FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Reputacija desetara i vodnika-stažista

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 20:16

@Matrix (citat):
@sego (citat):
Missar, pa nečeš se kupati u uniformi, jedino ako si nisi dao istetovirati činove na ramena... lol!

Možda nije prikladno u temi ali nedavno sam vidio mlađe dečke a i neke naših godina kako tetoviraju jednog tipa na rame i dobijaju velike popuste.Pretpostavljate koji je to tip ali kad se sjetim da niti u JNA nisam napravio tetovažu nekog njenog obilježja nego sasvim stotu stvar onako pijani dobro je i ispala i još dvije kasnije.Sad mi je to toliko smiješno ali jbga,mlado - ludo.Da sam slučajno tetovirao datum i godinu služenja JNA nebi je kasnije kao neki cvrkutani preimenovao u ONA niti nešto slično.Bilo jednom davno i to je ostala uspomena na ludosti iz mladih dana a baš takvi pretetovirani su mi uvijek bili smješni.

Da u pravu si,
jako puno ondašnjih šerifa se istetoviralo od glave do palca, da bi u današnje vrijeme sve preoblikovali u najbližu moguću inerpretaciju crteža.
A ono na podlaktici JNA, SRCE, SIDRO, danas izgleda neprepoznatljivo, na razini crteža mog mlađeg sina u vremenu provedenom u vrtiću.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.02.13 20:21

Ma da,imam susjeda koji mi ljeti na plaži izgleda kao teletabis a bio je stažo u JNA dok je drugi također bio kao civilno lice (mislim) vodnik prve klase ili tako nešto u JRM kod Stazia i Maxa pa mu je ono sidro lipše nego dvanaest onih teletabisa,barem meni,njemu i još nekim valjda normalnim ljudima..

Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.02.13 0:51

@sasa staza (citat):
Ma ljudi ja sam imao u Karlovcu mladje vodnike za k-dire odeljena,to je bilo u SRO Inzenjeriji i mogu vam reci da su bili mnogo zajebani.Drzali su strogocu i do sebe da nismo mogli ni normalno da se salimo sa njima.Jedan je do duse bio stvarno OK a ova dvojica su bila kao PIT BULOVI,mozda su i prema njima takvi bili njihovi k-diri .Licno mislim da nisam bio takav sa mojom vojskom zato sto sam vec to prosao i nisam onaj koji se sveti.

Poznajem dvojicu koji su bili staze inzenjerci i pricali su mi da je tamo kod njih u Karlovcu disciplina bila na zavidnom nivou, mada u svakom skolskom centru je bilo tako i po tom osnovu staze su u skolskim centrima postovali i uvazavali, a u jedinicama je bilo drugacije, tamo se trebalo nametnuti i lavirati (igrati "izmedju dve vatre"). Staze su, ma koliko se mi salili na tu temu, zaista morale da budu "diplomate".
U Nisu smo delili zgradu sa inzenjerijskim bataljonom i secam se da je izbila "afera" kada su gusteri prijavili da ih u toj jedinici maltretiraju dzombe, licno sam se uverio da su gusteri bili u pravu, njihovi desetari su bili poseban soj koji je odrzavao kastinsku podelu na novu i staru vojsku ponekad i na brutalan i sasvim neprihvatljiv nacin, tako da je bilo i kaznjenih desetara inzenjeraca. U sikaniranju mlade vojske njihov staza nije ucestvovao, milslim da se taj momak nalazio u jako teskoj situaciji medju tim budaletinama koje su imale precutnu podrsku staresina, sve dok tikva nije pukla.

Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.02.13 9:40

study study Mozda imam odgovor na tvoju konstataciju Bogarte zasto staza nije ucestvovao u eferi.Mi u svakoj SRO smo imali oko 16 predmeta u toku skolovanja,plus strojeva obuka i ostalo.Za svaki cin se polagao ispit ispred komisije,samo smo cin vodnika dobijali bez polaganja ispita.Bilo je ucenje kao na fakultetu a disciplina katastrofa.HTEO sam reci da su stazisti u odnosu na desetare mnogo skolovaniji i mogu reci ozbiljniji po svim pitanjima vojske.Ne omalovazavam drugove desetare jer su oni neposredno radili sa vojskom a stazisti su bukvalno izdavali naredjenja desetarima i bili pomalo sa strane svih desavanja . study study king lol!
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.02.13 17:34

study

bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 7:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Kemura
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2013-02-27

