FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   15.01.15 14:41

@013gonzo (citat):
Pa kolega SveJug zar nas nisu učili u školi da je tamnica (npr. lepoglava) učiteljica života i naš univerzitet ... bouncebouncebounce

Doduse, neko je od bivsi oficira, ovde na forumu priznao da su im najbolji desetari bili oni, problematicni. Smile

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4102
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   15.01.15 20:17

East&West (citat):
Četni, ako ovo pod P.S. pročita administracija Značka ti ne gine Smile

a od mene +
I starjesine su zivi ljudi i sasvim je moguce da pogrijese... Imao sam gomilu situacija kad su grijesili prema meni, kao podcinjenom, a i ja prema vojnicima i pisacu o tome kad me "uhvati". Neke svoje pogreske sam vec napisao, ali imalo ih je vise.
I od mene + cheers

East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   15.01.15 22:33

@SveJug (citat):
@013gonzo (citat):
Pa kolega SveJug zar nas nisu učili u školi da je tamnica (npr. lepoglava) učiteljica života i naš univerzitet ... bouncebouncebounce

Doduse, neko je od bivsi oficira, ovde na forumu priznao da su im najbolji desetari bili oni, problematicni. Smile

Da, ja sam napisao. Desetar Gavrilović iz Obrnovca da je ostao vojnik garant bi zaglavaio vojni sud. E kada sam ga kao problematičnoga unapredio u desetera, shodno US Army klasifikaciji pokazao je svoj maksimum= Lenj(bitanga), ali inteligentan.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   15.01.15 22:38

@vladimir (citat):
komandir Kap. I. klase Pera ,,obican drkadzija,, cetni za tebe +

E moj vladimire tebi nema spasa, do podne ljut na sebe, popodne na ceo svet. Pera je držao jedinicu, a Ć.E. služio vojni rok, kuri ga bolac.

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   16.01.15 13:19

East&West (citat):
@vladimir (citat):

E moj vladimire tebi nema spasa, do podne ljut na sebe, popodne na ceo svet. Pera je držao jedinicu, a Ć.E.  služio vojni rok, kuri ga bolac.

Vladimir je samo objektivan i realan. Pera, više nego da bi držao jedinicu, tu je razbijao i stvaro probleme, kad jih nije bilo. Tako, da je njegove greške ispravljao zastavnik Mitić i u stvari zaista je držao jedinicu svojom fuknkcijom pomočnika komandira.   

A da Četni nisam bio na toj poziciji "bolac me kuri" mogao bi biti traumatiziran ko mnogi drugi ili još samo cinkaroški grebator. Da, Pera je bio obični "drkadžija" ili "šupak" kako ga je nazvao i moj prijatelj u pismu kad se več razdužio i objavio sam ga. 

Zbog takvih ko što je bio Pera mnogi su zamrzeli JNA i sve oficire, kao recimo nišlija - moj drug Nešo. Na sreču Četni nisam sklon tome da bi stvari generalizirao, ali istina je, da su takve drkadžije pripomogle sve lošoj i lošoj reputaciji JNA, pa na neki način i onome što se kasnije zbilo. 

Zato nemoj bata Đole, da pristrano i pogrešno zagovaraš takve stanovske kolege, jer sam više nego uvjeren, da si ti uzorno držao svoje jedinice na sasvim drugi i pravi način.

Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   16.01.15 15:17

normalno I ljudski je da staresina razgovara sa vojnikom o bilo kom problemu.ovakav nacin komunikacije sa vojnikom na odsluzenju vojnog roka je za mene neprihvatljiv I pogresan.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   17.01.15 17:15

Jedna iz stacionara:

Kapetan B.R. i supruga skrsili se u saobracajki. Kad su otpusteni iz bolnice, da nebi svaki dan onako polomljeni isli na previjanje i terapiju odredjen je tehnicar da dolazi kuci.
Prvi dan, dosao tehnicar, raspremio torbu, prvo na spisku injekcija novalgetola. Kapetan svuk'o gace i potrbusio se na sredini bracnog kreveta. Krevet ko Marakana a tehnicar prespav'o kad je Bog dijelio visinu pa obilazi oko kreveta al' kako god pridje Bole mu izvan dometa. Nezgodno mu da gologuzog kapetana pita da se pomakne na jednu ili drugu stranu pa skine cipele i hop na krevet.  
Ovaj se okrene, gleda u njega pa kaze: Zoki, a 'oces li ti mene sad hebat il' samo dat injekciju?!?!    Laughing
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   30.01.15 17:51

