FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Špijunaža u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   13.12.15 0:07

@pukovnik (citat):
Zato su sada u Minhenu.

Smile
Onda nisu bili dobri i izvrsni.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   13.12.15 21:30

Nerijetko se povlačila teza o Stevi Krajačiću kao sovjetskom špijunu...

Potomak jednog od najbližih suradnika Josipa Broza Tita, dostavio je Blicu tajni dokument, koji je za Titovog biografa Vladimira Dedijera, navodno pisao obavještajac Josip Kopinič. U tom dokumentu piše kako je Josif Staljin unajmio Titovog prijatelja Ivana Krajačića Stevu da ubije Broza u svibnju 1948., no otkriva i da je Krajačić u posljednji trenutak odustao od svoje nakane.
"Tito je imao informaciju da je Staljin dao nalog da ga Krajačić likvidira, ali u to nije mogao vjerovati. Zato je u svibnju 1948. došao u Zagreb i nakon privatnog ručka zamolio Stevu da se odvezu do Samobora. Krajačić je bio iznenađen, jer je Tito sam htio upravljati autom. Tito je zaustavio auto i rekao Stevi: "Izvrši svoj zadatak". Stevo je bio iznenađen, desnom rukom je izvadio pištolj, stavio ga do Tita, a iz drugog džepa dao je Titu depešu koju je dobio od Staljina da ga ubije", piše u dokumentu.

Nakon što je odbio rezoluciju Informbiroa, na Tita je, prema nekim povjesničarima, bilo do 30 neuspješnih pokušaja atentata.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/tajni-dokument-otkriva-kako-je-tito-izbjegao-staljinov-metak---419638.html

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   13.12.15 22:57

Malo prolistajte imena koja su se do sada vodila u raspravi i ona koja nisu.Nekako mi najviše leži ona stara rečenica koja ima svoje izvedenice u više verzija ali za ovu temu leži:Jednom špijun uvijek špijun.Danas su neki po saslušanjima,neki su umrli,neki nestali ali ne pada jabuka daleko od stabla.
Pogledajte malo po svim Ex Republikama današnje znane i neznane nazovimo ih špijune.Veliki dio su čak sinovi od već navedenih a neki prvi rod.Kako su jedni starili tako su mlade ali ipak odabrane a ne mlatimudane školovali.Njihova škola paše svakom sistemu i svaki sistem će ih uvijek trebati,bilo i biće a postoji i jedan itekako dobar film o mjenjanju strana gdje stari dobri Fazlinović Laughing glumi čovjeka kojeg svi sistemi trebaju..

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   13.12.15 23:20

@Matrix (citat):
Malo prolistajte imena koja su se do sada vodila u raspravi i ona koja nisu.Nekako mi najviše leži ona stara rečenica koja ima svoje izvedenice u više verzija ali za ovu temu leži:Jednom špijun uvijek špijun.Danas su neki po saslušanjima,neki su umrli,neki nestali ali ne pada jabuka daleko od stabla.
Pogledajte malo po svim Ex Republikama današnje znane i neznane nazovimo ih špijune.Veliki dio su čak sinovi od već navedenih a neki prvi rod.Kako su jedni starili tako su mlade ali ipak odabrane a ne mlatimudane školovali.Njihova škola paše svakom sistemu i svaki sistem će ih uvijek trebati,bilo i biće a postoji i jedan itekako dobar film o mjenjanju strana gdje stari dobri Fazlinović Laughing glumi čovjeka kojeg svi sistemi trebaju..
Na koji film mislis?
(Inace, Damir Fazinovic mi je sinovac. Njegov pradjed i moj djed su rodjena braca)

Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   16.12.15 0:48

@PORUCNIK (citat):

Na koji film mislis?
(Inace, Damir Fazinovic mi je sinovac. Njegov pradjed i moj djed su rodjena braca)