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.02.13 23:08

Zanimljivo
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.02.13 23:09

Twisted Evil

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.03.13 17:09

Bojnice-ili si ostao bez teksta ili nisi namerno napisao nista ili si zaboravio da das komentar..... Question Sleep
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.03.13 23:40

Sleep

bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 7:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   02.03.13 9:12

Još i danas pamtim moju prvu četvoricu desetara komadnira odeljenja. Bili su samnom 6 meseci, ali su mi pomogli da se snađem na dužnosti i da naučim da komandujem vojskom. A pomogli su mi i da izaberam kandidate koji će ih zameniti. Ne mogu da se setim svima četvorici imena, samo komandira 1. i 2. odeljenja braća blizanci Predrag i Nenad Milekić.
Na vrh Go down
BORUTUS
Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2013-03-02
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   14.03.13 17:49

Odgovor na Staziovo pitanje o ŠRO u kasarni Šentvid:

U kasarni Šentvid u veljači 1976 uspostavljena je ŠRO pešadijskih oficira - prva klasa bila je upućena na školovanje 27. veljače 1976.
Vojna pošta ŠRO bila je VP 1132/42 - 61002.
VP pešadijske ŠRO u Bileći mi nije poznat, ali po strukturi brojaka VP u Šentvidu moglo bi se zaključiti da je to bio dislocirana jedinica Bileće (brojka 61002 je naime bio tada poštanski broj Pošte Šentvid).
Ako se ne varam, u prvim generacijama ŠRO je imala jednu četu - ja nisam bio u toj školi - u vremenu prve klase škole u Šentvidu ( na dan tačno) bio sam upućen na obuku u ŠRO Tehničke službe na TVA na Černomercu (50 klasa), no nekolicina mojih školskih drugova pohađali su ti školu o tome smo dosta razgovarali. Pokušat ću provjeriti informaciju o formaciji (četa ili samo jedan vod) godine 1976.
Inače kadrovi školovani u toj školi nisu bili (barem prve generacije) raspoređeni u TO Republike Slovenije, nego u novoformirane partizanske jedinice (brigade) JNA. Ratnim planovima predviđalo se je naime, da se u slučaju napada sa Zapada (is pravca Furlanije) regularne jedinice JNA na prostoru zapadno od rijeke Kupe i Sutle pod borbom povuku na pomenutu crtu (i sa time omoguće mobilizaciju u centralnim delovima zemlje), a na zaposednutom teritoriju ostanu manevarske (čitaj partizanske) jedinice tako JNA kako i TO. Ta pretpostavka bila je proigrana u manevru Sloboda 71, kada su ustanovili, da na privremeno zaposednutom teritoriju nema dovoljno manevarskih jedinica - TO je u toj fazi (od 1968) bila organizirana na principu teritorijalnih jedinica. Nešto slični bilo je poduzeto i u vremenu NOR, kada su osim partizanskih odreda (komponenta vezana na određeni teritorij) bile formirane i brigade i divizije (manevarska komponenta).
Pešadijska ŠRO u Šentvidu imala je, po pričanju pitomaca u poređenju s klasičnim programom za službu linijskim jedinicama program (taktika, logistika...) prilagođen manevarskim partizanskim uslovima.
Kasnije sam bio sa nekima od njih na (godisnjim) vježbama i svi bez iznimke bili su u rezervnim jedinicama JNA prvih sedam godina a kasnije su neki od njih bili raspoređeni u TO.

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   14.03.13 20:08

Vec smo raspravljali o toj SRO u Sloveniji. Iskreno mnogi od nas nisu znali da su takve SRO postojale. Bila je jedna i u Pozarevcu namenjena kadrovima TO
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   14.03.13 20:21

@dpuric (citat):
Vec smo raspravljali o toj SRO u Sloveniji. Iskreno mnogi od nas nisu znali da su takve SRO postojale. Bila je jedna i u Pozarevcu namenjena kadrovima TO

Nisam ni ja znao, ali mi je to potpuno logično.
Za jedan dio budućih pripadnika TO sigurno, prema ustroju OS SFRJ kakav je bio.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   14.03.13 20:53

@BORUTUS (citat):
Odgovor na Staziovo pitanje o ŠRO u kasarni Šentvid:

U kasarni Šentvid u veljači 1976 uspostavljena je ŠRO pešadijskih oficira - prva klasa bila je upućena na školovanje 27. veljače 1976.
Vojna pošta ŠRO bila je  VP 1132/42 - 61002.
VP pešadijske ŠRO u Bileći mi nije poznat, ali po strukturi brojaka VP u Šentvidu moglo bi se zaključiti da je to bio dislocirana jedinica Bileće (brojka 61002 je naime bio tada poštanski broj Pošte Šentvid).
Ako se ne varam, u prvim generacijama ŠRO je imala jednu četu - ja nisam bio u toj školi - u vremenu prve klase škole u Šentvidu ( na dan tačno) bio sam upućen na obuku u ŠRO Tehničke službe na TVA na Černomercu (50 klasa), no nekolicina mojih školskih drugova pohađali su ti školu o tome smo dosta razgovarali. Pokušat ću provjeriti  informaciju o formaciji (četa  ili samo jedan vod) godine 1976.
Inače kadrovi školovani u toj školi nisu bili (barem prve generacije) raspoređeni u TO Republike Slovenije, nego u novoformirane partizanske jedinice (brigade) JNA.  Ratnim planovima predviđalo se je naime, da se u slučaju napada sa Zapada (is pravca Furlanije) regularne jedinice JNA na prostoru zapadno od rijeke Kupe i Sutle pod borbom povuku na pomenutu crtu (i sa time omoguće mobilizaciju u centralnim delovima zemlje), a na zaposednutom teritoriju ostanu manevarske (čitaj partizanske) jedinice tako JNA kako i TO. Ta pretpostavka bila je proigrana u manevru Sloboda 71, kada su ustanovili, da na privremeno zaposednutom teritoriju nema dovoljno manevarskih jedinica - TO je u toj fazi (od 1968) bila organizirana na principu teritorijalnih jedinica. Nešto slični bilo je poduzeto i u vremenu NOR, kada su osim partizanskih odreda (komponenta vezana na određeni teritorij) bile formirane i brigade i divizije (manevarska komponenta).
Pešadijska ŠRO u Šentvidu imala je, po pričanju pitomaca u poređenju s klasičnim programom za službu linijskim jedinicama program (taktika, logistika...) prilagođen manevarskim partizanskim uslovima.
Kasnije sam bio sa nekima od njih na (godisnjim) vježbama i svi bez iznimke bili su u rezervnim jedinicama JNA prvih sedam godina a kasnije su neki od njih bili raspoređeni u TO.

Hvala BORUTUS na odgovoru i trudu. cheers

Na vrh Go down
javr
Gušter
Gušter

Broj komentara : 21
Član od : 2012-12-05
M(j)esto slo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   31.03.13 18:57

nisam svega čitao svih 12 stranica, ali evo i kroz moje naočare: za ml.vodnike znam samo iz druge ruke - kolega, školski drug, dobio je poziv da podpiše da je dobrovoljac za Bileću. Odbija. Onda mu počeli dolaziti ljudi sa vojnog odeljenja opštine kuči i pregovaraju i pregovaraju, on ništa ne potpiše. Pa onda počeli da ga posječuju i smetaju mu i na radnom mjestu i kod kuče i on na kraju potpiše da je dobrovoljac za Bileću. To je bilo negdje '87-'88.
Godinu ili dve prije jedan sa iste opštine nikako da se ukloni. Poslat u inženjersku jedinicu u Makedoniju, a po odsluženju svakih 14 dana poziv za vojne vežbe.

Za desetara iz prve ruke: izabran da postanem desetar. Pa šta ču ja kao desetar, teško se i sam snalazim, šta ču ja da komandujem desetorici ostalih ?? Odoh do komandira čete, kažem mu ovo, ali me na kratko otpravi, nema tu žalbe, voljno. Samo se jedan izvukao, neki bokser, koji je mirno izjavio "Ja ču vojnika da udarim" i vjerovali mu i skinuli ga sa spiska za kurs, ali je posle 8 mjeseci dobio prekomandu u Titovu gardu. Neko drugi nikako, neče i gotovo. Dobije ponudu: kurs ili Kosovo. Odabre kurs. A kasnije kao desetar dobija prekomandu na Kosovo.

