FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Reputacija desetara i vodnika-stažista

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 15:24

@Stazio (citat):
Koju ste službu u kasarni davali kao stažisti?

U Aleksincu . koji je bio i garnizon. bio je MAP. Podoficiri su davali dezurstvo na KPS a pomocnici dezurnog *kasarne i garnizona* bili su stazisti. E kada smo mi stazisti stigli u prekomandu vecina prethodnih se skinula. A mi nismo mogli kao ml. vodnici da budemo na toj duznosti. Onda su nas pod hitno sve prevremeno unapredili u vodnike tako da smo vodnici postali bar 3 meseca pre roka. Komandiri kasarsneke i izdvojene straze takodje. Ja sam, posto se referent opstih poslova u divizionu- zastavnik retko pojavljivao na poslu, obavljao cesto i tu duznost + obuka bez ijednog desetara u vodu. Jeb..no.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 15:28

@Bogart (citat):
@Stazio (citat):
Mene bi brzo većina boraca zvala po imenu, malo me nerviralo to "stažo", vojsci bi rekao a starješnine sam trpio.
i meni je smetala tako ruzna "titula", ali nije se moglo mimo sveta. Laughing Secam se price kolege staziste iz prve cete, kad je otisao kuci, u Beograd, na redovno odsustvo, tokom nocnog provoda naisao je na par ljudi iz njegove cete, Beogradjana koji su takodje tada koristili redovna odsustva, i oni su mu se cim su ga prepoznali obratili sa "stazo", onako po inerciji. Laughing Jos je morao i da objasnjava devojci zasto ga ti ljudi tako zovu i sta taj "nadimak" znaci. Laughing

Nas su staresine pred vojskom oslovljavale po cinu * druze vodnice* ili * vodnik+ prezime*. Samo nasamo su nas inttimnije oslovljavali sa *stazo* Tako da su nas i vojnici u neposrednom obracanju oslovljavali po cinu. Normalno, u medjusobnim razgovorima medju vojnicima mi smo bili *staze*.

Na vrh Go down
pozdravigasokoleejsokole
Gušter
Gušter

Broj komentara : 46
Član od : 2009-10-28

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 17:27

Meni se svidja to intimno oslovljavanje
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 17:55

U nasoj kasarni je bio jedan stažista koga su zvali " PitoNac", zbog duzine cevi i kalibra Smile Smile Smile

reputacija - Narocito se istice Smile

desetari su davali vojsci 2 izbora za neku pogresku: ili prekoredno redarstvo i pozarstvo, ili da ih XXX Stazo ...

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 18:20

@Kemo Specijalac (citat):
U nasoj kasarni je bio jedan stažista koga su zvali " PitoNac", zbog duzine cevi i kalibra Smile Smile Smile

desetari su davali vojsci 2 izbora za neku pogresku: ili prekoredno redarstvo i pozarstvo, ili da ih XXX Stazo ...

A zbog toga je kod vas čistoća bila iznad nivoa IX armije! Wink Smile
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 18:30

@East&West (citat):

A zbog toga je kod vas čistoća bila iznad nivoa IX armije! Wink Smile

Naravno, niko nije smeo da rizikuje na suvo...a vazelin za podmazivanje teskih mitraljeza je valjda bio ukinut Smile

Ne znam kakva je situacija sa cistocom bila kod vas u Ljubljani...

btw, jesi li ikad bio sa sluzbom u Mariboru?

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 19:54

@pozdravigasokoleejsokole (citat):
Meni se svidja to intimno oslovljavanje

Ipak SAMO oslovljavanje kolega.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   28.11.12 20:04

Ne znam kakva je situacija sa cistocom bila kod vas u Ljubljani...
btw, jesi li ikad bio sa sluzbom u Mariboru?

Nismo imali takvog stažu pa je sa čistoćom bilo i ovako i onako. Very Happy
Službovao sam: Črnomelj, Novo Mesto, Beograd
Češće sam službeno putovao u Ljubljanu, kada je NM "potpalo" pod MB već sam pakovao kofere za BG.
Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   29.11.12 9:36

Kod nas u Vranju,u mom vodu bili su dva vodnika,jedan pitomac,a drugi je bio mladzi vodnik i on je ustvari bio tek diplomirani profesor ONO,pa tu je bio na praksu(staziranju) ,cini mi se tri meseca.I obojica su bili OK,a posebno vodnik pitomac koji se druzio sa nama (mozda zato sto je imao jos mesec do skidanja).Doduse taj se vise druzio sa pivom (jagodinsko),ali bio je korektan i nije zezao nas gustere za razliku od desetara Evil or Very Mad A komandir ga je obicno zvao druze vodnice ili pitomac. A prema mladzem vodniku je imao nekako drugaciji ,kolegijalniji odnos,mozda zato sto je ovaj bio profesor.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   30.11.12 21:17

Pošto nema više graničara, da se javim u ovoj temi.

U kasarni nismo imali stažiste, ni u karauli (naravno). U kasarni su se desetari dosta normalno odnosili prema nama. Razumeli smo da moraju da rade sa nama obuku. U početku smo jih uzeli kao da su neka vlast, ali posle je postajalo sasvim normalno i ljudski Nisu ni oni imali probleme sa nama.

