, da se obratim čati... Čata, došao ti je otac u posjetu i čeka te u prijemnici...

Sledi: Druže kapetane dozvolite, da se udaljim došao mi tata u posjetu.
Ne može!
Pa ponovo druže kapetanu dozvolite...
Voljno!
Pa ponovo i opet odbi i voljno!
I ništa sedim ti ja. Kad ponovo kuc, kuc. Dolazi dežurni iz prijemnice ponovo. Druže kapetane čati je došao otac u posjetu i žuri mu se i traži da vas vidi i da čata s njim izađe. 
Poruči čatinom ocu, da ima čata posla i da posjeta nije najavljena nit po rasporedu nije vreme za posjete, a ja sam zauzet.

Nije prošlo pola sata, kad ponovo kuc, kuc i dežurni.
Druže kapetane dozvolte da se obratim čati...
Ajde
Druže čata po naređenju Pukovnika CZ odmah da se javiš u njegovoj kancelariji.
Druže kapetane, smem sada da idem kod pukovnika ili me opet nečete pustiti.
Ajde

Idem ti ja u zgradu gdje je imao kancelariju pukovnik C, koji je imao najviši čin u kasarni. To je sve što sam znao o njemu i nisam ga poznavao niti se ne sečam, da bi ga često viđao u kasarni. Ali sam sigurno znao, da me sada tamo čeka otac. Evo uđem ti ja kad otac sa pukovnikom pije kavu.  Sledi pozdravljanje i upoznavanje, pa poslije pita Pukovnik C; zakaj ti pa kapetan ni dovolil... Pa mu ja ispričam sve iskreno ono prije razrađeno o Perini ljutnji. Kaže on; malo namerno nagajete kapetanu i ništa, pošalje on svoga kurira po Peru.

Kad uđe Pera vidi C, mog tatu i mene, kako sedimo i pije se kafa, nešto mu oči iskočile i kaže on; izvolte druže pukovniče, javljam se po vašem naređenju.
Sedi Pero, boš kavo z nami spil. Poznaš tovariša ...
Ne, nisam ga imeo še prilike spoznati.
Tovariša ... zelo spoštujem. Pa veš da je ta vojak njegov sin, njega pa poznaš?
Seveda
Pa je dober vojak?
Moj najboljši vojak, če ne bi bil, potem ne bi bil moj čata, čeprav brez čina razvodnika, ker ga ni hoteo. Nekoliko se opustio Pera i malkec nasmijao.
Pa si mu dal že nagradno, če je najboljši?
Še ne, ampak pride kmalu na vrsto.
Ajde Pero odmah da ga pošlješ na nagradno i nemoj više da praviš probleme. Možeš iči i dečko je danas oslobođen obaveza i izlazi u grad, si razumeo?
Razumem druže pukovniče. Diže se Pera, salutira i odlazi nit, da bi mu kafa stigla na stol.

Eto tako sam izašao ja s tatom toga dana i nisam sumnajo da neču, kako sam uvjek prije i kasnije mogao. Kasnije jednog dana bio sam čak na ručku s ocem i bratom pukovnika C koji je bio direktor velikog trgovskog poduzeča u Ptuju i poslovno surađivao je sa mojim ocem.  

A sutra dan posle mog čitanja dnevne zapovesti Pera meni u kancelariji. Slušaj mali, kad češ da ideš na onu nagradnu od 15 dana.
Druže kapetane nisam ja zaslužio nagradnu pa neču na nagradnu, neču ja nešto po vezi kako mi nebi nabacivali, kao ono za vozača.
Možeš slobodno, nič ti nebom nabacivao, pa dobar si ti. Nisi baš ono puška - pirot ali sve u svemu. A za vozača nisam znao, da ti je veza pukovnik C. Rekao je kapetan B, da mu je javio iz kadetnice pukovnik M. ili se zabunio?
Druže kapetane, ali stvarno ja neču da idem na nagradno, bio sam na redovnem i dosta mi je to. I nije mi bio pukovnik C veza za vozača, a može biti da je bilo javljeno preko pukovnika M iz kadetnice a to iz Beograda ili Zagreba.  
Slušaj mali, ne zajebavaj se samnom, pa češ posle pričat pukovniku, kako te ne puštam. A koga ti ima otac u Beogradu.  
Do juče nisam nikad prije razgovarao pukovnikom i sugurno mu neču reči, da me ne puštate. A u beogradu prijatelj je tati načelnik GŠ za intedantsko službo General potpukovnik Č.
U ti bogca, pa ni zime za tebe, tata sve može da sredi.
Nema, ali ništa po vezi ne valja.
A, da nije tebi tu više nagradno nego kod kuče, pa zato nečeš? So dobre miške v Mariboru A?
Pa istina je druže kapetane.
Kaj pa tista ... ki te doma čaka?
Bo že počakala.

