FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Reputacija desetara i vodnika-stažista

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1195
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   30.01.14 15:27

LEPA REC GVOZDENA VRATA OTVARA............... Very Happy  bounce  silent
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   30.01.14 15:42

Nisam još ništa napisao u ovoj temi ali svaki vojnički čin ili od razvodnika pa dalje sam dobio teškom obukom za koju sam kriv ja.Uvijek sam se ponašao nekako slobodno i humorno prema oficirima bez obzira na njihov čin koji sam u početku smatrao kao i u onim stripovima koje smo čitali kao klinci.Prvi zajeb mi je bio kad sam Kapetanu rekao Naredniče a Pukovnika sam prvi dan u vojnoj uniformi na ulazu u paviljon gdje mu je i bila kancelarija pitao : Ima li tu negdje kafić gdje se može popiti piva.To mi je bio drugi dan služenja JNA i nakon temeljne obuke pravac VKKO i nastavak muke s jednim našim Rambo Poručnikom ....
Ipak znam kako sam ulaskom prvi put kod komandira voda-Poručnika saznao da on već sve zna o mojim događajima iz civila iz fascikle koja mu je bila na stolu. Dali sam kasnije bio dobar kao zamjenik komandira voda već su pisali moji bivši vojnici po forumu.Jbga nekako shvatiš da ako su tebe gazili i doveli neke do tog da mrze destare,ml.vodnike kao i vojni život ja i moj kolega smo napravili suprotno.Bili smo dobri s vojskom koja nam je to i vratila pred oficirima u svim mogućim našim zajedničkim djelima i nedjelima kad su oficiri bili unutar ili van kasarne.

pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   31.01.14 0:35

@SveJug (citat):
Desetare nismo imali ali imali smo stazistu za kojeg je @bojnik komentarisao "staža ima ruke u džepovima dok vojska cuga pivu, e stažo,stažo" na koje sam ja komentarisao "najbolji staza na svetu"  Smile 

I jeste, tako je i bilo. Miran, stalozen tip koji nikada nije digao glas, za koje nije ni trebao jer je bio veoma postovan i cenjen i vojska je uvek uradila sta je on kazao. Svaku drugu nedelju je bio na strazu sa vojskom izvan Osijeka a drugu nedelju po radionici gde su stariji vodnici komandovali.
Posle radnog vremena se druzio sa nama u ucionu i spavaonu (spavao je sa nama).  Smile 

Pa bogami ti je bojnik to dobro i korektno otkomentirao jer ako pogledaš sliku lik koji pije pivu jedini ima opasać sa uprtaćima i još za pojasom bajunetu što će reći da je bio na nekakvoj dužnosti pa makar i požarni. Naravno da mu to stažista onda nije smio dozvoliti pa ma koliko bio dobar, lijep, drag, simpatičan, najbolji na svijetu ili što god drugo. To mu je minus i to povelik. No

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   31.01.14 8:12

@pukovnik (citat):
Pa bogami ti je bojnik to dobro i korektno otkomentirao jer ako pogledaš sliku lik koji pije pivu jedini ima opasać sa uprtaćima i još za pojasom bajunetu što će reći da je bio na nekakvoj dužnosti pa makar i požarni. Naravno da mu to stažista onda nije smio dozvoliti pa ma koliko bio dobar, lijep, drag, simpatičan, najbolji na svijetu ili što god drugo. To mu je minus i to povelik. No

Meni tu i druge stvari ne štimaju.Jedini taj vojnik sa flašom obučen je u šinjel a čak nosi i potkapu.Pogledajte druge vojnike,samo su u bluzama,jedan je ima i otkopčanu,drugi nosi kravatu.
Izgleda da su se pripremali za slikanje,da ispadnu mangupi na slici.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   31.01.14 8:30

@lacoš (citat):
Meni tu i druge stvari ne štimaju.Jedini taj vojnik sa flašom obučen je u šinjel a čak nosi i potkapu.Pogledajte druge vojnike,samo su u bluzama,jedan je ima i otkopčanu,drugi nosi kravatu.
Izgleda da su se pripremali za slikanje,da ispadnu mangupi na slici.

