FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Reputacija desetara i vodnika-stažista

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   25.11.12 21:07

@Max Blitz (citat):
Ti si Boske ipak bio prvenstveno na odsluženju obaveznog vojnog roka. Čini se da vi stažisti ponekad zaboravite na tu činjenicu. Very Happy

Prevagnulo ono "džomba" u meni sunny Već je u nekim postovima naglašeno da su, i vojska i oficiri, često više respektirali džombe negoli desetare i mlađe vodnike Shocked Mislim da je ipak glavni razlog ovome mome postupku bio taj što mi se taj vojni policajac obratio onako s visoka i s nekakvim drskim osmjehom na licu koji je trebao valjda biti znak omaložavanja. Na takvo što sam bio posebno alergičan u vojsci a i sad sam, samo što više nisam tako impulsivan i znam se kontrolirati. Jbg. godine Wink

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.11.12 1:33

@Boske (citat):
Na kapiji Zalužanske kasarne me novi vojni policajac htio kontrolirati (znate ono; igla, konac i sl.) i vidjeti dozvolu za izlazak. Ja, već s činom vodnika i teška džomba sam ga doslovce upitao: "Gušteru je li ti sunce udarilo u glavu?" i hladno nastavio dalje prema gradu. Poslije nekih 300-tinjak metara čujem trčeće korake iza sebe. Okrenem se i imam što vidjeti; dvojica stražara s puškama u rukama trče za mnom. Stao sam a oni, dotrčavši do mene (zadihani i preznojeni): "a to si ti!". Poznavali su me jer su bili iz susjednog voda u četi. U čudu sam ih upitao što se dogodilo a oni rekoše da je vojni policajac utrčao u stražarnicu vičući da je jedan vojnik pobjegao preko kapije u grad king Vratio sam se snjima u stražarnicu gdje je na okupu bio cijeli odbor za doček: dežurni oficir, njegov kurir, komandir straže i naravno dotični vojni policajac. Kada su vidjeli o čemu se radi osuli su pravu paljbu na ovog jadnog guštera, čak mi ga je malčice bilo i žao Very Happy
A sto da ga zalis, sam je sebe izblamirao nerazumnim i bahatim ponasanjem. Very Happy

@Boske (citat):
Moguće je da je bio u pravu što se tiče PS-a, ali u kasarni je bilo uobičajeno da se staže i desetari ne kontroliraju na taj način. Drugačije bi bilo da je dežurni oficir možda htio vidjeti dozvolu ali ne sjećam se ni da su oni to nekada tražili. U Banjaluku je bilo preopasno izaći bez dozvole jer je vrvilo od vojne policije s kojom su u, u pravilu, patrolirali i oficiri. U gradu se desilo da me vojna policija dva puta zaustavila i kontrolirala i tada je isključivo oficir razgovarao sa mnom. Oba puta je bilo sve korektno i sa moje i sa njihove strane.
I dezurni oficiri, i strazari, i kapijasi su znali da stazista nije mentol koji bi se bez dozvole uputio u grad prolazeci kraj njih na glavnom ulazu. Laughing Nas staze bi videvsi nas u stroju vojnika spremnih za izlazak u grad dezurni oficir eventualno pitao da li imamo dozvole (sto je bilo suvisno, jer je imao spiskove vojnika prijavljenih za izlazak, a tj spiskovi su pravljeni upravo onda kada su vojnicima deljene dozvole od strane njihovih staresina u jedinicama) i propustao nas odmah ka kapiji, dok je ostale kontrolisao detaljnije, prozivka, pa provera izgleda, posedovanja sitnog pribora, kompletnosti uniforme i tako toga... Banja Luka je zaista bila puna vojne murije, i isli su oficiri s njima u patrolama, tacno tako, oficiri su vodili glavnu rec, najcesce nije bilo problema s njima, ali ipak bi se desilo da neko od pitomaca SRO zbog neceg bude zapisan, cesto zbog sasvim trivijalne stvari kakva je prelazak ulice mimo pesackog prelaza. Na jutarnjoj smotri bi nam ponekad nas komandir voda saopstavao imena prethodnih dana zapisanih od strane vojne policije, pitao bi doticne o cemu se radilo i to je bilo to, nikakvih posledica nije bilo posto niko nista ozbiljno nije napravio, vojna murija je morala da ispuni zadatu kvotu i tefterila je sve i svasta, a ta njihova proseravanja su bila poznata nasim staresinama. Mene su zaustavili par puta dok sam bio zesci guster, jednog susreta se secam, bio je neobican. Izasao sam sa drugarom iz komsiluka (s njim sam zajedno odrastao, dobar deo zivota smo bili nerazdvojni, pa smo i pola vojnog roka proveli u istoj jedinici, zajedno smo se prijavili za SRO i stigli u Banja Luku), i ispred hotela Bosna, koji je na neki nacin bio nas drugi Dom JNA, naleti na nas patrola i neki postariji oficir, ne secam se koji cin je imao. Poprica on s nama i ispostavi se da je godinama sluzbovao u nasem rodnom gradu. Laughing Ajoj njegove srece sto je naleteo na Lalose, jedva smo ga se resili, sto kazu u Bosni "utusio" nas je, milion pitanja o nasem gradu, stigla ga radoznalost, nostalgija, sta li, izgleda da mu je bilo fino dok je bio u nasem zavicaju, cak nas je pitao i dal je pijaca na istom mestu kao nekada. Laughing Oni njegovi deveri, vojaci iz patrole, samo su zmirkali, smorili se i oni dok je oficir divanio s nama tako na sred ulice, nismo se setili da ih pozovemo negde u kafanu. Laughing