Vojnik koji je hrkao u spavanju završio u WC-u

Intedantski vod koji je sa nama tehnikom dijelio paviljon u kasarni Prokuplje dobio je iz drugih jedinica par vojnika za rad u kuhinji tj.pomoćno osoblje.Jedan od tih pridošlih vojnika je jako hrko tako da smo ga čuli i mi u drugoj spavaoni što dotad nije bio slučaj.Otišlo nas par vojnika u tu spavaonu i imamo šta i vidjeti svi budni osim tog što hrče tako glasno da se svi čudimo kako je to moguće.Na prijedlog jednog od kuhara džombe a na zamolbu nama tehničarima da ga odnesemo sa krevetom u učionicu gdje se gleda televizija.Kako rekoše tako i učinismo ali ne u učionu nego u WC.
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   31.01.15 22:13

East&West (citat):
Hm, tri godine posle akademije sam bio momak i nisam imao pred kim  piskati niti se pred nekom spuštati na veličinu makovog zrna. A čizme je trebalo čistiti makar posle svakog dežurstva, o terenima da ne govorimo. I uvek se neko našao da mi pomogne.

Nikada  od potporučnika do pukovnika čizme nisam čistio sam, uvek je to uradio neki od vojnika. I nijedan se nije žalio, mnoge sam sretao posle odsluženja, barem tada je mogao da mi kaže, da me ispljuje, izpsuje ili jednostavno okrene glavu, pređe na drugu stranu ulice.....

Zato sam službene cipele do poslednjeg dana službe čistio sam, civilne cipele čistila je žena i čisti ih i danas. Neki red mora da se zna, kao i podela rada.

I evo da ponovim priču kako je moj ćata "vrbovao" guštere: "Znaš, kapetan ti nikada neće narediti da mu čistiš čizme, ali biće mu drago kada vidi da su čiste"

A kada kući dođem prljavih cipela i  pred ženom ne smem da pisnem, onda pevam: "Ala sam se nagazio mraka, suva qrca mokrih opanaka"
Izvinjavam se,a bas nisam shvatio jesi cizme cistio sam ili ne?!
Kad sam bio ja cato cistio sam ih svom kapetanu samo jednom-poslje njegovog cetridnevnog terena(meni nije bilo treba ici)bio je "dokrajcen" molio me,da mu ocistim cizme,a nakon toga legao na krevet u kancelariji i zaspao za par sati.
Rado sam mu to ucinio,posto je bio i on do mene jako dobar!flower
Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
miro81
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   31.01.15 22:34

@Četni evidentičar (citat):
Evo našao sam u arhivi još jednu izjavu, koju je tražio od mene da podnesem komandir Kap. I. klase Pera. Bilo je to opet ono vreme, kad nije hteo samnom, da priča, pa mi samo ostavio na stolu u kancelariji svojom rukom napisana pitanja na koja sam mu trebao odgovoriti. Negdje sam več pomenio, kako je bio jedini starešina u Bataljonu, koji je zahtevao istresanje vode iz cerada kamijona. 

Jednom je njegovo pažljivo oko zateklo kako navodno voda nije bila istrešena, a još me zapazio bez kape kad mi je htejo to isporučiti, pa ga je to toliko iznerviralo, da tjedan dana nije došao kod sebe i tako je nastala ta izjava. Pročitati, pročitati, smijem se mnogo. 

Ova me Izjava  podsječa na film Karaula, ima elemenata kako sam Peru virtuoznu cjepio zbunjenošču i slično Daničinom reakcijom u Balkanskom špijunu - pa kako niso, zvali su...  A malo podsječa i na moj prošli odnos administracijom tu na forumu - pa več sam rekao da se na forumu osječam, kao da sam u JNA, ali sad se maksimalno zalagam, da sam u korektnom odnosu sa njima i trudim se odpraviti svoje sitne greške - skoro sam več sasvim suptilan i fin. 