Vojnik sa sinjelom je bio pozarni u auto parku. Dvojica sa kravatama su dosli iz grada. Ostali onako opusteno. Slikano u Nedelju dan pre mog odlaska kuci za koju sam saznao zadnji dan ikoja je bila malo dramaticna  Twisted Evil  (koje sam ranije opisao). Skupili smo se u kantini da to proslavimo pa se neko setio kolege pa ga malo "posetili". Smile  I nije namestaljka vec cisto spontano.

U tom trenucima niko nije pomisli na posledice pa cak ni stazista.

Na vrh Go down
javr
Gušter
Gušter

Broj komentara : 21
Član od : 2012-12-05
M(j)esto slo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   31.01.14 22:18

Citat :
u startu su držali distancu, što meni lično nikako nije odgovaralo, pa svi oni su bili moji klasići, ista muka, kad su to ukapirali bilo je vremena za šalu i opuštanje

napravio sam tu grešku kao desetar, žao mi je bilo mladih vojnika koji su došli u decembru, zima, vjetar i tako, i bio sam kao prijateljski do njih, pomogao im da se brže snađu i tako - možda bi to dobro prošlo u nekoj četi veze gde je obuka u učioni, a u pešadiji gde ide sve kroz čizmu - nikako! Nema tu opuštanja i prijateljstva, jer počne to vojska maksimalno da iskorištava. Mora da budeš "budala" od prvog minuta dalje, da se ponašaš kao ja sam DESETAR  a ti si SAMO vojnik.
Napravili su u Americi jedan eksperiment - grupa studenta, svi se poznaju, prijatelji i tako; jednima podeljena uloga zatvorenika, a drugi bili su njihovi čuvari. I nije to dobro završilo - oni u ulogama čuvara, počeli da se do svojih jučerašnih prijatelja ponašaju kao do stoke.

Džomba
Džomba

Broj komentara : 170
Član od : 2013-05-24
Dob : 46
M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   09.02.14 18:49

Znam da me je moj desetar predlozi za kurs desetara,sto sam ja odbio i zavrsio na raportu kod kapetana.Kasnije nisam imao izbora pa sam ipak isao na taj kurs i postao desetar,a pri kraju vojnog roka i mladnji vodnik.
Uglavnom sam bio dobar prema vojnicima,ali nekada se to nije moglo izbjeci zbog starijih oficira koji su bili prisutni na obuci.
Na vrh Go down
raketaš
Gušter
Gušter

Broj komentara : 50
Član od : 2013-02-07
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   10.02.14 19:11

Mi u raketnoj jedinici imali smo jedan vozač i desetar jedna posluga za amfibiju.
Tako da su desetari bili manji od makova zrna ,ali smo imalizato podporučnika koji
nas je vozače rasturo do kraja vojnog roka.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4109
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   09.08.14 16:43

@sasa staza (citat):
Sto se tice mog slucaja,mene su na regrutaciji pitali tj. dali da biram izmedju inzenjerije i SRO. Pa se jedan lik iz komisije setio da me pita dok sam ja onako bunovan razmisljao sta su mi dali da biram,i predlozio mi da uzmem oba zajedno.I tako ja dobih udrobljeno-SRO Inzenjerija-Karlovac.Tamo sam zatekao klasu pre mene koji su mi posle bili komandiri odeljenja i mogu slobodno reci mnogo za....ni tipovi.Valjda su prosli lose od svojih komandira pa iskaljivali bes nad nama neduznim GUSTERIMA. sunny  rendeer

Je li bio u tvojoj klasi Resko N. iz Bijelog Polja?
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   09.08.14 16:54

Desetari su armatura jedinice.

Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   09.08.14 21:20

Istina!!!!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.08.14 1:09

@zastavnik (citat):
Još i danas pamtim moju prvu četvoricu desetara komadnira odeljenja. Bili su samnom 6 meseci, ali su mi pomogli da se snađem na dužnosti i da naučim da komandujem vojskom. A pomogli su mi i da izaberam kandidate koji će ih zameniti. Ne mogu da se setim svima četvorici imena, samo komandira 1. i 2. odeljenja braća blizanci Predrag i Nenad Milekić.
Mnoge starjesine, iz neke sujete ili neceg drugog, ustrucavali su se da pitaju mladje (ili podcinjene) za neke stvari koje ne znaju. A cinjenica je da smo svi, manje-vise, koristili se znanjima mladjih. Da ne govorim o pomoci, koju su imali od tih najneposrednije pretpostavljenih vojnicima, komandira odjeljenja i vodja grupa, dapace.
Napisacu jednom kako me je, kao mladog ppor, 'izribao' jedan desetar. Naucio sam lekciju i koristio je tokom cijele karijere.