Pre odlaska na kurs pozvati smo bili svi zajedno, sa oficirima, u neku prostoriju, gde nam neki oficir, major, podpukovnik ili neko, drži neku političku nastavu, neznam više šta. Na kraju pita:"Ima li neko želju da NE postane desetar ?" Mene su stariji desetari obavjestili o tome pitanju i savjetovali da čutim, a nekoliko, 2-3 njih, javili se, kao nemaju želje, ima problema kući, i tako. Taj oficir izderao se na njih ko budala i onda i na oficire:"Iz tih vojnika da mi napravite NAJBOLJE DESETARE!!"

Evo, sad sam na jednomjesečnom kursu, i šta ? Guram top (BST). Tri mjeseca i po pješadiske obuke guram top, i dođem na kurs kao da naučim nešto o radu sa vojnicima, ali ponovo guram top. Po makadamskom putu, ali kakav je sadista bio taj oficir (znam i čin i ime) - desnim krilom ! U šumu, preko kamenja, rastavljenim, sastavljenim, trkom, i tako. Nekoliko glasnijih drugova glasno se žalilo da nisu došli na kurs da guraju top, nego da nauče nešto, pa izgleda da je i sadista pomislio da nebih bilo dobro da to sazna neko od viših oficira, i nismo više gurali top. Ali je našao druge finte da se osveti, kao glasno čitanje pravila službe navečer pored vatre, ili "trči dole do žbuna, vidi dali me ima tamo, i trkom nazad!" I morao si pravilno da izneseš raport, da sadiste nema dole kod žbuna, inače ostav i ponovi vježbu.

Kako su desetari radili, zavisilo je od komandira čete. Bio sam kod tri komandira čete i bila je očita razlika. Kod prvog, desetari su pred vojskom uvjek bili u pravu. Kad nešto nije bilo uredu, pozvati su bili u njegovu kancelariju, izgrdeni, ali nikad pred vojskom. Ali je bogzna zašto pravio budalu od mlađeg vodnika ispred cele čete, tako da je mlađem vodniku bilo puno teže da komaduje.
Drugi je bio tako-tako. Gledao na desetare kao na obične vojnike, nije imao ni nekog poštovanja ni do svojih oficira, ali bar nije pravio budalu od njih. Treći je od desetara aktivno pravio budale ispred vojske. To mu je bio kao nekakav hobi ili nešto. Ali je mlađi vodnik imao 110% podršku.

Zašto nisu na spisak za desetare stavili onih, koju su stvarno imali želju da idu kući sa činom desetara i pohvale se pred celim selom ? Jer bilo je primjera da su vojnici plakali, i to doslovno plakali jer nisu bili odabrani da postanu desetari. A silom tjerali su nas, koji smo tu funkciju mrzeli svaki minut. Ili onih, koji su imali neku drugčiju energiju, stvarno sposobni da komanduju ostalima ?
Isto važi i za "dobrovoljce" za Bileću. Mogla je armija sistematskim radom sa omladinom da dobije prave kadre, a ne da psihičkom silom tjera one, koji su bog zna kako došli na spisak.

Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   31.03.13 20:06

U vezi izbora na kurs za desetare

U jednom vecem delu Opstinski sekretarijat za narodnu odbranu (vojni odsek) zajedno sa dokumentacijom vojnika u jedinicu slao je i zahtev da odredjeni vojnik zavrsi kurs za desetara.Ovo je bilo neophodno radi planiranja popune R jedinica komandirima odeljenja i eventualno podoficirima. Tako ako je za nekog stigao takav zahtev samo su neke izuzetne prilike nediscipline i sl. mogle da ga spasu od toga...
Na vrh Go down
javr
Gušter
Gušter

Broj komentara : 21
Član od : 2012-12-05
M(j)esto slo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   31.03.13 20:41

aaaa, znači več su me "kod kuće" zaj... . Ok, dobro je znati. Završio elektrotehničku školu, imao vozačku dozvolu A i B kategorije, i - 12 mjeseci pešadije. A u vojnoj knjizi piše da sam sposoban za artiljeriju.
Sječam se, da me na kursu iznenadilo, koliko nas je tamo bilo slovenaca. Imao sam osječaj da bar 50%, kao da su pokupili sve slovence, koji smo služili u Postojni i okolini i slali nas na kurs. Jer u pješadijskim četama nije nas bilo toliko; možda negde 4-6 komada u celoj četi od oko 120 vojnika. To je bila junska '89. U decembarskoj '89 nisam sreo ni jednog.