Kolega da nebi bilo zabune ovaj ti sigurno nije rođak Laughing .Napisao sam Fazlinović a to je Izet ili jedan vrhunski glumac iz stare ergele koji je vječno glumio ozbiljnog i čak večinom neke špijunsko-sigurnosne organe.Jedan od onih koji još uvijek drže kulturu glume uz nezaboravnog pok.Šovagovića,Vidovića,Serdara,Dvornika,Vujisića i.t.d. te još nekoliko živućih.Nadam se da si shvatio da pišem o Mustafi Nadareviću koji je preokrenuo svoj glumački talent u potpuno jednu osobu za koju nikad ne bi mislio da je tako kad moram reći - lud ko kupus.Njegova gluma u seriji Lud,Zbunjen,Normalan lol! pokazuje tu širinu talenta a film o kojem sam pisao je nešto drugo.Radnja filma i sama priča je mogla biti u bilo kojoj bivšoj republici jer je svugdje isto.Film se zove Priča iz Hrvatske 1991.Njemu uz rame isto tako savršeno glumi još jedan genijalac Ivo Gregurević.Radnja filma o onima koji mjenjaju sisteme jer ih svi trebaju i onima koji vjeruju u sistem.Odličan film,odlični glumci i što je najbitnije sami događaji u koje smo se svi uvjerili što uživo a nešto i pisajući na ovoj i ostalim sličnim temama,lijep pozdrav.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   16.12.15 4:26

@Matrix (citat):
@PORUCNIK (citat):

Na koji film mislis?

Kolega da nebi bilo zabune ovaj ti sigurno nije rođak Laughing .Napisao sam Fazlinović a to je Izet ili jedan vrhunski glumac iz stare ergele koji je vječno glumio ozbiljnog i čak večinom neke špijunsko-sigurnosne organe.Jedan od onih koji još uvijek drže kulturu glume uz nezaboravnog pok.Šovagovića,Vidovića,Serdara,Dvornika,Vujisića i.t.d. te još nekoliko živućih.Nadam se da si shvatio da pišem o Mustafi Nadareviću koji je preokrenuo svoj glumački talent u potpuno jednu osobu za koju nikad ne bi mislio da je tako kad moram reći - lud ko kupus.Njegova gluma u seriji Lud,Zbunjen,Normalan lol! pokazuje tu širinu talenta a film o kojem sam pisao je nešto drugo.Radnja filma i sama priča je mogla biti u bilo kojoj bivšoj republici jer je svugdje isto.Film se zove Priča iz Hrvatske 1991.Njemu uz rame isto tako savršeno glumi još jedan genijalac Ivo Gregurević.Radnja filma o onima koji mjenjaju sisteme jer ih svi trebaju i onima koji vjeruju u sistem.Odličan film,odlični glumci i što je najbitnije sami događaji u koje smo se svi uvjerili što uživo a nešto i pisajući na ovoj i ostalim sličnim temama,lijep pozdrav.
Znam na koga si mislio. Njegov unuk u seriji ZLN se zove Damir (glumi ga moj sinovac - Moamer)

mat jaz
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2016-02-03

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   03.02.16 2:31

ontopic
Pa eto iz prve ruke. Pošto sam mogao da slušam sve veze (telefon) Niš-BG (osim šifriranih) to sam i radio. Ali bilo je to više iz znatiželje i razonode nego zbog špijuniranja. Jednostavno ovo nam je bila zabava.
Ali mogu reči, da je bila bar za mog služenja bezbednost vrlo loša. Bar šta se veze tiče. Da sam htio, mogao bih slušat i šifriranu vezu.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   03.02.16 2:46

Ne brini, kome je trebalo i ko je htio, radio je to kad mu je trebalo. Ti si samo "voajerisao" lol!

