FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Reputacija desetara i vodnika-stažista

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 14:56

Svaka cast za znanje o spremanju ribe.Kod mene u Sumadiji riba se prvi put kupa u vodi, drugi put u zetinu a treci u spriceru ili ti u GEMISTU.Ispravite me svi ako gresim.......
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 14:58

@sasa staza (citat):
Svaka cast za znanje o spremanju ribe.Kod mene u Sumadiji riba se prvi put kupa u vodi, drugi put u zetinu a treci u spriceru ili ti u GEMISTU.Ispravite me svi ako gresim.......

Očekujemo neki recept na onoj temi, ne mora odmah!!!

Još ako će bit i sa slikama, kud ćeš bolje!! Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 15:16

Špricer i gemišt nisu ista stvar. Špricer se pravi sa gaziranom ili mineralnom vodom, a gemišt sa običnom česmovačom ili bunarskom vodom.
Inače preferiram čisto vino, nećeš vodu poboljšati sa vinom, ali ćeš vino pokvariti sa vodom. Jedino ne važi za cviček.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 15:20

@zastavnik (citat):
Špricer i gemišt nisu ista stvar. Špricer se pravi sa gaziranom ili mineralnom vodom, a gemišt sa običnom česmovačom ili bunarskom vodom.
Inače preferiram čisto vino, nećeš vodu poboljšati sa vinom, ali ćeš vino pokvariti sa vodom. Jedino ne važi za cviček.

Nije baš druže zastavniče, mislim da je špricer s malo soda-vode... Gemišt je sigurno u Hr s mineralnom, a vino s običnom vodom je - bevanda!
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 15:41

Ne znam kako se gde zove, ali kod nas u Slavoniji je bevanda sa crnim vinom, a gemišt sa belim vinom, naravno obična voda. Crno vino se nikada ne meša sa gaziranom ili mineralnom vodom.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 15:56

@zastavnik (citat):
Ne znam kako se gde zove, ali kod nas u Slavoniji je bevanda sa crnim vinom, a gemišt sa belim vinom, naravno obična voda. Crno vino se nikada ne meša sa gaziranom ili mineralnom vodom.

Otprilike tako.
Može biti i crna i bijela bevanda, a u crno ne ide mineralna.
Gemišt je kod nas isključivo s mineralnom i bijelim vinom. Preferira se graševina u te svrhe ili kiselija zagorska vina. U Dalmaciji se gemišt pije u zadnje vrijeme, nije bio u tradiciji, pila se bijela ili crna bevanda. Puno češće crna, odnosno zavisi o godišnjem dobu. Zimi crno vino, ljeti bijelo. Ovisi i o hrani uz to. Uz meso crno vino, uz ribu bijelo. Najčešće. Ali mi smo totalno na krivoj temi s ovim. Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 16:00

Slažem se da smo u krivoj temi, trebalo bi to prebaciti tamo gde mu je mesto.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   12.02.13 19:11

AU bre drugari gde odoste.Mislim da je vaznije da oba ima za pice i jelo nego kako se sprema.Za vreme vojske da je bilo makar malo toga gemista ili spricera ili sta vec svi bi bili veseli i nebi razmisljali o ratovima.To su bila lepa vremena ujutru decija radost ,za rucak drnc a vecera dva tri piva a onda peva kuca do svanuca.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   25.02.13 10:46

Citat :
Zatavnik
Ne, to je bilo u Vižmarju (prolazilo se kroz kasarnu do tih skladišta), a u Šentvidu je bila 14.prol. brigada, ŠRO pešadije za Slovence, divizion PVO i komanda 528 teh. baze.
Našao sam ovaj odgovor na drugoj temi. Zna li neko nešto više o ovoj ŠRO?
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   25.02.13 12:23

