FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Reputacija desetara i vodnika-stažista

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   13.01.13 14:09

@Stazio (citat):
@dpuric (citat):
drugi Gasi - vezista po dolazku ni reci SH.
Question Exclamation lol!

Teoretski su Albanci u Jugoslaviji, na Kosovu mogli završiti sve škole (i fakultet) na albanskom, srpski skoro nije trebao.
A ovima sa sela i planina, isto nije trebao, nije to tako čudno. To su činjenice..... Suspect
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   05.02.13 23:37

Max Blitz:

Citat :
Teoretski su Albanci u Jugoslaviji, na Kosovu mogli završiti sve škole (i fakultet) na albanskom, srpski skoro nije trebao.
A ovima sa sela i planina, isto nije trebao, nije to tako čudno. To su činjenice..... Suspect
Jasno je da im u svakodnevnici nije trebao puno srpski ali za mene je ipak donekle nepojmljivo da se netko rodi i odraste u jednoj zemlji a da ne savlada njen službeni jezik!

Gušter
Gušter

Broj komentara : 44
Član od : 2010-11-10
Dob : 51
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   05.02.13 23:43

A vidis, albanski je bio sluzbeni na kosovu
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   05.02.13 23:45

@Boske (citat):

Jasno je da im u svakodnevnici nije trebao puno srpski ali za mene je ipak donekle nepojmljivo da se netko rodi i odraste u jednoj zemlji a da ne savlada njen službeni jezik!

Opet mislim da nisi baš razumio. Nije im trebao. Ni za komunikaciju, ni školovanje, ni posao, ni za šta. Najčešće. Možda samo onima u gradovima. Znam da je to teško razumjet. Nije trebao, ne ide ti baš u glavu, znam. Tebi treba njemački, njima nije trebao srpski.
Ostaje samo razlog neke pristojnosti ili ne znam čega li već.....
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   06.02.13 0:03

Našalio sam se da vojnik vezista u JNA nije znao srpskohrvatski a sada smo "debelo" van teme.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   06.02.13 1:03

Max Blitz:

Citat :
Opet mislim da nisi baš razumio. Nije im trebao.
Ni za komunikaciju, ni školovanje, ni posao, ni za šta. Najčešće. Možda
samo onima u gradovima. Znam da je to teško razumjet. Nije trebao, ne
ide ti baš u glavu, znam. Tebi treba njemački, njima nije trebao srpski.
Ostaje samo razlog neke pristojnosti ili ne znam čega li već.....
Pa čekaj valjda su nekad i napuštali Kosovo! Što ako doživi prometnu nesreću ili dobije upalu slijepog crijeva pa završi u bolnici izvan Kosova? Ili ako mora na neku sudsku parnicu? Što treba onda, možda vlastitom državljanu tražiti tumača?

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   06.02.13 1:22

@Boske (citat):
Pa čekaj valjda su nekad i napuštali Kosovo! Što ako doživi prometnu nesreću ili dobije upalu slijepog crijeva pa završi u bolnici izvan Kosova? Ili ako mora na neku sudsku parnicu? Što treba onda, možda vlastitom državljanu tražiti tumača?

Na Kosovu je službeni jezik bio albanski (i srpski). A Albanci su bili u velikoj većini u većem dijelu teritorija. Znači sve je bilo na albanskom, i škole, bolnice, institucije, radio, televizija... sve, razumiješ li, sve! I sud! Zar treba sad baš sve pojedinačno nabrajati? Znaš li što znači sve? Srpski je bio predmet u školi, znači samo jedan predmet, ostala nastava je bila na albanskom.
Naučili bi ipak dovoljno za sporazumijevanje, nije istina da većina nije znala ni riječi. Uglavnom bi se neki pretvarali da ne znaju. Na nekim ruralnim područjima bi se našlo ljudi koji stvarno nisu znali. I onda bi takav došao u JNA, a mi se čudom čudili....
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 7:25

study Pozdrav drugari stazisti i ostali . Ja sam Sasa iz Smed. Palanke i bio sam u SRO Inzenjerija u Karlovcu 98 klasa, te davne 91<god.Moji komandiri odelenja su bili mladji vodnici koji su ostali u jedinici i nisu isli u prekomandu. Mogu vam reci da su bili mnogo zajebani i terali nas kao bog djavola.Varovatno su i oni prosli istu obuku kao gusteri pa su nama vracali ili se svetili.Iz Karlovca sam otisao u Urosevac novembra meseca 91 u inzenjeriju VP 4466/9 .Tamo sam dobio septembarce koji su bili relativno OK prema meni ,izuzev par njih sa kosova.Mislim da nisam bio neko zakeralo kao sto se par njih pozalilo na moje kolege.Misli da je u pitanju bilo kako je ko prosao obuku i dali je bio osvetoljubiv. POZDRAV ZA SVE STAZISTE. UMALO DA ZABORAVIM /EVO JOS JEDNOG STAZE NA FORUMU .Bas mi je drago sto sam vas nasao. Twisted Evil cheers study
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 13:08