@dpuric (citat):
Bravo za stazu, I sam sam imao jedno slicno iskustvo na zel. stanici u BG. Inace vojni policajci su obozavali da se na taj nacin izrka..ju na stazistima,
Vojni policajci sa beogradske zeleznicke stanice nisu spadali medju inteligentne, nekog Vranjanca iz mog voda koji je ubrzo nakon polaganja zakletve pusten na vikend kako bi u Banja Luku doneo od kuce svoj muzicki instrument priveli su na beogradskoj stanici zato sto nije na naramenicama imao oznake cina, uzalud im je objasnjavao da moze postati razvodnik tek nakon dva meseca obuke, oni su guslali po svom "ne moze staza biti bez cinova". Laughing

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   26.11.12 10:44

Bogart
Vodnik
Vojni policajci sa beogradske zeleznicke stanice nisu spadali medju inteligentne, nekog Vranjanca iz mog voda koji je ubrzo nakon polaganja zakletve pusten na vikend kako bi u Banja Luku doneo od kuce svoj muzicki instrument priveli su na beogradskoj stanici zato sto nije na naramenicama imao oznake cina, uzalud im je objasnjavao da moze postati razvodnik tek nakon dva meseca obuke, oni su guslali po svom "ne moze staza biti bez cinova".

A glupih pandura, majko...Ha,ha,ha.

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 3:45

Dobro je sto nas pod dzombaluk nisu cackali, jer ne znam kako bi izdrzao susrete s tom vestackom inteligencijom. Laughing
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 7:25

kod nas u kasarnu su dosla dvojica stazista iz Karlovca i vec prvo jutro zatrazili od desetara da odredi dva vojnika koji ce svako jutro namestati njihove krevete. neznam sta su ta dvojica umislilaali od toga nije bilo nista i postali su predmet zajebancije u celoj kasarni.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 13:26

U jednoj od pesadijskih ceta stazirao je mladji vodnik koji, iskreno, i nije bio za takvu neku duznost...kao da su ga na silu naterali u SRO Bileca...

prvo, komanda; Svako slovo O u njegovim komandama je vuklo na U

drugo, zbunjiva priroda...stalno je oslovljavao komandanta bataljona sa Zastavnice, ili potpukovnika sa Kapetane, mesao prezimena svojih vojnika...kad ga neki vojnik iznervira, ostajao je bez reci; ono sto je tada izgovarao kao repliku ili ribanje, bilo je nalik na zagrevanje motora samohodke.

U svemu ostalom je bio jako dobar covek, sto je jos vise davalo povoda vojsci da ga uzme na penal.

Mlada vojska je na terenu primetila da neki visi oficiri najcesce dozivaju ili oslovljavaju staže sa "Pitomac"...

Posle jedne nocne vezbe, dato je 10 min voljno pre povratka u bivak...staza je bio sa svojim vodom...drugi vod je bio sa druge strane neke sume/zive ograde....

iz pravca drugog voda zacuo se povik: "Pitomac" ! kao i neko krsenje granja i sustanje lisca iz pravca prvog voda ...tako se ni vuk koga progone ne bi probijao kroz sumu Smile

kad je stigao, i video da ga niko stvarno ne trazi, hteo je ceo vod da posalje na raport.

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 21:48

@Kemo Specijalac (citat):
U jednoj od pesadijskih ceta stazirao je mladji vodnik koji, iskreno, i nije bio za takvu neku duznost...kao da su ga na silu naterali u SRO Bileca...

drugo, zbunjiva priroda...stalno je oslovljavao komandanta bataljona sa Zastavnice, ili potpukovnika sa Kapetane, mesao prezimena svojih vojnika...kad ga neki vojnik iznervira, ostajao je bez reci; ono sto je tada izgovarao kao repliku ili ribanje, bilo je nalik na zagrevanje motora samohodke.