javr: komentar modifikovan dana: 01.04.13 11:31; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.04.13 7:28

@javr (citat):
nisam svega čitao svih 12 stranica, ali evo i kroz moje naočare: za ml.vodnike znam samo iz druge ruke - kolega, školski drug, dobio je poziv da podpiše da je dobrovoljac za Bileću. Odbija. Onda mu počeli dolaziti ljudi sa vojnog odeljenja opštine  kuči i pregovaraju i pregovaraju, on ništa ne potpiše. Pa onda počeli da ga posječuju i smetaju mu i na radnom mjestu i kod kuče i on na kraju potpiše da je dobrovoljac za Bileću. To je bilo negdje '87-'88.
Godinu ili dve prije jedan sa iste opštine nikako da se ukloni. Poslat u inženjersku jedinicu u Makedoniju, a po odsluženju svakih 14 dana poziv za vojne vežbe.

Za desetara iz prve ruke: izabran da postanem desetar. Pa šta ču ja kao desetar, teško se i sam snalazim, šta ču ja da komandujem desetorici ostalih ?? Odoh do komandira čete, kažem mu ovo, ali me na kratko otpravi, nema tu žalbe, voljno. Samo se jedan izvukao, neki bokser, koji je mirno izjavio "Ja ču vojnika da udarim" i vjerovali mu i skinuli ga sa spiska za kurs, ali je posle 8 mjeseci dobio prekomandu u Titovu gardu. Neko drugi nikako, neče i gotovo. Dobije ponudu: kurs ili Kosovo. Odabere kurs. A kasnije kao desetar dobija prekomandu na Kosovo.

Pre odlaska na kurs pozvati smo bili svi zajedno, sa oficirima, u neku prostoriju, gde nam neki oficir, major, podpukovnik ili neko, drži neku političku nastavu, neznam više šta. Na kraju pita:"Ima li neko želju da NE postane desetar ?"  Mene su stariji desetari obavjestili o tome pitanju i savjetovali da čutim, a nekoliko, 2-3 njih, javili se, kao nemaju želje, ima problema kući, i tako. Taj oficir izderao se na njih ko budala i onda i na oficire:"Iz tih vojnika da mi napravite NAJBOLJE DESETARE!!"

Evo, sad sam na jednomjesečnom kursu, i šta ? Guram top (BST). Tri mjeseca i po pješadiske obuke guram top, i dođem na kurs kao da naučim nešto o radu sa vojnicima, ali ponovo guram top. Po makadamskom putu, ali kakav je sadista bio taj oficir (znam i čin i ime) - desnim krilom ! U šumu, preko kamenja, rastavljenim, sastavljenim, trkom, i tako. Nekoliko glasnijih drugova glasno se žalilo da nisu došli na kurs da guraju top, nego da nauče nešto, pa izgleda da je i sadista pomislio da nebih bilo dobro da to sazna neko od viših oficira, i nismo više gurali top. Ali je našao druge finte da se osveti, kao glasno čitanje pravila službe navečer pored vatre, ili "trči dole do žbuna, vidi dali me ima tamo, i trkom nazad!" I morao si pravilno da izneseš raport, da sadiste nema dole kod žbuna, inače ostav i ponovi vježbu.

Kako su desetari radili, zavisilo je od komandira čete. Bio sam kod tri komandira čete i bila je očita razlika. Kod prvog, desetari su pred vojskom uvjek bili u pravu. Kad nešto nije bilo uredu, pozvati su bili u njegovu kancelariju, izgrdeni, ali nikad pred vojskom. Ali je bogzna zašto pravio budalu od mlađeg vodnika ispred cele čete, tako da je mlađem vodniku bilo puno teže da komaduje.
Drugi je bio tako-tako. Gledao na desetare kao na obične vojnike, nije imao ni nekog poštovanja ni do svojih oficira, ali bar nije pravio budalu od njih. Treći je od desetara aktivno pravio budale ispred vojske. To mu je bio kao nekakav hobi ili nešto. Ali je mlađi vodnik imao 110% podršku.