Ne pamtim, da bi posle još kada razgovarao sa pukovnikom C, ma da me je povabil, da dođem kod njega bilo kada. Nije bilo potrebe. S Perom dobro smo slagali. Svakog dana sve bolje.

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   22.02.14 20:36

Refik Mulik

Dali ču opisati anekdotu ili zanimljiv događaj teško bi rekao, više mi se čini, da je bilo to, što če zauvjek ostati u mojim sečanjima, legendarna zajebancija.

Dakle jednog dana u junu 89, kod večere s mojim starim drugovima, ulazijo u trpezarijo odjednom  fazani. Čak svi još u civilu, pa si možete misliti kako reaguju stare đombe. Trpezarijom  čuje se jek; gušteri, fazani  i sve ono što je dolikovalo takvoj situaciji. U tom trenu  uočim novaka kako uzima u ruke tacnu i on je moj školski drug L.B.. Spontano se radujem. Dignem se iza stola, kako bi krenuo do njega i pozdravio ga, kad me  nešto blisne, pa sednem nazad i pritajim se. Samnom sede staža Stankovski, desetar Rudić, desedatar Petković i čata POČ-a Soler, pa jim počnem pričati.

L.B. više je nego samo moj školski drug. Ne samo, da smo četiri godine zajedno pohajali u srednju školo, več smo bili  te četiri godine jako dobri drugari i cimri u internatu na Taboru u Ljubljani. Pa sad znate koliko smo si bliski. On je iz Cerkna, gdje imajo poseban dialekt i pošto su i ostali moji cimri bili iz istog grada i ja sam osvojio taj dialekt  u potpounosti. On vam je nešto posebno. Flegmatik i kolerik odjednom, uvjek nekoliko pospan i ako jake i čvrste konstrukcije. Naime imao je velike poteškoče sa spavanjem noču. Nikako nije mogao da zaspi prije jedan sad u noč i još se često budio, pa je ustajao i tako sve nas u sobi remetio. Zato je bio danju uvjek u nekom slow motionu i mnogo pospan. A kako je pao mrak, kao da se enrgijom  njegovo telo ispunilo, pa nas je vedrinom i svojim humorom tipa Alan Ford nasmijavao. No, jednom, smo mu nabavili od nečije bake apaurine, pa kako je uzeo tri ili četiri odjednom tad je spavao celo noč i još celo dopodne, da smo bili več zabrinuti. Ali je bio, kad se je digao još više mamuran, pa je provalio kako apaurin ne valja za spavanje, jer je zbog njega još više pospan.  

Zvali smo ga Bojč ali imao je i nadimak, zbog kojeg se je znao mnogo razljutiti i biti neugodan. Kad bi mu neko rekao Refik Mulik  ili samo Mulik ili Refik, znao je biti srborit i opalit nekomu šamarčinu. Ipak, kad je bilo govora o njemu, pa da nije bio prisutan, uvjek smo ga imenovali Refik Mulik, pa je to on dobro znao i zbog toga se mnogo ljutio, a nama je bilo to još više zanimljivo. Jednom pričam s njim, pa ga onako, koliko je bilo moguče pričati s njim ozbiljno, pitam zašto ga toliko nervira to, kad ga neko prozove Refik Mulik, pa je jezljivo odreagirao  »ki se pa ti zdi z mano zajebavaš, ne se zajebavat, nism jst noben južnjak!«  Dobro, dobro Bojč, hteo sam ti samo reči, ako se nebi toliko nervirao, možda bi bio opet samo Bojč.