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   22.02.16 0:17

Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter

Broj komentara : 47
Član od : 2014-10-21

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   24.02.16 22:18

Moram da priznam da je naziv teme neadekvatan.Obaveštajni i bezbednosni (kontraobaveštajni) rad u JNA je bio institucionalizovan kroz rad dve uprave čiji su se nazivi,pa i organizacione forme menjale tokom vremena,ali su ostale najupamćenije kao VOS i KOS u okviru vida KoV.Međutim,prikupljanje vojno interesantnih obaveštenja o pitanjima vezanim za druge države (obaveštajni rad) vršio se uz učešće mnogih drugih rodova JNA,a obaveštajno-bezbednosni poslovi su se obavljali i drugim vidovima JNA (RV i PVO i JRM),što je potpuno logično i verujem poznato.Bezbednosni poslovi su obuhvatali i rad roda Vojne policije,a svakako da su u njega bili po funkciji involvirani starešine koje su se formacijski bavili moralno-političkim vaspitanjem ili organizacijom SKJ u JNA.Pošto svaki bezbednosni sistem funkcioniše uz saradnju ostalog starešinskog sastava (kroz sistem redovnog pisanog izveštavanja,sistem posebnih izveštavanja i naravno,ponajviše kroz sitem dojava,ocena i procena).Šta se sve smatra interesantnim obaveštajnim ili bezbednosnim podatkom definisano je kroz celokupni pravni i vojno stručni sistem,počev od Ustava,Zakona o vojsci,pa do političkih (partijskih) zaključaka donetih na najvišim političkim forumima države,potom Vojne doktrine,i potonjeg niza vojno-strategijskih i vojnotaktičkih dokumenata. Naravno,znam da je ova priča zamorna,ali je stvarna.Ono što možda forumaše najviše zanima je predzavršni i završni deo sistema,a koji se odnosi na konkretni operativni rad,definisanje zadataka,formiranje timova za izvršenje i učešće saradničke i doušničke mreže.Ovde moram da napomenem da iako su naizgled obaveštajni i bebednosni poslovi veoma različiti i principski se kadrovi biraju po veoma različitom habitusu (um bezbednjaka je um policajca,a um obaveštajca mora da bude malo više ''razbarušen''),ti poslovi se toliko mnogo prepliću da se od kadrova praktično zahteva uključivanje jednog ili drugog moda, prema potrebi.Na primer,ako saznate šta obaveštajce neprijatelja zanima,vi znate koliko on već zna,a koliko ne zna.U prethodnim postovima na forumu sam video jedno mišljenje koje ukazuje da u eri satelita nema tajni. Tu ističem dve stvari :1.Tvrdnja je NEISTINITA,čak i danas postoje ozbiljni NADZEMNI objekti koji su tajna (a tajna su jer neprijatelji ne znaju).Primer za ovo je da su na potpuno slučajan način,nenamerno,niži operativci CIA,''digli'' iz parkiranog automobila nekog ''levog'' sirijskog ''nižeg'' funkcionera lap-top u kojem su našli preko 200 fotografija objekta u izgradnji,starih godinu i po.Nakon dostavljanja lap-topa u Lengli,sektor koji je pokrivao Bliski istok nije znao o čemu se radi,iako su im fotografije delovale jako poznato.Opet više slučajno,izneli su problem na međusktorskom sastanku,gde su im kolege koje su radile Severnu Koreju rekle da je reč o nuklearnoj centrali vojnog tipa kakva postoji u Severnoj Koreji.Radilo se o objektu 40 x 30 x 20 metara.Tada su shvatili da je u Siriji,ali pojma nisu imali gde.Zajedno sa Izraelcima su sve sateltske resurse aktivirali na pretrage i posle dvadesetak dana našli objekat u nekom mestu jedno 25 km severoistočno od Rake.Kasnije su Izraelci avijacijom uništili objekat.Događaj se odigrao 2007.godine. 2.Najvažniji obaveštajni podaci su se uvek odnosili na borbeni duh i obučenost vojske,jedinstvo komandnog kadra,proces donošenja odluka (brzina,prosleđivanje i stepen samostalnosti operativnih jedinica) i linije komandovanja.Naravno,u sklopu toga su uvek predmet interesovanja najviši komandni položaji.Neću više da davim,dosta toga (verovatno i mnogo bolje sistematizovanog i potpunijeg može da se nađe u literaturi).Logično je što akteri tog sistema ne žele da o pojedinim operacijama pišu na forumu,imaju profesionalnu obavezu ćutanja.Nekada metak ispaljen pre pedeset godina danas može da pogodi nekog,nehotice.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   24.02.16 22:22