I još malo u Izjavi uvaljujem Peri, kako nije bio ni on baš svetac po PS i pisao sam mu često oficirske izvještaje i podsjetnike, koje je on samo podpisao, a to po PS nije bilo dozvoljeno tražiti od po činu nižeg oficira a kamoli od čate - vojnika bez čina. A ja sam mu to morao raditi več i prije, kad i nisam bio još čato i tadašnji čato - moj drug razvodnik Borko je bio na redovnom.  
"jebe lud zbunjenog" - ili više obrnuto. 

E pa kod nas meni nije bilo kao cati treba pisati podsetnik posto sam mom kapetenu (Dragan Nikic)samo kazao,da ja kao Slovenac neznam tako dobro pisat s/h,da nadredzeni ne bih znali,da nije pisao on.Inace cato izpred mene mu je pisao pod.,a poslje mene-neznam! flower

Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   31.01.15 22:45

East&West (citat):
@vladimir (citat):

E moj vladimire tebi nema spasa, do podne ljut na sebe, popodne na ceo svet. Pera je držao jedinicu, a Ć.E.  služio vojni rok, kuri ga bolac.

Vladimir je samo objektivan i realan. Pera, više nego da bi držao jedinicu, tu je razbijao i stvaro probleme, kad jih nije bilo. Tako, da je njegove greške ispravljao zastavnik Mitić i u stvari zaista je držao jedinicu svojom fuknkcijom pomočnika komandira.   

A da Četni nisam bio na toj poziciji "bolac me kuri" mogao bi biti traumatiziran ko mnogi drugi ili još samo cinkaroški grebator. Da, Pera je bio obični "drkadžija" ili "šupak" kako ga je nazvao i moj prijatelj u pismu kad se več razdužio i objavio sam ga. 

Zbog takvih ko što je bio Pera mnogi su zamrzeli JNA i sve oficire, kao recimo nišlija - moj drug Nešo. Na sreču Četni nisam sklon tome da bi stvari generalizirao, ali istina je, da su takve drkadžije pripomogle sve lošoj i lošoj reputaciji JNA, pa na neki način i onome što se kasnije zbilo. 

Zato nemoj bata Đole, da pristrano i pogrešno zagovaraš takve stanovske kolege, jer sam više nego uvjeren, da si ti uzorno držao svoje jedinice na sasvim drugi i pravi način.
E,pa nikada necu svi odgovarat svakom-pa tako neznam dal si upravo nekog tako grdit!
Pa ljudi smo i nase je dobro,da znamo zaboravit,obrnut na drugu strano ili odpustit!flower
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   01.02.15 1:26

@miro81 (citat):
East&West (citat):
@vladimir (citat):

E,pa nikada necu svi odgovarat svakom-pa tako neznam dal si upravo nekog tako grdit!
Pa ljudi smo i nase je dobro,da znamo zaboravit,obrnut na drugu strano ili odpustit!flower

E, vidiš miro81 slažem se ja sa tobom. Mnogo sam stvari več zaboravio ali sam onda nešto kopao po tom mom JNA koferu i našao zapisano. 

I sve sam več davno oprostio Peri, čak se to može konsistentno videti iz mojih postova. Ali tu smo i zato, da objektivno i realno gledamo na našu prošlost, pa pri tome izbjegavam koliko je moguče, da ne grdim nikoga (i o toj dilemi smo več nešto malo diskutirali).

I da, čini mi se neukosno stavit i iznjet neke stvari - toliko su ružne, da jih nisam mogao zaboraviti, a desile se nekom vojniku (ne meni), sa strane komandanta bataljona. 

No, kad je neko drkadžija, neznam čemu to olepšavati i zataškivati. A jasno je, da i drkadžije imadu svoje simpatizere, pa i čorava kokoš nađe zrno...  sunny

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   14.02.15 19:50

@miro81 (citat):

Tudi jaz se opravičujem, nikdar in nikoli v svoji karieri častnika-oficirja JLA (potem VJ) nisem osebo spucal- očistil lastne vojaške škornje-čižme.

Zadovoljen ???

Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   14.02.15 22:45

East&West (citat):
@miro81 (citat):

Tudi jaz se opravičujem, nikdar in  nikoli v svoji karieri častnika-oficirja JLA (potem VJ)  nisem osebo spucal- očistil lastne vojaške  škornje-čižme.

Zadovoljen ???