Vrlo je bitan kriterij za izbor desetara. Nekad sam imao desetare, koji nisu zeljeli, a nisu ni bili za to. Vjerovatno su slaati na kurs jer ssu bili odgovorni vojnici i izvrsavali naredjenja, ali nisu imali afiniteta za vodju.
Iako nisam bio u jedinicama gdje se vrsila osnovna obuka, nekad sam predlagao vojnike za cin. Nije osnovni preduslov bio disciplina. Niti su to bili 'grebarosi'.
Bata Nidza zna, da u int jedinicama, strogost je imala uticaja na rad, ali efikasniji i bolji nacin je ljudski pristup, kad se radi sa voljom. Narocito, ako je rad 24 sata, i kad starjesine nisu tu.

Imao sam samo jednog pitomca mlv SRO na staziranju. Nisam ga predlozio za unapredjenje, ali imao je veze i samo mi se smjeskao. 
Vise je smetao i vojnicima i meni, nego sto je bio od neke koristi.

Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.08.14 21:22

@PORUCNIK (citat):
...
Imao sam samo jednog pitomca mlv SRO na staziranju. Nisam ga predlozio za unapredjenje, ali imao je veze i samo mi se smjeskao. 
Njemu je svakako sledovao čin vodnika nakon tri mjeseca u jedinici (osim ako nešto ne zaj..e tokom stažiranja).
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.08.14 21:24

To se dobivalo sistemom automatizma, zar ne??

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.08.14 21:37

Formalno je bilo ocjenjivanje i praćenje rada na stažu ali u praksi je u 99% slučajeva bilo tako.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.08.14 22:30

@Stazio (citat):
Formalno je bilo ocjenjivanje i praćenje rada na stažu ali u praksi je u 99% slučajeva bilo tako.
Imala je ocjena na kraju staziranja, pred skidanje, ne brojcana, nego da se predlaze za cin.
Ali u 99% slucajeva je pitomac na staziranju radio bar nesto, a ne izigravao manekena u kasarni. stasit momak, solidne gradje, besprekorna uniforma, sredjen maksimalno, ko na stranicama "Fronta", sve na vrijeme, od ustajanja, preko jutarnje gimnastike i postrojavanja do povecerja... Ali, nista nije radio. Nije bio sposoban (ili nije htio) ni cata da bude.
Bio je koristan koliko macak u kuci bez misa, u kojoj je gazda alergican na dlaku.

Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.08.14 22:54

@PORUCNIK (citat):
@Stazio (citat):
Imala je ocjena na kraju staziranja, pred skidanje, ne brojcana, nego da se predlaze za cin.
Ali u 99% slucajeva je pitomac na staziranju radio bar nesto, a ne izigravao manekena u kasarni. stasit momak, solidne gradje, besprekorna uniforma, sredjen maksimalno, ko na stranicama "Fronta", sve na vrijeme, od ustajanja, preko jutarnje gimnastike i postrojavanja do povecerja... Ali, nista nije radio. Nije bio sposoban (ili nije htio) ni cata da bude.
Bio je koristan koliko macak u kuci bez misa, u kojoj je gazda alergican na dlaku.

Zanimljivo, bio je i kod nas u kasarni pitomac na stažiranju sa dve leve ruke. Nervirao je mnogo kapetana i jasno mu je rekao, kako nije od koristi, da se mu bar štoviše kloni. Ali je bio stvarno mlitav, sam nije znao gdje bi sa sobom. Kapetan Pera ga tretirao kao običnog vojnika i isto tako se na njega izderavo.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.08.14 23:00

Nije se svako znao snaći u praksi, nebrojeno je takvih primjera i u firmama. Kao što si već jednom napisao "eduacted fools".
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.08.14 23:06

Stažista iz naše čete je uglavnom pričao kako je nahebo u Bileći,a znanje mu je bilo kao i nas desetara...bez podsetnika nije znao da bekne..
U početku se trudio da uspostavi autoritet,medjutim brzo je odustao..jer je u principu bio samo jedan gušter kao i mi...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   29.08.14 0:01

@Četni evidentičar (citat):
@PORUCNIK (citat):
@Stazio (citat):

Zanimljivo, bio je i kod nas u kasarni pitomac na stažiranju sa dve leve ruke. Nervirao je mnogo kapetana i jasno mu je rekao, kako nije od koristi, da se mu bar štoviše kloni. Ali je bio stvarno mlitav, sam nije znao gdje bi sa sobom. Kapetan Pera ga tretirao kao običnog vojnika i isto tako se na njega izderavo.
On je smetaao i vojsci, vise nego meni. za mene kao da nije postojao. Bitno mi je bilo da mu je krevet i oprema slozena...