U svemu ostalom je bio jako dobar covek, sto je jos vise davalo povoda vojsci da ga uzme na penal.

Mlada vojska je na terenu primetila da neki visi oficiri najcesce dozivaju ili oslovljavaju staže sa "Pitomac"...

Posle jedne nocne vezbe, dato je 10 min voljno pre povratka u bivak...staza je bio sa svojim vodom...drugi vod je bio sa druge strane neke sume/zive ograde....

iz pravca drugog voda zacuo se povik: "Pitomac" ! kao i neko krsenje granja i sustanje lisca iz pravca prvog voda ...tako se ni vuk koga progone ne bi probijao kroz sumu Smile
kad je stigao, i video da ga niko stvarno ne trazi, hteo je ceo vod da posalje na raport

He, he...Za vojsku nema većeg zadovoljstva od podjebavanja stažista i desetara tongue Naravno ako im se pruži prilika za to, inače silent

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 21:52

Koju ste službu u kasarni davali kao stažisti?
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 22:00

@Stazio (citat):

Pomoćnik dežurnog oficira, dežurni bataljona i komandir straže.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 22:15

Moja je kasarna na Korčuli bila mala, poslije mjesec dana sam davao službu dežurnog kasarne sa ostalim starješinama (izuzev komandanta i još jednog kapetana). To je bilo dobro za "trgovinu" sa ostalima, ako ga zamjenim za nedelju - dužan mi uslugu. Meni je bilo svejedno kada ću izaći jer me niko nije ni pitao za dozvolu, izlazio sam koliko su mi finansije dopuštale. Najteže je ljeti bilo sašuvati borce na okupu u kasarni, vani ludnica a "rupa" na ogradi na sve strane.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 22:37

bounce

bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 7:24; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 22:44

bojnik
Može se "osjetiti" da si veoma pozitivna ličnost, čudi me da ti to nije zloupotrebljavao neko od nadređenih. To se najčešće tako dešava.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 22:55

Sleep

bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 7:24; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   27.11.12 23:02

Ako ti se ne spava dođi na Mornaricu, tamo me Max "maltretira". Smile
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 0:54

@Kemo Specijalac (citat):

kad je stigao, i video da ga niko stvarno ne trazi, hteo je ceo vod da posalje na raport

Taj staza je bio nevidjen papak. LaughingLaughingLaughing Inace, jesu pojedini oficiri staziste zvali "pitomac", i mene je tako oslovljavao komandir cete, kasnije je i on presao na uobicajeno oslovljavanje sa "stazo". Very Happy

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 0:59

@Stazio (citat):
Dezurni bataljona, a kad je poceo rat pomocnik dezurnog bataljona, i nezvanicno cetni oslobodilac pritvorenika. Laughing Staresine moje cete nisu htele da se petljaju s tim, pa su mene slali kod dezurnog oficira kada bi pritvorenicima iz nase cete istekla kazna i ja sam zatim pustene "robijase" vracao u cetu, radovali su mi se vise nego bureku za veceru. Laughing

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 1:02

Mene je jedino komandant oslovljavao po činu a ostali "stažo". Jednog vodnika Sašu sam prozvao "Sašio" a onda on mene "stažio" i to se primilo kod mlađih starješina do kraja vojske i jednom i drugom. Smile
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 1:20

Meni je taj naziv "staza" od pocetka bio ruzan, ali bio je uobicajen u jedinicama JNA i svi su me tako zvali, cak i gusteri koje sam obucavao, nisam se pismanio na njih zbog toga, bilo je naJbitnije da savladaju obuku i da ne prave gluposti, nasli smo zajednicki jezik, bili su OK momci i mogli su me zvati kako zele.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 1:24

Mene bi brzo većina boraca zvala po imenu, malo me nerviralo to "stažo", vojsci bi rekao a starješnine sam trpio.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 1:40