Zadovoljen iako mislim da Vam Vasi podcinjeni nisu bili bas zahvalni!(da pa bi svom predpostavljenom to neko uzeo zalose-nema junaka!)
I ja sam kao cato usred proleca morao da trazim po starim poljskim zahodima crve za kapetana,da bi moga ic napecanje!
Nisam mu nista rekao i dandanas mu nebih(za mene je bio OK.)a mislio samsi svoje! flower
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   14.02.15 23:00

@miro81 (citat):
East&West (citat):
@miro81 (citat):

Tudi jaz se opravičujem, nikdar in  nikoli v svoji karieri častnika-oficirja JLA (potem VJ)  nisem osebo spucal- očistil lastne vojaške  škornje-čižme.

Zadovoljen ???

Zadovoljen iako mislim da Vam Vasi podcinjeni nisu bili bas zahvalni!(da pa bi svom predpostavljenom to neko uzeo zalose-nema junaka!)
I ja sam kao cato usred proleca morao da trazim po starim poljskim zahodima crve za kapetana,da bi moga ic napecanje!
Nisam mu nista rekao i dandanas mu nebih(za mene je bio OK.)a mislio samsi svoje! flower
Je li ti on to naredio, ili zamolio da uradis?

miro81
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   15.02.15 19:03

Pa i neznam-nije bilo ni to,a i ne ono. Vise miskim,da je bila molba!(a kako da ide na pecanje bas u ovo vreme-sunce"pribija" Kosovska zemlja suva i tvrda ko kamen,a crvi negde duboko).
"Pa gde je bas mene nasao- sunny
Ha,ha-salim se! flower
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   04.03.15 0:17

Moj prvi i dosad jedini let avionom
Hodajući po gradu Prokuplju za vrijeme izlazaka vidio sam neku agenciju avio letova pa me je zainteresovala veza iz Niša za Zagreb i cijena naravno.Ušao sam unutra i sve saznao i bio ugodno iznenađen da cijena nije bila puno skuplja od recimo autobusne karte.Omjer negdje 1.5-1 možda i manje.Kada sam krajem jula 87 dobio 7 dana odsustva želio sam vidjeti i to iskustvo vožnje avionom.Linija iz Niša(Medoševac)-Beograd išla je rano oko 06h tako da sam iz Prokuplja morao doći sa prvim jutarnjim autobusom u Niš.Uglavnom da skratim tako sam i uradio i imam još nekih 40 minuta da stignem na aerodrom Medoševac pješice jer nisam znao da li gradski autobusi voze u tom pravcu.Idem ja onako žurno i prolazim pored neke Niške kasarne u pravcu aerodroma.Kad u tom  nailazi iz suprotnog pravca kampanjola i dva vojna policajca.Mislim se onako samo mi još treba kontrola i da zakasnim na avion.Na njihovo usporavanje pomislio sam na tu varijantu no međutim samo su kroz prozor upitali kuda idem i je li sa dozvolom sve uredu.Na moje kratke odgovore rekli su požuri jer su vjerovatno i oni znali kad ide avion i sretno na kraju.Stigao sam nekih 20 minuta do leta što je bilo dovoljno za kupovinu karte i ukrcaj.Od Niša do Beograda išao je neki mali avion koji puno je brujao i tresao dok iz Beograda za Zagreb išao je onaj DC10 JAT.
Pošto su to kratke linije i bilo lijepo vrijeme mogao si kroz prozorčić vidjeti sve dolje ispod tj.sela i gradove i ljude u ljetnim radovima po njivama ali male kao mrave.U povratku sam se vratio autobusom Zagreb -Niš(Niš ekspres).To iskustvo mi je puno kasnije značilo kad je trebalo da vozim koga na aerodrom ili u dolasku sa neke destinacije iz Evrope ili Amerike gdje imam bližu i daljnju rodbinu.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   04.03.15 0:40

Radio sam tada na Visu. Vracajuci se sa nekog odsustva (ili odmora), normalno, od Splita sam putovao brodom (vaporom), u civilu - naravno.
Bio je lijep, suncan ranoproljecni dan, ali su talasi bili nesto veci. Sjedio sam na palubi i uzivao, kad je jedna dama u godinama (da ne kazem starica) sjela do mene i munula me laktom i onim starackim glasom rekla: "Vidi - ono je mornar".