Moram da priznam da je naziv teme neadekvatan.Obaveštajni i bezbednosni (kontraobaveštajni) rad u JNA je bio institucionalizovan kroz rad dve uprave čiji su se nazivi,pa i organizacione forme menjale tokom vremena,ali su ostale najupamćenije kao VOS i KOS u okviru vida KoV.Međutim,prikupljanje vojno interesantnih obaveštenja o pitanjima vezanim za druge države (obaveštajni rad) vršio se uz učešće mnogih drugih rodova JNA,a obaveštajno-bezbednosni poslovi su se obavljali i drugim vidovima JNA (RV i PVO i JRM,što je potpuno logično i verujem poznato.Bezbednosni poslovi su obuhvatali i rad roda Vojne policije,a svakako da su u njega bili po funkciji involvirani starešine koje su se formacijski bavili moralno-političkim vaspitanjem ili organizacijom SKJ u JNA.Pošto svaki bezbednosni sistem funkcioniše uz saradnju ostalog strešinskog sastava (kroz sistem redovnog pisanog izveštavanja,sistem posebnih izveštavanja i naravno,ponajviše kroz sitem dojava,ocena i procena.Šta se sve smatra interesantnim obaveštajnim ili bezbednosnim podatkom definisano je kroz celokupni pravni i vojno stručni sistem,počev od Ustava,Zakona o vojsci,pa do političkih (partijskih) zaključaka donetih na najvišim političkim forumima države,potom Vojne doktrine,i potonjeg niza vojno-strategijskih i vojnotaktičkih dokumenata. Naravno,znam da je ova priča zamorna,ali je stvarna.Ono što možda forumaše najviše zanima je predzavršni i završni deo sistema,a koji se odnosi na konkretni operativni rad,definisanje zadataka,formiranje timova za izvršenje i učešće saradničke i doušničke mreže.Ovde moram da napomenem da iako su naizgled obaveštajni i bebednosni poslovi veoma različiti i principski se kadrovi biraju po veoma različitom habitusu (um bezbednjaka je um policajca,a um obaveštajca mora da bude malo više ''razbarušen''),ti poslovi se toliko mnogo prepliću da se od kadrova praktično zahteva uključivanje jednog ili drugog moda prema potrebi.Na primer,ako saznate šta obaveštajce neprijatelja zanima,vi znate koliko on već zna,a koliko ne zna.U prethodnim postovima na forumu sam video jedno mišljenje koje ukazuje da u eri satelita nema tajni. tu ističem dve stvari :1.Tvrdnja je NEISTINA. 2.Najvažniji obaveštajni podaci su se uvek odnosili na borbeni duh i obučenost vojske,jedinstvo komandnog kadra,proces donošenja odluka (brzina,prosleđivanje i stepen samostalnosti operativnih jedinica) i linije komandovanja.Naravno,u sklopu toga su uvek predmet interesovanja najviši komandni položaji.Neću više da davim,dosta toga (verovatno i mnogo bolje sistematizovanog i potpunijeg može da se nađe u literaturi).Logično je što akteri tog sistema ne žele da o pojedinim operacijama pišu na forumu,imaju profesionalnu obavezu ćutanja.Nekada metak ispaljen pre pedeset godina danas može da pogodi nekog,nehotice.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   24.02.16 22:40

@GSZN (citat):
U prethodnim postovima na forumu sam video jedno mišljenje koje ukazuje da u eri satelita nema tajni. tu ističem dve stvari :1.Tvrdnja je NEISTINA.
......Zajedno sa Izraelcima su sve sateltske resurse aktivirali na pretrage i posle dvadesetak dana našli objekat u nekom mestu jedno 25 km severoistočno od Rake.

Znači da se ranije nisu potrudili dovoljno, tj. obratili pažnju na sav teren, a po meni ovo samo dokazuje da nadzemni objekt ne može bit tajna (pogotovo u današnje vrijeme).
U tom smjeru su još davnih dana ponajprije Amerikanci imali satelitske slike (u skladu s tadašnjom tehnologijom) brojnih objekata JNA koje smo mi 'ponosno' mislili da su tajna.

P.S. Vi ste ovdje školski objasnili o čemu se tu radilo, i to je sve u redu nego se na temi može prvenstveno o slučajevima 'špijunaže' iz perspektive vojnika, (na razini anegdote i šaljive zgode) uz pokoju pikanteriju... tko koliko i ako želi..... imena nisu važna....
Uostalom, ne vjerujem da u vezi JNA više ima ičega značajnog što se već ne zna tj. zna.... stvar je samo u tome koliko koga što zanima i koliko kopa i traži po raznim izvorima kojih ne manjka.
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 760
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   24.02.16 23:48

@Max Blitz (citat):
@GSZN (citat):
U prethodnim postovima na forumu sam video jedno mišljenje koje ukazuje da u eri satelita nema tajni. tu ističem dve stvari :1.Tvrdnja je NEISTINA.
......Zajedno sa Izraelcima su sve sateltske resurse aktivirali na pretrage i posle dvadesetak dana našli objekat u nekom mestu jedno 25 km severoistočno od Rake.