To, kako je dobio taj nadimak i zašto smo ga nazvali Refik Mulik izlazi u suštini iz njegove pospanosti.  Iz internata išli smo u školu dva i po kilometra uvek pešice i uvjek sveh nas osam zajdno, jedino je Bojč krenuo dobrih 20 minuta prije nas, kako je u tu vreme popio kafu u slaštičarnici u Trubarovoj ulici, koje je vlastnik bio Refik Mulik . Na ulazu je bio napis slaščičarna Jagoda i ispod malim slovima izpisano vlastnik Refik Mulik.  No, kad smo mi stigli do poslaštišarnice Refika Mulika, Bojč nam se pridružio i zajedno smo nastavili u školu.  Taj mu kafa nije puno pomogla jer je ipak znao tekom nastave zaspati, a naročito kod predmeta STM – samoupravljanje temeljima Marksizma. Tako je Bojč postao Refik Mulik. To ga je toliko nerviralo, da je prestao piti kafu kod pravog Refika Mulika, te je nastojio od tad piti kafu u Platani pokraj Zvezda parka. Sve uzalud. Ostao je Refik Mulik.

I sad drugovi imam plan. Plan, da se malo pozabavimo. Refik Mulik je uvjek bio glavni, kad smo su noču priuštili fazane u internatu. Namazali jih kaladontom ili jim spremili neku drugu iznaneđenje. Pa čemo sad mi nešto slično. Soler ti izvrebaj sutra u komandi gde je raspoređen L. B. pa čemo posle, kad bude u uniformi dejstvovati tako, da čete ga ti staža, Rudić i Petković, kao slučajno zateći. I čete ga onda u fazonu oficira malko iskritizirati radi kakvog dugmeta te ga ispitati, ko je, šta je, odakle je i ko mu je Refik Mulik. Svi smejuči bili smo za stvar.

Ali se plan još iste večeri stecajom okolnosti nekoliko izmenio. Posle večeri nekoliko nas zeza se i sluša radio MM2 u kancelariji baterije, kad navali Petković.  Slušaj Tonči, slušaj, onaj tvoj, tu je, u POČ-u je. Sad se smeštaju.

Baterija i POČ bili su i isti zgradi. U prizemlju baterija, u prvem katu POČ, a u podrumu zajednička učiona.

Odlično. Bolje nebi moglo biti. Odmah se skupimo u kancelariji staža Stankovski, desetari Petković, Rudić , čata Soler i još uvučemo i desetara Grozdu iz POČ-a. Predložim pravac , a onda plan smejuči razradimo do sitnice.  Dogovorimo se, kako čemo plan izvesti sutra popodne  u podromu učione, kad če biti zajedno sa fazanima iz baterije i poča po razporedu dnevnog rada desetar Grozda i desetar Petković, te jih saznanjati sa osnovnimi pravilima. Ali pošto se Petkoviću nije mogao da susdrži več sada i smijao se krohoteči, dogovorimo se, kako če umesto Petkoviča vršiti nastavo Rudić i Grozda, a Petkovič, Soler i ja čemo samo promatrati situacijo. Staži Stankovskom određen je poseban zadatak.

Sutradan popodne, požarni na straži, da ne naiđe neki oficir, a pred pritvorenima vratima učione u podrumu stojimo Soler, vodnik Stankovski, Petković u suknji zastavnika Mitića i ja u suknji kapetana Pera. A u učioni njih oko 30 fazana sa desetarom Grozdom i Rudićem. Priberemo se mi ispred vrata i akcija - krene u učionu vodnik Stankovski.  

Desetar Ruduć onako lagano, mirno i sabrano, kako mu je bilo prirođeno : Diži se, svi na nage, kad u prostoriju uđe oficir, pozdravlja ga se tako, da se stane. Pa nastoji: Druže vodniče, desetar Grozda i ja Desetar Rudić vršimo nastavu o razporedu radnog vremena i činovima u JNA. Sve se odvija po planu obuke.

Vodnik Stankovski: Odlično desetaru.

Rudić: Služim narodu, druže vodniće.

Stankovski: Kako ste drugovi vojnici.

Rudić: Vojnici! Odgovara se jasno u jedan glas;  »dobro«!  Nije u redu, ponovo, »dobro« ! …

Stankovski, šetajuči: Tako je več bolje. Sedite drugovi vojnici. Znali neko od vas drugovi vojnici kako se zove naša kasarna?