Pogledao sam u pravcu koji mi je pokazao i vidio "mornara" iz svog voda, koji je povracao, nagnut preko palube. Naravno, nije bio pravi mornar, samo je duzio mornarsku uniformu.

- Izvinite! - obratio sam se bakici. - Meni se pije kafa. Ako zelite, rado cu vas pocastiti!

I pobjegao sam u bar, bife, kako li se zvao taj dio broda.

remember
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2015-03-07

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   07.03.15 19:14

Standardno jutarnja smotra puka, po baterijama u 07,00, završava smotra, zapovijed komandanta puka postrojavanje po karama (četverokutima) ?????. Postrojimo se mi (10 baterija)), izađe politički  (potpukovnik) i prozove jednog vojnika da izađe pred stroj od cca 250 ljudi " Druže jer ti znaš što si napravio sa svojim bjekstvom u grad, reci sada svojim drugovima", vojnik šuti, "Tvoj čin je sramota za cijelu JNA", vojnik šuti, i "etc...", vojnik šuti. Slušamo to oko 5 minuta, najednom se iz stroja čuje glas  "IMAŠ SLIKU NEMAŠ TON".............
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   13.08.15 16:04

Evo jedan pomalo smiješan događaj negdje april mjesec 87 u Prokuplju.Izašli subotom u grad ja,moj zemo intedantski ćato i ćato u mom teh.vodu kojeg sam naslijedio nakon skidanja (obojica majska klasa 86-87).Šetamo po gradu i vidimo neki plakat o gostovanju poznatog mađioničara za koga smo znali da nastupa širom Jugoslavije.Nismo planirali ući ali kad nam je redar na vratima rekao da možemo džabe ući ušli smo iz znatiželje.Dvorana je bila puna i vidio sam da ima unutra osim civila još dvije grupe vojnika po 3-4 da sijede ispred nas.Počelo je i mađioničar izvodi trikove sa kartama,golubovima u šeširima,novcu koji vadi iz sve mogući položaja itd.i na red dođe njegova tačka sa uzimanjem osoba iz publike gdje kao šestog pozva i jednog vojnika koji je nevoljno odazvao se ali je izišao na binu.U pitanju je bila tačka sa hipnotisanjem i izvođenje radnji koje naređuje mađioničar.Sve je bilo normalno u tome dok im tako u hipnotisanom stanju nije naredio da se skinu do gaća.I stvarno skida se i vojnik do gaća sa ostalim u grupi i neznamo je li to kraj.Neugodno je nama to gledati ali ustaje jedan vojnik kolega tog naivnog vojnika i odlazi na binu budeći hipnotisanog vojnika i izvlačeči ga van osvijetljenog podijuma uz tihe psovke mađioničaru.Sreća za tog vojnika nije bilo nikvog slikanja i objave u kakvim novinama i u kasarni niko nije znao za to jer mi koji smo bili tu nismo nikom pričali o tom događaju.
Na vrh Go down
Kešo
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2015-09-26
Dob : 46
M(j)esto Vrbas Vojvodina