ŠRO pešadije u Ljubljani je školovala rezervne oficire za TO Slovenije i tu su išli kandidati za rezervne oficire sa teritorije Slovenije (ne samo Slovenci). Po odsluženju vojnog roka su se uglavnom raspoređivali u jedinice TO, dok su za potrebe rez. sastava JNA u Sloveniji slati na obuku u Bileću. Škole rez. oficira za ostale rodove i službe nisu imale izdvojene jedinice van školskih centara.
Škola rezervnih oficira pešadije nije bila u sklopu Školskog centra pešadije u Sarajevu, već je bila u Bileći (glavni deo) i u Ljubljani (jedan vod. oko 20 pitomaca), ne zna da li je broj VP bio isti kao u Bileći ili su imali broj vojne pošte od 14.prol. brigade
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   25.02.13 14:14

I u Pozarevcu je jedno vreme bila SRO pesadije za potrebe TO Srbije
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   25.02.13 14:21

@dpuric (citat):
I u Pozarevcu je jedno vreme bila SRO pesadije za potrebe TO Srbije

To je bilo posle '93, kada je tu bila i SVŠ KoV do ukidanja '96.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   25.02.13 14:24

To mi je poznato ali ja govorim o periodu iz 80-tih godina. Kolega koji je samnom radio jednom prilikom mi je rekao da je zavrsio skolu SRO U Pozarevcu. Mislio sam da me laze jer nije bilo nesto poznato. Kada sam proverio saznao sam da je to SRO pesadije za potrebe TO Srbije.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   25.02.13 14:33

Moguće je da je svaka republička TO imala svoju školu rez. oficira, ali nisam detaljnie upoznat sa time. Inače, i studenti Fakulteta narodne odbrane su unapređivni u činove rez. oficira. Znam ih nekoliko koji su i bili u aktivnoj službi i sada su penzioneri.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   25.02.13 14:40

To mi je poznato i sam sam zavrsio taj fakultet
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   25.02.13 14:59

U centru za obuku vozača u Slavonskoj požegi, desetar je bio bog i batina, ali je naša obuka trajala svega 52 dana pa pojedini desetari nisu mogli doći do izražaja.U mom vodu bilo je trojice desetara od toga dvojica su bila zaista okej dok je treći bio poseban tip ali smo pokušavali da ga maksimalno izbegavamo.U Karlovcu desetar mi je bio moj klasić, bili smo u istom vodu na obuci i dosta dobri drugari.Što se tiče staže jedan je bio pri kraju vojnog roka a drugi staža mi je maltene bio zemljak ( on iz Niša a ja iz Pirota), tako da je sve u svemu bilo okej.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 0:16

U Bijeljini , naš vod je imao dva desetara. Stariji desetar ( 26 god.), je bio za svaku pohvalu. Ozbiljan, odmeren i veoma korektan.
Poštovali smo ga ,kao i on nas.Svima nama je bilo žao kad se nakon tri meseca skinuo ( položio ispite na faksu i stekao uslov za godišnjaka).
Nakon njegovog odlaska, mlađi vodnik je preuzeo obuku uz asistenciju drugog desetara, koji je imao 20 godina. Pola našeg voda bilo
starije od desetara i od mlađeg vodnika. Laughing Ne sećam se da je bilo nekih problema, osim nekih beznačajnjih.
Inače , u mojoj kasarni ,nisam čuo da se neki desetar iživljavao i maltretirao vojnike.Kasarna nije bila velika, svi smo se znali.
Vodnika- stažistu smo imali samo jednog i to u stacionaru (ambulanti). I nije baš bio od neke pomoći, kad je trebalo... Laughing
cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 0:23

Čestitam druže na unapređenju/promaknuću! Very Happy
Brod si upoznao?
Gdje je kuhinja, paluba, pramac, krma, strojarnica, sve štima...? Very Happy
Trebali su te i ranije, vidim raspisao se, tako treba.... Laughing cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 0:33

@Max Blitz (citat):
Brod si upoznao?
Trebali su te i ranije, vidim raspisao se, tako treba.... Laughing  cheers