@vladimir (citat):
kod nas u kasarnu su dosla dvojica stazista iz Karlovca i vec prvo jutro zatrazili od desetara da odredi dva vojnika koji ce svako jutro namestati njihove krevete. neznam sta su ta dvojica umislilaali od toga nije bilo nista i postali su predmet zajebancije u celoj kasarni.
ahahahahahaha... Laughing Ovi su bili jos zesci papci... Kao da su dosli u hotel, pa traze sobare. Laughing Vidjao sam takve staziste koji su bili daleko od realnosti po dolasku u trupu, moji prijatelji staze artiljerci iz Zadra su prvog dana u prekomandi u Nisu napravili kiks zbog kog im se smejala puna menza vojske, uzeli su posluzavnike sa hranom i uputili se ka izdvojenom stolu rezervisanom za oficire, seli i poceli da jedu. Laughing Bila je to scena kao u nekom filmu iz zatvora, kad osudjenici novajlije u neznanju sednu na pogresna mesta u trpezariji, pa se stari zatvorenici baje najpre zgranu tim upadom u njihovu "zapisanu teritoriju", a kad ih prodje zapanjenost uhvate i natabaju te koji su pogresili. Laughing Oficiri za stolom su na mah bili iznenadjeni, nisu verovali vlastitim ocima, a ubrzo je jedan od oficira prisao i stavio do znanja novim stazama da im tu nije mesto i da treba da predju za neki od stolova sa obicnom vojskom. Laughing Ajme, plakalo se od smeha, to je trebalo videti. Laughing Jedan od tih novih staza bio je neki moj komsija, ziveo je u mom delu grada i poznavao sam ga pre vojske, uvek je bio prepotentan, izigravao facu, klasicni uobrazenko, i moram priznati da mi je bilo milo da ga vidim kako se blamira. Laughing Vec sledeci dan su spustili noseve i nasli se u menzi medju ostalom vojskom. Laughing Razlog za takvo nerealno ponasanje staza bio je nepoznavanje stvarne situacije, jer u skolskim centrima su pitomci SRO imali drugaciji tretman nego u trupi, bili su povlasceniji u odnosu na obicnu vojsku i nije ni cudo sto su i u prekomandi ocekivali takav status. Very Happy

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 1:51

@Stazio (citat):
Mene bi brzo većina boraca zvala po imenu, malo me nerviralo to "stažo", vojsci bi rekao a starješnine sam trpio.
i meni je smetala tako ruzna "titula", ali nije se moglo mimo sveta. Laughing Secam se price kolege staziste iz prve cete, kad je otisao kuci, u Beograd, na redovno odsustvo, tokom nocnog provoda naisao je na par ljudi iz njegove cete, Beogradjana koji su takodje tada koristili redovna odsustva, i oni su mu se cim su ga prepoznali obratili sa "stazo", onako po inerciji. Laughing Jos je morao i da objasnjava devojci zasto ga ti ljudi tako zovu i sta taj "nadimak" znaci. Laughing

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 1:57

Stvarno je bila nezgodna situacija biti stažo, nesmiješ se mnogo "sjaranisati" sa borcima da ne zloupotrebe nećeš mnogo ni sa oficirima, ostaju ti samo "džombe" desetari i drugi "stažo" ako ga ima. Mogli su još i mladi vodnici jer su i oni bili "zeleni" kao i mi. Wink
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 2:05

@Stazio (citat):
Stvarno je bila nezgodna situacija biti stažo, nesmiješ se mnogo "sjaranisati" sa borcima da ne zloupotrebe nećeš mnogo ni sa oficirima, ostaju ti samo "džombe" desetari i drugi "stažo" ako ga ima. Mogli su još i mladi vodnici jer su i oni bili "zeleni" kao i mi. Wink
Upravo tako, bili smo upuceni na kolege staziste, na desetare i ostale vojnike nase klase i eventualno na gustere, a sa staresinama i dzombama iz starije klase se nije moglo. Od staresina jedino ti koje spominjes, vodnici tek dosli u jedinicu i pokoji dusevniji zastavnik pred penziju. Very Happy Dodacu jos i da se krace vreme moglo druziti sa vojnicima najstarije klase, najstarijim dzombama koji su brojali sitno pred skidanje, njima je pucalo dugme za sve, bili su ubedljivo najraspolozeniji i najpozitivniji u jedinici i gotivili su nove staze da bi zezali dzombe iz mladjih klasa od njihove koji su za njih ipak bili gusteri. Laughing

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 2:17

Preciznije si to opisao od mene, ali razumjemo se odlično. Sleep
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 14:56

Moji najbolji drugovi su bili vojnici... Zoran Krstic (Vranje) i Marko Vavtar (Litije pri Ljubljani). Nisam se nesto posebno druzio sa ostalim desetarima, a ni sa stazom. Jednostavno, nisam nosio cin da bih se druzio sa ostalim cinovima, vec sa ljudima.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   Today at 14:34

Na vrh Go down

Reputacija desetara i vodnika-stažista
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» 1552/19 & 1552/20 Avgustovac 1984 ,,Suplji kamen,, i ,,Pogibije postovanog starijeg vodnika Glocevic Dragoslava,,