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   27.09.15 21:29

Zagreb, maršal tito kasarna, 1989 godina. Jun mesec.
Ja decembarska klasa, upravo završio kurs za komandira odeljenja. Te godine trebalo je da se ide u mirovnu misiju u Namibiju. Jedino su bili pošteđeni oni koji su isli na kurs za desetara. Te se ja prijavih ne bi li se spasao odlaska. tako i bi.
Za tih 6 meseci, stekao sam dosta dobrih prijatelja, ali sa jednim Samirom iz Priboja sam bio bas onako pravo drug. Istetovirali smo isti znak na nozi na istom mestu obojica, da ako se nekada u zivotu  sretnemo da se po tome prepoznamo. Na zalost ja moga Samira trazim svo ovo vreme i ne mogu da ga nadjem. Ne znam sta je sa njim danas.
Elem... Samir je mlad ostao bez oca.(za majku ne znam) Njega i njegovog mladjeg brata je podizao Deda. Poveri se meni Samir da mu je deda javio,kako mladji brat ide pogrešnim putem i da sumnja da je počeo koristiti drogu. Pa je Rešio samir da se pravi lud kako bi ga otpustili iz vojske da bi mogao brata vratiti na pravi put. Rekao mi je... kešo, želim da ti znaš da ja nisam lud, ali od ujutru ja necu biti isti, a ti i ja ce mo se vec nekako snaci da komuniciramo a da drugi ne skontaju. Hoćeš li mi pomoći upita Samir? naravno brate, rekoh bez razmisljanja. Samir je inace bio u mom odeljenju jer sam dobio stare vojnike. 
Njegovo ludilo je izgledalo ovako:
Sta god da se radi, on normalno prisustvuje ali nista ne govori. Ako mu se bilo ko obrati direktno, on se tog trenutka okrene i trkom ode u spavaonicu, obuče pidžamu i legne u krevet. Nije ga mrzelo po sto puta na dan da to isto ponovi. Nisu ni ostali bili glupi, skontali su da on nesto glumi pa su izbegavali da mu se direktno obracaju tako da se Samir i nije nesto proslavio sa njegovom idejom.
Nije prošlo mnogo vremena, počela je da stiže junska klasa. Kolege sa KPS-a su im uredno oduzimale hranu i alkoholno piće jer se to nije smelo unositi u kasarnu. Bilo je to šteta baciti, pa smo mi preuzeli na sebe da to uredno uništimo tako sto smo to sve odneli na ogroman tavan od paviljona i napravili extra žurku. Nas desetak je ostalo do kasno u noć i revnosno uništavali mučenicu. Jednom od nas pade luda ideja da se kroz svetlarnik krova popnemo na krov i da uzivamo u zvezdanoj letnjoj noći obasjanoj svetlima velikog grada. Sve bi to bilo ok da se onako pijani nismo počeli derati kao magarci sa krova. Dežurni kasarne, je to čuo i trkom se uputio ka našem paviljonu dozivajući stražu na sav glas. Kada smo videli zlu priliku, svuljali smo se sa krova pa tavana pravo u sobe, brzo presvukli i legli kao fol da spavamo. Čujemo lupu koraka, galamu oficira koji ispituje požarnog, ne bi li mu isti rekao gde smo pobegli. Sreća nikog nije navatao. 
Svanulo je jutro, Podigla se zastava uz poznatu muziku Zdravka Čolića, Druze Tito mi ti se kunemo.
U toku je smotra, čitaju se dnevne zapovesti. A svo to vreme, Komandir čete, kapetan Zikret Ahmić sa rukama na ledjima, nervozno se šetka ispred čete i čeka da se smotra završi. Kada je sve bilo obavljeno, Ahmić nam se njegovim dubokim tenorom obrati rečima." Ja sam u ovoj kasarni dugo godina, i video sam svašta da vojnici rade.Ali da se penju na krov paviljona koji ima tri sprata i da se deru sa njega... to još nisam čuo. Drugovi vojnici, to je velika visina i treba hrabrosti za to, e sada ako su tako hrabri neka izadju pred stroj i jave se koji su bili gore! " Muk... svi cutimo... Tako sam i mislio reze Zijo i ode. Vidim... Samir mi očima sve nešto navrće da se nadjemo na staro mesto. (bilo je to na klupama ispred objekata tehnicke sluzbe gde su bili parkirani ogromni kamioni sa pontonima na sebi) Tamo smo se nalazili i ne smetano pricali da nas niko ne vidi. Kada smo se sreli, Samir mi sav ozaren  ispriča svoj plan u vezi sinoćnog događaja i zamoli da mu pomognem i da se prijavimo nas dvojica kod kapetana i priznamo da smo mi bili ti koji smo bili na krovu. Smislili smo priču i zatražili raport kod kapetana. Obukli svečanu uniformu i pravac kod njega u kancelariju. 
Udjosmo kod zija i ja kao komandir odeljenja počeh svoju priču:
Druže kapetane, došli smo da se prijavimo. Mi smo ti koji su bili na krovu.
-Šta ste radili tamo? upita kapetan sav u čudu.
-Evo ovako je bilo druže kapetane. Gledali smo u učionici dnevnik u pola osam i primetio sam da mi nema Samira na dnevniku. Kasnije smo sredjivali četu, rasporedjivao sam i kontrolisao sredjivanje umivaonice, hodnika i sanitarnih čvorova i tada nisam primetio nigde samira. Sviralo je povečerje, svi su legli a meni Samir nije bio u krevetu. Izasao sam da ga tražim oko paviljona i nisam ga našao. Setih se da Samir voli da se osami na tavanu. Popeo sam se na tavan i primetio da je otvoren svetlarnik. Izviro sam na krov i video Samira kako sedi na samoj ivici krova. Počeo sam da vičem na njega da sidje dole ali on nije hteo već je ustao i raširio ruke gledajući u nebo. popeo sam se na krov i počeo sa njim da se svadjam gde sam ga terao da sidje sa krova i ode u spavaonicu. Našu svadju je čuo dežurni kasarne i digao larmu pa smo mi strčali dole i sakrili da nas ne pronadje dezurni. Ali eto kapetane, ipak smo došli da se prijavimo i da snosimo posledice.
-Zijo ubeutio očima...gleda samira pa ga pita šta on radi na krovu i što se penje gore?
Samir ozarenog lica srećom poče svoju priču.
Znate druže kapetane, ja volim da se popnem na krov i u samoći posmatram zvezde. Znate ja jako volim da gledam zvezde! i tako mi je lepo da se nekada oseam lagano da mogu da poletim . Činimi se da je dovoljno samo da raširim ruke i da se pustim onako u visine i dotaknem ih.
-Zijo u neverici...Samire, izadji malo napolje reče zijo.
Kada je samir izašao, kapetan tihim glasom mene pita. Jeli, od kada to traje?
-Druze kapetane ima jedno dve nedelje da se on čudno ponaša i penje na krov.
-Pa jesi li ti normalan?!!!  zaurla zijo. pa opet tihim glasom... dali ti shvatas da on može da se ubije tako? Ej...bre! da mi vojnik pogine??? slusaj ti!!! Naredjujem ti da 24 časa budeš pored njega, ne sme ni da prdne bez tebe.! Jeli ti jasno? razrešavam te svih ostalih dužnosti. Idi za njim.
Sutradan posle smotre dobio sam kofertu sa nekakvim pismom i naredbu da Samira odvedem kod psihologa u stacionaru kasarne. Istog dana moj Samir je bio oslobodjen na 4 godine vojske.
Izljubili smo se i pozdravili. Za ostatak mog vojnog roka dobio sam od njega nekoliko pisama i od tada ni glasa o njemu. Tražio sam ga preko FB, raspitivao se... ali bez uspeha. 
Dodjoše posle ratovi, izgubiše se svi kontakti. Svo to vreme molio sam svog pravoslavnog boga da mi sačuva brata Samira. Neka mi je živ i zdrav, gde god da je.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 18
Član od : 2014-11-18
Dob : 61
M(j)esto žalec /SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   30.09.15 20:42