Al osvetoljubivost kao motiv... Laughing Uvek me to asociralo na frustrirane zene koje nakon losih iskustava u startu zauzimaju gard i djonom krecu na nove partnere, ni krive ni duzne, i same sebi tako komplikuju zivot. Laughing Pobogu pa sta je nekome bila kriva mlada vojska, novi, nepoznati ljudi s kojima se tek susretalo, za neke prethodne gorke trenutke u JNA. Takvi mi nikada nisu bili jasni. A na toj "osvetoljubivosti" je delom i bio zasnovan sistem podela na staru i mladu vojsku i sva patologija koja je tu podelu pratila.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 13:25

Sta da ti kazem Bogarte, sto ljudi sto cudi ,sto zena dvesta sisa .Kod mene je takva bila disciplina da nisi smeo ml.vodnika da pogledas u oci a kamoli da se suprostavljas. Imao sam jednog stazu iz Loznice jedan iz Bosne a najbolji je bio iz Borova Sela. Prva dvojica su pobegla od nas kada su se skidala a treci se sa svima nama pozdravio kao najbolji drug. Cak su ova dvojica pet ,sest dana prespavali u drugoj jedinici jer je vojska htela da im vrati milo za drago.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 13:48

@sasa staza (citat):
Sta da ti kazem Bogarte, sto ljudi sto cudi ,sto zena dvesta sisa .Kod mene je takva bila disciplina da nisi smeo ml.vodnika da pogledas u oci a kamoli da se suprostavljas. Imao sam jednog stazu iz Loznice jedan iz Bosne a najbolji je bio iz Borova Sela. Prva dvojica su pobegla od nas kada su se skidala a treci se sa svima nama pozdravio kao najbolji drug. Cak su ova dvojica pet ,sest dana prespavali u drugoj jedinici jer je vojska htela da im vrati milo za drago.
Kako si ti prošao na kraju? Very Happy
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 14:17

Prosao sam OK zato sto sam imao i desetare u vodu. A njih je vojska kupovala za pivo i oni su odradjivali veci deo posla a ja sam tu bio samo spona izmedju vojske i oficira. I sto je meni najvise znacilo sa svakom sam se pozdravio drugarski i nisam begao kao oni moji. Imao sam druga iz Budve mislim da se zvao Budimir i bio je drug do koske ali stvarno. Bez onoga ja Crnogorac ja naj.naj. BEZ UVREDE...........
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 14:25

@sasa staza (citat):
Prosao sam OK zato sto sam imao i desetare u vodu. A njih je vojska kupovala za pivo i oni su odradjivali veci deo posla a ja sam tu bio samo spona izmedju vojske i oficira. I sto je meni najvise znacilo sa svakom sam se pozdravio drugarski i nisam begao kao oni moji. Imao sam druga iz Budve mislim da se zvao Budimir i bio je drug do koske ali stvarno. Bez onoga ja Crnogorac ja naj.naj. BEZ UVREDE...........
Svi smo se morali nositi sa sličnim problemima, odnos sa vojskom je najviše zavisio od nas a za podršku od pretpostavljenih trebalo je imati sreće da budu pravi. Smile
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 14:31

@Stazio (citat):
@sasa staza (citat):

Izvukao se u diplomatskom maniru - za sve sto nije valjalo okrivio je desetare. Laughing

Salim se, naravno. Laughing

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 14:36

@Bogart (citat):
@Stazio (citat):
@sasa staza (citat):
Izvukao se u diplomatskom maniru - za sve sto nije valjalo okrivio je desetare. Laughing

Salim se, naravno. Laughing
Diplomatija, koja nam je često trebala, nije se učila u ŠRO. Wink
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 15:04