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   29.08.14 0:04

@Stazio (citat):
Nije se svako znao snaći u praksi, nebrojeno je takvih primjera i u firmama. Kao što si već jednom napisao "eduacted fools".
Jedno je nesnalazenje i rado bih se potrudio da mu pomognem, a drugo je nezainteresovanost. Imao sam vojnike ciji rad uopste nisam morao kontrolisati, a lakse mi je bilo da sam uradim nesto nego da stazi izdam zadatak, pa kontrolisem, pa opet sam zavrsim...

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   29.08.14 0:06

@javr (citat):
Citat :
u startu su držali distancu, što meni lično nikako nije odgovaralo, pa svi oni su bili moji klasići, ista muka, kad su to ukapirali bilo je vremena za šalu i opuštanje

napravio sam tu grešku kao desetar, žao mi je bilo mladih vojnika koji su došli u decembru, zima, vjetar i tako, i bio sam kao prijateljski do njih, pomogao im da se brže snađu i tako - možda bi to dobro prošlo u nekoj četi veze gde je obuka u učioni, a u pešadiji gde ide sve kroz čizmu - nikako! Nema tu opuštanja i prijateljstva, jer počne to vojska maksimalno da iskorištava. Mora da budeš "budala" od prvog minuta dalje, da se ponašaš kao ja sam DESETAR  a ti si SAMO vojnik.
Napravili su u Americi jedan eksperiment - grupa studenta, svi se poznaju, prijatelji i tako; jednima podeljena uloga zatvorenika, a drugi bili su njihovi čuvari. I nije to dobro završilo - oni u ulogama čuvara, počeli da se do svojih jučerašnih prijatelja ponašaju kao do stoke.
Gledao sam taj eksperiment... Uzas! Sta 'moc' moze da ucini od covjeka granata

sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1195
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   29.08.14 16:21

Druze Porucnice-tek sada videh vase pitanje o nekom Resku M. iz Bijelog Polja,kod mene u prvom vodu nije bio a nemogu se setiti dali je bio dole u prvoj ceti ili u drugom vodu moje cete.Kod mene je bio momak iz Mojkovca -Joksimovic -kome ne mogu sada da se setim imena. Mi smo tada bili zadnja 98 klasa SRO Inzenjerije iz Karlovca. vojnik
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   29.08.14 18:59

@PORUCNIK (citat):
@javr (citat):
Citat :

Gledao sam taj eksperiment... Uzas! Sta 'moc' moze da ucini od covjeka granata
I ja isto....ludnica ne možeš očima vjerovati""

Gringo: komentar modifikovan dana: 29.08.14 19:00; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
bugmenot2013
Gušter
Gušter

Broj komentara : 50
Član od : 2013-08-14
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.09.14 22:17

@Stazio (citat):
@PORUCNIK (citat):
...
Njemu je svakako sledovao čin vodnika nakon tri mjeseca u jedinici (osim ako nešto ne zaj..e tokom stažiranja).

Sitno je pisalo na zidu u ŠRO RM: "Učio, ne učio, biti ćeš vodnik, htio, ne htio, čistit ćeš hodnik."

Ovo prvo se dobro vidjelo u praksi. Pri kraju su školovanja oficiri prijetili dvojicom iz prethodne generacije koji su otišli u prekomandu kao desetari. 
No međutim, na završnom ispitu nije baš trebalo nešto posebno znati za prolaz. 

A neki su na kraju dobili ospice ...  Wink
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   Today at 15:17

Na vrh Go down

Reputacija desetara i vodnika-stažista
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 8/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» 1552/19 & 1552/20 Avgustovac 1984 ,,Suplji kamen,, i ,,Pogibije postovanog starijeg vodnika Glocevic Dragoslava,,