Zdravo drugovi!

Na obuci za vozače u Čapljini 1974 g.Desetar proverava opče znanje kanditata za vozače,u učioni visila je karta svijeta i pozove jednog vojnika(ne sječam se odakle je bio)i traži da mu pokaže gdje je Belgija.Pozvani gleda u kartu ko tele u šarena vrata i posle dosta vremena pokaže Antarktiku,na desetarovo pitanjejel siguran,da je tu Belgija?Odgovori ko iz puške sto posto jer bijela.Umrli smo od smijeha.

Drugi događaj malo tragikomičan jer smo posle njega jebali ježa.Na pješadijskoj obuci savladivali smo upotrebu zaštitne maske.Komandir voda znao je za foru,da se izvadi jedan čepič i možeš slobodno disati.On bez maske utvrdi sa koje strane duva vjetar prema nama i pusti nam suzavac mi kašljemo i gušimo se kad odjednom vojnik meni se čini da je bio iz Prizrena uhvati suzavac i pravo pod nos komandira .Kad Rakovnik Maks Tako se zvao poludi,bilo je atomskih s lijeva i s desna,napada na kasarnu i vazdušnih napada.To se dešavalo sredinom aprila a u Hercegovini več jako vruče a mi obučeni ko medvjedi Puna ratna oprema zimska odjela preko njih radno odjelo plus šinjel.Vjerujte nikom više nije bilo do smijeha.Toliko od mene iz Čapljine.Umaju 1974 prekomandovan sam u ulcinj u komandu 1.graničnog odsjeka,tu sam bio do 28.04.1975 o događjima iz Ulcinja mogao bi,da napišem roman toliko je toga bilo LUDO I NEZABORAVNO samo lijepe uspomene.O tim dogodivštinama u kojima sam sudjelovao i ja lično drugim putem pozdrav svima koji čitate ovaj portal.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   30.09.15 21:01

@Bojan Stražar (citat):
Zdravo drugovi!