Zašto nisu na spisak za desetare stavili onih, koju su stvarno imali želju da idu kući sa činom desetara i pohvale se pred celim selom ? Jer bilo je primjera da su vojnici plakali, i to doslovno plakali jer nisu bili odabrani da postanu desetari. A silom tjerali su nas, koji smo tu funkciju mrzeli svaki minut. Ili onih, koji su imali neku drugčiju energiju, stvarno sposobni da komanduju ostalima ?
Isto važi i za "dobrovoljce" za Bileću. Mogla je armija sistematskim radom sa omladinom da dobije prave kadre, a ne da psihičkom silom tjera one, koji su bog zna kako došli na spisak.

Realan prikaz. Dosta toga je zavisilo od cudi staresinskog kadra, polozaj desetara i stazista u jedinici zavisio je od predubedjenja, zasto ne reci i predrasuda staresina. Mene je moj kapetan komandir cete jedan jedini put podrzao i to kada sam imao nesuglasica sa nekim djilkosom koji se oglusio o direktno naredjenje dezurnog oficira kasarne, a i desetari i ja smo se trudili da nam kapetan i zastavnici ne arbitriraju u slucaju sporova sa vojnicima, umeli smo da se postavimo bez oslonca na staresine, zapravo morali smo, jer su oni bili u fazonu "niti smrdi, niti mirise", nismo mogli ocekivati podrsku ako bi nam zatrebala, pa je bilo pametnije da se sami snadjemo. Desetari su bili moji gentosi i imali smo dobar odnos, a desetari i staze dzombe su me gotivili i stitili dok se nisu poskidali.
Ovo podvuceno me nasmejalo, taj "dobrovoljni" izbor me podsetio na onaj vic kada ljudozderi uhvate nekog tipa i zatraze da bira kako da ga srede: "Djidji-midji ili smrt?"... Laughing Laughing Laughing

Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   02.04.13 20:46

Sto se tice mog slucaja,mene su na regrutaciji pitali tj. dali da biram izmedju inzenjerije i SRO. Pa se jedan lik iz komisije setio da me pita dok sam ja onako bunovan razmisljao sta su mi dali da biram,i predlozio mi da uzmem oba zajedno.I tako ja dobih udrobljeno-SRO Inzenjerija-Karlovac.Tamo sam zatekao klasu pre mene koji su mi posle bili komandiri odeljenja i mogu slobodno reci mnogo za....ni tipovi.Valjda su prosli lose od svojih komandira pa iskaljivali bes nad nama neduznim GUSTERIMA. sunny rendeer
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   18.04.13 19:44

Slozio bih se djelimicno sa komentarom jednog druga sto je napisao da su vodnici stazisti bili izmedju cekica i nakovnja tj.da su ga stiskali njegovi vislji a on vojsku.Moje misljenje da nije moralo biti tako.Konkretno navescu jedan primjer u mojoj jedinici teh vod u kasarni Sentvid LJubljana imali smo vodnika stazu i jos jedna jedinica do nas isto imala vodnika stazu.Ovaj nas je stvarno tjero nas i kaznjavo za svaku gresku ili nedisciplinu da trcimo oko kasarne pod punom spremom 5-6 krugova ili da radimo cucnjeve sa puskom do iznemoglosti.Dok ovaj drugi je sasvim drugacije se ophodio sa vojskom i nismo vidjeli njegove da su kaznjeni.Imali smo i dva desetara od kojih jedan slican tom nasem stazi a drugi puno bolji i vise sa vojskom dijelio salu i ostalo.Nastavnu obuku izvodio je i jedan razvodnik koji se je ponasao kao u skoli nastavnik i kad odradi 2 nastavna sata odlazi neprimjetno.Sta reci kao ona narodna izreka sto ljudi-sto cudi.Znaci stvar je u covjeku i mentalitetu.Kasnije u prekomandi i ja sam bio kao neki rukovodioc cato ali moje ophodjenje sa vojskom je bilo na bazi medjusobne tolerancije i postovanja jer u toj JNA smo svi bili prolazni.
Na vrh Go down
gorandamnjanovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2013-09-14
M(j)esto AR