Nisam mogao odmah da odgovorim jer je nestala struja. Takvo je bilo vreme,Titova vojska,sve je bilo po PS,a umesto diplomatije mi imali politicku nastavu i ucili nekakve bezvezne stvari. Mislim za sebe da nisam bio zakeralo jer ne volim osvetoljubivost. Trebalo je da umesto politicke nastave uvedu diplomatiju.Da je bilo nje mnogi zivoti bi bili spaseni i nebi bilo ovolike mrznje medju ljudima. study Very Happy cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 15:50

Bogarte, jako mi je drago da si ponovo sa nama na forumu!
Nadam se da barem koji put nećemo baš sasvim dijeliti mišljenja, da bi forum bio zanimljiviji, naravno, u granicama pristojnosti, kao i uvijek do sada! Very Happy
Veliki pozdrav!! cheers
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 17:26

@Max Blitz (citat):
Bogarte, jako mi je drago da si ponovo sa nama na forumu!
Nadam se da barem koji put nećemo baš sasvim dijeliti mišljenja, da bi forum bio zanimljiviji, naravno, u granicama pristojnosti, kao i uvijek do sada! Very Happy
Veliki pozdrav!! cheers
Pozdrav cika Makse, druze stari, eto naleteh malo da vas obidjem. Svako dobro i sretan rad. Smile

Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   11.02.13 18:27

ALO MAXSE I BOGARTE -pa ovde sam i ja, jeste li zaboravili na mene ? Pitao bih vas dvojicu odakle ste ako nije tajna jer vec znate o meni i mome mestu stanovanja ?
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 12:57

@sasa staza (citat):
ALO MAXSE I BOGARTE -pa ovde sam i ja, jeste li zaboravili na mene ? Pitao bih vas dvojicu odakle ste ako nije tajna jer vec znate o meni i mome mestu stanovanja ?
Pozdrav i za tebe stazo, nismo te zaboravili nego se Maks i ja dugo nismo videli na forumu, pa smo iskoristili priliku da razmenimo pozdrave. Smile
Ja sam iz srednjeg Banata.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 13:10

@sasa staza (citat):

Saša zdravo i dobro došao na forum!
Oprosti što ti se nisam ranije javio, imao nekog posla, postavljao slike na forum, malo se i prepirao usput Laughing. Sve u granicama.
Ja sam iz Dalmacije, Trogir, a živim u Zagrebu više od 20 god. Bio sam mornar, volim inače more i brodove (zar sumnjaš), pa su mi to nekako najomiljenije teme, ali se rado uključim i na ostale. Onda, recimo sliku rakete 'luna 2' postavim na temu PVO. Laughing Laughing
Tamo gdje sam ja služio pišem na temi 'Kumbor' na CG. Uključi se gdje god hoćeš i pitaj sve što te zanima. Very Happy
S Bogartom volim razgovarati, jer ima pametnog za reći, a koji put se i ne složimo, pa je onda još i zanimljivije. Very Happy
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 13:12

Ne zaboravi i da si ekspert za ribu i ostale morske specijalitete. Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 13:17

@Bogart (citat):
Ne zaboravi i da si ekspert za ribu i ostale morske specijalitete. Smile

I očekujem da se više uključiš i na tu temu! I ti Saša... Very Happy
Svašta smo napisali tamo dok te nije bilo! Pogledaj kad stigneš!! Exclamation
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 14:20

Pozdrav momci.Nov sam ovde na forumu pa sam zato zeljan da se cujem sa svima vama.P a Bogarte imam dva dobra prijatelja iz okoline Vrsca koji su bili samnom u Karlovcu.Jedan je iz Pavlisa i radi u TV Banat a drugi zivi u Vrscu na pavlistanskom putu. Sto se tice Maxa,tamo ne poznajem nikoga ali sada kada tebe znam to je kao da znam celu Hrvatsku. Video sam tvoje komentare i na drugim forumima i vidim da poznajes dasta toga o vojsci i ostalom. Samo me interesuje dali se riba kupa u Dalmaciji 3 puta kao i kod nas ?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 14:46

@sasa staza (citat):
Samo me interesuje dali se riba kupa u Dalmaciji 3 puta kao i kod nas ?

Saša, odgovorih ti na temi 'Riba', kako je i red!! Very Happy
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   Today at 6:43

Na vrh Go down

Reputacija desetara i vodnika-stažista
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» 1552/19 & 1552/20 Avgustovac 1984 ,,Suplji kamen,, i ,,Pogibije postovanog starijeg vodnika Glocevic Dragoslava,,