Znači da se ranije nisu potrudili dovoljno, tj. obratili pažnju na sav teren, a po meni ovo samo dokazuje da nadzemni objekt ne može bit tajna (pogotovo u današnje vrijeme).
U tom smjeru su još davnih dana ponajprije Amerikanci imali satelitske slike (u skladu s tadašnjom tehnologijom) brojnih objekata JNA koje smo mi 'ponosno' mislili da su tajna.

P.S. Vi ste ovdje školski objasnili o čemu se tu radilo, i to je sve u redu nego se na temi može prvenstveno o slučajevima 'špijunaže' iz perspektive vojnika, (na razini anegdote i šaljive zgode) uz pokoju pikanteriju... tko koliko i ako želi..... imena nisu važna....
Uostalom, ne vjerujem da u vezi JNA više ima ičega značajnog što se već ne zna tj. zna.... stvar je samo u tome koliko koga što zanima i koliko kopa i traži po raznim izvorima kojih ne manjka.
Max tko bi i zbog čega tebe u to vrijeme b špijunirao?'Možda jedino ako si se odvažio pišat preko žice?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   24.02.16 23:55

@gerard ford (citat):
Max tko bi i zbog čega tebe u to vrijeme b špijunirao?

Naravno da sam bio špijuniran! Laughing
..... Moja OO SSOJ iz mjesta stanovanja je poštom poslala sjajne karakteristike (imam i to negdje), pa sam i na osnovu toga primljen u SKJ....      
Kao provjereni kadar sam pratio/vozio brodom Predsjednika Predsjedništva SFRJ kad je došao u posjetu Kumboru 1987.
Nije se to moglo sam' tak...  Laughing
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 760
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 0:29

@Max Blitz (citat):
@gerard ford (citat):
Max tko bi i zbog čega tebe u to vrijeme b špijunirao?

Naravno da sam bio špijuniran! Laughing
..... Moja OO SSOJ iz mjesta stanovanja je poštom poslala sjajne karakteristike (imam i to negdje), pa sam i na osnovu toga primljen u SKJ....      
Kao provjereni kadar sam pratio/vozio brodom Predsjednika Predsjedništva SFRJ kad je došao u posjetu Kumboru 1987.
Nije se to moglo sam' tak...  Laughing
..ja sam mislil da se imaš sa čime pohvalit ali razočarenje! pale
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 0:40

@gerard ford (citat):
..ja sam mislil da se imaš sa čime pohvalit ali razočarenje!

Tebi općenito fali smisla za humor,... al' jbg, nismo svi isti, neki su uvijek smrtno ozbiljni...... glede bilo čega.... Wink

Meni je to crtica iz života, nemam se čega sramit... tako je to bilo.... poslije više nije.
Odsluženje vojnog roka sam shvaćao relativno ozbiljno, ozbiljnije nego brojni vršnjaci u to doba (uvjerio sam se tijekom služenja), a imalo je veze s tim što sam volio militariju, oružje, vojne stvari, koje nemaju puno veze s ideolgijom.... JNA je meni kao 'ozbiljna vojna sila' bila zapravo razočarenje.... no dobro, nebitno sad ....
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 2:16

Izgleda da je svako bio, na neki nacin, pracen. Za sebe znam sigurno, mada nemam ni jedan zvanican dokaz, niti sam gledao svoj dosije.