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.01.14 22:52

Poz svima,evo i ja o ovoj temi.desetar i stzista imam veoma zanimljivu pricu bar za mene,mino bacacki vod 120m i 82m imlo nas je 10 desetara i 60vojnika.svi smo bili kao jedan tolko razliciti ljudi iz svi bivsih republika to druzenje nikad necu da zaboravim u pozitivnom smislu,imali smo dogovor mi desetari sa vojnicima,kad se radi radi a posle svi na odmaranje.tako je bilo do decembra 88g,dolazi nam stazista vodnik sro zadar,upoznali se docekali lepo i mislili ako smo se svi mi uklopili,i on ce sa nama.Kad poce covek da nas postrojava nas desetare a vojnike kao da su kaznenom vodu,pokusavali da ga spustimo malo na zemnju drugarski al ne vredi neki deset dana ubedjivanja al nije vredelo,onda smo svi na lep nacin udarili kontru,pa nas cikarijo kod kapetana pa svi na raport,onda nam da uzbunu noci bez icije komande,tu mu je bijo i kraj raport kod komandanta kasarne Manojla Milovanovic,sutra dan dobija prekomandu,al to nije bijo kraj onda pise pismo,komandantu armije da smo mi raspustena banda da smo nedisciplnovani,kad samo jedan dan dodjenam vojna kontrola dva dana provera nas desetara i vojnika,od spavaone normirani radnji i uzbune,svi smo radili kao jedan,dobro smo prosli i nastavili dalje kako smo i radili,posle smo culi da su stazistu izbacili iz vojske.neznam zasto je se tako ponaso . i sta je hteo da postigne sa takim ponasanjem.glupo je se hvaliti a necu dakazem da sam bijo los desetar,tolko o REPUTACIJI desetar -stazista poz
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.01.14 23:13

Moje misljenje je da su desetari bili bliskiji sa vojskom neo stazisti.Mozda samo nisi imao srece u dodeli .Ja sam bio stazista 7 meseci i verujem i znam da nisam bio kao tvoj staza vec mnogo bolji.
Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1288
Član od : 2013-12-22
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.01.14 23:30

Sto ljudi sto ćudi, što kaže narod, eto ja sam bio stažista, zbog duže obuke u prekomandu sam
došao kao vodnik.Sećam se, kad sam se već malo odomaćio u novoj jedinici posle su mi pričali kako
su malo zazirali od mog dolaska koji im je bio najavljen i u startu su držali distancu, što meni lično
nikako nije odgovaralo, pa svi oni su bili moji klasići, ista muka, kad su to ukapirali bilo je vremena za šalu i opuštanje
a dužnosti smo svi izvršavali kako je trebalo.Te "reputacije" su najviše zavisile od toga kakav je ko čovek.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   29.01.14 0:13

Ja nisam imao lošeg iskustva sa desetarima. U kasarni na obuci su odradili više vremena sa nama od komandira voda. NI na karauli nisu bili loši, ili da bi nas nešto maltretirali. Naravno oni su radili svoj posao, mi svoj (na malo teži način).

Inače kasnije smo dobili u kasarni jednog stažista, na žalost sam tek malo pre odlaska na karaulu saznao da je 12 meseci odslužio na PVO, pa upisao fakultet, pa zbog fakulteta još 3 mesece stažiranja. Rekao mi je kde je bio koje godine, pa sam pitao dali je znao... (prijatelja iz ulice, bio je i u školi sa mojim brtatom 8+4), spavali su u istoj sobi. Dobar dečko, nije baš puno radio sa nama, ali je bio tamo.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   30.01.14 14:33

Desetare nismo imali ali imali smo stazistu za kojeg je @bojnik komentarisao "staža ima ruke u džepovima dok vojska cuga pivu, e stažo,stažo" na koje sam ja komentarisao "najbolji staza na svetu"  Smile 

I jeste, tako je i bilo. Miran, stalozen tip koji nikada nije digao glas, za koje nije ni trebao jer je bio veoma postovan i cenjen i vojska je uvek uradila sta je on kazao. Svaku drugu nedelju je bio na strazu sa vojskom izvan Osijeka a drugu nedelju po radionici gde su stariji vodnici komandovali.
Posle radnog vremena se druzio sa nama u ucionu i spavaonu (spavao je sa nama).  Smile 

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   Today at 10:52

Na vrh Go down

Reputacija desetara i vodnika-stažista
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 7/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» 1552/19 & 1552/20 Avgustovac 1984 ,,Suplji kamen,, i ,,Pogibije postovanog starijeg vodnika Glocevic Dragoslava,,