Neki vojnici odgovaraju znamo, neki Tone Tomšič... Rudić: Ostav. Nismo stoka. Digne se ruka, a ne da jedan preko drugog. Kad nekog vodnik odabere onda tek odgovara; izvolte druže vodniče. Vojnik taj i taj. Naša kasarna se zove Kasarna Tone Tomšič.

Stankovski: Tako je druže desetaru. Vojnici, u našu kasarnu došao  je jedan veoma delikatan vojnik i moj je zadatak da ga nađem. On se zove Refik Mulik. Pa vas ja sad pitam; ima li ovdje između vas neko, ko je Refik Mulik.

Šutnja niko ništa ne kaže, Stankovski šeta i nastavlja: Pitam ja ponovo. Ima li tu Refik Mulik? Ko je Refik Mulik?  Ovako znači. Neče sam da se javi taj Refik Mulik.    

Nači ču ja tog Refika Mulika. Da ne misli on kako nebi znali mi ko je on. Morat ču pogledati njegovo kartoteku, pa ču ga nači po sliki. Ali tad če ježa jebat taj Refik Mulik i požalti što se nije sam javio. Trčat če mi dva sata po krugu, i puzat celu obuku. Zato poslednji put pitam KO JE REFIK MULIK?

Kad ono čuje se: Ja, sem.

Stankovski nastavi: Diži se ti! Jel, ti si taj Refik Mulik?

Nne, nisam.

Šta se onda javljaš ako nisi. Sedi!

Rudiću: Čini se meni druže vodniče, da taj vojnik nešto zna, pa bi ga trebalo ispitati.

Stankovski: Upravo si druže desetaru. Ustaj vojniče! Šta je? Jesi li ti Refik Mulik ili nisi?

Nisem ja. Mmmeene su tako samo zvali.

Vidi čuda! Tako su ga zvali a on kaže da nije Refik Mulik. Pa kako može neko nekoga da ga zove Refik Mulik, a da on nije Refik Mulik?

Zasmijju se i svi fazani.

U tu vreme ispred pritvorenih vrata cepali se svi mi. Sve smo čuli ali nismo mogli da vidimo izraz lica Refiku Muliku, kako je sedeo na takvoj poziciji. Petković zamalo da nije zabrljao stvar jer se tako smijao, da se uskoro zapišao i da bi se skoro moglo čuti u učioni.

Stankovski nastavlja igru: Onada! Jesi ili nisi Refik Mulik?

Jjjesam.

Nisi lepo mogao odmah reči ko si! Ente blentavo. Ajde samnom idemo kod komandira.

U tu vreme mi se po stepenicama, držeči za stomake povlačimo u kancelarijo.

Kad uđe Stankovski sa Refikom Mulikom i vidi nas, zadržavajuči smeh, svi od jednom, nismo se mogli više zadržavati, i prasnemo svi u smeh. Kad kažem svi, znači svi osim Refika Mulika odnosno Bojča. Smejuči očekivao sam, da če i Bojč kužiti situacijo, pa se nasmijati, a on svu vreme kamena faca, nešto drhti i malte ne plače.

Bojč, Bojč, ja sem Toni. Hec, hec. Kaj ti je?

A on ništa. Samo što mu suza ne kane. Ti si z njimi?  Kako si ti oficir?

Bojč, hec, nisem oficir, kaj ti je? Navaden vojak sem šofer in pisar, temu se drugače reče čato. Kaj se ne spomniš kako smo fazane v internatu  ganjali?

Dolazi Rudić u kancelarijo smejuči, a mi se več malo uozbiljili. Uoči Rudić situacijo i smejuči kaže; »Da nismo mi malo preterali?«

Bogami Refik Mulik nikako da dođe kod sebe. Donesemo mu vode, a on sve više drhti i drhti. Situacija postaje sve više i više ozbiljna.

Kažem ja drugovima, da nas puste malo same. Pa Bojča uvjeravam, kako je sve šala. A on meni počne ponavljati mucajuči; »ne se zajebavat, ne se zajebavat, ne se zajebavat…«

Bojč, daj no, ne mi zdaj delat sramoto. Si dec al nisi?

Ki ti zdaj delam sramoto. Jaz ne morem več.

Pa kaj jebenti ne moreš, vidiš da je hec. Bodi zadovoljen, da sva se čist po naključju srečala in boš videl kako boš užival. I ispričam, mu kako sam ga video jučer u trpezariji, pa smo napravili mali plan, da se tera zajebancija.