GSZN
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 16:39

Nije svako bio praćen,niti je za to postojala potreba.Starešinski kadar,kao profesionalni vojnici,imali su poseban status i u tom pogledu.Na primer,oni nisu mogli da idu slobodno u inostranstvo (bilo je moguće po vrlo složenoj proceduri) a morali su da prijave svaki kontakt sa stranim državljaninom,bezbednosno interesantnim licem ili pripadnikom oružanih,diplomatskih i posebno, obaveštajno-bezbednosnih snaga stranih država.(Da samo podsetim,mada nema nikakve veze sa temom,da nisu smeli da nose kišobran ili u rukama najlon kese,težak teret kada su u uniformi i slično).JNA je bila bazirana na vrednostima ustanovljenog moralno-političkog vaspitanja. To naravno znači,da bi svaki starešina ili vojnik na kadrovskom roku,GL na službi u JNA ili vojni službenik morali da se vladaju i ponašaju u skladu sa tim kodeksom.Kada bi neko iskočio po bilo kom osnovu iz navedenog bio bi predmet posebne opservacije,kasnije obrade,a ako postoji potreba i daljih koraka.Ako ne bi bilo u ponašanju takvih indikacija niko pojedinačno ne bi bio opserviran,osim u globalu,kao deo opšteg stanja u jedinici.Napominjem,profesionalni vojni kadar je dobijao redovnu ocenu u službi i karakteristiku, a ona bi obavezno sadržala i ocenu moralno-političkog statusa.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 17:04

Hteo bih da posebno malo objasnim stvarnost u satelitskim tehnologijama i ključno nerazumevanje kod većine ljudi.Davnih šezdesetih godina XX veka,u doba Hladnog rata,postojala je jedna anegdota po kojoj su Ameri Sovjetima na sednici zasedanja Skupštine OUN ''zalepili'' neku tvrdnju vezanu za vojni kompleks
koju su Sovjeti negirali.Sutradan,najveći američki dnevni list,objavi na naslovnoj stranici fotografiju terena negde u SSSR-u koja je navodno potkrepljivala američku tvrdnju,a ispod koje je stajala napomena - ''snimljeno iz satelita''. Moskovska ''Pravda'' je sutradan objavila fotografiju vrata kabineta američkog visokog funkcionera Maknamare,uz prateći komentar : '' kabinet gospodina Maknamare - snimljeno iz satelita''.
Hoću da kažem,da je već od osamdesetih godina prošlog veka uspostavljena tehnologija koja omogućava besprekoran uvid u predmete veličine pet centimetara (besprekorno se vidi vreme na ručnom časovniku čoveka koji sedi na travi u Central parku u Njujorku).Dakle,tehnološka mogućnost odavno nije sporna,ona nesumnjivo postoji,i verujem da je danas još značajno uznapredovala.Sa druge strane,međutim,treba znati sledeće:Neracionalni su geostacionarni sateliti,koji stalno nadgledaju istu teritoriju,preovlađuju oni koji orbitriraju,a što znači da tačno određeni period vremena nadleću neku teirtoriju.Nadalje oni mogu da snime milione i milione fotografija.Takođe je istina da fotografije pregledaju kompjuteri sa snažnim procesorima.Ali.softvere pišu ljudi.Ako obaveštajni sektor
nadgledane države dođe do podataka o vremenu kada su nadgledani,prestaju aktivnosti i sledstveno pokreću se kada su bezbedni.Veoma je teško od miliona fotografija izolovati one koje su interesantne, jer danas ni vojska kod Bantu crnaca nije naivna.Dakle,terenski obaveštajni rad je NEZAMENLJIVA KATEGORIJA.Primera radi,kruna obaveštajnog rada po nekom pitanju (na bazi prikupljenih informacija) je dobra obaveštajna procena.Niti jedan obaveštajni podatak nije vredan kao dobra procena.A procene prave ljudi.Stoga je jedan zavrbovani agent,dobro pozicioniran u stranoj službi vredniji od deset satelita.Istorija zato i pamti najveća ''sranja'' (obaveštajni termin za ''probušenu'' službu) u obaveštajno-bezbednosnom radu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 17:10

Sve stoji, s tim da od nedavno gotovo svatko iz vlastitog doma, pomoću Google Eartha i sličnog može gledati mnogo toga, ne trebaju više skupa vojna tehnologija ni posebne dozvole.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 17:18