Na obuci za vozače u Čapljini 1974 g.Desetar proverava opče znanje kanditata za vozače,u učioni visila je karta svijeta i pozove jednog vojnika(ne sječam se odakle je bio)i traži da mu pokaže gdje je Belgija.Pozvani gleda u kartu ko tele u šarena vrata i posle dosta vremena pokaže Antarktiku,na desetarovo pitanjejel siguran,da je tu Belgija?Odgovori ko iz puške sto posto jer bijela.Umrli smo od smijeha.

Drugi događaj malo tragikomičan jer smo posle njega jebali ježa.Na pješadijskoj obuci savladivali smo upotrebu zaštitne maske.Komandir voda znao je za foru,da se izvadi jedan čepič i možeš slobodno disati.On bez maske utvrdi sa koje strane duva vjetar prema nama i pusti nam suzavac mi kašljemo i gušimo se kad odjednom vojnik meni se čini da je bio iz Prizrena uhvati suzavac i pravo pod nos komandira .Kad Rakovnik Maks Tako se zvao poludi,bilo je atomskih s lijeva i s desna,napada na kasarnu i vazdušnih napada.To se dešavalo sredinom aprila a u Hercegovini več jako vruče a mi obučeni ko medvjedi Puna ratna oprema zimska odjela preko njih radno odjelo plus šinjel.Vjerujte nikom više nije bilo do smijeha.Toliko od mene iz Čapljine.Umaju 1974 prekomandovan sam u ulcinj u komandu 1.graničnog odsjeka,tu sam bio do 28.04.1975 o događjima iz Ulcinja mogao bi,da napišem roman toliko je toga bilo LUDO I NEZABORAVNO samo lijepe uspomene.O tim dogodivštinama u kojima sam sudjelovao i ja lično drugim putem pozdrav svima koji čitate ovaj portal.
Drugar, interesantno citati, samo  tako nastavi.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 18
Član od : 2014-11-18
Dob : 61
M(j)esto žalec /SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   01.10.15 21:19

Evo počinjem sa prigodama iz Ulcinja
Jednog jutra vodi fiskulturu jedan vojnik iz Solina.Vojska se pripremi bilo nas je približno 25,svi ostali vrše fiskulturu i smotru jedino mi šoferi(posebna vojska)to ne izvodimo pa smo imali vremena izvoditi manguparije.Ne sjećam se dal su klekovi bili 4.ili5.vežba.Uglavnom na komandu za 4.vježbu u početni stav postavi se u položaj za klekove.Na znak tri četiri sa terase sipam mu kofu ledeno hladne vode na leđa on počinje dalmatinski da prokljinje, vojska se valja od smijeha i ja na terasi,kad ugledam potpukovnika kako prođe kroz kapiju.Postavim svjetski rekord u trčanju na kratke pruge,da se maknem sa terase i pripremam vozilo za vožnju.Potpukovniku se činilo,da bih mogao ja to naprviti jer je vidio lik na terasi al je izčezao ko munja. Kad su se starešine skupile zove me u kancelariju da potpiše putni nalog priča ostalim šta se desilo prilikom ulazka u komandu svi su se smijali jedino ja sam jadva suzdržavao smijeh
Na vrh Go down
Zemce
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2015-07-18

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   08.10.15 14:49

Mislim da je najsmesnije (bar za nas iz Makedonije), kad smo pricali i krshili ,,nase jezike,, i kad smo ,,spikali,, SHBC (srpsko,hrvatko,bosansko,crrnogorski), ko tamo rogjeni Smile Razume se to je mozda manje interesantno za one iz SHBC ipak .. Evo ih, nekoliko primera:
- Bezi be precish mi - Ma svrti ih trkalata - Bilo je jedno shishe i svi smo pili od nego - Pao sam u dupku - Jeli bre, daj mi te vesnike - Joj bre zemce ala si tresnuo zelenu ni kantar ga ne trga - Ma daj mi bre te jogurte -

Ako nekoj se seti na uste nek ih spodeli so nas .. Smile
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA   Today at 20:42

Na vrh Go down

Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 11/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» Korisni, zanimljivi i zabavni linkovi - preporuke