Kad on meni; Ne viš ti kako so mene včerij matretirali?

Pa kdo te je matretiral, kdo, daj ne nakladaj.

U una druga kasarna, ki sm bil, me je sprašova en tak oficir če čitam Mladina, pa sam mu reko ne, pa me je skoz, skoz u glava jeba, da oni vse vijo, da sem jaz za Janša in da čitam Mladina.   

Pa daj Bojč ne nakladaj. Mene, niti nikogar drugega ni nihče nikdar nič takega spraševal, če hočeš tukaj lahko čitaš Mladino, nihče ti ne bo nič.

Ti na viš, ti ni viš, ti na viš.

Pa kaj ne vem. Jebemti ne nakladaj. Veš da je Janša drekač in da sem ga jaz iz internata nagnal, ko je prišel prodajat svoje nebuloze ( u internatu bio sam predsednik domske zajednice i jednom neki je učenik prezimenom Petek zvao Janšu, da je došao na debatni krožak. Tad sam ga kao predsednik najurio, kako je nitkove mlatio prazno slamo). Zaradi tega kretena te ni mogel nihče, niti te ne bo zajebaval. Ti nimaš nič z njim. Bodi normalen in ne delaj mi sramote. Oprosti Bojč, malo smo se samo hecali.

A on meni stalno; »Ne vim, ne vim, ne vim...«.

Refik Mulik nije bio isti onaj stari Refik Mulik.  Vratili se moji druguvi suborci i Bojča nekako smo unormalizirali,  te ga vratili u učiono.

Normalno, od tad je bio i u vojsci Refik Mulik. Ali bio je sav onako mlitavo smotan i travmatiziran i ništa mu nisam mogao ja pomoči. Neki su bili vojnici takvi i nije jim bilo pomoči.  Sutra dan sa Solerom bili smo u gradu i kupili Mladino, kako čemo je dati Refiku Muliku i malo se opet zajebavati, pa ga tako ipak uvjeriti kako mu niko ništa neče.

Sad, kad ovo pišem smijem se glasno, kad se setim izraza njegovog lica, kad smo mu tu Mladino hteli sa Solerom uročiti. Sav u transu počeo je drhteti i blendadi očima te mucujuči govoriti bište, bište, ne, ne ne…

E moj Refik Mulik. Izvini mi na mojoj tadašnjoj usijanosti. Ali sve je bila samo uživancija i zajebancija. Nisam te video sve od tad. Nit nisi došao na jedno obletnico mature. Pa sad stavljam sliku mene i tebe, nas dva drugara, napravljeno na samo matursko veče. Srest čemo si nas dvoje ponovo. Pa čemo obuditi uspomene iz internata i kasarne.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   07.03.14 21:20

E evo jedan po meni smješan događaj po promjeni boravišta u JNA tj.prekomanda.Po dolasku u Prokuplje par dana nisam išao navečer gledati tv a i nije bilo obavezno kao na obuci u 19 i 30 da se gleda tv dnevnik.Nakon tih par dana navečer uđem ja u učionicu gdje je bio tv i vidim nešto jako smiješno ali niko se ne smije.Desetar Todorović iz vozača septembarac 86 sjedi prvi do tv i u ruci jedini on drži metlu i sa njom šalta programe.Vidim ja da je tu i neka hijerarhija a to je sjedenje dalje iza njega poredani po klasama vojnici majci,junci ,septembarci i na kraju moja klasa decembarci.Prvi put sam tad čuo tog sa metlom u ruci zovu,KAPLAR,i izvode šalu sa njim oni stariji od njega po klasi tj. u vezi prebacivanja tv kanala.Jedni viču prebaci a drugi vrati nazad što je bilo.Međutim vremenom shvatiš da je to bilo ubijanje dosade kroz takve djetinjaste šale.Ove prilike  pozdravljam tog des.ili kaplara Todorović Zorana iz Beograda.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   20.04.14 0:58

Čini mi se da je forumu već netko spominjao ovaj događaj, ali ne mogu se sad sjetit gdje.

Nije važno, prenosim ga ovako kao link...

http://osvemupodlupom.blogspot.com/2014/04/blog-post_11.html  Surprised
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   Today at 6:44

Na vrh Go down

Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» Korisni, zanimljivi i zabavni linkovi - preporuke