Hvala, mada nije svejedno, poznato ti je da sa plivanjem stojim prilično loše... Laughing
cheers
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 0:37

@missar (citat):
@Max Blitz (citat):
Brod si upoznao?
Trebali su te i ranije, vidim raspisao se, tako treba.... Laughing  cheers

Hvala, mada nije svejedno, poznato ti je da sa plivanjem stojim prilično loše... Laughing
cheers

Čestitam admirale, kada dođeš u Kumbor nabaviti ćemo "tikvice" za plivanje. cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 0:56

@Stazio (citat):
Čestitam admirale, kada dođeš u Kumbor nabaviti ćemo "tikvice" za plivanje. cheers

Hvala,  druže General Majore. Kako ću "tikvice" sa ovim činom, ima da pukne bruka.....samo takva... Laughing
cheers
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 8:41

Ma ljudi ja sam imao u Karlovcu mladje vodnike za k-dire odeljena,to je bilo u SRO Inzenjeriji i mogu vam reci da su bili mnogo zajebani.Drzali su strogocu i do sebe da nismo mogli ni normalno da se salimo sa njima.Jedan je do duse bio stvarno OK a ova dvojica su bila kao PIT BULOVI,mozda su i prema njima takvi bili njihovi k-diri .Licno mislim da nisam bio takav sa mojom vojskom zato sto sam vec to prosao i nisam onaj koji se sveti.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 10:24

@sasa staza (citat):
Ma ljudi ja sam imao u Karlovcu mladje vodnike za k-dire odeljena,to je bilo u SRO Inzenjeriji i mogu vam reci da su bili mnogo zajebani.Drzali su strogocu i do sebe da nismo mogli ni normalno da se salimo sa njima.Jedan je do duse bio stvarno OK a ova dvojica su bila kao PIT BULOVI,mozda su i prema njima takvi bili njihovi k-diri .Licno mislim da nisam bio takav sa mojom vojskom zato sto sam vec to prosao i nisam onaj koji se sveti.

Na ovoj temi na pocetku detaljno je obradjen fenomen stazista.Pogledaj (ako nisi). Uglavnom se vecina slozila da je njihov polozaj bio *ni na nebu ni na zemlji*. Niti su bili staresine u pravom smislu reci niti vojnici, Bili su izmedju dve vatre pa kako se ko snasao.

Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 14:21

@missar (citat):
@Stazio (citat):

Hvala,  druže General Majore. Kako ću "tikvice" sa ovim činom, ima da pukne bruka.....samo takva... Laughing
cheers

Missar, pa nečeš se kupati u uniformi, jedino ako si nisi dao istetovirati činove na ramena... lol!

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 20:10

@sego (citat):
Missar, pa nečeš se kupati u uniformi, jedino ako si nisi dao istetovirati činove na ramena... lol!

Možda nije prikladno u temi ali nedavno sam vidio mlađe dečke a i neke naših godina kako tetoviraju jednog tipa na rame i dobijaju velike popuste.Pretpostavljate koji je to tip ali kad se sjetim da niti u JNA nisam napravio tetovažu nekog njenog obilježja nego sasvim stotu stvar onako pijani dobro je i ispala i još dvije kasnije.Sad mi je to toliko smiješno ali jbga,mlado - ludo.Da sam slučajno tetovirao datum i godinu služenja JNA nebi je kasnije kao neki cvrkutani preimenovao u ONA niti nešto slično.Bilo jednom davno i to je ostala uspomena na ludosti iz mladih dana a baš takvi pretetovirani su mi uvijek bili smješni.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   Today at 8:40

Na vrh Go down

Reputacija desetara i vodnika-stažista
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» 1552/19 & 1552/20 Avgustovac 1984 ,,Suplji kamen,, i ,,Pogibije postovanog starijeg vodnika Glocevic Dragoslava,,