Naročito želim da podvučem sledeće.JNA je sedamdesetih i osamdesetih godina XX veka smatrana za petu najjaču vojnu silu na svetu,a bezbednosno-obaveštajni sektor je bio u rangu najboljih službi na svetu.Veoma često je svoje dobre usluge činio moćnijim državama.Većina strešinskog i vojničkog kadra JNA je volelo svoju državu i bilo spremno da za nju u svakom trenutku pogine.Oficirski i mlađeoficirski kadar je bio poštovan u društvu.JNA je bila dobro osmišljena armija,dobro naoružana i odlično obučena.
Naše jedinice su često dominirale na smotrama i pokaznim vežbama u inostranstvu.Vod ili četa JNA koja je na vojnim paradama gazila strojevi korak plenila je publiku i vojne stručnjake svojom spremnošću, lakoćom i čvrstinom gaženja,harmonijom i vojnom odsečnošću,te gaženjem ''pod konac''.Nikada vojska nijedne države nastale od nekadašnje SFRJ neće biti ni bleda senka JNA. JNA se služila ponosno.A danas,bilo gde u državama bivše Juge?
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 17:25

@Max Blitz (citat):
Sve stoji, s tim da od nedavno gotovo svatko iz vlastitog doma, pomoću Google Eartha i sličnog može gledati mnogo toga, ne trebaju više skupa vojna tehnologija ni posebne dozvole.
Ne želim da Vam protivurečim,ali da li stvarno verujete da Vam Google Earth omogućava da vidite ono što ne treba da se vidi? Odavno je poznato da se nad bezbednosno zanimljivim teritorijama ''kloniraju'' foto teritorija koje su od negde drugde i Vi ih kao korisnik vidite oankavim kakve nisu u stvarnosti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 17:37

@GSZN (citat):
Ne želim da Vam protivurečim,ali da li stvarno verujete da Vam Google Earth omogućava da vidite ono što ne treba da se vidi? Odavno je poznato da se nad bezbednosno zanimljivim teritorijama ''kloniraju'' foto teritorija koje su od negde drugde i Vi ih kao korisnik vidite oankavim kakve nisu u stvarnosti.

Osobno mogu to gledati iz dosade i blage (ne)zanteresiranosti, pa mi je skoro svejedno, a budući da sam skeptičan prema velikim teorijama zavjere....

No, sve u svemu, slike kakve se vrte danas po forumima i primjerice FB nekoć nisu bile zamislive i sijede glave iz generalštaba bi strefio infarkt.... Smile
Poneki stariji ljudi (bivša vojna lica) se danas znaju 'snebivati', vidi se po pojedinim komentarima....
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 17:51

@GSZN (citat):
Naročito želim da podvučem sledeće.JNA je sedamdesetih i osamdesetih godina XX veka smatrana za petu najjaču vojnu silu na svetu,a bezbednosno-obaveštajni sektor je bio u rangu najboljih službi na svetu.Veoma često je svoje dobre usluge činio moćnijim državama.Većina strešinskog i vojničkog kadra JNA je volelo svoju državu i bilo spremno da za nju u svakom trenutku pogine.Oficirski i mlađeoficirski kadar je bio poštovan u društvu.JNA je bila dobro osmišljena armija,dobro naoružana i odlično obučena.
Naše jedinice su često dominirale na smotrama i pokaznim vežbama u inostranstvu.Vod ili četa JNA koja je na vojnim paradama gazila strojevi korak plenila je publiku i vojne stručnjake svojom spremnošću, lakoćom i čvrstinom gaženja,harmonijom i vojnom odsečnošću,te gaženjem ''pod konac''.Nikada vojska nijedne države nastale od nekadašnje SFRJ neće biti ni bleda senka JNA. JNA se služila ponosno.A danas,bilo gde u državama bivše Juge?
Rolling Eyes

Da, da. To je ono po cemu se mjeri snaga jedne vojske. Gazenje strojaka "pod konac". Po tim mjerilima, folklorna sekcija bilo kojeg KUD-a je daleko superiornija od Legije Stranaca.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   25.02.16 18:00

Slažem se i s Pericom, nego.... interesantno je kako su vremenom iskrsle brojne slike s odsluženja JNA, slikane poskrivečki, pored te puste tajnovitosti, zabrana i kazni........
Kad sam ja bio 86/87, već smo slikali polu-javno, znao je naš komandir.... ali je po meni ispravno zaključio da ima i pametnijih poslova nego se igrat lovice..... možda bi samo stvorio neki dodatni animozitet... htio sam reć i 'atmosferu straha', ali je to prejaka riječ....
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Today at 5:24

Na vrh Go down

Špijunaža u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 13/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next
 Similar topics
-
» Špijunaža u JNA