Na karauli su bili nešto posebno jer nisu išli sa nama na rejon, nisu baš obavljali neke fizičke radove, zadržavali se puno vremena u kancelariji. Nisu nas terali na neke extra zadatke. To je uradio več oficir kasarne u radno vreme. Zvali smo se po imenima, dosta opuštena atmosfera. Iako je sasvim drugi odnos kad ideš u patrolu sa drugarom, usred ničega, a on u toploj karauli. Ipak se nismo loše razumeli.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   30.11.12 21:25

Treba nam svima biti ipak jedno jasno; postojali su obični vojnici koji su u vojsci bolje prošli i od stažista i od desetara. Sreća je neuračunljiva suputnica Wink

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   30.11.12 21:39

Sve je relativno. Znao sam kurira (kafe kuvara) koji je mislio da je faca i da mu je super, a jadnik danima nije izlazio iz svoje "rupe" od čajne kuhinje. Opet, stražari na "izdvojenim objektima" kojima je stvarno bilo teško ali koji su bili puni duha i zezancije i uživao sam u njihovom društvu kad bih ih obilazio. Neutral
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 0:10

@Boske (citat):
Treba nam svima biti ipak jedno jasno; postojali su obični vojnici koji su u vojsci bolje prošli i od stažista i od desetara. Sreća je neuračunljiva suputnica Wink
Dok sam se smrzavao na Manjaci zavideo sam vozacima kamiona, uzivali su izlezavajuci se u zagrejanim kabinama.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 0:22

@Bogart (citat):
@Boske (citat):
Dok sam se smrzavao na Manjaci zavideo sam vozacima kamiona, uzivali su izlezavajuci se u zagrejanim kabinama.

Kojih to kamiona? U životu se nisam tako smrzao kao u dajčevoj kabini. Ni drugi nisu ništa bolji, možda oni FAP (Mercedes) tegljači, u njima nisam imao priliku spavati. Specijalna vozila, odnosno njihove nadrgradnje OK- radionice, štabna kola, itd, imali su vebasto grejanje.
Nisu džaba u JNA vozačima pripadale Bunda vozačka i Rukavice vozačke.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 0:34

Dajčevi su bili "brand" JNA. Very Happy
Ja sam na jednoj vježbi spavao u KRAZ-u, sjedište mu je kao kauč.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 0:38

Bolje im je bilo u kabini "stodesetke" nego meni na minus dvadeset i pet do muda u snegu i ledu.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 0:41

Poklopac motora u kabini i oni držači za puške su 110-ku činile jednom od najneudobnijih "spavaonica". Very Happy
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 0:48

Pazi kad nijedan vozac nije dosao u iskusenje da pobegne iz te uzasne "stodesetke" i pridruzi mi se napolju. Very Happy
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 0:51

Imao sam sreće da se puno ne "družim" sa snijegom, ne volim ga ni hladnoću. I u vojsci me to obišlo. Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 1:08

@Bogart (citat):
Pazi kad nijedan vozac nije dosao u iskusenje da pobegne iz te uzasne "stodesetke" i pridruzi mi se napolju. Very Happy
Pa valjda ste imali neko sklonište, neku vatricu, što se nisi popeo na karoseriju barem, ili su "šoce" bili baš marva? No

Kod mene u Sremu, ne znam kako kod tebe u Banatu, tokom poljskih radova, kad je kiša i blato baci se malo sena ili suve trave, pa pod prikolicu. Wink

U još jednoj temi si napisao da si u vojsci naj....., ti si baš bio lepak za budale, msm izvini.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 1:25

Pisao sam vec i o tome, i vatru smo lozili bez dozvole, na vlastitu odgovornost, i najebali zbog toga, ali to je bio jedini nacin da prezivimo u onom ledenom haosu. Sjebao sam na Manjaci zdravlje za citav zivot, ono je nama bio kao drugi igmanski mars. Preko dana nije bilo sanse da se izadje iz stroja, a i da jeste nigde nije bilo nikakvog zaklona od hladnoce, u kamione nismo smeli da zalazimo, a nas potporucnik karijerista nije nam dao da se sklonimo u prizemlje kontrolnog tornja na strelistu, sva ostala vojska bila je tamo, njihove staresine su imale mozga za razliku od naseg manijaka. Bili smo kao polutke u hladnjaci. Napisah negde da sam proklinjao majku sto me je rodila, noge su mi otpadale od hladnoce. JNA cizme su bile obicno sranje, a na tako debelom minusu tesko da bi i neke bolje vredele. Preko noci smo lozili vatru, na vlastiti rizik, lozili smo neku ogradu i neke supe, a potporucnik bi prilazio i pretio nam. Kad ga tamo niko nije zadavio nikad nece. A bio je prdavac od metar i po, kao kikirez, sto kazu mogao si ga staviti pod mantil i uneti ga kradom u bioskop da ne platis za njega kartu.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 1:41

@Bogart (citat):
PA bio je prdavac od metar i po, kao kikirez, sto kazu mogao si ga staviti pod mantil i uneti ga kradom u bioskop da ne platis za njega kartu.
Eto i zbog takvog neandertalca sve starešine JNA ispadoše grbave, ali opet nije mi jasno: ili je on imao prećutni podršku pretostavljenog komandira-komandanta ili ste vi bili neki da ne kažem već šta?

Pisao sam o vežbi Jesen 87, razmestili mi vojsku u vatrogasni dom, došao neki general (došao iz Zadra artiljerci ga znaju ) počeo da se dere i naređuje da napustimo objekat i sa vojskom u šumu pod šatore.
Komandant i ja (bio sam zamenik) odmah i na licinom mestu odbili smo naređenje. Baš me čudi celo tvoje vojnikovanje. Ja bi odbio po cenu VS. Ovako nemaš zdravlje. Imaš samo ružne uspomene, a brate i ponos ti zgažen.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 1:53

E ajde i vama da otvorim novu temu.

A ti Bogart, ako si se razpisao stavi copy/paste. Ovako kako skreču debate ovde ništa ne može da se nađe, a da čitam svih tvojih 300 postova, to se mi neda.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 2:04

East&West (citat):
@Bogart (citat):
PA bio je prdavac od metar i po, kao kikirez, sto kazu mogao si ga staviti pod mantil i uneti ga kradom u bioskop da ne platis za njega kartu.
Eto i zbog takvog neandertalca sve starešine JNA ispadoše grbave, ali opet nije mi jasno: ili je on imao prećutni podršku pretostavljenog komandira-komandanta ili ste vi bili neki da ne kažem već šta?

Pisao sam o vežbi Jesen 87, razmestili mi vojsku u vatrogasni dom, došao neki general (došao iz Zadra artiljerci ga znaju ) počeo da se dere i naređuje da napustimo objekat i sa vojskom u šumu pod šatore.
Komandant i ja (bio sam zamenik) odmah i na licinom mestu odbili smo naređenje. Baš me čudi celo tvoje vojnikovanje. Ja bi odbio po cenu VS. Ovako nemaš zdravlje. Imaš samo ružne uspomene, a brate i ponos ti zgažen.
Vidi, za razliku od drugih staresina, drugih komandira vodova u nasoj pitomackoj ceti, taj lik je bio karijerista, tek stigao sa akademije, zeljan napredovanja i priznanja, cepio se nemilice nadredjenima, a s druge strane je bio iskompleksiran izgledom i stasom (pricalo se da su ga drugovi sa akademije zezali kako ne moze sam da ide u menzu, jer mora neko da mu gura tacnu s jelom duz linije u restoranu, posto ne moze da je dohvati koliko je nizak), pa je i tu patio od manije dokazivanja sebi i drugima. Znaci bolesno ambiciozan kepec, on je i na akademiju stigao kao najbolji u srednjoj vojnoj skoli, a prosao si te obrazovne ustanove, znas kakva je tamo bila konkurencija i surevnjivost, kako su pitomci vojnih skola jedni drugima bili i vukovi, a ne samo drugovi, mozes zamisliti koliko je bio iskvaren tim vojnim vaspitno-obrazovnim sistemom, takvom egoisti tudje zdravlje nista nije znacilo. On je verovatno sam predlozio da se njegov vod stalno nalazi napolju kako ne bi bila guzva u objektu i to su ostali linijom manjeg otpora prihvatili, boli ih stojko za tudje ljudstvo. Komandira cete sam ranije detaljno opisivao, seljak stvoren za upravnika decijeg doma ili sefa kuhinje u takvom domu, plemenita naivna dusa koja se nije puno razumela u svoj posao, i on je bio guster, avanzovao iz trupe u skolski centar, bila je to njegova prva sezona na mestu komandira cete u SRO. A sta cemo mi nego kao Crvenkapa, cutimo i pusimo, jbg ko da nas zastiti u onakvom sistemu.

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   01.12.12 2:09

@Pero™ (citat):
E ajde i vama da otvorim novu temu.

A ti Bogart, ako si se razpisao stavi copy/paste. Ovako kako skreču debate ovde ništa ne može da se nađe, a da čitam svih tvojih 300 postova, to se mi neda.
Laughing Pa niko te i ne tera da ih citas, od volje ti, ako ti se ne svidjaju ili ih ne razumes zaobidji ih. Koliko kontam trebali bi da budete sretni sto nas pet, sest uopste pisemo na ovako umrtvljenom forumu, da nije ovih nekoliko kloniranih profila koje najverovatnije otvara neko od moderacije kako bi vestacki povecao posetu forumu tesko da bi se ovde imalo sta citati. Ukoliko moji postovi predstavljaju bas toliki problem to cemo lako resiti, izvinite i adio, ja lepo odem s foruma. Very Happy

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Reputacija desetara i vodnika-stažista   Today at 0:56

Na vrh Go down

Reputacija desetara i vodnika-stažista
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» 1552/19 & 1552/20 Avgustovac 1984 ,,Suplji kamen,, i ,,Pogibije postovanog starijeg vodnika Glocevic Dragoslava,,